Crna hronika BH cesta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4501 Re: Crna hronika BH cesta

Post by tempuser »

BadBoy wrote: 02/05/2020 08:33 Vrlo često je nesreća, upravo to - nesreća i ništa što si uradio ili mogao uraditi to ne bi promijenilo. Ali meni je lakše kada znam da sam poduzeo sve u svojoj moći a ne samo "ja imam prednost".
Nije problem hocemo li mi nesto preduzeti, naravno da ces preduzeti ako mozes i znas, nego kako se to interpretira kad dodje do belaja.
Ajd ovako da postavimo stvari, u voznji imas obaveznu komponentu da postujes zakon i fakultativnu komponentu da mislis i preduzmes nesto ako durgi ne postuju zakon. Ovdje imas sutuaciju da na jednoj strani imas vozaca koji je uradio 1 od 2 i vozaca koji je uradio 0 od 2 stvari, a forumski dusebriznici i eksperti to interpretiraju kao odgovornost ovog sto nije uradio 2 od 2, a ne onog sto je radio 0 od 2.
U praksi to nije vise da poduzimamo nesto jer je neko slabo procijenio, sto se svakom moze desiti, nego nego je postala praksa i svakodnevnica da debilli racunajuu i namjerno idu na to da ces ti nesto preduzeti i propustiti ih. Na drugoj temi imas cak i tvrdnju da je to tvoja zakonska obaveza i da ti njih ugrozavas ako to ne uradis, a ne oni tebe!
Imas ove vjesalice, konektovane, druga profila, maraschina i nepassa itd koji relativizuju krivicu. Kako su liku u audiju brojali krvna zrnca, koliko je star auto, vozac, mobitel, jos samo sto nisu napisali da je golf star, penzija mala, gorivo na rezervi vozac i da golfa zapravo morao nepropisno da skrene da ne trosi dzaba gorivo. Mene samo interesuje kakvi bi argumenti za relativizaciju bili da je na golfa naletio sleper koji vozi po ogranicenju, a ishod bi bio isti iloi gori, i kako bi to interpretirali da ih jedan ovakav sto ne razmislja pokupi sa ceste...?
BadBoy
Posts: 8074
Joined: 01/11/2005 21:55

#4502 Re: Crna hronika BH cesta

Post by BadBoy »

tempuser wrote: 02/05/2020 09:10

Nije problem hocemo li mi nesto preduzeti, naravno da ces preduzeti ako mozes i znas, nego kako se to interpretira kad dodje do belaja.
Ajd ovako da postavimo stvari, u voznji imas obaveznu komponentu da postujes zakon i fakultativnu komponentu da mislis i preduzmes nesto ako durgi ne postuju zakon. Ovdje imas sutuaciju da na jednoj strani imas vozaca koji je uradio 1 od 2 i vozaca koji je uradio 0 od 2 stvari, a forumski dusebriznici i eksperti to interpretiraju kao odgovornost ovog sto nije uradio 2 od 2, a ne onog sto je radio 0 od 2.
U praksi to nije vise da poduzimamo nesto jer je neko slabo procijenio, sto se svakom moze desiti, nego nego je postala praksa i svakodnevnica da debilli racunajuu i namjerno idu na to da ces ti nesto preduzeti i propustiti ih. Na drugoj temi imas cak i tvrdnju da je to tvoja zakonska obaveza i da ih ugrzavas ako je ne ispunis!
Imas ove vjesalice, konektovane, druga profila, maraschina i nepassa itd koji relativizuju krivicu. Kako su liku u audiju brojali krvna zrnca, koliko je star auto, vozac, mobitel, jos samo sto nisu napisali da je golf star, penzija mala, gorivo na rezervi vozac i da golfa zapravo morao nepropisno da skrene da ne trosi dzaba gorivo. Mene samo interesuje kakvi bi argumenti za relativizaciju bili da je na golfa naletio sleper koji vozi po ogranicenju, a ishod bi bio isti iloi gori, i kako bi to interpretirali da ih jedan ovakav sto ne razmislja pokupi sa ceste...?
Ja govorim općenito o ponašanju u saobraćaju. Ne osvrćem se na konkretnu nesreću u kojoj smatram da je vozač golfa dao daleko veći doprinos nesreći (ne znam sve okolnosti slučaja ne smijem ništa 100% tvrditi).

Rekao bih da se u principu slažem s tobom. Ovdje imamo, baš kao što si naveo, dvije komponente: zakonsku i onu "zdravorazumsku". U principu, prilikom utvrđivanja odgovornosti za štetu, uzima se samo zakonska obaveza (iako ima tu još nekih aspekata ali da ne ulazim u teoriju previše).

No, u svakodnevnom životu, po meni je daleko važnija ova "zdravorazumska" komponenta. OK, moraš znati zakon i svoja zakonska prava i obaveze ali de malo razmišljaj i glavom. Evo npr. najklasičnija situacija sa kojom se svi možemo susresti svakodnevno:

Voziš u koloni. Da li:
a) gledaš samo onog prvog ispred sebe (što si jedino dužan po zakonu), ili
b) gledaš i malo dalje, par auta ispred kako bi mogao bolje, ljepše i elegantnije reagovati (na naglo kočenje, izbjegavanje rupa, praćenje ceste itd).

To je to razmišljanje u vožnji o kojem pričam.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#4503 Re: Crna hronika BH cesta

Post by bitanga_sa_otesa »

BadBoy wrote: 02/05/2020 09:46

Voziš u koloni. Da li:
a) gledaš samo onog prvog ispred sebe (što si jedino dužan po zakonu), ili
b) gledaš i malo dalje, par auta ispred kako bi mogao bolje, ljepše i elegantnije reagovati (na naglo kočenje, izbjegavanje rupa, praćenje ceste itd).

ja gledam kako da ih sto prije sve preteknem i da se vozim ko Ćoek, da ne bi morao razmisljati kad ce koji stiskat kocnicu i izvoditi vratolomije po cesti. :D
BadBoy
Posts: 8074
Joined: 01/11/2005 21:55

#4504 Re: Crna hronika BH cesta

Post by BadBoy »

bitanga_sa_otesa wrote: 02/05/2020 09:53
ja gledam kako da ih sto prije sve preteknem i da se vozim ko Ćoek, da ne bi morao razmisljati kad ce koji stiskat kocnicu i izvoditi vratolomije po cesti. :D
Stoka trkaĆka :D

Šalim se, ti najvjerovatnije znaš o čemu pričam, vozio si trke gdje je ovaj princip ključan za uspjeh.

Al danas je sve "isključeno" što zbog mobitela i storija, što zbog infotainment sistema, što zbog generalno bolikurćevstva a i zbog gluposti.
User avatar
konektovan
Posts: 40499
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#4505 Re: Crna hronika BH cesta

Post by konektovan »

Tesko je Goranu neke stvari objasniti, jer on samo razumije sebe. :-)
Niko od forumasa nije krivicu direktno prebacio na vozace audija.Ja prvi pisem o tome, da su posljedice za sve mogle biti manje da se vozilo koji km manje. Mozda covjek ne bi zaginuo, a oni ostali invalidi. Mislis da ce im biti neka utjeha sto je vozac golfa bio kriv, a ostanu ne daj Boze u invalidskim kolicima?!
il dottore
Posts: 1463
Joined: 12/04/2014 20:35

#4506 Re: Crna hronika BH cesta

Post by il dottore »

Da je audi vozio sporije ne bi uopšte stigao do mjesta udesa i golf bi uredno skrenuo preko pune...

Da još malo zakuham
Naslovnica
Posts: 27849
Joined: 20/03/2013 15:38

#4507 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Naslovnica »

il dottore wrote: 02/05/2020 10:51 Da je audi vozio sporije ne bi uopšte stigao do mjesta udesa i golf bi uredno skrenuo preko pune...

Da još malo zakuham
Da nije krenuo na put ništa se ne bi desilo.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4508 Re: Crna hronika BH cesta

Post by tempuser »

@BadBoy
Ta relativizacija i minimizacija vaznosti zakona na racun ove zdravorazunske komponente koju potenciras je dovela do toga da vozimo po toj zdravorazumskoj komponenti i licnoj procjeni (imam prostora da pretekne, da se uvalim, propustice me ovaj, prikocice onaj), a ne po zakonu. To da ne vozi svak po svojim pravilima i procjeni, eliminacija licnog i subjektivnog i jest smisao i svha zakona.
Osnov da funkcionise taj zdravorazumski faktor je da se postuje zakon, sto bi se reklo, prvo materijalna baza, pa duhovnq nadgradnja, tj prvo vozi po propisima pa onda mislis sta bi onaj drugi mogao da uradi, a to je ono sto konektovani i ostalo ne razumiju. Vozac golfa uopste nije morao da razmislja o audiju, dovoljno je bilo da se usko drzi propisa i sad bi bio ziv!
BadBoy
Posts: 8074
Joined: 01/11/2005 21:55

#4509 Re: Crna hronika BH cesta

Post by BadBoy »

tempuser wrote: 02/05/2020 10:56 @BadBoy
Ta relativizacija i minimizacija vaznosti zakona na racun ove zdravorazunske komponente koju potenciras je dovela do toga da vozimo po toj zdravorazumskoj komponenti i licnoj procjeni (imam prostora da pretekne, da se uvalim, propustice me ovaj, prikocice onaj), a ne po zakonu. To da ne vozi svak po svojim pravilima i procjeni, eliminacija licnog i subjektivnog i jest smisao i svha zakona.
Osnov da funkcionise taj zdravorazumski faktor je da se postuje zakon, sto bi se reklo, prvo materijalna baza, pa duhovnq nadgradnja, tj prvo vozi po propisima pa onda mislis sta bi onaj drugi mogao da uradi, a to je ono sto konektovani i ostalo ne razumiju. Vozac golfa uopste nije morao da razmislja o audiju, dovoljno je bilo da se usko drzi propisa i sad bi bio ziv!
Ponovo sam pročitao i ok, mogu razumjeti kako je ispalo da relativiziram i minimiziram Zakon. Naravno da ne! Zakon je osnova pa onda na to ide ova nadogradnja.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#4510 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Maraschino »

tempuser wrote: 02/05/2020 08:37
vjeshalica wrote: 02/05/2020 08:15 Ti si stvarno agresivno pokvaren lik na temi...
Tebi da balvan padne na autoput i udaris u njega ti bi reko ne moram ja usporavat jer balvanu nije mjesto na autoputu....a vamo se pozivas na nekakvu logiku...dosadan si... decki su ocito duplo vise vozili ,valjda u skladu sa godinama i iskustvom....mogli su i oni cak bolje da prodju,al sve je to sad kasno pricati
I nisam rekla da su iskljucivo krivi za udes vec da su ocito brzo vozili a da kojim slucajem nisu mogli su i oni bolje proci....
Znaci ocito voze brzo i to se ne smije reci....
Dosta je pogledati 2 automobila sa pocetka snimka da idu sporije
Necu vise ni da te citam niti komentarisem jer sve shvatas kako tebi godi...
Dobra ti je analogija, dobra ti je i logika, ali si previdjela jedan mali detalj, balvan nema auto, vozacku dozvolu i mozak da razmislja!
Nismo svi na istom nivou inteligencije, brzine reagovanja, koncentracije...i zato neko polozi iz prve a neko se muci i desetak puta.

Ti kada bi vidio da je neko u kruznom pogrijesio, ti bi ga razvalio zato samo sto si u pravu.
Strasan mentalitet. Vise me takvih strah nego onik neukih i nesnalazljivih.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#4511 Re: Crna hronika BH cesta

Post by bitanga_sa_otesa »

BadBoy wrote: 02/05/2020 10:13

Šalim se, ti najvjerovatnije znaš o čemu pričam, vozio si trke gdje je ovaj princip ključan za uspjeh.

Al danas je sve "isključeno" što zbog mobitela i storija, što zbog infotainment sistema, što zbog generalno bolikurćevstva a i zbog gluposti.
ja trke vozim sam,protiv vremena,ne vozim te gdje je guzva i gdje me udaraju drugi .
na cesti isto tako samo bjezim od guzve, jer ne mogu mislit sta ce 10 degenerika uraditi.hajde dok su 2 oko mene njih mozes i predvidjeti ,ali cim ih je vise...
10% normalnih ljudi vozi,90% je kurcevitih imbecila i samozivih bolikuraca,tako da su sranja po cesti neminovna...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4512 Re: Crna hronika BH cesta

Post by tempuser »

Maraschino wrote: 02/05/2020 11:39
Nismo svi na istom nivou inteligencije, brzine reagovanja, koncentracije...i zato neko polozi iz prve a neko se muci i desetak puta.

Ti kada bi vidio da je neko u kruznom pogrijesio, ti bi ga razvalio zato samo sto si u pravu.
Strasan mentalitet. Vise me takvih strah nego onik neukih i nesnalazljivih.
Upravo zato sto nismo svi na iste inteligencije, koncentracije i refleksa postoji zakon koji se koncipiran tako da ga mogu razumjeti i postovati svi koji su psohofizicki sposobni da voze. Ako si prosao ljekarski pregled za vozacki znaci da si sposoban i inteligencijom, i refleksom i koncentracijon da postujes zakon pa i da ispravno vozis po kruzom toku!
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#4513 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Maraschino »

Idi bre begaj, hocu svijet i okruzenje tolerancije a ne *urcenja.

Ja pa ja, i onda ide ona stara ''nije jak onaj ko grugog obori nego ako se od toga suzdrzi''.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4514 Re: Crna hronika BH cesta

Post by tempuser »

Maraschino wrote: 02/05/2020 16:21 Idi bre begaj, hocu svijet i okruzenje tolerancije a ne *urcenja.

Ja pa ja, i onda ide ona stara ''nije jak onaj ko grugog obori nego ako se od toga suzdrzi''.
Onda se kani volana, a prihvati heklanja i filatelije!
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#4515 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Maraschino »

tempuser wrote: 02/05/2020 16:39
Maraschino wrote: 02/05/2020 16:21 Idi bre begaj, hocu svijet i okruzenje tolerancije a ne *urcenja.

Ja pa ja, i onda ide ona stara ''nije jak onaj ko grugog obori nego ako se od toga suzdrzi''.
Onda se kani volana, a prihvati heklanja i filatelije!
:lol:

makar si me nasmijao
...a ta vozacka je mozda starija od tebe. :wink:
zigson
Posts: 2981
Joined: 04/04/2015 22:17

#4516 Re: Crna hronika BH cesta

Post by zigson »

tempuser wrote: 01/05/2020 16:02 Kako tvrde na temi o trkacima ovdje je 100% kriv vozac audija koji je ugrozio vozaca Golfa jer nije mislio i za sebe i za njega...
Situacije nebo i zemlja. Nisi u pravu, dzaba prdis :P
zigson
Posts: 2981
Joined: 04/04/2015 22:17

#4517 Re: Crna hronika BH cesta

Post by zigson »

tempuser wrote: 01/05/2020 20:39
BadBoy wrote: 01/05/2020 20:17 A to je logika bolje ostat živ nego bit u pravu. Defanzivna vožnja nije propisana zakonom (da se ne uhvatiš za to) nego je jednostavno zdravorazumska. Ako vidim ovako lolu da se sprema uvalit uvijek sam u pripravnosti i razmišljam šta mogu uraditi. Iako nemaš zakonsku obavezu, ne možeš baš voziti bez razmišljanja. Previše je na kocki da bi se tako sa klapnama vozilo. Ali svakome njegovo. .
Apsolutno se slazem, medjutim problem je sto "strucnjaci" zdravorazumsku logiku poistovjecuju za zakonskom obavezom pa tvrde da ti po zakonu moras razmisljati i za njih i za sebe (citaj: da bi oni radili sta hoce po cesti) jer ako to ne radis ti njega ugrozavas, a ne obratno. Imas na drugoj temi ocit dokaz takvih mozgova.
Nije tacno, ne izvrci rijeci. Uglavnom ti po svom, ja cu po svom. Nisam pisao kako treba postupati da bi tebi u glacu uslo, kasno je za tebe. Mozda neki mladic ili djevojka citaju ovo i prorade im klikeri u glavi. A ti samo ubrzavaj kad te prestize neko i ne daj da se vrati. Bila puna ili ne :)
zigson
Posts: 2981
Joined: 04/04/2015 22:17

#4518 Re: Crna hronika BH cesta

Post by zigson »

tempuser wrote: 01/05/2020 20:44
Naslovnica wrote: 01/05/2020 20:39 Na magistrali gdje je ograničenje 80 (ne kažnjava se do 90), ti predlažeš kao rješenje vožnju brzinom od 60-70km/h?
A možda, da uopšte nije ni kretao od kuće, možda se ništa ne bi desilo?
Nemojte ljudi tako, Golf mu na punoj ulazi u njegovu traku. Taman da je vozio i 70km/h, sudar je bio neizbježan.
To je ono, nije kriv onaj sto krsi propis, nego onaj sto mu se nije prilagodio! :-) Tipa on ti uzima prednost ti treba da se polomis da ga fulis, nepropisno pretice ti treba da ides u kanal da se in vrati u traku, on hoce da se iz izlivne uvali prije tebe ti treba da se ukopas u mjestu da on prodje! :-)
Niko to nije rekao da ti treba u kanal da ides. Nadji mi to da sam napisao, naguzicu se crncu da me izjebe.
Ti jednostavno ne shvatas da mozda ali mozda od 100% ljudi koji to rade, 2% mozda i zuri stvarno ili zivot nekome u koncu visi, a znamo svi kakva je karma, ti ne pustis ili ga istjeras sa ceste zbog svojih mozdanih vijuga. A i sam si rekao da ne postoji zakon po kojem se moze kazniti preticanje preko pune linije, pa sta ti je peoblem otpustiti gas i skloniti se blago u desno (gdje po zakonu i treba da vozis)

Offtopic jbg ali covjek svoje drzi i misli da je 100% u pravu a nije.

Na temu: golf 2 kriv 100% pa cak i da je audi isao 100km/h.
Last edited by zigson on 02/05/2020 19:02, edited 3 times in total.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#4519 Re: Crna hronika BH cesta

Post by amar1994 »

al ga uhvati na zub :D
zigson
Posts: 2981
Joined: 04/04/2015 22:17

#4520 Re: Crna hronika BH cesta

Post by zigson »

konektovan wrote: 02/05/2020 10:34 Tesko je Goranu neke stvari objasniti, jer on samo razumije sebe. :-)
Niko od forumasa nije krivicu direktno prebacio na vozace audija.Ja prvi pisem o tome, da su posljedice za sve mogle biti manje da se vozilo koji km manje. Mozda covjek ne bi zaginuo, a oni ostali invalidi. Mislis da ce im biti neka utjeha sto je vozac golfa bio kriv, a ostanu ne daj Boze u invalidskim kolicima?!
Ma ne razumije on ni sebe, kontradiktoran je i kad skonta da nije u pravu izvrce rijeci.
Drzi se covjek zakona i tumaci ga gdje njemu odgovara, a pljuni me ako na Sokocu (ili je u Mokrom ne sjecam se) vozi po ogranicenju gdje je 30 :lol: :lol:
artur morgan
Posts: 2821
Joined: 30/04/2020 19:47

#4521 Re: Crna hronika BH cesta

Post by artur morgan »

amar1994 wrote: 02/05/2020 18:52 al ga uhvati na zub :D
Stao mu na zivac
:mrgreen:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4522 Re: Crna hronika BH cesta

Post by tempuser »

Maraschino wrote: 02/05/2020 18:32
tempuser wrote: 02/05/2020 16:39
Maraschino wrote: 02/05/2020 16:21 Idi bre begaj, hocu svijet i okruzenje tolerancije a ne *urcenja.

Ja pa ja, i onda ide ona stara ''nije jak onaj ko grugog obori nego ako se od toga suzdrzi''.
Onda se kani volana, a prihvati heklanja i filatelije!
:lol:

makar si me nasmijao
...a ta vozacka je mozda starija od tebe. :wink:
Cisto sumnjam, generacija koja je imala vozacku kad sam se ja rodio tesko da foruma, al nema vene, nije bitno koliko je vozacka stara nego jesil ti u ovom vaktu za volana! :D
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4523 Re: Crna hronika BH cesta

Post by tempuser »

zigson wrote: 02/05/2020 18:48
tempuser wrote: 01/05/2020 16:02 Kako tvrde na temi o trkacima ovdje je 100% kriv vozac audija koji je ugrozio vozaca Golfa jer nije mislio i za sebe i za njega...
Situacije nebo i zemlja. Nisi u pravu, dzaba prdis :P
Jok eto ti si! Tako zavrse ovi sto misle da su drugi duzni da ih puste da krse propise.
zigson
Posts: 2981
Joined: 04/04/2015 22:17

#4524 Re: Crna hronika BH cesta

Post by zigson »

tempuser wrote: 02/05/2020 19:29
zigson wrote: 02/05/2020 18:48
tempuser wrote: 01/05/2020 16:02 Kako tvrde na temi o trkacima ovdje je 100% kriv vozac audija koji je ugrozio vozaca Golfa jer nije mislio i za sebe i za njega...
Situacije nebo i zemlja. Nisi u pravu, dzaba prdis :P
Jok eto ti si! Tako zavrse ovi sto misle da su drugi duzni da ih puste da krse propise.
:lol: :lol: :lol: Pa koji propis krsi sto te pretice preko pune kad si sam rekao da nema zakon o kaznjavanju za preticanje preko pune. Opet izvrci rijeci
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4525 Re: Crna hronika BH cesta

Post by tempuser »

zigson wrote: 02/05/2020 18:51
Apsolutno se slazem, medjutim problem je sto "strucnjaci" zdravorazumsku logiku poistovjecuju za zakonskom obavezom pa tvrde da ti po zakonu moras razmisljati i za njih i za sebe (citaj: da bi oni radili sta hoce po cesti) jer ako to ne radis ti njega ugrozavas, a ne obratno. Imas na drugoj temi ocit dokaz takvih mozgova.
Nije tacno, ne izvrci rijeci. Uglavnom ti po svom, ja cu po svom. Nisam pisao kako treba postupati da bi tebi u glacu uslo, kasno je za tebe. Mozda neki mladic ili djevojka citaju ovo i prorade im klikeri u glavi. A ti samo ubrzavaj kad te prestize neko i ne daj da se vrati. Bila puna ili ne :)
[/quote]

Kazes nije tacno? Sva sreca XXi vijek pa se ne moras puno patiti...

Ovo kolega tvrdi da sam ja po zakonu duzan da se pomaknem nekome ko krsi propise:
Image

a ovo ti tvrdis isto i izmisljas nova saobr. pravila
Imageupload pictures
Samo ti uci mladice i djevojke da treba da krse propise jer su drugi duzni da im se pomjere! :-)
Last edited by tempuser on 02/05/2020 20:07, edited 1 time in total.
Post Reply