Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Retro0000
Posts: 130
Joined: 01/05/2021 11:36

#1 Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by Retro0000 »

Pošto u okolini vidim često smeće, jedna žena u komšiji skoro kroz cijelu zimu pali plastiku i vjerovatno ne zna da nas kroz to diže rizik raka, isto sam prestao da vozam biciklo zato što kroz odpad na ulicama se stalno gume probiju i krpljenje i mijenjanje guma košta novac i ja se pitam zbog čega okolina nije čista ko u zemlji Švicerska gdje sam godine živio. Šta bi situaciju okrenulo prema boljoj? Jesu li stvarno potrebne kazne ili samo neke besplatne kampanje ili ...?
User avatar
Truba
Posts: 81186
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2 Re: Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by Truba »

Samo kazne
Retro0000
Posts: 130
Joined: 01/05/2021 11:36

#4 Re: Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by Retro0000 »

Black swan wrote: 02/05/2021 17:49 Samo kazne
I koje kazne bi bile fer? Mene već boli kad moram platiti za krpljenje gume 3KM jer onda već nemam dovoljno u mjesecu da dopunim sebi kredit na mobilni broj.
BiBi911
Posts: 2787
Joined: 09/12/2018 17:47

#5 Re: Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by BiBi911 »

Samo prepises kazne od svaba, svedjanja, Estonaca,
Al kompletan zakon kazni i sprovodjenja istih.
15€za baceni opusak, 150€ako pogresno sortiras smece, 500-10.000 ako Lozis vatru(kamini, otvorena lozista) 5kmh preko limata 15€, ove za veci kriminal posaljes u Venezuela da ti cuvaju godinu dana zatvorenika 18.000e.... .... ....
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#6 Re: Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by stubrijez »

Nemoze bude Bosna ko Svicarska niti kazne za smeca i trnje na guma... ovda svjet nepismen i glup kao i uprava i policija, sere se poda se i smece bacati po kuca a kamoli komsije u dvoriste.
Falling Skies
Posts: 95
Joined: 15/05/2021 09:00

#7 Re: Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by Falling Skies »

Okle bošnjaka sa ekologijom

Sadake i lopovluka se držat treba.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#8 Re: Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by moonca »

U YU.. su bila otkupna mjesta za .ambalazu, staklo, papiri, .. ITD... ...KAO, romi su redovno 'chesljali' kontejnere i sortirali sta su mogli prodati... bio je grad ..Sarajevo ....cist..
Naslovnica
Posts: 27646
Joined: 20/03/2013 15:38

#9 Re: Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by Naslovnica »

Black swan wrote: 02/05/2021 17:49 Samo kazne
Samo izvjesnost kazne.
detroit-mercy
Posts: 15990
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#10 Re: Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by detroit-mercy »

moonca wrote: 17/05/2021 15:59 U YU.. su bila otkupna mjesta za .ambalazu, staklo, papiri, .. ITD... ...KAO, romi su redovno 'chesljali' kontejnere i sortirali sta su mogli prodati... bio je grad ..Sarajevo ....cist..
koje je to godine Sarajevo bilo cisto :mrgreen:
Bobi
Forum administrator
Posts: 31988
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#11 Re: Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by Bobi »

detroit-mercy wrote: 18/05/2021 19:23
moonca wrote: 17/05/2021 15:59 U YU.. su bila otkupna mjesta za .ambalazu, staklo, papiri, .. ITD... ...KAO, romi su redovno 'chesljali' kontejnere i sortirali sta su mogli prodati... bio je grad ..Sarajevo ....cist..
koje je to godine Sarajevo bilo cisto :mrgreen:
Ma odvali ona povremeno :lol: , mene ubjedjivala da je kora banane 3 grama, rekoh haj važi, stavila na vagu i slikala a ono pokazuje 30 grama :lol: , nikad to necu zaboravit :D.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#12 Re: Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by moonca »

detroit-mercy wrote: 18/05/2021 19:23
moonca wrote: 17/05/2021 15:59 U YU.. su bila otkupna mjesta za .ambalazu, staklo, papiri, .. ITD... ...KAO, romi su redovno 'chesljali' kontejnere i sortirali sta su mogli prodati... bio je grad ..Sarajevo ....cist..
koje je to godine Sarajevo bilo cisto :mrgreen:
Do '92.... mada.. i sada imaju naselja.. sa sasvim zadovoljavajucom cistocom...
Problem jesu kontejneri za smece u zgradama i oko njih...odgovornost je na stanarima...
detroit-mercy
Posts: 15990
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#13 Re: Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by detroit-mercy »

moonca wrote: 18/05/2021 20:04
detroit-mercy wrote: 18/05/2021 19:23
moonca wrote: 17/05/2021 15:59 U YU.. su bila otkupna mjesta za .ambalazu, staklo, papiri, .. ITD... ...KAO, romi su redovno 'chesljali' kontejnere i sortirali sta su mogli prodati... bio je grad ..Sarajevo ....cist..
koje je to godine Sarajevo bilo cisto :mrgreen:
Do '92.... mada.. i sada imaju naselja.. sa sasvim zadovoljavajucom cistocom...
Problem jesu kontejneri za smece u zgradama i oko njih...odgovornost je na stanarima...
Haj ne zajebavaj :lol: :lol: :lol:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#14 Re: Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by moonca »

detroit-mercy wrote: 18/05/2021 22:41
moonca wrote: 18/05/2021 20:04
detroit-mercy wrote: 18/05/2021 19:23
koje je to godine Sarajevo bilo cisto :mrgreen:
Do '92.... mada.. i sada imaju naselja.. sa sasvim zadovoljavajucom cistocom...
Problem jesu kontejneri za smece u zgradama i oko njih...odgovornost je na stanarima...
Haj ne zajebavaj :lol: :lol: :lol:
Smjesan si.. :-D
akcelerator
Posts: 281
Joined: 12/09/2022 10:17

#15 Re: Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by akcelerator »

Obrazovati narod sistemski, od škole pa nadalje, ne samo kroz redovne lekcije u školi nego praviti posebne časove u svakom razredu s izlaskom u prirodu. Raditi kampanje u medijima makar dva puta u godini i naučiti ljude da bacati smeće u prirodu znači da si nevaspitani papak. Organizovati povremena predavanja u firmama, u mjesnim zajednicama, sredinama gdje nastaju ilegalne deponije. I tek nakon svega toga osnažiti komunalnu policiju i pisati kazne.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18502
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#16 Re: Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by SmokingMan »

Nije ni obrazovanje toliko učinkovito, ukoliko ne postoji svijest o vlastitoj odgovornosti prema okolišu. Nije ti potrebno neko više obrazovanje, diploma, doktorat, da bi bio dobar eko aktivista. Knjige su dostupne kao nikada prije u povijesti čovječanstva, i ne možeš naletiti na neku lošu smjernicu ukoliko si iskren u svojim namjerama da očuvaš okolinu u kojoj živiš. Za početak je dobro krenuti od svoje male komune, napraviti neki mini plan, biti ustrajan, pa makar sam svake sedmice sa vrećom u rukama čistio mahalu ili parkić za dječicu. Naravno, za pomoć se uvijek možeš obratiti nekom eko udurženju koji organizira aktivnosti na širem područiju grada / kantona, ili ako želiš da oformiš neko duruženje, rado će ti i fondovi izaći u susret, ali je to opet uslovljeno time da moraš biti još aktivniji, angažovati veći broj ljudi iz svoje zajednice, upravljati mini projektima, etc.
detroit-mercy
Posts: 15990
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#17 Re: Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by detroit-mercy »

SmokingMan wrote: 25/09/2022 12:50 Nije ni obrazovanje toliko učinkovito, ukoliko ne postoji svijest o vlastitoj odgovornosti prema okolišu. Nije ti potrebno neko više obrazovanje, diploma, doktorat, da bi bio dobar eko aktivista. Knjige su dostupne kao nikada prije u povijesti čovječanstva, i ne možeš naletiti na neku lošu smjernicu ukoliko si iskren u svojim namjerama da očuvaš okolinu u kojoj živiš. Za početak je dobro krenuti od svoje male komune, napraviti neki mini plan, biti ustrajan, pa makar sam svake sedmice sa vrećom u rukama čistio mahalu ili parkić za dječicu. Naravno, za pomoć se uvijek možeš obratiti nekom eko udurženju koji organizira aktivnosti na širem područiju grada / kantona, ili ako želiš da oformiš neko duruženje, rado će ti i fondovi izaći u susret, ali je to opet uslovljeno time da moraš biti još aktivniji, angažovati veći broj ljudi iz svoje zajednice, upravljati mini projektima, etc.
Ma jasta je nego ucinkovito, ne govorimo o doktorantima i magistrantima, nego od zabavistima i osnovnim skolama. Gledam kod mene djecu, ja im nikada o tome recimo nisam nista govorio a ono papiric od zvake pa ide trazi kantu za otpadke gdje moze da to baci. Ali ono mu od malih nogu prica u skoli o tim stvarima, o okolisu, prirodi, znacaju recikliranja.
Sto se tice lokalnog aktivizma, tu si naravno u pravu, ne trebaju to biti neke grandiozne akcije ali male stvari ponekad su okidac za sire djelovanje.
Ovdje pak vidim da su male sredine puno uspjesnije od velikih gradova u BiH, pa cak i sela su bolje organizovana u tom pogledu nego veci urbani centri.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18502
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#18 Re: Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by SmokingMan »

detroit-mercy wrote: 25/09/2022 17:51
SmokingMan wrote: 25/09/2022 12:50 Nije ni obrazovanje toliko učinkovito, ukoliko ne postoji svijest o vlastitoj odgovornosti prema okolišu. Nije ti potrebno neko više obrazovanje, diploma, doktorat, da bi bio dobar eko aktivista. Knjige su dostupne kao nikada prije u povijesti čovječanstva, i ne možeš naletiti na neku lošu smjernicu ukoliko si iskren u svojim namjerama da očuvaš okolinu u kojoj živiš. Za početak je dobro krenuti od svoje male komune, napraviti neki mini plan, biti ustrajan, pa makar sam svake sedmice sa vrećom u rukama čistio mahalu ili parkić za dječicu. Naravno, za pomoć se uvijek možeš obratiti nekom eko udurženju koji organizira aktivnosti na širem područiju grada / kantona, ili ako želiš da oformiš neko duruženje, rado će ti i fondovi izaći u susret, ali je to opet uslovljeno time da moraš biti još aktivniji, angažovati veći broj ljudi iz svoje zajednice, upravljati mini projektima, etc.
Ma jasta je nego ucinkovito, ne govorimo o doktorantima i magistrantima, nego od zabavistima i osnovnim skolama. Gledam kod mene djecu, ja im nikada o tome recimo nisam nista govorio a ono papiric od zvake pa ide trazi kantu za otpadke gdje moze da to baci. Ali ono mu od malih nogu prica u skoli o tim stvarima, o okolisu, prirodi, znacaju recikliranja.
Sto se tice lokalnog aktivizma, tu si naravno u pravu, ne trebaju to biti neke grandiozne akcije ali male stvari ponekad su okidac za sire djelovanje.
Ovdje pak vidim da su male sredine puno uspjesnije od velikih gradova u BiH, pa cak i sela su bolje organizovana u tom pogledu nego veci urbani centri.
Et oje pomalo tragično, recimo, Sarajevo sa par stotina hiljada stanovnika sa okolnnom mjestima, jedva da ima par udruženja koja podržavaju nevladine organizacije. Opet, primjećujem da se svijest o odlaganju otpada popravila, ali da tu ima još dosta stvari da se uradi na lokalnom nivou. Šteta što država nije ta koja treba voditi glavnu brigu o okolišu, ulagati u nove prjekte, načina odlaganja smeća, recikliranja. Pa recimo, popularizaciju spalionica za obični i medicinski otpad koje mogu proizvesti dostatne količine el.energije.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71129
Joined: 03/10/2011 20:11

#19 Re: Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by Chloe »

SmokingMan wrote: 25/09/2022 12:50 Nije ni obrazovanje toliko učinkovito, ukoliko ne postoji svijest o vlastitoj odgovornosti prema okolišu. Nije ti potrebno neko više obrazovanje, diploma, doktorat, da bi bio dobar eko aktivista. Knjige su dostupne kao nikada prije u povijesti čovječanstva, i ne možeš naletiti na neku lošu smjernicu ukoliko si iskren u svojim namjerama da očuvaš okolinu u kojoj živiš. Za početak je dobro krenuti od svoje male komune, napraviti neki mini plan, biti ustrajan, pa makar sam svake sedmice sa vrećom u rukama čistio mahalu ili parkić za dječicu. Naravno, za pomoć se uvijek možeš obratiti nekom eko udurženju koji organizira aktivnosti na širem područiju grada / kantona, ili ako želiš da oformiš neko duruženje, rado će ti i fondovi izaći u susret, ali je to opet uslovljeno time da moraš biti još aktivniji, angažovati veći broj ljudi iz svoje zajednice, upravljati mini projektima, etc.
Dopada mi se tvoje razmišljanje, posebno naglasak na svijest o vlastitoj odgovornosti.

Neko ismijava Mo jer kaže da je do gradjana. I jeste.

Kad vidim odnos stanara prema zgradama i njihovim dvorištima, prevrne mi se želudac.

Nikad neću shvatiti kako se neko može ušminkati, držati neki nivo a gaziti po smeću. Ako im je "kući" tako, kakav je odnos prema javnim površinama.

Pade kruna sa glave ili se nokti polomiše ako se organizuje pa očistiti.

Čast pojedinima poput tebe ... :kiss: manjina ste, ulice govore sve., ostalima je bitno samo UNiP.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18502
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#20 Re: Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by SmokingMan »

Nije teško, eto ako sve sagledaš ništa ne košta koliko samo sklanjanje komada papirića ima brnifita za okolinu. Nećeš spasiti svijet, ali ćeš sačuvati zajednicu od utapanja u smeću.
Moenx
Posts: 1625
Joined: 26/06/2013 10:36

#21 Re: Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by Moenx »

Da li je kutija kutijica od munchmallowa biorazgradiv
Trenutno sam ospjednut kompostnim tehnikama
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19132
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#22 Re: Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by teskeredzic_22 »

Moenx wrote: 04/08/2023 21:49 Da li je kutija kutijica od munchmallowa biorazgradiv
Trenutno sam ospjednut kompostnim tehnikama
Kutijica jeste , to je hromokarton.

Folija ona od mm nije.

Chloe wrote: 21/07/2023 12:56 Nikad neću shvatiti kako se neko može ušminkati, držati neki nivo a gaziti po smeću. Ako im je "kući" tako, kakav je odnos prema javnim površinama.
Doselio moj direktor u Sarajevo relativno skoro iz manjeg mjesta zbog posla i kćerkinog studiranja. (dotad vozario dnevno sad mu mnogo lakše).

Došlo proljeće ove godine , nabujalo sve , ko zna kad će RAD stići , predlaže moj direktor svojim komšijama u Sa da se malo organizuju , on će za vikend iz svoje kuće u malom mjestu donijeti grablje , makaze , trimer...da malo urede travu , grane i živu ogradu u subotu...on je blago rečeno ostao frapiran kako su ga izignorisali , kao da je bacio bombu a ne predložio nešto korisno.

O kako sam se smijao @Chloe Bože kako sam se smijao toj njegovoj naivnosti i dobroj namjeri jer jalo dobro poznajem Sarajevo.

Period prije rata posmatram idealistički jer sam bio..sretan , presretan kao dijete..kao neki san iz kog se nikad ne bih probudio.

Život u ratu...ponos do neba...bili smo u žestokim govnima i nesebičnost i istinska solidarnost nam je spasila glave.

Ali život nakon rata...ono kako vrijeme prolazi sve je gore i gore i vrhunac su ova govna koja nisu u stanju da urede ulaz i okolinu vlastite imovine iako im je to jedan dobri i naivni vrijedni čovjek predložio.

I zato popizdim (pogotovo posljednjih godina) kad na medijima (pogotovo na TVSA i saopštenjima gradonačelnice) čitam o "gradu velikog srca , dobrih ljudi" i ostalih patetičnih g....

Do mojega , užasni smo kao ljudi a postajemo još gori izgleda :(
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71129
Joined: 03/10/2011 20:11

#23 Re: Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by Chloe »

teskeredzic_22 wrote: 04/08/2023 21:51
Moenx wrote: 04/08/2023 21:49 Da li je kutija kutijica od munchmallowa biorazgradiv
Trenutno sam ospjednut kompostnim tehnikama
Kutijica jeste , to je hromokarton.

Folija ona od mm nije.

Chloe wrote: 21/07/2023 12:56 Nikad neću shvatiti kako se neko može ušminkati, držati neki nivo a gaziti po smeću. Ako im je "kući" tako, kakav je odnos prema javnim površinama.
Doselio moj direktor u Sarajevo relativno skoro iz manjeg mjesta zbog posla i kćerkinog studiranja. (dotad vozario dnevno sad mu mnogo lakše).

Došlo proljeće ove godine , nabujalo sve , ko zna kad će RAD stići , predlaže moj direktor svojim komšijama u Sa da se malo organizuju , on će za vikend iz svoje kuće u malom mjestu donijeti grablje , makaze , trimer...da malo urede travu , grane i živu ogradu u subotu...on je blago rečeno ostao frapiran kako su ga izignorisali , kao da je bacio bombu a ne predložio nešto korisno.

O kako sam se smijao @Chloe Bože kako sam se smijao toj njegovoj naivnosti i dobroj namjeri jer jalo dobro poznajem Sarajevo.

Period prije rata posmatram idealistički jer sam bio..sretan , presretan kao dijete..kao neki san iz kog se nikad ne bih probudio.

Život u ratu...ponos do neba...bili smo u žestokim govnima i nesebičnost i istinska solidarnost nam je spasila glave.

Ali život nakon rata...ono kako vrijeme prolazi sve je gore i gore i vrhunac su ova govna koja nisu u stanju da urede ulaz i okolinu vlastite imovine iako im je to jedan dobri i naivni vrijedni čovjek predložio.

I zato popizdim (pogotovo posljednjih godina) kad na medijima (pogotovo na TVSA i saopštenjima gradonačelnice) čitam o "gradu velikog srca , dobrih ljudi" i ostalih patetičnih g....

Do mojega , užasni smo kao ljudi a postajemo još gori izgleda :(
Suosjećam s njim. Znam kako je to. :)

A razumijem i tebe. Malogradjanstvo uz komplekse veće vrijendosti, daju nam ovo što imamo, veli seljakuša... :D
User avatar
SmokingMan
Posts: 18502
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#24 Re: Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by SmokingMan »

Naša precijenjena gostoljubivosti leži u prilici koja će se ostvariti iz materijalne koristi, izvučene iz džepova turista. Malo rariteta od ljudskog kakraktera sredine je teško primjetljiva u gradu ljudi koji su zarad buljenja u zaslone mobitela um lišile svake "poteškoće" od angažovanja zajednice neurona. Niko nije spreman na promjene, već da se ponaša kao usjedilica kojoj je mrsko da napusti prostor-vrijeme svog komfora.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71129
Joined: 03/10/2011 20:11

#25 Re: Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by Chloe »

SmokingMan wrote: 08/08/2023 14:31 Naša precijenjena gostoljubivosti leži u prilici koja će se ostvariti iz materijalne koristi, izvučene iz džepova turista. Malo rariteta od ljudskog kakraktera sredine je teško primjetljiva u gradu ljudi koji su zarad buljenja u zaslone mobitela um lišile svake "poteškoće" od angažovanja zajednice neurona. Niko nije spreman na promjene, već da se ponaša kao usjedilica kojoj je mrsko da napusti prostor-vrijeme svog komfora.
I onda kuknjava na stanje u državi a nikako od sebe da krenemo. :mrgreen: Kakav narod - takva država.
Post Reply