COVID i škola?

Moderator: O'zone

Locked
mali_balon
Posts: 11351
Joined: 12/09/2012 09:57

#1776 Re: COVID i škola?

Post by mali_balon »

laik1981 wrote: 18/04/2021 13:24
mali_balon wrote: 18/04/2021 13:09
laik1981 wrote: 18/04/2021 13:01
Manju djecu je lakse iskontrolisati nego vecu. To je otprilike stav prosvjetnih radnika. Plus ove do cetvrtog osnovne vode uciteljice i ucitelji, dok ovi veci saltaju nastavnike i kabinete, pa je i dezinfekcija prostora neizvodiva kod starijih..
Jeste, ali opet mala djeca pokupe virus kao i veca nidze veze.....cemu onda nazor odrzavanje nastave....ali mislim da bi se moglo sve organizovati da neko hoce.....nego kod nas sve ili prepisi ili daj nesta polovicno......zato bi bolje bilo online za sve i gotovo......to je 3 sedmice skole po ovom kombinovanom modelu.....a 3 kuci online.....i sta znaci djetetu 3 sedmice skole skracenih casova, opet se kuci sa roditeljima vecina posla odradi.
Ovim mladjim uzrastima je ziva nastava puno bitnija i neophodnija. Pogotovo se to odnosi na ucenike prvog i drugog razreda.. Ne moze se porediti prvacic i ucenik 7-8 razreda. Ovi stariji mogu imati i online kvalitetnu nastavu ako hoce. Dobar dio i ove mladje djece se dobro snalazi i usvaja znanje, ali ih ima i koji imaju dosta poteskoca i koji su bukvalno izgubili citavu godinu u tom obrazovnom razvoju. Nisu ni svi roditelji sposobni pratiti sve to. Ima ih totalno informaticki nepismenih i nisu u stanju rijesiti bilo kakav tehnicki problem, a takvih problema ima skoro svakodnevno..

Drkamo pojmove....sta je prioritet suzbijanje sirenja pandemije ili obrazovanje.

Djeca ko djeca nekima ide od ruke skola a nekima ne ide bez obzira na uzrast.
Ja samo kazem da je roditeljima kuci radit i sa velikim i malim..... E sad kome je teze nek sam procjeni. Je li teze roditeljim objasnjvati npr slova ili fiziku i hemiju
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#1777 Re: COVID i škola?

Post by laik1981 »

Ma najbolje da ne idu nikako. Mogu i kuci steci osnovnu pismenost, a i na internetu mogu svasta nauciti. Skole pretvoriti u vjerske objekte. Jebo obrazovanje..
last mohicans
Posts: 11936
Joined: 09/08/2012 23:19

#1778 Re: COVID i škola?

Post by last mohicans »

laik1981 wrote: 18/04/2021 13:47 Jedino sto ne kontam je sto se vracaju ucenici trecih razreda srednjih skola, a ne vracaju ucenici cetvrog razreda.. Sto su izdvojili trece razrede kao prioritet?
To famoznu ministricu Hotu treba pitati, sve je ovo njeno maslo. Epidemiolozi se uopce ne slažu sa njenim odlukama. Maturanti idu do kraja aprila, eventualno prva sedmica maja. Neka ih kuci, a trece vraca.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#1779 Re: COVID i škola?

Post by aldinjo »

Ma držati škole zaključane do septembra ove godine. A do tada mogu škole pretvoriti u pijace.
Naslovnica
Posts: 27836
Joined: 20/03/2013 15:38

#1780 Re: COVID i škola?

Post by Naslovnica »

Treba iskoristiti kapacitete škola i smjestiti migrantsku nejač iz Bangladeša i Magreba. :thumbup:
Dzematlija
Posts: 567
Joined: 29/04/2015 12:06

#1781 Re: COVID i škola?

Post by Dzematlija »

rimano wrote: 18/04/2021 00:17 Nisu sve kasirke balave. Jeste veci prostor ali pored kasirki prodje na stotine ljudi koji budu blize kasirki neko ucenik profesoru, plus sa svakim ima indirektni kontakt (kartica ili kesh). Plus kamaru bolikurac ljudi ce pozitivni otici u bingo da se namire jer su sebi jedino oni bitni. Po mom misljenju ugrozenije su kasirke.
:thumbup:
User avatar
basicm
Posts: 10444
Joined: 16/01/2012 21:38

#1782 Re: COVID i škola?

Post by basicm »

mali_balon wrote: 18/04/2021 10:26 Nama dijete donijelo koronu iz skole, 3.razred, znam jos slucajeva gdje su djeca donijela krononu, takodje iz vrtica.
Nisam za ove neke djelimicne zajebancije ili svi u skolu ili niko, ne vidim razlog sto bi manja djeca isla a veca ne, koronu mogu prenijeti svi.
A koliko vidim nije ni epidemoliska situacija ok, mozda je u kantonu ok ali nije u bih.....a znamo koliko su ostali kantoni bili opusteni u februaru i martu....a nasi zahtjevali zatvaranje drzave.....a sad kao eto nije vise problem kod nas..
I u petak u 5 popodne samo kazu ide se u ponedjeljak u skolu, kao ko ih jebe nece sindikat i vijece roditelja moc supljirat, da je sloge pa da niko ne ode....jbte pa daj malo vremena...
Kako znate da je dijete donijelo koronu?
Meni licno je ovo najveci apsurd i zlo, djeca se optuzuju da su prenosnici i kaznjavaju zbog toga.
mali_balon
Posts: 11351
Joined: 12/09/2012 09:57

#1783 Re: COVID i škola?

Post by mali_balon »

basicm wrote: 19/04/2021 09:51
mali_balon wrote: 18/04/2021 10:26 Nama dijete donijelo koronu iz skole, 3.razred, znam jos slucajeva gdje su djeca donijela krononu, takodje iz vrtica.
Nisam za ove neke djelimicne zajebancije ili svi u skolu ili niko, ne vidim razlog sto bi manja djeca isla a veca ne, koronu mogu prenijeti svi.
A koliko vidim nije ni epidemoliska situacija ok, mozda je u kantonu ok ali nije u bih.....a znamo koliko su ostali kantoni bili opusteni u februaru i martu....a nasi zahtjevali zatvaranje drzave.....a sad kao eto nije vise problem kod nas..
I u petak u 5 popodne samo kazu ide se u ponedjeljak u skolu, kao ko ih jebe nece sindikat i vijece roditelja moc supljirat, da je sloge pa da niko ne ode....jbte pa daj malo vremena...
Kako znate da je dijete donijelo koronu?
Meni licno je ovo najveci apsurd i zlo, djeca se optuzuju da su prenosnici i kaznjavaju zbog toga.
Gledo u kasike i 4 kasika mi rekla
User avatar
basicm
Posts: 10444
Joined: 16/01/2012 21:38

#1784 Re: COVID i škola?

Post by basicm »

Ok, onda je to to.
Blizanac
Posts: 722
Joined: 28/01/2005 13:02

#1785 Re: COVID i škola?

Post by Blizanac »

Većina forumaša koji raspredaju o ovoj temi niti radi u školi niti imaju djecu koju šalju u školi pa ih jednostavno boli neka stvar šta će biti i sa djecom i sa nastavnicima.
Dakle, stvari 'vako stoje:
Prema izjavama sindikalista, nadležna ministrica je ovaj zaključak donijela uprkos protivljenju struke i nadležnih organa, što meni zvuči pomalo neshvatljivo. Osim toga, a prema izjavama predstavnika, nadležna se ministrica nije konsultovala ni sa predstavnicima uposlenika (tj. sindikalcima) ni sa Vijećem roditelja KS, a ovo su dvije skupine kojih se najviše tiče doneseni zaključak i obje skupine su protiv ovog zaključka.
Osobno smatram da ovo nije način na koji se mogu donositi ovako bitne odluke, kad se uzme u obzir trenutna situacija, i da se kod budućih koraka po ovom pitanju MORAJU konsultovati i poštovati mišljenja i struke i nastavnika i roditelja djece.
Naslovnica
Posts: 27836
Joined: 20/03/2013 15:38

#1786 Re: COVID i škola?

Post by Naslovnica »

Blizanac wrote: 19/04/2021 12:04 Većina forumaša koji raspredaju o ovoj temi niti radi u školi niti imaju djecu koju šalju u školi pa ih jednostavno boli neka stvar šta će biti i sa djecom i sa nastavnicima.
Dakle, stvari 'vako stoje:
Prema izjavama sindikalista, nadležna ministrica je ovaj zaključak donijela uprkos protivljenju struke i nadležnih organa, što meni zvuči pomalo neshvatljivo. Osim toga, a prema izjavama predstavnika, nadležna se ministrica nije konsultovala ni sa predstavnicima uposlenika (tj. sindikalcima) ni sa Vijećem roditelja KS, a ovo su dvije skupine kojih se najviše tiče doneseni zaključak i obje skupine su protiv ovog zaključka.
Osobno smatram da ovo nije način na koji se mogu donositi ovako bitne odluke, kad se uzme u obzir trenutna situacija, i da se kod budućih koraka po ovom pitanju MORAJU konsultovati i poštovati mišljenja i struke i nastavnika i roditelja djece.
A da li je Vijeće roditelja KS pitalo roditelje?
Mene nije. Niti bilo koga u mojoj okolini, a svi imamo školarce.
I većina roditelja sa kojima ja razgovaram je apsolutno za to da se djeca vrate u škole.
Ovdje neko nekoga laže i igra igre.
Blizanac
Posts: 722
Joined: 28/01/2005 13:02

#1787 Re: COVID i škola?

Post by Blizanac »

Naslovnica wrote: 19/04/2021 16:29 A da li je Vijeće roditelja KS pitalo roditelje?
Mene nije. Niti bilo koga u mojoj okolini, a svi imamo školarce.
I većina roditelja sa kojima ja razgovaram je apsolutno za to da se djeca vrate u škole.
Ovdje neko nekoga laže i igra igre.
To provjeri sa svojim predstavnikom u VR škole.
Bit je u tome da je ministrica odluku donijela a da nikoga od navedenih nije konsultovala odnosno odlučila je neovisno o stavu roditelja i nastavnika.
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#1788 Re: COVID i škola?

Post by laik1981 »

Blizanac wrote: 19/04/2021 18:20
Naslovnica wrote: 19/04/2021 16:29 A da li je Vijeće roditelja KS pitalo roditelje?
Mene nije. Niti bilo koga u mojoj okolini, a svi imamo školarce.
I većina roditelja sa kojima ja razgovaram je apsolutno za to da se djeca vrate u škole.
Ovdje neko nekoga laže i igra igre.
To provjeri sa svojim predstavnikom u VR škole.
Bit je u tome da je ministrica odluku donijela a da nikoga od navedenih nije konsultovala odnosno odlučila je neovisno o stavu roditelja i nastavnika.
A kao mjere se inace uvode i ukidaju prema stavovima onih na koje se mjere odnose. I ovo su obicna politicka prepucavanja kao, izmedju ostalog, i sve drugo kos nas.
Naslovnica
Posts: 27836
Joined: 20/03/2013 15:38

#1789 Re: COVID i škola?

Post by Naslovnica »

Blizanac wrote: 19/04/2021 18:20
Naslovnica wrote: 19/04/2021 16:29 A da li je Vijeće roditelja KS pitalo roditelje?
Mene nije. Niti bilo koga u mojoj okolini, a svi imamo školarce.
I većina roditelja sa kojima ja razgovaram je apsolutno za to da se djeca vrate u škole.
Ovdje neko nekoga laže i igra igre.
To provjeri sa svojim predstavnikom u VR škole.
Bit je u tome da je ministrica odluku donijela a da nikoga od navedenih nije konsultovala odnosno odlučila je neovisno o stavu roditelja i nastavnika.
Stav većine roditelja i nastavnika je da se krene u školu.
Ne znam ko i zašto gura ovu lažnu agendu, da li je politika ili neki viši interesi, ali je sve prepuno nelogičnosti i lažnih informacija.
Blizanac
Posts: 722
Joined: 28/01/2005 13:02

#1790 Re: COVID i škola?

Post by Blizanac »

laik1981 wrote: 19/04/2021 18:48 A kao mjere se inace uvode i ukidaju prema stavovima onih na koje se mjere odnose. I ovo su obicna politicka prepucavanja kao, izmedju ostalog, i sve drugo kos nas.
Ako si čitao sa razumjevanjem šta sam napisao, mogao si uočiti da sam ja upravo naglasio da se struka treba konsultovati, kao i oni kojih se ovo direktno tiče.
Blizanac
Posts: 722
Joined: 28/01/2005 13:02

#1791 Re: COVID i škola?

Post by Blizanac »

Naslovnica wrote: 19/04/2021 18:55 Stav većine roditelja i nastavnika je da se krene u školu.
Ne znam ko i zašto gura ovu lažnu agendu, da li je politika ili neki viši interesi, ali je sve prepuno nelogičnosti i lažnih informacija.
Daj nam link na tu anketu gdje su se većina roditelja i nastavnika tako izjasnile?
Naslovnica
Posts: 27836
Joined: 20/03/2013 15:38

#1792 Re: COVID i škola?

Post by Naslovnica »

Blizanac wrote: 19/04/2021 19:10
Naslovnica wrote: 19/04/2021 18:55 Stav većine roditelja i nastavnika je da se krene u školu.
Ne znam ko i zašto gura ovu lažnu agendu, da li je politika ili neki viši interesi, ali je sve prepuno nelogičnosti i lažnih informacija.
Daj nam link na tu anketu gdje su se većina roditelja i nastavnika tako izjasnile?
Ne, daj ti anketu gdje se većina roditelja izjasnila da nisu za povratak u školu. ;-)
Ja ti kažem da nas niko ništa nije pitao, a evo šta pišu roditelji na FB stranici VR KS.
Image
Image

Sramota je šta rade.
Blizanac
Posts: 722
Joined: 28/01/2005 13:02

#1793 Re: COVID i škola?

Post by Blizanac »

Naslovnica wrote: 19/04/2021 19:29
Blizanac wrote: 19/04/2021 19:10
Naslovnica wrote: 19/04/2021 18:55 Stav većine roditelja i nastavnika je da se krene u školu.
Ne znam ko i zašto gura ovu lažnu agendu, da li je politika ili neki viši interesi, ali je sve prepuno nelogičnosti i lažnih informacija.
Daj nam link na tu anketu gdje su se većina roditelja i nastavnika tako izjasnile?
Ne, daj ti anketu gdje se većina roditelja izjasnila da nisu za povratak u školu. ;-)
Ja ti kažem da nas niko ništa nije pitao, a evo šta pišu roditelji na FB stranici VR KS.
Image
Image

Sramota je šta rade.
Pa nisam se ja pozivao ni na kakvu anketu.
Ti tvrdiš da je većina i roditelja i nastavnika za povratak u školu.
Dakle, daj nam tu anketu?
Nemoj me krivo shvatiti, nisam ja protiv većinske volje, samo nam daj to izjašnjavanje?
Naslovnica
Posts: 27836
Joined: 20/03/2013 15:38

#1794 Re: COVID i škola?

Post by Naslovnica »

Ja sam prvo rekao:
I većina roditelja sa kojima ja razgovaram je apsolutno za to da se djeca vrate u škole.
Pa sam ponukan time napisao:
Stav većine roditelja i nastavnika je da se krene u školu.
I onda odem na stranicu VR KS, kad ne lezi vraze, i tamo na famoznoj anketi vecina roditelja nije bila za online, ali su tu anketu uklonili. Vidis komentare pojedinaca, postavio sam ti slike.
VR je kompromitovano i ispolitizirano, i uopste nije relevantno da iznosi stavove roditelja.
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#1795 Re: COVID i škola?

Post by laik1981 »

Vecina roditelja je za kombinovani model. Oko 80%. Prosvjetni radnici su za ono sto im sindikat nalozi. Sto bi imali svoje misljenje kad imaju Sivru da misli za njih..
Blizanac
Posts: 722
Joined: 28/01/2005 13:02

#1796 Re: COVID i škola?

Post by Blizanac »

Ja bih ti mogao navestii i obrnute primjere, gdje se od 23 roditelja njih 20 izjasnilo za online u tom odjeljenju, ali otići će naširoko a nije ni poenta mog upisa.
Još jednom: o ovim stvarima ministrica bi morala imati stav struke i saslušati nastavnike i roditelje. Dakle, poenta je na međusobnoj saradnji i komunikaciji i donošenju odluka u najboljem interesu svih
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#1797 Re: COVID i škola?

Post by laik1981 »

Produzeni boravci rade uredno citavo vrijeme. Treninzi u skolskim salama nikad nisu bili prekidani. U produzenim ih po 25-30, na treninzima ih zna biti i vise. Ako moze to onda moze i skola. Nisu zabranili nista sto naplacuju. Da ne spominjemo da vrtici rade citavo vrijeme.

Prosvjetni radnici trebaju biti medju prvima u redu za vakcinaciju i da se ta saga jednom zavrsi.

Isto tako svi roditelji trebaju da imaju pravo da odluce kako zele da njihovo dijete pohadja nastavu..
last mohicans
Posts: 11936
Joined: 09/08/2012 23:19

#1798 Re: COVID i škola?

Post by last mohicans »

Moje dijete ne trenira vec mjesec dana. Ne idu svi treninzi, pogotovo u zatvorenom prostoru. Najveca ekspertica za obrazovanje,Hota, danas na N1 reče da niko se nije zarazio u školi, dokazala žena.
Naslovnica
Posts: 27836
Joined: 20/03/2013 15:38

#1799 Re: COVID i škola?

Post by Naslovnica »

last mohicans wrote: 19/04/2021 20:40 Moje dijete ne trenira vec mjesec dana. Ne idu svi treninzi, pogotovo u zatvorenom prostoru. Najveca ekspertica za obrazovanje,Hota, danas na N1 reče da niko se nije zarazio u školi, dokazala žena.
Uskoro ce poceti trenirati. :thumbup:
Naslovnica
Posts: 27836
Joined: 20/03/2013 15:38

#1800 Re: COVID i škola?

Post by Naslovnica »

laik1981 wrote: 19/04/2021 20:33 Produzeni boravci rade uredno citavo vrijeme. Treninzi u skolskim salama nikad nisu bili prekidani. U produzenim ih po 25-30, na treninzima ih zna biti i vise. Ako moze to onda moze i skola. Nisu zabranili nista sto naplacuju. Da ne spominjemo da vrtici rade citavo vrijeme.

Prosvjetni radnici trebaju biti medju prvima u redu za vakcinaciju i da se ta saga jednom zavrsi.

Isto tako svi roditelji trebaju da imaju pravo da odluce kako zele da njihovo dijete pohadja nastavu..
Slazem se.
I u Hrvatskoj i Srbiji krecu sa nastavom.
Locked