Citati koje bi podijelili s drugima

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
gogios
Posts: 38
Joined: 28/02/2008 21:14

#7426 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by gogios »

“Death ends a life, not a relationship. All the love you created is still there. All the memories are still there. You live on- in the hearts of everyone you have touched and nurtured while you were here.”

― Morrie Schwartz
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#7428 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by Nierika »

Ovo mi je odlično:
Zlato

Idem po kućama i pljačkam starce, uzimam njihovo zlato iz ladica, čupam stranice iz njihovih knjiga i zavirujem u tegle s potrošenim olovkama. Prebirem po njihovoj vitrini s medaljama, posebno sam sklon sitnim skulpturama s urezanim imenom književne nagrade, kolajnama od žitkog metala u velikim plavim plišanim kutijama. Dolazim na vrata i uvučem se kao inkasator, tražim brojilo plina ili struje, popijem kavu koju mi ponude, ponudim se da prenesem fotelju bliže prozoru.
I tako.
Došao sam ovdje da uzmem vaše zlato, govorim starijem čovjeku s plavim očima. Uvrijedit ću se ako to činite po prvi put, ako me već niste nebrojeno puta okrali i mojom krvi nahranili tlak u svojim riječima. Ako se niste zagledali u moja brda ili jeli moje jabuke, što doista činite ovdje? pita me. Pusti gospodina, govori njegova žena iz susjedne sobe, listajući novine na kojima guli luk. Ali gospodin ne želi biti pušten, odgovara stariji čovjek s plavim očima, on je došao da me opljačka, da uzme zlato i da ga povedem dolje, do radionice u kojoj sve pretvaramo, u kojoj kuckamo i topimo zlatne slike u zlatnim okvirima, pune neprežaljenog očaja. Hoćete li pita me, hoćete li me krasti trajno i u svim prilikama, uzimati i kao ukras i kao žlicu za med, iglu za jata šarenih balona koja će vas u nekom trenutku nadlijetati? Kod koga ste sve bili, komu ste što ukrali, hajde, pokažite mi bilježnicu, ja ću vama svoje zlatne ogrebotine!

Ivica Prtenjača
I tako. :D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#7429 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by Ommadawn »

"I jarane ovako je bilo. Kad sam ja otišo s ključevima duhovni je srao još neko vrijeme a onda se Hajdar upalio ko kutnjak. Jebo mu je i majku i Švedsku i devedesetdrugu i hajmo Bosno Bosno Bosno hajmo Hercegovino i BH fanaticose što u sred Malmea ili nekog kurca od grada na utakmici Švedska - Bosna zvižde na švedsku himnu, a Švedska ih primila kad im je najteže bilo i kad su ih komšije noževima rastjerivale i jebo mu je gdje si bio kad je bilo najteže, a bio u Švedskoj, jebo mu švedsku mater što ne navija za Švedsku, što ne pjeva njihovu himnu, od te je himne BMW-a kupio i tom je himnom kuću pokrio šta će on zviždat na švedsku himnu jebo svoju mater ko je na tuđu zviždo nikad svoju nije pjevo što jezik nije naučio pa nas na švedskom pozdravio i Halidu u Stockholmu na švedskom terce pjevo jebo mu i Seka i trajekt i Kopenhagen majku u pičku da je švedski naučio sad bi i bosanski ko čovjek pričo a ne ko ker lajo u sred grada u kojem se rodio invalidima cenere ostavljo dabogda mu cener za trajekta zatrebo šta će invalid s cenerom - dvije pertle kupit i jednu u pola cijene prodat dabogda s jednom pertlom djecu u vojsku ispraćo i u Malmeu ih košarci učio šta će on za Bosnu navijat jebo mu Ibrahimović mater..."
Damir Avdić Graha iz romana “Enter Džehenem”.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#7430 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by Nierika »

Ovo je baš raw. :D
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#7431 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by zijancer »

And to prove his immortality was written in the stars, Rudolf commissioned his own personal horoscope from Nostradamus. Unfortunately, Nostradamus came back with bad news. The stars were not predicting immortality.
So Rudolf did what any sensible all-powerful renaissance despot obsessed with magic and alchemy would do, he changed his birthday. Having been born in realm of cancer, Rudolf tinkled with the cosmos, and announced that his sign was now taurus. But the stars weren't fooled.
User avatar
ptičica
Posts: 3006
Joined: 27/08/2012 10:11
Location: izmedju jave i sna...

#7432 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by ptičica »

"Svaka riječ ima posljedicu.
Svaka tišina takođe. "
Jean-Paul Sartre
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72048
Joined: 03/10/2011 20:11

#7433 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by Chloe »

ptičica wrote: 15/09/2022 14:57 "Svaka riječ ima posljedicu.
Svaka tišina takođe. "
Jean-Paul Sartre
:thumbup:
User avatar
nineinchnails
Posts: 1668
Joined: 24/02/2009 12:09

#7434 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by nineinchnails »

Sine

Ne idi u rat
Nikada, ni za koga
Ni za čije pokvarene ideale
Ni za sebe čak i ako misliš da je to ispravno
Jer ispravno nije, vjeruj mi
Idi negdje gdje će biti bolje i ljepše
Negdje gdje nema budala koji žele samo da ratuju
Imaš jedan život i on treba da ti je najbitniji
Živi ga na najbolji mogući način

Voli te tata


https://buybook.ba/proizvod/posljednji-bosanac-4727
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72048
Joined: 03/10/2011 20:11

#7435 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by Chloe »

„Nakupljati sve više i više nije put. Izgori, pretvori se u svjetlost i toplinu i davanje. Rastopi se.“

Rumi
User avatar
ptičica
Posts: 3006
Joined: 27/08/2012 10:11
Location: izmedju jave i sna...

#7436 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by ptičica »

Image
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72048
Joined: 03/10/2011 20:11

#7437 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by Chloe »

„Na kraju nećemo pamtiti riječi naših neprijatelja, već šutnju naših prijatelja.”

M.L.K.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72048
Joined: 03/10/2011 20:11

#7438 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by Chloe »

" Lako je pričati o odlasku, ali jednom treba otići. Skupiti snage i reći dosta. Finim manipulatorima. Perfidnim zlostavljačima. Ostaviti svoju dušu onima koji će te voljeti u cijelosti. Onima koji poštuju tvoj izbor, kakav je da je. Jer tebe poštuju. Jer znaju koliko vrijediš i ne trebaš ih podsjećati na to. Jednom kad shvatiš da zaslužuješ više nećeš više pristajati na manje. Nikada. Ni u kakvim okolnostima."

Mario Žuvela
User avatar
Dr Kova
Posts: 14578
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#7439 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by Dr Kova »

"Nije siromašan onaj što ima, nego onaj što nema" - Meša Selimović
User avatar
janje_
Posts: 2239
Joined: 05/04/2007 14:05

#7440 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by janje_ »

Buckethead wrote: 28/10/2022 14:01 "Nije siromašan onaj što ima, nego onaj što nema" - Meša Selimović
ovo više liči na alan forda..
User avatar
Rockefeller
Posts: 7320
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#7441 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by Rockefeller »

Ommadawn wrote: 04/08/2022 11:22
"I jarane ovako je bilo. Kad sam ja otišo s ključevima duhovni je srao još neko vrijeme a onda se Hajdar upalio ko kutnjak. Jebo mu je i majku i Švedsku i devedesetdrugu i hajmo Bosno Bosno Bosno hajmo Hercegovino i BH fanaticose što u sred Malmea ili nekog kurca od grada na utakmici Švedska - Bosna zvižde na švedsku himnu, a Švedska ih primila kad im je najteže bilo i kad su ih komšije noževima rastjerivale i jebo mu je gdje si bio kad je bilo najteže, a bio u Švedskoj, jebo mu švedsku mater što ne navija za Švedsku, što ne pjeva njihovu himnu, od te je himne BMW-a kupio i tom je himnom kuću pokrio šta će on zviždat na švedsku himnu jebo svoju mater ko je na tuđu zviždo nikad svoju nije pjevo što jezik nije naučio pa nas na švedskom pozdravio i Halidu u Stockholmu na švedskom terce pjevo jebo mu i Seka i trajekt i Kopenhagen majku u pičku da je švedski naučio sad bi i bosanski ko čovjek pričo a ne ko ker lajo u sred grada u kojem se rodio invalidima cenere ostavljo dabogda mu cener za trajekta zatrebo šta će invalid s cenerom - dvije pertle kupit i jednu u pola cijene prodat dabogda s jednom pertlom djecu u vojsku ispraćo i u Malmeu ih košarci učio šta će on za Bosnu navijat jebo mu Ibrahimović mater..."
Damir Avdić Graha iz romana “Enter Džehenem”.

:lol: :thumbup:
User avatar
Saian
Posts: 15347
Joined: 08/04/2004 21:50

#7442 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by Saian »

Things fall apart; the centre cannot hold
Mere anarchy is loosed upon the world,
The blood-dimmed tide is loosed, and everywhere the ceremony of innocence is lost
The best lack all conviction, while the worst are filled with passionate intensity.
W.B. Yeats
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#7443 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by Digla_da_kreci »

Dobar je Yeats. :thumbup:

You live like this, sheltered, in a delicate world, and you believe you are living. Then you read a book… or you take a trip… and you discover that you are not living, that you are hibernating. The symptoms of hibernating are easily detectable: first, restlessness. The second symptom (when hibernating becomes dangerous and might degenerate into death): absence of pleasure. That is all. It appears like an innocuous illness. Monotony, boredom, death.

Millions live like this (or die like this) without knowing it. They work in offices. They drive a car. They picnic with their families. They raise children. And then some shock treatment takes place, a person, a book, a song, and it awakens them and saves them from death.

Some never awaken.

— Anais Nin
The Diary of Anais Nin
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#7444 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by Ommadawn »

S Jugoslavijom je kao i sa Moskvičom. Svima trebaju delovi, niko ne želi celog.

Đorđe Balašević
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#7446 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by shmizlica »

Ljudi pribegavaju nasilju kad im ponestane dobrih ideja. Atraktivno je zato što je jednostavno, direktno, opcija koja je gotovo uvek na raspolaganju. Kad ne možeš da se setiš dobrog odgovora na protivnikov argument, uvek možeš da ga mlatneš po njonji.
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#7447 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by shmizlica »

„Ali osveta je, prijatelju, takva rabota da, dok je planiraš, iskopaš dva groba“, reče Grečanski.
„Dva groba, pet, deset, sto trideset grobova. Ljudi veruju u večni mir, mole se i Boga dragog dozivaju, a svakog dana planiraju rat. Rat zbog otete zemlje, zbog razorenog grada, zbog razvratne žene, grube psovke. Rat za smak sveta. Nema kraja toj agoniji mržnje i brutalnih sukoba, moj dragi dečače. Budućnost, to je krvavo Marsovo polje - rekao je te noći Đovani Batista Kastaldo, ustao, osedlao konja i odjahao, bez reći, u noć.
Milos Latinovic - Etape noci
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#7448 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by shmizlica »

A ti gospodari, diktatori, generalisimusi, očevi nacije, samoproklamovane narodne vođe, menjali su s na trošnom tronu istorije, u toj raskošnoj palati, baš kao što se menjaju imena njihovih titula, a on - mali pisar - trajao je, trajao duže od raskošnog nameštaja napravljenog od orahovog drveta, divnih vitraža u prozorima i staklenih stolova, slika priznatih umetnika što su krasile zidove prostorija, persijskih tepiha takođe davno unetih u predsedničku palatu.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72048
Joined: 03/10/2011 20:11

#7449 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by Chloe »

“Veća je sramota ne vjerovati našim prijateljima, nego biti prevaren od njih.”
User avatar
medvjed23
Posts: 26836
Joined: 16/07/2010 13:49

#7450 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by medvjed23 »

Čаk i sаd, posle tolikih godinа, jа se tog i suviše nerаdo sećаm. Sećаm se nerаdo još mnogo čegа, аli… kаko bi bilo dа ovde zаvršim „Zаpise”. Čini mi se dа sаm pogrešio i što sаm počeo dа ih pišem. Sve vreme sаm se stideo dok sаm pisаo ovu pripovetku; to, ondа, znаči, nije više literаturа, već vаspitno-poprаvnа kаznа. Jer, pričаti, nа primer, dugаčke priče o tome kаko sаm promаšio život usled morаlnog rаspаdаnjа u budžаku, izdvojenosti od društvene sredine, odvikаvаnjа od živog svetа i usled brižljivog pothrаnjivаnjа zlobe u podzemlju — bogаmi, nije zаnimljivo. U romаnu trebа dаti junаkа, а ovde su hotimično skupljene sve crte аntijunаkа i, što je nаjglаvnije, sve će ovde izаzvаti nаjneprijаtniji utisаk, zаto što smo se svi odvikli od životа i svi hrаmljemo, svi, neko više, neko mаnje. Toliko smo se odvikli dа premа „prаvom životu” osećаmo često izvesnu odvrаtnost i zаto ne možemo podneti kаd nаs nešto podseti nа život. Jer smo dotle doterаli dа prаvi, „stvаrni život” smаtrаmo skoro zа muku, zа trud, i svi se u duši slаžemo dа je u knjigаmа bolje.
Dostojevski, Zаpisi iz podzemljа
Post Reply