Čudaci na sarajevskim ulicama

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#1 Čudaci na sarajevskim ulicama

Post by bach »

Ko su po vama najpoznatije lujke Sarajeva?

Kaže Miljenko J. :
DRUGACIJI LJUDI Pise: Miljenko JERGOVIC


ACO JE ORDINIRAO U DVORISTU IZA
Prve gimnazije. Dvoriste se zvalo Metalac, a Aco je bio mali, zrikavi debil. Kotrljala se ta masna, bibava kugla, smjeskala se na sve strane i imala jednu zivotnu ceznju: da pipka djevojcice po kosi. One bi se obrecnule, a Aco je uzmicao poput psa lutalice koji obigrava okolo dok ulicom jedes burek. Najsretniji bi na svijetu bio da ti ga moze ukrasti, ali od zelje je uvijek jaci strah. Tako i Aco: mozda nikad nije dodirnuo zensku kosu.

A jedan drugi, tko bi mu ime znao, urlao je po tramvaju. Putnicima se krv ledila u zilama. Zapravo, ledila se samo onima koji su rijetko putovali tramvajem ili nisu bili iz naseg grada. Ostali su mirno gledali kroz prozor i ne bi se ni strecnuli kad mladic zaurla. Vec odavno naviknuti na njega znali su da se nakon urlika ne dogodi nista i da on, osim tog urlika, nema drugog smisla i posla u zivotu. Lijepo razvijen i jak, ali gluhonijem i zapusten, ostavljen od onih kojima je bila duznost voljeti ga, zivio je svoj tramvajski zivot i, po svoj prilici, nije mogao ni zamisliti zasto se neki prestrave kad on iz grla pusti glas. Nije ni znao sto je to glas i cemu sluzi, cime i kako se osjeca osim kao fino rastvaranje grla i plovidba zraka iz dubine pluca. Vjerovatno ga je zabavljao taj strah o kojemu nikad nije mogao drugacije misliti osim kao o bezrazloznom uzasu u ocima putnika.

A bio je jedan sto je u trolejbus ulazio s volanom od fice, sjedao na prvo putnicko sjediste, odmah iza vozaca, i sofirao sve do Dobrinje i natrag. Predano je obavljao svoj posao, niti je primjecivao podsmijehe, niti ga je ista moglo izbaciti iz takta. Taj je, zapravo, bio sasvim sâm. Mozda i nije vozio trolejbus. Mozda je vozio svoj kadilak od istocne na zapadnu obalu Amerike i mozda nitko od ljudi koji su se vozili trolejbusom nije ni postojao. Oni su bili privid, a on je bio stvaran.

A jedan je stalno trljao glavu. Bio je covjek srednjih godina i nesto mu unutra, u glavi, nije stimalo, ili je bio problem u kosi. Uglavnom, on je neprestano, naizmjence, u pravilnom ritmu, lijevom pa desnom, bijesno trljao glavu. Tako je hodao Titovom ulicom. Cinilo se da dobro zna kamo ide i da nista osim tog trljanja nije drukcije nego u ostalih ljudi. Kada bi usao u pun tramvaj i ne bi mogao sjesti, nego se drzao za rukohvat, cinio je to sa obje ruke, a glavu je trljao nadlakticama.

Bilo je jos ljudi koji su radili ono sto ne cini ostali svijet ali su imali zelje koje nisu nikada ostvarivali, a zbog kojih su smatrani ludacima. Zapravo, postoji citava imaginarna knjiga, cijeli jedan imenik, poput telefonskog imenika ili skolskog dnevnika, u kojem zive ljudi koji su bez smisla i svrhe bili drugaciji od ostalih ljudi. Oni su grad cinili gradom, kao sto ga gradom cine i poznati psi lutalice, oni cije navike i obicaje dobro poznajemo i koje, u skladu sa trenutnim raspolozenjem, napucamo nogom ili darivamo ostatkom kifle. U Veneciji svaka ulicna macka ima svoje ime. Venecijanci ta imena znaju, kao sto znaju i da su te macke nicije. Ali ako svaka crkva, svaka ulicica i svaki mostic preko kanala imaju svoja imena, tada ih u Veneciji trebaju imati i macke.

Sarajevo nikada nije bilo velegrad. Nikad to nece ni biti. Sarajevo je jednostavno grad i po tome je slicno Veneciji. Venecija, istina, tone i vise je spomenik slavnih vremena nego sto je mjesto zivota, ali i tamo macke, psi i ludaci imaju svoje mjesto. Kad ugine macka beskucnica, Venecija postaje manje Venecijom, kao sto je i Sarajevo manje Sarajevom za sve one blesave i nicije lude koji su se izgubili u bespucima povijesti, ali postoje u nekoj tajnoj i nenapisanoj knjizi. Poput davno srusenih mostova i kuca.


Objavljeno u broju 84 DANA, 14. SEPTEMBAR / RUJAN 1998.
Neki dan sam prolazio pored Druge gimanzije, stoji tamo onaj što je poslije rata trčao sa limunom u ustima.

Je li on PINJO?

Čika Skenda , legenda rahmet mu duši.

Ima njih još.

Bio je jednom u FAN magazinu jedan odličan članak o ovim tipovima
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#2 Re: Čudaci na sarajevskim ulicama

Post by JThomas »

tih starih se ja ne mogu sjećati (ustvari, skende se sjećam, ali on je umro tek prije koliko, 3-4 godine?), ali prošlog ljeta sam primijetio nekog lika koji stalno na igralištu kod treće gimnazije šuta sam loptu na gol. nikad nije tu kad ima više drugih ljudi. i čini mi se da - gađa prečku. ja i raja smo ga isto viđali okolo u tom kraju, i u titu, hoda lik s loptom u jednoj ruci, i par nekih starih knjiga u drugoj, i uvijek ima nekakav sako i po najvećoj vrelini.

žao mi je ljudi koji polude, možda više nego bilo kojih drugih...
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20499
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#3 Re: Čudaci na sarajevskim ulicama

Post by Bullet Tooth Tony »

Jel mislis na Nuriju (sa limunom) :?
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#4 Re: Čudaci na sarajevskim ulicama

Post by Cholina_Lokica »

onaj lik sto majuce u tramvaju i trolebusu... bar je prije nekih 7-8 godina to radio...
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#5 Re: Čudaci na sarajevskim ulicama

Post by HAVANA »

Aco je bio simpatičan :D pa Haug,pa Slobodan i nabrajanja familija :-) ,Fefe(nije baš lujka al bio je smiješan,eno ga glumi u mahalašima :lol: ..........
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#6 Re: Čudaci na sarajevskim ulicama

Post by bach »

Beg_Babic wrote:Jel mislis na Nuriju (sa limunom) :?
jeste, to je nurija
User avatar
terra_incognita
Posts: 1913
Joined: 08/10/2007 11:43
Location: Terra Incognita

#7 Re: Čudaci na sarajevskim ulicama

Post by terra_incognita »

HAVANA wrote:Aco je bio simpatičan :D pa Haug,pa Slobodan i nabrajanja familija :-) ,Fefe(nije baš lujka al bio je smiješan,eno ga glumi u mahalašima :lol: ..........
Da, Slobodan je znao sva porodicna stabla u gradu i sire.
Pojavio se na sahrani moje bake i ispricao nam o nasem porijeklu o kojem ni sami nismo znali toliko :-D
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#8 Re: Čudaci na sarajevskim ulicama

Post by HAVANA »

terra_incognita wrote:
HAVANA wrote:Aco je bio simpatičan :D pa Haug,pa Slobodan i nabrajanja familija :-) ,Fefe(nije baš lujka al bio je smiješan,eno ga glumi u mahalašima :lol: ..........
Da, Slobodan je znao sva porodicna stabla u gradu i sire.
Pojavio se na sahrani moje bake i ispricao nam o nasem porijeklu o kojem ni sami nismo znali toliko :-D


Nevjerovatan je bio,nikada ali baš nikada mi se nije desilo da sam ga nešto pitao a da nije znao sve o toj porodici...
Bez greške :?
User avatar
terra_incognita
Posts: 1913
Joined: 08/10/2007 11:43
Location: Terra Incognita

#9 Re: Čudaci na sarajevskim ulicama

Post by terra_incognita »

Je li ziv ?

EDIT: napisao si "nevjerovatan je bio", pretpostavljam da nije medju zivima :(
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#10 Re: Čudaci na sarajevskim ulicama

Post by bach »

HAVANA wrote:Aco je bio simpatičan :D pa Haug,pa Slobodan i nabrajanja familija :-) ,Fefe(nije baš lujka al bio je smiješan,eno ga glumi u mahalašima :lol: ..........
Haug je bio jedan od prvih hašišara i hipika u ovom gradu, sav se furao na Indiju. Bio mi je komšija i svako jutro je na svom balkonu plesao uz neku indijsku muziku.

Ljudi su ga viđali po Indiji.

Inače je imao neobičan stil odijevanja. Često bi u ga u decembro mogli vidjeti u potkošulji i sa sunčanim naočalama.

Kad u julu upekne eto Hauga u debelom crnom kaputu, šal, rukavice i naravno ogromni kišobran, otvoren iznad njegove glave na plus 35 celzijusa.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#11 Re: Čudaci na sarajevskim ulicama

Post by HAVANA »

terra_incognita wrote:Je li ziv ?

EDIT: napisao si "nevjerovatan je bio", pretpostavljam da nije medju zivima :(


Umrla mu je prvo majka(ona fina mala ženica) a zatim i on. :( Tako sam čuo.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#12 Re: Čudaci na sarajevskim ulicama

Post by HAVANA »

bach wrote:
HAVANA wrote:Aco je bio simpatičan :D pa Haug,pa Slobodan i nabrajanja familija :-) ,Fefe(nije baš lujka al bio je smiješan,eno ga glumi u mahalašima :lol: ..........
Haug je bio jedan od prvih hašišara i hipika u ovom gradu, sav se furao na Indiju. Bio mi je komšija i svako jutro je na svom balkonu plesao uz neku indijsku muziku.

Ljudi su ga viđali po Indiji.

Inače je imao neobičan stil odijevanja. Često bi u ga u decembro mogli vidjeti u potkošulji i sa sunčanim naočalama.

Kad u julu upekne eto Hauga u debelom crnom kaputu, šal, rukavice i naravno ogromni kišobran, otvoren iznad njegove glave na plus 35 celzijusa.


Image
User avatar
terra_incognita
Posts: 1913
Joined: 08/10/2007 11:43
Location: Terra Incognita

#13 Re: Čudaci na sarajevskim ulicama

Post by terra_incognita »

HAVANA wrote:
bach wrote:
HAVANA wrote:Aco je bio simpatičan :D pa Haug,pa Slobodan i nabrajanja familija :-) ,Fefe(nije baš lujka al bio je smiješan,eno ga glumi u mahalašima :lol: ..........
Haug je bio jedan od prvih hašišara i hipika u ovom gradu, sav se furao na Indiju. Bio mi je komšija i svako jutro je na svom balkonu plesao uz neku indijsku muziku.

Ljudi su ga viđali po Indiji.

Inače je imao neobičan stil odijevanja. Često bi u ga u decembro mogli vidjeti u potkošulji i sa sunčanim naočalama.

Kad u julu upekne eto Hauga u debelom crnom kaputu, šal, rukavice i naravno ogromni kišobran, otvoren iznad njegove glave na plus 35 celzijusa.


Image

:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
Edin H.
Posts: 46982
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#14 Re: Čudaci na sarajevskim ulicama

Post by Edin H. »

HAVANA wrote:
terra_incognita wrote:
HAVANA wrote:Aco je bio simpatičan :D pa Haug,pa Slobodan i nabrajanja familija :-) ,Fefe(nije baš lujka al bio je smiješan,eno ga glumi u mahalašima :lol: ..........
Da, Slobodan je znao sva porodicna stabla u gradu i sire.
Pojavio se na sahrani moje bake i ispricao nam o nasem porijeklu o kojem ni sami nismo znali toliko :-D


Nevjerovatan je bio,nikada ali baš nikada mi se nije desilo da sam ga nešto pitao a da nije znao sve o toj porodici...
Bez greške :?

Sjecas li se Namika Havana?
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#15 Re: Čudaci na sarajevskim ulicama

Post by HAVANA »

Kako se neću sjećat :sad:
Tu sam odrastao.


Ma znam ja i tebe.Ne mogu da skontam ko si. :D :?
Koje si godište?
Last edited by HAVANA on 05/06/2009 19:57, edited 1 time in total.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#16 Re: Čudaci na sarajevskim ulicama

Post by bach »

Ima jedan tip onizak plav, malo mentalno zaostao, priča nepovezno, ali čovjek pjeva odlično.

Uđe u autobus,recimo Ž. Stanica Rajlovac, stane na sred autobusa, i kišobran koristi kao imitaciju gitare.

Pjeva čovjek Al Dina, Merlina, Vladu Georgijeva, zna svaki veznik i ne gasi se.

Kad završi pokloni se i kaže hvala, hvala, hvala
User avatar
Edin H.
Posts: 46982
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#17 Re: Čudaci na sarajevskim ulicama

Post by Edin H. »

HAVANA wrote:Kako se neću sjećat :sad:
Tu sam odrastao.


Ma znam ja i tebe.Ne mogu da skontam ko si. :D :?
Koje si godište?
Ne mogu ni ja da skontam ko si ti :D

Poslacu ti pp, ali odoh gledati utakmicu sada
Lesli Eldridž
Posts: 3544
Joined: 10/01/2008 15:23
Location: Ko će to znati

#18 Re: Čudaci na sarajevskim ulicama

Post by Lesli Eldridž »

HAVANA wrote:Aco je bio simpatičan :D pa Haug,pa Slobodan i nabrajanja familija :-) ,Fefe(nije baš lujka al bio je smiješan,eno ga glumi u mahalašima :lol: ..........
Ja se Hauga sjećam od prije rata, ko zna gdje je sada... 8-)
User avatar
amaretto
Posts: 315
Joined: 28/11/2008 13:23
Location: Sarajevo

#19 Re: Čudaci na sarajevskim ulicama

Post by amaretto »

Haug je bio iz Vogošće ako se ne varam.
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#20 Re: Čudaci na sarajevskim ulicama

Post by Zox »

Gazija sa sveskom.
User avatar
Sunrise00
Posts: 4484
Joined: 20/06/2008 22:48
Location: Tamo gdje i kisa kad pada, nije prosto kisa :)

#21 Re: Čudaci na sarajevskim ulicama

Post by Sunrise00 »

JThomas wrote:tih starih se ja ne mogu sjećati (ustvari, skende se sjećam, ali on je umro tek prije koliko, 3-4 godine?), ali prošlog ljeta sam primijetio nekog lika koji stalno na igralištu kod treće gimnazije šuta sam loptu na gol. nikad nije tu kad ima više drugih ljudi. i čini mi se da - gađa prečku. ja i raja smo ga isto viđali okolo u tom kraju, i u titu, hoda lik s loptom u jednoj ruci, i par nekih starih knjiga u drugoj, i uvijek ima nekakav sako i po najvećoj vrelini.

žao mi je ljudi koji polude, možda više nego bilo kojih drugih...
taj lik je i sada tu, valjda na istog mislimo, crni sako, poduza kosa.. vidjala sam ja njega i u drugim dijelovima grada.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#22 Re: Čudaci na sarajevskim ulicama

Post by Pera Trta »

Taj Slobodan je, koliko znam, bio sin nekog uglednog građanina Sarajeva, ljekara ili slično? Ili sam ga s nekim pobrkao?
Bio je prije 5-6 godina jedan što u troli uvijek pjeva i imitira voditelje TV emisija (najčešće Pinka :D ). Mlad momak, malo bucmast, sasvim "normalnog" izgleda (obrijan, uredne frizure i odijela). Ali kad uđe u trolu sjedne i pjeva i "spikeriše"...uvijek veseo i to veselje prenosio je i na druge. :-)
BajrinNajmladji
Posts: 609
Joined: 23/07/2008 12:26
Location: Živim u nadi, druge adrese nemam

#23 Re: Čudaci na sarajevskim ulicama

Post by BajrinNajmladji »

HAVANA wrote:
terra_incognita wrote:Je li ziv ?

EDIT: napisao si "nevjerovatan je bio", pretpostavljam da nije medju zivima :(


Umrla mu je prvo majka(ona fina mala ženica) a zatim i on. :( Tako sam čuo.
Ejup Ganić je jadnog Slobu Kovačevića neposredno nakon rata protjerao iz stana u azil za psihički oboljele zatvorenog tipa (Putem opštinske Službe za soc. rad) da bi smjestio vlasnika stanrskog prava (Bitno:Nebošnjak) sadašnje vile Ganićke, ....Jadni Slobo, legenda Mejtaša, Bjelava i DŽIdžikovca, svakodnevno pitao kada će on ići kući, pa umrije od tuge iščupan iz njemu poznate sredine koja se brinula o njemu negdje u F.J. Španca ulici.

@Agić Nurija, veoma aktivan na Politici, to je legenda sa limunom u ustima koji i nije toliko ''van pameti'' kao što mi mislimo. Naravno, to je samo nečiji nick,...kojeg je stvarni Agić Nurija inspirisao da sebi dodijeli taj nickname.

Tramvaj broj: 3 je imao svog najavljivča tramvajskih stanica sedamdesetih godina. Fini i ugladjeni, bucmasti čiko sa hozn-tregerima, ispeglane odjeće, ulaštenih cipela-polučizama, proćelav, drhtećih ruku sjeo bi blizu vozača na mjesto rezervisano za invalide i majke sa malom djecom, pa kako tramvaj prilazi stanici on bi uzviknuo tako da cijeli tramvaj čuje: SKENDERIJA ili koja je već bila stanica.

Tako su mnogobrojni putnici u tramvajima (ČKD jednodjelni + vašingtonci) u vrijeme izgradnje Alipašinog polja - Naselja solidarnosti imali njegovu pomoć. On, onako drhtavih ruku, invalid, a pomaže drugim. To mu je, izgleda, bio smisao života. Ne znam tačno kada, ali odjednom nije ga više bilo.
User avatar
tamara*
Posts: 421
Joined: 28/01/2009 15:51

#24 Re: Čudaci na sarajevskim ulicama

Post by tamara* »

Koliko sam se ja obradovala kad sam čula da je Haug živ i zdrav, pa to nije normalno...A tek kad sam vidjela ovu fotku :-D
Image
Slobodana mi je jako žao :(
Od Ace sam se uvijek sklanjala, onaj njegov kašalj i sve...
Jel se iko sjeća Ostoje što je hodao sav u krpama, nosio sjekiricu :?
Kretao se oko Katedrale i Kartala...
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#25 Re: Čudaci na sarajevskim ulicama

Post by HAVANA »

BajrinNajmladji wrote:
HAVANA wrote:
terra_incognita wrote:Je li ziv ?

EDIT: napisao si "nevjerovatan je bio", pretpostavljam da nije medju zivima :(


Umrla mu je prvo majka(ona fina mala ženica) a zatim i on. :( Tako sam čuo.
Ejup Ganić je jadnog Slobu Kovačevića neposredno nakon rata protjerao iz stana u azil za psihički oboljele zatvorenog tipa (Putem opštinske Službe za soc. rad) da bi smjestio vlasnika stanrskog prava (Bitno:Nebošnjak) sadašnje vile Ganićke, ....Jadni Slobo, legenda Mejtaša, Bjelava i DŽIdžikovca, svakodnevno pitao kada će on ići kući, pa umrije od tuge iščupan iz njemu poznate sredine koja se brinula o njemu negdje u F.J. Španca ulici.



:evil: :x :x
Post Reply