Cistac ves masina

Post Reply
relevantan
Posts: 777
Joined: 08/10/2011 22:30

#1 Re: Cistac ves masina

Post by relevantan »

Kastanienallee wrote:Vec neko vrijeme primjecujem neugodan miris vlage kad izvadim tek opran ves iz masine pa sam kupila sredstvo za ciscenje ves masine na kojem pise da se ubaci u bubanj i ukljuci u praznoj masini na minimalno 60 stepeni.
Pretpostavljam da trebam pustiti da masina tako prazna odradi citav ciklus pranja?!?
Posto moja ves masina uvijek skace kad stavim manje vesa, imam li uopste razloga brinuti da ce skakati kad je prazna?

I ja imam isti problem :roll: nešto me strah uključiti mašinu onako na prazno, baš radi tog skakanja :-?
registrovana onako
Posts: 1109
Joined: 26/05/2013 20:33

#2 Re: Cistac ves masina

Post by registrovana onako »

skace samo kad centrifugira?
registrovana onako
Posts: 1109
Joined: 26/05/2013 20:33

#3 Re: Cistac ves masina

Post by registrovana onako »

samo iskljuci centrifugu :) svakako ce svu vodu izbaciti i bez nje
registrovana onako
Posts: 1109
Joined: 26/05/2013 20:33

#4 Re: Cistac ves masina

Post by registrovana onako »

mozda jedino da zaustavis masinu na pola, tj kada zavrsi to zagrijavanje na 60, sacekas da ispusti vodu i onda mozda jos 1-2x i ugasis je :D
relevantan
Posts: 777
Joined: 08/10/2011 22:30

#5 Re: Cistac ves masina

Post by relevantan »

sjoooo ovo nešto komplikovano skroz :-)
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#6 Re: Cistac ves masina

Post by Danguba »

Kastanienallee wrote:Vec neko vrijeme primjecujem neugodan miris vlage kad izvadim tek opran ves iz masine pa sam kupila sredstvo za ciscenje ves masine na kojem pise da se ubaci u bubanj i ukljuci u praznoj masini na minimalno 60 stepeni.
Pretpostavljam da trebam pustiti da masina tako prazna odradi citav ciklus pranja?!?
Posto moja ves masina uvijek skace kad stavim manje vesa, imam li uopste razloga brinuti da ce skakati kad je prazna?

Isti slucaj. Nema sta nismo radili(ispirali masinu, crijeva, sipali u odvode...) i tek se smanji tej neugodan miris a nikako da nestane. Probali smo i deterdzente da mijenjamo i omeksivace ali bezuspjesno.
Jedino logicno rjesenje je zamjena masine koja nikako da se pokvari pa da bar imam razlog. :-) Postoji mogucnost da su gume ostarle, omeksale, upile razne mirise i sada to prenose na vodu i ves.

Jednom sam pobacao sve rucnike jer sam mislio da su oni uzrok posto se cesto kupamo kako poslije treninga tako i normalno pa sam mislio da onako vlazni do pranja (preko noci) stvaraju neke bakterije koje sire neugodan miris. Nakon par pranja ti novi peskiri vise nisu oni stari dobri i mirisljavi.
relevantan
Posts: 777
Joined: 08/10/2011 22:30

#7 Re: Cistac ves masina

Post by relevantan »

Ako se nakanim da je upalim na prazno, de dajte kakve slike tog sredstva kojim se čisti :) ....valjda to nešto ima kupiti u dm-u?
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#8 Re: Cistac ves masina

Post by O'zone »

J.... ga imam mašinu iz 79 godine :mrgreen: i nikad nikakvog mirisa iz nje. Šta je to kod Vas :?
shandrprcSA
Posts: 9793
Joined: 23/02/2013 08:16

#9 Re: Cistac ves masina

Post by shandrprcSA »

ako je ovo, mogla si i sliku postaviti...

Image
shandrprcSA
Posts: 9793
Joined: 23/02/2013 08:16

#10 Re: Cistac ves masina

Post by shandrprcSA »

Hvala tebi na pojasnjenju al' jos uvijek nisam odrastao tako da su mi bajke sasvim primjerene :thumbup:
Suzie Q
Posts: 1341
Joined: 08/04/2010 10:54

#11 Re: Cistac ves masina

Post by Suzie Q »

pustite te kemikalije, za čišćenje mašine uzmite sljedeće:

u šerpu (malo veću) naspite cca 3- 4 litre vode i u njoj rastopite veliku vrećicu sode bikarbone (pola kile ili kilo) pa zagrijte do ključanja.
tu vodu uspite u bubanj i uključite mašinu na otkuhavanje.

kasnije umjesto omekšivača ulijte litru bijelog octa ili nakon tog pranja sa sodom uključite pranje s octom.

kao prvo je ekološki zdravo, a nema šanse da ošteti mašinu ili veš kasnije ako bi nešto ostalo unutra. vidjet ćete kako će se osloboditi velike količine deterdženta koje su se nakupile vremenom unutra jer će voda pjeniti a nestat će i mirisi
Suzie Q
Posts: 1341
Joined: 08/04/2010 10:54

#12 Re: Cistac ves masina

Post by Suzie Q »

i provjerite gumu, istraživanja pokazuju da se na gumi nakuplja nevjerojatno puno bakterija i gljivica. ako bilo gdje ima i najmanju crnu točkicu, bolje je bacite
T8
Posts: 204
Joined: 10/05/2006 23:50

#13 Re: Cistac ves masina

Post by T8 »

Kod modernih mašina ima posebna procedura za čišćenje mašine i preporučuju je jednom mjesečno, pogotovo ako se uglavnom pere na niskim temperaturama. Na taj način se mašina dezinficira, neutrališu mirisi.
Stavi se nešto deterdženta i ovisno o mašini pritisne kombinacina tipki i pokrene se taj program za čišćenje. Treba vidjeti u uputstvu konkrektne mašine šta i kako
Npr kod ove mašine gorenje koja se kod nas prodavala je to pojašnjeno na str 14 uputstva
http://sr.scribd.com/doc/134006276/gorenje-wa61061
User avatar
Optimist
Posts: 13628
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#14 Re: Cistac ves masina

Post by Optimist »

Kastanienallee wrote:Eh gotovo je. Sredstvo koje sam ja kupila u DM-u nije protiv kamenca. Radi se o proizvodu firme Dr.Beckmann i zove se cistac ves masina. U uputstvu pisu detalji i namjena za otklanjanje ruznog mirisa.
Prazna masina ne skace tokom centrifuge. Opran je i prvi ves nakon ovog ciscenja i prvi put ves nakon pranja mirise cisto i lijepo. Nema mirisa vlage i trulezi.

Da se i ja zahvalim na savjetu. Imali smo i mi isti problem i citajuci ovu temu sam ga rijesio. Napokon opran ves mirise kako treba. Hvala. :thumbup: :bih:
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#15 Re: Cistac ves masina

Post by manekenka u penziji »

meni crni ves smrdi na vlagu, perem ga na 40 ili 60 stepeni, sa tečnim persilom ili arielom u prahu (oba detrdzenta za šareni ves). pod istom temperaturom bijeli ves mirisi. stvarno ne znam do čega je.
Post Reply