Čuvene namještene utakmice u SFRJ

Fudbal/nogomet, Premijer liga, Liga prvaka, svjetska i evropska prvenstva...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Post Reply
User avatar
vicious
Posts: 6869
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#201 Re: Čuvene namještene utakmice u SFRJ

Post by vicious »

skenderija04 wrote:@vicious

Iz dva tabora a ista verzija :-D :-D :-D :-D

I to je bilo moguce. Neka ste uzeli , zasluzili ste titulu one godine :thumbup:
A to je nesto sto ostaje urezano za cijeli zivot :D
Poslije nekoliko dobro odigranih kola neocekivano dodjes na prvo mjesto, i ostajes tu, i ostajes, i ostajes... :lol:
Iz pocetka je bilo lakse, igrali su bez nekog opterecenja, a onda sto se vise blizio kraj sezone postajalo je sve teze i napetije, nervoza, Hajduk konstantno za petama, nema se prava na kiks, i onda to ludo finale sezone... uh kad se sjetim :-)
Hajduk je tada bio strasno jak sa Bakom, bracom Vujovic, Gudeljom itd. i malo ko je ocekivao da ce Sarajevo izdrzati do kraja, ali eto uz malu pomoc komsija uspjelo je :thumbup:
palermo
Posts: 22353
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#202 Re: Čuvene namještene utakmice u SFRJ

Post by palermo »

vicious wrote:
skenderija04 wrote:@vicious

Iz dva tabora a ista verzija :-D :-D :-D :-D

I to je bilo moguce. Neka ste uzeli , zasluzili ste titulu one godine :thumbup:
A to je nesto sto ostaje urezano za cijeli zivot :D
Poslije nekoliko dobro odigranih kola neocekivano dodjes na prvo mjesto, i ostajes tu, i ostajes, i ostajes... :lol:
Iz pocetka je bilo lakse, igrali su bez nekog opterecenja, a onda sto se vise blizio kraj sezone postajalo je sve teze i napetije, nervoza, Hajduk konstantno za petama, nema se prava na kiks, i onda to ludo finale sezone... uh kad se sjetim :-)
Hajduk je tada bio strasno jak sa Bakom, bracom Vujovic, Gudeljom itd. i malo ko je ocekivao da ce Sarajevo izdrzati do kraja, ali eto uz malu pomoc komsija uspjelo je :thumbup:
I uvijek kod kuće pobjeđivali sa 1.0 ili 2-1 ono na guzove, gledao sam ih te godine nekoliko puta (studirao tada u Sarajevu)
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#203 Re: Čuvene namještene utakmice u SFRJ

Post by radostan dan »

...ispali od onih nepoznatih finaca u kupu sampiona... :roll:
jeL ono kusisi ili tako nešto bješe...blam u rangu fljamurtarija.
User avatar
Butmiran
Posts: 9171
Joined: 28/01/2013 22:06

#204 Re: Čuvene namještene utakmice u SFRJ

Post by Butmiran »

Što se tiče utakmice Željezničar-Hajduk, nisam siguran pa ne mogu tvrditi sto posto ali mislim da se na kraju ispostavilo da Sarajevu i nije bila ta utakmica od ključnog značaja. Opet kažem, nisam sto posto siguran.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8581
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#205 Re: Čuvene namještene utakmice u SFRJ

Post by Pitar sa Kariba »

Butmiran wrote:Što se tiče utakmice Željezničar-Hajduk, nisam siguran pa ne mogu tvrditi sto posto ali mislim da se na kraju ispostavilo da Sarajevu i nije bila ta utakmica od ključnog značaja. Opet kažem, nisam sto posto siguran.
Normalno kad smo oderali Vardara sa 2:2 :D
User avatar
Lakat Jebić
Posts: 8040
Joined: 10/06/2008 15:47

#206 Re: Čuvene namještene utakmice u SFRJ

Post by Lakat Jebić »

za utakmicu zeljo-hajduk, neko mi je prica da je tad mesa na poluvremenu u svlacionici jebo od-do svim igracim
User avatar
vicious
Posts: 6869
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#207 Re: Čuvene namještene utakmice u SFRJ

Post by vicious »

tm84 wrote:
vicious wrote:E moj palermo, kako se toga neces sjecati :D

Predzadnje kolo, igra se na Kosevu (sad se vise ne sjecam je li zbog velikog interesovanja ili je Grbavica zbog neceg bila u autu?), a Sarajevo za to vrijeme igra u Skopju s Vardarom, i pred to 33. kolo ima 2 boda prednosti pred Hajdukom.

Hajduk krece furiozno, za nekih 20 minuta-pola sata rezultat je 0:3 i svi na stadionu su ubijedjeni da je Zeljo prodao utakmicu :D
Za to vrijeme i dole u Skopju je drama, Sarajevo povelo, Vardar okrenuo, i na poluvremenu je 2:1 za Vardar, a na Kosevu 3:1 (ili 4:1, ne sjecam se vise) za Hajduk i tu je titula izgubljena za Sarajevo, opsta depresija na tribinama, jer cini mi se da je bilo vise navijaca Sarajeva nego Zelje na toj tekmi :D

U svlacionici je sigurno bilo svega, i pred drugo poluvrijeme Mesa Bazdarevic na centru vice na saigrace i fakat, Zeljo zaigra kao preporodjen, Mesa dize ekipu iz mrtvih, smanjuju 4:2, 4:3, i do kraja stize na 4:4. U medjuvremenu u Skopju drama na kvadrat, penal za Sarajevo - Hadzibegic pogadja stativu, golman Grosev (koji izgleda nije znao da je dogovoreno nerijeseno) :D brani sve zivo, Sarajevo fula milion sansi ali na kraju izjednacuje 2:2 i to je to. U zadnjem kolu Sarajevo (ocekivano) :D pobjedjuje C.Zvezdu i ovjerava titulu.
i onda naredne godine sarajevo lagano da zvijezdi bodove u 34.kolu (0-4)... :D

a nego interesuje sta se desilo tacno sa ekipom sarajeva poslije te sampionske godine, zamalo ste ispali naredne godine u drugu ligu, ispali od onih nepoznatih finaca u kupu sampiona... :roll:
Pa to sa CZ je bilo uobicajeno, cesto su igrali u zadnjem kolu i davali su se bodovi kako je kome trebalo :D
a Zeljo je tako imao shemu s Partizanom.

Sampionska ekipa Sarajeva se jednostavno potrosila u toj sezoni i nakon te titule se fakticki raspala, otisli su Musemic, Hadzibegic, Pasic, nesto kasnije cini mi se i Jozic, Janjos, a novi su dolazili uglavnom nepoznati igraci iz nizerazrednih klubova. Niko nije ni ocekivao da ce nakon toga Sarajevo igrati neku znacajniju ulogu u prvenstvu, ali jest bio drastican pad, od titule do borbe za opstanak.
tm84
Posts: 169
Joined: 02/10/2012 00:03

#208 Re: Čuvene namještene utakmice u SFRJ

Post by tm84 »

Pitar sa Kariba wrote:
Butmiran wrote:Što se tiče utakmice Željezničar-Hajduk, nisam siguran pa ne mogu tvrditi sto posto ali mislim da se na kraju ispostavilo da Sarajevu i nije bila ta utakmica od ključnog značaja. Opet kažem, nisam sto posto siguran.
Normalno kad smo oderali Vardara sa 2:2 :D
pa ispade na kraju da je vama remi u skoplju svakako obezbjedio titulu, bez obzir na rezultat na kosevu... :-D

zanima me sad jedna druga stvar, u sezoni 89/90 kad se prosirivala liga, nakon 34.kola, je prethodno sarajevo zauzimalo 17.mjesto a velez 16. (onda se ponovo igrala utakmica sa dinamom koju je sarajevo pobjedilo), ali na prvoj tabeli gdje sarajevo zauzima 17.mjesto a velez 16.

16. velez 34 11 6(3) 17 38-51 -13 25
17. sarajevo 34 12 4(1) 18 45-52 -7 25

jel se gledala ovde ukupna gol razlika ili medjusobni omjer? jer sarajevo ima bolju gol razliku od veleza... :-)
User avatar
skenderija04
Posts: 10465
Joined: 19/10/2009 16:35

#209 Re: Čuvene namještene utakmice u SFRJ

Post by skenderija04 »

Ta sezona 89/90 je bila crna za Sarajevske ligase. Vec sam pocetak je to i nagovijestio jer je prvo Zelju a onda i Sarajevo iz kupa izbacio clan Makedonske republicke lige mocni Sileks iz Kratova :D :D :D

P.S. Tada nije bilo kladionica :run:
tm84
Posts: 169
Joined: 02/10/2012 00:03

#210 Re: Čuvene namještene utakmice u SFRJ

Post by tm84 »

skenderija04 wrote:Ta sezona 89/90 je bila crna za Sarajevske ligase. Vec sam pocetak je to i nagovijestio jer je prvo Zelju a onda i Sarajevo iz kupa izbacio clan Makedonske republicke lige mocni Sileks iz Kratova :D :D :D

P.S. Tada nije bilo kladionica :run:
mozda za komsije crna, za nas osim kup bilo ok... 7. na kraju sezone, pobjedis mocnu zvijezdu na grbavici 3-0... :D
Micaha
Posts: 1018
Joined: 01/06/2011 15:29

#211 Re: Čuvene namještene utakmice u SFRJ

Post by Micaha »

radostan dan wrote:
... utakmicu nisu igrali ni za klub, ni za slavu, ni za pare ni za neki eventualni transfer. Igrali su za ljudski ponos.
nemojte više, ogaditeste mi aktuelna domaća prvenstva...
Promasili ljudi temu totalno. Neka se ispucaju pa cemo ja i ti nastavit :D
internazionale
Posts: 2209
Joined: 30/12/2009 15:52

#212 Re: Čuvene namještene utakmice u SFRJ

Post by internazionale »

tm84 wrote:
internazionale wrote:
tm84 wrote: kako mislis prihvatio remi? to je bilo 26.kolo i zeljo se tada ravnopravno borio sa zvijezdom i partizanom za titulu... sumnjam da su zvjezdasi nudili zelji kad su bili rame uz rame uz nas... :-)

a kad je sarajevo bilo sampion 1985. zeljo je do 26.kola bio vodeci na tabeli, tek poslije pobjede na zvijezdom na grbavici 2-0 i ispadanja od videotona zeljo dozivio slom i pade cak na 7. mjesto... :shock:
timijevac 84 prica o sezoni 85 i o tabeli
jel imas neki problem s tim? ako hocu mogu pisati i o sezoni 1962/63...
ma samo ti opleti...
nego kako si istinito bio kren'o samo sam cek'o da pocnes o udbi, narodnom heroju josku domorockom itd.
User avatar
vinnie_jones
Posts: 1148
Joined: 29/04/2007 00:09

#213 Re: Čuvene namještene utakmice u SFRJ

Post by vinnie_jones »

skenderija04 wrote:P.S. Tada nije bilo kladionica :run:
Kako nije, a šta je sa Sportskom... mislim nije ekvivalentna današnjem formatu kladionica ali to je bilo to 80-ih.

Image
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#214 Re: Čuvene namještene utakmice u SFRJ

Post by radostan dan »

Micaha wrote:
radostan dan wrote:
... utakmicu nisu igrali ni za klub, ni za slavu, ni za pare ni za neki eventualni transfer. Igrali su za ljudski ponos.
nemojte više, ogaditeste mi aktuelna domaća prvenstva...
Promasili ljudi temu totalno. Neka se ispucaju pa cemo ja i ti nastavit :D





ovdje nisi mogO živu glavu izvući, sem drugova iz beograda u crno-bElom...sami gaće spuštali, pero giljen, drizić i kompanija. a likovi ko da su pobjegli iz filma -čudo neviđeno- živka nikolića.

ja vjerujem da nisu ništa ni tražili za uzvrat, ionako im je pO rodbine igralo u partizanu, od radanovića, vučičevića and co.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#215 Re: Čuvene namještene utakmice u SFRJ

Post by Great Cornholio »

Vidim na Wikipediji da je Velež u sezoni 1985/86 bio drugi, valjda je tad Partizan bio prvi, a da je Velež pobijedio na Tušnju Velež bi bio prvak, a Sloboda bi ispala iz preve lige. Svi govore da je ta utakmica namještena, i ako jeste to je velika sramota za Slobodu i velika nepravda prema Veležu koji je zaslužio makar jednu titulu prvaka bivše SFRJ.
User avatar
Obuca9
Posts: 9629
Joined: 23/02/2007 01:49
Location: Emir Obuća !!!
Contact:

#216 Re: Čuvene namještene utakmice u SFRJ

Post by Obuca9 »

tm84 wrote:
vicious wrote:
tm84 wrote:kako mislis prihvatio remi? to je bilo 26.kolo i zeljo se tada ravnopravno borio sa zvijezdom i partizanom za titulu... sumnjam da su zvjezdasi nudili zelji kad su bili rame uz rame uz nas... :-)

a kad je sarajevo bilo sampion 1985. zeljo je do 26.kola bio vodeci na tabeli, tek poslije pobjede na zvijezdom na grbavici 2-0 i ispadanja od videotona zeljo dozivio slom i pade cak na 7. mjesto... :shock:
Ovo boldirano je apsolutno netačno. Sarajevo je od 11. kola cijelu sezonu bilo na prvom mjestu.
u pravu si... htio sam napisati do 8.kola... moja greska, poslije 26.kola mi smo bili treci, onda krah dozivjeli :sad:
Pa nije baš "sve do osmog kola", nego samo u sedmom i osmom kolu.

1- Hajduk
2 - Radnički (N)
3 - Radnički (N)
4 - Hajduk
5 - Partizan
6 - Partizan
7 - Željezničar
8 - Željezničar
9 - Partizan
10 - Partizan
11 - Sarajevo
12 - Sarajevo
13 - Sarajevo
14 - Sarajevo
15 - Sarajevo
16 - Sarajevo
17 - Sarajevo
18 - Sarajevo
19 - Sarajevo
20 - Sarajevo
21 - Sarajevo
22 - Sarajevo
23 - Sarajevo
24 - Sarajevo
25 - Sarajevo
26 - Sarajevo
27 - Sarajevo
28 - Sarajevo
29 - Sarajevo
30 - Sarajevo
31 - Sarajevo
32 - Sarajevo
33 - Sarajevo
34 - Sarajevo
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#217 Re: Čuvene namještene utakmice u SFRJ

Post by radostan dan »

koja godina bi i ko kome dade? hajduk umjesto za titulu dade 2 boda partizanu da ne ispadne, ili partizan umjesto prvak dade 2 boda hajduku?
User avatar
zarko.filip
Posts: 1629
Joined: 26/02/2010 21:44

#218 Re: Čuvene namještene utakmice u SFRJ

Post by zarko.filip »

radostan dan wrote:koja godina bi i ko kome dade? hajduk umjesto za titulu dade 2 boda partizanu da ne ispadne, ili partizan umjesto prvak dade 2 boda hajduku?
To bi ti mogla biti sezona 1987/88 kada je Hajduk pobedio Partian u Splitu u 26.kolu.Posle toga Hajduk nije zabelezio ni jednu pobedu u prvenstvu sto ga je moglo kostati opstanka jer je zavrsio kao 13 na tabeli sa jednim bodom vise od Sutjeske koja je ispala a Partizan je bio drugi na kraju sa bodom iza Zvezde.
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#219 Re: Čuvene namještene utakmice u SFRJ

Post by radostan dan »

moguće, mada sam ja mislio da je to bilo ranih sedamdesetih...
User avatar
zarko.filip
Posts: 1629
Joined: 26/02/2010 21:44

#220 Re: Čuvene namještene utakmice u SFRJ

Post by zarko.filip »

radostan dan wrote:moguće, mada sam ja mislio da je to bilo ranih sedamdesetih...
Koliko me secanje sluzi Zvezda nikada na kraju prvenstva nije bila slabije plasirana od 7 mesta a probleme sa opstankom su imali Partizan u sezoni 78/79 kada su pobedili Buducnost u zadnjem kolu,Dinamo u sezoni 83/84 i Hajduk u sezoni 87/88.
User avatar
zarko.filip
Posts: 1629
Joined: 26/02/2010 21:44

#221 Re: Čuvene namještene utakmice u SFRJ

Post by zarko.filip »

Interesuje me misljenje forumasa da li su bile namestene utakmice tipa Sarajevo-Kusisi(obe dobio Kusisi sa 2:1) u KES-u ili utakmica tipa Partizan-Fljamurtari(0:2 i 2:1).Malo mi je cudno da nase tadasnje ekipe gube od ekipa iz Finske,Albanije.
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#222 Re: Čuvene namještene utakmice u SFRJ

Post by radostan dan »

nisu namještene...a jesu bile velike senzacije.
pamtim obje, i atmosferu u javnosti, nakon njih...
golman
Posts: 2684
Joined: 23/01/2014 22:33
Location: na golu

#223 Re: Čuvene namještene utakmice u SFRJ

Post by golman »

U fudbalskim šampionatima bivše Jugoslavije do 92.god.bilo je mnoštvo namještenih utakmica,a neke su bile toliko očigledno namještene da su čak poslije i ponavljane.Za neke se zna ,a za neke ne zna i nikad neće ni saznati.I danas u prvenstvima svih bivših Yu republika ima namještenih utakmica veoma,veoma mnogo,a ništa bolje nisu ni ostale države Evrope,pogotovo niže lige.
Danas je fudbal postao unosan biznis i namještaljki će ubuduće biti sve više.Nekada se namještalo zbog prodavanja bodova protivniku,a danas zbog kladionica.
golman
Posts: 2684
Joined: 23/01/2014 22:33
Location: na golu

#224 Re: Čuvene namještene utakmice u SFRJ

Post by golman »

Iako sam bio klinac dobro se sjećam te titule 85.te god.
grad Trpanj
hotel "Faraon" i sportski pregled uveče...gledamo golove i tad nam jedan Željovac reče:"Eto,donese vam Željo titulu"-sjećam se kao da je juče bilo.
User avatar
ljevoruki
Posts: 4754
Joined: 20/05/2011 22:49

#225 Re: Čuvene namještene utakmice u SFRJ

Post by ljevoruki »

Nije Prva liga ali je iz perioda SFRJ.
Sredinom 80-ih godina igrao sam za jedan sarajevski klub, zona, takozvana "tramvaj liga". :D
Na sve utakmice se moglo ici tramvajem ili autobusom.
Igramo protiv Hrida na Kosevu, cuveni teren cetvorka (sada sehidsko groblje) :(
Nas trener I par igraca prodali utakmicu, nama ne treba ni za sta a Hrid bi pobjedom izborio veci rang. Samo je problem sto mi ostali nista ne znamo o prodaji.
Nas golman brani sve sto ide prema golu, ovi sto su prodali se ascare sklanjaju ali opet levati ne mogu dati gola.
0:0, ostalo 10-tak minuta do kraja, Hrid nekako uvali go, udje jedna frljoka.
Tad nas trener uvodi jednog malog od 17-18 godina, nije vise imao. Prije ulaska daje mu instrukcije: "Ne prelazi centar, igraj odbranu I samo nabijaj sto dalje od gola."
Ali mali se zaigrao, sa jos jednim koji nije nista znao o prodaji u par poteza dodjose do gola, dobar sut I 1:1.
Nas trener poludio - dere se na malog, jebe mu sve po spisku, ko ti je rek'o da ides gore, ne's vise nikad zaigrati, slobodno trazi ispisnicu.... :D
Utakmica zavrsila 1:1, ulaze ovi iz Hrida u nasu svlacionicu I traze pare nazad. :izet:
A para nema, vec su potrosene. :D
Post Reply