Clostridium difficile (proljev)

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#1 Clostridium difficile (proljev)

Post by -Chesterfield- »

Koje lijekove ste koristili protiv ove bakterije?

Vankomicin korišten 10 dana. Proljev zaustavljen, ali nakon 7 - 10 dana se ponovo vratio. Mislio sam sada tražiti metronidazol.
Da li ima još nešto od lijekova koji su se pokazali učinkoviti?

Image


Koliko sam uspio naći na netu, ovu bakteriju zovu i bolnička bakterija.
Uži član porodice ležao u bolnici zbog korone, i fasovao ovu bakteriju.
Mislim da je od antibiotika koji se daju preventivno u liječenju korona virusa poremećena crijevna flora?
Ili je zbog loših uslova u bolnici..?
splinter
Posts: 7349
Joined: 08/10/2011 12:28

#2 Re: Clostridium difficile (proljev)

Post by splinter »

-Chesterfield- wrote: 04/06/2021 08:13 Koje lijekove ste koristili protiv ove bakterije?

Vankomicin korišten 10 dana. Proljev zaustavljen, ali nakon 7 - 10 dana se ponovo vratio. Mislio sam sada tražiti metronidazol.
Da li ima još nešto od lijekova koji su se pokazali učinkoviti?

Image


Koliko sam uspio naći na netu, ovu bakteriju zovu i bolnička bakterija.
Uži član porodice ležao u bolnici zbog korone, i fasovao ovu bakteriju.
Mislim da je od antibiotika koji se daju preventivno u liječenju korona virusa poremećena crijevna flora?
Ili je zbog loših uslova u bolnici..?
Je li starja osoba u pitanju? Koliko dugo traju simptomi, koliko su dugo korišteni antibiotici u tretmanu Covida ?
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#3 Re: Clostridium difficile (proljev)

Post by -Chesterfield- »

splinter wrote: 04/06/2021 10:29
Je li starja osoba u pitanju? Koliko dugo traju simptomi, koliko su dugo korišteni antibiotici u tretmanu Covida ?
Jeste starija osoba. U bolnici bila 10 dana. Ovo su joj u bolnici davali.

Image

Uglavnom sada je veći problem ova bakterija.
Danas išao kod ljekara opće prakse, tražio antibiotik metronidazol, i ne htjede mi dati.

Čitam po drugim forumima iskustva. Jedna osoba spominje kapi divljeg origana...

Image
splinter
Posts: 7349
Joined: 08/10/2011 12:28

#4 Re: Clostridium difficile (proljev)

Post by splinter »

-Chesterfield- wrote: 04/06/2021 10:51
splinter wrote: 04/06/2021 10:29
Je li starja osoba u pitanju? Koliko dugo traju simptomi, koliko su dugo korišteni antibiotici u tretmanu Covida ?
Jeste starija osoba. U bolnici bila 10 dana. Ovo su joj u bolnici davali.

Image

Uglavnom sada je veći problem ova bakterija.
Danas išao kod ljekara opće prakse, tražio antibiotik metronidazol, i ne htjede mi dati.

Čitam po drugim forumima iskustva. Jedna osoba spominje kapi divljeg origana...

Image
Nažalost Cefalosporini i to prve generacije izazivaju najdugotrajnije prisustvo C. difficile u debelim crijevima i do 35 dana.
Lijek izbora bi bio neki preparat koji sadrži Fidaxomicin, npr Dificlir 200 mg ali ne znam ima li ga nabaviti negdje u BiH.
Ako ništa pojačati probiotike, oni će morati izbalansirati mikrofloru crijeva, neki koji sadrži Bacillus clausii, Lactobacillus reuteri ili gljivicu Saccharomyces Boulardii ( imaš onaj preparat tako se zove Boulardiž).
A ulje divljeg origana nije baš svemoguće ali pomože pomoći svakako.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#5 Re: Clostridium difficile (proljev)

Post by -Chesterfield- »

splinter wrote: 04/06/2021 11:39
-Chesterfield- wrote: 04/06/2021 10:51
splinter wrote: 04/06/2021 10:29
Je li starja osoba u pitanju? Koliko dugo traju simptomi, koliko su dugo korišteni antibiotici u tretmanu Covida ?
Jeste starija osoba. U bolnici bila 10 dana. Ovo su joj u bolnici davali.

Image

Uglavnom sada je veći problem ova bakterija.
Danas išao kod ljekara opće prakse, tražio antibiotik metronidazol, i ne htjede mi dati.

Čitam po drugim forumima iskustva. Jedna osoba spominje kapi divljeg origana...

Image
Nažalost Cefalosporini i to prve generacije izazivaju najdugotrajnije prisustvo C. difficile u debelim crijevima i do 35 dana.
Lijek izbora bi bio neki preparat koji sadrži Fidaxomicin, npr Dificlir 200 mg ali ne znam ima li ga nabaviti negdje u BiH.
Ako ništa pojačati probiotike, oni će morati izbalansirati mikrofloru crijeva, neki koji sadrži Bacillus clausii, Lactobacillus reuteri ili gljivicu Saccharomyces Boulardii ( imaš onaj preparat tako se zove Boulardiž).
A ulje divljeg origana nije baš svemoguće ali pomože pomoći svakako.
Danas joj doktorica porodične medicine dala Esbesul. :-)
Ja nisam uspio naći da ovaj antibiotik liječi clostridium-difficile?
Sumnjam da je doktorica i pogledala otpusnice iz bolnice?

Mislio sam da će joj dati antibiotik Metrozol.
splinter
Posts: 7349
Joined: 08/10/2011 12:28

#6 Re: Clostridium difficile (proljev)

Post by splinter »

-Chesterfield- wrote: 08/06/2021 11:49
splinter wrote: 04/06/2021 11:39
-Chesterfield- wrote: 04/06/2021 10:51

Jeste starija osoba. U bolnici bila 10 dana. Ovo su joj u bolnici davali.

Image

Uglavnom sada je veći problem ova bakterija.
Danas išao kod ljekara opće prakse, tražio antibiotik metronidazol, i ne htjede mi dati.

Čitam po drugim forumima iskustva. Jedna osoba spominje kapi divljeg origana...

Image
Nažalost Cefalosporini i to prve generacije izazivaju najdugotrajnije prisustvo C. difficile u debelim crijevima i do 35 dana.
Lijek izbora bi bio neki preparat koji sadrži Fidaxomicin, npr Dificlir 200 mg ali ne znam ima li ga nabaviti negdje u BiH.
Ako ništa pojačati probiotike, oni će morati izbalansirati mikrofloru crijeva, neki koji sadrži Bacillus clausii, Lactobacillus reuteri ili gljivicu Saccharomyces Boulardii ( imaš onaj preparat tako se zove Boulardiž).
A ulje divljeg origana nije baš svemoguće ali pomože pomoći svakako.
Danas joj doktorica porodične medicine dala Esbesul. :-)
Ja nisam uspio naći da ovaj antibiotik liječi clostridium-difficile?
Sumnjam da je doktorica i pogledala otpusnice iz bolnice?

Mislio sam da će joj dati antibiotik Metrozol.
Pa ima li opcija da se ode privatno onda? Jeste li bar uključili probiotik do sada , Bulardi npr
Ne znam ima li kod nas Vancomycin Enterocaps 250mg kapsule uzeti, to se može davati ako Metrozol ne pomaže, ali naravno ništa ne uzimati na svoju ruku.
Potražite nekog privatnog gastroenterologa nema druge, on će dati terapiju i biće vam lakše doći do iste.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#7 Re: Clostridium difficile (proljev)

Post by -Chesterfield- »

splinter wrote: 08/06/2021 12:46

Pa ima li opcija da se ode privatno onda? Jeste li bar uključili probiotik do sada , Bulardi npr
Ne znam ima li kod nas Vancomycin Enterocaps 250mg kapsule uzeti, to se može davati ako Metrozol ne pomaže, ali naravno ništa ne uzimati na svoju ruku.
Potražite nekog privatnog gastroenterologa nema druge, on će dati terapiju i biće vam lakše doći do iste.
Metrozol nije nikada ni koristila. I mislio sam da će ga sada ljekar uključiti.
Vankomicin jeste koristila (prah u ambulama, koji se razmuti u vodi)
I bilo je uspješno, ali se nakon sedmicu dana ponovo vratio proljev.
Ne znam šta je ovaj Esbesul, i da li uopće djeluje na clostridium-difficile?
Probiotike koristi redovno, plus flobian.

Ne znam sada da li započeti terapiju sa Esbesul?
splinter
Posts: 7349
Joined: 08/10/2011 12:28

#8 Re: Clostridium difficile (proljev)

Post by splinter »

-Chesterfield- wrote: 08/06/2021 13:15
splinter wrote: 08/06/2021 12:46

Pa ima li opcija da se ode privatno onda? Jeste li bar uključili probiotik do sada , Bulardi npr
Ne znam ima li kod nas Vancomycin Enterocaps 250mg kapsule uzeti, to se može davati ako Metrozol ne pomaže, ali naravno ništa ne uzimati na svoju ruku.
Potražite nekog privatnog gastroenterologa nema druge, on će dati terapiju i biće vam lakše doći do iste.
Metrozol nije nikada ni koristila. I mislio sam da će ga sada ljekar uključiti.
Vankomicin jeste koristila (prah u ambulama, koji se razmuti u vodi)
I bilo je uspješno, ali se nakon sedmicu dana ponovo vratio proljev.
Ne znam šta je ovaj Esbesul, i da li uopće djeluje na clostridium-difficile?
Probiotike koristi redovno, plus flobian.

Ne znam sada da li započeti terapiju sa Esbesul?
Ma iskreno ne znam koliko će Esbesul pomoći, dok god se ne uspostavi normalna mikroflora crijeva i ne stabilizuju motorika i peristaltika crijeva vjerovatno će biti problema. Trebaju posebna ishrana i dijeta biti uključene.
Ja lično bih otišao nekom gastroenterologu, znam da je sve trošak i još plaćamo za zdravstvo al jbg, opet je zdravlje najpreče.
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#9 Re: Clostridium difficile (proljev)

Post by BJB »

čaj od dupčaca ili čak pojesti malo dupčac trave i staće proljev..hoće li se osloboditi bakterije -ne znam..

http://www.homeo-herb.com/dupcac/
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#10 Re: Clostridium difficile (proljev)

Post by -Chesterfield- »

splinter wrote: 04/06/2021 11:39
Lijek izbora bi bio neki preparat koji sadrži Fidaxomicin, npr Dificlir 200 mg ali ne znam ima li ga nabaviti negdje u BiH.
Cijena je boli glava. :-) Zaraziš se u bolnici i na kraju moraš sam kupiti lijek.
Kada googlam nema rezultata iz BiH.

Image
splinter
Posts: 7349
Joined: 08/10/2011 12:28

#11 Re: Clostridium difficile (proljev)

Post by splinter »

-Chesterfield- wrote: 16/06/2021 17:16
splinter wrote: 04/06/2021 11:39
Lijek izbora bi bio neki preparat koji sadrži Fidaxomicin, npr Dificlir 200 mg ali ne znam ima li ga nabaviti negdje u BiH.
Cijena je boli glava. :-) Zaraziš se u bolnici i na kraju moraš sam kupiti lijek.
Kada googlam nema rezultata iz BiH.


Image
Ma pretpostavio sam da nema
Jel sad bolje, kakvo je sada stanje?
Mada mislim da redovnom upotrebom probiotika i korekcijom ishrane mora doći do poboljšanja situacije.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#12 Re: Clostridium difficile (proljev)

Post by -Chesterfield- »

splinter wrote: 16/06/2021 18:05
Ma pretpostavio sam da nema
Jel sad bolje, kakvo je sada stanje?
Mada mislim da redovnom upotrebom probiotika i korekcijom ishrane mora doći do poboljšanja situacije.
Jučer je odvezao na kontrolu i ostavili je u bolnici.
Rekli joj da ništa ne pije od lijekova, probiotika...
Donijeli joj nekakav čaj i prima infuzije.
Možda ubacuju nešto u infuziju... ne znam?
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#13 Re: Clostridium difficile (proljev)

Post by vazi »

-Chesterfield- wrote: 16/06/2021 19:08
splinter wrote: 16/06/2021 18:05
Ma pretpostavio sam da nema
Jel sad bolje, kakvo je sada stanje?
Mada mislim da redovnom upotrebom probiotika i korekcijom ishrane mora doći do poboljšanja situacije.
Jučer je odvezao na kontrolu i ostavili je u bolnici.
Rekli joj da ništa ne pije od lijekova, probiotika...
Donijeli joj nekakav čaj i prima infuzije.
Možda ubacuju nešto u infuziju... ne znam?
To je nezgodna nozokomijalna bolest, važno je i dezinfikovati sredinu u kojoj bolesnik boravi, kupatilo Itd… i to sa dobrim dezifekcionim sredstvom , čak se preporučuje, nakon pranja i dezinfekcije, premazati varikinom da spriječi, ako je ostalo clostridiuma, da spriječi razmnožavanje.
splinter
Posts: 7349
Joined: 08/10/2011 12:28

#14 Re: Clostridium difficile (proljev)

Post by splinter »

-Chesterfield- wrote: 16/06/2021 19:08
splinter wrote: 16/06/2021 18:05
Ma pretpostavio sam da nema
Jel sad bolje, kakvo je sada stanje?
Mada mislim da redovnom upotrebom probiotika i korekcijom ishrane mora doći do poboljšanja situacije.
Jučer je odvezao na kontrolu i ostavili je u bolnici.
Rekli joj da ništa ne pije od lijekova, probiotika...
Donijeli joj nekakav čaj i prima infuzije.
Možda ubacuju nešto u infuziju... ne znam?
Pa i ne pije više ništa od lijekova. Osim ako još ne traje terapija Esbesulom koju e propisao doktor o.p.
Probiotici nisu lijekovi u klasičnom smislu .
Ako je prestao proljev za vrijeme terapije Vankomicinom pa se poslije prestanka terpaije ponovo javio vjerojatno se radilo o recidivu.
Clostridioides difficile (nije više Clostridium) je ubikvitaran mikroorganizam, dakle svugdje ga ima bujvalno al nažalost najviše u bolnicama i staračkim domovima.
Posljednjih godina naročito je dominantan hipervirulentni soj koji preko toksina A kojeg luči predstavlja veliki javno zdravstveni problem tako da bolnice (bar na zapadu) usvajaju protokole za postupanja u cilju sprječavanja širenja bolesti .
Infuziju će priključiti kako bi nadomjestili elektrolite i održali hidrataciju organizma.
Sad je u bolnici i pod nadzorom, valjda će znati sta i kako dalje. Nadam se da će se uskoro stabilizovati sve onda.ćw bolest konačno sanirati.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#15 Re: Clostridium difficile (proljev)

Post by -Chesterfield- »

splinter wrote: 16/06/2021 23:02
-Chesterfield- wrote: 16/06/2021 19:08
splinter wrote: 16/06/2021 18:05
Ma pretpostavio sam da nema
Jel sad bolje, kakvo je sada stanje?
Mada mislim da redovnom upotrebom probiotika i korekcijom ishrane mora doći do poboljšanja situacije.
Jučer je odvezao na kontrolu i ostavili je u bolnici.
Rekli joj da ništa ne pije od lijekova, probiotika...
Donijeli joj nekakav čaj i prima infuzije.
Možda ubacuju nešto u infuziju... ne znam?
Pa i ne pije više ništa od lijekova. Osim ako još ne traje terapija Esbesulom koju e propisao doktor o.p.
Probiotici nisu lijekovi u klasičnom smislu .
Ako je prestao proljev za vrijeme terapije Vankomicinom pa se poslije prestanka terpaije ponovo javio vjerojatno se radilo o recidivu.
Clostridioides difficile (nije više Clostridium) je ubikvitaran mikroorganizam, dakle svugdje ga ima bujvalno al nažalost najviše u bolnicama i staračkim domovima.
Posljednjih godina naročito je dominantan hipervirulentni soj koji preko toksina A kojeg luči predstavlja veliki javno zdravstveni problem tako da bolnice (bar na zapadu) usvajaju protokole za postupanja u cilju sprječavanja širenja bolesti .
Infuziju će priključiti kako bi nadomjestili elektrolite i održali hidrataciju organizma.
Sad je u bolnici i pod nadzorom, valjda će znati sta i kako dalje. Nadam se da će se uskoro stabilizovati sve onda.ćw bolest konačno sanirati.
Izgleda da je terapija Vankomicin antibiotikom bila uspješna. Negativna na toksin A i toksin B (prvi nalaz je bio pozitivan)
Uglavnom, više problema je izazvala ova bakterija nego korona virus.
Sreća da sam je odmah na početku odvezao privatniku i tražio da se pored ostalih pretraga uradi i D dimer (nisam znao ni šta je to, nego saznao čitajući ovaj forum)
Tada je D dimer bio veći od 10000 (zbog toga je prvi put ostavili u bolnici) a sada je malo manji od 4000
Da se nije zakomplikovalo sa clostridium-difficile dosta brže bi se oporavila.

Sada je propisao nekakav optima probiotik.

Image


Uglavnom, sve ovo pišem tražeći savjet. A da i upozorim druge koji čitaju da budu oprezni sa antibioticima, naročito ako su u pitanju starije osobe.
splinter
Posts: 7349
Joined: 08/10/2011 12:28

#16 Re: Clostridium difficile (proljev)

Post by splinter »

-Chesterfield- wrote: 27/06/2021 13:10
splinter wrote: 16/06/2021 23:02
-Chesterfield- wrote: 16/06/2021 19:08

Jučer je odvezao na kontrolu i ostavili je u bolnici.
Rekli joj da ništa ne pije od lijekova, probiotika...
Donijeli joj nekakav čaj i prima infuzije.
Možda ubacuju nešto u infuziju... ne znam?
Pa i ne pije više ništa od lijekova. Osim ako još ne traje terapija Esbesulom koju e propisao doktor o.p.
Probiotici nisu lijekovi u klasičnom smislu .
Ako je prestao proljev za vrijeme terapije Vankomicinom pa se poslije prestanka terpaije ponovo javio vjerojatno se radilo o recidivu.
Clostridioides difficile (nije više Clostridium) je ubikvitaran mikroorganizam, dakle svugdje ga ima bujvalno al nažalost najviše u bolnicama i staračkim domovima.
Posljednjih godina naročito je dominantan hipervirulentni soj koji preko toksina A kojeg luči predstavlja veliki javno zdravstveni problem tako da bolnice (bar na zapadu) usvajaju protokole za postupanja u cilju sprječavanja širenja bolesti .
Infuziju će priključiti kako bi nadomjestili elektrolite i održali hidrataciju organizma.
Sad je u bolnici i pod nadzorom, valjda će znati sta i kako dalje. Nadam se da će se uskoro stabilizovati sve onda.ćw bolest konačno sanirati.
Izgleda da je terapija Vankomicin antibiotikom bila uspješna. Negativna na toksin A i toksin B (prvi nalaz je bio pozitivan)
Uglavnom, više problema je izazvala ova bakterija nego korona virus.
Sreća da sam je odmah na početku odvezao privatniku i tražio da se pored ostalih pretraga uradi i D dimer (nisam znao ni šta je to, nego saznao čitajući ovaj forum)
Tada je D dimer bio veći od 10000 (zbog toga je prvi put ostavili u bolnici) a sada je malo manji od 4000
Da se nije zakomplikovalo sa clostridium-difficile dosta brže bi se oporavila.

Sada je propisao nekakav optima probiotik.

Image


Uglavnom, sve ovo pišem tražeći savjet. A da i upozorim druge koji čitaju da budu oprezni sa antibioticima, naročito ako su u pitanju starije osobe.
Dobro je da se stabilizovalo i da konačno ide nabolje. U pitanju je bolesnik sa prisutnim hroničnim bolestima i kompleksnom dijagnozom i koji vjerovatno i bez ovih postcovid problema ima poseban režim ishrane.
Sa antibioticima uvijek treba oprezno, dakle nikada ništa na svoju ruku, a antimikrobna rezistencija (AMR) će u narednih nekoliko godina odnijeti isto ako ne i više života nego npr ova pandemija.To će vjerovatno biti najveći javnozdravstveni izazov u postpandemijskoj eri.
Mada infekcija sa Clostridioides difficile ne mora nužno biti povezano sa upotrebom antibiotika, nekada to nije uzrok.
Sretno.
Post Reply