čuvanje djece

Post Reply
BJB
Posts: 4521
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#76 Re: čuvanje djece

Post by BJB »

Starija_seka wrote:nisam ja rekla da to nije odgovornost, nego kazem da posao dadilje nije posao razbijanja atoma. I nisam rekla da mi je zena skupa, nego da je jako tesko naci zenu koja ce zjenicu oka moga cuvati onako kako bi cuvala svoje dijete.


I da do njih je. Danas vecinom posao dadilje traze ili zene u penziji kojima je potreban novac, ili zene kojima je mrsko da rade nesto teze (a mozda bolje placeno), i Zene koje ne mogu naci drugi izvor zarade, sl. Od sest zena, jedna je pila, druga je krala, trecoj je muz zabranio da radi (a kasnije i da napusta stan), cetvrta je spavala ko top kad mi je dvogodisnje dijete izaslo iz kuce i izgubilo se u naselju, peta je bila religijski fanatik (nece djetetu nista biti, cuva ga Bog od svega, a ako bude, tako mu je sudjeno) i sad sesta, kojoj dajem pola plate, za sta zaista ocekujem da nahrani dijete onoliko puta koliko mu je doktro preporucio a ne onoliko puta koliko joj nije mrsko da mu da vec pripremljenu hranu.
E oprosti, al' i ti svakoga pustas da ti cuva dijete.
Nadji nekoga mladjeg i postavi uslove. BUdi jasna. Nema toga, toga i toga.. Mora biti tako i tako.
Starija_seka
Posts: 67
Joined: 03/02/2009 11:58

#77 Re: čuvanje djece

Post by Starija_seka »

BJB wrote:
Starija_seka wrote:nisam ja rekla da to nije odgovornost, nego kazem da posao dadilje nije posao razbijanja atoma. I nisam rekla da mi je zena skupa, nego da je jako tesko naci zenu koja ce zjenicu oka moga cuvati onako kako bi cuvala svoje dijete.


I da do njih je. Danas vecinom posao dadilje traze ili zene u penziji kojima je potreban novac, ili zene kojima je mrsko da rade nesto teze (a mozda bolje placeno), i Zene koje ne mogu naci drugi izvor zarade, sl. Od sest zena, jedna je pila, druga je krala, trecoj je muz zabranio da radi (a kasnije i da napusta stan), cetvrta je spavala ko top kad mi je dvogodisnje dijete izaslo iz kuce i izgubilo se u naselju, peta je bila religijski fanatik (nece djetetu nista biti, cuva ga Bog od svega, a ako bude, tako mu je sudjeno) i sad sesta, kojoj dajem pola plate, za sta zaista ocekujem da nahrani dijete onoliko puta koliko mu je doktro preporucio a ne onoliko puta koliko joj nije mrsko da mu da vec pripremljenu hranu.
E oprosti, al' i ti svakoga pustas da ti cuva dijete.
Nadji nekoga mladjeg i postavi uslove. BUdi jasna. Nema toga, toga i toga.. Mora biti tako i tako.
Vala bas....srednje ime mi je Peh.....ma sve su ove tete bile divne na prvu, a ja budala vjerujem svakome
User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#78 Re: čuvanje djece

Post by žulijan asanž »

Starija_seka wrote:Vala bas....srednje ime mi je Peh.....ma sve su ove tete bile divne na prvu, a ja budala vjerujem svakome
nije to u pitanju, nego ti živiš u zabludi da postoji neko ko može biti adekvatna zamjena majci. tako nešto ne postoji.
User avatar
niko_niko_kao_ja
Posts: 679
Joined: 15/05/2010 06:19
Location: Ti si bio svugde u mom' svemu

#79 Re: čuvanje djece

Post by niko_niko_kao_ja »

Starija_seka wrote:
O'zone wrote:Trenutno plaćam 250 + 50 ženu koja čuva malog od 10 mjeseci od 8 do 16 sati tri dana u sedmici. Nikakve dodatne obaveze osim da brine oko njega i ako uvjek kad dođem kući nađem naš brlog pospremljen pa me bude stid :oops:


Ja za cetri dana u sedmici od 8:30 do 15:00 placam 500 km.

ih ja bi ti sad cuvala dijete, samo da ne cekam svoje :-D malo se salim, ne zamjeri, zelim ti puno srece potrazi za novom i boljom tetom cuvalicom.
BJB
Posts: 4521
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#80 Re: čuvanje djece

Post by BJB »

Ne postoji..ali ne pustas bas svaku babu da ti ostaje u kuci s djetetom..
Raspitas se malo da li iko poznaje neku finu tetu kojoj bi dobro dosao novac a koja ima vlastitu unucad ili odraslu djecu..
A cim primjetis da nesto ne stima, razgovaraas, a ne sutis i kukas na poslu/forumu/svugdje..
Ako si sama naivna i lose procjenjujes ljude onda zovi muza/mamu nekoga ko dobro cita ljude.
Juni
Posts: 541
Joined: 30/06/2010 16:10

#81 Re: čuvanje djece

Post by Juni »

Starija_seka wrote:nisam ja rekla da to nije odgovornost, nego kazem da posao dadilje nije posao razbijanja atoma. I nisam rekla da mi je zena skupa, nego da je jako tesko naci zenu koja ce zjenicu oka moga cuvati onako kako bi cuvala svoje dijete.


I da do njih je. Danas vecinom posao dadilje traze ili zene u penziji kojima je potreban novac, ili zene kojima je mrsko da rade nesto teze (a mozda bolje placeno), i Zene koje ne mogu naci drugi izvor zarade, sl. Od sest zena, jedna je pila, druga je krala, trecoj je muz zabranio da radi (a kasnije i da napusta stan), cetvrta je spavala ko top kad mi je dvogodisnje dijete izaslo iz kuce i izgubilo se u naselju, peta je bila religijski fanatik (nece djetetu nista biti, cuva ga Bog od svega, a ako bude, tako mu je sudjeno) i sad sesta, kojoj dajem pola plate, za sta zaista ocekujem da nahrani dijete onoliko puta koliko mu je doktro preporucio a ne onoliko puta koliko joj nije mrsko da mu da vec pripremljenu hranu.
Ma ima tu jos nesto... znas u nasem mentalitetu je ono zenama iz ponizenja da ti cuvaju djecu...ono, kao one te sluze, a ti se kao neka razmazna gospodja i gulikoza, kao hoces hljeba preko pogaceitd. Radije ce raditi po dvanaest sati dnevno/sest dana u sedmici u nekom opskurnom granapu za tristo maraka mjesecno (takodje na crno i bez naknade za prevoz). A razlog je film koji vrte u svojoj glavi-kao kotiraju bolje na socijalnoj ljestvici ako rade kao prodavacice u granapu nego kao tete cuvalice :-
User avatar
sarajlija_ba
Posts: 8802
Joined: 27/05/2008 22:04
Location: rodom iz Čuništa a živim u Gaćicama

#82 Re: čuvanje djece

Post by sarajlija_ba »

Gospoda Ministarka wrote:
Starija_seka wrote:Pa dobro, sta je po vasem misljenju pravicna naknada za cuvanje djeteta? I da, morate uzeti u obzir da zivimo u BiH jer su i nase plate bosanske. I ne poredite to sa au pair, kruske i sljive se ne sabiraju, da ne detaljisem.
350KM + 50 KM za kartu, jedno dijete i bez ikakvih kucnih obaveza.
Mene je skuplje došlo ovo što sam ga napravio :D
Strpljiva
Posts: 3123
Joined: 30/01/2010 23:49

#83 Re: čuvanje djece

Post by Strpljiva »

Starija_seka wrote:

Jesi, izmedju redova si to rekla. Super mega giga ultra teta je potrebna da bi se nahranilo dijete, presvuklo i cuvalo od ozljeda?
Onda bih sama sebi skočila u stomak. Sutra ću i ja imati dijete i biti zaposlena majka. Ali kada razmislim šta dobijam i gubim tih par godina, radije bih zanemarila karijeru zarad djetetovog dobra. Ne postoji zamjena za majku.
Starija_seka
Posts: 67
Joined: 03/02/2009 11:58

#84 Re: čuvanje djece

Post by Starija_seka »

Juni wrote: Ma ima tu jos nesto... znas u nasem mentalitetu je ono zenama iz ponizenja da ti cuvaju djecu...ono, kao one te sluze, a ti se kao neka razmazna gospodja i gulikoza, kao hoces hljeba preko pogaceitd. Radije ce raditi po dvanaest sati dnevno/sest dana u sedmici u nekom opskurnom granapu za tristo maraka mjesecno (takodje na crno i bez naknade za prevoz). A razlog je film koji vrte u svojoj glavi-kao kotiraju bolje na socijalnoj ljestvici ako rade kao prodavacice u granapu nego kao tete cuvalice :-

Mislim da je to najveci problem, taj film i iskrivljena slika polozaja zene koja radi kao cuvalica.

Znam ja da nema zamjene za majku, to niko normalan ne trazi.
Juni
Posts: 541
Joined: 30/06/2010 16:10

#85 Re: čuvanje djece

Post by Juni »

Sto ne mogu na herende kora, a sto mogu kad se jesti mora :D
Starija_seka
Posts: 67
Joined: 03/02/2009 11:58

#86 Re: čuvanje djece

Post by Starija_seka »

Strpljiva, ne znam tvoju situaciju, ti mozda imas izbora, pa mozes odluciti da sjedis kuci s bebom dok ce se za prihode pobrinuti neko drugi. Bosanska realnost je malo drugacija, i ne samo bosanska, vec i americka, njemacka, turska, itd. Ukoliko zivis kao vecina, onda neces moci sjediti doma jer mislis da je djetetu tako bolje. Naravno da je idealno ako mozes to priustiti, no vecina ne moze. I ja bih rado sjedila s bebom, uzivala u prvim koracima i svemu ostalo, ali treba na te nogice male nabaciti cipelice (oko 80km), stramplice (15km), dzemperak(50km), majicu (15km), pantalone (30km), pelenu 0,5 km) .... I barem dvije do tri takve presvlake dnevno. A onda ga treba nahraniti (hipp kasica 2,75 km), sokic 2,5 i kutija formule u prahu 11 km. Pa nije bas da roditelji rade jer su nezajazljivi i ambiciozni karijeristi, nego zato sto djetetu osim navedenog (srednje cijene, izmedju pijacnih i waikiki cijena, nisam u obzir uzimala brandirane beby stvari) treba jos milion stvari kako bi raslo pa recimo za zapadne standarde iznad granice siromastva, a dalEko ispod luksuza. Ne da mi se da ulazim u dubiozu, samo sam htjela da vidim koja su ostala iskustva po pitanju zena cuvalica.
User avatar
holowey
Posts: 8430
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#87 Re: čuvanje djece

Post by holowey »

teska tema, nisam ni bio svjestan koliko teska dok i sami nismo poceli traziti tetu cuvalicu... imamo i mi svoje prohtjeve, ima i teta cuvalica, budimo realni... neka se teta cuvalica malo stavi u nasu kozu, a da se i mi malo stavimo u njenu...
nasi prohtjevi su bili da teta pazi na dijete cca 8.5-9 sati dok smo mi na poslu... da ga hrani, presvlaci, zabavlja, prica price, igra se s njim, da ga izvodi u setnju, kad potrci pa padne i razbije koljeno da ga utjesi i ocisti mu ranu, otprilike onako kako bi i mi provodili vrijeme s njim...

osim toga, nas zahtjev je bio i da vodi neku vrstu dnevnika kako bi mi znali sta da radimo u popodnevnim i vecernjim satima, da znamo koliko i cega je dijete jelo taj dan (npr. ako je imao vise slatkih obroka da mi ne dajemo taj dan vise slatkog)...

sto se tice kucanskih poslova, osim spremanja svjeze hrane za dijete, to ukljucuje i pospremanje prostora za boravak u slucaju da dijete preko dana napravi haos, ali dogovor je da kucu ostavi onakvu kakvu zatekne, bez ikakve obveze da ista drugo radi...

sad je sve do pregovaranja koliko mi nudimo i sta trazimo a sta je teta spremna raditi i za koliko para...mi smo ponudili odredjenu sumu (cca 60% prosjecne plate) i dobili ponude, obavili razgovore i odabrali sebi tetu na probni rad tri sedmice cca pola radnog vremena... vidjecemo jesmo li napravili dobar odabir...
Last edited by holowey on 22/12/2011 23:33, edited 1 time in total.
Starija_seka
Posts: 67
Joined: 03/02/2009 11:58

#88 Re: čuvanje djece

Post by Starija_seka »

Holowey, kako ste dobili ponude? Preko firme su vam ponudili vise teta, ili ste sami trazili tete?
User avatar
holowey
Posts: 8430
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#89 Re: čuvanje djece

Post by holowey »

Starija_seka wrote:Holowey, kako ste dobili ponude? Preko firme su vam ponudili vise teta, ili ste sami trazili tete?
prvobitno smo imali namjeru da to uradimo preko neke agencije koja nudi tete cuvalice... ali smo se onda zabrinuli da ne dodjemo u situaciju da mi placamo agenciju toliko i toliko, teta cuvalica dobije cca 300KM i niti je ona zadovoljna sa primanjima niti smo mi zadovoljni onda s njenim radom a objektivno, ko bi bio zadovoljan sa toliko?
i onda smo preko prijateljice saznali za jedno udruzenje roditelja koje posluje na slican nacin kao agencije ali ima malo drugaciju politiku... javili smo se tom udruzenju, oni nam poslali formular da popunimo a koji je sadrzavao nase podatke i nase prohtjeve i zahtjeve kao i cifru koju smo spremni da platimo a onda su nam oni poslali spisak sest teta cuvalica, koje pristaju na nase zahtjeve i nasu ponudjenu sumu, da odaberemo tri "favorita" za razgovor... njima placamo clanarinu u odredjenom mjesecnom iznosu, a tetu cuvalicu placamo na ruke dogovorenu sumu... to nam se uklapa u planirani budzet i svi sretni...
Starija_seka
Posts: 67
Joined: 03/02/2009 11:58

#90 Re: čuvanje djece

Post by Starija_seka »

Ako moze kontakt detalji na pp plizzzzzzz
pin-up
Posts: 581
Joined: 17/11/2006 10:52

#91 Re: čuvanje djece

Post by pin-up »

Koliko omalovažavanja i predrasuda, Starija_seka (koja ima "posao razbijanja atoma"), izgleda da si do sad birala onakve dadilje koje se uklapaju u tvoj diskreditirajući stav prema njima.
Starija_seka
Posts: 67
Joined: 03/02/2009 11:58

#92 Re: čuvanje djece

Post by Starija_seka »

pin-up wrote:Koliko omalovažavanja i predrasuda, Starija_seka (koja ima "posao razbijanja atoma"), izgleda da si do sad birala onakve dadilje koje se uklapaju u tvoj diskreditirajući stav prema njima.
Ne znam sta je diskreditirajuce u mom stavu.
User avatar
muha_sa
Posts: 128607
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#93 Re: čuvanje djece

Post by muha_sa »

Starija_seka wrote:
pin-up wrote:Koliko omalovažavanja i predrasuda, Starija_seka (koja ima "posao razbijanja atoma"), izgleda da si do sad birala onakve dadilje koje se uklapaju u tvoj diskreditirajući stav prema njima.
Ne znam sta je diskreditirajuce u mom stavu.
-sad ce tebi deduka, koji je svoju unucad 3 mjeseca cuvo od jutra do sutra, nešto rec :)
-nac nekog pouzdanog da cuva tudje djete je kao dobitak na bingu.

-ovi forumaši koji ti popuju il nemaju još djecu il su sretnici bili pa naletili na pouzdanu osobu.
Juni
Posts: 541
Joined: 30/06/2010 16:10

#94 Re: čuvanje djece

Post by Juni »

muha_sa wrote:
Starija_seka wrote:
pin-up wrote:Koliko omalovažavanja i predrasuda, Starija_seka (koja ima "posao razbijanja atoma"), izgleda da si do sad birala onakve dadilje koje se uklapaju u tvoj diskreditirajući stav prema njima.
Ne znam sta je diskreditirajuce u mom stavu.
-sad ce tebi deduka, koji je svoju unucad 3 mjeseca cuvo od jutra do sutra, nešto rec :)
-nac nekog pouzdanog da cuva tudje djete je kao dobitak na bingu.

-ovi forumaši koji ti popuju il nemaju još djecu il su sretnici bili pa naletili na pouzdanu osobu.
:thumbup:
Juni
Posts: 541
Joined: 30/06/2010 16:10

#95 Re: čuvanje djece

Post by Juni »

Starija_seka wrote:Ako moze kontakt detalji na pp plizzzzzzz
i meni molim te, ako nije problem :zjev:
sumirprimus
Posts: 81491
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#96 Re: čuvanje djece

Post by sumirprimus »

najbolje ako su slobodne nene,nane,majke,bake...
to je najbolja opcija do obdanista...
palamuda
Posts: 950
Joined: 04/09/2009 23:33

#97 Re: čuvanje djece

Post by palamuda »

Obdanište majka. Znam iz iskustva jedno djete išlo, drugo nije, ovo iz obdaništa sposobnije 5 puta od ovog što je čuavano po kućama.

U moju kući više nikad neće čuvalica, čistačica, spremačica, ženi pomognem oko kućanskih poslova šta god treba, jer ne mogu gledat da mi se neka smlata mota po stanu i zaviruje po ćoškovima.

Od čuvanja djece je danas napravljen cirkus i od strane roditelja,a i teta koje bi da nešto zarade. rOditelji bi za tri stoje domaćicu, čuvačiću, spremačicu, učiteljicu, lingvistu, biologa, hemičara, nuklearnog fizičara, a teti bi da čuvaju djete ko da je kip da se ne umaraju, da se prema njime bude socijalno osjetljivo, da dimane ccigare iako se od njih traži da ne puše. Nikad tu nema zelene grane ja sve zaustavio i urahatio se.
User avatar
South Blue Mama
Posts: 13962
Joined: 17/07/2008 15:18
Location: Juzna strana srcem odabrana

#98 Re: čuvanje djece

Post by South Blue Mama »

Stvarno ne kontam stvove nekih ljudi, moje djete je moje najvece blago i najsretnija bih bila da mogu ja da je (curica je) odgajam, dozivljavam sa njom njene dane, radujem se stvarima koje prvi put uspjesno obavi....

Moja djevojcica ima 5 godina i 3 mjeseca i sada ide u vrtic, od 6-og mjeseca do 3,5 godine cuvala je teta, koja je na pocetku radila od 8-14:30 i bila placena 250KM. Njena zadaca je bila samo da pazi na djete, ja sam sve pripremala. Njeno je da se igra sa njom, da je presvuce, izvede u parkic, nahrani (hrana je vec pripremljena) i da opere posudje iz kojeg je djete jelo. Nista drugo. Imala je vise slobodnih dana od mene a ja sam do neki dan imala 24 radna dana odmora + 10 dana za praznike. Nakon nekog vremena radno vrijeme joj se produzilo do 16:30 i dobila je dodatnih 50KM sto je skupa 300KM. Kartu joj nisam placala jer zivi jednu trolejbusku od mene. Ne rijetko je znala odvesti djete kod sebe da bi zavrsila svoje obaveze, meni to nije smetalo jer je gospodja imala dvije odrasle djevojke koje su jako zavoljele moje djete.
Ta zena je jednostavno postala clan moje porodice i ja smatram da da sam imala vise, vise bih je i platila.

Svjesna sam ja naseg bosanskog standarda ali kome se ne svidjaju tete cuvalice, bujrum jaslice/ vrtic, drzavno je jeftinije, privatno skuplje pa ko voli nek izvoli.

Prvo odlucite sta je vas prioritet, trazite tetu cuvalicu ili all-in-one zenu.
Kada vam se djete razboli u vrticu, vi morate ici na bolovanje i samim tim ste na gubitku i vi i vase djete. Zena koja ce vise vremena posvetiti kucnim poslovima nece vase djete izvesti da bi zavrsila zadacu, vi kada dodjete umorni sa posla niste mozda u stanju isto uraditi, pogotovu u toku zimskog perioda kada dodjete kuci vec je mrak i niste nigdje prispjeli. Znam da je sve ovo tesko, ali trazili smo - gledajmo.
sumirprimus
Posts: 81491
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#99 Re: čuvanje djece

Post by sumirprimus »

palamuda wrote:Obdanište majka. Znam iz iskustva jedno djete išlo, drugo nije, ovo iz obdaništa sposobnije 5 puta od ovog što je čuavano po kućama.

U moju kući više nikad neće čuvalica, čistačica, spremačica, ženi pomognem oko kućanskih poslova šta god treba, jer ne mogu gledat da mi se neka smlata mota po stanu i zaviruje po ćoškovima.

Od čuvanja djece je danas napravljen cirkus i od strane roditelja,a i teta koje bi da nešto zarade. rOditelji bi za tri stoje domaćicu, čuvačiću, spremačicu, učiteljicu, lingvistu, biologa, hemičara, nuklearnog fizičara, a teti bi da čuvaju djete ko da je kip da se ne umaraju, da se prema njime bude socijalno osjetljivo, da dimane ccigare iako se od njih traži da ne puše. Nikad tu nema zelene grane ja sve zaustavio i urahatio se.
i ja sam za obdaniste,nema govora,najbolje za dijete,da se odma navikne na "borbu"...
a sad,ako roditelj ne moze dobit godinu dana porodiljskog negdje ga moras do tad zbrinut...
User avatar
muha_sa
Posts: 128607
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#100 Re: čuvanje djece

Post by muha_sa »

South Blue Mama wrote:Stvarno ne kontam stvove nekih ljudi, moje djete je moje najvece blago i najsretnija bih bila da mogu ja da je (curica je) odgajam, dozivljavam sa njom njene dane, radujem se stvarima koje prvi put uspjesno obavi....

Moja djevojcica ima 5 godina i 3 mjeseca i sada ide u vrtic, od 6-og mjeseca do 3,5 godine cuvala je teta, koja je na pocetku radila od 8-14:30 i bila placena 250KM. Njena zadaca je bila samo da pazi na djete, ja sam sve pripremala. Njeno je da se igra sa njom, da je presvuce, izvede u parkic, nahrani (hrana je vec pripremljena) i da opere posudje iz kojeg je djete jelo. Nista drugo. Imala je vise slobodnih dana od mene a ja sam do neki dan imala 24 radna dana odmora + 10 dana za praznike. Nakon nekog vremena radno vrijeme joj se produzilo do 16:30 i dobila je dodatnih 50KM sto je skupa 300KM. Kartu joj nisam placala jer zivi jednu trolejbusku od mene. Ne rijetko je znala odvesti djete kod sebe da bi zavrsila svoje obaveze, meni to nije smetalo jer je gospodja imala dvije odrasle djevojke koje su jako zavoljele moje djete.
Ta zena je jednostavno postala clan moje porodice i ja smatram da da sam imala vise, vise bih je i platila.

Svjesna sam ja naseg bosanskog standarda ali kome se ne svidjaju tete cuvalice, bujrum jaslice/ vrtic, drzavno je jeftinije, privatno skuplje pa ko voli nek izvoli.

Prvo odlucite sta je vas prioritet, trazite tetu cuvalicu ili all-in-one zenu.
Kada vam se djete razboli u vrticu, vi morate ici na bolovanje i samim tim ste na gubitku i vi i vase djete. Zena koja ce vise vremena posvetiti kucnim poslovima nece vase djete izvesti da bi zavrsila zadacu, vi kada dodjete umorni sa posla niste mozda u stanju isto uraditi, pogotovu u toku zimskog perioda kada dodjete kuci vec je mrak i niste nigdje prispjeli. Znam da je sve ovo tesko, ali trazili smo - gledajmo.
mamice :-D imala si srecu pa si naletila na pravu osobu :-D
-kad tvoj cafir pozavršava poslove sjest cemo na kafenisanje pa cu vam ispricat jedan moj radni dan dok sam 3 mjeseca cuvo živote svoje :-D nemoj da bi zaplakala kad ti budem prico :lol:

-kako sam ih ja cuvo i pazio :-D može samo neko ko ih neizmjerno voli :-D
Post Reply