čuvanje djece

Post Reply
User avatar
SadaMeHuseine
Posts: 281
Joined: 15/12/2010 10:14
Location: Rajvosa

#26 Re: čuvanje djece

Post by SadaMeHuseine »

Najbolje bi bilo kada bi se nasla osoba za cuvanje djece kao iz ovog vica:
" ZENA IZ SNOVA!
Probudila sam se. Umila se brzo, pomuzla krave, dala jesti kokosima i zecevima, izgnala koze i krave na pasu.
Probudila sam djecu, napravila im dorucak, spakirala ih za skolu, odvezla ih u skolu, pokosila travu.
Otisla sam na posao, posvadjala se s nadredjenim, izbacila ga van iz ureda, zaradjivala novce, zaradila novce.
Dosla sam kuci, iscijepala metar drva, skuhala rucak, podigla djecu u skoli, nahranila ih, prijavila porez na dobit, isla u polje obraditi kupus i krumpir do mraka, stigla na frizuru.
Vratila sam se kuci, ugnala krave i koze u stalu, spremila veceru, obnovila osiguranje za auto, nahranila djecu, okupala ih, stavila ih u krevet, oprala masinu vesa, platila racune putem net bankinga, pregledala postu, objesila ves, pojela koru kruha s maslom i medom.

Kad sam se konacno spremila krenuti leci, pade mi na pamet:
''AJME UZASA! Moj muz! Cijeli dan lezi na kaucu, NEIZJEBAN!!!''


I onda za 300 KM imas sve .......2851 u 1....

Ne znam ,mozda ljudi ocekuju previse za male pare....
Last edited by ladyblue18 on 26/01/2011 12:49, edited 1 time in total.
Reason: Crvena boja je rezervisana samo za moderatore i administratore!
User avatar
lejlamo
Posts: 8990
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: suncana strana ulice

#27 Re: čuvanje djece

Post by lejlamo »

Gospoda Ministarka wrote:
..eto ako ikako moze neko sa zavrsenom pedagoskom akademijom da mi cisti, kuha, cuva, obrazuje i odgaja dijete za 150 KM.
:lol: :lol: :lol:
treba li i muza podmiriti' :D
BIONA
Posts: 1340
Joined: 02/09/2009 21:53
Contact:

#28 Re: čuvanje djece

Post by BIONA »

...
Last edited by BIONA on 17/11/2011 20:29, edited 1 time in total.
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#29 Re: čuvanje djece

Post by Tranquilizer »

Dr.Mr.Fr. wrote:Ja znam djevojku koja radi za 400 km, i to je pravo jeftino jer djevojka cuva klinca, spremi rucak, vodi ga u šetnju itd...znam da je otimacina za njom pošto je jako teško naci nekoga ozbiljnog i odgovornog za dijete... :D

Da nemaš broj ili neki kontakt te djevojke, potrebna je nekim mojim prijateljima djevojka za cuvanje klinke :D
žuti
Posts: 562
Joined: 11/04/2011 13:04

#30 Re: čuvanje djece

Post by žuti »

Ima i ova tema, baš super :)
Zainteresovane djevojke/žene (sa iskustvom cuvanje djece) molim da se jave na pp.
Strpljiva
Posts: 3123
Joined: 30/01/2010 23:49

#31 Re: čuvanje djece

Post by Strpljiva »

žuti wrote:Ima i ova tema, baš super :)
Zainteresovane djevojke/žene (sa iskustvom cuvanje djece) molim da se jave na pp.
Obrazovana žena srednjih godina želi da čuva djecu.

Ono što traži jeste redovna isplata i dobri međuljudski odnosi.

Ono što nudi jeste pošten i odgovoran rad, predanost i ljubav prema djeci.

Ima iskustvo.

Kontakt i više informacija na PP.
S teme Forumaši zapošljavaju :)

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 4#p6522154
žuti
Posts: 562
Joined: 11/04/2011 13:04

#32 Re: čuvanje djece

Post by žuti »

Stupili u kontakt , hvala :)
Strpljiva
Posts: 3123
Joined: 30/01/2010 23:49

#33 Re: čuvanje djece

Post by Strpljiva »

žuti wrote:Stupili u kontakt , hvala :)
:thumbup:
User avatar
Cecilija
Posts: 124
Joined: 06/11/2010 20:59
Location: Kingdom of red panda

#34 Re: čuvanje djece

Post by Cecilija »

Gospoda Ministarka wrote: :thumbup:
..eto ako ikako moze neko sa zavrsenom pedagoskom akademijom da mi cisti, kuha, cuva, obrazuje i odgaja dijete za 150 KM.
Ja sam ljetos u oglasima za posao pronašla oglas u kojemu se traži dadilja po mogućnosti "nastavnica francuskog jezika". Da, dobro ste čuli...ne osoba koja govori francuski nego baš nastavnica. Pored dadiljanja valjda da djecu uči i stranom jeziku. :sad: Ostala sam paf.

Nakon nekog vremena prođoh po prvi put pored one novoosnovane (tako mi se čini) francuske škole iza Klasa i sjetih se tog oglasa. Pošto ni u jednoj varijanti ne bih mogla zamisliti da neko od stranaca može biti takva životinja kao što to može biti naš narod kad je u ulozi poslodavca sinulo mi je da je oglas dao neko ko ima ili priprema dijete za tu školu. Pa hajde onda da pokuša naći i dadilju koja parla francuski ko da je sa Šanzelizea sad aterirala u SA. Nevjerovatno !!!

Što se tiče ovih koje osim čuvanja traže i kućanske poslove da im se obavljaju, to je već skoro pa normalna pojava. Djevojke i mlađe žene ako i odbiju takav aranžman sigurno ima armija nezaposlenih, sredovječnih i očajnih žena koja je spremna bukvalno na sve da bi zaradila malo novca.
Gospoda Ministarka
Posts: 4111
Joined: 04/07/2009 12:46

#35 Re: čuvanje djece

Post by Gospoda Ministarka »

.
Last edited by Gospoda Ministarka on 18/01/2012 12:07, edited 1 time in total.
Strpljiva
Posts: 3123
Joined: 30/01/2010 23:49

#36 Re: čuvanje djece

Post by Strpljiva »

Cecilija wrote:
Gospoda Ministarka wrote: :thumbup:
..eto ako ikako moze neko sa zavrsenom pedagoskom akademijom da mi cisti, kuha, cuva, obrazuje i odgaja dijete za 150 KM.
Ja sam ljetos u oglasima za posao pronašla oglas u kojemu se traži dadilja po mogućnosti "nastavnica francuskog jezika". Da, dobro ste čuli...ne osoba koja govori francuski nego baš nastavnica. Pored dadiljanja valjda da djecu uči i stranom jeziku. :sad: Ostala sam paf.

Nakon nekog vremena prođoh po prvi put pored one novoosnovane (tako mi se čini) francuske škole iza Klasa i sjetih se tog oglasa. Pošto ni u jednoj varijanti ne bih mogla zamisliti da neko od stranaca može biti takva životinja kao što to može biti naš narod kad je u ulozi poslodavca sinulo mi je da je oglas dao neko ko ima ili priprema dijete za tu školu. Pa hajde onda da pokuša naći i dadilju koja parla francuski ko da je sa Šanzelizea sad aterirala u SA. Nevjerovatno !!!

Što se tiče ovih koje osim čuvanja traže i kućanske poslove da im se obavljaju, to je već skoro pa normalna pojava. Djevojke i mlađe žene ako i odbiju takav aranžman sigurno ima armija nezaposlenih, sredovječnih i očajnih žena koja je spremna bukvalno na sve da bi zaradila malo novca.
Jednu je malo falilo da pitam treba li i muža podmiriti i njoj stopala izmasirati.
User avatar
Cecilija
Posts: 124
Joined: 06/11/2010 20:59
Location: Kingdom of red panda

#37 Re: čuvanje djece

Post by Cecilija »

Gospoda Ministarka wrote:

Za sve postoji cijena, tako i za tog ko cuva djecu i uci ih francuski.

Meni samo nije jasno, koliko dzon obraz mozes biti, i kako se ne postiditi kad nekom, ko se javio na posao cuvanja djece, kazes da je sastavni dio njegvog posla za neke male pare, da ti i kucu pocisti i rucak skuha. Ne, nije biti necija "domacica" nista ponizavajuce, nemojte me pogresno shvatit, ali ne bih imala obraza platiti nekoga 300-400 KM za cuvanje djeteta i ocekivati da mi i sude opere i rucak skuha, u slucaju da to i uradi, jako bih cijenila njegovu dobru volju, jer mu to nije opis posla, i istu bih i nagradila.
Naravno da postoji cijena, ta se funkcija u stara vremena zvala "guvernanta", pripazila bi ona i djecu i učila ih jezicima ili drugim nekim predmetima. Međutim kao što napisah čisto sumnjam da je ovdje u pitanju potraga za guvernantom kojoj bi se platilo to što djecu uči....bilo bi to prije radi sve što radi i neka koja ni na bosanskom sastaviti rečenicu ne zna ali usput ih uči i francuski!

Zvanje domaćice je super plaćeno u inostranstvu, čak i u Hrvatskoj, žene mogu lijepe novce zaraditi. Naravno da tu nema ništa ponižavajuće. Ali ponižavajuće je kada se spoje dvije funkcije a plaćena je samo jedna i to opet vrlo slabo.

Bogami većina našeg naroda i ima đon obraz, pogotovo kad se pohasi u ulozi poslodavca.
Gospoda Ministarka
Posts: 4111
Joined: 04/07/2009 12:46

#38 Re: čuvanje djece

Post by Gospoda Ministarka »

.
Last edited by Gospoda Ministarka on 18/01/2012 12:07, edited 1 time in total.
User avatar
lara b.
Posts: 307
Joined: 23/01/2007 15:05
Location: sarajewo

#39 Re: čuvanje djece

Post by lara b. »

pa mislim da je razlika oko tog ova:
1.kucanstvo + cuvanje djeteta... znaci dijete presvuci, nahraniti i onda ono spava ili se u nekom cosku dosadjuje ili nesto samo igra...ono starije radi zadacu...za to vrijeme pomocnica cisti, kuha, pegla itd... znaci dijete malo pripazi/zrakne i to je to...
2.cuvanje i odgajanje/poducavanje djeteta...druga solucija je da ne pomaze u kucanstvu nego samo pazi na dijete...tj.da se igra s njim, zabavlja ga-poducava kreativnim stvarima i izvodi u setnje... ono starije odvodi-dovodi iz skole, pomaze oko zadace i hobija itd...dakle brine za odgoj i probleme djeteta i zna vise o njemu, nego njegovi roditelji
BIONA
Posts: 1340
Joined: 02/09/2009 21:53
Contact:

#40 Re: čuvanje djece

Post by BIONA »

lara b. wrote:pa mislim da je razlika oko tog ova:
1.kucanstvo + cuvanje djeteta... znaci dijete presvuci, nahraniti i onda ono spava ili se u nekom cosku dosadjuje ili nesto samo igra...ono starije radi zadacu...za to vrijeme pomocnica cisti, kuha, pegla itd... znaci dijete malo pripazi/zrakne i to je to...
2.cuvanje i odgajanje/poducavanje djeteta...druga solucija je da ne pomaze u kucanstvu nego samo pazi na dijete...tj.da se igra s njim, zabavlja ga-poducava kreativnim stvarima i izvodi u setnje... ono starije odvodi-dovodi iz skole, pomaze oko zadace i hobija itd...dakle brine za odgoj i probleme djeteta i zna vise o njemu, nego njegovi roditelji

ovo mi je malo zapalo za oko...
User avatar
Cecilija
Posts: 124
Joined: 06/11/2010 20:59
Location: Kingdom of red panda

#41 Re: čuvanje djece

Post by Cecilija »

lara b. wrote:pa mislim da je razlika oko tog ova:
1.kucanstvo + cuvanje djeteta... znaci dijete presvuci, nahraniti i onda ono spava ili se u nekom cosku dosadjuje ili nesto samo igra...ono starije radi zadacu...za to vrijeme pomocnica cisti, kuha, pegla itd... znaci dijete malo pripazi/zrakne i to je to...
2.cuvanje i odgajanje/poducavanje djeteta...druga solucija je da ne pomaze u kucanstvu nego samo pazi na dijete...tj.da se igra s njim, zabavlja ga-poducava kreativnim stvarima i izvodi u setnje... ono starije odvodi-dovodi iz skole, pomaze oko zadace i hobija itd...dakle brine za odgoj i probleme djeteta i zna vise o njemu, nego njegovi roditelji
U oba ova primjera spojila su se po dva posla, 1+1 za koja se (ako se radi i samo jedan od njih) dobija novčana naknada.

Po kojoj logici se čuvanje djeteta uzima kao nešto lakše što se može samo onako prikrpati kućanskim obavezama/poučavanju ? Oko djeteta uvijek ima brige i posla. Jedino ako se ne smatra da ne smije biti praznog hoda dok dijete spava. Pa se onda treba pristupit glačanju, ribanju i dr.

Niko naravno ne spriječava poslodavca i radnika da sastave ugovor kakav oni žele, samo je problem što se kod nas smatra da se druga komponenta podrazumijeva sama od sebe. I da je to obavezni gratis posao od strane radnika. E bogami nije tako. Paženje na dijete i ulaganje truda u njegovo poučavanje su dvije potpuno odvojene kategorije.
Gospoda Ministarka
Posts: 4111
Joined: 04/07/2009 12:46

#42 Re: čuvanje djece

Post by Gospoda Ministarka »

Cecilija :thumbup:
Strpljiva
Posts: 3123
Joined: 30/01/2010 23:49

#43 Re: čuvanje djece

Post by Strpljiva »

Gospoda Ministarka wrote:@Strpljiva, sta imas pitati, to se, ja vjerujem, i podrazumjeva, ali ne ocekuj da nabaci ista na platu, jer bi muza ubacila dok recimo brises kuhinju, naravno, ne ocekuj da to utice na povecanje plate, rasporedom je predvideno da nemas praznog hoda i odmora.
Ne bi me iznenadilo da nedjeljom moram kod svekrve na ručak :lol:
Gospoda Ministarka
Posts: 4111
Joined: 04/07/2009 12:46

#44 Re: čuvanje djece

Post by Gospoda Ministarka »

.
Last edited by Gospoda Ministarka on 18/01/2012 12:08, edited 1 time in total.
User avatar
sarajlija_ba
Posts: 8802
Joined: 27/05/2008 22:04
Location: rodom iz Čuništa a živim u Gaćicama

#45 Re: čuvanje djece

Post by sarajlija_ba »

Čuvam punoljetne a nestašne djevojčice do 30 godina.
Šifra: čuvarkuća :D
Strpljiva
Posts: 3123
Joined: 30/01/2010 23:49

#46 Re: čuvanje djece

Post by Strpljiva »

Gospoda Ministarka wrote:
Strpljiva wrote:
Gospoda Ministarka wrote:@Strpljiva, sta imas pitati, to se, ja vjerujem, i podrazumjeva, ali ne ocekuj da nabaci ista na platu, jer bi muza ubacila dok recimo brises kuhinju, naravno, ne ocekuj da to utice na povecanje plate, rasporedom je predvideno da nemas praznog hoda i odmora.
Ne bi me iznenadilo da nedjeljom moram kod svekrve na ručak :lol:
:lol: :lol:
Crkoh!
Ako imas srece pa je svekrva u snazi, pa da ti i hizmet njoj ne ude u opis posla.
:lol: :lol: :lol: Mislim da bi se to svodilo na kahvenisanje i ogovaranje snahe :D

Ali da ne idemo u OFF :)
Juni
Posts: 541
Joined: 30/06/2010 16:10

#47 Re: čuvanje djece

Post by Juni »

Gospoda Ministarka wrote:
Strpljiva wrote:
Gospoda Ministarka wrote:@Strpljiva, sta imas pitati, to se, ja vjerujem, i podrazumjeva, ali ne ocekuj da nabaci ista na platu, jer bi muza ubacila dok recimo brises kuhinju, naravno, ne ocekuj da to utice na povecanje plate, rasporedom je predvideno da nemas praznog hoda i odmora.
Ne bi me iznenadilo da nedjeljom moram kod svekrve na ručak :lol:
:lol: :lol:
Crkoh!
Ako imas srece pa je svekrva u snazi, pa da ti i hizmet njoj ne ude u opis posla.
Samo se vi smijte... Ja znam za slucaj u komsiliku jedne starije zene. Unuka joj je slala zenu i to skroz sa drugog kraja grada, da dok beba spava na brzinu nani pokupuje, usisa, obrise prasinu i sl :-) .
P.S.Meni je inace ok da zena, ukoliko je unaprijed dogovoreno, malo poradi (razumije se one svakodnevne, lakse poslove)dok dijete spava, ukoliko dijete nije bas ko orkan nemirno.Sta sad treba, (bebe znaju preko dana po 3h-4h spavati u cugu, to joj je pola radnog vremena) da cijelo to vrijeme sjedi za internetom ili da gleda sapunice?
Strpljiva
Posts: 3123
Joined: 30/01/2010 23:49

#48 Re: čuvanje djece

Post by Strpljiva »

Juni wrote: Samo se vi smijte... Ja znam za slucaj u komsiliku jedne starije zene. Unuka joj je slala zenu i to skroz sa drugog kraja grada, da dok beba spava na brzinu nani pokupuje, usisa, obrise prasinu i sl :-) .
P.S.Meni je inace ok da zena, ukoliko je unaprijed dogovoreno, malo poradi (razumije se one svakodnevne, lakse poslove)dok dijete spava, ukoliko dijete nije bas ko orkan nemirno.Sta sad treba, (bebe znaju preko dana po 3h-4h spavati u cugu, to joj je pola radnog vremena) da cijelo to vrijeme sjedi za internetom ili da gleda sapunice?
Ja kada budem imala dijete jednog dana, neću ni unajmljivati dadilju. Radim pola radnog vremena, tamam dok mi dijete spava. Nema potrebe da neko bdije nad njim. Ono će biti sigurno i zaštićeno, samo, dok spava.
User avatar
Cecilija
Posts: 124
Joined: 06/11/2010 20:59
Location: Kingdom of red panda

#49 Re: čuvanje djece

Post by Cecilija »

Juni wrote:
Samo se vi smijte... Ja znam za slucaj u komsiliku jedne starije zene. Unuka joj je slala zenu i to skroz sa drugog kraja grada, da dok beba spava na brzinu nani pokupuje, usisa, obrise prasinu i sl :-) .
P.S.Meni je inace ok da zena, ukoliko je unaprijed dogovoreno, malo poradi (razumije se one svakodnevne, lakse poslove)dok dijete spava, ukoliko dijete nije bas ko orkan nemirno.Sta sad treba, (bebe znaju preko dana po 3h-4h spavati u cugu, to joj je pola radnog vremena) da cijelo to vrijeme sjedi za internetom ili da gleda sapunice?
Ne, nije problem ako je dogovoreno i ako to ulazi u iznos plate. Problem je kada se smatra da se to "podrazumijeva" a da dadilju niko ništa nije ni pitao ili da je to uračunato u onih 250-300 km. Ili se to samo ovlaš onako nabaci u prvom rzgovoru ("eh eto malo i da poradite oko suđa i sklonite krpe") a onda se pretvori u ribačinu za koju se negdje može dobiti pristojna svota i bez čuvanja djeteta.

Ljudi izgleda ne mogu da shvate jednu krucijalnu činjenicu....da se osim rada plaća i vrijeme koje je neko prisiljen provesti na radnom mjestu. Tih 3-4 sata koliko beba spava dotična dadilja ne bi nikako ni morala provesti u nečijem stanu da zbog prirode posla kakav već jeste nije na sebe preuzela obavezu da svako jutro mora doći u stan i biti tu dok se oni ne vrate s posla. Šta će ona raditi dok dijete obavlja svoju prirodnu, fiziološku funkciju spavanja savršeno je njena stvar.

Niko nije dužan biti nekome u stanu niti 15 minuta a kamoli ta famozna 3-4 sata.
User avatar
Zelena Carapa
Posts: 1358
Joined: 07/02/2007 12:09
Location: behind the enemy lines

#50 Re: čuvanje djece

Post by Zelena Carapa »

Neko je pominjao au pair sistem (strane drzavljanke dolaze da uce egleski jezik, zive u porodici a duzne su da cuvaju djecu - uglavnom sistem funkcionise u americi, velikoj britaniji i drugim zemljama) e pa za vasu informaciju i au pair djevojke su obavezne da rade light housework - a do domacice je da definise sta je isti (nekim je to i ribanje podova, nekima kuhanje, uglavnom svima peglanje vesa i slicno).

I da, to se radi dok bebe spavaju ili dok su skolska djeca u skoli/vrticu/kursu/playgroup i slicno. Sta s ovim hocu reci? Da to apsolutno nije karakteristika ovih podneblja. Ljudi, zene, nosioci domacinstva pokusavaju izvuci sto vise za svoj novac, na drugoj strani je da uslove prihvati ili odbije - bas kao u svim drugim poslovima. Meni ako se ne svidja na radnom mjestu - imam jedinu opciju da ga promjenim. Nemam nekih alternativa.
Post Reply