Ćirilica...

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Ljubitelj Zabara
Posts: 721
Joined: 24/10/2006 01:54
Location: selendra

#151

Post by Ljubitelj Zabara »

:roll:
Koliko ima slova koja se razlikuju u srpskoj i grckoj cirilici?
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#152

Post by Shoshana »

Kakva, bolan, grcka cirilica :shock:

Gdje si to procitao :-)
Ljubitelj Zabara
Posts: 721
Joined: 24/10/2006 01:54
Location: selendra

#153

Post by Ljubitelj Zabara »

U Turskoj.
Ljubitelj Zabara
Posts: 721
Joined: 24/10/2006 01:54
Location: selendra

#154

Post by Ljubitelj Zabara »

Ruska cirilica Latinica
Velika črka Mala črka
А а a
Б б b
В в v
Г г g
Д д d
Е е e/je
Ё ё jo/o
Ж ж ž
З з z
И и i
Й й j
К к k
Л л l
М м m
Н н n
О о o
П п p
Р р r
С с s
Т т t
У у u
Ф ф f
Х х h
Ц ц c
Ч ч č
Ш ш š
Щ щ šč
Ъ ъ trdi znak (jer (ер))
Ы ы y (jeri (еры))
Ь ь mehki znak (ерь)
Э э ė
Ю ю ju
Я я ja
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#155

Post by Shoshana »

Ljubitelj Zabara wrote:U Turskoj.
E, dobro je onda :oops: :D

P.S. Inace je opstepoznato da je grcka cirilica nastala od fenicanske cirilice - a sve skupa od cirila i metodija :-)
Ljubitelj Zabara
Posts: 721
Joined: 24/10/2006 01:54
Location: selendra

#156

Post by Ljubitelj Zabara »

Nekada su Srbi koristili i glagoljicu pa su je napustili. Nekada su Srbi koristili i "crkvenoslovensku" cirilicu pa su je napustili i presli na Vukovu koja se bitno razlikuje od nje. I nju su Srbi napustili. Jedno podsecanje: Srpska Pravoslavna Crkva se svim snagama borila protiv Vukove cirilice. Danas se svim snagama bori za Vukovu cirilicu. A i dan danas njihove knjige i molitve su na crkvenoslovenskoj cirilici.
kon-tiki
Posts: 114
Joined: 20/11/2006 12:52

#157

Post by kon-tiki »

Anka wrote:
Ljubitelj Zabara wrote:
Arapski-nije se učio u školama jer je težak, teško je naći nastavni kadar a i ima previše dijalekata.
Apropo dijalekata u arapskom jeziku.
Kada se kaze cirilica, na koju cirilicu mislis?
Grcku, rusku, bugarsku, srpsku...
Vidis, postoje i razlicite cirilice.
:D
Ajde razmisli malo o ovome što si napisao....pa se zapitaj onda koliko latinica postoji: engleska,italijanska,francuska,španska...
Ti ne znaš šta je jezik a šta pismo....a očigledno ne znaš ni šta je dijalekt....
:-)
Anka palancanka! Zabarovo pitanje je za razliku od tvoga, korektno! Hajde da se najprije upitamo kad uopce i kako nastaje latinica?
Da se podsjetimo: ca. 7 stoljeca p.n.e., preko juzne Italije, biva usvojena vecina slova zapadne varijante grckog alfabeta (ama iz kojeg bi drugog- nego iz alfabeta kolijevke europske civilizacije!). Kasnije, dugim i slozenim procesima, nastaju nacionalne abecede! Sto uvijek znaci latinicni alfabet! Da ne tupimo! Valjda smo toliko pametni!
Bok Anka! Shuti i prati one koji malo vise znaju!
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#158

Post by Shoshana »

kon-tiki wrote:
Anka wrote:
Ljubitelj Zabara wrote: Apropo dijalekata u arapskom jeziku.
Kada se kaze cirilica, na koju cirilicu mislis?
Grcku, rusku, bugarsku, srpsku...
Vidis, postoje i razlicite cirilice.
:D
Ajde razmisli malo o ovome što si napisao....pa se zapitaj onda koliko latinica postoji: engleska,italijanska,francuska,španska...
Ti ne znaš šta je jezik a šta pismo....a očigledno ne znaš ni šta je dijalekt....
:-)
Anka palancanka! Zabarovo pitanje je za razliku od tvoga, korektno! Hajde da se najprije upitamo kad uopce i kako nastaje latinica?
Da se podsjetimo: ca. 7 stoljeca p.n.e., preko juzne Italije, biva usvojena vecina slova zapadne varijante grckog alfabeta (ama iz kojeg bi drugog- nego iz alfabeta kolijevke europske civilizacije!). Kasnije, dugim i slozenim procesima, nastaju nacionalne abecede! Sto uvijek znaci latinicni alfabet! Da ne tupimo! Valjda smo toliko pametni!
Bok Anka! Shuti i prati one koji malo vise znaju!
Valjda mislis reci grcke cirilice :oops: :D
kon-tiki
Posts: 114
Joined: 20/11/2006 12:52

#159

Post by kon-tiki »

Naravno shoshana! Pa onda ona ide tamo u neku rimski koloniju, etrurscanima, itd. Ali, j..bi ga da prostis. Ne mozemo ovdje na jednom obicnom forumu, mi amateri pravti jedan pravi naucni simpozijum. Ko umije, ko ima podlogu i ostrouman je, a nije lijen - zahvaljujuci danasnjoj digitalizaciji naseg zivotnog ambijenta,relativno brzo moze postati jedan istinski MEGA INTERNEKTUALAC. :lol:
Ljubitelj Zabara
Posts: 721
Joined: 24/10/2006 01:54
Location: selendra

#160

Post by Ljubitelj Zabara »

Ruska Duma je 2003. godine zabranila da se ruski jezik pise bilo kojim drugim pismom osim ruskom cirilicom.
loli
Posts: 49
Joined: 03/02/2007 23:08

#161

Post by loli »

Ljubitelj Zabara wrote:Nekada su Srbi koristili i glagoljicu pa su je napustili. Nekada su Srbi koristili i "crkvenoslovensku" cirilicu pa su je napustili i presli na Vukovu koja se bitno razlikuje od nje. I nju su Srbi napustili. Jedno podsecanje: Srpska Pravoslavna Crkva se svim snagama borila protiv Vukove cirilice. Danas se svim snagama bori za Vukovu cirilicu. A i dan danas njihove knjige i molitve su na crkvenoslovenskoj cirilici.

Ama covjece procitaj jos jednom sta si napisao. Koristili crkvenoslovensku cirilicu pa je napustili i onda i dan danas su im knjige i molitve na crkvenoslovenskoj cirilici. E hebi ga. Ajde molim Vas postovana gospodo, najljepse sa slagom na vrhu, ne pisite `nako, napamet, zato sto to prija necijem, a prije svega sopstvenom uhu.
Oče naš, koji si na nebesima, da se sveti ime Tvoje, da dođe carstvo Tvoje, da bude volja Tvoja...
Ovako počinje Molitva Gospodnja, evo tipični crkvenoslovenski, zar ne...
I bez ćirilice, posto se Molitva Gospodnja može uputiti na bilo kom pismu
loli
Posts: 49
Joined: 03/02/2007 23:08

#162

Post by loli »

a bogami i jeziku
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#163

Post by Shoshana »

kon-tiki wrote:Naravno shoshana! Pa onda ona ide tamo u neku rimski koloniju, etrurscanima, itd. Ali, j..bi ga da prostis. Ne mozemo ovdje na jednom obicnom forumu, mi amateri pravti jedan pravi naucni simpozijum. Ko umije, ko ima podlogu i ostrouman je, a nije lijen - zahvaljujuci danasnjoj digitalizaciji naseg zivotnog ambijenta,relativno brzo moze postati jedan istinski MEGA INTERNEKTUALAC. :lol:
Tacno. I ne vidim nista lose u tome. Nije vazno na koji nacin je nesto nauceno, vazno je da se uci - i da se zeli nauciti. Istina je da se malo lakse nadje neki podatak kada se vec tacno zna sta se trazi, a jos lakse kada se zna gdje i kako da se trazi.

Druga je stvar sto cak i tu treba dobra baza, jer bez dobre baze (kritickog osvrta na izvor informacije, metodologije, poznavanja istorije konkretne naucne discipline itd.) haman mozes za svasta naci uporiste na internetu.

No to nije tema ove emisije.... ili? :D
User avatar
Anka
Posts: 425
Joined: 02/07/2006 01:36
Location: Beograd

#164

Post by Anka »

kon-tiki wrote:
Anka wrote:
Ljubitelj Zabara wrote: Apropo dijalekata u arapskom jeziku.
Kada se kaze cirilica, na koju cirilicu mislis?
Grcku, rusku, bugarsku, srpsku...
Vidis, postoje i razlicite cirilice.
:D
Ajde razmisli malo o ovome što si napisao....pa se zapitaj onda koliko latinica postoji: engleska,italijanska,francuska,španska...
Ti ne znaš šta je jezik a šta pismo....a očigledno ne znaš ni šta je dijalekt....
:-)
Anka palancanka! Zabarovo pitanje je za razliku od tvoga, korektno! Hajde da se najprije upitamo kad uopce i kako nastaje latinica?
Da se podsjetimo: ca. 7 stoljeca p.n.e., preko juzne Italije, biva usvojena vecina slova zapadne varijante grckog alfabeta (ama iz kojeg bi drugog- nego iz alfabeta kolijevke europske civilizacije!). Kasnije, dugim i slozenim procesima, nastaju nacionalne abecede! Sto uvijek znaci latinicni alfabet! Da ne tupimo! Valjda smo toliko pametni!
Bok Anka! Shuti i prati one koji malo vise znaju!
Ni ti ne znaš šta je jezik a šta pismo... :)
loli
Posts: 49
Joined: 03/02/2007 23:08

#165

Post by loli »

E ja, reče jedan čoek. Nestaće ćirilica. To je nazadno pismo.

И онда дође МИЦРОСОФТ :lol: :lol: :lol: и начини највећу ствар у историји ћирилице после Вука. Направи Прозоре на ћирилици. И спаси је од пропадања. Одвратни агресорски, брадати, геноцидни Мицрософт
Ljubitelj Zabara
Posts: 721
Joined: 24/10/2006 01:54
Location: selendra

#166

Post by Ljubitelj Zabara »

Ama covjece procitaj jos jednom sta si napisao. Koristili crkvenoslovensku cirilicu pa je napustili i onda i dan danas su im knjige i molitve na crkvenoslovenskoj cirilici. E hebi ga. Ajde molim Vas postovana gospodo, najljepse sa slagom na vrhu, ne pisite `nako, napamet, zato sto to prija necijem, a prije svega sopstvenom uhu.
Oče naš, koji si na nebesima, da se sveti ime Tvoje, da dođe carstvo Tvoje, da bude volja Tvoja...
Ovako počinje Molitva Gospodnja, evo tipični crkvenoslovenski, zar ne...
I bez ćirilice, posto se Molitva Gospodnja može uputiti na bilo kom pismu
Ne znam da li da stavim onog smajlija sto prevrce ocima, ili onog sto spava.
Narod je koristio crkvenoslovensku cirilicu, a danas koristi Vukovu cirilicu, a SPC i danas koristi crkvenoslovensku cirilicu, pored Vukove, naravno.
kon-tiki
Posts: 114
Joined: 20/11/2006 12:52

#167

Post by kon-tiki »

Anka palancanka! Simuliras li ti to ovdeka erudiciju nekog pravog filologa? Ne pravi cirkusa, zenska glavo!
Zapamti da je cirilicno pismo bilo prilagodjavano od jezika do jezika. Bas kao i latinicno.
Zato se govori o razlicitim, tj. prilagodjenim cirilicama ili latinicama. O nacionalnim alfabetima (azbukama ili abecedama).
Reci mi samo jos, koje sve jezike govoris, da bih ubuduce, ako nam sporazumijevanje na juznoslavenskom lingvistickom miksu ne bude funkcionisalo, da znam na kojem bih drugom jeziku mogao pokusati.

LOLI! I tebi zelim skrenuti paznju da obuzdas strasti i ne manifestiras nekakav "kulturoloski trijumfalizam". Najprije zbog toga sto je to jadno, pa onda zbog toga sto za to nema nikakvog razloga. Jer vecina forumasa ima zdrav odnos prema pitanju cirilice, a vjerujem, kako to napisah u jednom ranijem postu, da ga i razumiju kao vlastito nacionalno blago. A sto je latinica modernija i nezaobilaznija, to je neko drugo pitanje. Mir s tobom, decko!
Last_one
Posts: 349
Joined: 20/05/2006 01:00
Location: Sarajevo..Hrasno

#168

Post by Last_one »

digger wrote:
Wednesday wrote:...kazu nema knjige na latinici, samo na cirilici. i umjesto da se zgrozi na cinjenicu da ima nepismene srednjoskolce pred sobom, ona kaze: "aha, pa uredu onda" :shock: :angry:
Interesuje me da li u RS imaju knjige pisane latinicom i istovremeno upotrebljavaju latinicu? Nadam se da nije 'tante za tante.'

Vidim da u Srbiji pokusavaju da proguraju samo cirliicu. Napredna neka crkva. :roll:
Imaju i citaju latinicu sasvim normalno......I da,mi na faxu takodje koristimo 90% knjiga sa Beogradskog univerziteta i ako je neka od njih napisana cirilicom,nastaje belaj!Al raja se trudi da procita,jer je to momenat kad si stjeran u kut i Prof. ti sigurno nece reci "Pa dobro" ako nisi naucio nesto zato sto je napisano na cirilici.....
parafin
Posts: 187
Joined: 19/05/2006 20:43

#169

Post by parafin »

SRAM VAS BILO!

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

=

BOSNA I HERCEGOVINA

MOJA DOMOVINA
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#170

Post by Ahmmed »

parafin wrote:SRAM VAS BILO!

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

=

BOSNA I HERCEGOVINA

MOJA DOMOVINA
A,koga da bude sram? :D Koliko sam ja upratio ovu temu, najveći broj diskutanata je za oba pisma :-)
_sa_
Posts: 1048
Joined: 11/02/2007 14:57

#171

Post by _sa_ »

Naravno da sam za oba pisma, prvo sam cirilicu naucila :D
Doduse jedini problem koji imam sa cirilicom je sto je ne koristim u pisanju, samo citam pa kad bih morala napisati kakvu "dugometraznu" recenicu ja mislim da bi mi rukopis bio ravan prvacicima :D
IlijaLadin
Posts: 1218
Joined: 24/10/2004 23:46
Location: Soli

#172

Post by IlijaLadin »

Ćirilicu treba znati iz više razloga, od putokaza, snalaženja u gradovima u kojima ona dominira do knjiga koje su dostupne samo na tom pismu.

Onaj koji se u okolnostima u kojima živimo bavi čak i web dizajnom treba znati ćirilicu (koja usput zna zadavati probleme po tom pitanju).

Mislim da su za zaobilaženje ćirilice oni koji ili ne žive ovdje, ili nisu dobro razmislili o tome ili je jednostavno ne znaju (a to opet govori da su mlađi ljudi u pitanju).

Da li su ljudi koji je ne znaju nepismeni ili polupismeni ne možemo govoriti, ali da je bolje da je znaju - bolje je. Radi njih samih. Priznali to ili ne.

Nijednog argumenta po mome mišljenju nema protiv ćirilice.
Lično bih volio da znam i grčki alfabet ili arapsko pismo. Mislim da je ovo tipičan primjer balkanskih nelogičnih razmirica i dijeljenje svega i svačega na naše i njihovo. Prvoklasna glupost.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#173

Post by chuchumbamayumbe »

Ja da vidis belaja kada je nama profesor Elektronike na ETF-u u Sarajevu dao da ucimo i proucavamo knjigu koja je napisana na cirilici, ali na ruskom!
Sva sreca pa sam se ispisao na vrijeme, ne zbog cirilice nego zbog profesora idiota!
kupusar
Posts: 24
Joined: 27/02/2007 17:38

#174

Post by kupusar »

Pa nije ljudi cirilica valjda toliko teska :? :D :D Kada sam ja mogao da naucim neku molitvu na arpaskom, mozete i vi cirilicu (ko vec ne zna) :D :D :lol:
miranda_
Posts: 94
Joined: 10/01/2007 16:04

#175

Post by miranda_ »

iskrenoo,meni je svako nepismen ko ne zna cirilicu..ja sam pocetkom rata krenula u osnovnu skolu i jedno polugodiste smo ucili latinicu a drugo cirlicu,tako mi je bilo svih 8 godina osnovne skole.kad sma dosla u srednju,imala sam pismene vjezbe koje sma morala na cirilici pisati.svi oni koji su rekli da ne znaju cirilicu,prof. im je rekla da su nepismeni jer se nekad i bosancica ucila..a danas na fakultetu,dobrih 80% knjiga koje su mi potrebne su na cirilici..i da,kad mi neko na faxu kaze da ne zna cirlicu bez dlake na jeziku mu kazem da je nepismen..mene bi bilo stid to reci
Post Reply