Crna hronika BH cesta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
zigson
Posts: 3037
Joined: 04/04/2015 22:17

#15076 Re: Crna hronika BH cesta

Post by zigson »

axe22 wrote: 15/03/2024 20:31
veselinovic wrote: 15/03/2024 16:26 Tacno, osim ako se nije kretao brzinom vecom od brzine svjetlosti, kad ga je nemoguce vidjeti.
I da je puna linija opet je bijeli izazvao nesrecu.
U zakonu pise da se vozac prije pocetka neke radnje mora uvjeriti da je moze izvesti ne ugrozavajuci druge ucesnike u saobracaju - parafraziram.
Nema napomene osim ako je puna linija ni slicnih termina.
Jel se to ogledala sklapaju na punoj liniji, i moras li imati ogledala i na punoj liniji?
Debili na cesti su sve ucestaliji, valjda darvin ne moze da se pobrine za sve njih.
Prije nekoliko godina prijatelj je imao slicnu situaciju, skretao, drugo vozilo preticalo na punoj i udarilo ga.
Na kraju se sjecam, on je dobio kaznu za ugrozavanje saobracaja jer je skretao u lijevo pri tome nije provjerio da li ugrozava ostale ucesnike u saobracaju, a ovaj drugi je dobio kaznu za preticanje preko pune linije.
Ne sjecam se tacno ko je dobio kod osiguranja.
Najbitnijeg se ne sjecas :lol:
axe22
Posts: 1830
Joined: 11/03/2013 21:21

#15077 Re: Crna hronika BH cesta

Post by axe22 »

zigson wrote: 15/03/2024 20:35
axe22 wrote: 15/03/2024 20:31
veselinovic wrote: 15/03/2024 16:26 Tacno, osim ako se nije kretao brzinom vecom od brzine svjetlosti, kad ga je nemoguce vidjeti.
I da je puna linija opet je bijeli izazvao nesrecu.
U zakonu pise da se vozac prije pocetka neke radnje mora uvjeriti da je moze izvesti ne ugrozavajuci druge ucesnike u saobracaju - parafraziram.
Nema napomene osim ako je puna linija ni slicnih termina.
Jel se to ogledala sklapaju na punoj liniji, i moras li imati ogledala i na punoj liniji?
Debili na cesti su sve ucestaliji, valjda darvin ne moze da se pobrine za sve njih.
Prije nekoliko godina prijatelj je imao slicnu situaciju, skretao, drugo vozilo preticalo na punoj i udarilo ga.
Na kraju se sjecam, on je dobio kaznu za ugrozavanje saobracaja jer je skretao u lijevo pri tome nije provjerio da li ugrozava ostale ucesnike u saobracaju, a ovaj drugi je dobio kaznu za preticanje preko pune linije.
Ne sjecam se tacno ko je dobio kod osiguranja.
Najbitnijeg se ne sjecas :lol:
Jbg, mogu ga pitati.
Znam da je fasivao kaznu jer smo ga duzi period zezali za to.
zigson
Posts: 3037
Joined: 04/04/2015 22:17

#15078 Re: Crna hronika BH cesta

Post by zigson »

axe22 wrote: 15/03/2024 20:38
zigson wrote: 15/03/2024 20:35
axe22 wrote: 15/03/2024 20:31

Prije nekoliko godina prijatelj je imao slicnu situaciju, skretao, drugo vozilo preticalo na punoj i udarilo ga.
Na kraju se sjecam, on je dobio kaznu za ugrozavanje saobracaja jer je skretao u lijevo pri tome nije provjerio da li ugrozava ostale ucesnike u saobracaju, a ovaj drugi je dobio kaznu za preticanje preko pune linije.
Ne sjecam se tacno ko je dobio kod osiguranja.
Najbitnijeg se ne sjecas :lol:
Jbg, mogu ga pitati.
Znam da je fasivao kaznu jer smo ga duzi period zezali za to.
Jebo kaznu mogao ga je taj raznijeti direktno u njegova vrata
User avatar
nepass1
Posts: 9711
Joined: 06/07/2017 07:35

#15079 Re: Crna hronika BH cesta

Post by nepass1 »

axe22 wrote: 15/03/2024 20:38
zigson wrote: 15/03/2024 20:35
axe22 wrote: 15/03/2024 20:31

Prije nekoliko godina prijatelj je imao slicnu situaciju, skretao, drugo vozilo preticalo na punoj i udarilo ga.
Na kraju se sjecam, on je dobio kaznu za ugrozavanje saobracaja jer je skretao u lijevo pri tome nije provjerio da li ugrozava ostale ucesnike u saobracaju, a ovaj drugi je dobio kaznu za preticanje preko pune linije.
Ne sjecam se tacno ko je dobio kod osiguranja.
Najbitnijeg se ne sjecas :lol:
Jbg, mogu ga pitati.
Znam da je fasivao kaznu jer smo ga duzi period zezali za to.
Ne bih da ulazim u diskusiju, ne pokusavam ni pametovati jer ja pojma nemam.
Ko je upratio na forumu ja sam imao saobracajku. Lik nije priznao krivicu. Ugl jedan advokat mi kaze sad ne znam citirati ali pokusacu maksimalno pribliziti.
Uglavnom kaze na sudu to ide kao ti si vozio normalno, bilo ti zeleno, prolazio normalno raskrsnicu i u voznji se ocekuje da i drugi ucesnici se pridrzavaju saobracajnih pravila i ti ne moras ocekivati da ce preko cobanija mosta pomozi ba kedi granati i uletiti u raskrsnicu. Nikako ne mozes snositi krivicu.
Tako je i bilo ja ne snosim ni promil krivice.
Eh sad povlacim paralelu ako vidim punu liniju onda ne moram ocekivati da ce neki manijak prestizati pa cak da je i traktor ispred njega. Doduse u ovom slucaju vjerovatno je i tvoj drug skretao lijevo preko pune?
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#15080 Re: Crna hronika BH cesta

Post by kabal1337 »

meni je to veoma bezveze
ti koji vrsis radnju na dozvoljenom mjestu
vs lik koji radi nedozvoljenu radnju na tom mjestu

i na kraju 50:50 u najboljem slucaju
noviclan
Posts: 10987
Joined: 31/10/2013 06:48

#15081 Re: Crna hronika BH cesta

Post by noviclan »

Code: Select all

https://crna-hronika.info/video-pogledajte-nesrecu-u-kalesiji-u-kojoj-su-povrijedjene-4-osobe/595519
Zar nije bmweista treba stati pa krenuti na znak

Image
veselinovic
Posts: 58
Joined: 11/11/2011 16:57

#15082 Re: Crna hronika BH cesta

Post by veselinovic »

kabal1337 wrote: 15/03/2024 21:28 meni je to veoma bezveze
ti koji vrsis radnju na dozvoljenom mjestu
vs lik koji radi nedozvoljenu radnju na tom mjestu

i na kraju 50:50 u najboljem slucaju
Postoje vozila kojim je dozvoljeno preticanje preko pune linije.
E sad bijeli cineci istu radnju, u jednom slucaju nije kriv, a u drugom jeste kriv.
To je nedopustivo, ne moze tvoja krivica zavisiti od necega na sta ti ne mozes uticati ( koja vrsta vozila je vrsila preticanje).
Inace, ja ima praksu, uvedenu upravo zbog debila koji ne smiju prestici pa misle da niko ne smije, nagovijestim sirenom idiotima da sam tu oko njih, da obrate paznju.
User avatar
mk ultra
Posts: 19538
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#15083 Re: Crna hronika BH cesta

Post by mk ultra »

noviclan wrote: 16/03/2024 05:29

Code: Select all

https://crna-hronika.info/video-pogledajte-nesrecu-u-kalesiji-u-kojoj-su-povrijedjene-4-osobe/595519
Zar nije bmweista treba stati pa krenuti na znak

Image
Meni se ovo jednom desilo
Negdje oko mjesta Kosova prema Šijama

Samo je ovaj majmun izletio 60kmh na cestu dok sam preticao
Vile pronosale
Dzontra_Volta
Posts: 6500
Joined: 20/01/2011 11:10

#15084 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Dzontra_Volta »

Na snimku se ne vidi komplet situacija, da li je preticao kolonu ili samo 1 ili 2 auta, da li je tu dozvoljeno preticanje ili nije i sl.
U pravilu, auto koje skreće lijevo prestiže se sa desne strane. Ako je ovaj na vrijeme dao zmigavac da skreće, čak i da je dozvoljeno prestizanje, kriv je ovaj sa tamnim vozilom.
Uglavnom fali kontekst da se tačno skonta ko je kriv.
Ovi koji daju ocjenu da je bez sumnje kriv ovaj bijeli su očigledno navikli da prestižu kolone vozila na nepreglednim mjestima.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#15085 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Bobi »

Dzontra_Volta wrote: 16/03/2024 10:48 Ovi koji daju ocjenu da je bez sumnje kriv ovaj bijeli su očigledno navikli da prestižu kolone vozila na nepreglednim mjestima.
ma policija vecinom te kaznjava, vidi gore post od axe22 koji je naveo konkretan slučaj, zato svi govorimo da je bijeli kriv iako svi tvrdimo da je onaj u meganu sto je preticao velika seljačina :D.
User avatar
Ateista
Posts: 46592
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#15086 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Ateista »

veselinovic wrote: 15/03/2024 20:26 Neces to naci direktno opisano u Zakonu.
Onda bi zakon bio 100000 clanova i opet bi se potkrala neka neopisana situacija.
Gleda se ko je izazvao nesrecu.
To sto je crni preticao na punoj je njegova greska, platice kaznu i eventualno dobiti neki % krivice.
Glavni uzrocnik nesrece je bijeli moron koji NIJE pogledao u retrovizor.
A inace ko je prvi poceo se da forenzicki utvrditi. Laiku je jasno po mjestu kontakta da je crni mnogo prije krenuo u preticanje.
Kako rekoh policija po difoltu u slicnim situacijama pise 50-50%, ali na sudu ide drugacija prica.
Po logici nekih forumasa, crni je prekrsio Zakon i nije smio biti u lijevoj traci. Super logika.
Zakucam se ja u vozilo koje je parkirano na mjestu gdje je parkiranje zabranjeno i bas me briga, on nije smio biti tu.
A vlasnik tog vozila izvadi pistolj i ubije me, jer sam prersio Zakon i udario mu kola....
E bio je i to mijenja postavku gledanja na problem.
I crni nije smio biti tu, ali je bio.
Naravno, ne moze se svaki detalj objasniti u zakonu.
Poredjenje sa parkiranim autom mi nije bas adekvatno, jedno je gledati ispred sebe i pratiti kuda vozis da ne upadnes u rupu na cesti, ne udaris u parkirano auto i slicno, to je minimum koji se mora raditi da gledas ispred sebe gdje vozis i sta ti je na putanji. Kod prestrojavanja, ukljucenja u ulice i slicno, moja logoka bi bila da se prati onoliko koliko je potrebno. Ima raznih primjera, ukljucenje sa mog parkinga ina dva pjesacka,nekad mi pjesaci pomognu da se uklucim jer ja recimo idem lijevo a sa desne strane stanu auta da propuste pjesake i ja to iskoristim, idem logikom da ce oni sacekati da pjesaci prodju i nece ih pogaziti. Sa lijeve strane ako neko daje desni zmigavac mi je znak da ce skrenuti i da se mogu ukljuciti. Ako skrenem desno u ulicu sa dvije trake i udjem u prvu traku, odmah se mogu prestrojiti lijevo cim sam skrenuo jer ne smije biti niko u toj traci u to momentu (crveno onim iz drugog pravca i onim koji skrecu lijevo pa idu u tu traku), ukljucujem se u jednosmjernu i gledam stranu sa koje mogu doci auta.
To su sve situacije gdje se mora pratiti puno toga, i dosta olaksava ako zbog zabrana imas manje toga sto moras pratiti, bar za prosjecne ili slabije vozace. Mnogi se ne bi nikad ukljucili ili skrenuli ako ne bi koristili neke od ovih olaksica i ako bi pored svega pratili i razne moguce situacije gdje se moze pojaviti neko ko krsi propis.
Po primjerima koji se navode, vidim da zakonski nije ovako i da moras pratiti i situacije gdje neko krsi propis, ali meni bi bilo logicnije ovo kako sam naveo.
Opet kazem, licno mi je skoro uvijek dio paznje na retrovizoru, i kad treba i kad ne treba, gledam da pratim sve sto mogu oko sebe, ali mislim da to ne bi trebalo biti obavezno da se zastitis od krivice kod eventualnih udesa.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17268
Joined: 31/03/2019 14:56

#15087 Re: Crna hronika BH cesta

Post by vjeshalica »

veselinovic wrote: 16/03/2024 06:21
kabal1337 wrote: 15/03/2024 21:28 meni je to veoma bezveze
ti koji vrsis radnju na dozvoljenom mjestu
vs lik koji radi nedozvoljenu radnju na tom mjestu

i na kraju 50:50 u najboljem slucaju
Postoje vozila kojim je dozvoljeno preticanje preko pune linije.
E sad bijeli cineci istu radnju, u jednom slucaju nije kriv, a u drugom jeste kriv.
To je nedopustivo, ne moze tvoja krivica zavisiti od necega na sta ti ne mozes uticati ( koja vrsta vozila je vrsila preticanje).
Inace, ja ima praksu, uvedenu upravo zbog debila koji ne smiju prestici pa misle da niko ne smije, nagovijestim sirenom idiotima da sam tu oko njih, da obrate paznju.
Koja su to vozila? :lol:
User avatar
Ateista
Posts: 46592
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#15088 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Ateista »

veselinovic wrote: 16/03/2024 06:21
kabal1337 wrote: 15/03/2024 21:28 meni je to veoma bezveze
ti koji vrsis radnju na dozvoljenom mjestu
vs lik koji radi nedozvoljenu radnju na tom mjestu

i na kraju 50:50 u najboljem slucaju
Postoje vozila kojim je dozvoljeno preticanje preko pune linije.
E sad bijeli cineci istu radnju, u jednom slucaju nije kriv, a u drugom jeste kriv.
To je nedopustivo, ne moze tvoja krivica zavisiti od necega na sta ti ne mozes uticati ( koja vrsta vozila je vrsila preticanje).
Inace, ja ima praksu, uvedenu upravo zbog debila koji ne smiju prestici pa misle da niko ne smije, nagovijestim sirenom idiotima da sam tu oko njih, da obrate paznju.
Ako govoris o policiji, hitnoj i slicno, nisam siguran ni da li je njima to dozvoljeno, mislim da je obaveza drugih da im se sklone ako su pod rotacijom a ne da ih ovi smiju preteci na punoj. Nisam siguran, ali mislim da je tako. Ako i smiju, oni imaju rotaciju i daju zvucne signale da upozore ostale ucesnike ispred na neocekivane radnje.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17268
Joined: 31/03/2019 14:56

#15089 Re: Crna hronika BH cesta

Post by vjeshalica »

Ateista wrote: 15/03/2024 19:16
veselinovic wrote: 15/03/2024 16:26 Tacno, osim ako se nije kretao brzinom vecom od brzine svjetlosti, kad ga je nemoguce vidjeti.
I da je puna linija opet je bijeli izazvao nesrecu.
U zakonu pise da se vozac prije pocetka neke radnje mora uvjeriti da je moze izvesti ne ugrozavajuci druge ucesnike u saobracaju - parafraziram.
Nema napomene osim ako je puna linija ni slicnih termina.
Jel se to ogledala sklapaju na punoj liniji, i moras li imati ogledala i na punoj liniji?
Debili na cesti su sve ucestaliji, valjda darvin ne moze da se pobrine za sve njih.
Ne mogu tvrditi kako zakon gleda na te stvari, ali nema mi smisla da zakonski moras provjeravati da li te neko pretice tamo gdje preticanje nije dozvoljeno, da gledas obje strane kod ukljucenja u jednosmjernu ulicu, da gledas ide li neko kroz crveno kad ti je zeleno i slicno. Drugo je go sto smatram da to zbog sebe i svoje sigurnosti treba raditi, pratiti desavanja oko tebe i slicno, ali nema mi smisla da moras zakonski paziti na one koji krse propise.
Njemu ima smisla jer ne moze da shvati da vozilo ulijevo skrece po propisu(pretpostavimo da je to regularno mjesto za skretanje) nema sta da iscekuje nekoga i pretpostavlja da li ce ga sa zadnje strane pokupiti jer nepropisno pretice. Dokazao je dosad milion puta klasicno nepoznavanje propisa i javno izlagao svoje stavove i ne vidi problem u tome.
User avatar
mk ultra
Posts: 19538
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#15090 Re: Crna hronika BH cesta

Post by mk ultra »

Dzontra_Volta wrote: 16/03/2024 10:48 Na snimku se ne vidi komplet situacija, da li je preticao kolonu ili samo 1 ili 2 auta, da li je tu dozvoljeno preticanje ili nije i sl.
U pravilu, auto koje skreće lijevo prestiže se sa desne strane. Ako je ovaj na vrijeme dao zmigavac da skreće, čak i da je dozvoljeno prestizanje, kriv je ovaj sa tamnim vozilom.
Uglavnom fali kontekst da se tačno skonta ko je kriv.
Ovi koji daju ocjenu da je bez sumnje kriv ovaj bijeli su očigledno navikli da prestižu kolone vozila na nepreglednim mjestima.
Pretjecanje je dozvoljeno na ovoj lokaciji
To sto bengele gleda samo u svoju traku to je druga prica
Zasto je dozvoljeno preticanje gdje ima dosta izlaza to neka se obrate TK
Ups pa to su divlji izlazi :mrgreen:
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#15091 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Bobi »

Ljudi nemaju naviku gledat u retrovizor pogotovo u sredinama gdje ima samo jedna traka. S druge strane dosta njih nisu svjesni mogucih scenarija na cesti koji se mogu desiti kao sto se ovaj s bmw-om zapucao u vozilo koje pretice, on nije ni gledao ispred nego samo iza da vidi jel neko dolazi, uopšte nije svjestan da moze neko prweticat.
veselinovic
Posts: 58
Joined: 11/11/2011 16:57

#15092 Re: Crna hronika BH cesta

Post by veselinovic »

vjeshalica wrote: 16/03/2024 12:16
Koja su to vozila? :lol:
Ako si procitala ZOBS mogla si pronaci koja, pored policije, hitne pomoci, vatrogasaca, vojne policije za vrijeme dok daju svjetlosne i zvucne signale, postoji jos jedna vrsta vozila.
A pored njih i jedan crni BMW :)
veselinovic
Posts: 58
Joined: 11/11/2011 16:57

#15093 Re: Crna hronika BH cesta

Post by veselinovic »

vjeshalica wrote: 16/03/2024 12:21
Njemu ima smisla jer ne moze da shvati da vozilo ulijevo skrece po propisu(pretpostavimo da je to regularno mjesto za skretanje) nema sta da iscekuje nekoga i pretpostavlja da li ce ga sa zadnje strane pokupiti jer nepropisno pretice. Dokazao je dosad milion puta klasicno nepoznavanje propisa i javno izlagao svoje stavove i ne vidi problem u tome.
Isto tako da je naislo vozilo iz drugog smjera, bijeli bi takodje, po toj logici, imao pravo skrenuti ulijevo jer nije zabranjeno. Sta ima gledati prije otpocinjanja radnje. Samo budale preticu inace, pametni voze iza slepera 30 km/h satima.

PS
Član 61
Vozač ne smije vozilom početi da pretiče ili obilazi:

2) ako je vozač koji se kreće iza njega počeo da pretiče;
e sad treba dopuniti Clan 61. stav 2 rijecima: , osim ako nije puna linija.
Last edited by veselinovic on 16/03/2024 13:53, edited 2 times in total.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#15094 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Bobi »

Na tim mjestima gdje ima dosta skretanja lijevo desno je vecinom puna linija samo tamo gdje se skrece je isprekidana. Nije vecina nego obavezno je puna linija.
User avatar
Laplace
Posts: 10445
Joined: 19/11/2012 18:37

#15095 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Laplace »

Ateista wrote: 15/03/2024 19:11
Laplace wrote: 15/03/2024 16:56
veselinovic wrote: 15/03/2024 16:26 Tacno, osim ako se nije kretao brzinom vecom od brzine svjetlosti, kad ga je nemoguce vidjeti.
I da je puna linija opet je bijeli izazvao nesrecu.
U zakonu pise da se vozac prije pocetka neke radnje mora uvjeriti da je moze izvesti ne ugrozavajuci druge ucesnike u saobracaju - parafraziram.
Nema napomene osim ako je puna linija ni slicnih termina.
Jel se to ogledala sklapaju na punoj liniji, i moras li imati ogledala i na punoj liniji?
Debili na cesti su sve ucestaliji, valjda darvin ne moze da se pobrine za sve njih.
Pa dobro, i preticanje je neka radnja. Po tom istom članu zakona, i ovaj koji pretiče seprethodno morao uvjeriti da to može izvesti ne ugrožavajući druge učesnije u saobraćaju, tako da je i on kriv za sudar.

Ako je preticanje planirao prije mjesta isključenja/uključenja s ceste/na cestu, onda to nije mogao uraditi bez rizika da ugrozi onoga ko se uključuje na cestu ili isključuje sa ceste, osim ako je mogao da se nedvosmisleno uvjeri u to da se niko neće ni uključivati ni iskljućivati. Očito da se u to nije uvjerio, inače ne bi došlo do sudara.
Ne mozes gledati u buducnost i razmisljati hoce li se neko ukljuciti ili skrenuti, vec bi logicno bilo gledati da li je neko poceo neku radnju. Ako niko nije poceo radnju skretanja, preticanja, ujljucenja i slicno, niti dao znak da ce to uraditi, mozes poceti svoju radnju. Ovdje je po meni kljucno ko je prvi poceo, ako je poceo ovaj da pretice onda je kriv ovaj sto je skretao, ako je poceo prvo ovaj da skrece onda je kriv ovaj sto je preticao.
Ne možeš gledati u budućnost, ali možeš imati zdav razum. Ako preticanje počinješ pije mjesta na kojem vozilo ispred može skrenuti lijevo a znaš da se ne možeš vratiti u svoju traku prije tog mjesta, onda moraš računati na to da će neko ispred možda skrenuti dok si u preticanju. Naročito ako pretičeš dva ili više vozila. Ako si treći u koloni, može se desiti da od drugog u koloni ne vidiš pokazivač smjera koji je uključio onaj prvi.

Znači, u svakoj prilici treba izbjegavati preticanje kroz raskrsnicu. Uostalom, to je (s razlogom) zabranjeno.

Ne znam, ja čak i kad trebam da kihnem radim to tek kad sam siguran da pri tome neću nekoga ugroziti.
User avatar
Laplace
Posts: 10445
Joined: 19/11/2012 18:37

#15096 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Laplace »

Bobi wrote: 16/03/2024 12:35 Ljudi nemaju naviku gledat u retrovizor pogotovo u sredinama gdje ima samo jedna traka. S druge strane dosta njih nisu svjesni mogucih scenarija na cesti koji se mogu desiti kao sto se ovaj s bmw-om zapucao u vozilo koje pretice, on nije ni gledao ispred nego samo iza da vidi jel neko dolazi, uopšte nije svjestan da moze neko preticat.
Na situaciju kao ova sa BMW-om su me upozoravali jš kao početnika: da pri uključivanju na glavni put moram provjeriti da li neko pretiče. Bez obzira na to ko bi bio kriv, ja u takvom sudaru ne bih dobro prošao pa je bolje propustiti budalu.
User avatar
mk ultra
Posts: 19538
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#15097 Re: Crna hronika BH cesta

Post by mk ultra »

Bobi wrote: 16/03/2024 13:48 Na tim mjestima gdje ima dosta skretanja lijevo desno je vecinom puna linija samo tamo gdje se skrece je isprekidana. Nije vecina nego obavezno je puna linija.
Image
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#15098 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Bobi »

mk ultra wrote: 16/03/2024 16:59
Bobi wrote: 16/03/2024 13:48 Na tim mjestima gdje ima dosta skretanja lijevo desno je vecinom puna linija samo tamo gdje se skrece je isprekidana. Nije vecina nego obavezno je puna linija.
Image
E jisam ja ministar :D kad svaka šuša farba te crte kao da razmišljaju o tome :D .
User avatar
mk ultra
Posts: 19538
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#15099 Re: Crna hronika BH cesta

Post by mk ultra »

Bobi wrote: 16/03/2024 17:27
E jisam ja ministar :D kad svaka šuša farba te crte kao da razmišljaju o tome :D .
Crtaju kako treba
Divlji ulazi zajebu koncepciju

Tako da, neka se obratu kantonu tuzlanskome koji je prvak drzave po divljim priključcim na cestu

Iskreno i jedan od krivaca ovakvih nesreca
Ali ocigledno se ne osjecaju krivim.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17268
Joined: 31/03/2019 14:56

#15100 Re: Crna hronika BH cesta

Post by vjeshalica »

veselinovic wrote: 16/03/2024 13:44
vjeshalica wrote: 16/03/2024 12:21
Njemu ima smisla jer ne moze da shvati da vozilo ulijevo skrece po propisu(pretpostavimo da je to regularno mjesto za skretanje) nema sta da iscekuje nekoga i pretpostavlja da li ce ga sa zadnje strane pokupiti jer nepropisno pretice. Dokazao je dosad milion puta klasicno nepoznavanje propisa i javno izlagao svoje stavove i ne vidi problem u tome.
Isto tako da je naislo vozilo iz drugog smjera, bijeli bi takodje, po toj logici, imao pravo skrenuti ulijevo jer nije zabranjeno. Sta ima gledati prije otpocinjanja radnje. Samo budale preticu inace, pametni voze iza slepera 30 km/h satima.

PS
Član 61
Vozač ne smije vozilom početi da pretiče ili obilazi:

2) ako je vozač koji se kreće iza njega počeo da pretiče;
e sad treba dopuniti Clan 61. stav 2 rijecima: , osim ako nije puna linija.
Ima pravo skrenuti ali u tom slucaju ima zakonsku obavezu da propusti vozilo koje zadrzava pravac kretanja! To lijepo pise u Zakonu.
Ovdje nije imao nikakvu obavezu!

Slijedeci tvoju teoriju dolazimo do saznanja da bi prilikom svakog izvodjenja radnje u saobracaju odgovornost bila 50:50, sto je u najmanju ruku smijesno. Da ne upotrijebim drugi izraz.

Forumas je imao tezi udes nedavno, jer je lik isao u zabranjenom smjeru i pokupio forumasa, po tvojoj logici iako mu je bilo dozvoljeno da prodje,mora snositi dio krivice jer izvedenu radnju nije izveo tako da ne ugrozava druge ucesnike u saobracaju!

Dakle...ne mlati
Post Reply