Cistoca je pola vjere ?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#1 Cistoca je pola vjere ?

Post by Nurudin »

Ok , tema nije o metaforickom shvatanju cistoce , kao cistoce duha, nije ni cistoce tijela jer nas narod , da kazem muslimanski jer se zelim referirati upravo na to, nije ni manje ni vise uredniji od drugih.
Cak kad uporedjujemo seoske zajednice, muslimanske sredine djeluju dosta urednije.
Medjutim, ono gdje su nase sredine zakazale, a u samom vjerovanju imaju suprotan motiv , jesu vrlo neuredni i smecem zatrpane sporedne ulice, parkovi u losem stanju, gomile smeca na recimo ulazu dole odmah nakon Lasvanske petlje, prava divlja deponija smeca, a bogami i na 100 metara od vijecnice smece smece svuda oko nas.
Kod Jajca na onim odmoristima uz cestu, po jarugama , sumama...Japanci nam kupe smece po parkovima.
To nehajstvo i nikakva osvjestenost za cistocu javnih povrsina nam dolaze sa istoka.
Kad bi recimo Iz u Bih se potrudila samo 10% da podigne ekolosku svijest kod vijernika, koliko se recimo trudi na odrzavanju medjunacionalne mrznje i simbola zrtve , mi bi imali barem osnove ekoloske kulture u svijesti ovdasnjeg Bosnjaka, tipa : smece ide u korpu za smece, grijeh ti je da bacas okolo smece , a sevap da ocistis.
Zasto se to smatra nekim marginalnim pitanjem kojim se religija ne bavi ali se obicno bavi sa onim cime ne bi trebala ?
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#2 Re: Cistoca je pola vjere ?

Post by MarlboroGold »

Mislim da postoji islamska ekološka etika koja se time bavi i kojoj je zadatak da osvijesti muslimane. Bilo je i par hutbi na tu temu ako se dobro sjećam. Kod nas smo svi krivi zašto je toliko smeća, a što se tiče muslimana koji također ne vode računa, smatram da je tu najviše zakazala IZ.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#3 Re: Cistoca je pola vjere ?

Post by Nurudin »

MarlboroGold wrote:Mislim da postoji islamska ekološka etika koja se time bavi i kojoj je zadatak da osvijesti muslimane. Bilo je i par hutbi na tu temu ako se dobro sjećam. Kod nas smo svi krivi zašto je toliko smeća, a što se tiče muslimana koji također ne vode računa, smatram da je tu najviše zakazala IZ.
poenta u vezi Iz je na utjecaju kojeg imaju i na kraju krajeva obavezi prema tim nekim postulatima islama, a koji se valjda iz perspektive mejnstrim islama smatraju malo ili nikako vaznim.
Licemjerno je govoriti hadis kako je "cistoca pola islama" a imati takvo stanje svijesti prema ekologiji i odnosu spram javnih povrsina. Kad se to jos usporedi sa nekim zapadno krscanskim odnosom prema javnom dobru, onda je to vec sramotno .
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#4 Re: Cistoca je pola vjere ?

Post by insomnia78 »

Pa pogledaj im odnosa prema korupciji, kradji, nepotizmu, kamatama, licemjerju. Cistoca je tu najmanji problem
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#5 Re: Cistoca je pola vjere ?

Post by animals »

Cistoca i briga za okolis na zapadu se pocinje uciti u vrticima a ne u vjerskim zajednicama..
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#6 Re: Cistoca je pola vjere ?

Post by insomnia78 »

I kod nas se pocinje uciti vjeronauk
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#7 Re: Cistoca je pola vjere ?

Post by Nurudin »

insomnia78 wrote:Pa pogledaj im odnosa prema korupciji, kradji, nepotizmu, kamatama, licemjerju. Cistoca je tu najmanji problem
Nepotizam ima svoje "opravdanje" u mejnstrim islamu koje sam ja cuo na vise mjesta, kad se poziva na ajete i hadise o pomaganju rodbini.
Nepotizam se u stvari dozivljava kao dobro djelo ali na nakaradan nacin, tipa radis kao neki serafic u drzavnoj ustanovi i odmah uhljebljujes rodbinu i jos k tomu, da prostis, stices sevape .
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#8 Re: Cistoca je pola vjere ?

Post by Nurudin »

animals wrote:Cistoca i briga za okolis na zapadu se pocinje uciti u vrticima a ne u vjerskim zajednicama..
Jok. Poznat je protestantski odnos prema redu i radu u kojem se to smatra maltene svetinjom.

I muslimani imaju , da su im tumaci islama zainteresirani
za to , umjesto da se bave tlapnjama o islamskom osvajanju svijeta, temelja za to.

Medjutim, kao da im je bog uzeo pamet pa su po pitanju bogospoznaje zauzeli tj preuzeli od zapada donekle taj suhoparni racionalisticki stav, umjesto istocnog misticnog znanja za kojim je zapad pokazao neutazivu glad, a s druge strane sve ono svjetovno, neduhovno, pa i to ekolosko, su umjesto sa zapada preuzeli sa istoka.
jahh
Posts: 1501
Joined: 20/08/2010 12:41

#9 Re: Cistoca je pola vjere ?

Post by jahh »

Nurudin wrote:Ok , tema nije o metaforickom shvatanju cistoce , kao cistoce duha, nije ni cistoce tijela jer nas narod , da kazem muslimanski jer se zelim referirati upravo na to, nije ni manje ni vise uredniji od drugih.
Cak kad uporedjujemo seoske zajednice, muslimanske sredine djeluju dosta urednije.
Medjutim, ono gdje su nase sredine zakazale, a u samom vjerovanju imaju suprotan motiv , jesu vrlo neuredni i smecem zatrpane sporedne ulice, parkovi u losem stanju, gomile smeca na recimo ulazu dole odmah nakon Lasvanske petlje, prava divlja deponija smeca, a bogami i na 100 metara od vijecnice smece smece svuda oko nas.
Kod Jajca na onim odmoristima uz cestu, po jarugama , sumama...Japanci nam kupe smece po parkovima.
To nehajstvo i nikakva osvjestenost za cistocu javnih povrsina nam dolaze sa istoka.
Kad bi recimo Iz u Bih se potrudila samo 10% da podigne ekolosku svijest kod vijernika, koliko se recimo trudi na odrzavanju medjunacionalne mrznje i simbola zrtve , mi bi imali barem osnove ekoloske kulture u svijesti ovdasnjeg Bosnjaka, tipa : smece ide u korpu za smece, grijeh ti je da bacas okolo smece , a sevap da ocistis.
Zasto se to smatra nekim marginalnim pitanjem kojim se religija ne bavi ali se obicno bavi sa onim cime ne bi trebala ?
Nas narod je daleko od islama, ako ih ima 1-2% muslimana dobro je, tako da nije ni za ocekivati da vode racuna o tom segmentu vjere, iz vjerskih razloga.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#10 Re: Cistoca je pola vjere ?

Post by HAVANA »

A u kojem narodu je taj postotak veci,gdje je to cisto i red,rad i disciplina? Doslo vrijeme da se i u cistocu religija petlja... :lol: Ja ne znam da je bila tema da se ne upetlja religija. :roll: Mozda uzgoj orasastih plodova,i tu bi smrcak metno nakav cudni orah.
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#11 Re: Cistoca je pola vjere ?

Post by kmirsad »

Ako je čistoča pola vjere... analogno... nečistoća je ona druga polovina... :roll:
Uzgoj orašastih plodova je grijeh... a konzumacija istih... još veči ... navodi na griješne misli... :lol:
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#12 Re: Cistoca je pola vjere ?

Post by Nurudin »

HAVANA wrote:A u kojem narodu je taj postotak veci,gdje je to cisto i red,rad i disciplina? Doslo vrijeme da se i u cistocu religija petlja... :lol: Ja ne znam da je bila tema da se ne upetlja religija. :roll: Mozda uzgoj orasastih plodova,i tu bi smrcak metno nakav cudni orah.
Nisi razumio moju namjeru i poentu, iako sam bio vrlo precizan. Bolje da se bave zastitom okolisa i podizu svijest o tome kod ljudi na koje imaju utjecaj, nego da se bave famoznom zastitom nacionalnih interesa. Ukratko.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#13 Re: Cistoca je pola vjere ?

Post by Nurudin »

kmirsad wrote:Ako je čistoča pola vjere... analogno... nečistoća je ona druga polovina... :roll:
Uzgoj orašastih plodova je grijeh... a konzumacija istih... još veči ... navodi na griješne misli... :lol:
Sjo u naseg mirse analogije :D
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#14 Re: Cistoca je pola vjere ?

Post by kmirsad »

Nurudin wrote:
kmirsad wrote:Ako je čistoča pola vjere... analogno... nečistoća je ona druga polovina... :roll:
Uzgoj orašastih plodova je grijeh... a konzumacija istih... još veči ... navodi na griješne misli... :lol:
Sjo u naseg mirse analogije :D
:lol: :lol: :lol:
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#15 Re: Cistoca je pola vjere ?

Post by choxnox »

Nurudin wrote:
insomnia78 wrote:Pa pogledaj im odnosa prema korupciji, kradji, nepotizmu, kamatama, licemjerju. Cistoca je tu najmanji problem
Nepotizam ima svoje "opravdanje" u mejnstrim islamu koje sam ja cuo na vise mjesta, kad se poziva na ajete i hadise o pomaganju rodbini.
Nepotizam se u stvari dozivljava kao dobro djelo ali na nakaradan nacin, tipa radis kao neki serafic u drzavnoj ustanovi i odmah uhljebljujes rodbinu i jos k tomu, da prostis, stices sevape .
Čim je dobio obavijest od Džibrili-emina o uroti, Muhammed, alejhisselam, je odmah otišao Ebu Bekru i naložio mu da spremi deve, opremu i sve ostalo što treba za put za njih obojicu i da ga čeka kod svoje kuće. Aiša koja je zajedno sa sestrom Esmom tada bila prisutna u kući posvjedočila je u jednoj vjerodostojnoj predaji o tome koliko je njezin otac plakao od dragosti što je određen da ide zajedno sa Poslanikom. Resulullah, alejhisselam, se zatim vratio svojoj kući i obavijestio Alija ibn Ebi Taliba o zavjeri i o planiranom odlasku u Jesrib i rekao mu da osigura da se sve stvari koje su Kurejšije njemu povjerili na čuvanje vrate vlasnicima (Muhammeda, alejhisselam, su oduvijek svi u Mekki uvažavali kao El Emina – pouzdanog, poštenog, povjerljivog; pa su mu čak i njegovi neprijatelji povjeravali stvari i dragocijenosti na čuvanje jer su samo u njega imali takvo povjerenje), te da nakon toga i on preseli u Medinu.

Kad je pala noć ubice su se sakupili ispred kuće Poslanikove. Sva njihova razmišljanja o tome da provale u kuću zaustavila je činjenica da su čuli glasove Poslanikove žene Sevde i njegovih kćeri. Prepavši se da im imena ne bi zauvijek bila okaljana među Arapima zbog narušavanja privatnosti žena, odlučili su da ne upadaju u kuću već da sačekaju Poslanika da izađe iz kuće i onda ga napadnu i ubiju. Rasporedili su se oko kuće čekajući pogodan trenutak.

Za to vrijeme Muhammed, alejhisselam, dao je svoj zeleni ogrtač Aliju i rekao mu da legne u njegov krevet i da se ne boji jer mu zavjerenici ne mogu nauditi. On je tako i učinio a Resulullah je počeo učiti suru Kur'ana Ja Sin. Došavši do ajeta: "Pa smo ih zastrli, zato ne vide oni!"[40], napustio je kuću i prošao između ubica a da ga niko od njih nije mogao vidjeti jer im je Allah dragi Svoga miljenika učinio nevidljivim.
Da je to tacno sto govoris, a svakako da nije, onda Muhammed a.s. ne bi ostavio Aliju r.a. medju onima koji su planirali zavjeru i ubistvo Poslanika a.s. nego bi ga sacuvao, a na njegovo mjesto postavio nekoga "manje vrijednog" - ko nije rodbina. Tacno je da Islam pridaje veliku vaznost pomaganju rodbini i komsijama i isti imaju visoki status za svakog pojedinca, ali ne naustrb drugih. Dakle, nepotizam u Islamu nema mjesta.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#16 Re: Cistoca je pola vjere ?

Post by Nurudin »

Presmijesan ti je argument jer u istom ga i pobijas time da je Muhamed rekao svom rodjaku i buducem zetu Aliju, da mu ne mogu nauditi musrici jer je pod bozijom zastitom. Tako da tu nema nikakvog rizika, osim ako ti nisi bas siguran , kao vjernik, u tu bozansku zastitu , pa govoris kako to nije bas sigurno i kako je Ali ipak bio u opasnosti ? ! :D
Inace, Ali je njegov buduci zet kojeg je odredio za nasljednika , kao i ehlu bejt - muhamedova porodica koja ima poseban status kod boga i vjernika.
To je klasicna definicija nepotizma, ako se dogadjaji gledaju po njihovom spoljasnjem znacenju, a zbog istih je i nastao prvi medjumuslimanski sukob.
Emevijska dinastija, loza ebu Sufjana , je dinastija koja se i prije ali i poslije kad su presli na islam, direktno sukobljavala sa Muhamedovom lozom.
Plemenske hijerarhije nisu nista drugo nego interesno udruzivanje na osnovu prezimena tj. rodbinsko .
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#17 Re: Cistoca je pola vjere ?

Post by HAVANA »

Nurudin wrote:
HAVANA wrote:A u kojem narodu je taj postotak veci,gdje je to cisto i red,rad i disciplina? Doslo vrijeme da se i u cistocu religija petlja... :lol: Ja ne znam da je bila tema da se ne upetlja religija. :roll: Mozda uzgoj orasastih plodova,i tu bi smrcak metno nakav cudni orah.
Nisi razumio moju namjeru i poentu, iako sam bio vrlo precizan. Bolje da se bave zastitom okolisa i podizu svijest o tome kod ljudi na koje imaju utjecaj, nego da se bave famoznom zastitom nacionalnih interesa. Ukratko.
Ma nisam tebi ni pisao nego ovom sto kaze da je postotak mali...ko biva gdje je veci, cisto,med i mlijeko...
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#18 Re: Cistoca je pola vjere ?

Post by choxnox »

Nurudin wrote:Presmijesan ti je argument jer u istom ga i pobijas time da je Muhamed rekao svom rodjaku i buducem zetu Aliju, da mu ne mogu nauditi musrici jer je pod bozijom zastitom. Tako da tu nema nikakvog rizika, osim ako ti nisi bas siguran , kao vjernik, u tu bozansku zastitu , pa govoris kako to nije bas sigurno i kako je Ali ipak bio u opasnosti ? ! :D
Muhammed a.s. je vazne odluke u svom zivotu donosio ne po svom nahodjenju nego po Objavi. Prema tome rekao mu je kako mu musrici ne mogu nauditi kako bi ga umirio.
Nurudin wrote:Inace, Ali je njegov buduci zet kojeg je odredio za nasljednika
Pusti se ovih siitskih rekla-kazala argumenata, navedi mi izvor gdje je Muhammed a.s. eksplicitno i nedvosmisleno rekao da ga po njegovom preseljenju treba naslijediti Alija r.a.?
Nurudin wrote:, kao i ehlu bejt - muhamedova porodica koja ima poseban status kod boga i vjernika.
Naravno, jer je Muhammed a.s. najvazniji poslanik od svih koji su bili prije njega iz mnogo razloga. To opet ne znaci apsolutan status kako tvrdis u prvom dijelu ove recenice (pogledati citat iznad).
Nurudin wrote:To je klasicna definicija nepotizma, ako se dogadjaji gledaju po njihovom spoljasnjem znacenju, a zbog istih je i nastao prvi medjumuslimanski sukob.
Emevijska dinastija, loza ebu Sufjana , je dinastija koja se i prije ali i poslije kad su presli na islam, direktno sukobljavala sa Muhamedovom lozom.
Plemenske hijerarhije nisu nista drugo nego interesno udruzivanje na osnovu prezimena tj. rodbinsko .
Nikakve veze plemenske hijerarhije nemaju sa tvojom laznim izjavama kako se "nepotizam smatra dobrim dijelom u Islamu" i kako se ono podstice pa prema tome nemoj da diskusiju vodis u pogresnom smjeru.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#19 Re: Cistoca je pola vjere ?

Post by Nurudin »

po načinu na koji ti rezonuješ, i u logički niz, kad ti se ne uklapa u "argumentaciju", ubacuješ boga kao keca iz
rukava, vidi se da je dalji nastavak rasprave besmislen.
Jedan primjer toga je da praviš logičku grešku kad pokušavaš osporiti moju tezu o nepotizmu u islamu kao poželjnom i dobrom djelu.
Naime, ti uvodiš kao argument to da je Muhamed svoga rođaka i budućeg zeta izložio opasnosti , time što ga je umjesto sebe stavio
u krevet , kad je očekivao atentat . Osim što to nije uopće dobar i komparativan primjer za osporavanje moje teze o nepotizmu, jer
se svoja guzica više ipak voli od zetove, u samom tom primjeru imaš logičku kontradikciju gdje navodiš kako je Muhamed rekao Aliju ,
"ne boj se, neće ti ništa, bog mi je tako rekao" .
Dakle, ti onda govoriš da
- ili je Muhamed lagao Aliju da ga umiri
-ili je govorio istinu o božijoj zaštiti

S pozicije vjernika, ti ne možeš tvrditi da je Muhamed lagao, pa ti preostaje ova druga opcija o božijoj zaštiti.
Ukoliko ga je bog štitio , tu onda nema nikakve opasnosti , te tako tvoj "argument" čak i kad je uzet u razmatranje, nema nikakvu validnost.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#20 Re: Cistoca je pola vjere ?

Post by Gojeni H »

Valjda se cilja drustvo a ne vjera kada je u pitanju svijest o cistoci okoline?
sarajlija120
Posts: 370
Joined: 13/07/2016 11:23

#21 Re: Cistoca je pola vjere ?

Post by sarajlija120 »

Nurudin wrote:Ok , tema nije o metaforickom shvatanju cistoce , kao cistoce duha, nije ni cistoce tijela jer nas narod , da kazem muslimanski jer se zelim referirati upravo na to, nije ni manje ni vise uredniji od drugih.
Cak kad uporedjujemo seoske zajednice, muslimanske sredine djeluju dosta urednije.
Medjutim, ono gdje su nase sredine zakazale, a u samom vjerovanju imaju suprotan motiv , jesu vrlo neuredni i smecem zatrpane sporedne ulice, parkovi u losem stanju, gomile smeca na recimo ulazu dole odmah nakon Lasvanske petlje, prava divlja deponija smeca, a bogami i na 100 metara od vijecnice smece smece svuda oko nas.
Kod Jajca na onim odmoristima uz cestu, po jarugama , sumama...Japanci nam kupe smece po parkovima.
To nehajstvo i nikakva osvjestenost za cistocu javnih povrsina nam dolaze sa istoka.
Kad bi recimo Iz u Bih se potrudila samo 10% da podigne ekolosku svijest kod vijernika, koliko se recimo trudi na odrzavanju medjunacionalne mrznje i simbola zrtve , mi bi imali barem osnove ekoloske kulture u svijesti ovdasnjeg Bosnjaka, tipa : smece ide u korpu za smece, grijeh ti je da bacas okolo smece , a sevap da ocistis.
Zasto se to smatra nekim marginalnim pitanjem kojim se religija ne bavi ali se obicno bavi sa onim cime ne bi trebala ?
Govori se o tome. Ne samo o tom segmentu čistoće, odnosno javnog dobra, nego o svemu onome što pridonosi zajednici. Desetine puta sam prisustvovao hutbama gdje imami govore o toj problematici. Priča se čak i o kulturi saobraćaja, parkiranju i slično. Ja mislim da tu dosta igra ulogu to koliko je musliman svjestan toga. Recimo, ja sebi kao vjerniku ne bih dozvolio da bacim papir na cestu. Štaviše, jedan od imama, da ga ne navodim, kupi smeće po cesti pri povratku s namaza i baca u kontejner. Vidio sam ga lično. Ne treba generalizovati stvari. Islam je savršen, a muslimani nisu. Mislim da ti nije bila namjera reći kako su muslimani prljavi, ali čisto da se zna podatak da su Evropljani do prije 150 godina bacali govna kroz prozor, jer nisu imali rješenje za kanalizacije, dok su muslimani imali poljske ćenife daleko od kuća, kako ne bi štetile zajednici.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#22 Re: Cistoca je pola vjere ?

Post by Nurudin »

Ja govorim o tome kako je sad . Muslimanske zemlje su listom na top ljestvici po prljavstini po ulicama .
Islam svakako nije savrsen , to su parolaske gluposti, ali kazem cudi me da je lista prioriteta kod konkretno nase Iz takva da ja licno nisam cuo NIKAD da su donijeli onaj opci dopis kad svi hatibi moraju citati na dzumi hutbu napisanu u rijasetu.
To sto si ti vidio nekog imama da kupi smece, nema nikakve veze sa opcim stanjem svijesti muslimana.
Naprotiv, govori da su pojedinci samoinicijativno nekad i kadri nesto o tome reci i uraditi ali da je ovaj sistem, kojeg ti nazivas smijesno propagandisticki "savrsenim"
u stvari daleko od toga da je bar ok.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#23 Re: Cistoca je pola vjere ?

Post by Gojeni H »

Nurudin wrote:Ja govorim o tome kako je sad . Muslimanske zemlje su listom na top ljestvici po prljavstini po ulicama .
Islam svakako nije savrsen , to su parolaske gluposti, ali kazem cudi me da je lista prioriteta kod konkretno nase Iz takva da ja licno nisam cuo NIKAD da su donijeli onaj opci dopis kad svi hatibi moraju citati na dzumi hutbu napisanu u rijasetu.
To sto si ti vidio nekog imama da kupi smece, nema nikakve veze sa opcim stanjem svijesti muslimana.
Naprotiv, govori da su pojedinci samoinicijativno nekad i kadri nesto o tome reci i uraditi ali da je ovaj sistem, kojeg ti nazivas smijesno propagandisticki "savrsenim"
u stvari daleko od toga da je bar ok.
Na osnovu kojeg podatka/izvora si ovo zakljucio?
Post Reply