Citroen All About

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
kidney
Posts: 548
Joined: 10/02/2018 12:19

#3401 Re: Citroen All About

Post by kidney »

Novi Berlingo

Ima čak 3 dizela u ponudi. Novi 1.5 e-HDI sa 75, 100 ili 130 KS. Zadnja varijanta ide opcionalno i sa 8 stupanjskim Aisin automatikom.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
konektovan
Posts: 40627
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3402 Re: Citroen All About

Post by konektovan »

Koliko vidim, zadnj kraj ostao isti, prednji nešto doradili kao i unutrašnjost. Dobar facelift, i ništa više.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#3403 Re: Citroen All About

Post by Me_again »

citroen xm wrote:Ja mislim da su u rukovodstvu Citroena totalne budale koje nemaju viziju, daj Bože da tu nešto bude. Ugase C4 i ostave ga bez nasljednika do 2020-e pa posle 2-3 mjeseca vrate model u proizvodnju dok ne dođe nasljenik. :skoljka:

Ova mala kinder jaja nose proizvodnju i izgleda da tu dobro ubadaju. Trebaju im neki novi modeli da pokriju bar 3-4 veće klase. Tada mogu da im procvjetaju ruže. Samo da ne iskopiraju nekog Pasata, to bi bila propast. :)
Kinder jaja su budučnost, kada bolje razmislim. Prije ili kasnije.
Ekonomski pritisci, cijene goriva, porezi i ostal nameti, urbanizacija i masovan broj vozila koji donose sve veče i veče probleme sa parkiranjem sa jedne strane i sa druge strane činjenica da se za duža putovanja sve veči i veči broj ljudi odlučuje za upotrebu aviona koji su sve jeftiniji i jeftiniji.
Trenutno sjedim u Holandiji, na ulicama je 70% kinder jajeta. Što li ? Jesu li siromašniji nego mi ? Nisu. Jesu li osvješteniji i racionalniji nego mi ? Jesu.
I kada rentam auto, što će mi ono od 16.000 kubika kada je ograničenje 110 ili 120 km/h i vozim se sam ?
Ne kažem za gušta da ne treba imati nešto u garaži, ali za svaki dan .....
citroen xm
Posts: 18120
Joined: 17/04/2012 22:57

#3404 Re: Citroen All About

Post by citroen xm »

NE kažem da nam trebaju svima neka luksuzna auta, meni prvom ne. Ali ne treba ni bazirati ponudu na 10 varijacija B segmenta. Kada sam pomenuo kinder jaje, to mi je bio sinonim da malu cjelinu sastavljenu od dijelova koji su ofarbani u mali milion drečavih boja. Ok je za mlađu ciljnu grupu, ali nije baš za neke ozbiljnije ljude. Nije to avangarda niti kreativnost koja je krasila Citroen.
kidney
Posts: 548
Joined: 10/02/2018 12:19

#3405 Re: Citroen All About

Post by kidney »

Očito je B segment in, barem u Francuskoj. I u Italiji. A mislim da Nijemci nekako i ne mare za Citrače.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#3406 Re: Citroen All About

Post by condy »

Me_again wrote:
condy wrote:
citroen xm wrote:Ja mislim da su u rukovodstvu Citroena totalne budale koje nemaju viziju, daj Bože da tu nešto bude. Ugase C4 i ostave ga bez nasljednika do 2020-e pa posle 2-3 mjeseca vrate model u proizvodnju dok ne dođe nasljenik. :skoljka:

Ova mala kinder jaja nose proizvodnju i izgleda da tu dobro ubadaju. Trebaju im neki novi modeli da pokriju bar 3-4 veće klase. Tada mogu da im procvjetaju ruže. Samo da ne iskopiraju nekog Pasata, to bi bila propast. :)
Zar citroen može više propasti ? :)
Teško da neko može više propasti od VW grupacije, u apsolutnom smislu. To što još nisu "kleknuli do dna" dovoljno govori kolike su klempe pucali svojim kupcima i kolike marže su imali.
Klempe?

Passat na akciji sa 1.4 tsi motorom oko 37 kKM
Passat na akciji 1.6 tdi oko 41 kKM
Audi A3 1.6 tdi sa jacim paketom opreme nego kod Passata 39 kKM.
Golf 7 akcijska cijena sa novim 1.0 TSI motorom 29,8 kKM

Ovo su veoma korektne cijene. Mozda bi i Citroen isto ponudio da ima sta ponuditi :P :-D

Salu na stranu Citroen zna napravit auto i ti to znas, kao sto znas da za VW nema krize, ali Citroen trenutno ne stoji dobro i to je fakat.
User avatar
konektovan
Posts: 40627
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3407 Re: Citroen All About

Post by konektovan »

Fali s cojek sa passatom od 41 tisuće i 1.6 tdi motorom, a nedavno ovdje udavili kako peugeot 508, C5 1.6 hdi ne mogu se gotovo pokrenuti?! :-)
Meni je taj passat dzaba. :mrgreen:
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#3408 Re: Citroen All About

Post by Me_again »

condy wrote:
Me_again wrote:
condy wrote: Zar citroen može više propasti ? :)
Teško da neko može više propasti od VW grupacije, u apsolutnom smislu. To što još nisu "kleknuli do dna" dovoljno govori kolike su klempe pucali svojim kupcima i kolike marže su imali.
Klempe?

Passat na akciji sa 1.4 tsi motorom oko 37 kKM
Passat na akciji 1.6 tdi oko 41 kKM
Audi A3 1.6 tdi sa jacim paketom opreme nego kod Passata 39 kKM.
Golf 7 akcijska cijena sa novim 1.0 TSI motorom 29,8 kKM

Ovo su veoma korektne cijene. Mozda bi i Citroen isto ponudio da ima sta ponuditi :P :-D

Salu na stranu Citroen zna napravit auto i ti to znas, kao sto znas da za VW nema krize, ali Citroen trenutno ne stoji dobro i to je fakat.
Ponovo pročitaj šta sam napisao, "kolike su klempe pucali" se odnosi na prošlo vrijeme. Danas naravno idu cijene dole. Navala kupaca je tolika na VW da moraju pojeftiniti vozila :izet:
Koliko su takva VW auta bila prije ove njihove krize ?
Cijenu diktira odnos ponude i potražnje, tu ne treba biti puno pametan.

Citroen danas nudi dosta manje nego ranije, to je tačno. Da li je u krizi, ne znam. Nisam toliko pametan kao neki forumski mudrolozi da sve znam, ali je činjenica da se još nisu nikome prodali. A Opel jeste, na primjer. Ode i Volvo.
I činjenica je i to da nijedna firma koja plača milijarde kazne za prevaru (ne ulazeči u to da li je to opravdano ili ne) ne može stajati dobro. To što se tako ne prikazuje i ne ponaša je drugi par opanaka.
Ko zna, možda PSA za 4-5 godina proširi porodicu sa još jednim ili dva Njemačka proizvođača :-)
Šalim se, prije će treći svjetski rat nego što će se to desiti.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#3409 Re: Citroen All About

Post by condy »

konektovan wrote:Fali s cojek sa passatom od 41 tisuće i 1.6 tdi motorom, a nedavno ovdje udavili kako peugeot 508, C5 1.6 hdi ne mogu se gotovo pokrenuti?! :-)
Meni je taj passat dzaba. :mrgreen:
Koliko kosta nov Peugeot 508 sa 1.6 hdi motorom ?

Pogledaj cijenu. Jos je stariji model od Passata.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#3410 Re: Citroen All About

Post by Me_again »

citroen xm wrote:NE kažem da nam trebaju svima neka luksuzna auta, meni prvom ne. Ali ne treba ni bazirati ponudu na 10 varijacija B segmenta. Kada sam pomenuo kinder jaje, to mi je bio sinonim da malu cjelinu sastavljenu od dijelova koji su ofarbani u mali milion drečavih boja. Ok je za mlađu ciljnu grupu, ali nije baš za neke ozbiljnije ljude. Nije to avangarda niti kreativnost koja je krasila Citroen.
Ne može se tako lako avangardom protiv tehnologije u 2018-toj godini ! Koja avangarda ? Hidraulika je gotova jer danas neke firme rade "klasične" ovjese koji su vrlo udobni a istovremeno vrlo stabilni. Čemu onda komplikacije koje poskupljuju auto kao finalni proizvod u moru jeftinih ponuda. Ko će kupiti ? Auta su postala konfekcija. Jednog dana će teoretski možda zaživjeti i car-sharing (koji pomalo i stidljivo več funkcionira u Evropi) pa šta onda, neće ti se ni isplatiti kupovati auto.
Sve to lagano ide nizbrdo. Nego, ako ko ima nekog dobrog oldtimer-a neka ga čuva, recimo nekog Porsch-a 911 za meraka :izet:
User avatar
konektovan
Posts: 40627
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3411 Re: Citroen All About

Post by konektovan »

condy wrote:
konektovan wrote:Fali s cojek sa passatom od 41 tisuće i 1.6 tdi motorom, a nedavno ovdje udavili kako peugeot 508, C5 1.6 hdi ne mogu se gotovo pokrenuti?! :-)
Meni je taj passat dzaba. :mrgreen:
Koliko kosta nov Peugeot 508 sa 1.6 hdi motorom ?

Pogledaj cijenu. Jos je stariji model od Passata.
Za isto love, kad moze vw varalica toliko cijeniti moze i gal poštenjacina. :mrgreen:

PEUGEOT 508 ACTIVE 1,6 Blue Hdi 120 KS ... 175/809186

Ne vidim da ovaj peugeot zsostaje za passatom u bilo cemu.
2.0 hdi 150 ks ide za oko 44 hiljade KM.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#3412 Re: Citroen All About

Post by amar1994 »

tace pezo , ne trosi ulje , to je neka zastarjela tehnologija :D

dovoljan je taj 120ks 300NM , a 508 je mocniji od passata sa onim LED svjetlima :izet:


1.6tdi 250NM stoji od 2009 god i ljudi kupuju pod "nova teh." :oops: :lol:
Last edited by amar1994 on 20/02/2018 23:42, edited 1 time in total.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#3413 Re: Citroen All About

Post by condy »

Prije krize su cijene bile nize. VW sa novim midelima dize cijene jer novi modeli nide vise opreme, tehnologija je naprednija pa cijena ide gore a ne dole. VW kao i drugi, uvijek ima akcije na odredjene modele i motore i prije i poslije afere sa softverom za izduvne gasove. Te cijene su jako primamvljive i povoljne. Nije VW otisao sa cijenama dole poslije te afere, niti zbog navale kupaca, to bi bilo dobro ali nije tako. Imaju konfigurator pa provjeri cijene. A mozes posjetiti i salon da malo pogledas mozda nadjes sta zanimljivo :-D

Vezano za Citroen, emocije su jedno a realnost drugo. Nazalost! Bolje bi bilo da se prodaju i dobiju svjez kapital za nove modele.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#3414 Re: Citroen All About

Post by Me_again »

amar1994 wrote:tace pezo , ne trosi ulje , to je neka zastarjela tehnologija :D

dovoljan je taj 120ks 300NM , a 508 je mocniji od passata sa onim LED svjetlima :izet:


1.6tdi 250NM stoji od 2009 god :oops: :lol:
Taj 1.6 hdi 120 KS je odličan. Probao ga u 308, 3008 i 5008, stalno imaš dojam da je puno veči motor. 308-cu ispaljuje kada napuniš turbo i zvekneš gas do daske, 5008-icu ne ispaljuje jer je dosta teža ali se nosi odlično sa tim autom. Bolje ne treba, po meni. S obzirom da sam u klinču da zadržim vozačku :-?
User avatar
konektovan
Posts: 40627
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3415 Re: Citroen All About

Post by konektovan »

Ma vw je malo spustio cijene, ipak su u govnima bili, vade se, moraju prodavati auta uz manji profit, ali bitno je da se prodaju.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#3416 Re: Citroen All About

Post by amar1994 »

Me_again wrote:
amar1994 wrote:tace pezo , ne trosi ulje , to je neka zastarjela tehnologija :D

dovoljan je taj 120ks 300NM , a 508 je mocniji od passata sa onim LED svjetlima :izet:


1.6tdi 250NM stoji od 2009 god :oops: :lol:
Taj 1.6 hdi 120 KS je odličan. Probao ga u 308, 3008 i 5008, stalno imaš dojam da je puno veči motor. 308-cu ispaljuje kada napuniš turbo i zvekneš gas do daske, 5008-icu ne ispaljuje jer je dosta teža ali se nosi odlično sa tim autom. Bolje ne treba, po meni. S obzirom da sam u klinču da zadržim vozačku :-?
da :) , na nekih 1900 poleti :-D

naravno da ne treba , kakve su nam ceste i ovih 120 je puno :-)

Sto :shock: , leti atmosferac ili ? :-D
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#3417 Re: Citroen All About

Post by condy »

konektovan wrote:
condy wrote:
konektovan wrote:Fali s cojek sa passatom od 41 tisuće i 1.6 tdi motorom, a nedavno ovdje udavili kako peugeot 508, C5 1.6 hdi ne mogu se gotovo pokrenuti?! :-)
Meni je taj passat dzaba. :mrgreen:
Koliko kosta nov Peugeot 508 sa 1.6 hdi motorom ?

Pogledaj cijenu. Jos je stariji model od Passata.
Za isto love, kad moze vw varalica toliko cijeniti moze i gal poštenjacina. :mrgreen:

PEUGEOT 508 ACTIVE 1,6 Blue Hdi 120 KS ... 175/809186

Ne vidim da ovaj peugeot zsostaje za passatom u bilo cemu.
2.0 hdi 150 ks ide za oko 44 hiljade KM.
Naravno da ne vidis :-D

Zaostaje, jer je Pug 508 stari model iz 2011 godine a Passat iz 2015 godine. Pa sad kad uporedis cijene, ko udara klempe :wink:

Passat je u pravilu skuplji od Puga 508 i za to imaju razlozi. Pug je u pravilu povoljniji zbog toga sto jos nemaju novi model. A izmedju modela ima razlika.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#3418 Re: Citroen All About

Post by Me_again »

condy wrote:Prije krize su cijene bile nize. VW sa novim midelima dize cijene jer novi modeli nide vise opreme, tehnologija je naprednija pa cijena ide gore a ne dole. VW kao i drugi, uvijek ima akcije na odredjene modele i motore i prije i poslije afere sa softverom za izduvne gasove. Te cijene su jako primamvljive i povoljne. Nije VW otisao sa cijenama dole poslije te afere, niti zbog navale kupaca, to bi bilo dobro ali nije tako. Imaju konfigurator pa provjeri cijene. A mozes posjetiti i salon da malo pogledas mozda nadjes sta zanimljivo :-D

Vezano za Citroen, emocije su jedno a realnost drugo. Nazalost! Bolje bi bilo da se prodaju i dobiju svjez kapital za nove modele.
Prije krize cijene bile niže ? To implicira da je Pasat bio jeftiniji nego danas ?
Hm, u zadnje vrijeme sam pobornik teorije da postoje neki paralelni svijetovi, ja vjerovatno živim u nekom od njih.

Što se Citroena tiče, nema tu emocija, sve je to lim. Danas mi glavno auto i nije više Citroen, vozim nešto drugo. Sutra nešto treče vjerovatno. Ali su slabe šanse da će to biti VW.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#3419 Re: Citroen All About

Post by Me_again »

amar1994 wrote:
Sto :shock: , leti atmosferac ili ? :-D
Taj se najbolje osječa između 5.000 i 6.500 obrtaja.
Ma jok, tu je on još neko vrijeme sigurno.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#3420 Re: Citroen All About

Post by condy »

Me_again wrote:
condy wrote:Prije krize su cijene bile nize. VW sa novim midelima dize cijene jer novi modeli nide vise opreme, tehnologija je naprednija pa cijena ide gore a ne dole. VW kao i drugi, uvijek ima akcije na odredjene modele i motore i prije i poslije afere sa softverom za izduvne gasove. Te cijene su jako primamvljive i povoljne. Nije VW otisao sa cijenama dole poslije te afere, niti zbog navale kupaca, to bi bilo dobro ali nije tako. Imaju konfigurator pa provjeri cijene. A mozes posjetiti i salon da malo pogledas mozda nadjes sta zanimljivo :-D

Vezano za Citroen, emocije su jedno a realnost drugo. Nazalost! Bolje bi bilo da se prodaju i dobiju svjez kapital za nove modele.
Prije krize cijene bile niže ? To implicira da je Pasat bio jeftiniji nego danas ?
Hm, u zadnje vrijeme sam pobornik teorije da postoje neki paralelni svijetovi, ja vjerovatno živim u nekom od njih.

Što se Citroena tiče, nema tu emocija, sve je to lim. Danas mi glavno auto i nije više Citroen, vozim nešto drugo. Sutra nešto treče vjerovatno. Ali su slabe šanse da će to biti VW.
Sorry druze ali nisi upucen i napamet pricas. Procitaj sta sam ti napisao. Ja odrzavam auto u Audi/VW servisima godinama i jako dobro znam kako se krecu cijene, zbog cega su sad vise odnosno znam iz prve ruke sta pisem.

Laku noc svima :)
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#3421 Re: Citroen All About

Post by Me_again »

Laku noč i smrt fašizmu :lol:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#3422 Re: Citroen All About

Post by amar1994 »

Me_again wrote:
amar1994 wrote:
Sto :shock: , leti atmosferac ili ? :-D
Taj se najbolje osječa između 5.000 i 6.500 obrtaja.
Ma jok, tu je on još neko vrijeme sigurno.
:thumbup:

pod ovo leti sam mislio da dobro ide :)
User avatar
konektovan
Posts: 40627
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3423 Re: Citroen All About

Post by konektovan »

Nemaš ti pojma kondi, idi pišaj pa spavaj. :lol: :mrgreen:
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#3424 Re: Citroen All About

Post by condy »

Pisho sam :lol:

:thumbup:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#3425 Re: Citroen All About

Post by amar1994 »

al je zastario , narocito ovjes :D



jos ovo jaca klasa od pasonje i kao sporski , mos mislit :D

Post Reply