crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#4426 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by Ommadawn »

mali_milojica wrote:
Ommadawn wrote:
milojicabrzi wrote:Evo sad nađoh kursnu listu za 1980. godinu.

Dinar je u odnosu na DEM, bio oko 14-15 / 1 ovisno o mjesecu koji se gleda, nekad početkom godine je bio 11-12 din za 1 dem, u kasnijim mjesecima oko 15 din za dem.

Znači da je ovaj Stojadin od oko 102 000 dinara, koštao oko 7080 DEM, čisto da se možete ravnati po cijenama, negdje 100 000 dinara, je bilo oko 7000 maraka.
A prosjecni prihodi za jedan mjesec? Mislim na istu godinu.
Trebalo je oko 18 prosječnih plata za Stojadina koji je kostao oko 7200 DEM.
Znaci plata 400 maraka.

Koje danas auto kosta novo 7200 DEM? Ili makar priblizno toliko?
Throttle
Posts: 12880
Joined: 10/06/2016 12:35

#4427 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by Throttle »

Pa i sad za 18 prosjecnih plata mozes kupit auto
Doduse ne velicine kao stojadin
Za 15-16 hiljada vec mogu neke osnovne pande, up i tako ti autici
User avatar
trambusek88
Posts: 4802
Joined: 03/10/2009 23:51

#4428 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by trambusek88 »

Ommadawn wrote:
mali_milojica wrote: Trebalo je oko 18 prosječnih plata za Stojadina koji je kostao oko 7200 DEM.
Znaci plata 400 maraka.

Koje danas auto kosta novo 7200 DEM? Ili makar priblizno toliko?
Tada je marka bila po jačini skoro kao danas euro. Znači prosječna plata bi se mogla porediti sa današnjim prosjekom.
S tim da danas prosjek popravljaju sretnici zaposleni na bužetu.

http://www.lawyerdb.de/Inflationrate.aspx
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4429 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by tempuser »

Throttle wrote:Pa i sad za 18 prosjecnih plata mozes kupit auto
Doduse ne velicine kao stojadin
Za 15-16 hiljada vec mogu neke osnovne pande, up i tako ti autici
To je da kazamo provid. Evo cjenovnik iz oktobra 1980. godine, prakticno je sve uvozno u toj klasi 3 x skuplje od stojadina. Istina, za tih nekih 18 prosjecnih plata si mogao kupiti Zastavu, ali ne zato sto je to neki realan odnos primanja i vrijednosti auta, nego zato sto je to bio domaci proizvod koji je drzava stitila visokim carinama, bas kao i TAS-ovog Golfa koji je "samo" 80% posto skuplji. Kad smo kod Golfa, kolika je pottaznja bila i kolika je cijena novog bila frizirana govori to da je godinu star bio skuplji nego nov.

Image
[/quote]
milojicabrzi
Posts: 1729
Joined: 18/11/2009 12:43

#4430 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by milojicabrzi »

Lista čekanja za golfa nakon narudžbe, bila je jako velika, pa se moralo čekati mislim preko 1 godine, na isporuku automobila.

Ovi stari godinu dana, plaćani su kao novi, ili koju bobu više, za onog ko je htio auto po sistemu sad i odmah.

Jako su ih puno kupovali u Sloveniji, pa su neki sarajevski gelipteri, koji su mogli preko veze dobiti auto, kupovali nove, vozali godinu dana, pa prodavali po cijeni novog Ili skuplje i sve tako ukrug :)

Interesantno mi je da su npr. Renault 4 I Citroen Diyane, bili jeftiniji od Stojadina.

Merecedes i BMW uredno bili oko 45-50 hiljada maraka, ali mislim da su tu dadžbine bile više od pola cijene :)
Last edited by milojicabrzi on 13/10/2018 20:46, edited 1 time in total.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#4431 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by Me_again »

milojicabrzi wrote:Lista čekanja za golfa nakon narudžbe, bila je jako velika, pa se moralo čekati mislim preko 1 godine, na isporuku automobila.

Ovi stari godinu dana, plaćani su kao novi, ili koju bobu više, za onog ko je htio auto po sistemu sad i odmah.

Jako su ih puno kupovali u Sloveniji, pa su neki sarajevski gelipteri, koji su mogli preko veze dobiti auto, kupovali nove, vozali godinu dana, pa prodavali po cijeni novog Ili skuplje i sve tako ukrug :)
Bila je fora da odes u DE i uplatis Golfa u devizama. Kada se vratis ceka te. Hoces li ga prodavati nakon 1000 ili nakon 100.000 km apsolutno je tvoja stvar.
Za to nisi morao biti gelipter.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4432 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by tempuser »

milojicabrzi wrote:Lista čekanja za golfa nakon narudžbe, bila je jako velika, pa se moralo čekati mislim preko 1 godine, na isporuku automobila.

Ovi stari godinu dana, plaćani su kao novi, ili koju bobu više, za onog ko je htio auto po sistemu sad i odmah.

Jako su ih puno kupovali u Sloveniji, pa su neki sarajevski gelipteri, koji su mogli preko veze dobiti auto, kupovali nove, vozali godinu dana, pa prodavali po cijeni novog Ili skuplje i sve tako ukrug :)

Interesantno mi je da su npr. Renault 4 I Citroen Diyane, bili jeftiniji od Stojadina.

Merecedes i BMW uredno bili oko 45-50 hiljada maraka, ali mislim da su tu dadžbine bile više od pola cijene :)
W123 200D je u DE bio 20.000 DEM, u Yu je bio 60.000 DEM. Doduse davanja su rapidno rasla sa povecanjem zapremine motora. Zato su za Yu trziste postojali veliki auti sa smjenim motorima tipa Renault 21 sa 1,4 motorom ili Audi 100 C3 1,8. I mog BMW-a su smatrali Yu modelom, medjutim on se zapreminom odnosno motrom nije razlikovao od 316 ili 316i, samo je imao manji karburator u snagu.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4433 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by tempuser »

Me_again wrote:
Bila je fora da odes u DE i uplatis Golfa u devizama. Kada se vratis ceka te. Hoces li ga prodavati nakon 1000 ili nakon 100.000 km apsolutno je tvoja stvar.
Za to nisi morao biti gelipter.
Da, bila je ta fora i to ne samo za Golfa, za sva auta. Moj rodjak koji zivi u AT se zove isto kao i moj stari, kako prilikom kupovine nisu trazili ime oca niti JMB on na svoje ime uplati auto u devizama iz AT, a stari ga preuzme ovdje i regularno registruje.
User avatar
trambusek88
Posts: 4802
Joined: 03/10/2009 23:51

#4434 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by trambusek88 »

milojicabrzi wrote:
Interesantno mi je da su npr. Renault 4 I Citroen Diyane, bili jeftiniji od Stojadina.
Šta je tu čudno?
Stojadin je bio bolji, moderniji, brži, veći, a R4 i Diana su isto imali status domaćeg proizvoda.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4435 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by tempuser »

trambusek88 wrote:
milojicabrzi wrote:
Interesantno mi je da su npr. Renault 4 I Citroen Diyane, bili jeftiniji od Stojadina.
Šta je tu čudno?
Stojadin je bio bolji, moderniji, brži, veći, a R4 i Diana su isto imali status domaćeg proizvoda.
R4 i Diana su bili generalni druga klasa, a R-4 je sa ravnim podom bio reklamiran kao radni auto.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#4436 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by Me_again »

tempuser wrote:
Me_again wrote:
Bila je fora da odes u DE i uplatis Golfa u devizama. Kada se vratis ceka te. Hoces li ga prodavati nakon 1000 ili nakon 100.000 km apsolutno je tvoja stvar.
Za to nisi morao biti gelipter.
Da, bila je ta fora i to ne samo za Golfa, za sva auta. Moj rodjak koji zivi u AT se zove isto kao i moj stari, kako prilikom kupovine nisu trazili ime oca niti JMB on na svoje ime uplati auto u devizama iz AT, a stari ga preuzme ovdje i regularno registruje.
Interes je bio da se devize izvezu iz YU bez komplikacija i davanja, u maticne drzave koje su defacto vladale proizvodnjom u YU ili su izvozile aute u YU. TAS je bio u vlasnistvu Nijemaca npr. Bez obzira kako se to kod nas tada zvalo.
Crvenu Zastavu ne vjerujem da si mogao tako kupiti, barem sto se tice mog znanja o tome.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4437 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by tempuser »

Me_again wrote:
Interes je bio da se devize izvezu iz YU bez komplikacija i davanja, u maticne drzave koje su defacto vladale proizvodnjom u YU ili su izvozile aute u YU. TAS je bio u vlasnistvu Nijemaca npr. Bez obzira kako se to kod nas tada zvalo.
Crvenu Zastavu ne vjerujem da si mogao tako kupiti, barem sto se tice mog znanja o tome.
Koliko znam uslov vlade Republickog Izvrsnog Vijeca SRBIH je bio da BiH tj Unis bude vecinski vlasnik TAS-a i mislim da je odnos bio 51-49% ili tako nesto, a ovo za Zastavu za devize i brza isporuka je 1/1 istinito, godina 1983. auto GTL 55 3V.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#4438 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by bitanga_sa_otesa »

Me_again wrote: Crvenu Zastavu ne vjerujem da si mogao tako kupiti, barem sto se tice mog znanja o tome.
1991. kes ,devize,isporuka odmah ,ovi na cekove su cekali po 11 mjeseci...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#4440 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by bitanga_sa_otesa »

Image
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#4441 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by sparky »

Ta vrata obisla pola ex-yu :) jesu li na kraju ostala kod svercera iz grada koji tece
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#4442 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by bitanga_sa_otesa »

sparky wrote:Ta vrata obisla pola ex-yu :) jesu li na kraju ostala kod svercera iz grada koji tece
pa na njegovom rally-ju su :D

Image
citroen xm
Posts: 17933
Joined: 17/04/2012 22:57

#4444 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by citroen xm »

bitanga_sa_otesa wrote: pa na njegovom rally-ju su :D

Image
Od ovoga može da se rikne! Aaaaa :run:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4448 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by _BataZiv_0809 »

User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4449 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by _BataZiv_0809 »

Zenicani gdje bi ovo moglo biti slikano? Mozda i nije u Zenici nego u nekom gradu iz okruzenja koji je nosio nase table tipa Kakanj...

Ali meni izgleda kao negdje na Jaliji :hm:

Trotl? Komendatore?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#4450 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by bitanga_sa_otesa »

mislim da su ovo slike jednog mog druga iz novog travnika...
Post Reply