COVID i škola?

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
Laertes
Posts: 4242
Joined: 08/01/2015 18:25

#1 COVID i škola?

Post by Laertes »

Školska godina bi trebala početi za nekih petnaestak dana. Naravno, od naših vlasti nikakve odluke o načinu izvođenja nastave nema. Sve je u tonu "trebalo bi" i slično.
Kao i za sve drugo, po netu se sukobljavaju dvije krajnosti. Naša ministrica zdravstva (TK) neki dan izjavi da "ako rade nargila barovi, trebala bi i škola" :-) Međutim, koliko znam, na snazi je zabrana okupljanja preko 50 osoba u zatvorenom. Ministrica je očito zaboravila na tu sitnicu...
I sam sam prosvjetni radnik, ali nemam jasan stav o ovome. Online nastava je neadekvatno rješenje za obrazovanje, a s druge strane, u jeku epidemije otvoriti škole je, blago rečeno, nepromišljeno...
Eto, volio bih čuti mišljenja...
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58441
Joined: 03/08/2010 19:04

#2 Re: COVID i škola?

Post by kakavdanakneiskustvu »

strah me je kao roditelja djeteta koje treba u prvi razred krenuti kako će to sve izgledati,mislim strah zbog epidemije
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#3 Re: COVID i škola?

Post by GAU8 »

Ako ne mogu sami da osmisle nacine za odrzavanje nastave, neka prepisu od drugih.
Moguce je ispostovati sve mjere, samo treba zelje i volje. I discipline.
Bolje je raditi i malo skracenu nastavu, pa rasporediti u vise smjena, nego iskljucivo online nastavu. U zgradama skole organizovati putanje kretanja tako da se ucenici mogu nesmetano kretati do i od ucionica, a da ne dolaze u bliski kontakt sa drugim odjeljenima.
Moze se sve. Ali samo treba "neko odozgo" da napokon kaze da se krene u implementaciju. No kod nas niko nije nadlezan. Jedni prebacuju na druge. A konkretni prosvjetni radnici nemaju nikakve upute ni obavjestenja, bivaju prepusteni sami sebi. Neki ne zele "da se petljaju", drugi bi mozda i htjeli, ali ne smiju... itd...
Bolestan sistem.
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#4 Re: COVID i škola?

Post by alipasijaner »

Tako kako si ti opisao otprilike izgleda sistem u zatvoru u Lepoglavi.. ne postoji nacin kojim ces djecu drzati na distanci i da ne dolaze u dodir jedni sa drugim sto je samo po sebi pogubno za psiholoski razvoj djece..
GAU8 wrote: 16/08/2020 13:19 Ako ne mogu sami da osmisle nacine za odrzavanje nastave, neka prepisu od drugih.
Moguce je ispostovati sve mjere, samo treba zelje i volje. I discipline.
Bolje je raditi i malo skracenu nastavu, pa rasporediti u vise smjena, nego iskljucivo online nastavu. U zgradama skole organizovati putanje kretanja tako da se ucenici mogu nesmetano kretati do i od ucionica, a da ne dolaze u bliski kontakt sa drugim odjeljenima.
Moze se sve. Ali samo treba "neko odozgo" da napokon kaze da se krene u implementaciju. No kod nas niko nije nadlezan. Jedni prebacuju na druge. A konkretni prosvjetni radnici nemaju nikakve upute ni obavjestenja, bivaju prepusteni sami sebi. Neki ne zele "da se petljaju", drugi bi mozda i htjeli, ali ne smiju... itd...
Bolestan sistem.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#5 Re: COVID i škola?

Post by GAU8 »

alipasijaner wrote: 16/08/2020 13:35 Tako kako si ti opisao otprilike izgleda sistem u zatvoru u Lepoglavi.. ne postoji nacin kojim ces djecu drzati na distanci i da ne dolaze u dodir jedni sa drugim sto je samo po sebi pogubno za psiholoski razvoj djece..
GAU8 wrote: 16/08/2020 13:19 Ako ne mogu sami da osmisle nacine za odrzavanje nastave, neka prepisu od drugih.
Moguce je ispostovati sve mjere, samo treba zelje i volje. I discipline.
Bolje je raditi i malo skracenu nastavu, pa rasporediti u vise smjena, nego iskljucivo online nastavu. U zgradama skole organizovati putanje kretanja tako da se ucenici mogu nesmetano kretati do i od ucionica, a da ne dolaze u bliski kontakt sa drugim odjeljenima.
Moze se sve. Ali samo treba "neko odozgo" da napokon kaze da se krene u implementaciju. No kod nas niko nije nadlezan. Jedni prebacuju na druge. A konkretni prosvjetni radnici nemaju nikakve upute ni obavjestenja, bivaju prepusteni sami sebi. Neki ne zele "da se petljaju", drugi bi mozda i htjeli, ali ne smiju... itd...
Bolestan sistem.
Ti si ono sto sam ja napisao doveo do ekstrema, a to u praksi nije tako. Znam iz vlastitog iskustva, kako je recimo u Njemackoj organizovana nastava od maja. Djeca su mnogo pametnija i razumnija od mnogih odraslih i samo im treba otvoreno pojasniti zbog cega su pojedine mjere opreza potrebne i kako da se organizuju.
A alternativa je da ne nikako ne idu u skolu... pa ti vidi...
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#6 Re: COVID i škola?

Post by alipasijaner »

Nisam napisao da djeca ne trebaju ići u školu već to da ne postoji način da se spriječi kontakt među djecom.. ako međusobni kontakt djece nekako i uspiješ spriječiti u školi sigurno ga nećeš spriječiti kada djeca krenu kući..
User avatar
Laertes
Posts: 4242
Joined: 08/01/2015 18:25

#7 Re: COVID i škola?

Post by Laertes »

Šta je sa djecom koja putuju javnim prijevozom? Šta je sa učiteljima, nastavnicima i profesorima?
Na kraju krajeva, šta je sa zabranom okupljanja za više od 50 osoba u zatvorenom?
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#8 Re: COVID i škola?

Post by GAU8 »

alipasijaner wrote: 16/08/2020 14:29 Nisam napisao da djeca ne trebaju ići u školu već to da ne postoji način da se spriječi kontakt među djecom.. ako međusobni kontakt djece nekako i uspiješ spriječiti u školi sigurno ga nećeš spriječiti kada djeca krenu kući..
Van skole djeci niko ni ne brani da se druze. Niti se moze sprijeciti sirenje infekcije izvan skole.
Bitno je unutar skole pokusati izolirati odjeljenja medjusobno kako sama skola ne bi bila siritelj infekcije. I onda kada se pojave slucajevi infekcije, a pojavit ce se defintivno prije ili kasnije, moze se ici sa solidnom pretpostavkom da se nije prosirilo unutar skole na druga odjeljenja. Testira se samo jedno odjeljenje i odredi karanten po potrebi.
To je glavni razlog ovih peripetija...
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40372
Joined: 29/06/2011 23:39

#9 Re: COVID i škola?

Post by dječak sa šibicama »

Ja koliko vidim, djeca se druze, igraju, sutaju lopte, vozaju bicikla, jos od aprila mjeseca.

Kako djeci u skolu objasniti da moraju ovo ili ono, a kad krenu kuci recimo pjesice, svi ce oni u drustvu i opet ce se druziti.
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#10 Re: COVID i škola?

Post by P308 »

Najizgledniji scenarij je da u toku sedmice u skolu ide polovina razreda (do 15 ucenika) a ostatak bi nastavu pratio online da bi se nakon toga zamijenili. Takodjer postoji opcija da se ucenici razdvoje po smjenama gdje bi pola razreda islo u prvu a pola u drugu smjenu. S obzirom da bi casovi trajali 30 minuta to valjda ne bi utjecalo na normu nastavnika a u skoli bi se provodilo maksimalno 3 sata. Ne bi bilo velikog odmora a mali odmor bi se skratio na 2 do 3 minute, najvise radi odlaska u toalet. Ovo se odnosi na ucenike od prvog do cetvrtog razreda.
Navodno bi u tom slucaju radio i produzeni boravak, takodjer sa ogranicenim brojem ucenika.
Nemoguce je objasniti djeci da drze distancu. Pola dana ce ucitelju proci u opominjaju. :D

Kako god, sve je to jos uvijek u zraku. Neshvatljivo je da roditelji nemaju konkretne informacije manje od 15 dana prije pocetka nastave pa se samim tim ne mogu na vrijeme ni organizirati.
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#11 Re: COVID i škola?

Post by alipasijaner »

dječak sa šibicama wrote: 16/08/2020 15:04 Ja koliko vidim, djeca se druze, igraju, sutaju lopte, vozaju bicikla, jos od aprila mjeseca.

Kako djeci u skolu objasniti da moraju ovo ili ono, a kad krenu kuci recimo pjesice, svi ce oni u drustvu i opet ce se druziti.
Tačno tako
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7376
Joined: 16/01/2007 23:38

#12 Re: COVID i škola?

Post by banjaluka078 »

Obezbjeđuju li škole sapun u toaletu i ko će nadzirati malce da li dobro (i uopšte) peru ruke? Kako se misle izbjeći gužve na ulasku/izlasku iz škole, kako će izvoditi nastavu fizičkog? Hoće li nositi maske?
U Srbiji je stav da će se morati koristiti troslojne maske, ne platnene, eto udara na budžet.

Ne pogađa me ovaj problem direktno, ali i na poslu i u društvu, uglavnom su mi ljudi čija su djeca školarci i posredno, ovaj problem postaje i moja briga, ako će dijete pokupiti u školi, zaraziti roditelje koji će onda biti u kontaktu sa mnom.
S druge strane, evo su cijelo ljeto zajedno, ići će jedni drugim na rođendane, zajedno do i od škole, sačuvati ih se ne može 100%.

A školovati ih od kuće je katastrofa, plus što masa ljudi nema nikog da bude kući s ovim malima koji baš i nisu za ostati sami.
Juni
Posts: 541
Joined: 30/06/2010 16:10

#13 Re: COVID i škola?

Post by Juni »

Pod uzasnim Sam stresom i sama ne znam sta bih zapravo htjela da odluce.Kad citam ove nebuloze iz Srbije (a dosada su uglavmom prepisivali sve od njih ) mozda bolje da sjedi kuci, me uzas jedan vise! :skoljka:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7376
Joined: 16/01/2007 23:38

#14 Re: COVID i škola?

Post by banjaluka078 »

Imam prijatelja koji ima troje u osnovnoj i kaže da im neže dati ići u školu. Kako će pravdati, pojma nemam, njemu je baš frka.
A radna kolegica je opet u fazonu da joj ne pada na um da ih drži kuži i da ih ona uči. I njen argument je da nema smisla dok rade kafane, tržni centri, dok djeca idu na treninge, da ih ne šalje u učioni gdje još imaju najveću disciplinu.

Nije vam lako odlučiti, kako god.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7376
Joined: 16/01/2007 23:38

#15 Re: COVID i škola?

Post by banjaluka078 »

Vidjeh ovo negdje. Nadam se da nećemo imati nešto slično.

Image
Tambure
Posts: 838
Joined: 12/12/2019 16:50

#16 Re: COVID i škola?

Post by Tambure »

Djecu po dvoje u klupe, na izlete po BiH, ekskurzije, posjete kinima i pozoristima, akcije, sekcije ... djeco samo jako :thumbup:
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#17 Re: COVID i škola?

Post by daddy-kool »

Ja sam za opciju online nastave jer je to zdravstveno najsigurnije za sve, i to je prvi i jedini razlog.

Mislim da prave glupost tjerajući poltički inat da se situacija "unormali", izlazi se u susret roditeljima koji školu doživljavaju kao besplatno obdanište (većina) i prepisuju od ostalih država iz susjedstva. Koliko vidim napraviće glupost na isti način kada su pustili da se ulazi u državu bez testa ili izolacije, i kada su ukidali za Bajaram određene mjere, čisto politički potez koji će biti izuzetno loš po epidemiološku situaciju, a za neke naželost i poguban. Sve to bez prave potrebe, online nastava iako nije bila najbolje realizovana ipak je bila odlična alternativa, a mislim da se može i bolje i više. Zaboravljaju da nam sada dolaze ključni jesenski i zimski mjeseci, kada smo inače podložniji svim respiratornim infekcijama, više se boravi u zatvorenim (i neprovjetrenim) prostorima, suh zrak, niže temperature, gomile u jednoj prostoriji, djeca se ne mogu pridržavati higijenskih mjera, nositi maske ili držati distancu. Koliko treba biti slijep pa sve to ne vidjeti, i djeca su ljudi?! :?
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#18 Re: COVID i škola?

Post by alipasijaner »

Lose-lose situacija, realno roditelji ne mogu djecu naučiti ono što ih uče nastavnici, a isto tako djeca se ne mogu socijalizovati ako ostanu izolirana kući, a opet ako sjednu u školske klupe..
banjaluka078 wrote: 16/08/2020 16:50 Vidjeh ovo negdje. Nadam se da nećemo imati nešto slično.

Image
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#19 Re: COVID i škola?

Post by daddy-kool »

Laertes wrote: 16/08/2020 12:10 Školska godina bi trebala početi za nekih petnaestak dana. Naravno, od naših vlasti nikakve odluke o načinu izvođenja nastave nema. Sve je u tonu "trebalo bi" i slično.
Kao i za sve drugo, po netu se sukobljavaju dvije krajnosti. Naša ministrica zdravstva (TK) neki dan izjavi da "ako rade nargila barovi, trebala bi i škola" :-) Međutim, koliko znam, na snazi je zabrana okupljanja preko 50 osoba u zatvorenom. Ministrica je očito zaboravila na tu sitnicu...
I sam sam prosvjetni radnik, ali nemam jasan stav o ovome. Online nastava je neadekvatno rješenje za obrazovanje, a s druge strane, u jeku epidemije otvoriti škole je, blago rečeno, nepromišljeno...
Eto, volio bih čuti mišljenja...
Ne stoji poređenje da "ako može nargila mogu i škole", škola je obaveza a nargila izbor bez koga se može. Niko mene ne tjera da idem u šlauf-barove.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7376
Joined: 16/01/2007 23:38

#20 Re: COVID i škola?

Post by banjaluka078 »

alipasijaner wrote: 16/08/2020 17:04 Lose-lose situacija, realno roditelji ne mogu djecu naučiti ono što ih uče nastavnici, a isto tako djeca se ne mogu socijalizovati ako ostanu izolirana kući, a opet ako sjednu u školske klupe..
Realno, nemaju ni svi pristup internetu (ruralne sredine) niti tehniku (tablet, laptop). Učiteljice znaju dobiti zadaće oko 9-10 naveče, dok starci dođu s posla, odmore, odrade zadaću s djecom, još ako rade u smjenama...

Ovdje je, kao vrhunac ludila, tek u avgustu otkazana škola u prirodi...lobi turističkih agencija nije htio popustiti, roditelji rekli da halale pare, ali da djecu poslati neće, pa se ne kraju ipak dogovorila odgoda. Ono, od marta nisu smjeli prići školi, ne zna se hoće li i kako krenuti nastava, ali škola u prirodi, u nekom hotelu na Jahorini, gdje će puzati jedni po drugima može.
laik1981
Posts: 12931
Joined: 05/12/2012 13:04

#21 Re: COVID i škola?

Post by laik1981 »

Jos malo i bice zvanicno. Ako ostane ovakva situacija u skolu ce krenuti ucenici od prvog do cetvrtog razreda osnovne skole, kao i ucenici prvog razreda srednje skole. Ostali ce krenuti online. Ucenici u osnovnim skolama ce imati skracene casove od po pola sata, tako da ce u skoli biti ukupno dva sata dnevno. Pored toga razredi ce biti podijeljeni u dvije grupe da bi se mogla ispostovati ta distanca. Nosice se maske i vrsiti dezinfekcija ruku. Postoji mogucnost da ce im se i mjeriti temperatura prilikom ulaska u skolu. Ovo je info od savjetnice ministra obrazovanja KS.

Edit: ovo je za KS..
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#22 Re: COVID i škola?

Post by daddy-kool »

Kao što rekoh politički potez u rangu ukidanja izolacije prilikom ulaska u državu pred Bajram.
Bojim se da će nas to skupo koštati, u svakom slučaju treba tražiti alternative.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#23 Re: COVID i škola?

Post by GAU8 »

dječak sa šibicama wrote: 16/08/2020 15:04 Ja koliko vidim, djeca se druze, igraju, sutaju lopte, vozaju bicikla, jos od aprila mjeseca.

Kako djeci u skolu objasniti da moraju ovo ili ono, a kad krenu kuci recimo pjesice, svi ce oni u drustvu i opet ce se druziti.
Je li imaš djecu? Iznenadio bi se šta su sve djeca u stanju da razumiju i shvate. Samo treba pokušati, a ne odustati u startu.
laik1981
Posts: 12931
Joined: 05/12/2012 13:04

#24 Re: COVID i škola?

Post by laik1981 »

GAU8 wrote: 16/08/2020 17:18
dječak sa šibicama wrote: 16/08/2020 15:04 Ja koliko vidim, djeca se druze, igraju, sutaju lopte, vozaju bicikla, jos od aprila mjeseca.

Kako djeci u skolu objasniti da moraju ovo ili ono, a kad krenu kuci recimo pjesice, svi ce oni u drustvu i opet ce se druziti.
Je li imaš djecu? Iznenadio bi se šta su sve djeca u stanju da razumiju i shvate. Samo treba pokušati, a ne odustati u startu.
Djeca bolje slusaju nego odrasli, bar ova manja. Cim malo odrastu podivljaju :D U skole ce se ici sirom evrope, a i u regiji.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#25 Re: COVID i škola?

Post by daddy-kool »

https://www.medpagetoday.com/infectious ... id19/88065
Green zones, like many in Rhode Island, have a test positivity rate lower than 5% and fewer than 10 cases per 100,000 residents, and "should be able to open up safe and clear," as long as they have good surveillance and contact tracing and isolation in place, Fauci said.

Yellow zones have a 5% to 10% test positivity rate and 10 to 100 cases per 100,000, while red zones are above a 10% test positivity rate with more than 100 cases per 100,000.

"The best way for a state, city, or county that's red to get their children back to school is to do what's needed to become yellow, and do what's needed to become green," Fauci said.

"If you are a red state and you want to get your schools open, you can ask yourself the question -- you have a choice. You can either close the bars or close the schools," Fauci said. "If you want to have people congregating in bars, it's likely you're going to stay red. If you do something about that, it's very likely you'll transition to yellow or green."

Of course, Fauci warned, even in green areas, "there will always be cases. But how you prevent those blips of cases from becoming something that obviates the whole program, that's what you're preparing for."
Locked