Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
jim4
Posts: 207
Joined: 01/02/2012 21:05

#126 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by jim4 »

nosara wrote:Cemu ovakav naslov teme...? Jabuka je prestala da postoji onog momenta kad je Zlaja odlucio da se prica zavrsi... Ovo danas je najobicnija bljuvotina...

Stuke i Dubioza su za zerinu "jabuku" super ultra mega giga karakter i kvalitet.
.. Bolje mu je da suti i cuga... :D
Nije baš tako. A to ostali muzičari kao ne cugaju,samo Žera cuga? ,da pije žuta stampa bi to jedva dočekala.Za vecinu raje od muzičara samo je Žera alkos :roll: :-? :roll: :run:
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#127 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by nosara »

jim4 wrote:
nosara wrote:Cemu ovakav naslov teme...? Jabuka je prestala da postoji onog momenta kad je Zlaja odlucio da se prica zavrsi... Ovo danas je najobicnija bljuvotina...

Stuke i Dubioza su za zerinu "jabuku" super ultra mega giga karakter i kvalitet.
.. Bolje mu je da suti i cuga... :D
Nije bas tako. A to ostali muzičari kao ne cugaju,samo Žera cuga? ,da pije žuta stampa bi to jedva dočekala.Za vecinu raje je od muzičara samo Žera alkos :roll: :-? :roll: :run:
Ma nije problem u tome sto cuga, problem je u tome sto nije principijelan... Pravi, brate, svoju grupu, nazovi je zuta jabuka, ili natruhla jabuka i sviraj neke bedaste pjesme kunte i pante... Razumijem, tezga, porodica, ovo, ono... Ali, ako je sef raspisao razlaz, onda razlaz...
jim4
Posts: 207
Joined: 01/02/2012 21:05

#128 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by jim4 »

nosara wrote:
jim4 wrote:
nosara wrote:Cemu ovakav naslov teme...? Jabuka je prestala da postoji onog momenta kad je Zlaja odlucio da se prica zavrsi... Ovo danas je najobicnija bljuvotina...

Stuke i Dubioza su za zerinu "jabuku" super ultra mega giga karakter i kvalitet.
.. Bolje mu je da suti i cuga... :D
Nije bas tako. A to ostali muzičari kao ne cugaju,samo Žera cuga? ,da pije žuta stampa bi to jedva dočekala.Za vecinu raje je od muzičara samo Žera alkos :roll: :-? :roll: :run:
Ma nije problem u tome sto cuga, problem je u tome sto nije principijelan... Pravi, brate, svoju grupu, nazovi je zuta jabuka, ili natruhla jabuka i sviraj neke bedaste pjesme kunte i pante... Razumijem, tezga, porodica, ovo, ono... Ali, ako je sef raspisao razlaz, onda razlaz...
Sve je dobro rekao u ovih par rečenica.



Iako Zlatko Arslanagić Zlaja od 1995. godine živi u Kanadi, ljudi Vas često pitaju za njega.

- Pred novinarima sam 1995. godine imao telefonski razgovor s njim, njegovi stavovi su snimljeni. Čovjek neće, ja se ne mogu zbog njega seliti u Kanadu. Niko njega niti je tjerao niti je ovo naša "Jabuka". Grupa je svojina i mrtvih ljudi koji su poginuli za "Jabuku". Ne vidim nijedan normalan razlog što sam trebao grupu ukinuti zato što Zlatko Arslanagić ne svira. Njemu su vrata široko otvorena. Ne da ja njega zovem, mi smo dokazali da se može i bez njega, ali bih volio da je sve ostalo onako kako je bilo. Meni je bitno da su generacije i generacije odrasle uz "Jabuku" i da moj Zijo i Aljoša mogu mirno da leži pod zemljom. Niko do nas ništa ne svojata, ljudi se vežu uz pjesme, a ne uz osobe. Stariji naše pjesme vraćaju u neka lijepa vremena, mlađe uče nekim normalnim tinejdžerskim ljubavima, ne uče ih zlu, anarhiji, zakolji, ubij, opsuj...
dunlop
Posts: 35
Joined: 20/01/2012 17:53

#129 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by dunlop »

jim4 wrote:
nosara wrote:
Ma nije problem u tome sto cuga, problem je u tome sto nije principijelan... Pravi, brate, svoju grupu, nazovi je zuta jabuka, ili natruhla jabuka i sviraj neke bedaste pjesme kunte i pante... Razumijem, tezga, porodica, ovo, ono... Ali, ako je sef raspisao razlaz, onda razlaz...
ovdje je Žera dobro rekao.



Iako Zlatko Arslanagić Zlaja od 1995. godine živi u Kanadi, ljudi Vas često pitaju za njega.

- Pred novinarima sam 1995. godine imao telefonski razgovor s njim, njegovi stavovi su snimljeni. Čovjek neće, ja se ne mogu zbog njega seliti u Kanadu. Niko njega niti je tjerao niti je ovo naša "Jabuka". Grupa je svojina i mrtvih ljudi koji su poginuli za "Jabuku". Ne vidim nijedan normalan razlog što sam trebao grupu ukinuti zato što Zlatko Arslanagić ne svira. Njemu su vrata široko otvorena. Ne da ja njega zovem, mi smo dokazali da se može i bez njega, ali bih volio da je sve ostalo onako kako je bilo. Meni je bitno da su generacije i generacije odrasle uz "Jabuku" i da moj Zijo i Aljoša mogu mirno da leži pod zemljom. Niko do nas ništa ne svojata, ljudi se vežu uz pjesme, a ne uz osobe. Stariji naše pjesme vraćaju u neka lijepa vremena, mlađe uče nekim normalnim tinejdžerskim ljubavima, ne uče ih zlu, anarhiji, zakolji, ubij, opsuj...
slažem se da grupa nije trebala nastaviti sa radom bez Zlaje :|. ipak je on, poslije Zije, sve te godine bio glavni u bendu
User avatar
Better Man
Posts: 16771
Joined: 01/10/2006 20:10

#130 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by Better Man »

Zlaja i Dražen su bili autori pjesma Crvene Jabuke, s tim što je Zlaja bio večinski autor. Na prvom albumu i drugom koji je napisan dok su Dražen i Aljoša bili živi večinu pjesma je napisao Zlaja. Tako da je ideja Crvene Jabuke imala smisla sve dok je Zlaja bio tu i dok je Zera znao pjevati. Rekao sam da Zlajinim odlaskom jabuka postala smeće, a i Žera danas više nije u stanju da pjeva pjesme, već ih recituje, a to je posljedica što voli malo više popiti. Negdje sam čitao, ali sad ne znam koliko je to istina da je Žera za Zlaju rekao da nema pojma o sviranju gitare, da je nikad nije znao svirati i da na koncertima je kao fol glumio da svira i da je to neko iza scene drugi radio za njega, ono pravo se nagovorio i popljuvao. Ako je to zaista tako, onda je jadno od njega.
User avatar
taxi_driver
Posts: 3118
Joined: 26/09/2005 08:23
Location: taxi stand

#131 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by taxi_driver »

Dunlop,


pa ni Pink Floyd nisu trebali nastaviti svirati poslije odlaska Roger Waters-a i smrti Syd Barett-a. Ali su opet nastavili ,mada su se i po sudovima ganjali u vezi imena Pink Floyd.
jim4
Posts: 207
Joined: 01/02/2012 21:05

#132 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by jim4 »

Da,Jabuka je imala te neke svoje tri faze,prva i najbolja,neprevazidjena sa Zijom i Zlajom(ta prva dva albuma će uvijek biti najbolja, iako " Za sve godine" Zijo nikad nažalost nije snimio u studijskoj verziji,postoji samo demo snimak albuma),kasnije su nastala još ta 3 albuma sa Zlajom autorom svih pjesama koje je Žera dobro otpjevao(ipak je bio i back vokal Ziji)pa je nekako bilo logično da on preuzme mjesto pjevača...
Ova današnja(poslijeratna)Crvena jabuka nije ni blizu onome što su nekad bili ali ne može se reći da i poslije odlaska Zlaje nisu napravili dosta vrlo kvalitetnih pjesama.

Crvena Jabuka(1986)

"Bježi kišo s' prozora"
"Mojca, Mojca"
"Kad je noć hladna i zvjezdana (Emira)"
"On je poput djeteta"
"Učiniću sve da te zadovoljim"
"Sa tvojih usana"
"Nek te on ljubi (kad ne mogu ja)
"Dirlija"
"Bivše djevojčice bivši dječaci"
"Neka se sanja
"

Sve pjesme na albumu napisali Dražen Ričl i Zlatko Arslanagić

Dražen Ričl-Zijo - vokal, solo gitara
Zlatko Arslanagić-Zlaja -gitara
Aljoša Buha -bas gitara
Darko Jelčić-Cunja - bubnjevi
Dražen Žerić-Žera- klavijature
Last edited by jim4 on 11/02/2012 21:09, edited 1 time in total.
dunlop
Posts: 35
Joined: 20/01/2012 17:53

#133 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by dunlop »

taxi_driver wrote:Dunlop,


pa ni Pink Floyd nisu trebali nastaviti svirati poslije odlaska Roger Waters-a i smrti Syd Barett-a. Ali su opet nastavili ,mada su se i po sudovima ganjali u vezi imena Pink Floyd.
to kažem radi kvalitete pjesama, jer skoro sve njihove prijeratne pjesme su bili hitovi, dok ove današnje jedva ko i sluša... a i po meni, to treba biti neka stvar poštovanja prema jednom od osnivača benda :-?
sad, što je on nastavio sa tim, to je njegova stvar. nisam ljubitelj ove nove Jabuke, ali sam veliki fan prijerate koja više ne postoji, nažalost.

što se tiče ovog da je Žera spomenuo da Zlaja ne zna svirati, i ja sam to pročitala negdje na internetu. čista glupost :roll:
jim4
Posts: 207
Joined: 01/02/2012 21:05

#134 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by jim4 »

In memoriam Dražen Ričl

Prije nego što počnem sa ovom pričom, želim da se vratim na par minuta u historiju, da budem preciznija u 1962. godinu. U toj godini Beatlesi su snimili svoju prvu pjesmu, Brazil je osvojio naslov Svjetskog prvaka, Marilyn Monroe je izvršila samoubistvo, Jamaica je postala nezavisna država, prvi James Bond film je snimljen. Godine 1962. je rođen Dražen Ričl, heroj moje male priče. Dražen Ričl je rođen 12. ožujka u Sarajevu, gdje je proveo čitav svoj život.
Ko je bio Dražen Ričl? Dražen Ričl je bio jedna od najpoznatijih ličnosti sarajevske kulturne scene. Njegovo djelovanje počinje još početkom 80-ih godina, kada je počeo da svira u bendu Elvis J.Kurtović & His Meteors. Bio je jedan od začetnika Novog Primitivizma zajedno sa Elvis J.Kurtovićem, Neletom Karajlićem, Sejo Sexonom, Zenitom Đozićem . Počeli su na radiju, da bi se 1984. godine emitovala prva epizoda Top Liste Nadrealista. U isto to vrijeme svi članovi Top Liste Nadrealista su počeli i da se glazbeno izražavaju, Nele Karajlić i Sejo Sexon su osnovali Zabranjeno Pušenje, Elvis J.Kurtović je imao svoj već spomenuti bend, da bi Dražen Ričl zajedno sa Zlatkom Arslanagićem osnovao Crvenu Jabuku, nakon što je otišao iz Elvisovog benda.
Prošlo je tačno 24 godine od nesretne pogiblje Dražena Ričla, a on još uvijek živi u srcima običnih ljudi, svi se rado sjećaju njegovih pjesama, njegovog osmijeha i njegove gitare. Željela sam da ovu priču učinim još posebnijom, tako da sam otišla i porazgovarala sa Elvirom Deak, majkom pokojnog Dražena Ričla. Od samog jutra moja nervoza je rasla i rasla, ipak susret ću se jedinom osobom koja nas može uvesti u tajni svijet Dražena Ričla. Pokucala sam, a predivna žena mi je otvorila vrata, nakon što sam se predstavila, gospođa Deak je odgovorila da je slobodna narednih pola sata, što je meni bilo sasvim dovoljno da je pitam mnoge stvari koje su me zanimale. Sam stan je prepun Draženovih slika, čak sam imala i priliku pogledati neke privatne slike, koje su za mene i kao obožavatelja, ali i kao novinara bile pun pogodak. Dražen je na svakoj slici nasmijan, na svakoj ima gitaru, očigledno se nije odvajao od nje, imao je tu neobičnu čar u sebi, koja je čak i na slikama vidljiva i upečatljiva. Gospođu Deak sam na početku pitala kada se pojavila ta želja za glazbom kod Dražena? Njen odgovor je bio donekle i očekivan, od malih nogu. Kako je gospođa Deak radila u administraciji u bolnici, Dražen je bio tokom dana u vrtiću za uposlenike bolnice. Njegova vaspitačica je rekla da Dražen, koji je u to vrijeme imao pet godina, posjeduje talenat za glazbu i da bi se tome trebao posvetiti. Gospođa Deak je to shvatila kao i svaka majka, ne baš pretjerano ozbiljno. Sa deset godina, Dražen je počeo da ide u Muzičku školu u Sarajevu, profesor mu je bio Ivan Kacil. Dražena je prijavio brat gospođe Deak, na nagovor svog prijatelja koji je svoju kćerku također upisivao u Muzičku školu. Dražen je imao četiri časa sedmično, dva časa teorije i dva časa gitare. Iako je imao samo deset godina, išao je sam svaki put. Završio je samo Osnovnu muzičku školu, jer u Sarajevu u to vrijeme nije bilo Srednje muzičke škole. Upisao se u sarajevsku Drugu gimnaziju, a poslije toga je upisao Fakulet politčkih nauka, odsjek žurnalistika. Zbog prevelikih obaveza, završio je samo dvije godine. Dražen je prvo svirao u bendu Elvis J. Kurtović & His Meteors, ali zbog neslaganja unutar benda, posebnog zbog načina života pojedinih članova, Dražen odlazi. Sa Zlatkom Arslanagićem je osnovao bend, ali je imao problema oko imena. Njegov omiljeni bend su bili Beatlesi, te je znao da će ime sadržavati riječ jabuka, gospođa Deak je predložila ime Zlatna Jabuka, a Dražen je za par dan rekao majci da će se bend zvati Crvena Jabuka. Osim što će svirati gitaru u Crvenoj Jabuci, Dražen je bio i tekstopisac zajedno sa Zlatkom i glavni vokal. Na moje pitanje da li je Dražen imao neku ozbiljnu vezu, gospođa Deak je odgovorila da je uvijek imao simpatije i neke veze, ali da nije imao ozbiljnu vezu.
Osvanulo je jutro 18. Rujna 1986. godine, Crvena Jabuka je krenula na svoj prvi samostalni koncert u Mostaru. Gospođa Deak je rekla da je taj dan bio izrazito lijep, ali ipak jak vjetar je puhao, kao da je slutio šta će se desiti taj dan. Gospođa Deak je navečer bila vani sa prijateljicom , a dok se raspremala, telefon je zazvonio. Vijest je već bila na svim objavljena, ali gospođa Deak ništa nije znala. Bio je Dražen, ali ne njen Dražen, već Dražen Žerić Žera. Kada joj je rekao za nesreću, čitav jedan svijet se srušio. Povrijeđeni su prebačeni u bolnicu u Mostaru, međutim Dražen je imao teške povrede glave, a jedina klinika pogdna za liječenje nalazila se u Beogradu. Helikopter je poslat u Mostar, ali nikako nije mogao sletjeti od vjetra, da bi ga na kraju avionom prevezli u Beograd. Nadu joj je dala sestra, koja je rekla da je viđala gore slučajeve,a koji su preživjeli. Kada je prvi put vidjela Dražena na klinici, bio je prikopčan na aparate sa pognutom glavu. Bol i tugu ništa nije moglo nadjačati i do danas se ta bol nije mogla izbrisati. Trinaest dana poslije stiže telegram na adresu gospođe Deak, Dražen je ipak izgubio borbu.
Da li je neko posjećuje od njegovih kolega? Od članova iz benda, i ne baš. Par godina nakon Draženove smrti došlo je do zahlađenja odnosa gosođe Deak i Žere, a od njegovih saradnika, Sejo Sexon, Zenit Đozić i Elvis J. Kurtović nisu zaboravili na nju. Što se tiče obožavatelja, prije rata je dobivala svakodnevno pisma, a kada je rat počeo niko od tih osoba se nije ponudio ni na bilo koji način da pomogne majci njihovog idola, osim djevojke iz Beograda, koja je čak gospođi Deak ponudila da se preseli kod nje tokom rata. Tokom rata spalila je sva pisma, kaže razočarenje je ipak preveliko.
24 godine, a čini se kao 24 sata. Bio je na vrhuncu mladosti, toliko stvari i planova su ga čekali. Meša Selimović je rekao: "Kasno je sjećanja, uzalud se javljate, beskorisne su vaše nemoćne utjehe i podsjećanja na ono što je moglo da bude, jer što nije bilo, nije ni moglo da bude. A uvijek izgleda lijepo ono što se nije ostvarilo. Vi ste varka koja rađa nezadovoljstvo, varka koju ne mogu i ne želim da otjeram, jer me razoružava i tihom tugom brani od patnje." Čitala sam jednom jednu pjesmu o djevojci koja je bila zaljubljena u dečka koji je umro, zamišljala ga je u raju sa svim anđelima i bila je ljubomorna. Ja Dražena vidim u raju sa opakim anđelima u kožnim jaknama, kako kroje pjesme našeg života. Ali, ja nisam ljubomorna, samo mi nedostaje.

Dražen Ričl (12.03.1962 – 1.10.1986.)
http://www.soundguardian.com/content/view/15082/162/



POSLJEDNJI INTERVIJU:

U planu nam je da sviramo nesto malo koncerata.Novi materijal je gotov,ali jos nema nekakvog radnog naziva.Na albumu ce biti dvanaest pjesmama,a autori smo opet Zlaja i ja.Zlaja nesto vise,a ja nesto manje.O potencijalnim hitovima?Pa,mi prvu plocu nismo radili da imamo par hitova,a ostalo sfuserimo,tako da ni sada nismo tako radili.Svaka nam je pjesma podjednako vazna i draga.Moramo svi da se dogovorimo kada izdati novi album.Mozda krajem ove ili pocetkom slijedece godine.Opet za "Jugoton".Prilikom rada na prvoj ploci bili smo zadovoljni suradnjom sa ovom disko-kucom.Sasvim smo zadovoljni,nemamo razloga mijenjati tim koji dobiva.I reklamom smo zadovoljni sto je rijetko kod mladih grupa.

Materijal je ustvari bio gotov za pet dana.Pjesme kao da su nastale same od sebe.Isplivale su iz nas.Najvise prvih dana augusta.Poceli smo u Makarskoj,a zavrsili u Sarajevu.Pocetkom septembra smo napravili demo snimke.Jos ne znam uvjete za snimanje i koliko cemo termina imati.Nismo ni jednog trenutka smisljali kada da napravimo tu drugu plocu,a evo sada se desilo tih par pjesma koje su nam drage,a nikada ih nismo stvarali poslovno,domisljato,da planiramo i skiciramo,kao neke ratne operacije.Uvijek smo radili po nekom svom osjecaju.Znaci,jos uvijek nismo isli u disko-kucu da se dogovorimo o terminima snimanja.Sto nam brze daju termine,brze cemo to uraditi.Steta je sa nam sada te pjesme leze,kada nam je sada u srcu i u prstima da ih sviramo.Najvjerojatnije da cemo ih svirati na ovim septembarskim koncertima,narocito krajem mjeseca.Jos cemo porazmisliti da li ce to biti bistro i pametno.Ali,potrudit cemo se.Snimat cemo sa istom ekipom i sa istim ljudima.Mi smo se jako dobro slagali kod prve ploce,i sa Jappom producentom,a i studio nam odgovara.

Pa, i nasa prva ploca je ljubavna,s tim sto ima nekakvih pomaka.Mi smo uvijek isli na tu autobiografsku crtu u nasim pjesmama.Rekao bih da ce i nasa cijela druga ploca biti autobiografka.Toliko usko je vezana za mene i Zlaju.Bas ovih dana dok smo radili neke demo-snimke,toliko smo se stopili sa tim,da to prosto nije zdravo.Nenormalno je koliko se nama ploca dopada.Jer su pjesme nastale na osnovu situacija koje su nam se desavale posljednja dva-tri mjeseca.To nam se desavalo.Neke faze zaljubljenosti.Nekako se desilo u isto vrijeme da se Zlaja i ja zaljubimo.I to nas je za mjesec dana potpuno okupiralo,do te mjere da smo rad maltene zanemarili.Mozak nam nije bio pomracen,ali je bio blokiran ljubavlju,osjecanjima.To je nevjerojatno dobar osjecaj.Ima,recimo grupa Eurythimcs na novoj ploci pjesmu koja se zove "Moc ljubavi" a to najbolje odgovara opisu tog stanja u kojem smo mi bili.I pjesme koje smo napravili iscurile su iz tih emocija.To se jednostavno moralo desiti.Provala emocija.Kada covjek ima to u sebi onda mora jednostavno da se izgalami,pobije,napije ili da napise pjesmu...A mi smo napisali pjesmu...

Dobro,kada toliko insistiras,reci cu jedan refrencic s kojim ce se zavrsiti nasa ploca:"Meni je svejedno,jer nista nije vrijedno,osim tebe ljubavi,svi su epizodisti,zbrisat ce cim se zagusti i mi cemo ostati..."(Osim tebe,ljubavi-Za sve ove godine-Crvena jabuka)
jim4
Posts: 207
Joined: 01/02/2012 21:05

#135 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by jim4 »

nosara wrote:
jim4 wrote:
nosara wrote:Cemu ovakav naslov teme...? Jabuka je prestala da postoji onog momenta kad je Zlaja odlucio da se prica zavrsi... Ovo danas je najobicnija bljuvotina...

Stuke i Dubioza su za zerinu "jabuku" super ultra mega giga karakter i kvalitet.
.. Bolje mu je da suti i cuga... :D
Nije bas tako. A to ostali muzičari kao ne cugaju,samo Žera cuga? ,da pije žuta stampa bi to jedva dočekala.Za vecinu raje je od muzičara samo Žera alkos :roll: :-? :roll: :run:
Ma nije problem u tome sto cuga, problem je u tome sto nije principijelan... Pravi, brate, svoju grupu, nazovi je zuta jabuka, ili natruhla jabuka i sviraj neke bedaste pjesme kunte i pante... Razumijem, tezga, porodica, ovo, ono... Ali, ako je sef raspisao razlaz, onda razlaz...
Danas je nedostatak što niko iz grupe više ne piše tektove i pjesme...a inace imaju i danas dobrih stvari
Sunshine19
Posts: 70
Joined: 15/06/2010 13:02
Location: Sarajevo

#136 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by Sunshine19 »

Vidim par vas je pitalo za Zlajinu knjigu, imam je ja... Pitanje je samo kako je dostaviti onima koji je zele procitati...
I nadam se da vam se svidja moja mala prica :) Davno napisana, ali i dalje me podsjeca na dosta toga.
dunlop
Posts: 35
Joined: 20/01/2012 17:53

#137 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by dunlop »

Sunshine19 wrote:Vidim par vas je pitalo za Zlajinu knjigu, imam je ja... Pitanje je samo kako je dostaviti onima koji je zele procitati...
I nadam se da vam se svidja moja mala prica :) Davno napisana, ali i dalje me podsjeca na dosta toga.
Imaš li njegovu knjigu "Između nekad i sad"?
"Možda će sutra biti sunčan dan" sam nedavno kupila u buybook-u, ne znam ima li još, ali koga zanima, može pogledati tamo :D
Last edited by dunlop on 12/02/2012 19:04, edited 1 time in total.
Sunshine19
Posts: 70
Joined: 15/06/2010 13:02
Location: Sarajevo

#138 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by Sunshine19 »

Imam i tu. Moram je pronaci, ali sam je kupila zajedno sa "Mozda ce sutra biti suncan dan".
jim4
Posts: 207
Joined: 01/02/2012 21:05

#139 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by jim4 »

Sunshine19 wrote:Imam i tu. Moram je pronaci, ali sam je kupila zajedno sa "Mozda ce sutra biti suncan dan".
Znači u buybooku imaju Zlajine knjige za kupiti?
dunlop
Posts: 35
Joined: 20/01/2012 17:53

#140 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by dunlop »

jim4 wrote:
Sunshine19 wrote:Imam i tu. Moram je pronaci, ali sam je kupila zajedno sa "Mozda ce sutra biti suncan dan".
Znači u buybooku imaju Zlajine knjige za kupiti?
"Između nekad i sad" ne vjerujem, ja kada sam pitala, imali su samo "Možda će sutra biti sunčan dan". Ne znam imaju li još uvijek :|
jim4
Posts: 207
Joined: 01/02/2012 21:05

#141 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by jim4 »

Avaz 13.02.

Dražen Žerić Žera: I u moj posao je ušla gamad

Davno nam je Brega rekao: "Ako ikada budete povjerovali u svoju sliku s TV ekrana, gotovi ste"

Kada je prije skoro tri decenije u jeku "new primitivesa" nastala "Crvena jabuka", članovi su odlučili svirati ljubavne pjesme i tome su ostali vjerni do danas. Ruku na srce, publika će kao s pika pobrojati članove sastava sa početka karijere, dok će se kod današnjih (osim frontmena Dražena Žerića Žere) naći u neprilici, ali to ne smeta "Jabuci" da dugi niz godina ima osigurano mjesto u vrhu regionalne muzičke scene.

"Crvena jabuka" preživjela je tragičnu smrt članova Dražena Ričla Zije i Aljoše Buhe 1986. godine uoči prve turneje, odlazak Zlaje Arslanagića iz benda, kao i iz BiH, kritike, osporavanja - a najzaslužniji za to je Dražen Žerić Žera. Alfa i omega grupe stoga danas može biti ponosan na ono što "Crvena jabuka" znači na ovim prostorima.

Velika prašina

"Jabuka", koja se ubrajava u najaktivnije bendove na ovim prostorima, održat će 14. februara koncert u banjalučkom Boriku, a tri dana poslije u sarajevskom "Coloseumu". Od toga smo i počeli intervju s liderom "Crvene jabuke", otvorivši potom brojna zanimljiva pitanja, na koja je Žera, poznat kao čovjek bez dlake na jeziku, veoma otvoreno odgovarao.

Skoro nikako ne prestajete s nastupima.

- Nemamo mi pauzu. Sviramo u kontinuitetu.

Kako živite u Zagrebu, koncert u Sarajevu za Vas je i prilika za susret sa prijateljima.

- To u "Coloseumu" gledam kao neki rođendan. Kao kada se raja okupi, a ti sjediš i sviraš. U "Coloseumu" baš bude topla i prijatna atmosfera, neki zaplešu, raja dođe...

Javnost je bila iznenađena kada je doznala da ste snimili duet s turbofolk pjevačicom Indirom Radić.

- Kakve to veze ima? Sve je moguće. Indiru poznajem dugo godina, mi smo kolege i prijatelji, ona jede isti kruh kao i ja, bori se. Ne vidim razlog da odbijem snimiti duet s njom. A i ti koji laju protiv toga, to slušaju potajno. Nisam jedini, nekoliko kolega je napravilo CD s njom i tu nema ništa loše. Nema to veze s "Jabukom", to je moje lično da učinim nekome. Nemam nijednog razloga da kažem da to neću otpjevati s njom. Nije mi ubila oca, majku, nije me gađala granatom u Sarajevu. Znam da se digla velika prašina. Žena je htjela da ima sve totalno drugačije, zašto ne.

Mislite li da oni koji dižu glas protiv turbofolka, tu muziku slušaju tajno?

- Poslije tri ujutro, vani se ne sluša ništa urbano. Ono po čemu se pljuje u posljednjih 15 godina, to se sluša. Ali, niko tebi ne može uzeti publiku. Onaj ko voli Halida, volit će ga cijelog života. Po meni, nema tu više urbano i ono drugo. U posljednjih 10 godina sve se toliko izmiješalo da je to pravi "new primitives". Samo što smo se mi u Sarajevi prije 30 godina za........ a ovo je sada istina.

Isti sam

Šta Vi kod kuće slušate?

- Ne slušam ja ništa, gledam s djecom crtane filmove. To što djeca slušaju, slušam i ja.

Vaše kćerke, blizanke, uskoro će napuniti tri godine. Koliko su Vas Petra i Marea promijenile?

- Isti sam, samo mi je sada ljepše u životu.

Neko postane emotivniji, dobije više sluha za drugoga.

- Star sam da bih postao emotivniji. Davno sam se izgradio. Nikako ne mogu biti drugačiji.

Stalno ste na terenu, recite nam šta ljudi najviše slušaju.

- Kada uključiš TV, mislio bi da je Maja Šuput pjevačica. A ustvari kada odeš na teren, sve se svodi na 20 imena, kao što je bilo i prije rata. To su oni koji rade normalne koncerte u dvorani, a ne u kafiću. Govore o velikim koncertima, a rade ih u pozorištu. Sva ta stara imena viđam po terenu, jedino oni funkcioniraju. To su ljudi koji ne otaljavaju posao, koji sviraju i kojima nije stalo da budu stotinu puta na TV-u nego da imaju dobar koncert. Najmanje im je stalo do propagande samog sebe kao lika.

Kažete da su na sceni i dalje zvijezde kao i prije 20-30 godina. Zašto nema novih snaga?

- Ako počnem komentirati bilo šta, odmah me napadnu. Neka svako radi onako kako misli da treba. Ja sam uvijek slušao šta mi stariji govore, od Pimpeka, Keme, Čole... To sam radio cijeli život, a ni sada mi nije teško. Svaka riječ ti je neki savjet. Mi smo poslije prve ploče mogli postati prepotentni, a nismo. Nismo to ni danas. Niko se nije rodio prepametan, uvijek bolje zna deset ljudi nego onaj horoz mlad, a narogušen, a veze nema. Davno, 1985., nama je Goran Bregović rekao presudnu rečenicu: "Ako ikada budete povjerovali u svoju sliku s TV ekrana ili iz novina, gotovi ste, nikada od vas neće biti ništa." Koliko me ljudi znaju, ne znam da li sam se išta promijenio.

Moj neki osjećaj je da ste postali blaži. Ranije ste bili, rekla bih, neprijatniji. Kao da su Vas djeca malo "smekšala".

- Nisu me smekšala nego ja ne razgovaram sa mnogo novinara, možda sa pet u bivšoj Jugoslaviji. Ti se jedna od rijetkih s kojom razgovaram. Isto kao što je i u moj posao ušla gamad, tako je u svaki. Mrzim ljude koje od kapi kiše naprave senzaciju, mrzim takvo novinarstvo. To je neznanje, nije novinarstvo. Znam biti bahat i bezobrazan, kako ko zasluži, da tako kažem.

Doći do dna

Djelujete sretno, ispunjeno, ali imate li ipak nekih želja?

- Da smo živi i zdravi. I najsretniji bih bio kada bi Bosna i Hercegovina bila onakva kakva je bila prije rata. Ali, treba vratiti dosta ljudi, otjerati ove papke okolo, političare. Možda za nekoliko godina, kada dođu mlađi ljudi, da bude nešto.

Ako bi BiH bila kao ranije, biste li se Vi sa svojom porodicom vratili u Sarajevo?

- Da je Sarajevo kao prije rata, sutra bih se doselio. Da znam da mogu raditi, da mogu prehraniti djecu, zašto ne? Mora doći totalno do dna da ljudi otvore oči, da kažu dosta je i da krenu drugačije. Ali, najbitnije je da je opstao duh Sarajeva.

Neželjena pitanja

Neću Vas pitati za odnos sa Zlajom, jer to svi rade.

- To sam rekao još 1995. Niti smo mi pravili "Jabuku" bez njega niti je on pravio "Jabuku" bez nas. Čovjek živi u Kanadi, a mi na Balkanu. Meni je najbitnije da "Jabuka" dugo traje. Ne mi kao ljudi, ne ja kao faca, nego pjesme koje su preživjele toliko generacija. A, što se pitanja tiče, 25 godina mi postavljaju ista pitanja - koliko pari tena imam, kako pravim frizuru...

Halidu i meni je super

Veoma često "Crvena jabuka" ima koncerte s Halidom Bešlićem.

- Stalno smo negdje zajedno, sad ide Ljubljana, Maribor, Velenje. U aprilu zajedno idemo u Australiju. Bilo je dosta kombinacija koje su išle, a ova se pokazala kao najjača. Nas smo dvojica i prijatelji, isto razmišljamo. Nama je super.

Banja Luka je ostala stara fina bosanska čaršija

Iako su u posljednje vrijeme pojačane političke tenzije na relaciji Banja Luka - Sarajevo, na vas, kao sarajevski bend, to se ne odražava, ljudi vas vole, vlada veliko zanimanje za koncert.

- Nas politika ne zanima. Mi smo totalno apolitični, kao i ljudi koji slušaju "Jabuku". Nama je jedina mjera ljubav. Kakvi smo mi, takva je i naša publika. Kako posiješ, tako i požanješ. Mi smo 25 godina širili ljubav. Kad god dođem u Banju Luku, prijatno se iznenadim i veoma se lijepo osjećam. Čaršija k'o čaršija. Ostala je fina stara bosanska čaršija. Baš je lijepo.

avaz.ba
http://www.dnevniavaz.ba/showbiz/estrad ... gamad.html
jim4
Posts: 207
Joined: 01/02/2012 21:05

#142 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by jim4 »

taxi_driver wrote:Dunlop,


pa ni Pink Floyd nisu trebali nastaviti svirati poslije odlaska Roger Waters-a i smrti Syd Barett-a. Ali su opet nastavili ,mada su se i po sudovima ganjali u vezi imena Pink Floyd.
:thumbup:
User avatar
just principe
Posts: 4349
Joined: 28/03/2011 21:31
Location: ANTIklix
Contact:

#143 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by just principe »

. Isto kao što je i u moj posao ušla gamad, tako je u svaki. Mrzim ljude koje od kapi kiše naprave senzaciju, mrzim takvo novinarstvo. To je neznanje, nije novinarstvo. Znam biti bahat i bezobrazan, kako ko zasluži, da tako kažem.

:thumbup:
Nylon
Posts: 35
Joined: 20/01/2012 17:54

#144 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by Nylon »



Legende ne umiru :thumbup:
jim4
Posts: 207
Joined: 01/02/2012 21:05

#145 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by jim4 »

Nylon wrote:

Legende ne umiru :thumbup:
:thumbup:
chandler f
Posts: 17
Joined: 27/05/2012 01:46

#147 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by chandler f »

Jedan od najboljih tekstopisaca koje je BIh muzička scena imala.Šteta što više muzički nije aktivan.
jeremy
Posts: 18
Joined: 03/09/2012 23:16

#148 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by jeremy »

User avatar
rossoner
Posts: 499
Joined: 12/12/2004 01:29
Location: Država Željo

#149 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by rossoner »

Friška slika Zlaje...

Image
ted10
Posts: 254
Joined: 15/09/2013 17:36

#150 Re: Crvena Jabuka - Zlatko Arslanagić Zlaja

Post by ted10 »

rossoner wrote:Friška slika Zlaje...

Image
Zlaja,Gane Pecikoza i Zoran Serbedzija
:thumbup: :thumbup:
Post Reply