CNC programer

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#76 Re: CNC programer

Post by use your illusion »

Razmisljam da li da upisem jedan od ovih kurseva ili da vanredno upisem skolu (prekvalifikujem) smjer operater na cnc masinama??
User avatar
denimb
Posts: 2613
Joined: 27/03/2009 14:33

#77 Re: CNC programer

Post by denimb »

use your illusion wrote:Razmisljam da li da upisem jedan od ovih kurseva ili da vanredno upisem skolu (prekvalifikujem) smjer operater na cnc masinama??
Pa vidi kurs ti je ok sto se tice osnova, autocad i tako to...iskreno ja sam ga prosao i nisam nesto puno pohvatao iako, to je bilo prije 5-6 godina, mozda su sada kvalitetniji...ali dobijes bar i taj papir da si prosao preobuku, a to dosta poslodavaca u zadnje vrijeme preferira.
Sto se tice rada na masini kao CNC operater, gdje god da dodjes moras ionako proci osnovnu obuku i poceti rad uz starije radnike na masini.
Opsluzivati masinu u serijskoj proizvodnji je lahko, osnove mjerenja, mjernih alata, i stezanja ces vrlo brzo pohvatati...ono sto je kod nas siva zona u toj obradi metala je taj "prostor" izmedju inzinjera i CNC operatera u izradi dijelova...kod nas vjeruj nema adekvatnog obrazovanja za rad u tom prostoru izmedju i sve se stice iskustvom i ucenjem na greskama.
Jos jedna stvar, CNC strug i CNC obradni centar su dva razlicita svijeta...na obradnom centru imas bruku stvari oko izbora alata, nacina stezanja, nacina programiranja, jos ako radis neke uzorke, prototipe za koje se firmi ne isplati ulagati u stezni i rezni alat (jer ne zna, hoce li uci poslije toga u proizvodnju) , onda tu treba dosta kreativnosti (da tako kazem) da bi napravio ono sto ti je zadato.

Interesantan posao sve u svemu, i dobro placen ako uspijes savladati neke stvari, i raditi samostalno na masini.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#78 Re: CNC programer

Post by insomnia78 »

Tacno. Samo ako upadnes u veliku firmu neces mrdnuti nikad dalje od opetatera. Znam firme gdje se rade serije od 10-20 000 pa i vise. Program je vec odavno napravljen i snimljen i citav zivot ces provesti pritiskajuci dugme
I u manjim ce se rijetko ko zajebavati da ti pokazuje sve od pocetka hem gubi svoje vrijeme hem trpi proizvodnja
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#79 Re: CNC programer

Post by use your illusion »

denimb wrote:
use your illusion wrote:Razmisljam da li da upisem jedan od ovih kurseva ili da vanredno upisem skolu (prekvalifikujem) smjer operater na cnc masinama??
Pa vidi kurs ti je ok sto se tice osnova, autocad i tako to...iskreno ja sam ga prosao i nisam nesto puno pohvatao iako, to je bilo prije 5-6 godina, mozda su sada kvalitetniji...ali dobijes bar i taj papir da si prosao preobuku, a to dosta poslodavaca u zadnje vrijeme preferira.
Sto se tice rada na masini kao CNC operater, gdje god da dodjes moras ionako proci osnovnu obuku i poceti rad uz starije radnike na masini.
Opsluzivati masinu u serijskoj proizvodnji je lahko, osnove mjerenja, mjernih alata, i stezanja ces vrlo brzo pohvatati...ono sto je kod nas siva zona u toj obradi metala je taj "prostor" izmedju inzinjera i CNC operatera u izradi dijelova...kod nas vjeruj nema adekvatnog obrazovanja za rad u tom prostoru izmedju i sve se stice iskustvom i ucenjem na greskama.
Jos jedna stvar, CNC strug i CNC obradni centar su dva razlicita svijeta...na obradnom centru imas bruku stvari oko izbora alata, nacina stezanja, nacina programiranja, jos ako radis neke uzorke, prototipe za koje se firmi ne isplati ulagati u stezni i rezni alat (jer ne zna, hoce li uci poslije toga u proizvodnju) , onda tu treba dosta kreativnosti (da tako kazem) da bi napravio ono sto ti je zadato.

Interesantan posao sve u svemu, i dobro placen ako uspijes savladati neke stvari, i raditi samostalno na masini.
Ma kontam koliko mi je dovoljno da nesto naucim pa da eventualno idem vani jer je to jedno od perspektivnijih i traženijih zanimanja kako vidim
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#80 Re: CNC programer

Post by insomnia78 »

Pa jeste ako znas raditi. A da naucis treba poprilicno vremena. Opet zavisi i od tvog talenta
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#81 Re: CNC programer

Post by Boemica »

Je li bitno CAD poznavati za ovo? :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#82 Re: CNC programer

Post by insomnia78 »

Nije ali ne skodi
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#83 Re: CNC programer

Post by Boemica »

Znači ne isplati mi se učit :lol:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#84 Re: CNC programer

Post by insomnia78 »

Sta CAD il CN
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#85 Re: CNC programer

Post by Boemica »

Pa mislila sam ako je bitan CAD, da učim i programiranje, pošto jako dobro znam CAD, dobar bi to bio spoj.

Ako nije toliko bitan dio, onda mi se i ne "isplati" u tom smjeru učiti.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#86 Re: CNC programer

Post by insomnia78 »

Pa sa CAD-om radije idi u tom pravcu
User avatar
denimb
Posts: 2613
Joined: 27/03/2009 14:33

#87 Re: CNC programer

Post by denimb »

use your illusion wrote:
denimb wrote:
use your illusion wrote:Razmisljam da li da upisem jedan od ovih kurseva ili da vanredno upisem skolu (prekvalifikujem) smjer operater na cnc masinama??
Pa vidi kurs ti je ok sto se tice osnova, autocad i tako to...iskreno ja sam ga prosao i nisam nesto puno pohvatao iako, to je bilo prije 5-6 godina, mozda su sada kvalitetniji...ali dobijes bar i taj papir da si prosao preobuku, a to dosta poslodavaca u zadnje vrijeme preferira.
Sto se tice rada na masini kao CNC operater, gdje god da dodjes moras ionako proci osnovnu obuku i poceti rad uz starije radnike na masini.
Opsluzivati masinu u serijskoj proizvodnji je lahko, osnove mjerenja, mjernih alata, i stezanja ces vrlo brzo pohvatati...ono sto je kod nas siva zona u toj obradi metala je taj "prostor" izmedju inzinjera i CNC operatera u izradi dijelova...kod nas vjeruj nema adekvatnog obrazovanja za rad u tom prostoru izmedju i sve se stice iskustvom i ucenjem na greskama.
Jos jedna stvar, CNC strug i CNC obradni centar su dva razlicita svijeta...na obradnom centru imas bruku stvari oko izbora alata, nacina stezanja, nacina programiranja, jos ako radis neke uzorke, prototipe za koje se firmi ne isplati ulagati u stezni i rezni alat (jer ne zna, hoce li uci poslije toga u proizvodnju) , onda tu treba dosta kreativnosti (da tako kazem) da bi napravio ono sto ti je zadato.

Interesantan posao sve u svemu, i dobro placen ako uspijes savladati neke stvari, i raditi samostalno na masini.
Ma kontam koliko mi je dovoljno da nesto naucim pa da eventualno idem vani jer je to jedno od perspektivnijih i traženijih zanimanja kako vidim
Nauciti preko kursa ili neke preobuke neces sigurno, kazem mozda osnove i da dobijes papir...ali sto se tice ovog posla sve se uci vremenom i radom.
Ja sam proveo 5 godina u serijskoj proizvodnji, i 7 godina u razvojnoj jedinici koja radi tako te prototipe, stezne alate, modele, na obradnim centrima i vjeruj tek u zadnje 2-3 godine mogao sam reci da nesto znam, i da sam samostalan...iako opet dobijes neku poziciju da se zamislis, kako i sta.
Kompleksan posao za koji stvarno trebas biti zainteresovan, i moras uciti svaki dan da bi postigao nesto, i kao sto rece Insomnia, treba tu malo i talenta, evo u mojoj firmi ima 400 zaposlenih, velika serijska proizvodnja i iz svega toga, u 10-tak godina izadje 4-5 radnika na koje na kraju mozes racunati da ce samostalno raditi...sto zbog toga jer ih velika vecina zadovolji se "stiskanjem starta" i izmjenom komada na masini, tako i zbog toga sto jednostavno nemaju talenta za posao.

Jbg ako ti se svidja posao i vidis se u tome, kreni od kursa, nadji poslodavca da skupis bar 1-2 godine iskustva i mislim da ces i vani lahko naci posao.
Farre14
Posts: 10
Joined: 09/10/2018 19:31

#88 Re: CNC programer

Post by Farre14 »

Kad zavrsis kurs i odes negdje raditi u proizvodnji vidjet ces tek koliko je taj kurs nista ne mozes ni dobru osnovu nauciti...Biti cnc programer se moze postici s mnogo rada i ucenja, veoma je bitno kakve imas starije radne kolege da li hoce da ti prenesu svoje znanje..Prvo moras nauciti alate,stezne naprave,mogucnost masine,namjestanje masine za razlicite serije,korigovanje na masini i tek kad sve to naucis mozes polako razmisljati o programiranju...Ja sam evo u tom podrucuju 5 godina i mogu ti reci svaki dan da ucim jer radim u firmi koja radi manje serije od 5 do 1000 komada i svaki dan programiram 2 do 3 komada razlicita...
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#89 Re: CNC programer

Post by use your illusion »

Farre14 wrote:Kad zavrsis kurs i odes negdje raditi u proizvodnji vidjet ces tek koliko je taj kurs nista ne mozes ni dobru osnovu nauciti...Biti cnc programer se moze postici s mnogo rada i ucenja, veoma je bitno kakve imas starije radne kolege da li hoce da ti prenesu svoje znanje..Prvo moras nauciti alate,stezne naprave,mogucnost masine,namjestanje masine za razlicite serije,korigovanje na masini i tek kad sve to naucis mozes polako razmisljati o programiranju...Ja sam evo u tom podrucuju 5 godina i mogu ti reci svaki dan da ucim jer radim u firmi koja radi manje serije od 5 do 1000 komada i svaki dan programiram 2 do 3 komada razlicita...
svakako da za programiranje treba vremena i truda..al za posao operatera pretpostavljam da ne treba toliko, recimo da je dovoljno do godinu dana..znam neke momke koji su zavrsili taj kurs (mislim u interi) i sada rade u sloveniji neke jednostavnije poslove
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#90 Re: CNC programer

Post by insomnia78 »

Za pos’o operatera ti ne treba kurs nikako. Kod nas to rade djeca iz srednje kad dodju na praksu. Stavi ovo ovdje, pritisni dugme, sacekaj kraj i izvadi. To nit je nesto aman trazeni niti je placeno a dosadno u picku materinu.
User avatar
sefket_ramadani
Posts: 450
Joined: 07/03/2018 18:22

#91 Re: CNC programer

Post by sefket_ramadani »

insomnia78 wrote:Za pos’o operatera ti ne treba kurs nikako. Kod nas to rade djeca iz srednje kad dodju na praksu. Stavi ovo ovdje, pritisni dugme, sacekaj kraj i izvadi. To nit je nesto aman trazeni niti je placeno a dosadno u picku materinu.
Tacno. pogotovo ovo boldirano.
Farre14
Posts: 10
Joined: 09/10/2018 19:31

#92 Re: CNC programer

Post by Farre14 »

insomnia78 wrote:Za pos’o operatera ti ne treba kurs nikako. Kod nas to rade djeca iz srednje kad dodju na praksu. Stavi ovo ovdje, pritisni dugme, sacekaj kraj i izvadi. To nit je nesto aman trazeni niti je placeno a dosadno u picku materinu.
E kod nas bi se takvi ljudi i djeca koja isto dodu zvali radnici na pustanju masina, a ljudi koji spanaju alate, namjestaju,ubacuju stezne naprave,koriguju po potrebi na masini,kontrolisu komad zvali bi se cnc operateri..
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#93 Re: CNC programer

Post by insomnia78 »

Ma to ti je isti djavo. To se nauci za dan
Farre14
Posts: 10
Joined: 09/10/2018 19:31

#94 Re: CNC programer

Post by Farre14 »

insomnia78 wrote:Ma to ti je isti djavo. To se nauci za dan
Aj kako ti kazes al za dan nemozes nauciti glodala koja imaju fina, gruba, konkavna, konveksan,pisaci,crtac,zage itd.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#95 Re: CNC programer

Post by insomnia78 »

Ne mozes ali mozes nauciti korigivanje i kontrolisanje
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#96 Re: CNC programer

Post by insomnia78 »

Osim toga. Barem kod mene ako je program vec koristen i provjeren u njemu su vec predefinisani i alati sa korektorima i rasporedom, nacin stezanja, pritisak i sve ostale napomene.
Ako se programira nanovo svakako ce onaj koji to radi i odraditi prvi dio i sve ostalo sto ide uz to. Pripremu stezanja, alata, korekcije...
Farre14
Posts: 10
Joined: 09/10/2018 19:31

#97 Re: CNC programer

Post by Farre14 »

insomnia78 wrote:Osim toga. Barem kod mene ako je program vec koristen i provjeren u njemu su vec predefinisani i alati sa korektorima i rasporedom, nacin stezanja, pritisak i sve ostale napomene.
Ako se programira nanovo svakako ce onaj koji to radi i odraditi prvi dio i sve ostalo sto ide uz to. Pripremu stezanja, alata, korekcije...
Da prvi put kad ide komad to uvijek radi programer i konstrusise steznu napravu..a drugi put operater al uvijek tu postoji korekcije alata pripreme alata posebno ako su tolerancije +/-0.01..
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#98 Re: CNC programer

Post by insomnia78 »

Jedna prigodna. Jebo poso. Godisnji je
Image
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#99 Re: CNC programer

Post by insomnia78 »

Nista to. Samo direkt na masini
Farre14
Posts: 10
Joined: 09/10/2018 19:31

#100 Re: CNC programer

Post by Farre14 »

ESPRIT 2016..nista na masini necu da znojim mozak :D
Post Reply