Ciste na jajniku

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
Snowman
Posts: 25
Joined: 14/06/2005 12:07

#1 Ciste na jajniku

Post by Snowman »

Supruga mi ima cistu na jajniku veličine 4cm, pije Primolut tablete i koristi vaginalete Betadin. Cista bi trebala puknuti u narednih 15 dana, ako ne pukne, mora raditi markere na tumor. Cista je vodena ali mora biti pod nadzorom. Ima li neko da je ovo vec prosao i je li opasno?
Hvala.
saveznica
Posts: 47
Joined: 03/06/2007 15:04
Location: SARAJEVO

#2

Post by saveznica »

Ciste su ti danas manje vise normalna stvar.
Kao sto si i sam rekao trebala bi puknuti u narednih par dana. Ako pukne tvoja ce supruga to osjetit i primjetiti, i nema razloga za brigu.
Ja sam 99% uvjerena da to nije nista opasno, cim se lijeci, i da nece biti potrebe za tim daljim pretrgama.

U svakom slucaju,
sretno!
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#3

Post by Bea_Trix »

kakav joj je rezultat na papa testu? koja je grupa?

zna se tacno koja grupa je aktivna kad je nesto ne daj boze maligno.

inace, saveznica je u pravu. ima zena koje imaju vodenu cistu ili ciste cijeli zivot, pa nista :)
User avatar
Snowman
Posts: 25
Joined: 14/06/2005 12:07

#4

Post by Snowman »

Papa test radi iduce sedmice, radila je vaginalni UZ, i doktorica je vidjela cistu za koju misli da je vodena i bezopasna, ali kako nije cisto vodena, bit ce pod nadzorom.
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#5

Post by Bea_Trix »

Snowman wrote:Papa test radi iduce sedmice, radila je vaginalni UZ, i doktorica je vidjela cistu za koju misli da je vodena i bezopasna, ali kako nije cisto vodena, bit ce pod nadzorom.
aha, pa ja sam dva puta bila u istoj situaciji :) vodene cistice su bezopasne, a i one koje ne sadrze samo vodu isto nisu nuzno opasne :) ali i rezultati papa testa su isto bitni, a vjerujem da ce biti ok. doktori to obicno kazu za ciste - da trebju da ih prate, pogotovo ako nisu cisto vodene. ali to bas nista ne mora znaciti.
User avatar
putujucidzindas
Posts: 889
Joined: 24/07/2006 20:41
Location: SA

#6

Post by putujucidzindas »

da ne otvaram novu temu, moze se ovo i ovdje uklopiti. da li je neko radio laparoskopsku operaciju ciste na jajniku? moja cista na zalost nije vodena, odnosno funkcionalna, moja je dermoidna, sto u biti znaci da nece sama nestati..i da, dobrocudna je ..postoji vec godinu i po i tek sad su mi preporucili laparoskopsku operaciju.. .e sad , ja ne bih voljela izgubiti taj jajnik na kojem je cista, mada sam se nadala da nece biti neophodna ni operacija, al eto..voljela bih da mi neko, ako je bio, kaze kako to izgleda sve skupa... ne volim ici na nesto sto ne znam kako izgleda, i ne znam kako da se odlucim uopste ad je radim :D
malamaca
Posts: 197
Joined: 27/11/2006 16:30

#7

Post by malamaca »

Radila sam laparoskopiju, samo u druge svrhe. Nije nista strasno, nemas sta da se plasis. Tok ide kao i kod svake operacije, daju ti totalnu anesteziju i kad se probudis vec si ili u intenzivnoj ili u sobi. Noc prije operacije ti daju lijekove za ciscenje da ne bi morala ici na klistir i vjerovanto ces cijelu vece trcati u wc, na to se pripremi. Poslije operacije vec za dan-dva, pa eto i recimo i tri, mozes ici kuci. Sto se anestezije tice, svako je podnosi na svoj nacin, to sigurno znas, neko povraca a neko je jednostavno izbaci putem stolice. Oporavak nije strasan, malko boli kao i svaka posjekotina. Ti ces, pretpostavljam, imati dva mala reza (mozda po 1,5-2 cm) i treci kroz pupak, ali taj neces ni primjetiti jer ce izgledati isto kao i prije nego sto su ga rezali. Vjerovatno ce ti staviti one silikonske konce koji sami isplivaju, tako da nema onog "vadjenja konaca". U biti, nije nista strasno, nemas razloga da se plasis, i prije nego sto se snadjes sve ce biti gotovo. Normalno, dalji oporavak kod kuce.
Doktori sigurno idu s tim da ne ostete jajnik, i vjerovatno se ogroman broj operacija tako i zavrsi. Naravno, uvijek postoji rizik, a o tome bi svakako trebala porazgovarati s onim ljekarom koji ce te operisati i pitati ga oko mogucih rizika.
Zelim ti puno srece i da sve prodje u najboljem redu.
User avatar
putujucidzindas
Posts: 889
Joined: 24/07/2006 20:41
Location: SA

#8

Post by putujucidzindas »

hvala ti mnogo na odgovoru, bas me frka uhvatila :-D ma zabrinulo me sto mi danas ginekolog iz klinike rece da vecina cista te vrste ne moze van bez jajnika, znaci vade i cistu i jajnik, i taj dio me zapravo najvise prepada...
werr
Posts: 36
Joined: 24/04/2007 12:59

#9

Post by werr »

Kao prvo ginekolog nema pojma dok te ne otvori.Na licu mjesta sve izgleda drugačije.Međutim ukoliko ne daj Bože dođe do vađenja tog jajnika imaš drugi pa ni nema neke frke...
Ne želim te prepadati niti ti pišem napamet.
Moja kuma je u 20-oj izvadila jajnik laparaskopski u roku od 6 mjeseci rodila zdravog dječaka prirodnim putem a nekoliko godina posle (uvjerena da je njoj teško ostati trudnom i koristeći "metodu prekinutog snošaja" ) zatrudnila i na svijet donijela još jednu bebu...

Ja sma imala sličnih problema i kada sam trebala na operaciju govorili su da će mi izvaditi maternicu pa ovo pa ono na kraju ništa od toga nije bilo a ja ubrzo nakon toga dobila bebu.
Možda te je samo pripremio da se i to može desiti. Optimizam u glavu i sretno ti pa se nadam da ćeš za par mjeseci pisati kako izgleda porođaj i šta ćeš sa bebom i grčevima
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#10

Post by Kwaheri »

a sta bi trebala znaciti dijagnoza cysta ovarii sin? ako neko zna...bila bih zahvalna, jer mi google danas nesto...naljutio na mene... napomena: papa test je tek urađen i cekaju se nalazi...
medda
Posts: 476
Joined: 29/09/2006 09:35

#11

Post by medda »

Moja mama je imala cistu na jajniku koju je ginekolog uklonio bez anestezije. Najozbiljnije vam govorim. Bila sam prisutna i kamerom je doktorica nasla cistu i otkinula je sa sicusnim makazama nakon cega je isla na analizu. Nista nije bilo opasno ali je taj zahvat za mamu bio neugodan i bolan.
Ja sam joj drzala ruku i u cudu gledala na monitoru mjesto gdje sam stanovala prije par decenija. Nikakav oporavak u bolnici, poslali je kuci nakon sto se obukla. :roll:
User avatar
putujucidzindas
Posts: 889
Joined: 24/07/2006 20:41
Location: SA

#12

Post by putujucidzindas »

hvala vam svima.. nekako je mnogo lakse kad ti neko bar nesto noramlno kaze.

za zenu:
na mom nalazu stoji cista ovarii lat sin, kad sam nekog doktora pitala sta znaci, rekao je samo cista, ali o njoj nista ne zna bez detaljnog nalaza. papa test mi je sve vrijeme uredan , kao i svi ostali nalazi, nemam apsolutno nikakvih problema ni sa menstruacijama , niti s bilo cim, i zapravo ne bih ni znala da je imam, bez doktora :-D a rekoh vec, imam je vec godinu i po. u biti, doktori mi sve ovo vrijeme nisu mnogo rekli o samim cistama, pa sam malo napokon i sama raskopala po med. sajtevima. elem, ove ciste koju ima prilican broj djevojaka i zena dans su funkcionalne, mogu biti razlicitiog sadrzaja, i vezane su za poremecaj hormona, debalans, nervozu, stres, umor ..te ciste (to su ove vodene) vrlo cesto same nestanu, ili se hormonskom terapijom potrude da nestane..tek kad je velika cista ide se na operaciju. Ove druge ciste, dermoidne, ne nestaju same , nisu funkcionalne, ne znaju zasto nastaju, i kao lijecenje se preporucuje iskljucivo operacija. uglavnom , o kome god je rijec, treba dobro upregnuti i doktora da mu to malo slozi u glavi..jer evo nakon tri doktora ja napokon znam sta mi se desava..sve sam se vrijeme furala kao nestace sama..al eto, mozda i nece :D

i da, jos jedna bitna stvar je da je sve to prilicno individualno..nacin na koji se manifestuje, sta se dalje desava..
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#13

Post by melb26sa »

zena wrote:a sta bi trebala znaciti dijagnoza cysta ovarii sin? ako neko zna...bila bih zahvalna, jer mi google danas nesto...naljutio na mene... napomena: papa test je tek urađen i cekaju se nalazi...
cista na lijevom jajniku. cysta=cista, ovarii = ovarij iliti jajnik sin(ister)= lijevo
toliko o mom medicinskom latinskom :D
Sretno, bice to sve uredu.
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#14

Post by Kwaheri »

putujucidzindas wrote:hvala vam svima.. nekako je mnogo lakse kad ti neko bar nesto noramlno kaze.

za zenu:
na mom nalazu stoji cista ovarii lat sin, kad sam nekog doktora pitala sta znaci, rekao je samo cista, ali o njoj nista ne zna bez detaljnog nalaza. papa test mi je sve vrijeme uredan , kao i svi ostali nalazi, nemam apsolutno nikakvih problema ni sa menstruacijama , niti s bilo cim, i zapravo ne bih ni znala da je imam, bez doktora :-D a rekoh vec, imam je vec godinu i po. u biti, doktori mi sve ovo vrijeme nisu mnogo rekli o samim cistama, pa sam malo napokon i sama raskopala po med. sajtevima. elem, ove ciste koju ima prilican broj djevojaka i zena dans su funkcionalne, mogu biti razlicitiog sadrzaja, i vezane su za poremecaj hormona, debalans, nervozu, stres, umor ..te ciste (to su ove vodene) vrlo cesto same nestanu, ili se hormonskom terapijom potrude da nestane..tek kad je velika cista ide se na operaciju. Ove druge ciste, dermoidne, ne nestaju same , nisu funkcionalne, ne znaju zasto nastaju, i kao lijecenje se preporucuje iskljucivo operacija. uglavnom , o kome god je rijec, treba dobro upregnuti i doktora da mu to malo slozi u glavi..jer evo nakon tri doktora ja napokon znam sta mi se desava..sve sam se vrijeme furala kao nestace sama..al eto, mozda i nece :D

i da, jos jedna bitna stvar je da je sve to prilicno individualno..nacin na koji se manifestuje, sta se dalje desava..
hvala...
sljedeci put idem s njom..jer njen ginekolog osim ozbiljnog lica i podignute obrve..nije se bas potrudio objasniti joj sta je...ali rekao je.."moglo bi biti ozbiljno, ali cekat cemo papa test?"..to ti je ono da zensko sjedne i place po dana...i pita se a sta znaci "moglo bi biti ozbiljno?"...

hvala svima
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#15

Post by anais_nin »

zena wrote: hvala...
sljedeci put idem s njom..jer njen ginekolog osim ozbiljnog lica i podignute obrve..nije se bas potrudio objasniti joj sta je...ali rekao je.."moglo bi biti ozbiljno, ali cekat cemo papa test?"..to ti je ono da zensko sjedne i place po dana...i pita se a sta znaci "moglo bi biti ozbiljno?"...

hvala svima
kad je neizvjesnost u pitanju, kad se cekaju rezultati, podrska onih oko tebe jako puno znaci....ne mjenja dijagnozu, ali mjenja pogled na cijelu situaciju i puno je lakse kad je neko uz tebe.....iskreno se nadam da ce sve biti u redu....
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#16

Post by pesak »

Jedno pitanje- kako vi tamo stojite sa mitom? Moja drugarica nije skapirala da treba da da mito lekaru, pa je grdno nadrljala kod lekara...
raspitaj se onako okolo, za svaki slucaj, samo da se niko ne uvredi.
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#17

Post by zlajaBHF »

Zena mi je imala te ciste u vise navrata. Dva puta je operisana, zato sto su te ciste bile prevelike... Hvala bogu sve je dobro proslo. Prvi put smo se ektra prepali, jer nismo znali o kakvim se cistama radi, sve dok nije operisana... :-x

Posto nismo imali djece, a znamo da jajnik moze biti izvadjen zajedno sa cistom, nije nam bilo svejedno...

Zadnjih godinu dana je sve u redu, i draga je hvala bogu trudna :-D

Inace smo saznali da boluje od bolesti zvana endometriozu od koje ciste mogu dolaziti...pored toga trudnoca teze dolazi nego obicno...



Da mi je neko rekao prije par godina, da cu pisati na ocu temu, nebi mu vjerovao ...



Samo da kazem, da to nije nesto opasno, osim u RIJETKIM slucajevima, i da se moze izaci iz bolnice dan ili dva nakon operacije. Takav je slucaj bio sa mojom "suprugom" .


PS: Da jos dodam da mi je zena imala i jednu cistu koja nije vodena, ali je sama otisla... :roll:
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#18

Post by pesak »

Sto se tice moje drugarice, imala je cistu, lekari su pokusali iz nje da izvuku gnoj vaginalno, tom prilikom se gnoj razlio po stomaku, moja drugarica je dobila sepsu, bio joj je natekao ogroman stomak, nisu je smeli operisati zbog temparature, onda su je ipak operisali, jer bi umrla i jer su lekaru obecali brdo para posle operacije, i tako joj je kao spasao zivot. a da je bila pametna, ponudila bi mu pare na vreme, i ne bi stradala...imala bi mali rez, a sad ima izrezan ceo stomak preko pupka pa do pubicne kosti.
i nije ni priznao da je bila sepsa, vec kao samo operacija ciste /uspesna/ :shock:
lekar joj je pri pregledu jednom pevao - druze tito, mi ti se kunemo. :?
cuvaj pare za mito. nikad se ne zna.
User avatar
putujucidzindas
Posts: 889
Joined: 24/07/2006 20:41
Location: SA

#19

Post by putujucidzindas »

ma ne mora sve biti vezano za mito...
recimo da sam isla kod tri privatnika u posljednjih mjesec dana i da sam dobila tri totalno razlicita misljenja, naravno... eto, sad je stanje tako da dva kazu da nije panika nikakva, samo treba pratiti situaciju, dok je treci napravio frku.. a svi mi spominju jednog istog doktora, kad je rijec o operaciji..doktor radi u drzavnoj bolnici, nema privatnu ordinaciju i ni u kojem slucaju mu ne treba prilaziti s novcem u koverti, navodno se mnogo razbjesni...
odoh sad da lijecim svoju cisticu alternativnim metodama :D
User avatar
Snowman
Posts: 25
Joined: 14/06/2005 12:07

#20

Post by Snowman »

Moja zena kao sto sam vec naveo ima cistu veliku 4cm, vodena je. Radila je PAPA test i uredan je. Jedan ginekolog joj je rekao da je cista sasvim normalna pojava i da nije strasno sto je ima , da ce puknuti sama narednih mjeseci, ali i ako ne pukne nije strasno. Treba samo biti pod nadzorom tj. redovno na kontrole ici. Drugi ginekolog joj je rekao da mora raditi markere na" tumor " i ako cista ne pukne da mora na operaciju. Kome sad vjerovati? Ona se dobro osjeca, nema bolove, ima redovne i normalne cikluse. Ako ima neko slican problem neka se javi i podijeli misljenje i iskustvo. Hvala.
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#21

Post by Bea_Trix »

Snowman wrote:Moja zena kao sto sam vec naveo ima cistu veliku 4cm, vodena je. Radila je PAPA test i uredan je. Jedan ginekolog joj je rekao da je cista sasvim normalna pojava i da nije strasno sto je ima , da ce puknuti sama narednih mjeseci, ali i ako ne pukne nije strasno. Treba samo biti pod nadzorom tj. redovno na kontrole ici. Drugi ginekolog joj je rekao da mora raditi markere na" tumor " i ako cista ne pukne da mora na operaciju. Kome sad vjerovati? Ona se dobro osjeca, nema bolove, ima redovne i normalne cikluse. Ako ima neko slican problem neka se javi i podijeli misljenje i iskustvo. Hvala.
ako je PAPA uredan, ako cista nije neke preguste strukture, odnosno ako je vecinski sastav voda, i ako vam je jedan ginekolog rekao da ce sama puknuti - to je sasvim normalno, zena je zdrava i ja ne vidim nikakva razloga za ikakve markere.

jer govorim iz iskustva od prije godinu, ma potpuno isto, cak i promjer ciste, i nikakve markere na tumor nisam radila niti sam isla na operaciju. to se samo iscisti.
enau77
Posts: 2
Joined: 29/01/2008 09:27

#22

Post by enau77 »

ima odlican ginekolog za te stvari u sarajevu. ne znam da li se smije napisati njegovo ime na foromu :? ja njemu vjerujem sto posto. saljem pp.
User avatar
ja_cura_
Posts: 941
Joined: 14/03/2007 10:10
Location: Sarajevo

#23

Post by ja_cura_ »

evo ja upravo prosli ponedeljka bila na kontroli kod ginekologa zbog cisti!

imala sam ih jednom u dvadesetoj godini (pubertet i hormoni me tad spucali :D ) i onda opet prije pla godine. naravno, dijagnoza mi je bila cisticni jajnici (znaci na obadva sam imal nekoliko cista, kao grozdovi). lijecenje je bilo, da 6 mjeseci koristim antibejbi pilule, pa na kontrolu, ako ne budu otisle ili ako ne daj boze narastu, onda bi se pojacao tretman (ove antibejbi pilule koje sam ja uzimala su kao neke sa najmanjim udjelom hormona). na kraju bi bilo operacija, ako ovo ne upali. medjutim, hvala bogu, u sest mjeseci su se ciste otklonile same od sebe uz špomoc tableta, sad ih vise ne pijem, ali cim primjetim promjene u ciklusima trcim ginekologu! ipak mi je stalo da sacuvam jajnike, posto bih jednog dana volila i da rodim.

znaci, ciste su vecinom normalna stvar, mnoge zene ih imaju a da i ne znaju za njih, samo treba naravno ukoliko se primjeti, kontrolisati, da se ne bi povecale. zato je i ginekolog preporucio nadzor.

ma sve ce to biti okej, no sikiriki!
User avatar
Snowman
Posts: 25
Joined: 14/06/2005 12:07

#24

Post by Snowman »

Hvala na javljanju i dijeljenju misljenja. Supruga je takodje pocela koristiti kontracepcijske pilule ali nakon sto je popila 2 pilule prestala je, jer povraca.Uglavnom svi kazu da treba vremena da se organizam na njih navikne, tako da ce ona ponovo poceti sa uzimanjem po slijedecem cilklusu. Kao sto sam vec naveo nema nikakvih problema ali brine se :shock: .Nadamo se da ce uspjeti sa pilulama, i jos za kraj ovo je super sto covjek moze naci jos nekog za razgovor.Pozdrav svima.
User avatar
putujucidzindas
Posts: 889
Joined: 24/07/2006 20:41
Location: SA

#25 Re: Ciste na jajniku

Post by putujucidzindas »

dragi moji cistasi :) samo da se prijavim... u slucaju da neko ima "NE DAM JAJNIK NI ZA STO NA SVIJETU" filozofiju, i bude u panici ko sto sam bila prije ne znam koliko, od svog posljednjeg posta na ovu temu:)... alternativna medicina se pokazala..hm..da kazemo uspjesnom.. poslije svih onih doktora i peglancija s istim, posvetih se ja travama :) naravno, uz strucnu pomoc (ciju, javljam na PP) . elem, moja strasna cista, koja je bila na jajniku, a bila je oko 5 cm velicine, i zbog koje su mi svi preporucili vadjenje i jednog i drugog, evo sad je manja od 2 cm i nije na jajniku :D doktor bas i ne moze da vjeruje, moja strucna pomoc nije mogla vjerovati, pristala je na pomoc iskljucivo zbog moje velike zelje da ne dam jajnik... tako da, i ako vadimo cistu, ne diramo jajnik..jipiii
Post Reply