Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

user111222
Posts: 2
Joined: 14/09/2020 10:56

#1 Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by user111222 »

Išla sam sa sestrom u market. Usput se kod jedne zgrade nešto dorađivalo, te smo pošle šljunkovitim putem da to zaobiđemo. Pored je bio i asfaltirani put kojim su išla razna vozila. Od jednom su se počeli stvarati mali plamičci tik uz makadam kojim smo išle. Vatra se povećavala, te ju je bilo teško zaobići usljed jakog vjetra. Prošla sam ispred sestre i prolazila kroz vrhove vatre, kada me zapljusnuo ogroman val dima. Jedva sam disala. Kada sam prošla na drugu stranu svi i sve je nestalo. Našla sam se na ogromnoj visini, na vrhu nebodera. Bila sam zaprepaštena prizorom. Sve je bilo uništeno i čađavo, ponegdje je i gorjela vatra. Jedina poveznica sa drugim neboderom bila mi je jedna ogromna trula letva. Tada se u stanju opšte katastrofe pojavio "čovjek", ili bolje rečeno silueta, kao neko priviđenje. Zapitala sam ga:
-Šta se ovdje dešava?
-Kraj.
-Ne može ovo biti kraj, mora postojati neko rješenje. Sve se može spasiti.
Znala sam da ništa nije stvarno te sam se posmatrala kako pokušavam skočiti sa zgrade ne bih li okončala ovo ludilo, ali kao da sam bila prikovana za nju. Zgrada se samo savila i vratila u prvobitni položaj skupa sa mnom. Izbezumljeno sam pogledala to stvorenje koje mi se sada smješkalo. Upitao me je:
-Da li zaista želiš biti spašena?
-Ko si ti?
-Ja sam došao da ti saopštim istinu.
-Kakvu istinu?
-Onu najtajniju?
-Zašto baš ja?
-Tvoji su mnogo zgriješili, mora neko to i da plati.
Kada sam čula tu riječ "plati" shvatila sam da me ovaj čovjek želi ubiti.
-Zašto baš ti?
-A zašto bih to zadovoljstvo prepustio nekom drugom?
Tada mi se počeo približavati i ja sam lagano počela unazad hodati. Trula letva pod mojim nogama je na pojedinim dijelovima počela da gori, te se dio po dio raspadala. Mnogo mi se približio, izgledao je kao zamagljena mumija. Shvatila sam - sad ili nikad. Gurnula sam ga dole u ponor i čekala njegov povratak. Ali on se nije vraćao. Tada sam se zapitala: "Da li je smrt zaista kraj? Zašto se on nije vratio kao i ja? Da li to znači da je on dostigao svoju istinu? Zašto se sve ovo dešava svijetu i zašto sam baš JA morala sve to da vidim? Hoću li ikada saznati pravu istinu svega?". Tada sam se probudila i počela pisati...
User avatar
Gorka Dinja
Posts: 211
Joined: 10/09/2020 15:49
Location: majke da se najebem kvazi moderatoru Benq
Contact:

#2 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by Gorka Dinja »

sad će komentari, valja kokice i red bull pripremit

svaka čast na hrabrosti da ovo napišeš ovdje gdje gmižu morali i pravovjerni
user111222
Posts: 2
Joined: 14/09/2020 10:56

#3 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by user111222 »

Gorka Dinja wrote: 14/09/2020 11:58 sad će komentari, valja kokice i red bull pripremit

svaka čast na hrabrosti da ovo napišeš ovdje gdje gmižu morali i pravovjerni
Samo polako haha hvala mnogo! Voljela bih čuti što više mišljenja, da znam da li da pišem još sličnih iskustava. :)
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#4 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by karanana »

e jebi ga, ja sam se nekom sexu ponado
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#5 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by un1ted »

Mene interesuje jesi li pocela pisati u krevetu ili u wc-u?
L u c i f e r
Posts: 12308
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#6 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by L u c i f e r »

Predugo za citanje

Jel svrsila
RtrnOfSalisbury
Posts: 3575
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#7 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by RtrnOfSalisbury »

... ovo je fles od onije slika iz grcke dje su govnari zapalili logor. asvaltirani put predstavlja put ka europskoj uniji a ovaj dje gori vatra je rezervisan za nas i govnare. tajanstveni covjek je andzela merkel, bivsa honekerica koja jos uvijek zivi u tom stazi svijetu a brvno bi mogla biti filozofska reminiscencija na liniju koja je tanka i krhka ali dovoljno jaka da razdvaja 8)
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#8 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by high_volume »

Zašto je tema na Filozofiji, zar ne bi trebala biti na Zdravlju?
tindbe
Posts: 1358
Joined: 04/02/2020 20:46

#9 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by tindbe »

Kad si skontala da sanjaš, tj. da ništa nije stvarno, kako je moguće da te i dalje san vodio nekim svojim tokom?
Ja u tim momentima već dobijam super-moći i prebacim priču na nešto lijepo... :D

Jaku podsvijest imaš. Da nisi pod jačim stresom u zadnje vrijeme?
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#10 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by -Chesterfield- »

Može li mi neko protumačiti san? Ali prvo mora pogoditi šta sam sanjao?
User avatar
i agree
Posts: 9853
Joined: 21/10/2018 10:40
Location: SaRa Je Vo

#11 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by i agree »

user111222 wrote: 14/09/2020 11:40 Išla sam sa sestrom u market. Usput se kod jedne zgrade nešto dorađivalo, te smo pošle šljunkovitim putem da to zaobiđemo. Pored je bio i asfaltirani put kojim su išla razna vozila. Od jednom su se počeli stvarati mali plamičci tik uz makadam kojim smo išle. Vatra se povećavala, te ju je bilo teško zaobići usljed jakog vjetra. Prošla sam ispred sestre i prolazila kroz vrhove vatre, kada me zapljusnuo ogroman val dima. Jedva sam disala. Kada sam prošla na drugu stranu svi i sve je nestalo. Našla sam se na ogromnoj visini, na vrhu nebodera. Bila sam zaprepaštena prizorom. Sve je bilo uništeno i čađavo, ponegdje je i gorjela vatra. Jedina poveznica sa drugim neboderom bila mi je jedna ogromna trula letva. Tada se u stanju opšte katastrofe pojavio "čovjek", ili bolje rečeno silueta, kao neko priviđenje. Zapitala sam ga:
-Šta se ovdje dešava?
-Kraj.
-Ne može ovo biti kraj, mora postojati neko rješenje. Sve se može spasiti.
Znala sam da ništa nije stvarno te sam se posmatrala kako pokušavam skočiti sa zgrade ne bih li okončala ovo ludilo, ali kao da sam bila prikovana za nju. Zgrada se samo savila i vratila u prvobitni položaj skupa sa mnom. Izbezumljeno sam pogledala to stvorenje koje mi se sada smješkalo. Upitao me je:
-Da li zaista želiš biti spašena?
-Ko si ti?
-Ja sam došao da ti saopštim istinu.
-Kakvu istinu?
-Onu najtajniju?
-Zašto baš ja?
-Tvoji su mnogo zgriješili, mora neko to i da plati.
Kada sam čula tu riječ "plati" shvatila sam da me ovaj čovjek želi ubiti.
-Zašto baš ti?
-A zašto bih to zadovoljstvo prepustio nekom drugom?
Tada mi se počeo približavati i ja sam lagano počela unazad hodati. Trula letva pod mojim nogama je na pojedinim dijelovima počela da gori, te se dio po dio raspadala. Mnogo mi se približio, izgledao je kao zamagljena mumija. Shvatila sam - sad ili nikad. Gurnula sam ga dole u ponor i čekala njegov povratak. Ali on se nije vraćao. Tada sam se zapitala: "Da li je smrt zaista kraj? Zašto se on nije vratio kao i ja? Da li to znači da je on dostigao svoju istinu? Zašto se sve ovo dešava svijetu i zašto sam baš JA morala sve to da vidim? Hoću li ikada saznati pravu istinu svega?". Tada sam se probudila i počela pisati...
prijavi ga za uznemiravanje
nekome
Posts: 2880
Joined: 17/05/2011 10:41

#12 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by nekome »

Interpretacije http://www.dreammoods.com/

Ja sam vec pronasao jednu mogucu interpretaciju.
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#13 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by Nocty »

Dmt
Zovu te ljubičasti ljudi u disko
I kad tako prodjes kroz dim i popnes se gdje je širok pogled vidiš da je sve iza tebe što si znala spaljeno.
DMT
Tri dima obavezna

Što kaže dzipalo
Viditel vi kako su uspjeli natakarit jedne na druge kad im oduzmemo moć i umijeće sanjanja te enteogene koje će facilisat njihovo samo biće i esenciju...
User avatar
fortaleza
Posts: 5561
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#14 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by fortaleza »

Imala si susret s neorganskim bićem. I izgleda da si se izborila s njim u snu.
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#15 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by Nocty »

:skoljka:
fortaleza wrote: 19/10/2020 23:27 Imala si susret s neorganskim bićem. I izgleda da si se izborila s njim u snu.
Nije los toliko vidi se
Samo ogorcen :)
Nierika
Posts: 4118
Joined: 17/03/2020 00:41

#16 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by Nierika »

Nisam sigurna za taj konkretan san kao ni za tuđe snove općenito ali u mojim snovima svi likovi većinom predstavljaju aspekte moje ličnosti a ne druge ljude.
Na primjeru tvog sna bi to moglo biti- ta najtajnija istina je već u tebi, samo je treba otključati pravim pitanjem. Smrt, vatra, mumija itd. su mislim više metafora i setting ovdje a ne nešto zlokobno. :D
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#17 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by Nekako s proljeća »

-Chesterfield- wrote: 14/09/2020 22:36 Može li mi neko protumačiti san? Ali prvo mora pogoditi šta sam sanjao?
Nikada i nikome ne pričaj svoj san, ako ti prije toga ne kaže na hajr i na dobro. Svijet snova je našim čulima skriven i ne postoji način da ga materijalizovanog učinimo dostupnim ilidokažemo drugima, mogu samo da nam vjeruju ili ne. Usput budi rečeno, taj svijet ne voli da se otkriva, jer je po svojoj suštini i namjeni skriven od nas. Nešto personalno izgleda.
Nierika
Posts: 4118
Joined: 17/03/2020 00:41

#18 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by Nierika »

Nekako s proljeća wrote: 08/01/2021 11:45 Nikada i nikome ne pričaj svoj san, ako ti prije toga ne kaže na hajr i na dobro. Svijet snova je našim čulima skriven i ne postoji način da ga materijalizovanog učinimo dostupnim ilidokažemo drugima, mogu samo da nam vjeruju ili ne. Usput budi rečeno, taj svijet ne voli da se otkriva, jer je po svojoj suštini i namjeni skriven od nas. Nešto personalno izgleda.
Da, ali nije nam ni pokretačica teme ništa otkrila osim simbola koji za svakoga na ovoj temi imaju drugačije značenje, a samo ona može znati o čemu je njen san zapravo.

Btw, nisam toliko htjela reći da je aspekt svačije ličnosti i mumijoubica :D koliko sam pokušala staviti fokus na traženju odgovora u sebi umjesto u haotičnom eksternom svijetu (s čim ja često imam problem).
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#19 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by Sanjarko »

Ja sanjao bijele zeceve. Sestricnoj stara kupila bijelog zeku s bubnjem koji bubnja.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#20 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by Sanjarko »

Moj savjet nemoj pamtit takve snove jer moze se dat na sizofreniju vremenom.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65594
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#21 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by _BataZiv_0809 »

U cemu ste bile obucene ti i sestra
Piaty
Posts: 5588
Joined: 01/12/2020 00:58

#22 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by Piaty »

tindbe wrote: 14/09/2020 21:19 Kad si skontala da sanjaš, tj. da ništa nije stvarno, kako je moguće da te i dalje san vodio nekim svojim tokom?
Ja u tim momentima već dobijam super-moći i prebacim priču na nešto lijepo... :D

Jaku podsvijest imaš. Da nisi pod jačim stresom u zadnje vrijeme?
Ja sam jedanput shvatio da sam u snu gdje sam, eto igrom slucaja, shvatio da se nalazim na jednom stolu sa kojeg sam se bacio kao da skacem u bazen. U stvarnosti bi trebalo da tresnem od pod ali tada sam poceo lebdjeti i skroz sporo padati prema podu. Nisam imao nimalo straha. Jednostavno sam znao da mi nece biti nista.

Onda sam se probudio sjedeci u jednoj prostoriji ali je i to bio san i tek onda sam se konacno probudio.

Ne znam jel to lucidno sanjanje ali znam da sam bio preiscrpljen radeci posao u smjenama. To sam sanjao na radnom mjestu ali mi valjda sef ovo ne cita.

Hocu reci/zakljuciti da mi se ovakav san nije desio u normalnim okolnostima vec pod iscrpljujucim pa.mozda i tu lezi zeko. Ne znam...
User avatar
fortaleza
Posts: 5561
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#23 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by fortaleza »

Piaty wrote: 08/02/2022 13:37 Ja sam jedanput shvatio da sam u snu gdje sam, eto igrom slucaja, shvatio da se nalazim na jednom stolu sa kojeg sam se bacio kao da skacem u bazen. U stvarnosti bi trebalo da tresnem od pod ali tada sam poceo lebdjeti i skroz sporo padati prema podu. Nisam imao nimalo straha. Jednostavno sam znao da mi nece biti nista.

Onda sam se probudio sjedeci u jednoj prostoriji ali je i to bio san i tek onda sam se konacno probudio.

Ne znam jel to lucidno sanjanje ali znam da sam bio preiscrpljen radeci posao u smjenama. To sam sanjao na radnom mjestu ali mi valjda sef ovo ne cita.

Hocu reci/zakljuciti da mi se ovakav san nije desio u normalnim okolnostima vec pod iscrpljujucim pa.mozda i tu lezi zeko. Ne znam...
Hoćeš istinu? Prošao si kroz druga vrata sanjanja, a ima ih ukupno sedam, odnosno sanjao si u snu, slično kao u filmu Inception. Castaneda je o tome više pisao. Prvi korak je da se shvati da se sanja.

Razlog zašto se to dogodilo pod iscrpljujućim okolnostima je taj što u takvim situacijama sve obične životne brige nestaju te se otvara mogućnost za percepciju nekih drugih "svjetova". Odnosno gasi se veza s poznatim (ličnost) i aktivira se više suština (esencija). Odnosno energija.
Piaty
Posts: 5588
Joined: 01/12/2020 00:58

#24 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by Piaty »

fortaleza wrote: 08/02/2022 22:56
Piaty wrote: 08/02/2022 13:37 Ja sam jedanput shvatio da sam u snu gdje sam, eto igrom slucaja, shvatio da se nalazim na jednom stolu sa kojeg sam se bacio kao da skacem u bazen. U stvarnosti bi trebalo da tresnem od pod ali tada sam poceo lebdjeti i skroz sporo padati prema podu. Nisam imao nimalo straha. Jednostavno sam znao da mi nece biti nista.

Onda sam se probudio sjedeci u jednoj prostoriji ali je i to bio san i tek onda sam se konacno probudio.

Ne znam jel to lucidno sanjanje ali znam da sam bio preiscrpljen radeci posao u smjenama. To sam sanjao na radnom mjestu ali mi valjda sef ovo ne cita.

Hocu reci/zakljuciti da mi se ovakav san nije desio u normalnim okolnostima vec pod iscrpljujucim pa.mozda i tu lezi zeko. Ne znam...
Hoćeš istinu? Prošao si kroz druga vrata sanjanja, a ima ih ukupno sedam, odnosno sanjao si u snu, slično kao u filmu Inception. Castaneda je o tome više pisao. Prvi korak je da se shvati da se sanja.

Razlog zašto se to dogodilo pod iscrpljujućim okolnostima je taj što u takvim situacijama sve obične životne brige nestaju te se otvara mogućnost za percepciju nekih drugih "svjetova". Odnosno gasi se veza s poznatim (ličnost) i aktivira se više suština (esencija). Odnosno energija.
Hvala.

Čitao sam malo Castanedu nekada, čisto iz zabave. Ali lijepo si mi to ukratko pojasnio.

Nemam namjeru ekspolatirati to. Umjesto toga, radije biram dovu/molitvu i miran san.

Čitao sam nešto o ovome i na galaksija.info i ko zna u šta se može sve pretvoriti na kraju.

Još jednom, hvala i jako zanimljivo :thumbup:
User avatar
fortaleza
Posts: 5561
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#25 Re: Čudan lucidni san koji sam jutros sanjala

Post by fortaleza »

Nema na čemu. Samo jedan savjet, to sve što piše na galaksiji je plod uglavnom ličnosti kod ljudi, a takve interpretacije su uglavnom nesavršene. Ne treba se bojati sam verificirati, to je ustvari i jedini način.
Post Reply