COVID i škola?

Moderator: O'zone

Locked
rizibizi
Posts: 1962
Joined: 28/11/2008 15:56
Location: Zanzibar City

#76 Re: COVID i škola?

Post by rizibizi »

Ako budu djeci mjerili temperaturu ko u trijazi ispre doma zdravlja O. Maslic bice svega. Vani 33 stepena, meni se upalili sinusi udjem u trijazu lik me upuca toplomjerom 35.1 kad sam zdrav visa mi je temperatura. BIce ovo zanimljiv septembar.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58726
Joined: 03/08/2010 19:04

#77 Re: COVID i škola?

Post by kakavdanakneiskustvu »

bunk wrote: 16/08/2020 20:56 Dok neposredna opasnost ne prodje ne treba djecu slati u skolu.
Ogroman broj djece putuje autobusima.
Kakva distanca i pm u autobusu.
Ucionice da ne pominjem.
Sacekajmo da ovo prodje.
Mada kad se vide slike iz Neuma, kafana sirom BiH ,svadbi, onda je sasvim logicno da i skole pretvorimo u nove izvore... pa kom opanci kom obojci..
Cisto sumnjam da su ne daj Boze najmladje kategorije rizicne onako kako su stariji da bi se nasao iko dovoljno hrabar da spominje vracanje u klupe prije pronalaska vakci ne i lijekova..
mene je strah vala,i ne znam je li pametno slati djecu
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58726
Joined: 03/08/2010 19:04

#78 Re: COVID i škola?

Post by kakavdanakneiskustvu »

Laertes wrote: 16/08/2020 21:52
Tambure wrote: 16/08/2020 21:41
Laertes wrote: 16/08/2020 21:26

Imaš svoju djecu?
Da, i nemam problem da idu u skolu. Ako je covid babaroga onda nek se zatvori sve ... ovako lobiji rade ... turizam moze, bogomolje mogu, kafane mogu a npr djecije igraone ne mogu.

Politika dok ovo ne presijece i ne otvori ili zatvori sve .... zivjecemo na stend by.u
Ok, poštujem tvoje pravo na mišljenje.
Osnovna razlika je da u kafanu, džamiju, crkvu ne moraš. A škola je obavezna. Ako je bude.
:thumbup:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58726
Joined: 03/08/2010 19:04

#79 Re: COVID i škola?

Post by kakavdanakneiskustvu »

daddy-kool wrote: 16/08/2020 22:17
kakavdanakneiskustvu wrote: 16/08/2020 19:17
eto,samo dvije sedmice do poetka septembra,vrse li se bar kakve pripreme ,oko epidemioloških mjera?
Kojih epidemioloških mjera?

Napraviće možda pozorišnu predstavu špricanjem dezinfekcionog sredstva po školama i mjerenjem temperature djeci prvih dana. Nijedno od toga nema smisla i služi samo da se zamažu oči.

Prava istina je da nema jasne slike na šta bi to trebalo ličiti, da je očito jako neorganizovano, da nisu razrađeni scenariji niti precizno definisane mjere, da nije nabavljena nikakva zaštitna oprema, da nisu izvršene nikakve pripreme,... Pravi se politički predizborni šou u kojoj su za glavnu ulogu iskorištavaju djeca; rizik preuzimaju nastavnici, roditelji i djeca, a političari profitiraju. Treba tražiti alternativu ovome.
da, u pravu si
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#80 Re: COVID i škola?

Post by kox »

Meni su osjecanja podijeljena sto se tice inclass nastave. Nikako nije dobro za djecu da ne idu u skolu i nemaju redovan kontakt sa vrsnjacima i to vec predugo traje. Ali da treba biti oprezan - treba.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58726
Joined: 03/08/2010 19:04

#81 Re: COVID i škola?

Post by kakavdanakneiskustvu »

moze skolska godina valjda poceti i 1.10. a da se prethodno urade sve pripreme oko epidemioloških mjera,šta sve već treba,manje djece u odjeljenju,kraci casovi,razmak,normalno obavezna dezinfekcija
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#82 Re: COVID i škola?

Post by Tesla Edison »

kox wrote: 16/08/2020 22:51 Meni su osjecanja podijeljena sto se tice inclass nastave. Nikako nije dobro za djecu da ne idu u skolu i nemaju redovan kontakt sa vrsnjacima i to vec predugo traje. Ali da treba biti oprezan - treba.

A odgađanje školske godine?


Ne znam, možda je previše ekstremno ali pomjeriti komplet generaciju jednu godinu, ne čini se toliko loše. Ne vjerujem da će u toj godini zaboraviti sve do sada što su učili. Nekako mi se čini bolje tako nego nakaradna online nastava gdje će se računati da je godina uspješno završena a kvalitet i znanje koje steknu nula bodova.

Po meni, iako ekstremno zvuči, puno je kvalitetnije halaliti jednu godinu a onda dogodine krenuti kvalitetno u nastavu onako kako to i treba da bude.

Pomjeranje godine do 1.10 ili 1.11 neće ništa postići jer pandemija neće do tada nestati.
Tambure
Posts: 838
Joined: 12/12/2019 16:50

#83 Re: COVID i škola?

Post by Tambure »

Skole preorijentisati u shisha barove i uz crijeva drzati nastavu .... shisha regularno i zakonski ima odobrenje za rad, djeca vole shishu .... u pauzama izmedju casova pustati jalu i rastu.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#84 Re: COVID i škola?

Post by kox »

TESLA_EDISON wrote: 16/08/2020 23:01
kox wrote: 16/08/2020 22:51 Meni su osjecanja podijeljena sto se tice inclass nastave. Nikako nije dobro za djecu da ne idu u skolu i nemaju redovan kontakt sa vrsnjacima i to vec predugo traje. Ali da treba biti oprezan - treba.

A odgađanje školske godine?


Ne znam, možda je previše ekstremno ali pomjeriti komplet generaciju jednu godinu, ne čini se toliko loše. Ne vjerujem da će u toj godini zaboraviti sve do sada što su učili. Nekako mi se čini bolje tako nego nakaradna online nastava gdje će se računati da je godina uspješno završena a kvalitet i znanje koje steknu nula bodova.

Po meni, iako ekstremno zvuči, puno je kvalitetnije halaliti jednu godinu a onda dogodine krenuti kvalitetno u nastavu onako kako to i treba da bude.

Pomjeranje godine do 1.10 ili 1.11 neće ništa postići jer pandemija neće do tada nestati.
Mislim da bi to bilo najgore rješenje i koliko znam niko ga nigdje i ne razmatra.
laik1981
Posts: 12997
Joined: 05/12/2012 13:04

#85 Re: COVID i škola?

Post by laik1981 »

rizibizi wrote: 16/08/2020 22:05
laik1981 wrote: 16/08/2020 19:48
aldinjo wrote: 16/08/2020 19:24 Dva sata će djeca ići u školu!? Dobra je ta škola.
Problem je što djeci od malena "ispiraju" mozak. :roll:
Ovi mali i u normalnim uslovima imaju po 3-4 casa sto je nekih 3 sata. Casovi ce biti po pola sata i nece biti odmora. Vise se moze uraditi za pola sata sa grupom od 10 ucenika nego za 45 minuta sa 20.. Kako god, bolje je da idu nego da ne idu..
Sretan vam put. Nije ovo SveCka, a na price o prirodnoj selekciji smo davno pali i nisu se pokazale nesto. U ovakvim uslovima nema sanse da bih poslao dijete na 15 minuta u zatvoren prostor sa 10 ucenika (govorim o osnovcima 1-4 razred). NIsam ja pravio i odgajao dijete da ga decko s ustima punih parizera koristi za maskembal nastavu i izlaze virusnoj zarazi.

EDIT: za ove sto spominju staklena zvona, energetske napitke i nargile to je sve stvar izbora, a kad zarazen ucitelj ili dijete udje u razred tu izbora nemas, a s obzirom da je famozni put pacijenta i dan danas nepoznat sve se svede na nafaku. U 21. vijeku mi se lijecimo i zavisimo od nafake.
Sretno i tebi. Ako imas dijete nadam se da ces pronaci najbolji modus za njega.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#86 Re: COVID i škola?

Post by aldinjo »

bunk wrote: 16/08/2020 20:56 Dok neposredna opasnost ne prodje ne treba djecu slati u skolu.
Ogroman broj djece putuje autobusima.
Kakva distanca i pm u autobusu.
Ucionice da ne pominjem.
Sacekajmo da ovo prodje.
Mada kad se vide slike iz Neuma, kafana sirom BiH ,svadbi, onda je sasvim logicno da i skole pretvorimo u nove izvore... pa kom opanci kom obojci..
Cisto sumnjam da su ne daj Boze najmladje kategorije rizicne onako kako su stariji da bi se nasao iko dovoljno hrabar da spominje vracanje u klupe prije pronalaska vakci ne i lijekova..
Kakva neposredna opasnost? Kao ratna? Koliko još pola godine ili godinu dana? Ili više od toga? Ili da se opet sve zaključa do daljnjeg?
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#87 Re: COVID i škola?

Post by aldinjo »

Tambure wrote: 16/08/2020 23:08 Skole preorijentisati u shisha barove i uz crijeva drzati nastavu .... shisha regularno i zakonski ima odobrenje za rad, djeca vole shishu .... u pauzama izmedju casova pustati jalu i rastu.
Ili možda škole u podrume premjestiti, kao nekada u ratu?
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#88 Re: COVID i škola?

Post by aldinjo »

TESLA_EDISON wrote: 16/08/2020 23:01
kox wrote: 16/08/2020 22:51 Meni su osjecanja podijeljena sto se tice inclass nastave. Nikako nije dobro za djecu da ne idu u skolu i nemaju redovan kontakt sa vrsnjacima i to vec predugo traje. Ali da treba biti oprezan - treba.

A odgađanje školske godine?


Ne znam, možda je previše ekstremno ali pomjeriti komplet generaciju jednu godinu, ne čini se toliko loše. Ne vjerujem da će u toj godini zaboraviti sve do sada što su učili. Nekako mi se čini bolje tako nego nakaradna online nastava gdje će se računati da je godina uspješno završena a kvalitet i znanje koje steknu nula bodova.

Po meni, iako ekstremno zvuči, puno je kvalitetnije halaliti jednu godinu a onda dogodine krenuti kvalitetno u nastavu onako kako to i treba da bude.

Pomjeranje godine do 1.10 ili 1.11 neće ništa postići jer pandemija neće do tada nestati.
Malo je možda na godinu odgoditi? Da probaju na dvije godine?
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#89 Re: COVID i škola?

Post by beautyfool »

Bilo bi dobro kad bi dali roditeljima izbor pa ko zeli nek pohadja online a ko zeli nek ide in class. Tako na neki nacin odgovornost snosi roditelj. Daleko smo mi od Svedskog sistema, mi nemamo takav kapacitet a ni mentalitet ljudi.

Evo npr u Americi kako rjesavaju problem https://www.schools.nyc.gov/school-year ... n-for-fall

"Families have the option of choosing to have their child attend school solely through remote learning. Schools should assume that students will be attending school in-person as set forth in the school’s selected programming model unless families choose to enroll their child into full-time remote learning." a google translate kaze

"Porodice imaju mogućnost izbora da svoje dijete pohađa školu isključivo putem učenja na daljinu. Škole bi trebale pretpostaviti da će učenici osobno pohađati školu kako je to utvrđeno u odabranom programskom modelu škole, osim ako porodice ne odluče da upišu svoje dijete u redovno učenje na daljinu."
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#90 Re: COVID i škola?

Post by Tesla Edison »

kox wrote: 16/08/2020 23:18
TESLA_EDISON wrote: 16/08/2020 23:01
kox wrote: 16/08/2020 22:51 Meni su osjecanja podijeljena sto se tice inclass nastave. Nikako nije dobro za djecu da ne idu u skolu i nemaju redovan kontakt sa vrsnjacima i to vec predugo traje. Ali da treba biti oprezan - treba.

A odgađanje školske godine?


Ne znam, možda je previše ekstremno ali pomjeriti komplet generaciju jednu godinu, ne čini se toliko loše. Ne vjerujem da će u toj godini zaboraviti sve do sada što su učili. Nekako mi se čini bolje tako nego nakaradna online nastava gdje će se računati da je godina uspješno završena a kvalitet i znanje koje steknu nula bodova.

Po meni, iako ekstremno zvuči, puno je kvalitetnije halaliti jednu godinu a onda dogodine krenuti kvalitetno u nastavu onako kako to i treba da bude.

Pomjeranje godine do 1.10 ili 1.11 neće ništa postići jer pandemija neće do tada nestati.
Mislim da bi to bilo najgore rješenje i koliko znam niko ga nigdje i ne razmatra.
Mislim da je ipak i to bolje nego postavljati šatore za mjerenje temperature i razdvajanje djece kao u aušvicu.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#91 Re: COVID i škola?

Post by kox »

Smanjivanje odjeljenja je kao Aušvic ? :-)
Ma nebitno uostalom, ta ideja trenutno za mene nije vrijedna dalje rasprave. Svakome ko razmisli par minuta jasno je kolike bi komplikacije tako nešto izazvalo i kakva bi katastrofa morala biti u toku da bi se uopšte uzela u obzir.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8252
Joined: 25/05/2013 23:49

#92 Re: COVID i škola?

Post by apsidejzi »

To je katastrofalno rijesenje a steta nemjerljiva. Jedan roditelj definitivno mora ostati kod kuce sto automatski urusava ekonomiju mnogih domacinstava. To ce u 90% slucajeva biti majka sto zene automatski stavlja u neravnopravan polozaj. Djeca svakako moraju imati neki aktivitet tako da ce se svakako druziti sa drugom djecom.

Helem, prvo i osnovno sto se mora i moze uraditi jeste nauciti zivjeti sa virusom. Praviti distancu gdje moze, izbjegavati guzve i zatvorene prostore koliko se moze, poboljsati licnu higijenu. Mnogo je bolje da djeca imaju dezinfekciono sredstvo pred ulazom u svaku ucionicu nego da nikako ne idu u skolu. Statistika nam govori da su djeca mali prenosnik bolesti. U pocetku se vjerovalo da oni prenose, medjutim sto vise slucajeva u svijetu, sve je jasnije da se prenose na drugi nacin a ne preko djece.Naravno, prenesu i djeca ali mnogo manje nego s emislilo.
Naslovnica
Posts: 27891
Joined: 20/03/2013 15:38

#93 Re: COVID i škola?

Post by Naslovnica »

Laertes wrote: 16/08/2020 12:10 Školska godina bi trebala početi za nekih petnaestak dana. Naravno, od naših vlasti nikakve odluke o načinu izvođenja nastave nema. Sve je u tonu "trebalo bi" i slično.
Kao i za sve drugo, po netu se sukobljavaju dvije krajnosti. Naša ministrica zdravstva (TK) neki dan izjavi da "ako rade nargila barovi, trebala bi i škola" :-) Međutim, koliko znam, na snazi je zabrana okupljanja preko 50 osoba u zatvorenom. Ministrica je očito zaboravila na tu sitnicu...
I sam sam prosvjetni radnik, ali nemam jasan stav o ovome. Online nastava je neadekvatno rješenje za obrazovanje, a s druge strane, u jeku epidemije otvoriti škole je, blago rečeno, nepromišljeno...
Eto, volio bih čuti mišljenja...
Kao roditelj djece koja pohađaju više razrede osnovne škole, apsolutno sam za nastavu u školskim klupama.
Ni ja ni supruga nismo baš u najboljem zdravstvenom stanju, ali sam spreman da preuzmem taj rizik i pošaljem djecu nazad u klupe.
Online nastava je bila prva pomoć da se nastvna godina privede kraju, ali kao se grozim same pomisli da bi opet umjesto nasave u školskim klupama uveli online nastavu.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#94 Re: COVID i škola?

Post by Tesla Edison »

apsidejzi wrote: 17/08/2020 07:31 To je katastrofalno rijesenje a steta nemjerljiva. Jedan roditelj definitivno mora ostati kod kuce sto automatski urusava ekonomiju mnogih domacinstava. To ce u 90% slucajeva biti majka sto zene automatski stavlja u neravnopravan polozaj. Djeca svakako moraju imati neki aktivitet tako da ce se svakako druziti sa drugom djecom.

Helem, prvo i osnovno sto se mora i moze uraditi jeste nauciti zivjeti sa virusom. Praviti distancu gdje moze, izbjegavati guzve i zatvorene prostore koliko se moze, poboljsati licnu higijenu. Mnogo je bolje da djeca imaju dezinfekciono sredstvo pred ulazom u svaku ucionicu nego da nikako ne idu u skolu. Statistika nam govori da su djeca mali prenosnik bolesti. U pocetku se vjerovalo da oni prenose, medjutim sto vise slucajeva u svijetu, sve je jasnije da se prenose na drugi nacin a ne preko djece.Naravno, prenesu i djeca ali mnogo manje nego s emislilo.
Pa vidiš li bolesnih prijedloga? Prisilne maske, prisilno odvajanje djece, crtanje linija kretanja,... aušvic 1/1

Ako treba živjeti sa virusom, onda baš treba živjeti. Otvoriti sve, normalna nastava i nek se čuva ko hoće.

Svi su skontali da su se zajebali u procjeni smrtnosti virusa i uvođenja mjera pa sad novim bolesnim mjerama nastoje opravdati ranije pogrešna procjene.

Ili odgoditi nastavu ili normalno pustiti. Trećeg nema.

Isto tako oline nastava je samo privid. Kvaliteta nastave nula. Također, mnogi nemaju ni laptope ni pristup internetu nažalost.

Nije škola skupština da se tako lahko može sve online završiti.
Naslovnica
Posts: 27891
Joined: 20/03/2013 15:38

#95 Re: COVID i škola?

Post by Naslovnica »

Online nastava je smijurija.
Supruga i ja na poslu, djeca kući, jedno dijete na laptopu, drugo na PC.
Tuspase se kada počne nastava, ostatak vremena na YT, kojekakve društvene mreže i tako tie zajebancije.
Sedmi i osmi razred.
Hajde im nešto zabrani.
Varaju na kontrolnim, varaju na lektirama, varaju na zadaćama, fizičko smijurija, likovno isto tako...
Djeca se pod hitno moraju vratiti u klupe jer od ionako lošeg obrazovanja i zatupljivanja djece (sjećam se kada su moji učili, bubam, 5 načina kako se neka raučunska operacija može riješiti, pa na kraju im ništa nije jasno, o ostalim nebulozama obrazovanja da ne pričam samo da bi se nečim popunio fond časova i opravdalo devetogodišnje obrazovanje...).
Uglavnom, od lošeg obrazovanja pravimo još lošije, od loših đaka pravimo debile.
Ništa bez krede i table.
User avatar
Laertes
Posts: 4253
Joined: 08/01/2015 18:25

#96 Re: COVID i škola?

Post by Laertes »

User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#97 Re: COVID i škola?

Post by Tesla Edison »

Naslovnica wrote: 17/08/2020 08:31 Online nastava je smijurija.
Supruga i ja na poslu, djeca kući, jedno dijete na laptopu, drugo na PC.
Tuspase se kada počne nastava, ostatak vremena na YT, kojekakve društvene mreže i tako tie zajebancije.
Sedmi i osmi razred.
Hajde im nešto zabrani.
Varaju na kontrolnim, varaju na lektirama, varaju na zadaćama, fizičko smijurija, likovno isto tako...
Djeca se pod hitno moraju vratiti u klupe jer od ionako lošeg obrazovanja i zatupljivanja djece (sjećam se kada su moji učili, bubam, 5 načina kako se neka raučunska operacija može riješiti, pa na kraju im ništa nije jasno, o ostalim nebulozama obrazovanja da ne pričam samo da bi se nečim popunio fond časova i opravdalo devetogodišnje obrazovanje...).
Uglavnom, od lošeg obrazovanja pravimo još lošije, od loših đaka pravimo debile.
Ništa bez krede i table.
Dobiti svjedočanstvo za "uspjeh" stečen online nastavom je ravno kupovini svjedočanstva.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#98 Re: COVID i škola?

Post by Milenkov buraz »

Naslovnica wrote: 17/08/2020 08:31 Online nastava je smijurija.
Supruga i ja na poslu, djeca kući, jedno dijete na laptopu, drugo na PC.
Tuspase se kada počne nastava, ostatak vremena na YT, kojekakve društvene mreže i tako tie zajebancije.
Sedmi i osmi razred.
Hajde im nešto zabrani.
Varaju na kontrolnim, varaju na lektirama, varaju na zadaćama, fizičko smijurija, likovno isto tako...
Djeca se pod hitno moraju vratiti u klupe jer od ionako lošeg obrazovanja i zatupljivanja djece (sjećam se kada su moji učili, bubam, 5 načina kako se neka raučunska operacija može riješiti, pa na kraju im ništa nije jasno, o ostalim nebulozama obrazovanja da ne pričam samo da bi se nečim popunio fond časova i opravdalo devetogodišnje obrazovanje...).
Uglavnom, od lošeg obrazovanja pravimo još lošije, od loših đaka pravimo debile.
Ništa bez krede i table.
Pa zar ne možeš narediti svom djetetu? Kod mene je najstariji u gimnaziji 3 razred i još uvijek mogu narediti i poštuje se ono što kažem. Online nastava nije najbolje rješenje slažem se, ja bih volio da recimo imaju grupe, jedna grupa od recimo 15 učenika ide dok druga prati nastavu od kuće pa idući dan ovi što su pratili od kuće idu na nastavu i tako u krug. Od 1 do 4 razreda osnovne bi uveo da idu u školu obavezno uz jedan dan sedmično online.

Ova pandemija je imala i jedan dodatni efekat koji je po meni fascinantan. Više je pandemija educirala ljude IT tehnologijama nego što bi iko u bilo kakvoj školi ili kursu. Ljudi koji su bili potpuni duduci u IT tehnologijama sada znaju šta Remote Desktop, znaju šta je session, chat room i sl. Mnogi su počeli koristiti stvari i programe koji su im ranije bili apstraktni i strani. Eto svako loše ima neko dobro.
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4834
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#99 Re: COVID i škola?

Post by duh_sa_sjekirom »

Vele da je ministar od danas na g/o
:D
Naslovnica
Posts: 27891
Joined: 20/03/2013 15:38

#100 Re: COVID i škola?

Post by Naslovnica »

Milenkov buraz wrote: 17/08/2020 08:53
Naslovnica wrote: 17/08/2020 08:31 Online nastava je smijurija.
Supruga i ja na poslu, djeca kući, jedno dijete na laptopu, drugo na PC.
Tuspase se kada počne nastava, ostatak vremena na YT, kojekakve društvene mreže i tako tie zajebancije.
Sedmi i osmi razred.
Hajde im nešto zabrani.
Varaju na kontrolnim, varaju na lektirama, varaju na zadaćama, fizičko smijurija, likovno isto tako...
Djeca se pod hitno moraju vratiti u klupe jer od ionako lošeg obrazovanja i zatupljivanja djece (sjećam se kada su moji učili, bubam, 5 načina kako se neka raučunska operacija može riješiti, pa na kraju im ništa nije jasno, o ostalim nebulozama obrazovanja da ne pričam samo da bi se nečim popunio fond časova i opravdalo devetogodišnje obrazovanje...).
Uglavnom, od lošeg obrazovanja pravimo još lošije, od loših đaka pravimo debile.
Ništa bez krede i table.
Pa zar ne možeš narediti svom djetetu? Kod mene je najstariji u gimnaziji 3 razred i još uvijek mogu narediti i poštuje se ono što kažem. Online nastava nije najbolje rješenje slažem se, ja bih volio da recimo imaju grupe, jedna grupa od recimo 15 učenika ide dok druga prati nastavu od kuće pa idući dan ovi što su pratili od kuće idu na nastavu i tako u krug. Od 1 do 4 razreda osnovne bi uveo da idu u školu obavezno uz jedan dan sedmično online.

Ova pandemija je imala i jedan dodatni efekat koji je po meni fascinantan. Više je pandemija educirala ljude IT tehnologijama nego što bi iko u bilo kakvoj školi ili kursu. Ljudi koji su bili potpuni duduci u IT tehnologijama sada znaju šta Remote Desktop, znaju šta je session, chat room i sl. Mnogi su počeli koristiti stvari i programe koji su im ranije bili apstraktni i strani. Eto svako loše ima neko dobro.
Šta da im naredim?!
Pubertetlijama koje je tek uhvatio šandrprc koji ne znaju gdje im je glava, gdje im je guzica?
Sa njima je teško normalno i razgovarati a kamoli im nešto narediti. :lol:
Dijete tvog uzasta je već donekle zrelije, drugačije gleda na nastavu, na život oko sebe, shvata šta znači ako imaš loše ili dobre ocjene.
Moji još uvijek veze nemaju ni u koju bi srednju.
Locked