CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
karanana
Posts: 47238
Joined: 26/02/2004 00:00

#276 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by karanana »

sarkazam u mene.
dvostruki ubica na slobodi kada bi trebao da odlezava barem posljednje ubistvo.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#277 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by julisiz es grant »

karanana wrote:sarkazam u mene.
dvostruki ubica na slobodi kada bi trebao da odlezava barem posljednje ubistvo.
Gačić je nekoliko mjeseci po završetku rata u BiH ubio saborca iz odreda El mudžahid Ismeta Gunića, također Banjalučanina. Osuđen je na osam godina zatvora, a kada je izdržao više od dvije trećine kazne, Gačić je stekao pravo na slobodne dopuste iz Kaznenopopravnog zavoda Zenica.

Nakon što je pušten na slobodan vikend, Gačić je 25. avgusta 2002. godine otišao do stana svoje majke Sifete u ulici Envera Šehovića u Zenici i u nju hladnokrvno ispalio dva hica.

Policija je ubicu uhapsila nekoliko dana kasnije, a Kantonalni sud ga je u februaru 2003. osudio na jedinstvenu kaznu od 20 godina dugotrajnog zatvora. Ovom kaznom su Gačiću objedinjene presude zbog ranijeg ubistva saborca i ubistva majke.
Prema ovome, pošto je majku ubio dok je još služio prvu kaznu, izrečena mu je kazna za djelo "u sticaju", dakle jedinstvena kazna za ubistvo majke+neodsluženi dio od onih 8 godina za prvo ubistvo. Pošto je kazna bila za oba djela, onda se računalo vrijeme koje je proveo u zatvoru do ubistva majke, dakle vjerovatno od 1996. Što znači da je na slobodu trebao izaći 2016. Nemamo podatak kada je pušten na slobodu, tj. da li je kaznu u cjelosti izdržao ili je pušten uslovno ranije. Izgleda da mu profil na FB, koliko može vidjeti neko ko mu nije prijatelj, postoji tek od 2018.
User avatar
karanana
Posts: 47238
Joined: 26/02/2004 00:00

#278 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by karanana »

kakve su ono nebuloze od postova
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#279 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by DrugaGimnazija »

julisiz es grant wrote: Prema ovome, pošto je majku ubio dok je još služio prvu kaznu, izrečena mu je kazna za djelo "u sticaju", dakle jedinstvena kazna za ubistvo majke+neodsluženi dio od onih 8 godina za prvo ubistvo. Pošto je kazna bila za oba djela, onda se računalo vrijeme koje je proveo u zatvoru do ubistva majke, dakle vjerovatno od 1996. Što znači da je na slobodu trebao izaći 2016. Nemamo podatak kada je pušten na slobodu, tj. da li je kaznu u cjelosti izdržao ili je pušten uslovno ranije. Izgleda da mu profil na FB, koliko može vidjeti neko ko mu nije prijatelj, postoji tek od 2018.
Ne kontam ovo objedinjavanje kazni, po meni veca glupost.

Dakle, neko ko vec lezi 19 godina u zatvoru i izadje na dopust moze ubiti drugu osobu, biti osudjen na 20 godina i onda odlezati samo jos jednu godinu?!?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#280 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by julisiz es grant »

Ne,nego dobije novu kaznu za ubistvo i plus neodsluzeni dio stare kazne. Nisam imao uvid u presudu, ali ako je majku ubio nakon odsluzenih 6 godina i ostale mu dvije, a jedinstvena kazna iznosi 20 godina, iz toga se moze pretpostaviti da je za ubistvo majke dobio 18 godina.
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#281 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by DrugaGimnazija »

julisiz es grant wrote:Ne,nego dobije novu kaznu za ubistvo i plus neodsluzeni dio stare kazne. Nisam imao uvid u presudu, ali ako je majku ubio nakon odsluzenih 6 godina i ostale mu dvije, a jedinstvena kazna iznosi 20 godina, iz toga se moze pretpostaviti da je za ubistvo majke dobio 18 godina.
Vrlo blage kazne. Drugo ubistvo treba biti automatski dozivotna, bez godisnjih odmora, vikenda i sl.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#282 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by julisiz es grant »

Ne postoji dozivotna kazna i nije svako ubistvo isto, sve zavisi od okolnosti. Osim toga ovo se desavalo dok je na snazi bio stari KZ, koji je bio blazi za pocinioca.
User avatar
karanana
Posts: 47238
Joined: 26/02/2004 00:00

#283 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by karanana »

julisiz es grant wrote:Ne,nego dobije novu kaznu za ubistvo i plus neodsluzeni dio stare kazne. Nisam imao uvid u presudu, ali ako je majku ubio nakon odsluzenih 6 godina i ostale mu dvije, a jedinstvena kazna iznosi 20 godina, iz toga se moze pretpostaviti da je za ubistvo majke dobio 18 godina.
matematika mi je slabija strana pa mi je ovo bas bas nejasno.
znaci 1998 ubio covjeka. osudjen na 8 godina. 2002, nakon 4 godine, ubija ponovo i biva osudjen. ne znam na koliko, ali znamo da je 2018 vani, sto mi govori da su ga pustili ranije iako je nakon prvog dosta ranijeg pustanja ubio mamu. jebo ti ovo.

ima li motiv za ovo? mozda mu je uletio na kasi preko reda.
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#284 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by DrugaGimnazija »

julisiz es grant wrote:Ne postoji dozivotna kazna i nije svako ubistvo isto, sve zavisi od okolnosti. Osim toga ovo se desavalo dok je na snazi bio stari KZ, koji je bio blazi za pocinioca.
Nije svako ubistvo isto, ali dva ubistva su dva ubistva. Et', omaklo mu se dva puta!? Ma, daj...

Dva ubistva trebaju imati automatsku dozivotnu kaznu, bez ikakvih "vanzatvorskih privilegija". Ne zanimaju ne "okolnosti", samo me zanima da se spasi zivot sljedecoj zrtvi.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#285 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by julisiz es grant »

DrugaGimnazija wrote:
julisiz es grant wrote:Ne postoji dozivotna kazna i nije svako ubistvo isto, sve zavisi od okolnosti. Osim toga ovo se desavalo dok je na snazi bio stari KZ, koji je bio blazi za pocinioca.
Nije svako ubistvo isto, ali dva ubistva su dva ubistva. Et', omaklo mu se dva puta!? Ma, daj...

Dva ubistva trebaju imati automatsku dozivotnu kaznu, bez ikakvih "vanzatvorskih privilegija". Ne zanimaju ne "okolnosti", samo me zanima da se spasi zivot sljedecoj zrtvi.
Da, ali ne ide to tako. Ni kod nas, ni nigdje.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#286 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by julisiz es grant »

karanana wrote:
julisiz es grant wrote:Ne,nego dobije novu kaznu za ubistvo i plus neodsluzeni dio stare kazne. Nisam imao uvid u presudu, ali ako je majku ubio nakon odsluzenih 6 godina i ostale mu dvije, a jedinstvena kazna iznosi 20 godina, iz toga se moze pretpostaviti da je za ubistvo majke dobio 18 godina.
matematika mi je slabija strana pa mi je ovo bas bas nejasno.
znaci 1998 ubio covjeka. osudjen na 8 godina. 2002, nakon 4 godine, ubija ponovo i biva osudjen. ne znam na koliko, ali znamo da je 2018 vani, sto mi govori da su ga pustili ranije iako je nakon prvog dosta ranijeg pustanja ubio mamu. jebo ti ovo.

ima li motiv za ovo? mozda mu je uletio na kasi preko reda.
Već sam pisao, ne znam kako nisi upratio, ali pokušaću ponovo:
Mislim da sam pročitao da je nekoliko mjeseci nakon rata prvi put osuđen. Dakle, vjerovatno 1996. 2002. mu je izrečena jedinstvena kazna za oba ubistva (jer se tako presuđuje kada počiniš krivično djelo dok još nisi odslužio kaznu za prethodno) od 20 godina. Pošto je od 1996. bio u zatvoru, kazna se morala računati da teče od tada, što znači da je na slobodu mogao izaći najkasnije 2016. E sad, da li je izašao tada ili ranije, ne znamo, ali u svakoj kombinaciji 2019. je morao biti na slobodi, što se tiče tih ubistava i izrečene kazne.
User avatar
karanana
Posts: 47238
Joined: 26/02/2004 00:00

#287 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by karanana »

avaz kaze da je 1998 pocinio ubistvo. otkud onda 2002. na slobodi?
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#288 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by DrugaGimnazija »

julisiz es grant wrote:
DrugaGimnazija wrote:
julisiz es grant wrote:Ne postoji dozivotna kazna i nije svako ubistvo isto, sve zavisi od okolnosti. Osim toga ovo se desavalo dok je na snazi bio stari KZ, koji je bio blazi za pocinioca.
Nije svako ubistvo isto, ali dva ubistva su dva ubistva. Et', omaklo mu se dva puta!? Ma, daj...

Dva ubistva trebaju imati automatsku dozivotnu kaznu, bez ikakvih "vanzatvorskih privilegija". Ne zanimaju ne "okolnosti", samo me zanima da se spasi zivot sljedecoj zrtvi.
Da, ali ne ide to tako. Ni kod nas, ni nigdje.
Nema razloga sto ne bi moglo ici. Samo treba parlament da usvoji takav zakon. Ali, ovdje je kriminalac zasticen vise od zrtve. Zasto ne bi mogli imati ovakav zakon?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#289 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by julisiz es grant »

karanana wrote:avaz kaze da je 1998 pocinio ubistvo. otkud onda 2002. na slobodi?
Ako si čitao isti tekst iz Avaza koji sam i ja upravo pročitao, imaš sve odgovore, ali da sumiram:
2002. ubio majku dok je bio na vikendu, dakle nije bio na slobodi.
Osuđen za oba ubistva na 20 godina zatvora, što znači da je kazna isticala 2018.
Piše da je na slobodu izašao 2017, dakle neznatno prije isteka kazne. Obzirom da se uslovni otpust može tražiti za kazne od 20 godina pa naniže već nakon pola izdržane kazne, ne može se reći da se blagonaklono postupalo sa njim u pogledu uslovnog otpusta.
Napominjem da je njemu suđeno prije nego što su na snagu stupili današnji Zakon o krivičnom postupku i Zakon o izvršenju krivičnih sankcija, koji su znatno strožiji nego tada. Prema ovom drugom Zakonu (važi od 2010.) vanzatvorske pogodnosti osuđenima na više od 10 godina mogu se odobriti tek nakon 3/5 izdržane kazne, tako da ne bi ni došao u priliku da izađe na vikend i ubije majku nakon samo 4 godine (od 14) provedene u zatvoru.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#290 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by julisiz es grant »

DrugaGimnazija wrote: Nema razloga sto ne bi moglo ici. Samo treba parlament da usvoji takav zakon. Ali, ovdje je kriminalac zasticen vise od zrtve. Zasto ne bi mogli imati ovakav zakon?
Pa ne bi mogli imati, jer se svako krivično djelo cijeni posebno, samo za sebe. Ranija osuđivanost se uzima samo kao otežavajuća okolnost koja može uticati da kazna bude veća, ali su uvijek ključne okolnosti samog djela za koje se sudi, a ne onoga što je bilo prije. Dakle ranija osuđivanost je važna, ali nije presudna.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8744
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#291 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by SanskiBiser »

julisiz es grant wrote:
karanana wrote:avaz kaze da je 1998 pocinio ubistvo. otkud onda 2002. na slobodi?
Ako si čitao isti tekst iz Avaza koji sam i ja upravo pročitao, imaš sve odgovore, ali da sumiram:
2002. ubio majku dok je bio na vikendu, dakle nije bio na slobodi.
Osuđen za oba ubistva na 20 godina zatvora, što znači da je kazna isticala 2018.
Piše da je na slobodu izašao 2017, dakle neznatno prije isteka kazne. Obzirom da se uslovni otpust može tražiti za kazne od 20 godina pa naniže već nakon pola izdržane kazne, ne može se reći da se blagonaklono postupalo sa njim u pogledu uslovnog otpusta.
Napominjem da je njemu suđeno prije nego što su na snagu stupili današnji Zakon o krivičnom postupku i Zakon o izvršenju krivičnih sankcija, koji su znatno strožiji nego tada. Prema ovom drugom Zakonu (važi od 2010.) vanzatvorske pogodnosti osuđenima na više od 10 godina mogu se odobriti tek nakon 3/5 izdržane kazne, tako da ne bi ni došao u priliku da izađe na vikend i ubije majku nakon samo 4 godine (od 14) provedene u zatvoru.

Jel' jos uvijek postoji mogucnost one nagodbe s tuzilastvom, uhinji se i kaze da se kaje da se osjeca krivim da bi dobio sto manju kaznu?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#292 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by julisiz es grant »

SanskiBiser wrote:

Jel' jos uvijek postoji mogucnost one nagodbe s tuzilastvom, uhinji se i kaze da se kaje da se osjeca krivim da bi dobio sto manju kaznu?
Postoji mogućnost sporazuma sa Tužilaštvom o priznanju krivice, ali sud taj sporazum ne mora da prihvati. To je propisano Zakonom o krivičnom postupku BiH.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#293 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by _BataZiv_0809 »

julisiz es grant wrote:[

Nakon što je pušten na slobodan vikend, Gačić je 25. avgusta 2002. godine otišao do stana svoje majke Sifete u ulici Envera Šehovića u Zenici i u nju hladnokrvno ispalio dva hica.
Ne postoji ova ulica.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#295 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by julisiz es grant »

karanana wrote:avaz kaze da je 1998 pocinio ubistvo. otkud onda 2002. na slobodi?
Eto ti cijeli istorijat postupka u linku u postu iznad. Direktor bihaćkog zatvora je sve detaljno opisao. Osuđen na 19 godina i 11 mjeseci, predsjednik Federacije mu smanjio za jednu godinu, tako da je u zatvoru bio od 20.08.1998. do 26.07.2017 (pet dana je bio u bjekstvu kad je ubio majku, pa mu je i to dodato, pa je zato izašao ne 20.07, već 26.07).
Dakle izdržao je skoro cijelu kaznu, a i da je izdržao i tu jednu godinu, opet bi već pola godine bio na slobodi. Problem je ovdje druge prirode, a to se vidi iz pisma direktora zatvora.
Ci-Nick
Posts: 5174
Joined: 15/03/2015 17:38

#296 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by Ci-Nick »

Nisam za uvođenje smrtne kazne ali jesam za uvođenje eutanazije jer monstrum koji svakih par godina ubije nekog nije za ovaj svijet,.. i treba ga eutanazirati.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#297 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by Humljanin »

Hoće li se u ovoj državi i od koga tražiti odgovornost za ove propuste?

Čovjek pismeno upućivao upozorenja na adrese 7 nadležnih institucija sa detaljnim opisom situacije gdje je doslovno sve predvidio šta će se dogoditi. I svi ga izignorirali.
Šta sada?
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#298 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by DrugaGimnazija »

julisiz es grant wrote: Pa ne bi mogli imati, jer se svako krivično djelo cijeni posebno, samo za sebe. Ranija osuđivanost se uzima samo kao otežavajuća okolnost koja može uticati da kazna bude veća, ali su uvijek ključne okolnosti samog djela za koje se sudi, a ne onoga što je bilo prije. Dakle ranija osuđivanost je važna, ali nije presudna.
To je zato sto tako stoji u zakonu. Ja predlazem da se zakon promijeni, tako da se ranija osudjivanost uzima kao mnogo veca otezavajuca okolnost, pogotovo kad jos nije odsluzio kaznu za prethodne zlocine. Ovako je dobio "popust", jer je pobjegao iz zatvora da ubije majku.

Po mom misljenju, za prvo ubistvo (s predumisljajem) minimalno 20 godina, za drugo dozivotna. I tacka.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#299 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by julisiz es grant »

DrugaGimnazija wrote:
julisiz es grant wrote: Pa ne bi mogli imati, jer se svako krivično djelo cijeni posebno, samo za sebe. Ranija osuđivanost se uzima samo kao otežavajuća okolnost koja može uticati da kazna bude veća, ali su uvijek ključne okolnosti samog djela za koje se sudi, a ne onoga što je bilo prije. Dakle ranija osuđivanost je važna, ali nije presudna.
To je zato sto tako stoji u zakonu. Ja predlazem da se zakon promijeni, tako da se ranija osudjivanost uzima kao mnogo veca otezavajuca okolnost, pogotovo kad jos nije odsluzio kaznu za prethodne zlocine. Ovako je dobio "popust", jer je pobjegao iz zatvora da ubije majku.

Po mom misljenju, za prvo ubistvo (s predumisljajem) minimalno 20 godina, za drugo dozivotna. I tacka.
E pa ne može tako. To bi značilo da je kazna unaprijed određena. Mislim, može možda u Sjevernoj Koreji. Čak ni u SFRJ nije bilo tako. Mora postojati raspon kazni od-do za svako djelo.
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#300 Re: CRNA HRONIKA - Bosna i Hercegovina

Post by DrugaGimnazija »

julisiz es grant wrote:
DrugaGimnazija wrote: To je zato sto tako stoji u zakonu. Ja predlazem da se zakon promijeni, tako da se ranija osudjivanost uzima kao mnogo veca otezavajuca okolnost, pogotovo kad jos nije odsluzio kaznu za prethodne zlocine. Ovako je dobio "popust", jer je pobjegao iz zatvora da ubije majku.

Po mom misljenju, za prvo ubistvo (s predumisljajem) minimalno 20 godina, za drugo dozivotna. I tacka.
E pa ne može tako. To bi značilo da je kazna unaprijed određena. Mislim, može možda u Sjevernoj Koreji. Čak ni u SFRJ nije bilo tako. Mora postojati raspon kazni od-do za svako djelo.
Pa, ja sam i rekao "minimalno 20 godina". Dakle, raspon od 20 godina do dozivotne.
Post Reply