CPL filter

Čarobni svijet fotografije
Post Reply
brewer

#1 CPL filter

Post by brewer » 12/09/2012 11:18

otvaram novu temu jer nisam znao u koju postojeću bih ovo postavio. imam mali problem i nadam se da će biti neko ko će mi znati odgovoriti. kupio sam CPL filter 72mm za svoju Sigmu. platio sam ga dovoljno da bi se brinuo oko sljedećeg :D

naime, kod otvaranja kutije primjetio sam na filteru nešto što bi se moglo opisati kao trag od vode (najvjerovatnije kondens koji je nastao u poštanskom kombiju jer su hladnije noći zadnjih dana)

uglavnom, pokušao sam obrisati taj trag microfiber krpicom i uspio sam obrisati tu vodu, ali je trag brisanja ostao i pod jednim određenim uglom se baš vidi i baš mi ide na živce. na nekoliko testnih fotografija ne vidi se ništa ali opet mi strašno ide na živce taj trag jer je filter kvalitetan i dosta sam ga platio.

zna li neko čime bi to mogao ukloniti?

bpsang

#2 Re: CPL filter

Post by bpsang » 12/09/2012 12:05

NEMOGUČE DA VODA TJ KONDENZ OSTETI FILTER, daj nam uslikaj to jer filter je napravljen slojem hemikalija na masini za naparavanje stakla,posebnom tehnologijom zagrijavanja i nanosenja kristala i kristalnih čestica,to je več pojam optike i zastita stakala, Taj trag ako je ostao od obicne vode mozes oprati najbolje razredjenim alkoholom i vodom odprilike pola pola i ostaviti da se suši nikako brisati jer možeš oštetiti nabačeni sloj.

brewer

#3 Re: CPL filter

Post by brewer » 12/09/2012 12:18

bpsang wrote:NEMOGUČE DA VODA TJ KONDENZ OSTETI FILTER, daj nam uslikaj to jer filter je napravljen slojem hemikalija na masini za naparavanje stakla,posebnom tehnologijom zagrijavanja i nanosenja kristala i kristalnih čestica,to je več pojam optike i zastita stakala, Taj trag ako je ostao od obicne vode mozes oprati najbolje razredjenim alkoholom i vodom odprilike pola pola i ostaviti da se suši nikako brisati jer možeš oštetiti nabačeni sloj.
hvala na odgovoru. znam otprilike tehnologiju proizvodnje filtera i znam o čemu se radi, pa sam zato i bio oprezan. uspio sam skinuti sa alkoholom. laganim pokretima bez stiskanja, ali je trebalo dugo trljati da bi se trag skinuo. uglavnom, sad se sve blista, samo da je kakvog neba ili vode da sad to primjenimo u praksi. :)

bpsang

#4 Re: CPL filter

Post by bpsang » 12/09/2012 14:02

brewer wrote:
bpsang wrote:NEMOGUČE DA VODA TJ KONDENZ OSTETI FILTER, daj nam uslikaj to jer filter je napravljen slojem hemikalija na masini za naparavanje stakla,posebnom tehnologijom zagrijavanja i nanosenja kristala i kristalnih čestica,to je več pojam optike i zastita stakala, Taj trag ako je ostao od obicne vode mozes oprati najbolje razredjenim alkoholom i vodom odprilike pola pola i ostaviti da se suši nikako brisati jer možeš oštetiti nabačeni sloj.
hvala na odgovoru. znam otprilike tehnologiju proizvodnje filtera i znam o čemu se radi, pa sam zato i bio oprezan. uspio sam skinuti sa alkoholom. laganim pokretima bez stiskanja, ali je trebalo dugo trljati da bi se trag skinuo. uglavnom, sad se sve blista, samo da je kakvog neba ili vode da sad to primjenimo u praksi. :)
meni lično CPL nekad i smeta jer moram zonericu skidati da bi ga vrtio da dobijem boju neba i oblaka ili boju trave i raznolikog jesenjeg lisca, tako da ga rijetko koristim a ali je za to uvijek UV na objektivu ili ako je sunce prejako onda i ND uz podesavanje nivoa expozicije +/-

Jack Be Nimble

#5 Re: CPL filter

Post by Jack Be Nimble » 13/09/2012 07:04

Sta je zonerica?

Ja samo koristim CPL i ND/ND grad filtere.

brewer

#6 Re: CPL filter

Post by brewer » 13/09/2012 10:49

Jack Be Nimble wrote:Sta je zonerica?

Ja samo koristim CPL i ND/ND grad filtere.
ovo je zonerica. sluzi za zastitu od flare-a i doprinosi kontrastu na fotografijama
Image

ja sam primjetio da su drastične razlike između loših (jeftinijih) i boljih (skupljih) CPL-ova. toliko drastične da to čovjek ne bi povjerovao.

sada imam ovu sigmu CPL i stvarno je odličan.

meni isto smeta zonerica, ali skidam je kad namještam filter, šta ću. meni više smeta činjenica ako negdje cijeli dan koristim aparat, pa kad se smrači zaboravim da mi je CPL navrnut i onda vidim da mi nešto nije u redu s ekspozicijom, odnosno da moram otvarati blendu baš kao da je mrkla mrakuša, a ono je u stvari CPL koji zamračuje blendu malo. to se čak primjeti i po oblačnom danu, a kamoli u sumrak ili noć......

Jack Be Nimble

#7 Re: CPL filter

Post by Jack Be Nimble » 13/09/2012 19:49

A to vam je zonerica :-D , ja to zovem 'kacket za objektiv'.

bpsang

#8 Re: CPL filter

Post by bpsang » 13/09/2012 21:07

ako ne znate kako se nanosi sloj na staklo, dio OPTIKE
raznoraznih filtera, metalizacija te nanosenje antirefleksnog sloja nanokristala i ostalih čuda u domenu proizvodnje optičkih instrumenata koje sadrze i stakla ,konkavnih, bikonkavnih progresivnih i jos mnogo drugih a koji su nasli siroku upotrebu i u, izradi OBJEKTIVA ZA NASE APARATE.
Image

ovdje se radi,o mikronskim nanesenim slojevima,a jedan mikron je 1,0000= 0,001mm
ili jedam mikron je hiljaditi dio milimetra

bpsang

#9 Re: CPL filter

Post by bpsang » 11/10/2012 12:03

evo jednog interesantnog sajta koji govori o filterima
http://www.mirkobeovic.com/photoblog/20 ... od-20-810/

kojeime

#10 Re: CPL filter

Post by kojeime » 11/10/2012 13:39

"A to vam je zonerica :-D , ja to zovem 'kacket za objektiv'."

Gdje nestade stara dobra domaca rijec, sjenilo? Ili su ovdje svi fotografi odnedavno pa ne znaju domace izraze za fotografsku opremu?

Post Reply