Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#76 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by ExNihilo »

Potrebno mi je samo da se dobro naspavam. Ali nikad ništa za čitanje. Kad pročitaš izvjesnu količinu pristojno napisane literature, jednostavno nema više. Moramo sami da je napišemo.

Dnevnik 1991 - 1993, Bukovski.

98
User avatar
black
Posts: 17175
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#77 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by black »

Posljednja noć njegova boravka u Parizu posvećuje se “jebačkim poslovima”. U toku cijeloga dana imao je obilan program - konferencije, telegrame, intervjue, fotografiranje za novine, srdačne rastanke, savjete vjernicima, i tako dalje, i tako dalje. Za vrijeme večere odlučuje da sve svoje probleme gurne u stranu. Naručuje šampanjac uz jelo, pucketa prstima prema garçonu i općenito se vlada kao neotesana seljačina, što i jest. I budući da je
već sit svih pristojnih mjesta, on mi sada predlaže da mu pokažem nešto primitivnije. Volio bi da ode na kakvo vrlo jeftino mjesto da naruči dvije ili tri djevojke odjednom.

Henri Miler - Rakova obratnica

71
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#78 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by ExNihilo »

Učili su me u školi da nema Boga, da je to provjereno pomoću tajnih instrumenata.

- A kakvih?
- Ogromnih antena.
- A gdje su postavljene?
- U pustinjama.
- Pa šta onda ima ako ništa nema? - pitao sam profesora jednom davno.
- Ima priroda, zar ti nije dosta?
- Al' šta još?
- Moje dupe - rekao je.

Šumski duh, Goran Samardžić

100
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#79 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by medvjed23 »

It is possible, of course, for hedonists simply to bite the bullet and deny that your spouse’s infidelity is bad for you if you never find out about it. That position does seem to have some odd implications. For example, consider a scenario in which you do find out about your spouse’s unfaithfulness. What is the main complaint against your spouse? Is it (a) that your spouse was unfaithful, or (b) that your spouse was careless enough for you to find out? The
former seems correct, but for the bullet-biting hedonist, what was really bad for you was not the infidelity but rather finding out about it. Infidelity plus better deception would not have been bad for you. Thomas Nagel makes a similar point. He says: “The natural view is that the discovery of betrayal makes us unhappy because it is bad to be betrayed—not that betrayal is bad because its discovery makes us unhappy.”

THE HUMAN PREDICAMENT, David Benatar

38.
User avatar
black
Posts: 17175
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#80 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by black »

Pamtiti znači birati. Kad bih pamtio sve što se dogodilo juče, kad bih bio kao Borhesov lik Funes...

- Koji se sjeća svakog lista na svakom drvetu koje je vidio u životu, svakog slova svake rečenice iz svih knjiga koje je pročitao...


Razgovor o kraju vremena - Umberto Eko

76
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#81 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by Digla_da_kreci »

Smatram da sve o čemu čovjek razmišlja kad ne može da zaspi jeste upravo ono o čemu nikad ne bi trebalo da razmišlja. To su misli višeg nivoa, otpaci dnevnih razmišljanja, sve ono o čemu naš svjesni dio uma ne želi da misli i sada, s toliko vremena na raspolaganju, primoran je da se suoči s njima. Ne znam: ova ideja nastala je jedne besane noći, tako da ne znam da li je onda naročito prihvatljiva.

Rodrigo Munoz Avia, Psihijatri, psiholozi i drugi bolesnici

109
User avatar
GarfieldLover
Posts: 406
Joined: 05/03/2013 13:07

#82 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by GarfieldLover »

Dekolte potiče od decollo,
decollo znači odsecam vrat.
Škotska kraljica Marija Stjuart
došla je na gubilište u odgovarajućoj košulji,
košulja je ba dekoltovana
i crvena kao krvotok.
...
Usekovanje (izabrane pesme) - Vislava Šimborska

19
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#83 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by Digla_da_kreci »

Više nisam bio sam, ali sam se osjećao usamljenije nego ikada do tada.

Juzno od granice, zapadno od sunca - Murakami

51
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#84 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by medvjed23 »

Stan u kome sam tada živeo imao je dobrih strana. Možda je najbolja bila spavaća soba, ofarbana u tamno, tamnoplavo. Ta tamna tamnoplava pružila je utočište mnogim mamurlucima, ponekad dovoljno brutalnim da gotovo usmrte čoveka, posebno kada sam, ne pitajući kakve su, gutao pilule koje su mi ljudi davali. Bilo je noći kada sam znao da ću umreti ako zaspim. Hodao bih čitavu noć, od spavaće sobe do kupatila i od kupatila kroz dnevnu sobu do kuhinje. Otvarao sam i zatvarao frižider, otvarao ga i zatvarao. Odvrtao i zavrtao slavine. Puštao vodu u klozetu. Potezao se za uši. Udisao sam i izdisao. A onda, kad bi izašlo sunce, znao sam da sam spasen. Tada bih spavao među tamnim tamnoplavim zidovima, i polako dolazio sebi.

Bukovski, Holivud

88.
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#85 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by Digla_da_kreci »

Joj medo, al' si navalio na 88. :mrgreen:

– Domaći zadaci bi trebalo da se rešavaju samostalno - glasi tada moj pedagoški savet. - Sedni i razmisli!
Osim toga bilo bi od mene potpuno nepedagoški priznati vlastitom sinu da uopšte ne razlikujem prave od nepravih razlomaka a da ne govorimo o aritmetičkom i geometrijskom nizu.
– Tata - pita mene tako Amir - da li prosti broj može da se izrazi decimalnim razlomkom?
– Sve je moguće sine, ako imaš jaku volju - odgovaram ja. - A sada se gubi u svoju sobu!

:lol:
Kod kuce je najgore, Kishon

67
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#86 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by medvjed23 »

:lol: :lol:

Navaljivanje se isplatilo, super odlomak :thumbup:

Evo sad nešto sa 67. iz knjige Džoni je krenuo u rat (Dalton Trambo):

Ništa nije važnije od života. Nema u smrti ničeg plemenitog. Šta ima plemenito u tome što ležiš u zemlji i truneš? Šta ima plemenito u tome što nikada više nećeš videti sunce? Šta ima plemenito u tome što ti je neko razneo noge i ruke? Šta ima plemenito u tome što si ostao poremećen? Šta je plemenito u tome što si slep gluv nem? Šta je plemenito u tome što si mrtav? Jer kad si mrtav gospodine sve je svršeno. To je kraj. Manje si od psa manje od pacova manje od pčele manje od mrava manje od belog crva što gamiže po balezi. Mrtav si gospodine a umro si nizašta.

Mrtav si gospodine.

Mrtav.


Iduće riječi nek budu sa 52. stranice.
User avatar
GarfieldLover
Posts: 406
Joined: 05/03/2013 13:07

#87 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by GarfieldLover »

Kad ne kažem i ne napišem ništa ne znači da nemam šta napisati i reći, samo saburim da ne bi rek'o i napis'o svašta.

"Što bi rek'o Hadžibeg", Kemal Čopra


Sljedeća neka bude 71
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#88 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by medvjed23 »

U svakom slučaju, nisam možda bio siguran u ono što me je stvarno interesovalo, ali sam bio sasvim siguran u ono što me nije interesovalo. A upravo ono o čemu mi je on govorio, nije me interesovalo.

Kami, Stranac

49.
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#89 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by riverflow »

Moja je duša skriveni orkestar; ne znam koji instrumenti, žice, harfe, doboši i činele, bruje i damaraju i meni. Poznajem sebe samo kao simfoniju.

Knjiga nespokoja, Fernando Pessoa

61
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#90 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by Digla_da_kreci »

On je rekao da ljubav obnavlja život, da pohlepne ljude čini velikodušnim, neotesane uljudnim, glupe mudrim, preobražavajući, poput čarolije, nedostatke u vrline, kako bi se svako nadao da će biti voljen: nema veće radosti na svijetu od dvoje ljudi koji se vole.

Premda je u trenucima sentimentalnosti nazivao ljubav „najdivnijom bolešću, najpoželjnijom mukom“, vidio ju je kao dio potrage za samospoznajom.

Intimna historija covjecanstva, Theodore Zeldin

25
User avatar
black
Posts: 17175
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#91 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by black »

Duh palanke, kao duh zaveren trajanju, večnom preživljavanju, s onu stranu svake smrti (i svakog preobražaja njome) načelno je protivan
apokalipsi; ali on neizbežno vodi njoj: 1) neizbežnošću zahteva već u njemu objavljene pojedinačnosti za sobom samom, i za svojim preobražajem u samostalno-tvoračku ličnost, - koja sanja i ovaj smak sveta, propast Zemlje, - i, 2) svojim sopstvenim načelom kraja, bez koga načela je on, kao agonijski duh plemena zatvorenog u samog sebe (kao kosmosa u kosmosu), savršeno nezamisliv i nemoguć.
Ovo načelo kraja postaje načelo propasti time što subjekt ovde sebe traži ali što, u nemoćno-infantilnoj svojoj pojedinačnosti (kao pred-subjektivnosti), istovremeno sebe i odbija, produžavajući (ovim odbijanjem) ono što odbija: nad-ja duha palanke, i tako bivajući ponovo protivrečan duh koji hoće da propadne da bi bio, i koji se boji te svoje potpune ostvarenosti kao same propasti.

Radomir Konstantinović - Filozofija-palanke

28
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#92 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by Digla_da_kreci »

Uvijek je, kad mu je teško, lozio malu vatru u uglu sobe i gledao u nju dok se ne ugasi sama od sebe. To ga je odvodilo od bola i svega ruznog. Noćas nije lozio, a noćas mu je trebalo kao nikada. Baš mu je teško. Treba biti dovoljno umoran da bi se nešto malo vidjelo onoliko dobro koliko treba. Dovoljno umornom oku sitnice daju naslutiti cjelinu. Boze, kako sam umoran i kako bi dobro bilo sada biti dječak, biti malen, malen. Biti u selu Dzur u oblasti Fars. Ili barem biti bez svih mojih glupih grešaka. Malen.

Istocni divan, Karahasan Dzevad

103
User avatar
Rootboi
Posts: 20607
Joined: 07/06/2011 17:14

#93 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by Rootboi »

He pulls out of me suddenly. I wince. He sits up on the bed and throws the used condom
in a wastebasket.
“Come on, we need to get dressed – that’s if you want to meet my mother.” He grins,
leaps up off the bed, and pulls on his jeans, no underwear! I struggle to sit up as I’m still
tethered.
“Christian - I can’t move.”

Fifty Shades of Grey , E. L. James


128
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#94 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by medvjed23 »

Svijet-Vodilja je bio naseljen mnogo ranije nego što smo mu poslali brod u posjet. Kad je naš brod konačno stigao tamo, otkrili smo da se stanovništvo namnožilo sa početnih nekoliko tisuća na četrdeset milijuna; ali se tijekom vremena izgubilo mnogo njihovog stručnog znanja ili se degradiralo do razine rekla-kazala ili čak legende.

Pokušali smo pomoći. Počeli smo ih podučavati u znanosti, kako bi se ponovno vratili suvremenim tehnologijama. Oni su vrlo rado prihvatili naše
informacije, ali su ih primijenili za razvoj oružja. Zatim su se na Svijetu-vodilji zaratila dva veća doseljenička središta. Naš brod i posada bespomoćno
je promatrala kako se oni međusobno ubijaju.

Između otkucaja noći, Charles Sheffield

10.
User avatar
black
Posts: 17175
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#95 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by black »

Braća su primetila s koliko tvrdoglavosti posmatram čemprese. Premestili su me na drugo mesto, ali bez rezultata, jer sam ja nastavio da gledam kroz zid kao da ih još uvek vidim. Tvrdoglavo rešen da ih ne izgubim, ja sam u mašti rekonstruisao izgubljeni prozor. Govorio sam sam sebi: „Sada počinje katehizis, znači, na desnom čempresu senka je došla do one crvenkaste i sagorele rupe iz koje strči suva grana za koju je vezan komad belog platna. Pirineji su sigurno ljubičasti. A ovo je i trenutak kada, kao što sam primetio pre nekoliko dana, u udaljenom selu Vilabertran blista jedno prozorsko staklo!" I taj blistavi odsjaj zasvetleo bi iznenada realnošću nekog dijamanta u mom mozgu izmučenom ovom brutalnom zabranom da gledam moju voljenu Ampurdansku dolinu koja je kasnije, svojom tako neobičnom geologijom, prožela čitavu estetiku filozofije dalijevskog pejzaža.

Ja sam genije - Salvador Dali

20
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#96 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by medvjed23 »

Noću, ljubljena, veži svoje srce za moje
i neka ona u snu poraze tminu...

Neruda, Sunce u repu vetra

30.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#97 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by hadzinicasa »

Dvije godine od bratove smrti i on je obolio od iste bolesti.
Nakon sto je sumnja potvrdjena, jednostavno je odlucio cekati smrt, a vrijeme je kratio opijajuci se. Nije to bila slabost, mogao je on i trijezan misliti o svojoj smrti, ali je zelio sto prije otici kad mu je tako sudjeno, kao da zuri obaviti neki neodgodiv posao da ga se sto prije rijesi. Mozda je to bila vrsta odgovornosti; cim je postao svjestan neminovnog, nije mu preostalo drugo do u toj neminovnosti sudjelovati. Prava je muka imati izbor; silne dvojbe svakako su gore od prihvacanja i pomirenosti. Petar se smrti nije bojao, cak je uzivao planirajuci svoj sprovod. Razgledao je sve mrtvacke sanduke i zakljuci da mu se najvise dopada hrast s cvijetnim ornamentima jer upravo takve pamti s majcina ormara.

Mihaela Gaspar - Slatkis, duhan, britva

94
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#98 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by Nierika »

U meni je samo jedan ton. Ponavlja se do besmisla.
Nemoj me buditi, Tomaš

67
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#99 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by Nierika »

Mark i Scott Kelly, braća i astronauti, privremeno su razdvojeni tako što je jedan od njih 342 dana proveo u svemiru. Po povratku doktori su savršenom preciznošću izmjerili da je DNK blizanaca za 7% promijenjen.
Imširević, Najljepši od svih svjetova

56
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#100 Re: Igra: Citiraj recenicu ili odlomak iz knjige

Post by medvjed23 »

Bilo mu je hladno. Krompir i svoj komad hljeba držao je u ruci. Hljeb ostavi u džep. Noćas neću ništa jesti, mislio je. Čekat ću do sutra. Ako to uspijem, onda... – ali nije znao šta će onda biti. Nešto. Nešto važno. Pokušao je da zamisli. Nije mogao. Krompiri su mu još bili u ruci. Jedan veliki i jedan vrlo mali. Bili su odveć zavodljivi. On ih pojede. Smrvio je mali u jednom zalogaju; veliki je žvakao i žvakao. Nije očekivao da će glad poslije toga postati još gora. Trebalo je da to zna; uvijek se to ponavlja, ali čovjek nikad nije vjerovao. On obliza prste, a zatim zagrize vlastitu ruku da bi je zadržao od hljeba u njegovom džepu.

ERICH MARIA REMARQUE, Iskra života

33.
Post Reply