Corona cjepivo/vakcina - News

Moderator: O'zone

Locked
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#9576 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by KraljicaIzJajca »

Naslovnica wrote: 11/09/2021 13:02
KraljicaIzJajca wrote: 11/09/2021 12:56

Aludirala sam na osobe koje nisu imale težak oblik oboljenja. :)

Preboljeli sa blagim i srednje teškim oblikom u kući su i meni pod upitnikom. :-D

Primili su iz raznih razloga, strah, neizvjesnost, nemanje znanja...

Uopće nije napravljeno istraživanje na cijepljenju prethodno oporavljenih u kući, ali sad bi mogli imati informacije, pronaći odgovor, koliko je uopće pomoglo cijepljenje u odnosu na necijepljene a jednako preboljele. Koliko ih se ponovo zarazilo, a ima primjera iz obje grupe.
Kod nas nakon korone djeca imala više antitijela nego mi, nisu se ni počešala.
:lol: :thumbup:
Zato razumijem stav tvoje žene, jer ga je lakše preboljela i ne želi cijepljenje. Ona može imati nisku razinu antitijela, ali su joj 50% šanse da se neće ponovno zaraziti. Cijepljene osobe bez povijesti prethodnog oboljenja imaju jednake šanse, a jedina razlika je da su im više šanse sa lakšim simptomima. Svrha trenutnog cijepljenja je isključivo umanjiti širenje i mutiranje virusa. Cijepljenje na duži period nije riješenje, jer covid nije gripa, a cjepivo nije razvijeno kao cjepivo gripe.
Nadajmo se tabletama.
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#9577 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by deogest »

JohnnyS wrote: 11/09/2021 10:51
deogest wrote: 11/09/2021 00:04 Ima li naznaka za ove digitalne potvrde vakcinacije, kad ce to biti na nivou citave Federacije? Nije valjda da cemo i dalje zavisiti od yebenog papira u novacniku.
Ne znači ti ništa federacija, to treba biti državni nivo, a tu naravno koče ovi iz RS. Pouka za sljedeću pandemiju neka bude, cijepite se u drugoj državi
Ako ova pandemija nije pokazala koliko je ova drzava nefunkcionalna i koliko se politicarima yebe za stanovnistvo, onda ne znam sta ce pokazat. Ko god moze, nek ide vani, proci ce mu zivot u dangubljenju i pricanju protiv tih istih politicara, dok se oni bogate.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13410
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#9578 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by JohnnyS »

deogest wrote: 11/09/2021 13:14
JohnnyS wrote: 11/09/2021 10:51

Ne znači ti ništa federacija, to treba biti državni nivo, a tu naravno koče ovi iz RS. Pouka za sljedeću pandemiju neka bude, cijepite se u drugoj državi
Ako ova pandemija nije pokazala koliko je ova drzava nefunkcionalna i koliko se politicarima yebe za stanovnistvo, onda ne znam sta ce pokazat. Ko god moze, nek ide vani, proci ce mu zivot u dangubljenju i pricanju protiv tih istih politicara, dok se oni bogate.

Na primjeru cjepiva ja vazda govorim kakva smo kurčina od države. Sreća da nije neka gora bolest, svi bismo pomrli.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7376
Joined: 16/01/2007 23:38

#9579 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by banjaluka078 »

Healthy boys may be more likely to be admitted to hospital with a rare side-effect of the Pfizer/BioNTech Covid vaccine that causes inflammation of the heart than with Covid itself, US researchers claim.

Their analysis of medical data suggests that boys aged 12 to 15, with no underlying medical conditions, are four to six times more likely to be diagnosed with vaccine-related myocarditis than ending up in hospital with Covid over a four-month period.

Most children who experienced the rare side-effect had symptoms within days of the second shot of Pfizer/BioNTech vaccine, though a similar side-effect is seen with the Moderna jab. About 86% of the boys affected required some hospital care, the authors said.



Saul Faust, professor of paediatric immunology and infectious diseases at the University of Southampton, who was not involved in the work, said the findings appeared to justify the cautious approach taken on teenage vaccines by the UK’s Joint Committee on Vaccines and Immunisation.

The JCVI did not recommend vaccinating healthy 12 to 15-year-olds, but referred the matter to the UK’s chief medical officers who are expected to make a final decision next week. Children aged 12 to 15 who are particularly vulnerable to Covid, or who live with an at-risk person, are eligible for the shots.

In the latest study, which has yet to be peer reviewed, Dr Tracy Høeg at the University of California and colleagues analysed adverse reactions to Covid vaccines in US children aged 12 to 17 during the first six months of 2021. They estimate the rate of myocarditis after two shots of Pfizer/BioNTech vaccine to be 162.2 cases per million for healthy boys aged 12 to 15 and 94 cases per million for healthy boys aged 16 to 17. The equivalent rates for klix were 13.4 and 13 cases per million, respectively. At current US infection rates, the risk of a healthy adolescent being taken to hospital with Covid in the next 120 days is about 44 per million, they said.

How reliable the data is and whether similar numbers could be seen in the UK if healthy 12 to 15-year-olds are vaccinated are unclear: vaccine reactions are recorded differently in the US and shots are given at longer time intervals in the UK. According to the UK medicines regulator, the rate of myocarditis after Covid vaccination is only six per million shots of Pfizer/BioNTech.

So far, UK children have not been admitted to hospital for Covid in large numbers and may not be at great risk of long Covid. While the recent Clock study found that up to 14% of children who caught Covid may still have symptoms 15 weeks later, levels of fatigue appear similar to those in children who have not caught the virus. This suggests that children may be spared some of the most debilitating problems seen in adult long Covid.
Covid-19 vaccines to be offered to children in the UK aged 16 and 17<br>epa09395350 A Covid vaccination sign outside a vaccination centre in London, Britain, 04 August 2021. The UK government is expected to announce that Covid-19 vaccines are to be offered to children in the UK aged 16 and 17, in line with many other countries.

The overwhelming majority of myocarditis appears after the second dose of vaccine, so offering single shots could protect children while reducing their risk of the side effect even further.

“While myocarditis after vaccination is exceptionally rare, we may be able to change the first or second doses or combine vaccines differently to avoid the risk at all, once we understand the physiology better,” said Prof Faust. “On balance, there is no urgency to immunise children from a medical perspective, although if schools are unable to maintain education for the vast majority at all times, the overall balance could shift. If my two teenage children are offered the vaccine by the NHS my GP wife and I will have no hesitation in allowing them to receive the vaccine.”

Prof Adam Finn, a member of JCVI at the University of Bristol, said: “I stand by the JCVI advice, which is not to go ahead at this time with vaccinating healthy 12 to 15-year-olds on health outcome risk-benefit grounds given the current uncertainty – as there is a small but plausible risk that rare harms could turn out to outweigh modest benefits.”

https://www.theguardian.com/world/2021/ ... ests-study
sabanss
Posts: 4547
Joined: 13/08/2006 11:20

#9580 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by sabanss »

Pa ovako na prvu miokarditis nije baš toliko rijedak. Dovoljno je da znam slučajeve u BiH iako je Pfizer bio rijetka vakcina u odnosu na ostale.

Da druge strane ne znam niti jedan slučaj stvaranja ugruška kod ljudi koji su primili AZ.

Znam da je uzorak ljudi koji poznajem ekstremno mali ali je makar uzorak za razliku od medijskih glasina koji su pokopali AZ kao vodeću vakcinu zapadnog svijeta.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#9581 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Sanjarko »

Ovdje nekoj zeni, nisam siguran ali valjda iz komsiluka pozlilo od vakcine i zavrsila u bolnici.
Naslovnica
Posts: 27662
Joined: 20/03/2013 15:38

#9582 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Naslovnica »

Sanjarko wrote: 12/09/2021 08:45 Ovdje nekoj zeni, nisam siguran ali valjda iz komsiluka pozlilo od vakcine i zavrsila u bolnici.
Kakav si ti jarane?
Bolji?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#9583 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Sanjarko »

Naslovnica wrote: 12/09/2021 08:50
Sanjarko wrote: 12/09/2021 08:45 Ovdje nekoj zeni, nisam siguran ali valjda iz komsiluka pozlilo od vakcine i zavrsila u bolnici.
Kakav si ti jarane?
Bolji?
+1

Dobro sam. Nalazi uredni, malo visa masnoca, ali i ona je solidna. Cekam ultrazvuk 23-ceg da provjere ostalo, jetru s kojom sam imao davno problema i ostatak. Mora da je bila neka upala i cikloflox pomogao pravo. Samo tlak seta, a nemam s cim provjerit. Ovaj digitalni nije uredu, laze.

Hvala na pitanju, kod tebe sve ok, nakon vakcinisanja itd.
Naslovnica
Posts: 27662
Joined: 20/03/2013 15:38

#9584 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Naslovnica »

Sanjarko wrote: 12/09/2021 08:57
Naslovnica wrote: 12/09/2021 08:50

Kakav si ti jarane?
Bolji?
+1

Dobro sam. Nalazi uredni, malo visa masnoca, ali i ona je solidna. Cekam ultrazvuk 23-ceg da provjere ostalo, jetru s kojom sam imao davno problema i ostatak. Mora da je bila neka upala i cikloflox pomogao pravo. Samo tlak seta, a nemam s cim provjerit. Ovaj digitalni nije uredu, laze.

Hvala na pitanju, kod tebe sve ok, nakon vakcinisanja itd.
Dobro je, baš si me bio zabrinuo.
Drago mi je da čujem da si solidan.
Tlak šeta i najzdravijima na današnjem vaktu, u zajebanim vremenima živimo.
A ja dobar 3, jbjga. Kako se "pazim" i kako sam pod kojekakvim stresovima, nemojte se iznenaditi ako se jednog dana prestanem javljati. :lol: :run:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#9585 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Sanjarko »

Naslovnica wrote: 12/09/2021 09:37
Sanjarko wrote: 12/09/2021 08:57

+1

Dobro sam. Nalazi uredni, malo visa masnoca, ali i ona je solidna. Cekam ultrazvuk 23-ceg da provjere ostalo, jetru s kojom sam imao davno problema i ostatak. Mora da je bila neka upala i cikloflox pomogao pravo. Samo tlak seta, a nemam s cim provjerit. Ovaj digitalni nije uredu, laze.

Hvala na pitanju, kod tebe sve ok, nakon vakcinisanja itd.
Dobro je, baš si me bio zabrinuo.
Drago mi je da čujem da si solidan.
Tlak šeta i najzdravijima na današnjem vaktu, u zajebanim vremenima živimo.
A ja dobar 3, jbjga. Kako se "pazim" i kako sam pod kojekakvim stresovima, nemojte se iznenaditi ako se jednog dana prestanem javljati. :lol: :run:
+1

Upravu si, a i trebamo se drzat, dok god mozemo. Borit nam je se, nista predaja.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7376
Joined: 16/01/2007 23:38

#9586 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by banjaluka078 »


Stručnjaci WHO-a i FDA za renomirani Lancet: Treća doza cjepiva protiv korone nije opravdana

https://www.jutarnji.hr/life/znanost/st ... a-15101990
laik1981
Posts: 12931
Joined: 05/12/2012 13:04

#9587 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by laik1981 »

Pohlepa pfizera..
Piaty
Posts: 5588
Joined: 01/12/2020 00:58

#9588 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Piaty »

Pozdrav svima.

Majka bi sutra trebala primiti vakcinu Sinopharm. Ona ima 73 godine.

Ima li neko slican slucaj u porodici, osobu tih godina a da je primila Sinopharm i kakva su iskustva?

Hvala vam
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7376
Joined: 16/01/2007 23:38

#9589 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by banjaluka078 »

Piaty wrote: 14/09/2021 14:32 Pozdrav svima.

Majka bi sutra trebala primiti vakcinu Sinopharm. Ona ima 73 godine.

Ima li neko slican slucaj u porodici, osobu tih godina a da je primila Sinopharm i kakva su iskustva?

Hvala vam
Roditelji moje radne kolegice su u dobi 73-74, jedno dijabetičar, drugo ima Parkinsonovu, revakcnisani Sinopharmom, bez problema.
Moja mama (75) i par s kojim se druži u komšiluku su revakcinisani Sputnikom, sve troje tlakaši, isto bez problema.
Tetke u SA, obje 80+, primile AZ, sve ok.
Piaty
Posts: 5588
Joined: 01/12/2020 00:58

#9590 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Piaty »

banjaluka078 wrote: 14/09/2021 15:03
Piaty wrote: 14/09/2021 14:32 Pozdrav svima.

Majka bi sutra trebala primiti vakcinu Sinopharm. Ona ima 73 godine.

Ima li neko slican slucaj u porodici, osobu tih godina a da je primila Sinopharm i kakva su iskustva?

Hvala vam
Roditelji moje radne kolegice su u dobi 73-74, jedno dijabetičar, drugo ima Parkinsonovu, revakcnisani Sinopharmom, bez problema.
Moja mama (75) i par s kojim se druži u komšiluku su revakcinisani Sputnikom, sve troje tlakaši, isto bez problema.
Tetke u SA, obje 80+, primile AZ, sve ok.
Hvala jarane.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7376
Joined: 16/01/2007 23:38

#9591 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by banjaluka078 »

Piaty wrote: 14/09/2021 15:23

Hvala jarane.
Jaran'ce. Kako me i sličica prikazuje. :D
Piaty
Posts: 5588
Joined: 01/12/2020 00:58

#9592 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Piaty »

banjaluka078 wrote: 14/09/2021 15:26
Piaty wrote: 14/09/2021 15:23

Hvala jarane.
Jaran'ce. Kako me i sličica prikazuje. :D
Jao, oprosti.

Male su slike na forumu, a važnost odgovora mi je bila u prvom planu u odnosu na avatar.

Hvala
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7376
Joined: 16/01/2007 23:38

#9593 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by banjaluka078 »

Index je razgovarao s voditeljem Kriznog stožera KB-a Dubrava, infektologom Brunom Baršićem. Istaknuo je kako je prosječna dob hospitaliziranih zbog covida 69 godina te naveo kako je ključan problem u tome što nisu cijepljeni. Tek je mali udio hospitaliziranih koji su cijepljeni.

"Cijepljeni puno blaže obole, to znamo iz ambulante, malo šmrcaju, boli ih grlo, imaju malo temperaturu i to im prođe. Samo nam je jedna cijepljena osoba završila na intenzivnoj i umrla. Riječ je o osobi od 90 godina, on je bio pozitivan, ali nije umro od covida, primljen je kod nas radi epileptičkog napada. Od covida nam od cijepljenih nitko nije umro", istaknuo je za Index dr. Baršić.

Od 1. kolovoza, kad im je, kaže, krenuo delta val, imali su dosad 92 pacijenta na covid-odjelu. Od njih 92, samo ih je osam bilo cijepljeno.

"Vidi se da nemamo puno hospitaliziranih koji su cijepljeni. Uglavnom su to necijepljene osobe, među kojima ima i mlađih. Tako smo imali 12 pacijenata mlađih od 50 godina. Umrla nam je jedna ženska osoba koja je rođena 1972. Nije imala kroničnih bolesti, umrla je od upale pluća uzrokovane covidom. Nije bila cijepljena", rekao je za Index dr. Baršić.

https://www.index.hr/vijesti/clanak/kak ... 03844.aspx
User avatar
drag_gost
Posts: 5509
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#9594 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by drag_gost »

Piaty wrote: 14/09/2021 14:32 Pozdrav svima.

Majka bi sutra trebala primiti vakcinu Sinopharm. Ona ima 73 godine.

Ima li neko slican slucaj u porodici, osobu tih godina a da je primila Sinopharm i kakva su iskustva?

Hvala vam
Imam ja. 70+ godina, prakticno palijativna njega, tezak bolesnik. Primio Sinopharm, osim boli u ruci nikakve druge nuspojave.
Piaty
Posts: 5588
Joined: 01/12/2020 00:58

#9595 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Piaty »

drag_gost wrote: 15/09/2021 09:12
Piaty wrote: 14/09/2021 14:32 Pozdrav svima.

Majka bi sutra trebala primiti vakcinu Sinopharm. Ona ima 73 godine.

Ima li neko slican slucaj u porodici, osobu tih godina a da je primila Sinopharm i kakva su iskustva?

Hvala vam
Imam ja. 70+ godina, prakticno palijativna njega, tezak bolesnik. Primio Sinopharm, osim boli u ruci nikakve druge nuspojave.
:thumbup:
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#9596 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by daddy-kool »

https://khub.net/documents/135939561/33 ... ba2c6f5801

Key findings
Our data provide evidence of waning of protection against symptomatic infection following both Vaxzevria and Comirnaty vaccines from 10 weeks after the second dose. Protection against hospitalisation and death, however, was sustained at very high levels for at least 20 weeks after the second dose. Beyond 20 weeks, we observed more waning with Vaxzevria compared to Comirnaty, though the groups who received either vaccine differed. Waning of protection against hospitalisation was greater among older adults and in those in a clinical risk group. Among ≥65 yearolds who were not in a clinical risk group, however, protection against hospitalisation remains close to 95% with Comirnaty and just under 80% with Vaxzevria beyond 20 weeks after the second vaccine dose.
robijash
Posts: 34
Joined: 04/02/2010 02:29

#9597 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by robijash »

Vezano za sinopharm. Kakva su iskustva sa zarazom nakon vakcinacije?
Prijatelj se vakcinisao u maju mjesecu, zarazio se neki dan. Ima blazi oblik s blazom temp, lagano kasljuca.. gotovo da je proslo.
Naslovnica
Posts: 27662
Joined: 20/03/2013 15:38

#9598 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Naslovnica »

U Hrvatsku stiže 300.000 doza novog proteinskog cjepiva: Još ne znamo puno detalja, ali najavljeno je iznimno niska razina nuspojava

@splinter , ko čeka taj i dočeka. :thumbup:

https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/hr ... va-1128010
User avatar
JohnnyS
Posts: 13410
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#9599 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by JohnnyS »

Meanwhile in Europe...

https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx ... id=2304592


Treba odati priznanje PR odjelu Pfizera na propagandi prvo protiv najpristupačnijeg cjepiva proizvedenog od strane vodećeg svjetskog sveučilišta, a potom na reklamiranju cjepiva eksperimentalne tehnologije koje pruža najkratkotrajniju zaštitu
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8515
Joined: 11/02/2009 15:21

#9600 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Ajatolah_ »

JohnnyS wrote: 17/09/2021 14:58 Meanwhile in Europe...

https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx ... id=2304592


Treba odati priznanje PR odjelu Pfizera na propagandi prvo protiv najpristupačnijeg cjepiva proizvedenog od strane vodećeg svjetskog sveučilišta, a potom na reklamiranju cjepiva eksperimentalne tehnologije koje pruža najkratkotrajniju zaštitu
Izvinjavam se ako sam pogrešno protumačio šta hoćeš reći, ali EMA je već ranije utvrdila vezu između AstraZenecine vakcine i tromboze s trombocitopenijom, i nisu odmakli od tog stava. U ovom slučaju je rečeno da nisu mogli potvrditi da su ženski spol i mladost rizični faktori. Ili ako hoćeš obrnuto, ne garantuju da si sigurniji ako si muško ili starija osoba.
Locked