Citati koje bi podijelili s drugima

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#7151 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by lmo »

Bekstvo


Najbolje je bilo
kada se spuste
roletne,
krpama zapusi
zvono,
ubaci telefon
u
frizider
i ode se u krevet
jedno 3-4
dana.


A najbolje posle
toga
bilo je
sto nikome
nikada
nisam
nedostajao.
User avatar
Rugafet
Posts: 4712
Joined: 14/12/2015 17:52

#7152 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by Rugafet »

Image
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#7153 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by lmo »

Ljubav se ne može zaslužiti, ljubav se samo daje i prihvata ili ne prihvata.
User avatar
LaLuna
Posts: 2175
Joined: 20/11/2013 14:20

#7154 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by LaLuna »

Ostavio sam je da lezi na ulici, posluzila je svojoj svrsi, a ja i dan-danas, kad prijeti neka bolest, kad iz mraka hucu sove, kad me iz tamnih dvorista i prolaza vrebaju svjetlucavi, zli pogledi, kad iz ljudi i stvari bije leden dah, kad teska, teska kisa pada na moje zbunjeno lice, a jugo mi ne da da razaznam sokola od caplje, kad vece tesko pada, a dan se sporo radja, sjedam i tkam neku novu esarpu od rijeci, esarpu koja ce me zastititi, pomoci mi da preguram ovu noc koja se ugnijezdila u meni ...
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#7155 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by Nastasia »

"Eh, sudbina", reče ona. "Šta je sudbina ako ne ono što čovjek odluči učiniti? Nije li sudbina ono što sami od sebe očekujemo?"
Hakawati, Rabih Alameddine

"Više nemam šta ponuditi, osim sebe - ništa. Ako želiš da te napustim, krenut ću prije zore, ali ako me primiš za ruku, dat ću ti isti zavjet koji je Ruta dala Naomi: kamo ti ideš, tamo idem i ja, i gdje ti ostaneš, tu ostajem i ja. Tvoj je narod moj narod, a tvoj Bog moj je Bog. Gdje ti umreš, umrijet ću i ja, i tu ću biti pokopan."

Književnost je najugodniji način da se ignorira život.
Fernando Pessoa, Knjiga nemira

Ako se ne možeš popeti na drvo na koje se tvoj otac popeo makar dodirni stablo rukama.
Ahmadou Kourouma, Čekajući da se divlje zvijeri glasaju
User avatar
Rugafet
Posts: 4712
Joined: 14/12/2015 17:52

#7156 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by Rugafet »

Image
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#7157 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by lmo »

zašto je tako malo zanimljivih ljudi? Između tolikih miliona, zašto ih je tako malo? zar moramo i dalje živjeti s tim nezanimljivim primjercima? čini se da je nasilje njihov jedini izraz postojanja...tako su dobri u tome. tada zaista cvjetaju. govna cvjetaju, da usmrde naše šanse....

...

ne smijemo previše da proučavamo sebe, ili ćemo prestati da živimo, prestaćemo da radimo bilo šta. kao mudraci koji samo sjednu na stijenu i ne mrdaju. ne znam da li je to baš toliko mudro. oni odbacuju ono što je očigledno, ali nešto ih tjera da to odbace. na neki način, oni su muha koja *ebe samu sebe. nema bjekstva, bio u akciji ili van akcije.

jednostavno, moramo da otpišemo sebe kao gubitak: svaki potez na tabli vodi ka matu.
broj dva
Posts: 4545
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#7158 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by broj dva »

It is sometimes an appropriate response to reality to go insane.


Reality is that which, when you stop believing in it, doesn't go away.

Philip K. Dick,
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#7159 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by Nastasia »

Šta sam ustvari radio celog života? Bežao sam. Iz kuće, iz škole, iz vojske, sa posla, od neprilika, od dubokih osećanja (smatram ih još uvek nehigijenskim: sva ta balavljenja, ljubavi i plakanja na ramenu!), bežao od obaveza, od svega ... A najviše od ljubavi! Ako sam ševio neku za kojom sam dugo čeznuo, već posle prvog metka jedina stvar koju sam stvarno smrtonosno želeo bila je da budem u svom krevetu, najmanje tri hiljade kilometara daleko. Da budem sam i da mi sve izgleda kao da se uopšte i nije desilo, ko da sam sanjao. Uzbuđivala me je, ustvari, samo predigra. Lov, ono divno osećanje da se približavaš retkoj divljači i da jednim potezom možeš sve da upropastiš. Ali tamo gde su žene od mene očekivale trajniju vezu, nalazile su samo vetar! Bežao sam glavom bez obzira, jer nisam želeo da se zauvek zakopam. Ne, daleo od toga da sam bio Don Žuan. Samo sam pred očima imao previsok ideal žene koja će mi roditi decu, uzor koga nikoga nisam uspevao da dostignem. Svaka moja veza, kad zrelo razmislim, bila je, ustvari, pokušaj da još jedanput sebi dokažem da takva žena kakvu ja tražim uopšte i ne postoji. Na kraju, uspevalo mi je da pobegnem. Kada se umore trčeći za tobom, žene te jednoga dana jednostavno - zamrze! Počnu da preziru.

Momo Kapor, Ada
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#7160 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by riverflow »

"Ove dvije riječi su kobne: Moje i Tvoje." M. de Cervantes
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#7161 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by Nastasia »

- Zar ti veruješ da ljubav živi u srcima?
Lagano zavrte glavom.
- Ne. Srce je isuviše malo da je svu primi. Ona ti ispunjava i prožima celo telo, kao kakva strašna groznica. Goriš u njoj i raspadaš se na deliće, i u tebi se oslobađa sve što nosiš pod kožom. Oderi čoveka i naći ćeš užasne stvari pod njegovom kožom. Nož kojim je jedan tvoj praded ubio čoveka. Ruku koja se u tajnosti pruža da otme tuđe. Gomilu životinjskih misli što ti se kriju u mesu i izleću iz tebe samo u snu, kao roj slepih miševa iz mračnog trnja. Vidiš li, ljubav, neobuzdana, divlja, smrtna ljubav pojuri ti telom i dušom i isteruje iz teve sve kao što plamen tera iz zapaljene kuće žive ljude, životinje, ptice i bube.
Trenutak kasnije dodade.
- Ali nemoj da misliš da u nama ima samo gamadi. Pored kobaca izležu iz tebe i beli golubovi. Čovek nikada ne može da bude ni toliki svetac ni toliki nitkov, kakav može da bude u ljubavi. Pod svim ostalim okolnostima on može da se prenemaže. Ali u ljubavi ne. Tu iz tebe izbija sve ono što leži u najskrivenijem kutu ljudskog bića.

***

- Ti, dabome, misliš da sam bolestan, ili lud. Ali u meni ima i drugih rana, rana lepote i dobrote koje su mi se usekle u srce i koje ne mogu da ti pokazujem. Užasni i divni ožiljci izazvani jednim pogledom, jednim pokretom ruke, poljupcem i sladostrašćem. Moj život je uništen? Propade mi imetak? Propade čast? Propade mi zdravlje? Svejedno. Ja sam sada komad oprljenog drveta, ali sam izgarao na plamenu kakav ...

***

- Nisam bogat čovek, ali bih želeo da ti pomognem. Šta da ti dam? Šta ti treba?
- Hvala. Meni se više ništa ne može dati i ništa mi se ne može uzeti.

***

Lajoš Zilahi, Voda nešto nosi
belfy
Posts: 7648
Joined: 06/08/2007 09:00

#7162 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by belfy »

Nastasia wrote: - Ti, dabome, misliš da sam bolestan, ili lud. Ali u meni ima i drugih rana, rana lepote i dobrote koje su mi se usekle u srce i koje ne mogu da ti pokazujem. Užasni i divni ožiljci izazvani jednim pogledom, jednim pokretom ruke, poljupcem i sladostrašćem. Moj život je uništen? Propade mi imetak? Propade čast? Propade mi zdravlje? Svejedno. Ja sam sada komad oprljenog drveta, ali sam izgarao na plamenu kakav ...
samo da citiram za jednog prijatelja koji zeli da napravi rad na temu...
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#7163 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by Nastasia »

belfy wrote:
Nastasia wrote: - Ti, dabome, misliš da sam bolestan, ili lud. Ali u meni ima i drugih rana, rana lepote i dobrote koje su mi se usekle u srce i koje ne mogu da ti pokazujem. Užasni i divni ožiljci izazvani jednim pogledom, jednim pokretom ruke, poljupcem i sladostrašćem. Moj život je uništen? Propade mi imetak? Propade čast? Propade mi zdravlje? Svejedno. Ja sam sada komad oprljenog drveta, ali sam izgarao na plamenu kakav ...
samo da citiram za jednog prijatelja koji zeli da napravi rad na temu...
Koja je tema?
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#7164 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by lmo »

Mogu biti gadno strpljiv,
čekati do zauvijek,
ako to te čini sretnom,hodam poput kornjače
Namamljeni smo na svjetlo
tko glumi sunce ispred nas
kao da smo jedno tijelo
još ti čujem srca bat
Gdje se dajem sav
gdje me imaš svog
gdje se krije sad
car u oku kornjače
Sanjam da me skupljaš srećo,
svaki dio slomljenog
spustiš me na svoje grudi
gdje te ljubim slobodno
jer oduvijek te tražim
tebe
ti što me učiš lagati
zato brani se kad dođem
želim te zaslužiti
Gdje se dajem sav
gdje me imaš svog
gdje se krije sad
car u oku kornjače
možeš li me vidjeti u licu onog s kojim živiš
možeš li me pronaći u sebi...
Gdje se dajem sav...
Gdje je to,gdje smo mi
sve su priče suvišne
Prodat ću za dodir tebe,
sjećanje u bescijenje
belfy
Posts: 7648
Joined: 06/08/2007 09:00

#7165 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by belfy »

Nastasia wrote:
belfy wrote:
Nastasia wrote: - Ti, dabome, misliš da sam bolestan, ili lud. Ali u meni ima i drugih rana, rana lepote i dobrote koje su mi se usekle u srce i koje ne mogu da ti pokazujem. Užasni i divni ožiljci izazvani jednim pogledom, jednim pokretom ruke, poljupcem i sladostrašćem. Moj život je uništen? Propade mi imetak? Propade čast? Propade mi zdravlje? Svejedno. Ja sam sada komad oprljenog drveta, ali sam izgarao na plamenu kakav ...
samo da citiram za jednog prijatelja koji zeli da napravi rad na temu...
Koja je tema?
ne bih da budem arogantan, ali...da li je moguce da nisi razumjela sta sam napisao? naravno, ako odgovor bude ne, budem pojasnio...
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#7166 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by Nastasia »

belfy wrote:


ne bih da budem arogantan, ali...da li je moguce da nisi razumjela sta sam napisao? naravno, ako odgovor bude ne, budem pojasnio...
Pa očito da nisam :shock:
belfy
Posts: 7648
Joined: 06/08/2007 09:00

#7167 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by belfy »

Nastasia wrote:
belfy wrote:


ne bih da budem arogantan, ali...da li je moguce da nisi razumjela sta sam napisao? naravno, ako odgovor bude ne, budem pojasnio...
Pa očito da nisam :shock:
pa, obicno kada neko kaze da pita za prijatelja se referira na samog sebe. isto tako ako kaze da nesto radi ili trazi radi istrazivanja. ja sam samo to dvoje spojio da izgleda sto vise ocigledno. jasnije?
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#7168 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by Nastasia »

belfy wrote: pa, obicno kada neko kaze da pita za prijatelja se referira na samog sebe. isto tako ako kaze da nesto radi ili trazi radi istrazivanja. ja sam samo to dvoje spojio da izgleda sto vise ocigledno. jasnije?
Malo smo na ozbiljnijoj temi pa nisam očekivala da se neko bavi tim "pitam za prijatelja".
Pitala sam koja je tema, misleći da je u pitanju Lajoš, da ponudim na posudbu 5-6 njegovih knjiga, ako je potrebno.
belfy
Posts: 7648
Joined: 06/08/2007 09:00

#7169 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by belfy »

Nastasia wrote:
belfy wrote: pa, obicno kada neko kaze da pita za prijatelja se referira na samog sebe. isto tako ako kaze da nesto radi ili trazi radi istrazivanja. ja sam samo to dvoje spojio da izgleda sto vise ocigledno. jasnije?
Malo smo na ozbiljnijoj temi pa nisam očekivala da se neko bavi tim "pitam za prijatelja".
Pitala sam koja je tema, misleći da je u pitanju Lajoš, da ponudim na posudbu 5-6 njegovih knjiga, ako je potrebno.
ne, ne budi bukvalista po drugi put. lijepo objasnih iznad. citat je izdvojen sa razlogom od moje malenkosti. izvinjavam se za sve nejasnoce. :kakoste:
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#7170 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by lmo »

Dan je kao suncan.
Ti si kao veseo.
Prolazis, kao ne vide te.

Svima je kao lijepo.
Svima je kao dobro.
Svima je kao ludo.

I ti si kao sretan.

Zivi se kao u miru.
Ptice su kao slobodne.
Buducnost kao na dlanu.

Savjest je kao cista.
I suncu je kao jasno.
O, srce, kao pjevaj.

Svi se kao brinu o svima.
Svatko je prijatelj kao.
Svima je kao stalo do tebe,
i do svijeta.
I dan kao ode.
I ti se kao smijesis!
I nista te kao ne boli.
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#7171 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by HardcoreMX »

"Patriotism is the last refuge of the scoundrel." (Samuel Johnson)
User avatar
LaLuna
Posts: 2175
Joined: 20/11/2013 14:20

#7172 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by LaLuna »

Cini mi se da je taj Zivot bio stalno ispred mene, da je neprestano mahao nekom crvenom krpom (kao toreador), a da sam se ja (bas kao bik) neprestano zalijetao u tu crvenu krpu, trudio se da je nabodem, pogresno smatrajuci da je ona cilj, ne shvatajuci da ona tu nije vazna, da ona samo sluzi da mi odvrati paznju od one prave opasnosti, od maca, koji se skriven ljeska u necijoj ruci, koji ce mi se kad-tad, sa provjerenom preciznoscu zabosti u potiljak.
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#7173 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by riverflow »

...Samo jedna blaga kišica učini travu za mnogo preljeva zelenijom. Tako su nam i izgledi svjetliji od pritjecanja boljih misli.
Bili bismo blaženi da vazda živimo u sadašnjosti i koristimo se svakom zgodom koja nas snađe, kao trava što odaje utjecaj najneznatnije rose koja na nju padne...
...-Što predstavlja Afrika — što predstavlja Zapad? Nije li naša nutrina bijelo mjesto na zemljovidu? Makar se pokazala crnom, poput obale, kad bude otkrivena. Je li izvor Nila, Nigera ili Mississippija, ili pak sjeveroistočni prolaz oko ovoga kontinenta ono što želimo pronaći? Jesu li to problemi koji se najvećma tiču čovječanstva? Je li Franklin jedini čovjek koji se izgubio te ga njegova supruga tako gorljivo traži? Zna li g. Grinnell gdje je on sam? Budite radije Mungo Park, Lewis, Clarke i Frobisher vlastitih rijeka i oceana; istražite vlastite više širine — uz tovare usoljenog mesa da vas održi na životu, ako je potrebno; a prazne limenke slažite kao znak nebu pod oblake. Je li usoljeno meso izumljeno samo radi očuvanja mesa? Ne, budite Kolumbo za cijele nove kontinente i svjetove u sebi, otvarajte nove kanale, ne trgovine nego misli. Svaki čovjek gospodar je područja naspram kojega je zemaljsko carstvo tek sićušna državica, greben ostao od leda. Ima ipak domoljuba koji nemaju samopoštovanja te žrtvuju veće manjemu. Oni ljube tlo koje tvori njihove grobove, a nemaju osjećaja za duh koji možda još udahnjuje život njihovoj glini. Patriotizam je crv u njihovim glavama. Koji je bio smisao one istraživačke ekspedicije na Južnome moru, sa svom tom paradom i troškovima, nego neizravno priznavanje činjenice da postoje kontinenti i mora u moralnom svijetu kojima je svaki čovjek jedna prevlaka ili uvala, a koja on ipak nije istražio, nego da je lakše ploviti tisućama milja kroz hladnoću, oluje i među ljudožderima, u vladinom brodu, s pet stotina ljudi i dječaka na pomoći, nego istražiti osobno more, Atlantik i Pacifik vlastite samoće....
H.D. Thoreau
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#7174 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by lmo »

Ako ste te sreće da u ovom ludom svetu naiđete na osobu koja vas privuče psihički i fizički, koja ima kvalitete na levoj strani grudnog koša i iznad očiju, čuvajte je, jer kad prokockate priliku sledi razdoblje seljačina i beštija, jer je neko pametan ukrao ono što vi niste znali ceniti.
oh.
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#7175 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by Nastasia »

" Laž tako okuži sav dunjaluk,
Da vjere pljuju jedne drugima na molitve;
Ali da mržnja nije prirođena Čovjeku,
Crkve i džamije bi bile jedna uz drugu. "

" Šta je vjera? Djeva koju tako čuvaju,
da je niko ne smije ni pogledati;
Mirazom što rastjeruje prosce.
Od svih mudrovanja što iz mihraba čuh,
Moje srce nikad ne prihvati ni riječ jednu jedinu!"

" I kamen iz prijateljeve ruke vrijedi k'o da je jabuka. "

" Jer znaš mladiću, kad je duša malodušna, ni pijetao ne kukuriče. "

" Je li ti mati živa, Patuljak?
' Umrla je prije petnaest godina, hanuma. I ona se molila za tebe. '
' Trebala se za sebe moliti. Možda bi još bila živa.' "

" Ako je mjesec na našoj strani, što će nam onda zvijezde? "

" Kad se jednom sa dna popneš uz društvene stepenice, nikad više nisi kadar da sa visine ne gledaš one manje sretne od tebe. "

" Srce ne tuguje za onim što oko ne vidi. "

- Samoća ima svojih čari, prijatelju.
- Ali šta je sa njenom tugom?
- U svakom od ta dvadeset i četiri sahata naiđe jedan sa tjeskobama, i samosažaljenjem i zbunjenošću i željom da se vide neka druga lica, ali šta je jedan sahat?

" Rođen si u izmetu i živiš u njemu, ali mi ćemo ti praštati što smrdiš, što si gadan i tako odvratan, samo ako svaki dan klekneš i moliš oproštaj. Ti moraš taj svoj bijedni tugaljivi život živjeti u primjerenoj poniznosti. Šve što je tvoje da uradiš jeste da spasiš dušu i ako to učiniš i ako, pri tome, dobro skriješ svoje nezadovoljstvo, možda se i iskupiš. To i samo to će tvoj život učiniti malo manje prljavim no što je bio na dan rođenja. Samo prokleti traže sreću na ovom svijetu. "

" Kad mi guja izjavi ljubav, ja je objesim oko vrata. "

" Smijem se, slabosti tvog intelekta, tvom nepoznavanju samoga sebe i tvom jadnom duhovnom stanju. Za mene si nalik psu koji njuši krv lešina i jede smeće, ali zadiže nogu dok mokri, da ne bi onečistio svoje tijelo. Pitaš me za svoje haljine, a na duši ti leže ljudske patnje. "

" Bolje umrijeti u borbi, nego živjeti kao rob. "

" Očaj se gnijezdi u duši. To je gore od svega na svijetu. "

" Što uho ne čuje, jezik ne umije ponoviti. "

" Kakva korist od bogatstva i sjaja, ako u sebi osjećaš bijedu i sirotinju. "

"Sve su religije jedan tamni labirint. Ljudi vjeruju silom navike. Nikad ne zastanu da se upitaju da li je ono u što vjeruju istina. Božansko ukazanje je duboko ukorjenjeno u naš um. Napokon, naši stari su smislili te priče i nazvali ih religijom. Musa, Isa i naš poslanik Muhamed bili su velike vođe svog naroda u teškim vremenima. U više od toga ja ne vjerujem. "

" Ništa se ne da postići ako se prepustiš životu i svakodnevnoj rutini. Jedino što nam je ostalo od slobode je izbor načina na koji ćemo umrijeti, a ti izgleda hoćeš i to da mi uzmeš. "

" Mudrom je čovjeku, jezik u srcu, dok je budali, srce u ustima. "

" Naša je budućnost već naša prošlost. "

SJENE NAROVA DRVETA
Post Reply