Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Moenx
Posts: 1659
Joined: 26/06/2013 10:36

#26 Re: Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by Moenx »

A da li je ambalaža od šecera agragold biorazgradljiva
User avatar
escobar__
Posts: 8885
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#27 Re: Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by escobar__ »

Čak i da prepišu njemačke ili neke druge zakone džaba kad ih nema ko sprovesti u praksi.

Čišći okoliš se može postići ali dugoročno (i to da se danas krene s tim) ali to obuhvata bukvalno sve (krenuvši od kućnog odgoja, škole, zakona/kaznenih odredbi i sprovođenja istih i sl.).

Džaba stotinu zakona kad populaciju čine mufloni koji uopće nemaju osjećaj za to da nije normalno pravit divlju deponiju pokraj magistralne ceste ili u rijeku bacit neispravnu veš mašinu.
dvajt
Posts: 115
Joined: 09/08/2022 15:47

#28 Re: Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by dvajt »

Trenutne generacije su po pitanja svijesti o okolišu izgubljene. Ono što je moguće i vrlo lako provedivo je edukacija djece od prvog razreda osnovne škole. Predmet moja okolina - jednom mjesečno umjesto nastave u učionici organizovati radnu akciju gdje bi djeca čistila školsko dvorište pa i širi školski reon. Organizovati eko sekcije od prvog razreda gdje bi djeca u vannastavnim aktivnostima uređivala okolinu, bavili se vrtlarstvom, cvijećem, čišćenjem i uređivanjem svoje okoline. Organizovati i nagrade. Sav prikupljeni otpad se sortira i onda se pozove Rad da dođu i preuzmu. Ovo faktički ne košta ništa a značilo bi puno.
User avatar
sinuhe
Posts: 11489
Joined: 03/06/2011 11:33

#29 Re: Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by sinuhe »

Nisam upratio ozbiljne reakcije na ovo urušavanje brda u rijeku kod Mostara.
User avatar
black
Posts: 17175
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#30 Re: Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by black »

sinuhe wrote: 08/04/2024 18:46 Nisam upratio ozbiljne reakcije na ovo urušavanje brda u rijeku kod Mostara.
isto kao i ovo sto maloprije procitah
https://www.klix.ba/vijesti/bih/jablani ... /240408139

svi znaju da je za ovo kriva firma bivseg predsjednika fk zeljeznicar, sda tajkuni
User avatar
mayab
Posts: 27202
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#31 Re: Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by mayab »

Image
prelijepi krajobraz kod Mostara
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#32 Re: Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by piupiu »

teskeredzic_22 wrote: 04/08/2023 21:51
Moenx wrote: 04/08/2023 21:49 Da li je kutija kutijica od munchmallowa biorazgradiv
Trenutno sam ospjednut kompostnim tehnikama
Kutijica jeste , to je hromokarton.

Folija ona od mm nije.

Chloe wrote: 21/07/2023 12:56 Nikad neću shvatiti kako se neko može ušminkati, držati neki nivo a gaziti po smeću. Ako im je "kući" tako, kakav je odnos prema javnim površinama.
Doselio moj direktor u Sarajevo relativno skoro iz manjeg mjesta zbog posla i kćerkinog studiranja. (dotad vozario dnevno sad mu mnogo lakše).

Došlo proljeće ove godine , nabujalo sve , ko zna kad će RAD stići , predlaže moj direktor svojim komšijama u Sa da se malo organizuju , on će za vikend iz svoje kuće u malom mjestu donijeti grablje , makaze , trimer...da malo urede travu , grane i živu ogradu u subotu...on je blago rečeno ostao frapiran kako su ga izignorisali , kao da je bacio bombu a ne predložio nešto korisno.

O kako sam se smijao @Chloe Bože kako sam se smijao toj njegovoj naivnosti i dobroj namjeri jer jalo dobro poznajem Sarajevo.

Period prije rata posmatram idealistički jer sam bio..sretan , presretan kao dijete..kao neki san iz kog se nikad ne bih probudio.

Život u ratu...ponos do neba...bili smo u žestokim govnima i nesebičnost i istinska solidarnost nam je spasila glave.

Ali život nakon rata...ono kako vrijeme prolazi sve je gore i gore i vrhunac su ova govna koja nisu u stanju da urede ulaz i okolinu vlastite imovine iako im je to jedan dobri i naivni vrijedni čovjek predložio.

I zato popizdim (pogotovo posljednjih godina) kad na medijima (pogotovo na TVSA i saopštenjima gradonačelnice) čitam o "gradu velikog srca , dobrih ljudi" i ostalih patetičnih g....

Do mojega , užasni smo kao ljudi a postajemo još gori izgleda :(
Pa to je taj patetični, narcisoidni kič - oh, mi merhametli, oh, nema nas boljih... za mene nema većeg blama nego kad tokom SFF-a po šest puta na crvenoj ponjavi pitaju ljude - A kako vam se svidja Sarajevo? A je l' vam se svidja Sarajevo? A je l' da da je naše Sarajevo super? - ospice dobijem. Dodje De Niro i oni ga 7 puta pitaju o Sarajevu, ne daj bože da mu postave neko pitanje o filmu kao umjetnosti, poznaje li lokalnu scenu, šta sprema, šta ga mori, šta ga inspiriše, šta mu je dosadilo...

A što se tvog šefa tiče, to je tačna dijagnoza. Nedavno je neka gospodja indignirano objavila na FB slike smeća po stepenicama kojima se silazi s Ciglana prema Alipašinoj. I drama - niko neće, RAD ništa ne radi, ovo ono.

I neko joj replicira - Pa gospodjo, zar se ne mozete sami organizirati kao stanari, stavite rukavice, uzmete plasticnu kesu i pokupite, što je to tako teško?

A gospodja će na to, sva ljuta i važna - Ja sam se namirisala i spremila da idem u grad, neću ja to čistiti!
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#33 Re: Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by petunija »

Nekad prije korone, sama sam čistila svoju ulicu.
Primjetila sam jednog komšiju (penzioner) koji mi se s prozora cerekao što to radim da bi sutradan, tačno pred svojom kapijom ostavio kesu smeća u nadi da ću i to pokupiti. Stvar sam izignorisala i tada odlučila da više nikad neću skupljati smeće jer ko sam ja da pravim čistu okolinu nekim svinjama koje vole živjeti u takvom ambijentu.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72076
Joined: 03/10/2011 20:11

#34 Re: Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by Chloe »

mayab wrote: 24/04/2024 06:19 Image
prelijepi krajobraz kod Mostara
:( i to tako nikom ne smeta :?
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#35 Re: Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by petunija »

Stanje na terenu pokazuje da ne smeta, bar ne većini :(
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#36 Re: Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by dr_Evil »

petunija wrote: 24/04/2024 09:00 Nekad prije korone, sama sam čistila svoju ulicu.
Primjetila sam jednog komšiju (penzioner) koji mi se s prozora cerekao što to radim da bi sutradan, tačno pred svojom kapijom ostavio kesu smeća u nadi da ću i to pokupiti. Stvar sam izignorisala i tada odlučila da više nikad neću skupljati smeće jer ko sam ja da pravim čistu okolinu nekim svinjama koje vole živjeti u takvom ambijentu.
I sam sam bio 2 puta u takvoj situaciji, na kraju skontao da je lakse napravit kucu i zatvorit kapiju nego se raspravljat sa komsijama u soliteru. Doduse ponaked bi znali napravit radnu akciju, pa se odazove 5 stanova od 40+, to je uvijek bio uspjeh!
detroit-mercy
Posts: 16094
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#37 Re: Čistiji okoliš bi mogao biti moguće kroz?

Post by detroit-mercy »

piupiu wrote: 24/04/2024 06:37
teskeredzic_22 wrote: 04/08/2023 21:51
Moenx wrote: 04/08/2023 21:49 Da li je kutija kutijica od munchmallowa biorazgradiv
Trenutno sam ospjednut kompostnim tehnikama
Kutijica jeste , to je hromokarton.

Folija ona od mm nije.

Chloe wrote: 21/07/2023 12:56 Nikad neću shvatiti kako se neko može ušminkati, držati neki nivo a gaziti po smeću. Ako im je "kući" tako, kakav je odnos prema javnim površinama.
Doselio moj direktor u Sarajevo relativno skoro iz manjeg mjesta zbog posla i kćerkinog studiranja. (dotad vozario dnevno sad mu mnogo lakše).

Došlo proljeće ove godine , nabujalo sve , ko zna kad će RAD stići , predlaže moj direktor svojim komšijama u Sa da se malo organizuju , on će za vikend iz svoje kuće u malom mjestu donijeti grablje , makaze , trimer...da malo urede travu , grane i živu ogradu u subotu...on je blago rečeno ostao frapiran kako su ga izignorisali , kao da je bacio bombu a ne predložio nešto korisno.

O kako sam se smijao @Chloe Bože kako sam se smijao toj njegovoj naivnosti i dobroj namjeri jer jalo dobro poznajem Sarajevo.

Period prije rata posmatram idealistički jer sam bio..sretan , presretan kao dijete..kao neki san iz kog se nikad ne bih probudio.

Život u ratu...ponos do neba...bili smo u žestokim govnima i nesebičnost i istinska solidarnost nam je spasila glave.

Ali život nakon rata...ono kako vrijeme prolazi sve je gore i gore i vrhunac su ova govna koja nisu u stanju da urede ulaz i okolinu vlastite imovine iako im je to jedan dobri i naivni vrijedni čovjek predložio.

I zato popizdim (pogotovo posljednjih godina) kad na medijima (pogotovo na TVSA i saopštenjima gradonačelnice) čitam o "gradu velikog srca , dobrih ljudi" i ostalih patetičnih g....

Do mojega , užasni smo kao ljudi a postajemo još gori izgleda :(
Pa to je taj patetični, narcisoidni kič - oh, mi merhametli, oh, nema nas boljih... za mene nema većeg blama nego kad tokom SFF-a po šest puta na crvenoj ponjavi pitaju ljude - A kako vam se svidja Sarajevo? A je l' vam se svidja Sarajevo? A je l' da da je naše Sarajevo super? - ospice dobijem. Dodje De Niro i oni ga 7 puta pitaju o Sarajevu, ne daj bože da mu postave neko pitanje o filmu kao umjetnosti, poznaje li lokalnu scenu, šta sprema, šta ga mori, šta ga inspiriše, šta mu je dosadilo...

A što se tvog šefa tiče, to je tačna dijagnoza. Nedavno je neka gospodja indignirano objavila na FB slike smeća po stepenicama kojima se silazi s Ciglana prema Alipašinoj. I drama - niko neće, RAD ništa ne radi, ovo ono.

I neko joj replicira - Pa gospodjo, zar se ne mozete sami organizirati kao stanari, stavite rukavice, uzmete plasticnu kesu i pokupite, što je to tako teško?

A gospodja će na to, sva ljuta i važna - Ja sam se namirisala i spremila da idem u grad, neću ja to čistiti!
Jesu ga pitali jel probo cevape :mrgreen:.
Post Reply