Crna hronika BH cesta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
darius_maximus
Posts: 3258
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#15276 Re: Crna hronika BH cesta

Post by darius_maximus »

Ateista wrote: 04/04/2024 08:33 Kada govorimo o zakonu i biciklima, vec sam pominjao taj primjer da ako se drzimo striktno zakona, tamo gdje nema biciklisticke staze se mora voziti cestom. Neka mi sad neko ozbiljan kaze, da li smatra da je sa nasom saobracajnom kulturom i svim pametno voziti bicikl cestom i da li bi to iko normalan radio? Da idemo korak dalje, sta cemo sa djecom koja voze bicikl? Djeca danas sasvim normalno voze bicikl od cetvrte i pete godine, da li to znaci da djeca tih godina trebaju da voze cestom, ili da ne trebaju nikako da voze bicikl ako ispred svoje zgrade nemaju biciklisticku stazu? To je samo jedna od primjera koliko nekad zakoni nemaju smisla i logike i da se ne mozemo uvijek bukvalno i striktno svega drzati.
Svako se češe gdje ga svrbi.

Ako nemamo saobraćajnu kulturu, nemamo infrastrukturu, nemamo staze po cijelom gradu, postavlja se pitanje da li je baš Sarajevo pogodno za bicikliste. Ako nije, je li rješenje gurnuti sve na uske trotoare i onda se nadati toj saobraćajnoj kulturi?

Ja govorim iz pozicije vozača, a pretpostavljam da ti govoriš iz pozicije nekoga ko s djetetom vozi biciklo po gradu.
Iz iskustva vožnje auta po Sarajevu, meni se čini da većina biciklista (kao i pješaka i "romobilista") nije svjesna svoje smrtnosti. Sto puta sam vidio npr. prelazak direktno kroz čitavu raskrsnicu kod Ravenne, od doma zdravlja Kumrovec prema Robotu na Socijalnom. Ondje je uvijek neka saobraćajna traka aktivna i uvijek gledam ko će koga pokupiti. Sve zato jer je mrsko otići na semafor.

Nedostaje kulture među svim učesnicima u saobraćaju.
Jedina razlika je što će biciklista s manjkom kulture brže završiti na KUM-u od npr. vozača auta, a ne ponašaju se baš tako.
To mi nikako u glavu ne ide, taj nedostatak straha i želje za samoočuvanjem.
User avatar
Ateista
Posts: 46618
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#15277 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Ateista »

darius_maximus wrote: 04/04/2024 09:19
Ateista wrote: 04/04/2024 08:33 Kada govorimo o zakonu i biciklima, vec sam pominjao taj primjer da ako se drzimo striktno zakona, tamo gdje nema biciklisticke staze se mora voziti cestom. Neka mi sad neko ozbiljan kaze, da li smatra da je sa nasom saobracajnom kulturom i svim pametno voziti bicikl cestom i da li bi to iko normalan radio? Da idemo korak dalje, sta cemo sa djecom koja voze bicikl? Djeca danas sasvim normalno voze bicikl od cetvrte i pete godine, da li to znaci da djeca tih godina trebaju da voze cestom, ili da ne trebaju nikako da voze bicikl ako ispred svoje zgrade nemaju biciklisticku stazu? To je samo jedna od primjera koliko nekad zakoni nemaju smisla i logike i da se ne mozemo uvijek bukvalno i striktno svega drzati.
Svako se češe gdje ga svrbi.

Ako nemamo saobraćajnu kulturu, nemamo infrastrukturu, nemamo staze po cijelom gradu, postavlja se pitanje da li je baš Sarajevo pogodno za bicikliste. Ako nije, je li rješenje gurnuti sve na uske trotoare i onda se nadati toj saobraćajnoj kulturi?

Ja govorim iz pozicije vozača, a pretpostavljam da ti govoriš iz pozicije nekoga ko s djetetom vozi biciklo po gradu.
Iz iskustva vožnje auta po Sarajevu, meni se čini da većina biciklista (kao i pješaka i "romobilista") nije svjesna svoje smrtnosti. Sto puta sam vidio npr. prelazak direktno kroz čitavu raskrsnicu kod Ravenne, od doma zdravlja Kumrovec prema Robotu na Socijalnom. Ondje je uvijek neka saobraćajna traka aktivna i uvijek gledam ko će koga pokupiti. Sve zato jer je mrsko otići na semafor.

Nedostaje kulture među svim učesnicima u saobraćaju.
Jedina razlika je što će biciklista s manjkom kulture brže završiti na KUM-u od npr. vozača auta, a ne ponašaju se baš tako.
To mi nikako u glavu ne ide, taj nedostatak straha i želje za samoočuvanjem.
U pravu si, govorim iz ugla bicikliste koji sa djetetom vozi bicikl, s tim sto se isto odnosi i na situacije kad sam vozim bicikl, na cestu izlazim samo tamo gdje bas nema trotoara i nemam kuda drugo proci ili su trotoari preuski, ako ima biciklisticka staza nju korisitm, ako nema onda trotoar kao i vecina. Slazem se da nam nedostaje saobracajne kulture i infrastrukture za bicikliste, ali mislim da to nije razlog da se bicikl izbjegava, samo se treba snaci i prilagoditi uslovima, te traziti od nadleznih da izgrade infrastrukturu za bicikliste. Iz nekog neutralnog ugla, smatram da je bicikl na trotoaru puno manja opasnost za pjesake nego sto je opasnost za bicikliste kada voze po cesti. Ne kazem da nema incidenata izmedju biciklista i pjesaka, ali opet mislim da su oni dosta rijetki. Ako gledam iz ugla vozaca i pjesaka, opet vise volim vidjeti biciklistu na trotoaru da prodje pored mene kao pjesaka, nego da vozi cestom jer usporava saobracaj, a iako nema gabarite auta treba prostora da ga bezbjedno preteknem. To oko ponasanja odredjenih ucesnika u saobracaju koji su izlozeni najvecem riziku je posebna prica, jednostavno nisu svjesni da upravo sebe izlazu najvecem riziku. Ja sam jednom tako vidio na jednoj bas cudnoj i nezgodnoj raskrsnici kako romobilista po dijagonali velikom brzinom prolazi raksrsnicu u spici, idiotizam teski.
User avatar
Laplace
Posts: 10446
Joined: 19/11/2012 18:37

#15278 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Laplace »

Ateista wrote: 04/04/2024 08:33 Kada govorimo o zakonu i biciklima, vec sam pominjao taj primjer da ako se drzimo striktno zakona, tamo gdje nema biciklisticke staze se mora voziti cestom. Neka mi sad neko ozbiljan kaze, da li smatra da je sa nasom saobracajnom kulturom i svim pametno voziti bicikl cestom i da li bi to iko normalan radio? Da idemo korak dalje, sta cemo sa djecom koja voze bicikl? Djeca danas sasvim normalno voze bicikl od cetvrte i pete godine, da li to znaci da djeca tih godina trebaju da voze cestom, ili da ne trebaju nikako da voze bicikl ako ispred svoje zgrade nemaju biciklisticku stazu? To je samo jedna od primjera koliko nekad zakoni nemaju smisla i logike i da se ne mozemo uvijek bukvalno i striktno svega drzati.
Redovno kroz Lješevo viđam biciklistu koji vozi cestom iako ima uredno označenu biciklističku stazu.
User avatar
mk ultra
Posts: 19582
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#15279 Re: Crna hronika BH cesta

Post by mk ultra »

User avatar
konektovan
Posts: 40721
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#15280 Re: Crna hronika BH cesta

Post by konektovan »

Laplace wrote: 04/04/2024 17:54
Ateista wrote: 04/04/2024 08:33 Kada govorimo o zakonu i biciklima, vec sam pominjao taj primjer da ako se drzimo striktno zakona, tamo gdje nema biciklisticke staze se mora voziti cestom. Neka mi sad neko ozbiljan kaze, da li smatra da je sa nasom saobracajnom kulturom i svim pametno voziti bicikl cestom i da li bi to iko normalan radio? Da idemo korak dalje, sta cemo sa djecom koja voze bicikl? Djeca danas sasvim normalno voze bicikl od cetvrte i pete godine, da li to znaci da djeca tih godina trebaju da voze cestom, ili da ne trebaju nikako da voze bicikl ako ispred svoje zgrade nemaju biciklisticku stazu? To je samo jedna od primjera koliko nekad zakoni nemaju smisla i logike i da se ne mozemo uvijek bukvalno i striktno svega drzati.
Redovno kroz Lješevo viđam biciklistu koji vozi cestom iako ima uredno označenu biciklističku stazu.
Covjek vozi cestovno biciklo.. :mrgreen:
User avatar
Laplace
Posts: 10446
Joined: 19/11/2012 18:37

#15281 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Laplace »

konektovan wrote: 04/04/2024 20:20
Laplace wrote: 04/04/2024 17:54
Ateista wrote: 04/04/2024 08:33 Kada govorimo o zakonu i biciklima, vec sam pominjao taj primjer da ako se drzimo striktno zakona, tamo gdje nema biciklisticke staze se mora voziti cestom. Neka mi sad neko ozbiljan kaze, da li smatra da je sa nasom saobracajnom kulturom i svim pametno voziti bicikl cestom i da li bi to iko normalan radio? Da idemo korak dalje, sta cemo sa djecom koja voze bicikl? Djeca danas sasvim normalno voze bicikl od cetvrte i pete godine, da li to znaci da djeca tih godina trebaju da voze cestom, ili da ne trebaju nikako da voze bicikl ako ispred svoje zgrade nemaju biciklisticku stazu? To je samo jedna od primjera koliko nekad zakoni nemaju smisla i logike i da se ne mozemo uvijek bukvalno i striktno svega drzati.
Redovno kroz Lješevo viđam biciklistu koji vozi cestom iako ima uredno označenu biciklističku stazu.
Covjek vozi cestovno biciklo.. :mrgreen:
Ako je tako, onda je potpuno opravdano.
User avatar
mk ultra
Posts: 19582
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#15282 Re: Crna hronika BH cesta

Post by mk ultra »

https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /240405149

Nastavite postavkjati radare pa da ljudi voze 60kmh na autocesti gledajuci gdje je kamera
FUJ
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#15283 Re: Crna hronika BH cesta

Post by HelaS »

mk ultra wrote: 05/04/2024 16:34 https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /240405149

Nastavite postavkjati radare pa da ljudi voze 60kmh na autocesti gledajuci gdje je kamera
FUJ
Pa oni su napravili lančani sudar na ulaznoj traci, ne na glavnoj traci auto-puta :?

Image
Karikaturist
Posts: 3835
Joined: 20/12/2020 10:03

#15284 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Karikaturist »

A i ti sto gledaju gdje je kamera isto tako neka se drze mahale nije vise za njih.
User avatar
mk ultra
Posts: 19582
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#15285 Re: Crna hronika BH cesta

Post by mk ultra »

Sta su radili u zaustavnoj? Cekali iskljucenje za vogoscu? :shock:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13390
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#15286 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Evolution_IV »

kakvi glupani voze po autoputu i generalno :lol: :run:


kamperi i uvaljivaĆi(bez koristenja retrovizora) u lijevoj traci su najbolji, zesci bolikurci...
Throttle
Posts: 13024
Joined: 10/06/2016 12:35

#15287 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Throttle »

Nasi su najgori i na autocesti kroz Hr i Slo. Kampuje u lijevoj, boli ga patka sto je naredao kolonu iza sebe. Pogotovo ko se vraca petkom popodne prema BiH. Dzaba sto su Slo table, sve vidis ko je nas :lol:
preludezalude
Posts: 5667
Joined: 07/03/2012 00:09

#15288 Re: Crna hronika BH cesta

Post by preludezalude »

HelaS wrote: 05/04/2024 16:38
mk ultra wrote: 05/04/2024 16:34 https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /240405149

Nastavite postavkjati radare pa da ljudi voze 60kmh na autocesti gledajuci gdje je kamera
FUJ
Pa oni su napravili lančani sudar na ulaznoj traci, ne na glavnoj traci auto-puta :?

Image
Ovo meni izgleda kao zaustavna traka.
noviclan
Posts: 11059
Joined: 31/10/2013 06:48

#15289 Re: Crna hronika BH cesta

Post by noviclan »

preludezalude wrote: 05/04/2024 22:55
HelaS wrote: 05/04/2024 16:38
mk ultra wrote: 05/04/2024 16:34 https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /240405149

Nastavite postavkjati radare pa da ljudi voze 60kmh na autocesti gledajuci gdje je kamera
FUJ
Nanizao ih harysco, naravoucenije uvijek voziti i cekati u voznoj traci kada zelimo u vog centar

Pa oni su napravili lančani sudar na ulaznoj traci, ne na glavnoj traci auto-puta :?

Image
Ovo meni izgleda kao zaustavna traka.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17298
Joined: 31/03/2019 14:56

#15290 Re: Crna hronika BH cesta

Post by vjeshalica »

Bobi
Forum administrator
Posts: 32227
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#15291 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Bobi »

User avatar
Evolution_IV
Posts: 13390
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#15292 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Evolution_IV »

bas divno oduzimanje prvenstva, kakvi bolikurci voze...i da je 200 isao motor(sto nije) vidi se svjetlo :run:
Throttle
Posts: 13024
Joined: 10/06/2016 12:35

#15293 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Throttle »

Ma i ovi na motoru su fino derali, moras mislit i za sebe i za onog drugog kad si na 2 tocka
Iako nisu krivi zvanicno, oni su izlomljeni a ne onaj u autu. Pjesak podlegao a najmanje kriv...
User avatar
Truba
Posts: 81866
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#15294 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Truba »

oduzimanje prednosti + brza voznja
nastradao nevin covjek

prema meni ovdje je opasnija brza vožnja
da su sporo išli samo bi njih 2+1 nastradalo
ne pješak
User avatar
kabal1337
Posts: 8184
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#15295 Re: Crna hronika BH cesta

Post by kabal1337 »

ne mogu da vjerujem oba vozaca kao od zivota oduzeti. Ovaj ne vidi da mu se svjetlo priblizava, ovaj vidi auto skrece ni da pokusa motorom u desno da izbjegne udes.
korisnicki
Posts: 193
Joined: 13/03/2021 12:12

#15296 Re: Crna hronika BH cesta

Post by korisnicki »

kabal1337 wrote: 11/04/2024 17:41 ne mogu da vjerujem oba vozaca kao od zivota oduzeti. Ovaj ne vidi da mu se svjetlo priblizava, ovaj vidi auto skrece ni da pokusa motorom u desno da izbjegne udes.
Kada bih neki znali koliko ih je na cesti pod narkoticima nebih nikada sijeli za volan.
User avatar
kabal1337
Posts: 8184
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#15297 Re: Crna hronika BH cesta

Post by kabal1337 »

korisnicki wrote: 11/04/2024 18:05
kabal1337 wrote: 11/04/2024 17:41 ne mogu da vjerujem oba vozaca kao od zivota oduzeti. Ovaj ne vidi da mu se svjetlo priblizava, ovaj vidi auto skrece ni da pokusa motorom u desno da izbjegne udes.
Kada bih neki znali koliko ih je na cesti pod narkoticima nebih nikada sijeli za volan.
sta ce im droga kad drkaju mobitele dok voze
User avatar
vjeshalica
Posts: 17298
Joined: 31/03/2019 14:56

#15298 Re: Crna hronika BH cesta

Post by vjeshalica »

https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /240416151


Instruktor voznje udario zenu i pobjegao

Ðukeletina ce vjv i nastaviti dalje da obucava nove generacije ubica za volanom
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10686
Joined: 10/03/2022 22:16

#15299 Re: Crna hronika BH cesta

Post by ZoomZoomKiwi »

:bih:
zigson
Posts: 3058
Joined: 04/04/2015 22:17

#15300 Re: Crna hronika BH cesta

Post by zigson »

vjeshalica wrote: 16/04/2024 18:52 https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /240416151


Instruktor voznje udario zenu i pobjegao

Ðukeletina ce vjv i nastaviti dalje da obucava nove generacije ubica za volanom
Morebit i da je pod dozom bio pa pobjegao
Nije ni cudo sto imamo ovoliko nesreca ko je sve instruktor, jos dodaj odliv mozgova na to sve i dobijes ubicu za volanom koji nije ni svjestan da je ubica
Post Reply