Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
apsidejzi
Posts: 8229
Joined: 25/05/2013 23:49

#26 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by apsidejzi »

Nekako s proljeća wrote: 08/01/2021 11:45
-Chesterfield- wrote: 14/09/2020 22:36 Može li mi neko protumačiti san? Ali prvo mora pogoditi šta sam sanjao?
Nikada i nikome ne pričaj svoj san, ako ti prije toga ne kaže na hajr i na dobro. Svijet snova je našim čulima skriven i ne postoji način da ga materijalizovanog učinimo dostupnim ilidokažemo drugima, mogu samo da nam vjeruju ili ne. Usput budi rečeno, taj svijet ne voli da se otkriva, jer je po svojoj suštini i namjeni skriven od nas. Nešto personalno izgleda.
Napravi mistiku od necega sto ne razumijes i sebe ubijedi da to ima smisla. Cuj "SVIJET SNOVA" :lol: koji ne voli da se otkriva. Nikada ne pricaj o njemu. Jbt to su samo nekontrolisani impulsi u tvojoj glavi koji testiraju razne sinapse i pokusavaju sloziti iskustvo u neku skladnu cijelinu. Drugim rijecima, mozak mora sam sa sobom popiti kafu. Nema nista misticno u tome, nema nikakvog "svijeta", nema nikakvog dubljeg znacenja. Ljudi valjda vole biti posebni pa onda umisljaju da preko snova "komuniciraju" s drugim svijetom. Kurko. Mozak samo slaze kockice.

Autor teme je osoba sa povecanim neuroticizmom, veoma zatvorena za nove ideje, sumljicava je vise od prosjeka, a vjerovatno polako ulazi u krizu srednjih godina. To se jasno vidi iz dijaloga gdje pita: "Zasto bas ja?" Lik dosao da joj saopsti "istinu" i prosjecna osoba bi bila radoznala da sazna tu istinu ali prva reakcija ove osobe je: Zasto bas ja? Dakle, nepovjerenje. Nije bitno sta se desava, nego zasto se to bas njoj desava. To je osobina neuroticizma, zatvorenosti za nova iskustva i veoma velike vezanosti za zonu sigurnosti. Vjerovatno joj se u zivotu desavaju neke vece promjene koje vise ne moze kontrolisati i mozak sad pokusava da nadje smisao u tome. Ne znam nista o autoru teme, ali obicno ovakve stvari se desavaju kod zena koje imaju problema u vezi ili kojima je neka bliska osoba tesko obolila.
User avatar
fortaleza
Posts: 5586
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#27 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by fortaleza »

apsidejzi wrote: 09/02/2022 10:39 Napravi mistiku od necega sto ne razumijes i sebe ubijedi da to ima smisla. Cuj "SVIJET SNOVA" :lol: koji ne voli da se otkriva. Nikada ne pricaj o njemu. Jbt to su samo nekontrolisani impulsi u tvojoj glavi koji testiraju razne sinapse i pokusavaju sloziti iskustvo u neku skladnu cijelinu. Drugim rijecima, mozak mora sam sa sobom popiti kafu. Nema nista misticno u tome, nema nikakvog "svijeta", nema nikakvog dubljeg znacenja. Ljudi valjda vole biti posebni pa onda umisljaju da preko snova "komuniciraju" s drugim svijetom. Kurko. Mozak samo slaze kockice.
Postoje "snovi" i snovi. Ovi koji se svode na nekontrolirane impulse u glavi, odnosno kao plod asocijativnih misli se ne broje, to su obični snovi. A imaju i oni koji su plod čiste energije, ali da bi ih doživljavali moramo i imati energije, odnosno štedjeti je i usmjeriti se prema tome.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8229
Joined: 25/05/2013 23:49

#28 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by apsidejzi »

fortaleza wrote: 09/02/2022 11:32
apsidejzi wrote: 09/02/2022 10:39 Napravi mistiku od necega sto ne razumijes i sebe ubijedi da to ima smisla. Cuj "SVIJET SNOVA" :lol: koji ne voli da se otkriva. Nikada ne pricaj o njemu. Jbt to su samo nekontrolisani impulsi u tvojoj glavi koji testiraju razne sinapse i pokusavaju sloziti iskustvo u neku skladnu cijelinu. Drugim rijecima, mozak mora sam sa sobom popiti kafu. Nema nista misticno u tome, nema nikakvog "svijeta", nema nikakvog dubljeg znacenja. Ljudi valjda vole biti posebni pa onda umisljaju da preko snova "komuniciraju" s drugim svijetom. Kurko. Mozak samo slaze kockice.
Postoje "snovi" i snovi. Ovi koji se svode na nekontrolirane impulse u glavi, odnosno kao plod asocijativnih misli se ne broje, to su obični snovi. A imaju i oni koji su plod čiste energije, ali da bi ih doživljavali moramo i imati energije, odnosno štedjeti je i usmjeriti se prema tome.
Ma kakvi. Ti "snovi" su samo jos jedan arogantni pokusaj covjeka da sebe ucini bitnim u svemiru.
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#29 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by Project Sejuani »

L u c i f e r wrote: 14/09/2020 18:10 Predugo za citanje

Jel svrsila
Spao jorgan sa nje kad se probudila.
:lol: :lol: :lol:
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#30 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by Project Sejuani »

apsidejzi wrote: 09/02/2022 10:39
Nekako s proljeća wrote: 08/01/2021 11:45

Nikada i nikome ne pričaj svoj san, ako ti prije toga ne kaže na hajr i na dobro. Svijet snova je našim čulima skriven i ne postoji način da ga materijalizovanog učinimo dostupnim ilidokažemo drugima, mogu samo da nam vjeruju ili ne. Usput budi rečeno, taj svijet ne voli da se otkriva, jer je po svojoj suštini i namjeni skriven od nas. Nešto personalno izgleda.
Napravi mistiku od necega sto ne razumijes i sebe ubijedi da to ima smisla. Cuj "SVIJET SNOVA" :lol: koji ne voli da se otkriva. Nikada ne pricaj o njemu. Jbt to su samo nekontrolisani impulsi u tvojoj glavi koji testiraju razne sinapse i pokusavaju sloziti iskustvo u neku skladnu cijelinu. Drugim rijecima, mozak mora sam sa sobom popiti kafu. Nema nista misticno u tome, nema nikakvog "svijeta", nema nikakvog dubljeg znacenja. Ljudi valjda vole biti posebni pa onda umisljaju da preko snova "komuniciraju" s drugim svijetom. Kurko. Mozak samo slaze kockice.

Autor teme je osoba sa povecanim neuroticizmom, veoma zatvorena za nove ideje, sumljicava je vise od prosjeka, a vjerovatno polako ulazi u krizu srednjih godina. To se jasno vidi iz dijaloga gdje pita: "Zasto bas ja?" Lik dosao da joj saopsti "istinu" i prosjecna osoba bi bila radoznala da sazna tu istinu ali prva reakcija ove osobe je: Zasto bas ja? Dakle, nepovjerenje. Nije bitno sta se desava, nego zasto se to bas njoj desava. To je osobina neuroticizma, zatvorenosti za nova iskustva i veoma velike vezanosti za zonu sigurnosti. Vjerovatno joj se u zivotu desavaju neke vece promjene koje vise ne moze kontrolisati i mozak sad pokusava da nadje smisao u tome. Ne znam nista o autoru teme, ali obicno ovakve stvari se desavaju kod zena koje imaju problema u vezi ili kojima je neka bliska osoba tesko obolila.
Nisu još skontali da mozak najviše radi kada spavamo dok cijelo tijelo odmara. kad skontaju možda im bude jasnije.
:thumbup:
User avatar
fortaleza
Posts: 5586
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#31 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by fortaleza »

apsidejzi wrote: 09/02/2022 14:10
Ma kakvi. Ti "snovi" su samo jos jedan arogantni pokusaj covjeka da sebe ucini bitnim u svemiru.
Ne postoji Amerika, nisam nikad bio tamo.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8229
Joined: 25/05/2013 23:49

#32 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by apsidejzi »

fortaleza wrote: 09/02/2022 14:42
apsidejzi wrote: 09/02/2022 14:10
Ma kakvi. Ti "snovi" su samo jos jedan arogantni pokusaj covjeka da sebe ucini bitnim u svemiru.
Ne postoji Amerika, nisam nikad bio tamo.
S tim da u ovom slucaju nije rijec o Americi. Prije ce biti Narnia.
User avatar
fortaleza
Posts: 5586
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#33 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by fortaleza »

apsidejzi wrote: 09/02/2022 15:03
fortaleza wrote: 09/02/2022 14:42

Ne postoji Amerika, nisam nikad bio tamo.
S tim da u ovom slucaju nije rijec o Americi. Prije ce biti Narnia.
Ne postoji Narnia, nisam nikad bio tamo.
altruista
Posts: 22
Joined: 04/02/2022 02:48

#34 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by altruista »

Samo bih mogao preporučiti neke autoritete za interpretaciju lucidnih snova. Lucidni snovi su dobri, ako ništa, jer možeš raditi šta želiš, za razliku od pravog svijeta, gdje smrt na svako koraku. Ali postoje alternative i za lucidne snove, a moja omiljena su filmovi i video igre.

Eckhart Tolle - Moć sadašnjeg trenutka - Kapije u duhovni svet - San bez snova:
Svake noći kada zakoračite u fazu dubokog sna bez snova vi krećete na putovanje u Duhovni svet. Spajate se sa Izvorom. Crpite iz njega životvornu energiju koja vas održava neko vreme nakon što se vratite natrag u pojavno, u svet zasebnih oblika. Ova energija je važnija za život od hrane: „Čovek ne živi samo od hleba." Ali, kada je u pitanju san bez snova, vi ne ulazite u njega svesno. Iako telesne funkcije još uvek rade, „vi" više ne postojite u tom stanju. Možete li da zamislite kako bi bilo stupiti u san bez snova potpuno svesno? To je nemoguće zamisliti jer takvo stanje nema nikakav sadržaj. Duhovni svet vas oslobađa tek onda kad mu svesno pris­tupite. To je razlog zbog kojeg Isus nije rekao: istina će vas oslo­boditi, već je rekao: „Spoznaćete istinu i istina će vas oslobodi­ti." To nije pojmovna istina. To je istina večnog života izvan obli­ka, koja se spoznaje direktno ili se ne spoznaje uopšte. Ali nemo­jte pokušavati da ostanete svesni tokom sna bez snova. Vrlo je verovatno da nećete uspeti. U najboljem slučaju možete ostati svesni tokom faze sna, ali ništa dalje od toga. To se zove bistro sanjanje, koje može biti zanimljivo i fascinantno, ali nije oslobađajuće. Stoga upotrebite svoje unutrašnje telo kao kapiju kroz koju ćete ulaziti u Duhovni svet, i držite tu kapiju otvorenom kako bi u svakom trenutku bili povezani sa Izvorom. Kada je u pitanju unutrašnje telo, nije važno da li je spoljašnje fizičko telo staro ili mlado, krhko ili snažno. Unutrašnje telo je večno. Ako još uvek niste u stanju da osetite unutrašnje telo, upotrebite neku od ostal­ih kapija premda su sve one u krajnjoj tački jedno. O nekima sam već podrobno govorio, ali ću ih ukratko i ovde pomenuti.
A dobra stranica koja interpretira snove, koju sam koristio godinama, je https://www.myislamicdream.com/. Recimo jednom sam sanjao medvjeda kad sam se zaljubio u curicu preko Interneta, i značenje tog sna je da ću otkriti o njoj sve. Kad ja sljedeći dan nekako otkrio o njoj sve baš. I nisam ni mogao sanjati da ću kao neki agent ili haker sve o njoj naći, nego medvjeda sanjao. Sinoć sam sanjao kako iznad Sarajeva padaju dva ogromna aviona debela, a jedan normalni nastavlja da leti, baš kad sam očekivao da će pasti, ali nažalost za to nema informacija. Dakle zavisno koje ste religije, ja ukucam u Google npr. "islam dream airplane" da vidim šta znači avion. A ta stranica mi je najviše puta pomogla i pogodila. Recimo jednom sam nešto sanjao, a značenje je bilo da će me kontaktirati policija, i stvarno ubrzo me kontaktirala policija.
Last edited by altruista on 21/02/2022 14:45, edited 1 time in total.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#35 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by Nierika »

altruista wrote: 10/02/2022 17:40Ali postoje alternative i za lucidne snove, a moja omiljena su filmovi i video igre.
Vidim poveznice, mada su meni filmovi možda sličniji običnim snovima nego lucidnim.
altruista
Posts: 22
Joined: 04/02/2022 02:48

#36 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by altruista »

Nierika wrote: 10/02/2022 17:54 Vidim poveznice, mada su meni filmovi možda sličniji običnim snovima nego lucidnim.
Najbolji su upravo filmovi o snovima i ostalim rijetkim ljudskim stanjima kao što je putovanje kroz vrijeme, različita stanja svijesti, i neograničene mogućnosti. Dva najbolja koja me asociraju na lucidne snove i inspirirali i kojima sam dao ocjenu 10 i 9 na IMDb su Source Code (2011) i Deja Vu (2006)
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#37 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by Nierika »

altruista wrote: 10/02/2022 19:33
Nierika wrote: 10/02/2022 17:54 Vidim poveznice, mada su meni filmovi možda sličniji običnim snovima nego lucidnim.
Najbolji su upravo filmovi o snovima i ostalim rijetkim ljudskim stanjima kao što je putovanje kroz vrijeme, različita stanja svijesti, i neograničene mogućnosti. Dva najbolja koja me asociraju na lucidne snove i inspirirali i kojima sam dao ocjenu 10 i 9 na IMDb su Source Code (2011) i Deja Vu (2006)
Deja Vu sam gledala, taj drugi mislim da nisam. I meni je ta tematika zanimljiva, mislila sam više na to da dok gledam film imam ulogu promatrača, igrice su mi tu sličnije lucidnim snovima. Znam i da se neke knjige čitaju sa određenim pravilima/uputama koje treba pratiti, tipa House of leaves.
Post Reply