Čurokotovo ulje i matična mliječ

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

triple mama
Posts: 558
Joined: 18/03/2011 19:41

#1 Čurokotovo ulje i matična mliječ

Post by triple mama »

Ako neko ima preporuku gdje bih mogla ovo dvoje nabaviti i da li je ovo dobar način za prirodno dizanje imuniteta?

hvala.
User avatar
leki hz
Posts: 588
Joined: 09/09/2011 21:08

#2 Re: Čurokotovo ulje i matična mliječ

Post by leki hz »

triple mama wrote: 08/06/2020 12:41 Ako neko ima preporuku gdje bih mogla ovo dvoje nabaviti i da li je ovo dobar način za prirodno dizanje imuniteta?

hvala.
U svakoj apoteci. Odlično oboje, naravno ako nema alergije na med i propolis. Matičnu piti bar dva mjeseca, a ćurekot i duže, tada daje najbolje rezultate. Ne znam šta je u pitanju, ali ćurekot je dobar za dosta indikacija, kao što u hadisu stoji, lijek za sve osim za smrt.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#3 Re: Čurokotovo ulje i matična mliječ

Post by SaraFina »

Matičnu sam ja za tatu naručivala iz Slovenije. A ima je sigurno kod svih profi pčelara.

Čurokutovo ulje je najbolje SUN.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#4 Re: Čurokotovo ulje i matična mliječ

Post by Maraschino »

triple mama wrote: 08/06/2020 12:41 Ako neko ima preporuku gdje bih mogla ovo dvoje nabaviti i da li je ovo dobar način za prirodno dizanje imuniteta?

hvala.
Meni je jedan pcelar dao mix, maticna mlijec, polen, propolis, med...sve u jednoj tegli.
Malo je skuplje ali je bomba za dizanje imuniteta.
immuno
Posts: 2018
Joined: 07/04/2010 11:05

#5 Re: Čurokotovo ulje i matična mliječ

Post by immuno »

j sam pila curekotovo ulje ( Carcinom) 8 mjeseci ujutro punu veliku kasiku ufff isto ko da sam naftu pila al eto gurala sam ...neznam sta da Kazem ja licno nisam neke promjene osjetila ,meni je Manuka med puno vise pomogo nestalo kaslja , zimu prvu pregurala bez prehlade ,opcenito puno bolje se osjecala.Sad ga uzimam recimo mjesec pa mjesec pauza.Ovo je moje licno iskustvo sto neznaci da mozda nekome nece pomoci ,svaki organizam j drugaciji…..u svakom slucaju sretno i uspjesno lijecenje nije bitno cega…..sretno
User avatar
rida1976
Posts: 1894
Joined: 25/11/2007 19:43

#6 Re: Čurokotovo ulje i matična mliječ

Post by rida1976 »

immuno wrote: 09/06/2020 01:16 j sam pila curekotovo ulje ( Carcinom) 8 mjeseci ujutro punu veliku kasiku ufff isto ko da sam naftu pila al eto gurala sam ...neznam sta da Kazem ja licno nisam neke promjene osjetila ,meni je Manuka med puno vise pomogo nestalo kaslja , zimu prvu pregurala bez prehlade ,opcenito puno bolje se osjecala.Sad ga uzimam recimo mjesec pa mjesec pauza.Ovo je moje licno iskustvo sto neznaci da mozda nekome nece pomoci ,svaki organizam j drugaciji…..u svakom slucaju sretno i uspjesno lijecenje nije bitno cega…..sretno
Gdje si uzimala Manuka med?
User avatar
vjeshalica
Posts: 17006
Joined: 31/03/2019 14:56

#7 Re: Čurokotovo ulje i matična mliječ

Post by vjeshalica »

rida1976 wrote: 09/06/2020 09:41
immuno wrote: 09/06/2020 01:16 j sam pila curekotovo ulje ( Carcinom) 8 mjeseci ujutro punu veliku kasiku ufff isto ko da sam naftu pila al eto gurala sam ...neznam sta da Kazem ja licno nisam neke promjene osjetila ,meni je Manuka med puno vise pomogo nestalo kaslja , zimu prvu pregurala bez prehlade ,opcenito puno bolje se osjecala.Sad ga uzimam recimo mjesec pa mjesec pauza.Ovo je moje licno iskustvo sto neznaci da mozda nekome nece pomoci ,svaki organizam j drugaciji…..u svakom slucaju sretno i uspjesno lijecenje nije bitno cega…..sretno
Gdje si uzimala Manuka med?
https://manukamed.ba/manuka-med-bosna-i-hercegovina/


https://m.facebook.com/terraliliaapoteka
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7375
Joined: 16/01/2007 23:38

#8 Re: Čurokotovo ulje i matična mliječ

Post by banjaluka078 »

Meni su rekli da za alergije krenem piti ulje (užas, baš kao nafta) barem 4 mjeseca ranije. Uzela sam neko koje se pravi u Srebreniku. Prvi put koristim, pa ću vidjeti ima li efekta.

Komšija je pčelar, pa od njega moji uzimaju taj miks od polena, propolisam, mliječi i meda.
User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9 Re: Čurokotovo ulje i matična mliječ

Post by konektovan »

banjaluka078 wrote: 09/06/2020 10:37 Meni su rekli da za alergije krenem piti ulje (užas, baš kao nafta) barem 4 mjeseca ranije. Uzela sam neko koje se pravi u Srebreniku. Prvi put koristim, pa ću vidjeti ima li efekta.

Komšija je pčelar, pa od njega moji uzimaju taj miks od polena, propolisam, mliječi i meda.
Meni je isto doktorica preporucila ulje ćurekota, hladno cijedjeno, cak mi i dala broj zene koja prodaje to ulje. Medjutim, ja se opet oslonio samo na antihistaminike, ali imam u planu krajem godine to kupiti i piti prije same sezone cvjetanja...
User avatar
leki hz
Posts: 588
Joined: 09/09/2011 21:08

#10 Re: Čurokotovo ulje i matična mliječ

Post by leki hz »

konektovan wrote: 09/06/2020 10:44
banjaluka078 wrote: 09/06/2020 10:37 Meni su rekli da za alergije krenem piti ulje (užas, baš kao nafta) barem 4 mjeseca ranije. Uzela sam neko koje se pravi u Srebreniku. Prvi put koristim, pa ću vidjeti ima li efekta.

Komšija je pčelar, pa od njega moji uzimaju taj miks od polena, propolisam, mliječi i meda.
Meni je isto doktorica preporucila ulje ćurekota, hladno cijedjeno, cak mi i dala broj zene koja prodaje to ulje. Medjutim, ja se opet oslonio samo na antihistaminike, ali imam u planu krajem godine to kupiti i piti prije same sezone cvjetanja...
Alergičari ga trebaju bar pola godine piti, da bi bilo efekta. Poželjno bi bilo ne prekidati nikako, piti stalno ali u manjoj dozi nego na početku. Znam djevojku, koja je prestala koristiti pumpice, otkako pije ćurekot.
triple mama
Posts: 558
Joined: 18/03/2011 19:41

#11 Re: Čurokotovo ulje i matična mliječ

Post by triple mama »

leki hz wrote: 09/06/2020 11:16
konektovan wrote: 09/06/2020 10:44
banjaluka078 wrote: 09/06/2020 10:37 Meni su rekli da za alergije krenem piti ulje (užas, baš kao nafta) barem 4 mjeseca ranije. Uzela sam neko koje se pravi u Srebreniku. Prvi put koristim, pa ću vidjeti ima li efekta.

Komšija je pčelar, pa od njega moji uzimaju taj miks od polena, propolisam, mliječi i meda.
Meni je isto doktorica preporucila ulje ćurekota, hladno cijedjeno, cak mi i dala broj zene koja prodaje to ulje. Medjutim, ja se opet oslonio samo na antihistaminike, ali imam u planu krajem godine to kupiti i piti prije same sezone cvjetanja...
Alergičari ga trebaju bar pola godine piti, da bi bilo efekta. Poželjno bi bilo ne prekidati nikako, piti stalno ali u manjoj dozi nego na početku. Znam djevojku, koja je prestala koristiti pumpice, otkako pije ćurekot.
gdje mi preporučujete da na kraju kupim to čurokotovo ulje? u apoteci ili mi neko moze dati neki broj telefona?
User avatar
amidzazeher
Posts: 3071
Joined: 14/04/2011 23:41

#12 Re: Čurokotovo ulje i matična mliječ

Post by amidzazeher »

Ja sam sve to kupovao u biljnoj apoteci ”Stefijano” u Sarajevu.
Curciluk mali.
triple mama
Posts: 558
Joined: 18/03/2011 19:41

#13 Re: Čurokotovo ulje i matična mliječ

Post by triple mama »

triple mama wrote: 09/06/2020 11:57
leki hz wrote: 09/06/2020 11:16
konektovan wrote: 09/06/2020 10:44

Meni je isto doktorica preporucila ulje ćurekota, hladno cijedjeno, cak mi i dala broj zene koja prodaje to ulje. Medjutim, ja se opet oslonio samo na antihistaminike, ali imam u planu krajem godine to kupiti i piti prije same sezone cvjetanja...
Alergičari ga trebaju bar pola godine piti, da bi bilo efekta. Poželjno bi bilo ne prekidati nikako, piti stalno ali u manjoj dozi nego na početku. Znam djevojku, koja je prestala koristiti pumpice, otkako pije ćurekot.
gdje mi preporučujete da na kraju kupim to čurokotovo ulje? u apoteci ili mi neko moze dati neki broj telefona?
meni su sva djeca alergicari, ali sam inicijalno pisala ovaj post zbog najmlađe kćerke kojoj je izbio herpes na gornjoj usnici koja se dan nakon toga toliko na tom mjestu napuhala...i bolile su je zlijezde na vratu na dodir... zato sam mislila da joj uključim nesto da joj malo digne imunitet iako ona nije nesto osjetljiva...

da joj dajem samo med ili samo matičnu mliječ?
immuno
Posts: 2018
Joined: 07/04/2010 11:05

#14 Re: Čurokotovo ulje i matična mliječ

Post by immuno »

rida1976 wrote: 09/06/2020 09:41
immuno wrote: 09/06/2020 01:16 j sam pila curekotovo ulje ( Carcinom) 8 mjeseci ujutro punu veliku kasiku ufff isto ko da sam naftu pila al eto gurala sam ...neznam sta da Kazem ja licno nisam neke promjene osjetila ,meni je Manuka med puno vise pomogo nestalo kaslja , zimu prvu pregurala bez prehlade ,opcenito puno bolje se osjecala.Sad ga uzimam recimo mjesec pa mjesec pauza.Ovo je moje licno iskustvo sto neznaci da mozda nekome nece pomoci ,svaki organizam j drugaciji…..u svakom slucaju sretno i uspjesno lijecenje nije bitno cega…..sretno
Gdje si uzimala Manuka med?
Mozes poruciti preko interneta al ako je "teglica" plasticnu neuzimaj jer med se nepakuje u plastiku... Ja nisam u Bosni i kupujem od Sonnentor iz do he Austrije 🙄
User avatar
black
Posts: 17120
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#15 Re: Čurokotovo ulje i matična mliječ

Post by black »

immuno wrote: 09/06/2020 16:22
rida1976 wrote: 09/06/2020 09:41
immuno wrote: 09/06/2020 01:16 j sam pila curekotovo ulje ( Carcinom) 8 mjeseci ujutro punu veliku kasiku ufff isto ko da sam naftu pila al eto gurala sam ...neznam sta da Kazem ja licno nisam neke promjene osjetila ,meni je Manuka med puno vise pomogo nestalo kaslja , zimu prvu pregurala bez prehlade ,opcenito puno bolje se osjecala.Sad ga uzimam recimo mjesec pa mjesec pauza.Ovo je moje licno iskustvo sto neznaci da mozda nekome nece pomoci ,svaki organizam j drugaciji…..u svakom slucaju sretno i uspjesno lijecenje nije bitno cega…..sretno
Gdje si uzimala Manuka med?
Mozes poruciti preko interneta al ako je "teglica" plasticnu neuzimaj jer med se nepakuje u plastiku... Ja nisam u Bosni i kupujem od Sonnentor iz do he Austrije 🙄

Znate li zbog čega je Manuka honey skuplji od na primjer kestenovog, bagremovog, kadulje, lavande, livade… u odnosu na sve medove sa Balkana?

Pao još jedan precijenjen brend “Manuka med”. Novozelandska firma krajem aprila ove godine se izjasnila krivom za dodavanje vještačkih hemikalija u svoj brend meda “manuka med” – objavili su tamošnji mediji.

Sve je počelo rtako što je novozelandska firma za sigurnost hrane pokrenula postupak protiv firme Evergreen Life sa sjedištem u Aucklandu, čiji su proizvodi povučeni 2016. godine od strane Ministarstva, jer bi kako se sumnjalo mogli sadržavati “neodobrene tvari”.

Potražnja za medom, za koji se vjeruje da ima zdravstvene i kozmetičke prednosti, rasla je globalno, posebno za “manuka med”, prikupljen iz cvjetova biljaka iz Novog Zelanda i Australije. I veoma je skup. Čak je stigao i u apoteke, u kojima se mini pakovanje prodavje po 50 eura, (oko 100 KM u bh apotekama) Naravno, uvoz je Novi Zeland, Kina, EU…

Različite vrste biljaka rastu i u drugim dijelovima svijeta, ali ne proizvode cvijeće koje je potrebno za ovu vrstu meda, čime je manuka marketinškim putem postala skuplja. Pakovala se u male staklenke koje su se prodavale po nekoliko stotina dolara.
Smatralo se da manuka ima i bolja antibakterijska svojstva od drugih svjetskih vrsta meda, dijelom zato što navodno prirodno sadrži omega-kiselinu zvanu DHA i antacid poznat kao MGO.
immuno
Posts: 2018
Joined: 07/04/2010 11:05

#16 Re: Čurokotovo ulje i matična mliječ

Post by immuno »

Manuka med se nedobije od razliciti biljaka vec od Manuka drveca koja stalno cvjetaju I pcele se tako hrane I nedaje im se secerna vodica ( rastopljeni industrijski secer) za prihranu. Osim toga Mauri koriste I koru I lisce ovog stabla kao ljekovito...... Tacno je pogotovu online da ima puno produkata Koji veze nemaju sa ovim medom zato sam napisala voditi racuna kakav Produkt kupujes. 250 gr ovog meda Kosta ca 50 eura.
immuno
Posts: 2018
Joined: 07/04/2010 11:05

#17 Re: Čurokotovo ulje i matična mliječ

Post by immuno »

Manuka med se takodje koristi u hirurgiji ( specijalne obloge sa ovim medom) Koji se koriste kod ljudi Koji imaju problema sa zarastanjem rana bilo zbog secerne bolesti, tromboze I slicnih..... Siroka je paleta al ovo je primjer gdje sam svjedok da je rana od koje su svi digli ruke zarasla kod pacijenta koji je imo ranu na zadnjoj strani potkoljenice I zarasla je.
User avatar
leki hz
Posts: 588
Joined: 09/09/2011 21:08

#18 Re: Čurokotovo ulje i matična mliječ

Post by leki hz »

triple mama wrote: 09/06/2020 11:57
leki hz wrote: 09/06/2020 11:16
konektovan wrote: 09/06/2020 10:44

Meni je isto doktorica preporucila ulje ćurekota, hladno cijedjeno, cak mi i dala broj zene koja prodaje to ulje. Medjutim, ja se opet oslonio samo na antihistaminike, ali imam u planu krajem godine to kupiti i piti prije same sezone cvjetanja...
Alergičari ga trebaju bar pola godine piti, da bi bilo efekta. Poželjno bi bilo ne prekidati nikako, piti stalno ali u manjoj dozi nego na početku. Znam djevojku, koja je prestala koristiti pumpice, otkako pije ćurekot.
gdje mi preporučujete da na kraju kupim to čurokotovo ulje? u apoteci ili mi neko moze dati neki broj telefona?
Ja sam kupovala u apoteci.
User avatar
leki hz
Posts: 588
Joined: 09/09/2011 21:08

#19 Re: Čurokotovo ulje i matična mliječ

Post by leki hz »

triple mama wrote: 09/06/2020 12:00
triple mama wrote: 09/06/2020 11:57
leki hz wrote: 09/06/2020 11:16

Alergičari ga trebaju bar pola godine piti, da bi bilo efekta. Poželjno bi bilo ne prekidati nikako, piti stalno ali u manjoj dozi nego na početku. Znam djevojku, koja je prestala koristiti pumpice, otkako pije ćurekot.
gdje mi preporučujete da na kraju kupim to čurokotovo ulje? u apoteci ili mi neko moze dati neki broj telefona?
meni su sva djeca alergicari, ali sam inicijalno pisala ovaj post zbog najmlađe kćerke kojoj je izbio herpes na gornjoj usnici koja se dan nakon toga toliko na tom mjestu napuhala...i bolile su je zlijezde na vratu na dodir... zato sam mislila da joj uključim nesto da joj malo digne imunitet iako ona nije nesto osjetljiva...

da joj dajem samo med ili samo matičnu mliječ?
Med svakako može da jede, a matična mliječ je nešto što baš diže imunitet, samo što treba duže da se pije, minimalno mjesec dana, bilo bi dobro tri mjeseca. Inače svi preparati za imunitet trebaju bar tri mjeseca da se pije, osim nekih na kojim je naznačeno manje.
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#20 Re: Čurokotovo ulje i matična mliječ

Post by allem_77 »

immuno wrote: 09/06/2020 20:28 Manuka med se takodje koristi u hirurgiji ( specijalne obloge sa ovim medom) Koji se koriste kod ljudi Koji imaju problema sa zarastanjem rana bilo zbog secerne bolesti, tromboze I slicnih..... Siroka je paleta al ovo je primjer gdje sam svjedok da je rana od koje su svi digli ruke zarasla kod pacijenta koji je imo ranu na zadnjoj strani potkoljenice I zarasla je.
Kada si već govoriš o zarastanju rana. Ja uzeo nekakav tonik u CM. A inače mama je par puta morala hirurški odstraniti sa lica ranu, koja neće da zaraste. Te rane nisu nikada na istom dijelu lica. Nalaz je pokazao da je to nekakav karcinom.
I nedavno ponovo se pojavila ta rana na čelu glave. Mislio sam je ponovo voziti hirurgu, ali ona našla taj moj tonik, i stavljala na tu ranu. Uglavnom rana je zarasla, a mama tvrdi da joj je pomogao taj toner. A prije toga koristila je razne kreme koje nisu pomogle.
Taj toner je aloe vera.

Možda neko ima sličan problem, pa neka pokuša. Ili možda kupiti neki proizvod gdje je ova biljka u većoj koncentraciji? Cijena je 3 - 4 km.

Image

Post nije u skladu sa temom, moderator ako hoće neka izbriše.
immuno
Posts: 2018
Joined: 07/04/2010 11:05

#21 Re: Čurokotovo ulje i matična mliječ

Post by immuno »

Lijepo drago mi je kad cujem da neko ko je hasta nadje lijek svako dobro i puno zdravlja svima
Nick Praskaton
Posts: 4
Joined: 06/03/2007 04:31

#22 Re: Čurokotovo ulje i matična mliječ

Post by Nick Praskaton »

Pozdrav svima,
Imam jedno pitanje vezaano za matičnu mliječ, da li ste koristili i kakva su iskustva?
http://www.farmer.ba/proizvod/maticna-m ... 0grama/836
Becky7
Posts: 849
Joined: 25/11/2017 16:31

#23 Re: Čurokotovo ulje i matična mliječ

Post by Becky7 »

triple mama wrote: 08/06/2020 12:41 Ako neko ima preporuku gdje bih mogla ovo dvoje nabaviti i da li je ovo dobar način za prirodno dizanje imuniteta?

hvala.
Odlicno je za imunitet oboje!

Kada budete uzimali ulje gledajte da je crno kada ga stavite u kasiku, naravno prije je potrebno promuckati dobro ako nije crno nije pravo, mi uzimamo u Hosi crna skroz bocica a imate i u Europharm apotekama malo plavo bijelo pakiranje NIGELLUS . Sto se tice meda, najbolji vam je i sigurno domaca kombinacija Energy honey od Pčelarstva Krešić možete i online naruciti, kombinacija 5 vrsta meda koji je odležao na iglicama bora, polen, propolis i matična mliječ.
Dobar vam je i Manuka med jeftinije a sigurno pravo mozete naruciti preko iherba samo gledajte koje su mu jedinice.
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2708
Joined: 14/12/2005 21:21

#24 Re: Čurokotovo ulje i matična mliječ

Post by jednonogi_Jack »

Becky7 wrote: 25/12/2020 15:13
triple mama wrote: 08/06/2020 12:41 Ako neko ima preporuku gdje bih mogla ovo dvoje nabaviti i da li je ovo dobar način za prirodno dizanje imuniteta?

hvala.
Odlicno je za imunitet oboje!

Kada budete uzimali ulje gledajte da je crno kada ga stavite u kasiku, naravno prije je potrebno promuckati dobro ako nije crno nije pravo, mi uzimamo u Hosi crna skroz bocica a imate i u Europharm apotekama malo plavo bijelo pakiranje NIGELLUS . Sto se tice meda, najbolji vam je i sigurno domaca kombinacija Energy honey od Pčelarstva Krešić možete i online naruciti, kombinacija 5 vrsta meda koji je odležao na iglicama bora, polen, propolis i matična mliječ.
Dobar vam je i Manuka med jeftinije a sigurno pravo mozete naruciti preko iherba samo gledajte koje su mu jedinice.
BeeJapa u SCC-u ima dobru ponudu meda sa svakakvim mješavinama, a ima i matičnu mliječ.
MARCRO
Posts: 8
Joined: 28/02/2021 18:43

#25 Re: Čurokotovo ulje i matična mliječ

Post by MARCRO »

Becky7 wrote: 25/12/2020 15:13
triple mama wrote: 08/06/2020 12:41 Ako neko ima preporuku gdje bih mogla ovo dvoje nabaviti i da li je ovo dobar način za prirodno dizanje imuniteta?

hvala.
Odlicno je za imunitet oboje!

Kada budete uzimali ulje gledajte da je crno kada ga stavite u kasiku, naravno prije je potrebno promuckati dobro ako nije crno nije pravo, mi uzimamo u Hosi crna skroz bocica a imate i u Europharm apotekama malo plavo bijelo pakiranje NIGELLUS . Sto se tice meda, najbolji vam je i sigurno domaca kombinacija Energy honey od Pčelarstva Krešić možete i online naruciti, kombinacija 5 vrsta meda koji je odležao na iglicama bora, polen, propolis i matična mliječ.
Dobar vam je i Manuka med jeftinije a sigurno pravo mozete naruciti preko iherba samo gledajte koje su mu jedinice.
Ja sam testirao nativni propolis od Hedere i mogu rec da se za sada osjećam odlično. Nemogu točno procijeniti koliko mi je pomoglo imunitetu ali znam da tokom ljeta uvijek dobim blagu ili tesku upala grla i za sada je nema. Na njihovim stranicama možete naći sve o propolisu i njegovim svojstvima, dobro štivo. Tako da super.

A ostalima koji žele bas med, isto preporučam Energy honey od Pčelarstva Krešić. Znači teško ga je za konzumirat ali "osjećaj u tijelu" nakon par dana konzumacije je super.
Post Reply