Čuvajte se otvorenih sahtova

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#1 Čuvajte se otvorenih sahtova

Post by bpsang »

Zasigurno ste primjetili da vec duze na pojedinim sarajevskim ulicama nedostaju šahtovi pored ivičnjaka, potrebna je pažnja za vozače pješake kao i za bicikliste.
Najezda Roma u postratnom periodu u naš grad donijela je i taj problem,jer večinom oni koji se bave sakupljanjem otpada i kabastog materijala,namjerno otudzuju i društvenu imovinu i ne obračajući pažnju za nastale posljedice skidaju te šaktove i prodaju ih po privatnim otpadima.
Po meni jedana vrlo opasna stvar za gradjane koji ne znaju gdje se ti šahtovi nalaze,i moze doći do opasnih lomova nogu i ruku.

Šta radi gradska inspekcija po tom pitanju, zašto se po privatnim otpadima , ne naplačuju rigorozne kazne za otkup takvog materijala što od kupca što od prodavača,Dolazi nam zimski period i zamke pored puta, Budimo OPREZNI.
ovo je samo dio opasnih šahtova koji vrebaju ....
Image

Image

Image

Image
User avatar
tech10
Posts: 15316
Joined: 14/09/2005 14:04

#2

Post by tech10 »

Vrlo opasno, ali moze biti i smijesno. :D

http://www.youtube.com/watch?v=L8RREgmIZOA[/img]
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#3

Post by dadoka84 »

Na alipasinom u c fazi je to svakodnevna pojava. Bas neki dan gledam nema niti jednog sahta od raskrsnice kod b i c faze pa ulicom ispod olimpijskog naselja. Da barem hoce zavariti sahtove da se ne mogu vaditi. :x
User avatar
chinese_water
Posts: 1688
Joined: 26/06/2006 01:02

#4

Post by chinese_water »

ih ljudi...poskupilo zeljezo...sahtovi su raj za narkomane...i kod mene u haostoru sve sto je bilo od aluminija...vise ne postoji :D
User avatar
daduli_sa
Posts: 2039
Joined: 02/04/2005 23:16
Location: Sarajevo

#5

Post by daduli_sa »

Ne znam sta je gore - to sto policija ne stane u kraj tom otudjivanju sahtova ili sto privatni kojekakvi otpadi otkupljuju te poklopce - koliko je meni poznato prije rata je zakonom bilo zabranjeno da se to otkupljuje, ako bi ti nasli kod tebe odmah si donji.
Da, ali, to je bilo prije rata... svaki drugi komentar suvisan.
pyrocool
Posts: 72
Joined: 26/12/2004 14:24

#6

Post by pyrocool »

znam za par slučajeva gdje su ih radnici na mjestima za otkup provalili da se donose ali osim što su otjerali takve ništa drugo nije učinjeno. A pitanje, ako neko zna: može li se tužiti koga u slučaju npr. povrede ili oštećenja vozila (a sa upadanjem u ove rupetine neminovne su i povrede pride) jer se za puteve na raznorazne načine "otkida" od građana?
User avatar
daduli_sa
Posts: 2039
Joined: 02/04/2005 23:16
Location: Sarajevo

#7

Post by daduli_sa »

pyrocool wrote:znam za par slučajeva gdje su ih radnici na mjestima za otkup provalili da se donose ali osim što su otjerali takve ništa drugo nije učinjeno. A pitanje, ako neko zna: može li se tužiti koga u slučaju npr. povrede ili oštećenja vozila (a sa upadanjem u ove rupetine neminovne su i povrede pride) jer se za puteve na raznorazne načine "otkida" od građana?
Dobro pitanje, volio bi i ja to znati, mada, kako znam ove nase - uvijek ces dobiti odgovor "nije u nasoj nadleznosti, probajte kod XYZ".... :x
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#8

Post by bpsang »

zbog toga dok vozis gledaj da si sto dalje od tih rupa, mislim da takvu stetu nikad neces naplatiti :x
User avatar
SaraLe
Posts: 2280
Joined: 21/11/2006 10:45

#9

Post by SaraLe »

chinese_water wrote:ih ljudi...poskupilo zeljezo...sahtovi su raj za narkomane...i kod mene u haostoru sve sto je bilo od aluminija...vise ne postoji :D
Sta rade s tim :-) meni na vratima od galerije "nestale" rucke, sad jadnica moram nokte lomiti da otvorim vrata :x
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#10

Post by PipiDugaDevetka »

Zavariti bi trebalo rešetke i šahtove, pa kada treba šta pročepiti brusilicom prerezati...Pola marke na ulici ne možeš ostaviti, namah nestane.
pjegica
Posts: 284
Joined: 09/12/2006 00:06
Location: Tu negdje oko blizu

#11

Post by pjegica »

Prije par dana je neko prekrio jedan takav saht crnom najlonskom kesnom (dal namjerno ili slucajno ne znam), uglavnom su se tu neka djeca igrala i jedan djecak je upao. Sreca nije saht bio puno dubok i sve je na kraju bilo ok, ali se stvarno poslije toga covjek zapita u kakvoj to drzavi zivi
User avatar
stripiii
Posts: 2216
Joined: 15/10/2006 21:44
Location: Zadnje sjediste auta

#12

Post by stripiii »

pyrocool wrote:znam za par slučajeva gdje su ih radnici na mjestima za otkup provalili da se donose ali osim što su otjerali takve ništa drugo nije učinjeno. A pitanje, ako neko zna: može li se tužiti koga u slučaju npr. povrede ili oštećenja vozila (a sa upadanjem u ove rupetine neminovne su i povrede pride) jer se za puteve na raznorazne načine "otkida" od građana?
Možeš,privatna tužba protiv lica koje je uklonilo šahtove dok murija službeno podnosi prijavu protiv istog.
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#13

Post by digger »

stripiii wrote:Možeš,privatna tužba protiv lica koje je uklonilo šahtove dok murija službeno podnosi prijavu protiv istog.
Ima li sta ekspeditivnije: recimo da ga izvedu na sud prije 2030 godine?
Naslovnica
Posts: 27929
Joined: 20/03/2013 15:38

#14 Re: Čuvajte se otvorenih sahtova

Post by Naslovnica »

Prije nekoliko mjeseci je banda poharala AP i Mojmilo (za ostale dijelove ne znam) skidajući poklopce šahtova (rešetke) gdje god su stigli/mogli.
Katastrofa!
Ukradeni šahtovi nakon nekoliko sedmica zamijenjeni, da bi prije neki dan opet bili pokradeni!
Ko je zadužen da zamijeni ukradene šahtove, da li je to ViK?
Ima li iko pamentan da se šahtovi zavare (pikuju), da ne bi tako lako mogli da ih ukradu?!
99% sam siguran da je nekome u interesu da se šahtovi kradu, kako bi se kupovali novi, a i kako bi kriminalni biznisi sa otkupnim stanicama radili punom parom.
Zaista sramota šta se dešava i kako nema nikonormalan da tome stane u kraj!
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#15 Re: Čuvajte se otvorenih sahtova

Post by daxon »

Naslovnica wrote:99% sam siguran da je nekome u interesu da se šahtovi kradu, kako bi se kupovali novi
To je to, ne postoji drugo razumno objašnjenje.
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#16 Re: Čuvajte se otvorenih sahtova

Post by Truba »

pa normala je da djeca staklara idu po gradu i razbijaju stakla :D
tako i ovo nekako
mada vidim da su neke šahtove varili
lajkujMe
Posts: 12257
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#17 Re: Čuvajte se otvorenih sahtova

Post by lajkujMe »

Ima zakon da otkupljivaci ne smiju odklupljivati metale za koje misle da je ukradeno, e ali je to samo na papiru u realnosti inspekcije nikad i provjeravaju takve stvari ili ih ovi otkupljivaci odmah izrezu do neprepoznatiljivosti.
User avatar
OldMayor
Posts: 2999
Joined: 30/10/2013 11:21

#18 Re: Čuvajte se otvorenih sahtova

Post by OldMayor »

daxon wrote:
Naslovnica wrote:99% sam siguran da je nekome u interesu da se šahtovi kradu, kako bi se kupovali novi
To je to, ne postoji drugo razumno objašnjenje.
Pa normalno da je to.

I ja cak imam osjecaj da se samo preprodaju.

Znaci postavis nove, posaljes lopove vrate ti ih, ti ih opet prodas i tako ukrug.

Ajd shvatam ne mozemo rijesiti milion problema, komplikovanijih, ali 20 jebenih godina nemati rjesenje za kradju sahtova. :run: ali naravno rjesenje ima, samo treba pitati opstinare zasto nista ne rade po tom pitanju.

I budite sigurno, standardno nase, dok ne padne mrtva glava nece se nista ni poduzet.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#19 Re: Čuvajte se otvorenih sahtova

Post by Gray »

Mogu li se umjesto željeznih napraviti betonski šahtovi?
RahatHurmašica
Posts: 2013
Joined: 25/04/2013 08:49

#20 Re: Čuvajte se otvorenih sahtova

Post by RahatHurmašica »

Nebi ih krali da ih otpadi ne otkupljuju. Dakle po meni, rješenje problema leži u otpadima.
Last edited by RahatHurmašica on 25/01/2015 08:02, edited 1 time in total.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#21 Re: Čuvajte se otvorenih sahtova

Post by Woody »

Mogu li se praviti od betona?

Mogu:

Image

a mogu se praviti i od legura koje nisu interesantne "beračima željeza". Ma, danas ba može sve ;-) samo da se dogovori "pravi" tal. K'o što je dogovoreno i ovo što imamo oko šahtova. Ha, ja :thumbup:
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#22 Re: Čuvajte se otvorenih sahtova

Post by Wind »

Auuuu...i na grbavici su ovih dana misteriozno nestali sahtovi i to jedno 6-7 komada...

Image
Image
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#23 Re: Čuvajte se otvorenih sahtova

Post by DaffyDuck »

Moja tetka obavezno jednom godisnje upadne u saht :lol: :lol: :lol:
Naslovnica
Posts: 27929
Joined: 20/03/2013 15:38

#24 Re: Čuvajte se otvorenih sahtova

Post by Naslovnica »

Stotine djece i roditelja prolaze ovuda svaki dan, tu se nalazi najmnogobrojnije obdanište u BiH kao i područna OŠ Aleksa Šantić.
Znači, debili, idioti, zločinci, ne znam kako da ih nazovem, su ukrali 3 šahta.
Dabogda im za lijeka trebalo, želim im sve najgore u životu!
FUJ FUJ FUJ!!!
Image
Image
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#25 Re: Čuvajte se otvorenih sahtova

Post by Hemera »

Naslovnica wrote:Stotine djece i roditelja prolaze ovuda svaki dan, tu se nalazi najmnogobrojnije obdanište u BiH kao i područna OŠ Aleksa Šantić.
Znači, debili, idioti, zločinci, ne znam kako da ih nazovem, su ukrali 3 šahta.
Dabogda im za lijeka trebalo, želim im sve najgore u životu!
FUJ FUJ FUJ!!!
TZakođer želim i onim koji otkupljuju otpadno željezo i koji su na bilo koji način povezani sa tom stokom a znaju šta rade,a šute ;)
Post Reply