Ćirilica...

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
plimpi
Posts: 92
Joined: 29/10/2006 10:51
Location: Sarajevo

#76

Post by plimpi »

не могу да вјерујем да се људи расправљају да ли нешто треба знати или не треба. Па, допустите, ко не жели да зна и не треба да зна. Ко жели да буде у својој малој чахури и не излази из ње, благо њему па му је то довољно. Ово само показује колика је ширина видика људи у Босни и Херцеговини. Ко не зна ћирилицу не може читати књиге писане ћирилицом - али, ма ко још данас чита књиге?!?! коме књиге требају? имамо кафане, интернет, смс и ионако се вид квари док прочиташ све рекламе на улици, још и књиге треба читати. Ја не знам колико ће вас успјети ово прочитати, колико ће вас и покушати, али ваљда ће бар неко схватити поруку. peace свима :-)
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#77

Post by Bosanac sa dna kace »

a jel mi moze neko re ckako mogu pisat cirilicom na kompu? jel treba neki program za to? :roll:
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#78

Post by burekodsira »

samo prebacis u opcijama za tastaturu jezik na cirilicu
Marchegianni
Posts: 191
Joined: 29/04/2003 00:00
Location: Sarajevo

#79

Post by Marchegianni »

Bosanac sa dna kace wrote:a jel mi moze neko re ckako mogu pisat cirilicom na kompu? jel treba neki program za to? :roll:
Trebaš nariktati tastaturu da može pisati ćirilicu. U Control Panelu imaju, između ostalog, i postavke za tastaturu. Tu se namjesti da pored "En" i/ili "Hr" (koji inače stoje pored sata u donjem lijevom ćošku) ima i opcija "Sr". Nakon toga možeš pisati ćirilicom.
Danko_Bananko
Posts: 862
Joined: 23/01/2007 20:34

#80

Post by Danko_Bananko »

uozo wrote:
Danko_Bananko wrote:... sto naravno potvrdjuje i 500 godina Gazi Husrev-begove medrese , najstarije visokoskolske ustanove na Balkanu :D
U koju su se samo mogli upisati rijetki pojedinci. Te je ogromna vecina stanovnistva i dalje bila nepismena. I to nepismena i na cirilici i na latinici i na bosancici i na arebici i na svakom drugom pismu. Necemo samo o osmanlijskom skolskom sistemu. Cak i sad poslije toliko godina otkako im je Mustafa Kemal uveo latinicu da mogu lakse da citaju i pisu, postoje citavi nepismeni krajevi po Anadoliji.
...interesantno razmisljanje - de priupitaj Arape sta je njima lakse citat i pisat - arapski ili latinicu

By the way - kada je Kemal uveo latinicu, citav jedan veliki narod je ostao nepismen preko noci. Divan potez je to bio...
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#81

Post by uozo »

Danko_Bananko wrote:
uozo wrote:
Danko_Bananko wrote:... sto naravno potvrdjuje i 500 godina Gazi Husrev-begove medrese , najstarije visokoskolske ustanove na Balkanu :D
U koju su se samo mogli upisati rijetki pojedinci. Te je ogromna vecina stanovnistva i dalje bila nepismena. I to nepismena i na cirilici i na latinici i na bosancici i na arebici i na svakom drugom pismu. Necemo samo o osmanlijskom skolskom sistemu. Cak i sad poslije toliko godina otkako im je Mustafa Kemal uveo latinicu da mogu lakse da citaju i pisu, postoje citavi nepismeni krajevi po Anadoliji.
...interesantno razmisljanje - de priupitaj Arape sta je njima lakse citat i pisat - arapski ili latinicu

By the way - kada je Kemal uveo latinicu, citav jedan veliki narod je ostao nepismen preko noci. Divan potez je to bio...
Vidis Danko, prije uvodjenja latinice od jednog citavog naroda koji je zivio u Osmanlijskom carstvu 5 do 6 % je bilo pismeno. Cak su i pojedini sultani bili nepismeni. Sa latinicom ih sada ima oko 88 %. A sto arapa i sad ima u nekim zemljama sjeverne afrike samo 50 % pismenih a i po saudijskoj ispod 80% je najvise zaslugom arapskog pisma. Meni iskreno ne smeta ni ono, jer sam ga naucio kao i hebrejsko ali nisu svi isti.
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#82

Post by amrino »

uozo wrote:
Danko_Bananko wrote:
uozo wrote: U koju su se samo mogli upisati rijetki pojedinci. Te je ogromna vecina stanovnistva i dalje bila nepismena. I to nepismena i na cirilici i na latinici i na bosancici i na arebici i na svakom drugom pismu. Necemo samo o osmanlijskom skolskom sistemu. Cak i sad poslije toliko godina otkako im je Mustafa Kemal uveo latinicu da mogu lakse da citaju i pisu, postoje citavi nepismeni krajevi po Anadoliji.
...interesantno razmisljanje - de priupitaj Arape sta je njima lakse citat i pisat - arapski ili latinicu

By the way - kada je Kemal uveo latinicu, citav jedan veliki narod je ostao nepismen preko noci. Divan potez je to bio...
Vidis Danko, prije uvodjenja latinice od jednog citavog naroda koji je zivio u Osmanlijskom carstvu 5 do 6 % je bilo pismeno. Cak su i pojedini sultani bili nepismeni. Sa latinicom ih sada ima oko 88 %. A sto arapa i sad ima u nekim zemljama sjeverne afrike samo 50 % pismenih a i po saudijskoj ispod 80% je najvise zaslugom arapskog pisma. Meni iskreno ne smeta ni ono, jer sam ga naucio kao i hebrejsko ali nisu svi isti.
:-)
Sta pricas ti?! :? :shock: :-)
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#83

Post by uozo »

amrino wrote:
uozo wrote:
Danko_Bananko wrote: ...interesantno razmisljanje - de priupitaj Arape sta je njima lakse citat i pisat - arapski ili latinicu

By the way - kada je Kemal uveo latinicu, citav jedan veliki narod je ostao nepismen preko noci. Divan potez je to bio...
Vidis Danko, prije uvodjenja latinice od jednog citavog naroda koji je zivio u Osmanlijskom carstvu 5 do 6 % je bilo pismeno. Cak su i pojedini sultani bili nepismeni. Sa latinicom ih sada ima oko 88 %. A sto arapa i sad ima u nekim zemljama sjeverne afrike samo 50 % pismenih a i po saudijskoj ispod 80% je najvise zaslugom arapskog pisma. Meni iskreno ne smeta ni ono, jer sam ga naucio kao i hebrejsko ali nisu svi isti.
:-)
Sta pricas ti?! :? :shock: :-)
Samo kazem da je Mustafa Kemal uveo latinicu i ukinuo arebicu u Turskoj zbog izuzetno teskog pisanja i citanja. kao da je i cinjenica da jezik i pismo nisu nikako odgovarali jedno drugom. Prije uvodjenja latinice u Osmanlisjkom Carstvu je bilo pismeno samo oko 5 do 6 % stanovnistva i za takvu, maltene totalnu nepismenost jedne zemlje je najveci uzrok bilo pismo.
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#84

Post by amrino »

uozo wrote:Samo kazem da je Mustafa Kemal uveo latinicu i ukinuo arebicu u Turskoj zbog izuzetno teskog pisanja i citanja. kao da je i cinjenica da jezik i pismo nisu nikako odgovarali jedno drugom. Prije uvodjenja latinice u Osmanlisjkom Carstvu je bilo pismeno samo oko 5 do 6 % stanovnistva i za takvu, maltene totalnu nepismenost jedne zemlje je najveci uzrok bilo pismo.


Ne bih se slozila s tobom kada kazes kako je to bio najveci uzrok nepismenosti...mislis li da su u to vrijeme ljudi u drugim zemljama bili nesto pismeniji?
Nema to veze sa pismom...pismenost je nekad bila statusni simbol- negdje je jos uvijek...
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#85

Post by uozo »

amrino wrote:
uozo wrote:Samo kazem da je Mustafa Kemal uveo latinicu i ukinuo arebicu u Turskoj zbog izuzetno teskog pisanja i citanja. kao da je i cinjenica da jezik i pismo nisu nikako odgovarali jedno drugom. Prije uvodjenja latinice u Osmanlisjkom Carstvu je bilo pismeno samo oko 5 do 6 % stanovnistva i za takvu, maltene totalnu nepismenost jedne zemlje je najveci uzrok bilo pismo.


Ne bih se slozila s tobom kada kazes kako je to bio najveci uzrok nepismenosti...mislis li da su u to vrijeme ljudi u drugim zemljama bili nesto pismeniji?
Nema to veze sa pismom...pismenost je nekad bila statusni simbol- negdje je jos uvijek...
Nisi u pravu. Nemam sta da ti dajem linkove da citas neces razumijeti. Ali nisi u pravu!!! Osmanlisjko carstvo je imalo veliki problem sa pismom...
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#86

Post by mIRCerka »

Marchegianni wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:a jel mi moze neko re ckako mogu pisat cirilicom na kompu? jel treba neki program za to? :roll:
Trebaš nariktati tastaturu da može pisati ćirilicu. U Control Panelu imaju, između ostalog, i postavke za tastaturu. Tu se namjesti da pored "En" i/ili "Hr" (koji inače stoje pored sata u donjem lijevom ćošku) ima i opcija "Sr". Nakon toga možeš pisati ćirilicom.
ахахахахах види факат аххахахахахаха
е срамоте нисам ни знала за ово....
********************************
Slazem se u potpunosti da je sramota ne znati to drugo pismo obzirom da je BiH zemlja koja ima 3 sluzbena jezika B/H/S i dva sluzbena pisma, Latinicu i Cirilicu.
E sad, sto neko i to koristi u dnevnopoliticke svrhe - sta smo mogli drugo ocekivati.

malo off topic, meni je smjesnije kad se vrsi sinhronizacija filma RANE na hrvatski jezik, al sve je to prljava politika...
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#87

Post by amrino »

uozo wrote:
amrino wrote:
uozo wrote:Samo kazem da je Mustafa Kemal uveo latinicu i ukinuo arebicu u Turskoj zbog izuzetno teskog pisanja i citanja. kao da je i cinjenica da jezik i pismo nisu nikako odgovarali jedno drugom. Prije uvodjenja latinice u Osmanlisjkom Carstvu je bilo pismeno samo oko 5 do 6 % stanovnistva i za takvu, maltene totalnu nepismenost jedne zemlje je najveci uzrok bilo pismo.


Ne bih se slozila s tobom kada kazes kako je to bio najveci uzrok nepismenosti...mislis li da su u to vrijeme ljudi u drugim zemljama bili nesto pismeniji?
Nema to veze sa pismom...pismenost je nekad bila statusni simbol- negdje je jos uvijek...
Nisi u pravu. Nemam sta da ti dajem linkove da citas neces razumijeti. Ali nisi u pravu!!! Osmanlisjko carstvo je imalo veliki problem sa pismom...
Ja necu razumjeti?! Ma nemoj zezat!
Ne kazem ja sreco da nisu imali problema sa pismom...ali
uozo wrote:Vidis Danko, prije uvodjenja latinice od jednog citavog naroda koji je zivio u Osmanlijskom carstvu 5 do 6 % je bilo pismeno. Cak su i pojedini sultani bili nepismeni. Sa latinicom ih sada ima oko 88 %. A sto arapa i sad ima u nekim zemljama sjeverne afrike samo 50 % pismenih a i po saudijskoj ispod 80% je najvise zaslugom arapskog pisma. Meni iskreno ne smeta ni ono, jer sam ga naucio kao i hebrejsko ali nisu svi isti
.

Porediti nekadasunju pismenost sa sadasnjom- je izvini van svake pamet...arapi i osmanlije su bolan imali univerzitete dok su po Londonu i Parizu govna po ulicama plivala...nije to zbog toga sto im je pismo bilo "tesko"- sam si rekao, kod nas pismo nije bilo prilagodjeno jeziku, ali haj me sad ubijedi da bi se arapski jezik mogao pisati na latinici i da bi to uveliko povecalo pismenost...ali...helen nejse- skrecem s teme.
I kao sto sada imamo situaciju da mnogi ne zele da pisu cirilicu- dal stvarno mislis da nesto slicno nije bilo i sa arebicom?! i bosancicom?! Mongi su svjesno bili nepismeni jer nisu zeljeli da pisu tim pismima...ali to je nama dobro poznata politika...treba se samo potruditi da se to vise ne desava, da se prekine svojatanje pisama i na taj nacin pomaze u onepismenjavanju i zaglupljivanju gradana ove zemlje
Danko_Bananko
Posts: 862
Joined: 23/01/2007 20:34

#88

Post by Danko_Bananko »

uozo wrote:
amrino wrote:
uozo wrote: Vidis Danko, prije uvodjenja latinice od jednog citavog naroda koji je zivio u Osmanlijskom carstvu 5 do 6 % je bilo pismeno. Cak su i pojedini sultani bili nepismeni. Sa latinicom ih sada ima oko 88 %. A sto arapa i sad ima u nekim zemljama sjeverne afrike samo 50 % pismenih a i po saudijskoj ispod 80% je najvise zaslugom arapskog pisma. Meni iskreno ne smeta ni ono, jer sam ga naucio kao i hebrejsko ali nisu svi isti.
:-)
Sta pricas ti?! :? :shock: :-)
Samo kazem da je Mustafa Kemal uveo latinicu i ukinuo arebicu u Turskoj zbog izuzetno teskog pisanja i citanja. kao da je i cinjenica da jezik i pismo nisu nikako odgovarali jedno drugom. Prije uvodjenja latinice u Osmanlisjkom Carstvu je bilo pismeno samo oko 5 do 6 % stanovnistva i za takvu, maltene totalnu nepismenost jedne zemlje je najveci uzrok bilo pismo.
Ma daj, kazem ti pitaj Arapa je li njemu izuzetno tesko citati i pisati arapskim pismom ; ili Kineza kineskim...ko da kazes da je lakse pricat bosanskim jer kineski nista ne razumijes.
Pismo koje je stotinama godina u opticaju u jednoj drzavi nikako ne moze biti problem nepismenosti.

Sto se tice ovog postotka od 5-6 % pismenih, to ti mogu vjerovati jedino ako mislis da su bili nepismeni sto se latinice tice.
Sto se tice arapskog pisma koje je bilo sluzbeno u carstvu, reci da jedan sultan nije poznavao pismo Kur'ana je blago receno smijesno.
Ista stvar i sa ostalim stanovnistvom. Muslimani, pogotovo u ranijem zlatnom dobu Osmanskog carstva, nisu Kur'an iz ruka vadili, tako da ti postotci koje navodis ne mogu bit tocni nikako.
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#89

Post by uozo »

amrino wrote:...Ja necu razumjeti?! Ma nemoj zezat!
http://www.buketuzuner.com/bu/default.a ... tbolum=132
http://www.tarihsayfam.com/ilginc-olayl ... lidir.html
http://www.tarihsayfam.com/ilginc-olayl ... lidir.html
Ne znam da li razumijes??? Ako razumijes ond aznas o cemu pricam!!!
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#90

Post by uozo »

Danko_Bananko wrote:
uozo wrote:
amrino wrote: :-)
Sta pricas ti?! :? :shock: :-)
Samo kazem da je Mustafa Kemal uveo latinicu i ukinuo arebicu u Turskoj zbog izuzetno teskog pisanja i citanja. kao da je i cinjenica da jezik i pismo nisu nikako odgovarali jedno drugom. Prije uvodjenja latinice u Osmanlisjkom Carstvu je bilo pismeno samo oko 5 do 6 % stanovnistva i za takvu, maltene totalnu nepismenost jedne zemlje je najveci uzrok bilo pismo.
Ma daj, kazem ti pitaj Arapa je li njemu izuzetno tesko citati i pisati arapskim pismom ; ili Kineza kineskim...ko da kazes da je lakse pricat bosanskim jer kineski nista ne razumijes.
Pismo koje je stotinama godina u opticaju u jednoj drzavi nikako ne moze biti problem nepismenosti.

Sto se tice ovog postotka od 5-6 % pismenih, to ti mogu vjerovati jedino ako mislis da su bili nepismeni sto se latinice tice.
Sto se tice arapskog pisma koje je bilo sluzbeno u carstvu, reci da jedan sultan nije poznavao pismo Kur'ana je blago receno smijesno.
Ista stvar i sa ostalim stanovnistvom. Muslimani, pogotovo u ranijem zlatnom dobu Osmanskog carstva, nisu Kur'an iz ruka vadili, tako da ti postotci koje navodis ne mogu bit tocni nikako.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Okuryazarl%C4%B1k
I tebi link pa citajte. U ovome linku stoji oko 9 % procenata pismenoga stanovnistva. Fakat öğrenilmesinin zorluğu ve Türkçe'nin yapısına uymayan bir şekle sahip olması nedeniyle okuma yazma bilenlerin sayısı oldukça düşük, %9 idi.
Po nekim izvorima je ta cifra bila i manja od 5 posto. U knjigama se krecu od 4 do 9 % ...
A ja i jos da dodam da su Osman Bey, Orhan Bey i Murat Hüdavendigar bili nepismeni. Provjeri na İsmail Hakkı Uzunçarşılı Osmanlı Tarihi kitabının I. Cilt 185. sayfasına!
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#91

Post by amrino »

uozo wrote:
amrino wrote:...Ja necu razumjeti?! Ma nemoj zezat!
http://www.buketuzuner.com/bu/default.a ... tbolum=132
http://www.tarihsayfam.com/ilginc-olayl ... lidir.html
http://www.tarihsayfam.com/ilginc-olayl ... lidir.html
Ne znam da li razumijes??? Ako razumijes ond aznas o cemu pricam!!!
Pogresno si me skontao! Ocigledno.
Mozda sam ja kriva- nisam stavila smajli ili nesto.

...Ja necu razumjeti?! Ma nemoj zezat! :D

Ne pisem ovo da bih se svadjala- imamo konstruktivnu razmjenu informacija...sta je u tome lose? :?
biscanka84
Posts: 343
Joined: 20/12/2006 10:03

#92

Post by biscanka84 »

cirilicu znam samo citati,ne i pisati :P

ne treba mi uopste,ne zivim u RS,Srbiji ili Rusiji..takodjer smatram da cirilicu treba izbaciti kao ravnopravno pismo latinici jer za jedno 10-20 godina ce samo starija generacija ne-srba znati cirilicu
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#93

Post by uozo »

amrino wrote:
uozo wrote:
amrino wrote:...Ja necu razumjeti?! Ma nemoj zezat!
http://www.buketuzuner.com/bu/default.a ... tbolum=132
http://www.tarihsayfam.com/ilginc-olayl ... lidir.html
http://www.tarihsayfam.com/ilginc-olayl ... lidir.html
Ne znam da li razumijes??? Ako razumijes ond aznas o cemu pricam!!!
Pogresno si me skontao! Ocigledno.
Mozda sam ja kriva- nisam stavila smajli ili nesto.

...Ja necu razumjeti?! Ma nemoj zezat! :D

Ne pisem ovo da bih se svadjala- imamo konstruktivnu razmjenu informacija...sta je u tome lose? :?
Nista! Ja se i ne svadjam!!! :D
Ne mislim da sam ostavio dojam da se sa nekim svadjam. :D
Naravno da pismo nije jedini i najosnovniji problem u opismenjavanju. Ali samo ako logicki razmisljamo shvaticemo da postoji razlika izmedju ucenja alfabeta koje traje tri godine i onog koje traje godinu dana. Naravno da se za djecu koja odrastu u svijetu gdje svi pisu klinastim pismom ispostavi da je klinasto pismo i najjednostavnije za nauciti. :shock: Ili bi mozda naucili drugacije pismo u duplo manje vremena. Ja ne govorim o jeziku, ja govorim o pismu.
Ko moze da ospori cinjenicu da je nauciti pisati i citati arapski puno teze i komplikovanije nego nauciti citati i pisati npr. italijanski?
Ustvari je i citava rasprava bezveze, ali danko je spomenuo arebicu pa se ovako sve glupo razvilo.

:shock: :D
.ebiga odo ja citat kazakstanski na cirilici! :shock:
:D
Danko_Bananko
Posts: 862
Joined: 23/01/2007 20:34

#94

Post by Danko_Bananko »

Provjeri na İsmail Hakkı Uzunçarşılı Osmanlı Tarihi kitabının I. Cilt 185. sayfasına!
Za ovo sam nepismen.

Iskreno,nemmam pojma ko su ovi Osman, Orhan i Murat.

Ali mi je u startu tesko povjerovati da su se u taj vakat radila neka ozbiljna istrazivanja o pismenosti stanovnistva, pa sam sklon ove postotke pripisati propagandi kemalista. A za sultane sam vec potpuno siguran da je o tome rijec.
Covjece, janicari su od malih nogu pohadjali medrese, a sta reci onda za sultana.

PS. nemas potrebe slati mi linkove na turskom jer sam nepismen za turski :D
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#95

Post by uozo »

Danko_Bananko wrote:
Provjeri na İsmail Hakkı Uzunçarşılı Osmanlı Tarihi kitabının I. Cilt 185. sayfasına!
Za ovo sam nepismen.

Iskreno,nemmam pojma ko su ovi Osman, Orhan i Murat.

Ali mi je u startu tesko povjerovati da su se u taj vakat radila neka ozbiljna istrazivanja o pismenosti stanovnistva, pa sam sklon ove postotke pripisati propagandi kemalista. A za sultane sam vec potpuno siguran da je o tome rijec.
Covjece, janicari su od malih nogu pohadjali medrese, a sta reci onda za sultana.

PS. nemas potrebe slati mi linkove na turskom jer sam nepismen za turski :D
Propaganda Kemalista???? .ebiga Danko, onda nemamo mi sta vise da diskutujemo. Ja sam Atatürkcu i prema tome nemamo razloga vise da raspravljamo o ovoj temi. .ebes Bogazici Univerizitesi, .ebes Istanbul Universitesi po tebi. Sve su to Kemalisti!!!
Nista onda!
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#96

Post by chuchumbamayumbe »

biscanka84 wrote:cirilicu znam samo citati,ne i pisati :P

ne treba mi uopste,ne zivim u RS,Srbiji ili Rusiji..takodjer smatram da cirilicu treba izbaciti kao ravnopravno pismo latinici jer za jedno 10-20 godina ce samo starija generacija ne-srba znati cirilicu
Nemoj me shvatiti pogresno ali sa svojim misljenjem vodis u podjelu.Ne zivis u RS, ali zivis u Bosni i Hercegovini, gdje postoje tri ravnopravna konstitutivna naroda. Nazalost, ja spadam pod one jebene ostale, ali to nije tema. Srbi smatraju cirilicu kao svoje nacionalno pismo, i nema nista lose u tome osigurati ravnopravnost naroda i po tom osnovu. Znaci, u BiH treba da budu ravnopravna oba pisma, tj. i latinica i cirilica podjednako. To je bar lako.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#97

Post by Jara »

biscanka84 wrote:cirilicu znam samo citati,ne i pisati :P

ne treba mi uopste,ne zivim u RS,Srbiji ili Rusiji..takodjer smatram da cirilicu treba izbaciti kao ravnopravno pismo latinici jer za jedno 10-20 godina ce samo starija generacija ne-srba znati cirilicu
...i time se odreći bosnjačkih i ostalih bh. autora koji su izvorno pisali ćirilicom.
Pa se onda buniti što ih druge države svojataju! :-)
Živjelo neznanje!!!
Danko_Bananko
Posts: 862
Joined: 23/01/2007 20:34

#98

Post by Danko_Bananko »

uozo wrote:
Danko_Bananko wrote:
Provjeri na İsmail Hakkı Uzunçarşılı Osmanlı Tarihi kitabının I. Cilt 185. sayfasına!
Za ovo sam nepismen.

Iskreno,nemmam pojma ko su ovi Osman, Orhan i Murat.

Ali mi je u startu tesko povjerovati da su se u taj vakat radila neka ozbiljna istrazivanja o pismenosti stanovnistva, pa sam sklon ove postotke pripisati propagandi kemalista. A za sultane sam vec potpuno siguran da je o tome rijec.
Covjece, janicari su od malih nogu pohadjali medrese, a sta reci onda za sultana.

PS. nemas potrebe slati mi linkove na turskom jer sam nepismen za turski :D
Propaganda Kemalista???? .ebiga Danko, onda nemamo mi sta vise da diskutujemo. Ja sam Atatürkcu i prema tome nemamo razloga vise da raspravljamo o ovoj temi. .ebes Bogazici Univerizitesi, .ebes Istanbul Universitesi po tebi. Sve su to Kemalisti!!!
Nista onda!
Rekoh sumnjam...

O Kemu ne bih... dosta mi i tita :-)
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#99

Post by Jara »

encian wrote:
Shoshana wrote:Jos desetak godina svi cete vi pisati kineski :D

Hajd' da se prikljucim opstem ibrecenju, sramota je ne znati cirilicu. A jos je veca sramota ponositi se svojim neznajem.

Ja bih sto neko rece voljela da mi se pruzi prilika da besplatno naucim i grcki, i arapski, i svahili, a bogami i kineski...
imas u japanskoj ambasadi japanski besplatno. japanci i kinezi koriste gotovo isto pismo.
O GENKI DESU KA? ;-)
S kandžijima je vec "malo" teze ovo napisat', ali prema ćirilici su mila majka za naučit !
:D :D
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#100

Post by senada »

Мoже ли ми нeкo peћи oткaд дaтаиpа ћирилица, oдносно кoje писмo je cтариje ћирилица или боcaнћица?
Post Reply