crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#101 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by sparky »

Golf je bio neznatno skuplji. Nekih 500 dolara, ali je bilo lutrija doci do njega. Mjesto na listi se prodavalo po cijeni golfa.
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#102 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by _mufljuz_ »

pa razlog za to je vrlo jednostavan - cijena auta nije bila ista danas i sutra - inflacija je bila strasna na dnevnoj bazi :D
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#103 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by radostan dan »

golfa nisi mogao dobiti brzo, osim ako vlado šegrt ne nazove direktora tas-a...
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#104 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by Edin H. »

radostan dan wrote:golfa nisi mogao dobiti brzo, osim ako vlado šegrt ne nazove direktora tas-a...
Znaci ipak se moglo :D
User avatar
semirsar
Posts: 7553
Joined: 24/08/2008 22:53
Location: raj'voSa
Contact:

#105 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by semirsar »

radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#106 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by radostan dan »

Edin H. wrote:
radostan dan wrote:golfa nisi mogao dobiti brzo, osim ako vlado šegrt ne nazove direktora tas-a...
Znaci ipak se moglo :D
a moglo, moglo...ne znam znaš li za tu 100% provjerenu priču/anegdotu?
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#107 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by Edin H. »

radostan dan wrote:
a moglo, moglo...ne znam znaš li za tu 100% provjerenu priču/anegdotu?
Ne znam, hajde napisi, ako ti nije mrsko.
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#109 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by radostan dan »

Postao/la Edin H. dana 26/04/2014 16:24


Ne znam, hajde napisi, ako ti nije mrsko.

iz prve ruke...

čeka se golf pola godine, godinu...našla se veza - vlado šegrt...

druže vlado, dugo se čeka taj golf, da poguraš malo ako možeš.

hoću druže, ako je to za sestrića od toga i toga, zvaću odmah (ponedeljak)...

halo, jel to direktor tasa...ovdje drug vlado, kao si druže xy...vidi, treba mi golf za tog i tog...

nije problem druže vlado, samo ne može baš odmah...

ma ni sam ni mislio odmah nego preksutra, dok oni dođu do tebe...

i dobiše golfa :D
Last edited by radostan dan on 26/04/2014 17:44, edited 1 time in total.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#110 Re: crvena zastava-istine i zablude

Post by jefferson »

bitanga_sa_otesa wrote:
jefferson wrote:Otkad trazim da kupim Yugo u SAD< ali ne mozes ih naci nikako.
kako nema? moj prijatelj u čikagu ima 2 komada :-D
muha_sa wrote: :lol: :lol:

jebli te krakovi i kad ih pomenu :lol: :lol: o jadu me zabavili birvaktile :-) kupih ih nove a jaran ih upakova ko da ih je fabrika pakovala :) pa ih nakobitovah ko da cu ga do smrti vozat :lol:
pomenuo ih da se ti javis :lol: :lol: :lol: ,pa da nam kazes kakve su ti muke bile kad si imao najvecu sminku od auta u nekadasnje vrijeme 8-)


@ johntra pogresne ratkape ima taj klon :mrgreen:
Jel to jaranu posao pkusavas napraviti? :D
Ma evo bas kad ej tema pokrenuta, odem da na internetu potrazim, nema niti jednog.
Prije dvije godine trazio isto tako, nasao dva, jedan bio oko 5000 doalra, drugi oko 8,000. Nisam bas jos toliko bogat za takvu zajebanciju :D
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#111 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by Edin H. »

:D
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#112 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by jefferson »

radostan dan wrote:ko ovo nije imao u polici preko puta suvozača, nije ni vozio stojadina...


Image
:lol: :lol: :lol: :lol:
Ja jednom uzeo ovu jelensku kozicu da obrise staklo, kad me stari nije izbacio iz auta u toku voznje :lol:
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#113 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by Edin H. »

Ima u Engleskoj jos 86 yuga registrovanih :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#114 Re: crvena zastava-istine i zablude

Post by bitanga_sa_otesa »

jefferson wrote: Jel to jaranu posao pkusavas napraviti? :D
Ma evo bas kad ej tema pokrenuta, odem da na internetu potrazim, nema niti jednog.
Prije dvije godine trazio isto tako, nasao dva, jedan bio oko 5000 doalra, drugi oko 8,000. Nisam bas jos toliko bogat za takvu zajebanciju :D
hahahha to on sebi pravi,mislim da ti ne bi ni prodao 8-)
ima on sem tih juga ,fiata x1/9 i 2 komada fiat 124 spider :D
juge je mislim platio nesto jeftino ,skuplje ga je transport dosao jer su bili na drugom kraju amerike...
NediM17
Posts: 21686
Joined: 05/11/2009 11:49

#115 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by NediM17 »

Evo i ja da se ukljucim na temu. Ne puca mene toliko nostalgija za Zastavom i Jugoslavijom nego naravno za mladoscu koju sam zivio u ta doba.

Sto se tice iskustava sa Zastavom, mnogobrojna su. Prvo, naravno, Fico, autoskola "Zeleni signal" (jesen 1982.g.), dok sam se obucavao vazda je instruktor imao kanister vode i malo, malo smo stajali i zaljevali jednu od prednjih felgi jer je ocito blokirala pakna pa se tocak grijao. Na poligonu se polagalo "brdo", tj. kretanje pod rucnom koja naravno nije dobro drzala pa si morao malo lopovski pritisnuti noznu da bi uopste Fico stajao na brdu da ne krene nazad.

Poslije toga sam vozio babinog Chrysler Avenger-a, jednu godinu dana dok starom nije pukao film i kupi mi novog Jugu 45. Znam dobro da se cekalo mjesecima, da ne kazem godinama na red, stari posto ga je uplatio devizama, rok isporuke je bio odmah. Znam dobro, Zastava auto u Pofalicima na placu samo tri auta, dva SMB i jedan bijeli, svakom nesto fali, jedva smo od tri skuckali jednog SMB-a da ima sve sto treba. Malo sam ga provozao po gradu, i vidim da se poceo pregrijavati i pravac odmah u servis nazad na Pofalice, kad ono Srbin nije skopcao zice na tzv. kruski, odnosno termostatu na hladnjaku koji je davao impuls ventilatoru da se upali. Nije proslo dugo poslije toga pokupim svoju tadasnju djevojku, a danasnju suprugu sa Filozofskog fakulteta i krenemo preko Vraca na Kulu na rucak i samo sto sam se sa Vraca poceo spustati prema Lukavici i da preteknem jedan auto, Jugo ne prima gas, upalise se lampice od ulja i akumulatora, probam da upalim auto, anlasuje, ali da upali nema govora. Srecom, to se desilo tik do neke autoelektricarske radnje zvane "Gašo" (mislim da i danas postoji), zamolim Gašu da pogleda, kaze otisao ti je ulozak kontakt brave za paljenje, sacemo nesto napraviti. Helem, ugradi mi najobicniji prekidac od nocne lampe, preko kojeg sam davao kontakt, a na kljuc sam anlasovao i palio auto, a kljuc se poslije toga komotno mogao izvaditi iz brave, auto i dalje radi. Kad sam ga trebao gasiti, auto se gasilo na prekidacu nocne lampe. :lol:
Posto je naravno auto bilo u garanciji odem na Pofalice u Zastava auto da reklamiram, kazu oni meni, da im je zao i da nemaju kontakt brava za Jugu, ali da imaju za Stojadina, ali to ne pase. I tako sam ja mjesecima obilazio, dolazio, dok jedan novi trgovac ne rece da nemaju za Jugu, da imaju za Stojadina, ali da to pase 100%. Razlika je bila samo u tome sto je kod Juge kljuc bio narezan sa obje strane pa je bilo svejedno kako ga guras u kontakt bravu, a Stojadinov je bio narezan samo sa jedne strane.
Naravno, u proljece kada su pocele padati kise, ja otvorim auto, da udjem, ugazim u vodu do clanaka. :lol:
Isao sam u servis, ja trazio kuda ulazi, niko to nije znao, nagizdali me sa kutijom zive gume, diht mase, nema kuda ja to nisam lijepio po kederima, oko stop svjetala, ali i dalje ribice zive u Jugi. Srecom, stiglo je dugo i toplo ljeto '84.g., povadio sam sjedista, tepihe, osusio ga dobro, izveo na autopijacu na Butmiru, i dan danas se sjecam srece na licu zene iz Olova koja ga je kupila (vjerovatno je njena sreca trajala do prve kise), jer je bio tek nekih 8 mjeseci star, od januara, do septembra. Znam, da sam ga prodao sa necega 36, da li miliona, ili milijardi dinara i da je to bilo vise nego sto je kostala uplata za nov iz razloga sto se nov morao dugo cekati. Od tih para kupio sam sebi Reno 4 GTL 1100ccm koji je izmislio auto za Jugu 45 i kostao je cca. 2500 USD, s tim sto je dolar u to doba bio oko 3 DEM.

Sljedece iskustvo sa Zastavom vezano je za Zastavu 101 Special od 1300ccm i 73ks. Moj najbolji jaran kupi na licitaciji od milicije tog "keca". Mrak bio, nisu ga uspjeli debelguzi drotovi sjebati. Imao je tablu naprijed sa brzinomjerom i obrtomjerom, a poludesno sa strane negdje na centralnoj konzoli dva mala sata cini mi se za pritisak ulja i temperaturu vode. Jaran ga malo spustio, nabacio mu alu. felge, sire gume, nista nam na cesti nije moglo ostati. Necu nikad zaboraviti '85.g. kada smo posli na more na Hvar u Jelsu gdje sam imao prikolicu. Dolinom Neretve, pobucamo jednog BMW-a 315, frajer se slomio da nas stigne, ali mogao nam se samo napusit k., mi vec stojimo u redu za trajekt u Malom Drveniku, nakon par minuta, dolazi lik, postrojava se negdje iza nas i jebe mater svom Bengu za kojeg je dao silne pare, a jedan "obicni" Stojadin ga podere ko budalu. Naravno, nije znao da to nije obicni Stojadin, nego Special sa 1300ccm i 73ks i dvogrlim Weberom, pojacanim prednjim ovjesom, posto je bio u murije, jer ovi koji su se proizvodili za obicni trziste imali problema sa prednjim trapovima zbog "prejakog" motora. Poslije toga smo sa tim "kecom" stigli do Poljske 1986.g., Krakova, pravo iz kafane. Gore u Poljskoj, goriva nije bilo u slobodnoj prodaji, nego se kupovalo na neke talone (neka vrsta bonova kakve smo i mi imali svojevremeno). Uglavnom, preko recepcionera u hotelu zbavimo dva kanistera benzina na crnoj berzi od 76 oktana. Auto smo morali gasiti s tim gorivom tako sto smo morali naglo otpustiti kvacilo da se ugasi, jer kljuc si mogao slobodno izvaditi, auto i dalje radi zbog malog oktanskog broja goriva. S tim gorivom smo uspjeli nekako dobaciti do Juge, pa kad smo nasuli na INI naseg Super 98-100 "Stojko" je naprosto letio. Stojadina se uvijek sjecam po tome sto su zadnji tockovi cim ga malo opteretis isli prema vani, a prednji kad ga malo slozis po gasu, propne se kao zdrijebac, a prednji tockovi idu prema unutra.

Sljedece iskustvo sa Zastavom, iako ta nije proizvedena u Kragujevcu, nego u Poljskoj je bilo sa 126p od 650ccm kupljen nov 1988.g. za cca. 4500 maraka. Model koji se pali normalno na kljuc, a ne na polugu izmedju sjedista, grijanje haman da nije ni postojalo posto je imao zracno hladjenje. Uglavnom presao sam s njom par desetina hiljada kilometara dok nije riknula radilica, znam da sam negdje 91.g. pred sami rat kupovao dijelove u Italiji i da me to zadovoljstvo kostalo preko 1000 DEM, a auto novo placeno 4500 DEM. Samo sto ga je neki dundjer majstor sastavio, nisam presao ni 10-15 kilometara, opet je opalio. Poslije toga nadjem havarisanu Peglicu sa ispravnim motorom, dam frajeru 150 DEM, i s tim motorom je prezivjela citav rat, isla nekoliko puta na more preko raznih vukojebina, buraz isao nekoliko puta preko Lopate, preko Lokvi i Igmana pa u Hrasnicu, preko Fojnice, Dusine do Konjica pa putem spasa od Dreznice do Sirokog Brijega, preko nekih planincuga i makadama sa po cetiri putnika unutra i punom galerijom. Isao po mladu od jarana u sred rata u Osijek, cijelom Hrvatskom kiflom naokolo s mora, pa skroz do Osijeka i nikad nista. Prezivjela je rat, buraz je vozao jos malo, pocela se paliti lampica od pristiska ulja, posto je motor izgleda vec dao sve od sebe, po savjetu jednog mehanicara nasuo malo gusceg ulja od mjenjaca da ugasi lampicu i tako je udao nekoj trebi.

Takodjer, 1990.g. sam se ozenio i omirazio Zastavu 101 Confort. Bilo mrak auto, samo ubrzo poceo rat, pa se nije vozao tri godine, pa mu zapekle karike u cilindrima, mogao motor okrenuti ni slucajno, nego sam morao rasklopiti i staviti nove karike i dihtung glave i ostalo sta ide uz to. Pred sami kraj rata stislo mi se, ostao sam bez love, moro sam ga prodati nekom gazdi kafica za 1300 DEM. I dan danas mi je zao jer je auto bio kao lutka, garaziran od samog pocetka, petnaest godina star kad je otisao, sa nekih 30.000km, a nigdje trunke hrdje nije imao. Stofana sjedista sa naslonima za glavu naprijed, cetvrtastim farovima i uskim lajsnama sa strana. Jedini problem koji sam imao sa tim Stojadinom je bila legendarna benzinska pumpa cija se valjda membrana rastegne kad je napolju toplo i kada je motor vruc i samo se ugasi i nema Boga da ga upalis dok se ne ohladi. Ali uredno sam mu "privijao hladne obloge", tj. omotam mokrom krpom benzinsku pumpu i s vremena na vrijeme je zalijem hladnom vodom i ide kao zmaj. Mogao si kupiti novu benzinsku pumpu, ja sam ih promijenio 2-3, ali opet se isto dogadjalo tako da je ovo bio jedini lijek kada su vani velike vrucine.

Ali samo sto sam prodao tog Stojadina, badzo i svastika su otisli vani, a njihov 101 GTL ostavili meni. Jedinu sliku koju i imam od svih je bas od tog, i to nije bas on u fokusu. Mislim da je slika sa vidikovca na Trebevicu, naravno od prije rata. Zena je moja, a auto i dijete je badzino i svastikino.

Image

Vozao sam ga malo 1996.g., ubrzo ga prodao, kupio Kadetta 1.6D (bolje da nisam), tako da se sa 1996.g. zavrsavaju moja licna iskustva sa Zastavom.

Takodjer sam kroz sve to vrijeme imao priliku jos voziti dajdzinog Korala 55, koji je imao petobrzinski mjenjac i isao kao metak. U firmi smo takodjer imali Jugu 55, i jednog Stojadina GTL, taj Jugo je isto u ratu u Hrasnici vjerno sluzio, prevozio raznu robu po 20-30 kartona Hepokove loze iz Mostara do Hrasnice preko Igmana naravno.

Nisam nostalgican ni za Zastavom ni za Jugoslavijom, ali bila su to neka druga vremena, kad je covjek bio mlad, kad nije bilo ovoliko siromasnih i nesretnih ljudi i ovoliko problema u drustvu.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#116 Re: crvena zastava-istine i zablude

Post by jefferson »

bitanga_sa_otesa wrote:
jefferson wrote: Jel to jaranu posao pkusavas napraviti? :D
Ma evo bas kad ej tema pokrenuta, odem da na internetu potrazim, nema niti jednog.
Prije dvije godine trazio isto tako, nasao dva, jedan bio oko 5000 doalra, drugi oko 8,000. Nisam bas jos toliko bogat za takvu zajebanciju :D
hahahha to on sebi pravi,mislim da ti ne bi ni prodao 8-)
ima on sem tih juga ,fiata x1/9 i 2 komada fiat 124 spider :D
juge je mislim platio nesto jeftino ,skuplje ga je transport dosao jer su bili na drugom kraju amerike...
Vjeruj mi, meni je toliko stalo da uzmemo jugica da bi sjeo u njega i dovezo ga. To bi bila avantura samo takva :D
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#117 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by zateznistub »

jefferson wrote: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ja jednom uzeo ovu jelensku kozicu da obrise staklo, kad me stari nije izbacio iz auta u toku voznje :lol:
:lol: :lol:

i mene isto. morao proci ubrzani kurs slaganja poslije upotrebe pa tek onda koristiti i to za eksremno hitne slucajeve...
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#118 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by zateznistub »

jefferson wrote: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ja jednom uzeo ovu jelensku kozicu da obrise staklo, kad me stari nije izbacio iz auta u toku voznje :lol:
:lol: :lol:

i mene isto. morao proci ubrzani kurs slaganja poslije upotrebe pa tek onda koristiti i to za eksremno hitne slucajeve...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#119 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by bitanga_sa_otesa »

nedime hvala ti za odlican txt i sliku

evo od mene par slika iz tvornice

Image
Image
Image
Image
Image
i jedna sa ekspedicije :)

Image
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#120 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by jefferson »

zateznistub wrote:
jefferson wrote: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ja jednom uzeo ovu jelensku kozicu da obrise staklo, kad me stari nije izbacio iz auta u toku voznje :lol:
:lol: :lol:

i mene isto. morao proci ubrzani kurs slaganja poslije upotrebe pa tek onda koristiti i to za eksremno hitne slucajeve...
Sta ba, i dan danas imam posljedice od tog treninga. Imam po jednu u mom i zeninom autu. Ona nesto uzela jelensku kozicu i ono smotala je bezze u kutiju, kad se razveo nisam :lol:
Jbt, jelenska kozica je bila u 101 kao danas keramicke kocnice na Porscheu!
Sjecams e stari, radio 5 min hoda od posla (preccom), 10 min voznje. Snjeg napolju metar, jok, on mene natjera i buraza da cistimo auto da bi on isao autom na posao. Dobra su to vremena bila :D
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#121 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by zateznistub »

jefferson wrote: Sta ba, i dan danas imam posljedice od tog treninga. Imam po jednu u mom i zeninom autu. Ona nesto uzela jelensku kozicu i ono smotala je bezze u kutiju, kad se razveo nisam :lol:
Jbt, jelenska kozica je bila u 101 kao danas keramicke kocnice na Porscheu!
Sjecams e stari, radio 5 min hoda od posla (preccom), 10 min voznje. Snjeg napolju metar, jok, on mene natjera i buraza da cistimo auto da bi on isao autom na posao. Dobra su to vremena bila :D
Dao ja zeni auto ono kad je snjeg do guzova bio i ja nakon par dana u auto kad jelenska dosla ko kost, sva se ukocila koliko se sledila. Reko' zeno, drugi put ces pjeske taman te haskijima trazili...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#122 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by bitanga_sa_otesa »

ja sam isto alergican kad mi neko dira jelensku ,a smotana je fino uvijek.ostala mi je iz jednog stojadina supera 1978 godiste
na kutiji pise made in japan.u njemu je bilo jos nekih stvarcica,stariji forumasi ce se sjetiti :D

Image

Image

Image
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#123 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by sparky »

gtl 1.116ccm-pokojni
Image
special 1.290ccm-rahmetli
Image
mediteran 1.xxxccm-ko momak
Image
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#124 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by bitanga_sa_otesa »

u kragujevcu su takodjer imali valjke za mjerenje snage na tockovima i na valjcima su se vrsila posljednja podesavanja i testiranja

Image

slika zastupnistva zastave u velikoj britaniji 1983.

Image

roveci po kompjuteru nadjem sliku prototipa kojeg su razvijali da naslijedi floridu ,ali nikad nije ugledao svjetlo dana
zastava 104 :D vjerovatno bi ovo bio jedini njihov vlastiti proizvod.

Image

i imam jednu sliku koju sam dugo trazio i sad je nadjem ,vezana je za stojadine, a namijenjena je clanu esso_sa :lol: :lol: :lol:

Image
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#125 Re: crvena zastava-istine i zablude(sjecanja)

Post by bitanga_sa_otesa »

sparky wrote: special 1.290ccm-rahmetli
imam ja bolju sliku rahmetlije 8-)

Image
Post Reply