COVID i škola?

Moderator: O'zone

Locked
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#1651 Re: COVID i škola?

Post by Naslovnica »

Slažem se.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#1652 Re: COVID i škola?

Post by wewa »

https://radiosarajevo.ba/vijesti/bosna- ... vor/404508
U narednih 48 sati bit će donesena odluka o načinu izvođenja nastave u drugom polugodištu u Kantonu Sarajevo.

Podsjetimo, Krizni štab Kantona Sarajevo nije donio odluku o načinu izvođenja nastave u drugom polugodištu, dok je Aida Pitić, epidemiologinja podvukla da se, prije donošenju odluke, moraju imati u vidu naredbe Kantonalnog i Federalnog kriznog štaba, koje se tiču propisane distance, nošenja maski, okupljanja u zatvorenom prostoru.

Ministrica Naida Hota-Muminović je ranije naglasila da bi se odluka o izvođenju nastave u drugom polugodištu mogla donijeti u utorak, a najkasnije u srijedu.

Portal Radiosarajevo.ba danas je kontaktirao Suadina Sivru, predsjednika Samostalnog sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja FBiH – Kantonalni odbor Kantona Sarajevo, koji je ranije naglasio da je tražio od Vlade KS da se odluči za jedan od modela.

"Što se mene tiče, ja sam svoj prijedlog već dao. za mene je najbolje da se djeca vrate u školu i da se u drugom polugodištu odvija normalna nastava u učionicama", kazao je Sivro za portal Radiosarajevo.ba, dodajući da njegov sindikat i dalje traži dodatnu zaštitu za nastavno osoblje i veća ulaganja u obrazovanje.

Kontaktirali smo i ministricu Hota-Muminović, ali nije odgovarila na naš telefonski poziv, da bismo saznali i njeno mišljenje i kada bi se konačna odluka o načinu odvijanja nastave mogla donijeti.

Podsjetimo, u Kantonu Sarajevo za naredni ponedjeljak najavljen je početak drugo polugodište u osnovnim i srednjim školama.

Iz Vijeća roditelja traže mogućnost izbora i da odluka bude na roditeljima.

Prema izlaznim anketama - mišljenja roditelja su da se i u drugom polugodištu odvija online nastava.
o kakvim ovi anketama pricaju?! i zasto to nazivaju 'izlaznim' anketama, nepismenjaci!

ja od srca navijam za povratak u skolske klupe.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#1653 Re: COVID i škola?

Post by Naslovnica »

wewa wrote: 26/01/2021 10:32 https://radiosarajevo.ba/vijesti/bosna- ... vor/404508
U narednih 48 sati bit će donesena odluka o načinu izvođenja nastave u drugom polugodištu u Kantonu Sarajevo.

Podsjetimo, Krizni štab Kantona Sarajevo nije donio odluku o načinu izvođenja nastave u drugom polugodištu, dok je Aida Pitić, epidemiologinja podvukla da se, prije donošenju odluke, moraju imati u vidu naredbe Kantonalnog i Federalnog kriznog štaba, koje se tiču propisane distance, nošenja maski, okupljanja u zatvorenom prostoru.

Ministrica Naida Hota-Muminović je ranije naglasila da bi se odluka o izvođenju nastave u drugom polugodištu mogla donijeti u utorak, a najkasnije u srijedu.

Portal Radiosarajevo.ba danas je kontaktirao Suadina Sivru, predsjednika Samostalnog sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja FBiH – Kantonalni odbor Kantona Sarajevo, koji je ranije naglasio da je tražio od Vlade KS da se odluči za jedan od modela.

"Što se mene tiče, ja sam svoj prijedlog već dao. za mene je najbolje da se djeca vrate u školu i da se u drugom polugodištu odvija normalna nastava u učionicama", kazao je Sivro za portal Radiosarajevo.ba, dodajući da njegov sindikat i dalje traži dodatnu zaštitu za nastavno osoblje i veća ulaganja u obrazovanje.

Kontaktirali smo i ministricu Hota-Muminović, ali nije odgovarila na naš telefonski poziv, da bismo saznali i njeno mišljenje i kada bi se konačna odluka o načinu odvijanja nastave mogla donijeti.

Podsjetimo, u Kantonu Sarajevo za naredni ponedjeljak najavljen je početak drugo polugodište u osnovnim i srednjim školama.

Iz Vijeća roditelja traže mogućnost izbora i da odluka bude na roditeljima.

Prema izlaznim anketama - mišljenja roditelja su da se i u drugom polugodištu odvija online nastava.
o kakvim ovi anketama pricaju?! i zasto to nazivaju 'izlaznim' anketama, nepismenjaci!

ja od srca navijam za povratak u skolske klupe.
Lažu, kakve ba ankete, niti nas je ko pitao niti bilo šta.
A u razgovoru sa roditeljima i razrednicima, svi su da se djeca vrate u klupe, oprezno ali da se vraćaju.
U većini kantona djeca u klupama samo naši u KS nekakve lažne ankete podmeću i igraju igre
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#1654 Re: COVID i škola?

Post by wewa »

stigla obavijest, svi nastavljaju kao i pred kraj polugodista osim zavrsnih razreda osn. i srednje skole, oni idu u ucionice od 8.2.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#1655 Re: COVID i škola?

Post by Naslovnica »

wewa wrote: 26/01/2021 15:54 stigla obavijest, svi nastavljaju kao i pred kraj polugodista osim zavrsnih razreda osn. i srednje skole, oni idu u ucionice od 8.2.
OK, i bilo ja za očekivati.
Nakon 2 sedmice će garant revizija i za nadati se da će, u slučaju pozitivnog trenda, djeca biti vraćena u klupe.
Nedzada
Posts: 519
Joined: 14/09/2020 10:09

#1656 Re: COVID i škola?

Post by Nedzada »

Kakva je svrha slati djecu svaki drugi dan u školu?
I nekako mogu razumijeti sedmicu ideš sedmicu online ... zbog epidemiološke situacije .... ali slati svaki drugi dan u školu ne kontam nikako.
Vjerovatno će reći da tako djeca ne prave pauzu i dalje su aktivna.

Ne mogu vjerovati da će svaki dan vršiti dezinfekciju poslije nastave da bi druga djeca mogla sutra doći.
laik1981
Posts: 12980
Joined: 05/12/2012 13:04

#1657 Re: COVID i škola?

Post by laik1981 »

Nedzada wrote: 26/01/2021 19:05 Kakva je svrha slati djecu svaki drugi dan u školu?
I nekako mogu razumijeti sedmicu ideš sedmicu online ... zbog epidemiološke situacije .... ali slati svaki drugi dan u školu ne kontam nikako.
Vjerovatno će reći da tako djeca ne prave pauzu i dalje su aktivna.

Ne mogu vjerovati da će svaki dan vršiti dezinfekciju poslije nastave da bi druga djeca mogla sutra doći.
Svaki dan se i do sada vrsila dezinfekcija prostora posle nastave, bar u skoli u koju moje dijete ide.. Mislim da je to obaveza u svim skolama..
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#1658 Re: COVID i škola?

Post by wewa »

Nedzada wrote: 26/01/2021 19:05 Kakva je svrha slati djecu svaki drugi dan u školu?
I nekako mogu razumijeti sedmicu ideš sedmicu online ... zbog epidemiološke situacije .... ali slati svaki drugi dan u školu ne kontam nikako.
Vjerovatno će reći da tako djeca ne prave pauzu i dalje su aktivna.

Ne mogu vjerovati da će svaki dan vršiti dezinfekciju poslije nastave da bi druga djeca mogla sutra doći.
kako mislis svaki drugi dan? gdje to stoji u obavjestenju?
Nedzada
Posts: 519
Joined: 14/09/2020 10:09

#1659 Re: COVID i škola?

Post by Nedzada »

wewa wrote: 27/01/2021 08:39
Nedzada wrote: 26/01/2021 19:05 Kakva je svrha slati djecu svaki drugi dan u školu?
I nekako mogu razumijeti sedmicu ideš sedmicu online ... zbog epidemiološke situacije .... ali slati svaki drugi dan u školu ne kontam nikako.
Vjerovatno će reći da tako djeca ne prave pauzu i dalje su aktivna.

Ne mogu vjerovati da će svaki dan vršiti dezinfekciju poslije nastave da bi druga djeca mogla sutra doći.
kako mislis svaki drugi dan? gdje to stoji u obavjestenju?
ZE DO kanton je u pitanju
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#1660 Re: COVID i škola?

Post by wewa »

Nedzada wrote: 27/01/2021 08:42
wewa wrote: 27/01/2021 08:39
Nedzada wrote: 26/01/2021 19:05 Kakva je svrha slati djecu svaki drugi dan u školu?
I nekako mogu razumijeti sedmicu ideš sedmicu online ... zbog epidemiološke situacije .... ali slati svaki drugi dan u školu ne kontam nikako.
Vjerovatno će reći da tako djeca ne prave pauzu i dalje su aktivna.

Ne mogu vjerovati da će svaki dan vršiti dezinfekciju poslije nastave da bi druga djeca mogla sutra doći.
kako mislis svaki drugi dan? gdje to stoji u obavjestenju?
ZE DO kanton je u pitanju
ja sam bila uvjerena da kod vas nastava tece normalno...
btw kako kaze forumas, svakodnevna dezinfekcija je obavezna u svim skolama
User avatar
simbabimba
Posts: 719
Joined: 18/03/2008 09:35

#1661 Re: COVID i škola?

Post by simbabimba »

https://dulist.hr/sve-vise-djece-s-post ... EvxkLI1hwk

A mi NEMAMO POJMA nikakve podatke nemamo,koliko je djece bolovalo, sa kakvim simptomima, je li bilo naknadnih komplikacija, posljedica, kakvih...milion pitanja i milion stvari za pratiti u populaciji a kod nas se ljudi se sami lijece po kucama, ne ulaze ni u kakvu statistiku, nosi nas stihija skupa sa idiotima koji nam upravljaju zivotima...
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#1662 Re: COVID i škola?

Post by wewa »

simbabimba wrote: 27/01/2021 11:01 https://dulist.hr/sve-vise-djece-s-post ... EvxkLI1hwk

A mi NEMAMO POJMA nikakve podatke nemamo,koliko je djece bolovalo, sa kakvim simptomima, je li bilo naknadnih komplikacija, posljedica, kakvih...milion pitanja i milion stvari za pratiti u populaciji a kod nas se ljudi se sami lijece po kucama, ne ulaze ni u kakvu statistiku, nosi nas stihija skupa sa idiotima koji nam upravljaju zivotima...
to smo sebi birali ili dopustili da nam biraju oni kojima nije mrsko izaci na glasanje.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#1663 Re: COVID i škola?

Post by Naslovnica »

https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/cdc ... 37586.html

OHRABRUJUĆI PODACI

Još jedno istraživanje potvrdilo: U školama nije uočeno brzo širenje koronavirusa

Studije provedene u SAD-u i nekim europskim državama pokazale su da u školama u kojima se prakticira nošenje zaštitnih maski, pazi se na održavanje fizičkog razmaka te se primjenjuju ostale mjere opreza, a ne provode se sportske aktivnosti u zatvorenim prostorima, nije uočeno tako brzo širenje koronavirusa među djecom, objavili su u utorak istraživači američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).

Pitanje rizika od zaraze koronavirusom u školama i o tomu treba li djeci omogućiti fizički odlazak u škole ili nastaviti s online nastavom vruća je tema rasprava u mnogim zemljama, uključujući i Sjedinjene Države.

I premda ima dokaza o prijenosu infekcije među djecom za vrijeme fizičkog boravka na nastavi u školama, "dostupni podaci prikupljeni tijekom jesenskog školskog semestra pokazali su ohrabrujuće rezultate te ukazuju na mogućnost povratka učenika na nastavu u škole uz pridržavanje svih propisanih mjera", napisali su stručnjaci u članku objavljenom u časopisu Journal of American Medical Association (JAMA).

"S obzirom na to da su se mnoge škole u nekim dijelovima Sjedinjenih Država, ali i na međunarodnoj razini ponovno otvorile, istraživači su evidentirali slučajeve zaraze koronavirusom na nastavi, no malo je dokaza koji bi upućivali na to da su škole znatno pridonijele povećanom prijenosu virusa u zajednici", objavio je CDC.

Autori su iznijeli rezultate nove CDC-ove studije provedene u ruralnim školama u Wisconsinu, gdje su se učenici osoblje strogo pridržavali naputka o nošenju zaštitnih maski. Pokazalo se da je incidencija zaraze COVID-om u 17 tamošnjih osnovnih i srednjih škola bila 37 posto niža nego u široj zajednici, a među osobljem škola nije zabilježen nijedan slučaj zaraze.

U studiji provedenoj u Wisconsinu samo se sedam od 191 slučaja zaraze (ili 3,7 posto) među 5530 učenika i osoblja škola u razdoblju od 31. kolovoza do 29. studenoga 2020. povezalo sa zarazom u školskim ustanovama. Koronavirusom su bili zaraženi isključivo učenici, a ne i nastavnici i ostalo odraslo osoblje škola.

"S obzirom na rezultate provedene studije, čini se malo vjerojatnim da će se odrasle osobe, odnosno zaposlenici škola, uz pridržavanje odgovarajućih mjera, poput fizičke distance i nošenja maski, zaraziti COVID-om u učionicama", rekla je glavna autorica studije Amy Falk iz američke grupacije bolnica i klinika Aspirus.

Znanstvenici CDC-a su u članku objavljenom u JAMA-i napisali da bi zatvaranja škola mogla negativno utjecati na obrazovni razvoj mladih i na njihovo mentalno zdravlje.

Pritom ističu da su u zaštiti od infekcije virusom ključne mjere kojih se treba i dalje pridržavati - nositi maske, održavati fizički kontakt, nastojati što češće provjetravati prostorije te provoditi brza antigenska testiranja da bi se što prije izolirali asimptomatski slučajevi zaraze.

Istodobno bi trebalo "ograničiti sportske školske aktivnosti u dvoranama i ona školska natjecanja koja povećavaju rizik od prijenosa virusa", smatraju u CDC-u.

Istraživači su proučavali rezultate studija i dostupne podatke iz američkih škola u Mississippiju, Sjevernoj Karolini i Wisconsinu te iz škola u nekim europskim državama.
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#1664 Re: COVID i škola?

Post by P308 »

Naslovnica wrote: 26/01/2021 16:00
wewa wrote: 26/01/2021 15:54 stigla obavijest, svi nastavljaju kao i pred kraj polugodista osim zavrsnih razreda osn. i srednje skole, oni idu u ucionice od 8.2.
OK, i bilo ja za očekivati.
Nakon 2 sedmice će garant revizija i za nadati se da će, u slučaju pozitivnog trenda, djeca biti vraćena u klupe.
Odluka je, koliko sam ja vidio, na snazi do 26.2.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#1665 Re: COVID i škola?

Post by Naslovnica »

.........
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#1666 Re: COVID i škola?

Post by kox »

Ova odluka da nastava u svim osnovnim skolama u KS pocinje u 9 je van pameti. Roditelji rade, s kim da djeca budu do 9 sati, razmišljaju li ovi iz ministarstva i o čemu ?
User avatar
MarshalDodik
Posts: 1330
Joined: 20/11/2018 16:45

#1667 Re: COVID i škola?

Post by MarshalDodik »

kox wrote: 07/02/2021 10:50 Ova odluka da nastava u svim osnovnim skolama u KS pocinje u 9 je van pameti. Roditelji rade, s kim da djeca budu do 9 sati, razmišljaju li ovi iz ministarstva i o čemu ?
Ko doceka dijete kad kuci dodje ranije ?
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#1668 Re: COVID i škola?

Post by kox »

Neko se obično plati da preuzme dijete, teta cuvalica valjda, ovi privatni produženi boravci i sl. Ali ne može teta doći u 8, čuvati dijete do 9, odvesti ga u skolu pa mahati ušima do 11:30 i onda opet preuzeti dijete. Mozda neko i ima takvu varijantu ali to je rijetkost.
User avatar
MarshalDodik
Posts: 1330
Joined: 20/11/2018 16:45

#1669 Re: COVID i škola?

Post by MarshalDodik »

Stvarno ova odluka ne ide u prilog ako su zaposlena oba roditelja
User avatar
konektovan
Posts: 40550
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1670 Re: COVID i škola?

Post by konektovan »

kox wrote: 07/02/2021 11:38 Neko se obično plati da preuzme dijete, teta cuvalica valjda, ovi privatni produženi boravci i sl. Ali ne može teta doći u 8, čuvati dijete do 9, odvesti ga u skolu pa mahati ušima do 11:30 i onda opet preuzeti dijete. Mozda neko i ima takvu varijantu ali to je rijetkost.
Produzeni ko ima mogucnost, nane, dede....rodbina, komsije...ko ce ga znati, narod se snalazi kako zna i umije..
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#1671 Re: COVID i škola?

Post by kox »

konektovan wrote: 07/02/2021 12:48
kox wrote: 07/02/2021 11:38 Neko se obično plati da preuzme dijete, teta cuvalica valjda, ovi privatni produženi boravci i sl. Ali ne može teta doći u 8, čuvati dijete do 9, odvesti ga u skolu pa mahati ušima do 11:30 i onda opet preuzeti dijete. Mozda neko i ima takvu varijantu ali to je rijetkost.
Produzeni ko ima mogucnost, nane, dede....rodbina, komsije...ko ce ga znati, narod se snalazi kako zna i umije..
Naravno, ali ovaj početak škole u 9 to nepotrebno komplikuje. Uglavnom roditelji moraju odvesti dijete pa ga neko poslije škole preuzme, i kako da ga odvedu u ta doba ako rade. Baš bezveze napravljen problem zato što neko nije razmislio 5 minuta sta znaci to pomijeranje početka nastave na 9.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13609
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#1672 Re: COVID i škola?

Post by JohnnyS »

kox wrote: 07/02/2021 10:50 Ova odluka da nastava u svim osnovnim skolama u KS pocinje u 9 je van pameti. Roditelji rade, s kim da djeca budu do 9 sati, razmišljaju li ovi iz ministarstva i o čemu ?
Jesi ti sam išao u školu ili su te vodili? Mene stara prvi dan odvela u školu da vidim put i ćao. I svima iz razreda tako. Prave se invalidi od djece danas
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#1673 Re: COVID i škola?

Post by kox »

JohnnyS wrote: 07/02/2021 14:45
kox wrote: 07/02/2021 10:50 Ova odluka da nastava u svim osnovnim skolama u KS pocinje u 9 je van pameti. Roditelji rade, s kim da djeca budu do 9 sati, razmišljaju li ovi iz ministarstva i o čemu ?
Jesi ti sam išao u školu ili su te vodili? Mene stara prvi dan odvela u školu da vidim put i ćao. I svima iz razreda tako. Prave se invalidi od djece danas
Ma dobro ti si vjerovatno položio vozački sa 7 godina i fakultet završio sa 9. Ja ovo o običnoj djeci pričam, vi vunderkindi na stranu.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13609
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#1674 Re: COVID i škola?

Post by JohnnyS »

kox wrote: 07/02/2021 15:09
JohnnyS wrote: 07/02/2021 14:45
kox wrote: 07/02/2021 10:50 Ova odluka da nastava u svim osnovnim skolama u KS pocinje u 9 je van pameti. Roditelji rade, s kim da djeca budu do 9 sati, razmišljaju li ovi iz ministarstva i o čemu ?
Jesi ti sam išao u školu ili su te vodili? Mene stara prvi dan odvela u školu da vidim put i ćao. I svima iz razreda tako. Prave se invalidi od djece danas
Ma dobro ti si vjerovatno položio vozački sa 7 godina i fakultet završio sa 9. Ja ovo o običnoj djeci pričam, vi vunderkindi na stranu.

Ne. Bio sam prosječno dijete u doba kad su se djeca sama ispred zgrade igrala bez da su mama i tata stalno na balkonu bili.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#1675 Re: COVID i škola?

Post by kox »

JohnnyS wrote: 07/02/2021 15:10
kox wrote: 07/02/2021 15:09
JohnnyS wrote: 07/02/2021 14:45

Jesi ti sam išao u školu ili su te vodili? Mene stara prvi dan odvela u školu da vidim put i ćao. I svima iz razreda tako. Prave se invalidi od djece danas
Ma dobro ti si vjerovatno položio vozački sa 7 godina i fakultet završio sa 9. Ja ovo o običnoj djeci pričam, vi vunderkindi na stranu.

Ne. Bio sam prosječno dijete u doba kad su se djeca sama ispred zgrade igrala bez da su mama i tata stalno na balkonu bili.
E super, onda ti svoje dijete od 6, 7 ili 8 godina ako ga imaš pusti da samo sjedi kući od 7 do 9 dok si ti na poslu, spremi se da ide u školu pa samo onda ode do nje. Mozda i rucak da nspravi kad se naravno samo vrati.
Last edited by kox on 07/02/2021 15:14, edited 1 time in total.
Locked