CRNA MAGIJA(SIHIR)

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#26 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by tranquil »

last mohicans wrote: 17/08/2022 11:17 Naravno, ne trebaš biti teski vjernik da bi se u to uvjerio.
Pa i ne treba, ovo je ko astrologija, najlakše se na to hvataju oni što džamije nisu ni vidjeli, niti imaju pojma da su izvjesna vjerovanja koja su "kupili" na tržištu vjerovanja u sihire, zabranjena čak i po njihovoj vlastitoj religiji.
Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#27 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by Piaty »

tranquil wrote: 17/08/2022 09:21
Piaty wrote: 16/08/2022 20:31U modernom društvu će se iste te pojave pripisivati psihičkim oboljenjima, pa i onda kada te pojave to nisu.
Naprotiv. Čak i u modernom društvu, ljudi koji vjeruju u sihir pripisivaće i dalje razne pojave sihiru, čak i ako postoji razumno i logično objašnjenje.

Kada se sumnjalo na mentalne bolesti, uvijek bi se ispostavile mentalne bolesti, nikada sihir. A da su mentalne boleti, i drugi problemi u životu, pripisivane sihiru, to sam viđao, to smo svi viđali, u "modernom" društvu.

Poznajem par, istina ne naročito dobro, ali ih znam oboje, a član porodice ih poznaje oboje veoma dobro. Situacija s tim parom: On je ženskaroš i varao je svoju ženu. Kada ga je uhvatila u prevari, sastala se porodična komisija, i zvali su hodžu na savjetovanje, i hodža je dijagnosticirao sihir, član njene porodice je tražio i našao nešto - mislim da je neko nešto stavio iza cigle u kući, ne sjećam se dobro, uglavnom, "sihir" je uklonjen. Par je bio sretan neko vrijeme, dok ga opet nije uhvatila u prevari. Hodža je ovaj put rekao da nije sihir, i oni su se razveli. Ne poznajem ih dovoljno da mogu da kažem čija je bila ideja za sihir, da li njegova, ili je neko u porodici pokušao da sačuva njihov brak, ili je hodža pokušao da interveniše, ali sami možete zamisliti par mogućih scenarija ovdje.

Sihir dakle postoji, i sihir označava mehanizam da si objasnimo medicinska stanja koja ne razumijemo, i mehanizam kojim odbijamo realne stvari u životu koje ne želimo prihvatiti, i ništa drugo.
Našao si zgodan primjer kojim si uopćio cijeli fenomen, a stvar je jako kompleksna.

Zadnji dio mi je jasan, nema tu problema.
Magija ima svoju funkciju ali nije svaka "magija" magija. Ja sam učio o tome i sa stanovišta antropologije tako da ja mogu razumjeti sve ono o čemu pričaš (mehanizam). Magije se automatski veže i uz religiju i onda u konačnici za samo društvo i njegov karakter. Sve ok.

Eh sada mi moramo vidjeti drugu stranu. Ja sam imao neposredan dodir sa tim kao dijete i koliko god da sam svjestan toga što si napisao i, kako već ranije rekoh, koliko god bivao upućen na te stvari sa naučne strane, ne mogu si sebi objasniti do kraja cijeli fenomen.
Igrom slučaja sam upoznao i jednog psihologa koji kaže da se svega nagledao i da postoje stvari koje ne može objasniti, niti će to kada moći. Napomenuću da je čovjek ozbiljan stručnjak, a iako je pred penziju on i dalje uči i napreduje u svom "zanatu".

Psihijatar Richard Gallahger je dobar primjer čovjeka koji se problemom opsjednutosti bavi već 25 godina. Njegova priča je slična ovome što i ja napisah.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12052
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#28 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by dr_Evil »

last mohicans wrote: 17/08/2022 11:17
Treba razvrstati šarlatane koji se bave svime i svačim od onih koji se zaista bave time na dozvoljen, islamski način. Da li je pomoglo ili nije, to treba dozivjeti ili biti s nekim blizak koji je to doživio, pa donijeti sud. Oni koji se ne identifikuju sa Islamom, vjerovatno ce sve to smatrati fikcijom i gluposti. U protivnom, bili bi vjernici. Naravno, ne trebaš biti teski vjernik da bi se u to uvjerio.
Svi do jednog su sarlatni, doduse ima jedan mali dio vjerovatno koji misli da radi nesto, a zapravo odnemaze.

Nema se tu sta dozivjeti, rekoh, droga, muzika, i uvjezbana glumacka ekipa. Nije bitno ono sta vidis nego sta ne vidis u tim situacijama. A dobar madjionicar nikad ne otkriva svoje trikove
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#29 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by Blixen »

last mohicans wrote: 17/08/2022 11:18
Blixen wrote: 17/08/2022 10:23

de vidi mi za merdevine ako ti nije mrsko :mrgreen:
Zadrži ih, da se mozes popeti u nebeske sfere. Treba ti visine :D
bog ne postoji
tako da je ovo meni presmijesno :D
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#30 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by tranquil »

Piaty wrote: 17/08/2022 11:35 Magija ima svoju funkciju ali nije svaka "magija" magija.
Slažem se. Nije svaka "magija" magija, ali moram dodati da je svaka magija "magija".

I da, u pravu, si, magiju ima funkciju, sve isto kao i sihir, što sam već ranije napisao.
Piaty wrote: 17/08/2022 11:35 Eh sada mi moramo vidjeti drugu stranu. Ja sam imao neposredan dodir sa tim kao dijete i koliko god da sam svjestan toga što si napisao i, kako već ranije rekoh, koliko god bivao upućen na te stvari sa naučne strane, ne mogu si sebi objasniti do kraja cijeli fenomen.
Igrom slučaja sam upoznao i jednog psihologa koji kaže da se svega nagledao i da postoje stvari koje ne može objasniti, niti će to kada moći.
Tvoje iskustvo, iskustvo nekog drugog, svodi se na to da ne možete objasniti neke stvari, ali to ne znači da ne postoji jasno objašnjenje, a koje ne poništava zakone prirode. Posebno ako si to iskustvo imao kao dijete.

Većina ljudi ne može objasniti trikove iluzionista, ali to ne znači da je David Copperfield stvarno prošao kroz kineski zid.
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#31 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by Blixen »

tranquil wrote: 17/08/2022 09:21 Kada ga je uhvatila u prevari, sastala se porodična komisija, i zvali su hodžu na savjetovanje, i hodža je dijagnosticirao sihir,
:D napisi scenario
ponudi nekoj TV kuci u Turskoj ili Pakistanu
ima milione da zaradite

ja sam zamisljam moju tetku kako sjedi i gleda u mene tokom tog porodicnog sastanka :D
moj Zehide jesto opet meto cunu u Muamelu? nisam tetka allahami sihir me nacero :lol: :lol: :lol:
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#32 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by tranquil »

Blixen wrote: 17/08/2022 11:57
tranquil wrote: 17/08/2022 09:21 Kada ga je uhvatila u prevari, sastala se porodična komisija, i zvali su hodžu na savjetovanje, i hodža je dijagnosticirao sihir,
:D napisi scenario
ponudi nekoj TV kuci u Turskoj ili Pakistanu
ima milione da zaradite

ja sam zamisljam moju tetku kako sjedi i gleda u mene tokom tog porodicnog sastanka :D
moj Zehide jesto opet meto cunu u Muamelu? nisam tetka allahami sihir me nacero :lol: :lol: :lol:
:lol:

Mislim (ne sjećam se svih detalja, a neke nisam ni znao) da je bila njena porodica koja je imala inicijativu. Ne mijenja puno. Ishod je bio isti kakav je uvijek trebao da bude, dijagnoza sihira je samo odgodila raspad lošeg braka.
User avatar
TojoOptics
Posts: 636
Joined: 28/11/2021 13:37
Grijem se na: Sunce
Vozim: bicikl

#33 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by TojoOptics »

Bosna puna ovakvih prevaranata...
last mohicans
Posts: 11603
Joined: 09/08/2012 23:19

#34 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by last mohicans »

dr_Evil wrote: 17/08/2022 11:39
last mohicans wrote: 17/08/2022 11:17
Treba razvrstati šarlatane koji se bave svime i svačim od onih koji se zaista bave time na dozvoljen, islamski način. Da li je pomoglo ili nije, to treba dozivjeti ili biti s nekim blizak koji je to doživio, pa donijeti sud. Oni koji se ne identifikuju sa Islamom, vjerovatno ce sve to smatrati fikcijom i gluposti. U protivnom, bili bi vjernici. Naravno, ne trebaš biti teski vjernik da bi se u to uvjerio.
Svi do jednog su sarlatni, doduse ima jedan mali dio vjerovatno koji misli da radi nesto, a zapravo odnemaze.

Nema se tu sta dozivjeti, rekoh, droga, muzika, i uvjezbana glumacka ekipa. Nije bitno ono sta vidis nego sta ne vidis u tim situacijama. A dobar madjionicar nikad ne otkriva svoje trikove
Jbg, usra ti šefa i stanicu. Kakva droga te spopala i muzika, čovječe. Možeš na youtube pronaći ljude koji se time bave unutar dzamija i lokalne vjerske zajednice to znaju i odobravaju,uz poštivanje onoga što treba da ispoštuje. Eto pusti imam Iron Maiden, napuše se i udri, po tvom viđenju.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3200
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#35 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by darius_maximus »

Piaty wrote: 17/08/2022 11:35
tranquil wrote: 17/08/2022 09:21

Naprotiv. Čak i u modernom društvu, ljudi koji vjeruju u sihir pripisivaće i dalje razne pojave sihiru, čak i ako postoji razumno i logično objašnjenje.

Kada se sumnjalo na mentalne bolesti, uvijek bi se ispostavile mentalne bolesti, nikada sihir. A da su mentalne boleti, i drugi problemi u životu, pripisivane sihiru, to sam viđao, to smo svi viđali, u "modernom" društvu.

Poznajem par, istina ne naročito dobro, ali ih znam oboje, a član porodice ih poznaje oboje veoma dobro. Situacija s tim parom: On je ženskaroš i varao je svoju ženu. Kada ga je uhvatila u prevari, sastala se porodična komisija, i zvali su hodžu na savjetovanje, i hodža je dijagnosticirao sihir, član njene porodice je tražio i našao nešto - mislim da je neko nešto stavio iza cigle u kući, ne sjećam se dobro, uglavnom, "sihir" je uklonjen. Par je bio sretan neko vrijeme, dok ga opet nije uhvatila u prevari. Hodža je ovaj put rekao da nije sihir, i oni su se razveli. Ne poznajem ih dovoljno da mogu da kažem čija je bila ideja za sihir, da li njegova, ili je neko u porodici pokušao da sačuva njihov brak, ili je hodža pokušao da interveniše, ali sami možete zamisliti par mogućih scenarija ovdje.

Sihir dakle postoji, i sihir označava mehanizam da si objasnimo medicinska stanja koja ne razumijemo, i mehanizam kojim odbijamo realne stvari u životu koje ne želimo prihvatiti, i ništa drugo.
Našao si zgodan primjer kojim si uopćio cijeli fenomen, a stvar je jako kompleksna.

Zadnji dio mi je jasan, nema tu problema.
Magija ima svoju funkciju ali nije svaka "magija" magija. Ja sam učio o tome i sa stanovišta antropologije tako da ja mogu razumjeti sve ono o čemu pričaš (mehanizam). Magije se automatski veže i uz religiju i onda u konačnici za samo društvo i njegov karakter. Sve ok.

Eh sada mi moramo vidjeti drugu stranu. Ja sam imao neposredan dodir sa tim kao dijete i koliko god da sam svjestan toga što si napisao i, kako već ranije rekoh, koliko god bivao upućen na te stvari sa naučne strane, ne mogu si sebi objasniti do kraja cijeli fenomen.
Igrom slučaja sam upoznao i jednog psihologa koji kaže da se svega nagledao i da postoje stvari koje ne može objasniti, niti će to kada moći. Napomenuću da je čovjek ozbiljan stručnjak, a iako je pred penziju on i dalje uči i napreduje u svom "zanatu".

Psihijatar Richard Gallahger je dobar primjer čovjeka koji se problemom opsjednutosti bavi već 25 godina. Njegova priča je slična ovome što i ja napisah.
Placebo/nocebo.
Dovoljno je da mozak ubijedis i da vjeruje i onda svasta moze.
Zato je problem ako neko stvarno vjeruje, jer onda i jesu stvarno sihre uzrok.

Mislim, mozak je uzrok, ali pod okriljem sihri.
Moze isto tako biti bilo sta drugo, od bolesti do tableta.
RtrnOfSalisbury
Posts: 3555
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#36 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by RtrnOfSalisbury »

... meni je recemo uradzen sihir na emelija sa n1. kad se pojavi na ekranu to je jedan jedinsveni osjecaj i nemere se opisat neg kao dejstvo sihira. nista drugo nije ni blizu. mislim da je uradjen i na leticiju kastu, medzutim ne dovoljno kvalitetno jer je popuscalo. zanimljivo je da mi je sisata suhra sa tombak mahale uradila sihir koji nikako nije djelovo. to mi je u povjerenju priopcila njena kolegica zuhra a inace sam znao da se one bave otvaranjem zvijezdi, zatvaranjem, nekijem ogledalima itd. sisata suhra sa tombak mahale je onda uradila drugi jaci sihir koji po svoj prilici opet nije djelovo. zbog nekog razloga sisatu suhru sam uvijek posmatro ko kolegicu. zuhra je rekla da morebit sihir kod sisate suhre nije djelovo jer ona ima ko nake kraste i krastice po licu, sto je vjerovatno izazvalo kontra reakciju i psiholoski pojacalo obranu protiv sihira :bih:
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#37 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by toska »

Dosta odgovora ide u šaljivom tonu i ne bi bio problem da ljudi sa naših prostora te stvari ne shvataju sasvim ozbiljno.
Ukucajte pretragu u google i izaći će hiljade rezultata na bosanskom, a na Youtube mnoštvo video zapisa, samo jedan video zapis ima skoro 3,5 miliona pregleda za 4 godine, stanje je očito daleko od šale.
----------------------
Moj prvi upis je bio poprilično kritičan i da odgovorim:
Piaty wrote: 29/06/2022 22:22
Spoiler
Show
toska wrote: 17/06/2022 02:42 Laički, širenje ovakvih tema među narodom nanosi veliku štetu i pojedincu i društvu u cjelini.

Ukoliko zaista postoji crna magija (sihr) jedinu zaštitu vjernik će naći u vjeri, molitvi-namazu, činjenju dobra...
Nikakve hodže, bijeli magovi, hamajlije neće tu pomoći, naravno da uvijek mogu proizvesti neku pozitivnu sugestiju ili auto-sugestiju, ali ograničenog vijeka trajanja i to ne kod sviju.

Problem zbog kojeg i pišem je negativna strana, lako uočiva u stvarnosti, svaki čovjek-žena skloni tim mislima će za svaku nevolju u životu naći krivca u familiji, komšiji, prijatelju...i sjeme istinskog nepovjerenja u zajednici je posijano.

još kada u priču uđu kakvi-takvi vjerski autoriteti put na gore je zagarantovan
Ne znaš ti skoro ništa o tome.

Nemoj se ljutiti ali ne znaš. Isto tako vidim da se nisi nikada ni potrudio da nešto saznaš o tome.
prva riječ u postu je "laički" jer to i jesam, ali nije da ne znam ništa.

Moje poznavanje te problematike je da čovjekovo nije da se puno zanima za te stvari, dosta je nejasnoća i da umjesto vjeri vodi praznovjerju, to čak i zdrav razum govori, roniti duboko u te vode ne može donijeti dobro nikome pa ni samo radoznalom.

Tema me upravo navede da potražim mišljenje IZ, vrlo blizak stav iznad opisanom:

"Odgovor

Mi nikoga posebno ne preporučujemo kada je riječ o liječenju učenjem Kur'ana, budući da to ne spada u poslove Islamske zajednice. Liječenje je stvar odluke svakog pojedinca i on za to odgovora. Preporučujemo Vam da sami učite Kur'an, da se pouzdate u Allaha, izvršavate islamske propise, posebno propise o čistoći i namazu, a da priče o crnoj ili nekoj drugoj magiji ostavite po strani. Sve što više budete vjerovali u to, sve će Vam biti teže. Moguće je da se radi i o depresiji, stresu i sličnim psihičkim problemima i bolestima poznatim medicinskim stručnjacima koje se liječe lijekovima protiv depresije."
https://www.islamskazajednica.ba/index. ... Itemid=218
User avatar
dr_Evil
Posts: 12052
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#38 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by dr_Evil »

toska wrote: 18/08/2022 01:49
Tema me upravo navede da potražim mišljenje IZ, vrlo blizak stav iznad opisanom:

"Odgovor

Mi nikoga posebno ne preporučujemo kada je riječ o liječenju učenjem Kur'ana, budući da to ne spada u poslove Islamske zajednice. Liječenje je stvar odluke svakog pojedinca i on za to odgovora. Preporučujemo Vam da sami učite Kur'an, da se pouzdate u Allaha, izvršavate islamske propise, posebno propise o čistoći i namazu, a da priče o crnoj ili nekoj drugoj magiji ostavite po strani. Sve što više budete vjerovali u to, sve će Vam biti teže. Moguće je da se radi i o depresiji, stresu i sličnim psihičkim problemima i bolestima poznatim medicinskim stručnjacima koje se liječe lijekovima protiv depresije."
https://www.islamskazajednica.ba/index. ... Itemid=218
E hvala Bogu i Titi dragom da i od ovih lopova nesto posteno da procitam. Big like!
User avatar
dr_Evil
Posts: 12052
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#39 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by dr_Evil »

last mohicans wrote: 17/08/2022 12:16
Jbg, usra ti šefa i stanicu. Kakva droga te spopala i muzika, čovječe. Možeš na youtube pronaći ljude koji se time bave unutar dzamija i lokalne vjerske zajednice to znaju i odobravaju,uz poštivanje onoga što treba da ispoštuje. Eto pusti imam Iron Maiden, napuše se i udri, po tvom viđenju.
Droga druze, pricamo po pravilu o zatvorenim prostorima 60-120 kvadrata, i po pravilu sa 7-8 ljudi unutra, plafon obicno ima kakve dobre ventilatore, kao dusu dalo za psihoaktivne supstance. Kad se malo takve supstance ispusti u prostoriju, vidit ces i svoju pranenu, a ne da se neko dize pola metra od poda.
Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#40 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by Piaty »

toska wrote: 18/08/2022 01:49 Dosta odgovora ide u šaljivom tonu i ne bi bio problem da ljudi sa naših prostora te stvari ne shvataju sasvim ozbiljno.
Ukucajte pretragu u google i izaći će hiljade rezultata na bosanskom, a na Youtube mnoštvo video zapisa, samo jedan video zapis ima skoro 3,5 miliona pregleda za 4 godine, stanje je očito daleko od šale.
----------------------
Moj prvi upis je bio poprilično kritičan i da odgovorim:
Piaty wrote: 29/06/2022 22:22
Spoiler
Show
Ne znaš ti skoro ništa o tome.

Nemoj se ljutiti ali ne znaš. Isto tako vidim da se nisi nikada ni potrudio da nešto saznaš o tome.
prva riječ u postu je "laički" jer to i jesam, ali nije da ne znam ništa.

Moje poznavanje te problematike je da čovjekovo nije da se puno zanima za te stvari, dosta je nejasnoća i da umjesto vjeri vodi praznovjerju, to čak i zdrav razum govori, roniti duboko u te vode ne može donijeti dobro nikome pa ni samo radoznalom.

Tema me upravo navede da potražim mišljenje IZ, vrlo blizak stav iznad opisanom:

"Odgovor

Mi nikoga posebno ne preporučujemo kada je riječ o liječenju učenjem Kur'ana, budući da to ne spada u poslove Islamske zajednice. Liječenje je stvar odluke svakog pojedinca i on za to odgovora. Preporučujemo Vam da sami učite Kur'an, da se pouzdate u Allaha, izvršavate islamske propise, posebno propise o čistoći i namazu, a da priče o crnoj ili nekoj drugoj magiji ostavite po strani. Sve što više budete vjerovali u to, sve će Vam biti teže. Moguće je da se radi i o depresiji, stresu i sličnim psihičkim problemima i bolestima poznatim medicinskim stručnjacima koje se liječe lijekovima protiv depresije."
https://www.islamskazajednica.ba/index. ... Itemid=218
Za odraslu i mentalno zdravu osobu ne bi trebalo da postoji tabu tema.
To kako neko tumači - to ovisi od osobe. Na ovoj temi se npr. dvije osobe nikako ne mogu da dogovore. Evo ih nastaviše i na ovoj stranici. Jedna osoba priča jedno, druga joj replicira sa šesnaestim, zatim mu ova odgovori da ne priča o tome i dodatno mu objasni zašto, ovaj nastavlja pričati po starom.

Taj stav islamske zajednice je polovično dobar. Pohvalan je jer govori o namazu i abdestu i o tome da sami izučavate Kur'an (to posebno). Drugi dio njihovog komentara je jako diskutabilan, blago rečeno. Ozbiljan teolog bi ostao zabezeknut nad tim. Volio bih vidjeti samo koje je pitanje.
Ako nekada budeš imao neke moralne dileme i slično, ne bih ti preporučio tu adresu jer ona poprilično banalizira stvari, što ne mora nužno biti loše, ali je upitno koliko je to ozbiljno i utemeljeno.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12052
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#41 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by dr_Evil »

Piaty wrote: 18/08/2022 14:40

Taj stav islamske zajednice je polovično dobar. Pohvalan je jer govori o namazu i abdestu i o tome da sami izučavate Kur'an (to posebno). Drugi dio njihovog komentara je jako diskutabilan, blago rečeno. Ozbiljan teolog bi ostao zabezeknut nad tim. Volio bih vidjeti samo koje je pitanje.
Ako nekada budeš imao neke moralne dileme i slično, ne bih ti preporučio tu adresu jer ona poprilično banalizira stvari, što ne mora nužno biti loše, ali je upitno koliko je to ozbiljno i utemeljeno.
Ozbiljan teolog? Bolan ovaj stav cak i za mene kao ateistu je sasvim opravdan. Vjerujes u Boga, idi moli se, ne izmisljaj stvari okolo, i to stvari koje su dosle od nase vjere prije islama.

Sto vise ulazis u to, sve ce ti biti gore- 100% tacno. Koliko je samo prijateljstava, familija itd puklo jer neko im rece da su im doticni ostavili sihir.

I onaj hodza iz price maloprije mi je bio odlican, kao dao sam mu sansu na lazni sihir, kasnije nek ga samo Allah spasava, ja vise necu lagat. Odlican!
Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#42 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by Piaty »

dr_Evil wrote: 18/08/2022 15:35
Piaty wrote: 18/08/2022 14:40

Taj stav islamske zajednice je polovično dobar. Pohvalan je jer govori o namazu i abdestu i o tome da sami izučavate Kur'an (to posebno). Drugi dio njihovog komentara je jako diskutabilan, blago rečeno. Ozbiljan teolog bi ostao zabezeknut nad tim. Volio bih vidjeti samo koje je pitanje.
Ako nekada budeš imao neke moralne dileme i slično, ne bih ti preporučio tu adresu jer ona poprilično banalizira stvari, što ne mora nužno biti loše, ali je upitno koliko je to ozbiljno i utemeljeno.
Ozbiljan teolog? Bolan ovaj stav cak i za mene kao ateistu je sasvim opravdan. Vjerujes u Boga, idi moli se, ne izmisljaj stvari okolo, i to stvari koje su dosle od nase vjere prije islama.

Sto vise ulazis u to, sve ce ti biti gore- 100% tacno. Koliko je samo prijateljstava, familija itd puklo jer neko im rece da su im doticni ostavili sihir.

I onaj hodza iz price maloprije mi je bio odlican, kao dao sam mu sansu na lazni sihir, kasnije nek ga samo Allah spasava, ja vise necu lagat. Odlican!
Za tebe, kao ateistu, je taj stav irelevantan.

Al nema veze. dobar si ti...poy
User avatar
dr_Evil
Posts: 12052
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#43 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by dr_Evil »

Piaty wrote: 18/08/2022 16:55
Za tebe, kao ateistu, je taj stav irelevantan.

Al nema veze. dobar si ti...poy
Relevantan jer je potpuno u skladu onoga sta su govorile sve stare nene sta su klanjale 5 vakata, a i u skladu sa onim sta je ucio svaki efendija na casovima vjeronauke. Vjeruj, klanjaj i kani se izmisljotina u islamu.

Ja bih rekao kani se vjere, ali necu, to bi bilo ruzno, nek svako vjeruje u ono sto ga ispunjava.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5499
Joined: 04/08/2020 19:22

#44 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by -Chesterfield- »

Image
User avatar
dr_Evil
Posts: 12052
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#45 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by dr_Evil »

-Chesterfield- wrote: 19/08/2022 11:34 Image
A sta ako ne zna da sije :S
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#46 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by Blixen »

RtrnOfSalisbury wrote: 17/08/2022 15:16 ... meni je recemo uradzen sihir na emelija sa n1
kotije radijo?
meni treba da popravi sihir n1 na emelu
RtrnOfSalisbury
Posts: 3555
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#47 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by RtrnOfSalisbury »

Blixen wrote: 19/08/2022 13:16
RtrnOfSalisbury wrote: 17/08/2022 15:16 ... meni je recemo uradzen sihir na emelija sa n1
kotije radijo?
meni treba da popravi sihir n1 na emelu
hodja kae da je ota osoba dugacke crne kose smotate ko burek na gloovi i ima crne oci i nacrtate obrve. sumljam na vahidu iz torlakovca :skoljka:

helem nejse, imam jedno strucno pitanje: jesul sihir i sihre isto :? :shock:
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5499
Joined: 04/08/2020 19:22

#48 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by -Chesterfield- »

Image
RtrnOfSalisbury
Posts: 3555
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#49 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by RtrnOfSalisbury »

bemti, men se ucinje da pise: treba trazit od tri ciganke ... :sad: :-? lelele ...
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#50 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by karanana »

dr_Evil wrote: 19/08/2022 13:04
-Chesterfield- wrote: 19/08/2022 11:34 Image
A sta ako ne zna da sije :S
onda mora znat uvlaciti ne dug k...c nego dug k...c
Post Reply