CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
demagog
Posts: 547
Joined: 26/11/2003 00:00

#801 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by demagog »

espn wrote:MONSTRUOZNI ZLOČIN: Narcisu Mekiću 20 godina zatvora za pljačku, silovanje i trostruko ubistvo u Bugojnu

https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /191008143

Užas, samo električna stolica za ovo.
Fakat je premalo 20 godina za ovo. :(
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#802 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by espn »

Zlatna Amerika, kad ti provali u kuću neko samo mu metak u čelo.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18712
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#803 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by SmokingMan »

Toliko sam bijesan da ne znam šta bi napisao....
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#804 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by insomnia78 »

Klasicni monstrum. Ovakvi se ne popravljaju
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#805 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by julisiz es grant »

U Titinoj Jugi dobio bi max 15 godina (maksimalna zatvorska kazna prvostepeno), eventualno smrtnu koje se rijetko izricala i tada najčešće bila pomilovanjem zamjenjivana za 20 godina zatvora (koja se nije mogla izreći sama po sebi, već samo kao zamjena za smrtnu).
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#806 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by insomnia78 »

Bas me zanima na osnovu cega nije dobio maksimalnu
demagog
Posts: 547
Joined: 26/11/2003 00:00

#807 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by demagog »

julisiz es grant wrote:U Titinoj Jugi dobio bi max 15 godina (maksimalna zatvorska kazna prvostepeno), eventualno smrtnu koje se rijetko izricala i tada najčešće bila pomilovanjem zamjenjivana za 20 godina zatvora (koja se nije mogla izreći sama po sebi, već samo kao zamjena za smrtnu).
Nisam guglao ali prilicno sam siguran da ti je netacno ovo o 15 godina kao maksimalnoj prvostepenoj kazni.

U Yu bi ovaj, ako nista drugo, bio barem kandidat za metak u celo ali bi na kraju najvjerovatnije zavrsio sa 20 godina kao i sad :(
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#808 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by julisiz es grant »

demagog wrote:
julisiz es grant wrote:U Titinoj Jugi dobio bi max 15 godina (maksimalna zatvorska kazna prvostepeno), eventualno smrtnu koje se rijetko izricala i tada najčešće bila pomilovanjem zamjenjivana za 20 godina zatvora (koja se nije mogla izreći sama po sebi, već samo kao zamjena za smrtnu).
Nisam guglao ali prilicno sam siguran da ti je netacno ovo o 15 godina kao maksimalnoj prvostepenoj kazni.

U Yu bi ovaj, ako nista drugo, bio barem kandidat za metak u celo ali bi na kraju najvjerovatnije zavrsio sa 20 godina kao i sad :(
Sigurno je tačno. Najmanje od 70-ih je bilo tako (prije toga je postojala i doživotna). Upravo iz činjenice da se na kraju moglo dobiti maksimalno 20 godina, slijedi i to da se u BiH za genocid (kao ipak "zločin nad zločinima") ne može izreći veća kazna od te.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#809 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by julisiz es grant »

insomnia78 wrote:Bas me zanima na osnovu cega nije dobio maksimalnu
Ne znam ni ja. Pogotovo kada usporedimo sa kaznama za ubistvo Arnele Đogić illi one djevojke u Sanskom Mostu (kada je ubica otkriven i uhvaćen nakon jedne decenije). Treba pročitati presudu.
demagog
Posts: 547
Joined: 26/11/2003 00:00

#810 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by demagog »

julisiz es grant wrote:
demagog wrote:
julisiz es grant wrote:U Titinoj Jugi dobio bi max 15 godina (maksimalna zatvorska kazna prvostepeno), eventualno smrtnu koje se rijetko izricala i tada najčešće bila pomilovanjem zamjenjivana za 20 godina zatvora (koja se nije mogla izreći sama po sebi, već samo kao zamjena za smrtnu).
Nisam guglao ali prilicno sam siguran da ti je netacno ovo o 15 godina kao maksimalnoj prvostepenoj kazni.

U Yu bi ovaj, ako nista drugo, bio barem kandidat za metak u celo ali bi na kraju najvjerovatnije zavrsio sa 20 godina kao i sad :(
Sigurno je tačno. Najmanje od 70-ih je bilo tako (prije toga je postojala i doživotna). Upravo iz činjenice da se na kraju moglo dobiti maksimalno 20 godina, slijedi i to da se u BiH za genocid (kao ipak "zločin nad zločinima") ne može izreći veća kazna od te.
Znam da je 20 godina bio maksimum (osim smrtne kazne) ali mislim da nije 15 godina bila maksimalna prvostepena kazna vec da si mogao odmah dobiti 20. Onako napamet... mislim da su Vlado Dapcevic i Ludvig Pavlovic od prve dobili 20.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#811 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by julisiz es grant »

Pavlović je bio osuđen na smrt kao i ostala tri člana njegove grupe, ali ga je Predsjedništvo SFRJ pomilovalo i zamijenilo mu kaznu za 20 godina zatvora.

http://www.smrtnakazna.rs/sr-latn-rs/Os ... px?id=6340 (kad se uđe na link, kliknuti na prvi pdf dokument)

Vlado Dapčević je osuđen 40-ih, kada je zakon bio drugačiji (bila je kako rekoh i doživotna kazna tada). Zato sam i rekao "najmanje od 70-ih godina".
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#812 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by plain vanilla »

Zakonodavstva post-jugoslavenskih država također ne poznaju institut doživotnog zatvora, slično kao što je nije postojalo ni zakonodavstvo bivše Jugoslavije, gdje je najstroža kazna iza smrtne bila kazna zatvora od 20 godina. Nastojanja da se, nakon ukidanja smrtne kazne 1990-ih, uvede kazna doživotnog zatvora, su izazivala oštre reakcije liberalne javnosti i aktivista za ljudska prava; kao zamjena su pojedine države u svoja kaznena zakonodavstva uvele maksimalne zatvorske kazne od 30 i 40 godina.
Misli se vjerovatno na Jugoslaviju prije raspada, ne onu raniju, tj nakon izmjene zakona.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#813 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by Nivelacija »

Radi li ova policija u Hercegovini ista da rasvijetli ova ubistva a pogotovo ovo zadnje Lane Bijedic?
demagog
Posts: 547
Joined: 26/11/2003 00:00

#814 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by demagog »

Nivelacija wrote:Radi li ova policija u Hercegovini ista da rasvijetli ova ubistva a pogotovo ovo zadnje Lane Bijedic?
Valjda rade. Te stvari ne idu tako brzo ako nije odmah ocigledno ko je pocinilac. I pametnije je da umjesto objavljivanja svega sto saznaju zadrze za sebe informacije, sumnje itd.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17268
Joined: 31/03/2019 14:56

#815 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by vjeshalica »

Nije u interesu istrage da valjda se obavljuju detalji
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#816 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by Maraschino »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/ubistvo ... /191009069

Moze li se pociniti ubistvo i optuzeni pustiti na slobodu?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#817 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by julisiz es grant »

Maraschino wrote:https://www.klix.ba/vijesti/bih/ubistvo ... /191009069

Moze li se pociniti ubistvo i optuzeni pustiti na slobodu?
Može li se na osnovu obdukcije utvrditi koje je leš vjere?
User avatar
SmokingMan
Posts: 18712
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#818 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by SmokingMan »

Ali muslimanske vjere,jao odrednice,pa gdje su ovi završavali hem medicinu,hem novinarstvo.. :D

Fali mu pola kite,taman pola posla dovršeno.Zatim zovne novinara i kaže "Vidiš mu kite,obrezana.Piši muslimanske vjere,tako nešto,nebitno kako se zove..." :-)
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#819 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by julisiz es grant »

To samo pokazuje koliko su tamo i ljudi koji bi se trebali voditi isključivo principima nauke i humanosti zatrovani.

Ali to sam odavno uvudio na primjeru brojnih srpskih "eksperata" koji su svjedočili u odbranama srpskih optuženika u Hagu.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#820 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by Maraschino »

julisiz es grant wrote:
Maraschino wrote:https://www.klix.ba/vijesti/bih/ubistvo ... /191009069

Moze li se pociniti ubistvo i optuzeni pustiti na slobodu?
Može li se na osnovu obdukcije utvrditi koje je leš vjere?
Pazi sad ovo,
Utvrđeno je da je metak prošao kroz vrata, nakon čega ga je pogodio u oko i nastupila je trenutna smrt", naveo je Milić.
Da ja prvo pucam pa pitam ko je.
Juce izjavljuju da je doslo do naguravanja na prozoru.
Pustiti covjeka dok se sve ne razjasni mogu samo djikani. Njima ubiti covjeka je kao dobar da. Taman da se ovaj moze skloniti u slucaju da ga zakon stigne(u sto sumnjam).
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#821 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by zposao »

SmokingMan wrote:Ali muslimanske vjere,jao odrednice,pa gdje su ovi završavali hem medicinu,hem novinarstvo.. :D

Fali mu pola kite,taman pola posla dovršeno.Zatim zovne novinara i kaže "Vidiš mu kite,obrezana.Piši muslimanske vjere,tako nešto,nebitno kako se zove..." :-)

Nevjerovatno
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#822 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by JThomas »

k'o da je metak prirodna pojava. prošao je kroz vrata, ono kao grad je oštetio parkirana vozila...
SD7
Posts: 234
Joined: 16/11/2018 06:18

#823 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by SD7 »

SmokingMan wrote:Ali muslimanske vjere,jao odrednice,pa gdje su ovi završavali hem medicinu,hem novinarstvo.. :D

Fali mu pola kite,taman pola posla dovršeno.Zatim zovne novinara i kaže "Vidiš mu kite,obrezana.Piši muslimanske vjere,tako nešto,nebitno kako se zove..." :-)
A kao ime moze biti nepogresiva odrednica pripadnosti nekoj vjeri.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18712
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#824 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by SmokingMan »

SD7 wrote:
SmokingMan wrote:Ali muslimanske vjere,jao odrednice,pa gdje su ovi završavali hem medicinu,hem novinarstvo.. :D

Fali mu pola kite,taman pola posla dovršeno.Zatim zovne novinara i kaže "Vidiš mu kite,obrezana.Piši muslimanske vjere,tako nešto,nebitno kako se zove..." :-)
A kao ime moze biti nepogresiva odrednica pripadnosti nekoj vjeri.
Kod arapa imaš sijaset kršćana,hrišćana,jevjera i ostalih koji nose muslimanska imena. :D
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#825 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by espn »

Eksplozija bombe u Tuzli: Stradao bračni par, dijete povrijeđeno

https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /191011016
Post Reply