Coca Cola HBC BH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#1 Coca Cola HBC BH

Post by StupskaBitanga »

Koliko ima istine u ovim medijskim natpisima
Teška situacija u BiH pogodila i moćnu Coca-Colu, razmišljaju o gašenju?
Glavnim gradom Bosne i Hercegovine bruji priča kako se kompanija „Coca-Cola“ HBC B-H d.o.o. nalazi u izuzetno teškoj situaciji, a da čak razmišljaju o gašenju ove ispostave ili premještajem kompanije u neku drugu zemlju, piše novinska agencija Patria



Međutim, iz ove kompanije u izjavi za Patriu nisu detaljisali o problemima s kojim se suočavaju. Navodno je promet enormno pao, pa se spremaju i otkazi, a iz ove komapnije ne kriju da je teško makroekonomsko okruženje pogodilo i njih.



Alma Šahbaz, rukovoditeljica komunikacija i odnosa sa zajednicom „Coca-Cole“ Sarajevo kaže da je ovo druga po veličini sistema punionica proizvoda kompanije Coca-Cola u svijetu, kompanije izlistane na Londonskoj berzi i uvrštene u DJSI i FTSE4Good indekse održivosti.



- Coca-Cola Sarajevo uredno izmiruje svoje zakonske obaveze. Naša kompanija je lider na tržištu bezalkoholnih pića u Bosni i Hercegovini i jedan od najvećih generatora PDV-a u zemlji. Kao i na sve kompanije koje posluju na bh. tržištu, utjecaj nepovoljnog makroekonomskog okruženja se odražava i na naše poslovanje – kazala je Šahbaz.



Dalje je navela da kontinuiranim unapređenjem efikasnosti svojih poslovnih procesa „Coca-Cola“ HBC B-H d.o.o. Sarajevo nalazi način da prevlada ove utjecaje, održi stabilno i uspješno poslovanje i doprinese privredi naše zemlje.



- Vjerujemo da ćemo, čim to makroekonomski uslovi dozvole, doprinijeti razvoju tržišta i dugoročno biti značajan faktor razvoja bosanskohercegovačke privrede i zajednice – dodala je Šahbaz.



Inače, Coca-Cola u Bosni i Hercegovini danas zapošljava 330 ljudi, koji su u strahu od mogućih otkaza.





(nap.ba/** No links ** PORTAL/BLIN MAGAZIN/dh)


Eventualnim potvrđivanjem zatvaranja pogona u BiH šta sve može se domino efektom desiti u BiH
Kakav bi ovo bio signal za ostale privrednike i potencijalne ulagace?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2 Re: Coca Cola HBC BH

Post by insomnia78 »

Kakav je signal bio ulazak McDonaldasa za ostale privrednike i ulagace?
Nikakav, nista
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#3 Re: Coca Cola HBC BH

Post by StupskaBitanga »

insomnia78 wrote:Kakav je signal bio ulazak McDonaldasa za ostale privrednike i ulagace?
Nikakav, nista
To je bila fahrina franšiza
Ovo je nesto sasvim drugo tj ovo nije kao pepsi hilmi da licencu za punjenje nego direktna cc investicija
Ukoliko coca cola nije profitabilna sta jeste?
huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#4 Re: Coca Cola HBC BH

Post by huxley »

Ne brini se za Coca Colu. Profitabilna je itekako u BiH, a i nije nikakva direktna investicija nego ima bottling rights, isto kao i Mujo, samo je firma registrivana u Švicarskoj (ranije u Grčkoj), jbg google is your friend, jedina dilema je da li je potreban onaj pogon dole, ili bi se moglo više para izvući ako bi se uvozilo recimo iz Srbije. Problem je da je gabaritna, a jeftina roba, pa je transport skup, inače bi to davno uradili.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#5 Re: Coca Cola HBC BH

Post by Drinski »

Bez dobrih zeljeznica, prevoz je uvijek skup.
User avatar
OldMayor
Posts: 2999
Joined: 30/10/2013 11:21

#6 Re: Coca Cola HBC BH

Post by OldMayor »

Pa gdje pise u tekstu da bi mogli zatvoriti pogon. :?

Ja bi ove novinare odmah cekicem u glavu. Cuj ti njima naslova 'razmisljaju o gasenju'. Otpusteno nekoliko ljudi jbg, kazu da imaju malih problema, ali ja ne vidim nigdje da je izjavljeno da razmisljaju o gasenju.

I Coca Cola nije drzavna firma koja u krizi zaposljava jos ljudi pa se tako sama onda zakopa u jamu. Jbg, sad ce otpustiti ljude, dok stanu malo na noge pa ce opet zaposliti.

I bolje i to da se ima zdrava firma za 200 ljudi, nego nezdrava za 500. Kao sto je kod nas u vecini drzavnih firmi slucaj.
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#7 Re: Coca Cola HBC BH

Post by Skyfox »

Joj novinara! Zena objasnila sve a zadnja recenica radnici u strahu od otkaza! Eto taj blin magazin novinari to znaju. Jeste provjerili bar kod jednog radnika :roll:

Ne treba ni spominjati koliko bi se negativno, propast Cole odrazilo na nasu privredu...
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#8 Re: Coca Cola HBC BH

Post by VjecitiStudent »

Bezbeli su ih konačno uspjeli natjerati da počnu plaćati porez na dobit, pa sad ko fol prijete zatvaranjem.
User avatar
karanana
Posts: 47237
Joined: 26/02/2004 00:00

#9 Re: Coca Cola HBC BH

Post by karanana »

ja sam cuo da je vec bilo otkaza.
jebo pogon koji puni samo plastiku.
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#10 Re: Coca Cola HBC BH

Post by rekla-kazala »

Istina je da coca-cola ima pad prodaje u čitavom svijetu. I to već duži period.
Vjerovatno zbog stalnih priča da je štetna po zdravlje, da sadrži mnogo šećera, itd....problem je navodno i jak dolar.

"Coca cola: U trećem kvartalu 2014. god. pad prodaje u Svijetu sa 12 na 11,98 milijardi dolara. U Sjevernoj Americi pad prodaje za 1%.
Pad dobiti za 14% na 2,1 milijardu dolara.

McDonald"s: U četiri kvartala zaredom bilježe pad prodaje. Pad dobiti za 30%."
Dobrinja80
Posts: 499
Joined: 31/10/2011 20:25

#11 Re: Coca Cola HBC BH

Post by Dobrinja80 »

rekla-kazala wrote:Istina je da coca-cola ima pad prodaje u čitavom svijetu. I to već duži period.
Vjerovatno zbog stalnih priča da je štetna po zdravlje, da sadrži mnogo šećera, itd....problem je navodno i jak dolar.

"Coca cola: U trećem kvartalu 2014. god. pad prodaje u Svijetu sa 12 na 11,98 milijardi dolara. U Sjevernoj Americi pad prodaje za 1%.
Pad dobiti za 14% na 2,1 milijardu dolara.

McDonald"s: U četiri kvartala zaredom bilježe pad prodaje. Pad dobiti za 30%."

Ima pad prodaje zbog Kiseljaka kad je počeo da pproizvodi limetu sensation.
klixo
Posts: 2020
Joined: 09/07/2012 03:28

#12 Re: Coca Cola HBC BH

Post by klixo »

Od kad je senzacije ne sjecam se kad sta drugo gazirano popio.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#13 Re: Coca Cola HBC BH

Post by bach »

klixo wrote:Od kad je senzacije ne sjecam se kad sta drugo gazirano popio.
Ja sam isti takav, kada sam prvu Senzaciju popio, Cola je za mene prestala da postoji.

I što je najgore za Coca Colu i njen pogon u Hdažićime, ja nisam jedini.

Senzacija je jeftinija, manje se čini otrovna, manje šećera, novije, zabavnije piće...
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#14 Re: Coca Cola HBC BH

Post by zambaklija »

jal to početak onijeh 100000 radnih mista u obrnutom smislu :-) do duše nije to ni loše tako...coca-cola je živi otrov i smeće ,ona stara cocta to je bilo piće 100% prirodno i osvježavajuće :-D
DON_eARL
Posts: 3730
Joined: 31/10/2010 22:26

#15 Re: Coca Cola HBC BH

Post by DON_eARL »

Zna li neko gdje se mogu zamjeniti oni čepovi za čaše i privjeske? Zanimaju me samo lokacije na kojima 100% još uvijek imaju promotivni materijal. :D Obišao sam danas 15 trafika i 3 benzinske, i nigdje nema. :-)


http://www.coca-cola.ba/content/dam/GO/ ... amjenu.pdf

Edit: Otišle zalihe. :-)

http://sportsport.ba/ostalo/coca-colina ... oka/161908
User avatar
karanana
Posts: 47237
Joined: 26/02/2004 00:00

#16 Re: Coca Cola HBC BH

Post by karanana »

lopovska grcka posla. i ja danas haj reko da zamjenim nedobitne za casu, kad karanana. 100.000 dobitnih cepova podijeljeno + 300.000 nedobitnih za 100.000 casa. koga oni zajebavaju.
cockta od sutra.
User avatar
escobar__
Posts: 8876
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#17 Re: Coca Cola HBC BH

Post by escobar__ »

Pepsi FTW :mrgreen:
Megiddo
Posts: 396
Joined: 01/06/2014 23:37

#18 Re: Coca Cola HBC BH

Post by Megiddo »

Coca Cola je kod nas piće za "kad neko dodje", a pošto više niko nikom ne dolazi... :mrgreen:
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#19 Re: Coca Cola HBC BH

Post by Hemera »

DON_eARL wrote:Zna li neko gdje se mogu zamjeniti oni čepovi za čaše i privjeske? Zanimaju me samo lokacije na kojima 100% još uvijek imaju promotivni materijal. :D Obišao sam danas 15 trafika i 3 benzinske, i nigdje nema. :-)


http://www.coca-cola.ba/content/dam/GO/ ... amjenu.pdf

Edit: Otišle zalihe. :-)

http://sportsport.ba/ostalo/coca-colina ... oka/161908
Prvo počele su zamjene dok još nisu počeli intenzivnije da se reklamiraju.

KAd su počeli intenzivnije već nije bilo ni privjesaka ni čaša-

I još uz to u nekim TC nije ni bilo kupiti ove boce sa čepovima,pa kad su zalihe "podijelili" onda su intenzivirali da ih ima kupiti na svakom ćošku.

Ko biva nek im se nabere i nafata raje,bez obzira što je fajront.

Ja imam 6 privjesaka i 8 čaša.
I to sve za privih nekoliko dana čim je počela skupila sam,dalje više nisam.

Znači 100-000 privjesaka,kako ih ima 10 različitih,da bi skupio svako sve privjeske,znači to je 10.000 ljudi.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#20 Re: Coca Cola HBC BH

Post by JThomas »

Megiddo wrote:Coca Cola je kod nas piće za "kad neko dodje", a pošto više niko nikom ne dolazi... :mrgreen:
:lol: :thumbup:
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#21 Re: Coca Cola HBC BH

Post by bach »

Coca Colu je uništio Sarajevski kiseljak, odnosno Senzacija.
User avatar
Ricken
Posts: 6037
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#22 Re: Coca Cola HBC BH

Post by Ricken »

Cola Sarajevska je sad pod kontrolom Zagreba zdnjih godinu dana, koji preuzima mnoge funkcije a ovdje ostaje točionica. Implementacijom projekta SAP svakako su administrativne funkcije centralizirane. Ovo je karakteristična politika Američkih kompanija zadnjih 5 godina, i nema veze sa Kiseljakom, Bakirom........
User avatar
Izlija
Posts: 1209
Joined: 20/05/2010 13:04

#23 Re: Coca Cola HBC BH

Post by Izlija »

Kolina emocija je 20 x bolja od senzacije i nekontam odjednom pljuvanje po koli kad je naj piće poslje brze hrane :-)
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#24 Re: Coca Cola HBC BH

Post by bach »

Izlija wrote:Kolina emocija je 20 x bolja od senzacije i nekontam odjednom pljuvanje po koli kad je naj piće poslje brze hrane :-)
Ja za to piće nikad nisam čuo.
User avatar
karanana
Posts: 47237
Joined: 26/02/2004 00:00

#25 Re: Coca Cola HBC BH

Post by karanana »

vidim bas ovih dana reklame emotion po gradu. nisam znao da je to colino.
Post Reply