CNC programer

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
soxx
Posts: 184
Joined: 18/06/2012 12:35

#1 CNC programer

Post by soxx »

Poz ljudi,

Interesuje me od ovih koji rade ili koji su radili kao cnc programeri kakav je posao?
Jel tesko radit i jel tesko nauciti??
Mogao bi se mozda zaposliti da radim na cncu iako ja to jos nista ne znam al naucili bi me oni valjda.
Otprilike kako to izgleda?

Eto hvala ko god pomogne :)
soxx
Posts: 184
Joined: 18/06/2012 12:35

#2 Re: CNC programer

Post by soxx »

Niko da zna nesto o ovome ??
soxx
Posts: 184
Joined: 18/06/2012 12:35

#3 Re: CNC programer

Post by soxx »

Bucko iz mahale wrote:Ne kontam,hoces da radis kao cnc operator iako nikada nisi taj posao radio :-?

obuka bas neide tek tako,skola traje dvije godine,plus isto toliko prakse

najteze u ovom poslu ti je ako se desi da razbijes masinu...tada uzimam sedmicu dvije bolovanja
Ma kod nas to ide, ucis sa njima jedno vrijeme dok ne skontas sam. Boli njih briga za kurseve i sve :) Traze uglavnom sto mladje da im radi.

Matematiku trebam znati cuo sam. Iako sam dobar iz matematike bio to je u ovih par mjeseci se zaboravilo pa me interesuje sta se treba otprilike znati od matematike? Da makar nesto znam kad dodjem na razgovor :) poz
soxx
Posts: 184
Joined: 18/06/2012 12:35

#4 Re: CNC programer

Post by soxx »

Bucko iz mahale wrote:nevjerujem da ces ti programirat jer za to treba dosta vremena da se savlada...ovo mislim jer prepostavlja da su u pitanju stare cnc masine i da ima neko ko je zaduzen za taj posao
matematika ti netreba za ovaj posao,nego da znas mjeriti sa instrumentima i citat crtez,a to se i moze steci praksom
Ma gledam, pozvalo je nas par momaka na razgovor i sad svi pricaju matematika ce neka biti, malo da vidi kako znamo matematiku. Valjda ima neka, ako nista trigonometrija. Kod nas ima kurs dolaze iz citave bosne ljudi, traje 2 mjeseca i dobijes diplomu. Sad ne znam ni ja nista, covjek mi na telefon rece CNC programera traze sad na koji nacin on to misli.. mozda kao sto ti kazes ovaj drugi nacin. :) Jel imas ikakav crtez da vidim otprilike kako to izgleda.. Trebao bi ga znati ocitat. Nevjerujem ja nesto da treba bas toliko mnogo vremena da se savlada programiranje. Ali nije moje da kontam :D
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#5 Re: CNC programer

Post by Hemera »

jadno je to kurs dva mjeseca za cnc programera kad se skola 4 godine za to zavrsava,fuj,vjerovatno vikend skole,a koji zavrse za taj smjer vjerovatno ne vide posla u struci
soxx
Posts: 184
Joined: 18/06/2012 12:35

#6 Re: CNC programer

Post by soxx »

Hemera wrote:jadno je to kurs dva mjeseca za cnc programera kad se skola 4 godine za to zavrsava,fuj,vjerovatno vikend skole,a koji zavrse za taj smjer vjerovatno ne vide posla u struci
Ma sigurno je nekakav drugi posao onda, ako ipak pricate da treba godine iskustva da se nauci onda nevjerujem bas da je isti posao. Kod nas mnogo ima firmi za masince pa se zaposljavaju mnogi na cnc masine. Vjerujem da su to neka 2 razlicita posla na cncu.. Mozda i nije programiranje, mozda sam pogresno skontao :)

@Bucko, jesam vidio :)
metrol1000
Posts: 12
Joined: 29/06/2012 14:34

#7 Re: CNC programer

Post by metrol1000 »

Jesi li jos uvjek u potrazi za CNC znanjem ?
Ako imas nesto konkretnije , koja je masina, upravljanje...javi se pa cemo nesto naci.
aladin
Posts: 109
Joined: 11/03/2004 00:00

#8 Re: CNC programer

Post by aladin »

Nikad vidio masine - ne zna sta je crtez a hoce momak da bude CNC programer . :-) :-) :-)
Mozda bi ti lakse bilo da budes pilot -avion si barem vidjeo , a mozda imas i vozacku b kategoriju pa barem malo ima veze :lol:
Vjerovatno taj koji te planira zaposliti treba nekog da mjenja komade u masini. Za to ti je potrebno da znas da pritisnes jedno dugme i da znas sabirati i oduzimati ako ces mjeriti neke komade.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#9 Re: CNC programer

Post by vjesticanametli »

jest jest ali i tu mora znati o revolveru ponesto :D
kad udaris masinu ti bjezi ne okreci se :lol:
e svasta cuj da radi takav posao a ne zna nista o tome :cry:
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#10 Re: CNC programer

Post by mahalas505 »

Hemera wrote:jadno je to kurs dva mjeseca za cnc programera kad se skola 4 godine za to zavrsava,fuj,vjerovatno vikend skole,a koji zavrse za taj smjer vjerovatno ne vide posla u struci
Tacno je da treba pofina skola za cnc, ipak nije to jeftina masina, pa da mozes lomiti one alate svakodnevno, cuj dva mjeseca :D .
User avatar
mbenz
Posts: 979
Joined: 18/06/2013 16:26

#11 Re: CNC programer

Post by mbenz »

Vidim da je se davno pisalo na ovu temu... Ali da sebi nesto razjasnim sto se tice CNCa i posla, tu su kao dvije grane CNC Programer i CNC Operater. Ako sam u pravu da mi neko pojasni sto se ovoga tice, naravno ako nisam upravu da me neko ispravi.... :)
User avatar
FAP mashina
Posts: 469
Joined: 04/10/2008 16:53
Location: Dolina glupana

#12 Re: CNC programer

Post by FAP mashina »

mbenz wrote:Vidim da je se davno pisalo na ovu temu... Ali da sebi nesto razjasnim sto se tice CNCa i posla, tu su kao dvije grane CNC Programer i CNC Operater. Ako sam u pravu da mi neko pojasni sto se ovoga tice, naravno ako nisam upravu da me neko ispravi.... :)
CNC operater je osoba koja opsluzuje masinu i on koristi "krojne slike" koje CNC programer prethodno napravi u Auto Cad ili nekom drugom programu zavisno od industrijske namjene.
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#13 Re: CNC programer

Post by MyTao »

mbenz wrote:Vidim da je se davno pisalo na ovu temu... Ali da sebi nesto razjasnim sto se tice CNCa i posla, tu su kao dvije grane CNC Programer i CNC Operater. Ako sam u pravu da mi neko pojasni sto se ovoga tice, naravno ako nisam upravu da me neko ispravi.... :)
jeste... programer je jedno, a operator je drugo. Kao sto je neko vec napisao, operator mjenja djelove, i pritisce start i stop. Programmer je onaj koji programira program masine da izvrsi zeljenu operaciju. Da bi bio programmer moras znati elementarne stvari iz programiranja, moras znaci crtati (draft), citati blueprint-e i poznavanje opreme... ostale stvari dolaze sa iskustvom. Za svaki zeljeni rezultat ponekad postoji nekoliko operacija koje mozes koristiti, programmer je taj koji mora iz iskustva odluciti koju da koristi...
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#14 Re: CNC programer

Post by insomnia78 »

Brkas pojmove
Ustvari je operate i regler (ne znam kako se kaze na nasem)
Operater samo pritisce dugme i kontrolise zavrsni proizvod
A regler radi sve ostalo. Program se moze raditi i direktno na masini, na osnovu plana
Znaci dobijes plan, odaberes alate, podesis, kreiras program, izmjeris, uradis korekcije ako je potrebno... i onda pustis operatera da pritisce dugmice
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#15 Re: CNC programer

Post by insomnia78 »

U vecim firmama su programi vecinom vec napravljeni i ustaljeni tako da rjetko imas potrebu za praviti novi a i sa takvim programima nije to samo pritisni dugme, bude tu kamaru podesavanja
Ovdje gdje ja radim bude otprilike pola-pola
Prava majstorija su tradicionalne masine, tu bude matematike, trigonometrije i majstorluka :D
User avatar
mbenz
Posts: 979
Joined: 18/06/2013 16:26

#16 Re: CNC programer

Post by mbenz »

Hvala vam na odgovorima :) Odlucio sam da malo ovo sve proispitam, istrazim kako sta ide u vezi ovoga... Jer sam dozano da je vec nekoliko ljudi iz moga grada upisalo i zavrsilo ovu obuku za CNC Operatera, sto se tice posla i jesu li ga nasli na znam.
http://www.intera.ba/novosti/otvorene-p ... operatera/ To je ovo ovdje gdje su to sve zavrsili....
Neko nesto da mi kaze sto se tice ove obuke...
User avatar
topcam
Posts: 5074
Joined: 08/07/2007 12:49

#17 Re: CNC programer

Post by topcam »

Bucko iz mahale wrote:Ma netreba poznavat matematiku,dovoljno ti je jedan kalkulator da mozes da sabires ili oduzimas i to je to sve od matematike...
ali,ako mislis da stvarno naucis da programiras,pokusaj preko neta da nades G KODE i da vidis sta one znace...ovo za pocetak...poslije gledas koji je upravljacki sistem na masini (ja sam trenutno na FANUC sistem,a znam da koristim i HANDEHEIM)

sve ove masine koriste te G KODE i isto im je znacenje

za crtez ti nemogu postirat jer je strogo zabranjeno od firme za objavljivanje

ps.dali si vidio te cnc masine
HEIDENHAIN
User avatar
FAP mashina
Posts: 469
Joined: 04/10/2008 16:53
Location: Dolina glupana

#18 Re: CNC programer

Post by FAP mashina »

insomnia78 wrote: Ovdje gdje ja radim bude otprilike pola-pola
koja vrsta industrije? drvo, metal, tekstil?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#19 Re: CNC programer

Post by insomnia78 »

Metal
Ovdje gdje zivim preovladavaju poslovi za auto industriju, aeronautiku i brodogradnju
Bas danas gledam trazi Renault ljude, za stalno al traze izmedju 5 i 10 godina iskustva :lol:
User avatar
FAP mashina
Posts: 469
Joined: 04/10/2008 16:53
Location: Dolina glupana

#20 Re: CNC programer

Post by FAP mashina »

insomnia78 wrote:Metal
Ovdje gdje zivim preovladavaju poslovi za auto industriju, aeronautiku i brodogradnju
Bas danas gledam trazi Renault ljude, za stalno al traze izmedju 5 i 10 godina iskustva :lol:
ja sam bio na drvu i tekstilu, ali se ne bavim vise tim. francuska Lectra odnosno zidovska :D i svabski Homag, imam te diplome, certifikate i tako :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#21 Re: CNC programer

Post by insomnia78 »

:thumbup:
User avatar
topcam
Posts: 5074
Joined: 08/07/2007 12:49

#22 Re: CNC programer

Post by topcam »

insomnia78 wrote:U vecim firmama su programi vecinom vec napravljeni i ustaljeni tako da rjetko imas potrebu za praviti novi a i sa takvim programima nije to samo pritisni dugme, bude tu kamaru podesavanja
Ovdje gdje ja radim bude otprilike pola-pola
Prava majstorija su tradicionalne masine, tu bude matematike, trigonometrije i majstorluka :D

Kod nas su odustali od CNC, pogon od 30 masina koji su dva radnika sa pomocnicima "sluzili" i koji je godisnji milionske gubitke pravio,
prebacen je prije 2 godine u maticnu firmu (2 masine) Ostatak prodan. To sto ti zoves tradicionalne, ja zovem konvecionalne masine,
znam da u lageru imamo jedan tokarski stroj i da bi mi dobro dosao, podjakad, ovako dobijem crtez i "mjera" 604,378 pa ove iz "CNC" centra zezam da ja radim u toleranciji mikrometra, a oni kad ubodu milimetar su dobri, ma sta dobri, sjajni. Cesto ih vadim, pa kad mi sta treba urade mi sta mi treba.
Ovo sto ih vadim, to im je 20% plate na ruke. :mrgreen:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#23 Re: CNC programer

Post by insomnia78 »

Slabi vam onda ti majstori :-D
Kod nas tolerancija ide uglavnom u stoti dio mm
Ne pamtim kad sam vidio 0.1
User avatar
mbenz
Posts: 979
Joined: 18/06/2013 16:26

#24 Re: CNC programer

Post by mbenz »

INTERA TP pruža mogućnost obuke na najmodernijim industrijskim strojevima, visokokvalitetnim alatima i pratećoj opremi, a cjelovita obuka sadrži sve ono što CNC operater mora znati kako bi bio produktivan: od usvajanja osnovnih pojmova do samostalne praktične izrade dijelova od čelika i aluminija uz primjenu tehnoloških listi i mjernih protokola.
Pored same obuke, INTERA HTEC Vam može pružiti i priliku da stupite u kontakt s poduzećima u regiji koja traže kadrove ovog profila pri čemu je već tijekom obuke moguć dogovor o potencijalnom radnom odnosu.
Sama obuka za profil „CNC operater“ traje 90 sati tijekom tri mjeseca i podijeljena je na 3 modula - teorijski dio i dva modula praktičnog rada na CNC glodalici i CNC tokarilici.
Mislim da ce moja konacna odluka biti da ovo upisem, pa kasnije poslje svega ovog zavrsenog ici na dalje usavrsavanje... Jos cu da se raspitam...
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#25 Re: CNC programer

Post by insomnia78 »

Kako ba devedeset sati tokom tri mjeseca?
To malo pravo
Kolko je para?
Post Reply