Citati koje bi podijelili s drugima

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
dragma
Posts: 3620
Joined: 19/02/2014 16:24
Location: Ja nisam odavle

#7101 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by dragma »

Teško je vjerovati, ali istina je, bio sam duboko ganut. Zato što me se jedan čovjek sjetio, ni zbog čega, ni zbog kakve koristi, iz čista srca.

Meša Selimović
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#7102 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by medvjed23 »

Nakon cijelog mjeseca lijepog vremena, sivo nebo. Uvijek, čitavog života, bio sam zaljubljen u loše vrijeme. Oblaci me smiruju; kad ujutro iz kreveta vidim kako se gomilaju, osjećam snagu da se suočim s danom. Ali, suncu se nikad nisam mogao prilagoditi; nemam u sebi dovoljno svjetla da se uskladim s njim. Ono samo budi i uzbunjuje moje mrakove. Deset dana plavetnila i ja sam u stanju bliskom ludilu.
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#7103 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by medvjed23 »

Iz Stranca:
Te večeri Marija dođe po mene i upita me da li bih se s njom oženio. Odgovorih joj da mi je to svejedno i da bismo mogli to učiniti ako ona želi. Tada je ona htela da zna da li je volim. Odgovorih joj, kao što sam to već jednom učinio, da to ništa ne znači, ali da sam siguran da je ne volim. »Zašto onda da se sa mnom ženiš?« — izusti ona. Objasnih joj da to nije važno i, ako ona želi, možemo se venčati. Ona je to, uostalom, tražila, i meni je preostalo da na to pristanem. Ona primeti da je brak ozbiljna stvar. Odgovorih: »Nije.«
...u ovoj noći prepunoj znamenja i zvezda, ja sam se prvi put predao onoj prijatnoj ravnodušnosti sveta. Iskusivši da je toliko slična mojoj, da mi je posle svega tako bratski bliska, osetio sam da sam bio srećan i da sam to još i sada. I da se samo sve svrši, samo da se osetim manje sam, preostaje mi da poželim da na dan mog pogubljenja bude mnogo gledalaca i da me dočekaju s povicima mržnje.
User avatar
Saian
Posts: 15351
Joined: 08/04/2004 21:50

#7104 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by Saian »

I have such a sickening of men in masses and of causes, that I would not cross this room to reform parliament or prevent the union or to bring about the millennium....And I have nothing to do with nations, or nationalism. The only feelings I have — for what they are — are for men as individuals; my loyalties, such as they may be, are to private persons alone.
Patrick O'Brian, CBE (12 December 1914 – 2 January 2000), born Richard Patrick Russ, was an English novelist and translator, best known for his Aubrey–Maturin series of sea novels set in the Royal Navy during the Napoleonic Wars, and centred on the friendship of the English naval captain Jack Aubrey and the Irish–Catalan physician Stephen Maturin. The 20-novel series, the first of which is Master and Commander, is known for its well-researched and highly detailed portrayal of early 19th-century life, as well as its authentic and evocative language. A partially finished 21st novel in the series was published posthumously containing facing pages of handwriting and typescript.
User avatar
Anestezija
Posts: 22549
Joined: 29/01/2010 04:59
Location: Sjever

#7105 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by Anestezija »

Ka i nekad gledan nebo
trazim gradove u noci
di smo podno zvizda
zori krali grumen sjaja
jutro moje di si sad 8-)
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#7106 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by triconja »

medvjed23 wrote:Iz Stranca:
Te večeri Marija dođe po mene i upita me da li bih se s njom oženio. Odgovorih joj da mi je to svejedno i da bismo mogli to učiniti ako ona želi. Tada je ona htela da zna da li je volim. Odgovorih joj, kao što sam to već jednom učinio, da to ništa ne znači, ali da sam siguran da je ne volim. »Zašto onda da se sa mnom ženiš?« — izusti ona. Objasnih joj da to nije važno i, ako ona želi, možemo se venčati. Ona je to, uostalom, tražila, i meni je preostalo da na to pristanem. Ona primeti da je brak ozbiljna stvar. Odgovorih: »Nije.«
...u ovoj noći prepunoj znamenja i zvezda, ja sam se prvi put predao onoj prijatnoj ravnodušnosti sveta. Iskusivši da je toliko slična mojoj, da mi je posle svega tako bratski bliska, osetio sam da sam bio srećan i da sam to još i sada. I da se samo sve svrši, samo da se osetim manje sam, preostaje mi da poželim da na dan mog pogubljenja bude mnogo gledalaca i da me dočekaju s povicima mržnje.
:thumbup:
User avatar
Saian
Posts: 15351
Joined: 08/04/2004 21:50

#7107 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by Saian »

I may think of you softly from time to time. But I’ll cut off my hand before I ever reach for you again.

Arthur Miller, The Crucible
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#7108 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by hadzinicasa »

If I never see you again
I will always carry you
inside
outside

on my fingertips
and at brain edges

and in centers
centers
of what I am of
what remains.

Bukowski
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#7109 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by славянин »

Did you think I'd forgotten you? Perhaps you'd hoped I had. Don't waste a breath mourning Miss Barnes, every kitten grows up to be a cat. They seem so harmless at first--small, quiet, lapping up their saucer of milk. But once their claws get long enough, they draw blood, sometimes from the hand that feeds them. For those of us climbing to the top fo the food chain, there can be no mercy. There is but one rule: hunt or be hunted.

Iz serijala vrijednog za pogledati :thumbup:
User avatar
samsonsam
Posts: 1783
Joined: 18/09/2008 01:19

#7110 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by samsonsam »

Citat: 風向轉變時,有人築牆,有人造風車 u prevodu Fēng xiàng zhuàn biàn shí, yǒu rén zhú qiáng, yǒu rén zào fēng chē. :zen:
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#7111 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by riverflow »

"Kada bi voljena osoba stalno bila prisutna, bila bi, u stvari, prisutna samo u svojoj neprestanoj prolaznosti, koju je moguće zaustaviti samo u trenucima usamljenosti." Milan Kundera
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#7112 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by medvjed23 »

Nisam čitao Lenjina, ali čuo sam kako ga citiraju, religija je opijum za mase. Govorio sam sebi na stepenicama crkve:
da, religija je opijum za mase. Ja sam ateista: pročitao sam Antihrista i smatram ga kapitalnim delom. Verujem u prevrednovanje svih vrednosti. Crkva mora da nestane, to je raj za zatucane, za budale i prostake, za sve šarlatane i prodavce magle.

Otvorio sam ogromna vrata koja kao da su zajecala. Iznad oltara je pljuštala krvavocrvena svetlost večnosti, osvetljavajući grimizne obrise tišine stare gotovo dve hiljade godina. Bilo je kao smrt, ali dobro sam pamtio vrisak dece pri krštenju. Kleknuo sam. To je bila navika, klečanje. Seo sam. Bolje je klečati, jer oštar bol u kolenima čini da zaboraviš na odvratnu tišinu. Molitva. Naravno, jedna molitva: iz sentimentalnih razloga. Svevišnji Bože, žao mi je što sam sada ateista, ali da li si Ti čitao Ničea? Ah, kakva knjiga! Svevišnji Bože, igraću poštenu igru. Predlažem ti nešto. Učini velikog pisca od mene i vratiću se Crkvi.
Dragi dan, poezija! Napiši joj pesmu, izlij svoje srce u slatkim kadencama; ali ja nisam znao kako se piše poezija. Kod mene je to bilo volim i molim, loše rime, trapava osećajnost. O Isuse nebeski, ja nisam pisac: ne umem da smislim ni najmanju strofu, nikakve koristi od mene na ovom svetu. Stajao sam kraj prozora i mahao rukama ka nebu; nisam nizašta, samo jeftina prevara; ni pisac ni ljubavnik, ni ovo ni ono. U čemu je onda problem?
User avatar
lmo
Posts: 7812
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#7113 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by lmo »

Ako vam se neka ptica pokaki na glavu, obrišite se diskretno i pravite se ludi, kao i uvek kada su vas pokakili.
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#7114 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by John Cleese »

hadzinicasa wrote:Image
Ne zezaj se sa Frostovim stihovima, dijete - pa je l' treba da mi neko ovdje to procita, ustakli ocima i ode demolirat kakav javni objekat... Samo jos i taj belaj fali na svu ovu ljepotu... :|
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#7115 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by hadzinicasa »

John Cleese wrote:
hadzinicasa wrote:Image
Ne zezaj se sa Frostovim stihovima, dijete - pa je l' treba da mi neko ovdje to procita, ustakli ocima i ode demolirat kakav javni objekat... Samo jos i taj belaj fali na svu ovu ljepotu... :|
dobro necem vise. izvinjaJem se na ometavanju.
al' istina, ovo procitas i malo ti izbije dah. malkice.
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#7116 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by John Cleese »

hadzinicasa wrote:
John Cleese wrote:
Ne zezaj se sa Frostovim stihovima, dijete - pa je l' treba da mi neko ovdje to procita, ustakli ocima i ode demolirat kakav javni objekat... Samo jos i taj belaj fali na svu ovu ljepotu... :|
dobro necem vise. izvinjaJem se na ometavanju.
al' istina, ovo procitas i malo ti izbije dah. malkice.
Ma nije to...

...nego: http://www.imdb.com/title/tt0076804/ :D
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#7117 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by John Cleese »

lmo wrote:Ako vam se neka ptica pokaki na glavu, obrišite se diskretno i pravite se ludi, kao i uvek kada su vas pokakili.
Ma je l' to Kokolo pocinio nepodopstinu... ili je neka druga 'tica iz prirode i drustva... :|
Kakva diskrecija - ja bi' to Gari prijavio, namah.
User avatar
lmo
Posts: 7812
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#7118 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by lmo »

pa, jes'...dobro si..

OT
ljudi bježe od kiše, a onda sjede u kadama punim vode.
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#7119 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by medvjed23 »

Volim Henka, al zanemaruje to da voda u kadi ne kvasi odjeću, ponekad ni kosu.
Our notions about happiness entrap us. We forget that they are just ideas. Our idea of happiness can prevent us from actually being happy. We fail to see the opportunity for joy that is right in front of us when we are caught in a belief that happiness should take a particular form… Peace can exist only in the present moment. It is ridiculous to say “Wait until I finish this, then I will be free to live in peace.” What is “this”? A di­ploma, a job, a house, the payment of a debt? If you think that way, peace will never come. There is always another “this” that will follow the present one. If you are not living in peace at this moment, you will never be able to. If you truly want to be at peace, you must be at peace right now. Otherwise, there is only the hope of peace someday.
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#7120 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by shmizlica »

Izgledalo je da me moja stvarnost napustila i sada luta uokolo. Nadam se da me može naći, mislio sam.
User avatar
ptičica
Posts: 3006
Joined: 27/08/2012 10:11
Location: izmedju jave i sna...

#7121 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by ptičica »

Znam, nisam savrsen...Ali, koga je briga!
Ni Mjesec nije savrsen, pun je kratera.
Ni more, preslano je.
Ni nebo, beskonacno je.
Ukratko, najbolje stvari nisu savrsene.
One su posebne.

B. Marley
User avatar
ptičica
Posts: 3006
Joined: 27/08/2012 10:11
Location: izmedju jave i sna...

#7122 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by ptičica »

Knjiga nije hrana, ali je poslastica


( Tin Ujević )
User avatar
ptičica
Posts: 3006
Joined: 27/08/2012 10:11
Location: izmedju jave i sna...

#7123 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by ptičica »

"Držite se svog osjećanja ispravnosti, svoje unutrašnje etike, čak i kada je teško ili opasno, ili kada ljudi smatraju da ste čudni.
Ta čudnovatost vas izdvaja!"
Richard Bach
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#7124 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by shmizlica »

Postao sam praznovjeran i ufur'o se u to da će sve biti O.K. samo ako mi se slože tri pasijansa zaredom... Slažem već stoti, a ništa se ne dešava. A, i kako bi kad sam dvije karte ispustio na pod?

Džamonja, Šuplja priča
User avatar
ptičica
Posts: 3006
Joined: 27/08/2012 10:11
Location: izmedju jave i sna...

#7125 Re: Citati koje bi podijelili s drugima

Post by ptičica »

Loše stvari nisu najgore koje nam se mogu dogoditi. NIŠTA je najgora stvar koja nam se može dogoditi.

Richard Bach
Post Reply