Ćirilica...

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Ljubitelj Zabara
Posts: 721
Joined: 24/10/2006 01:54
Location: selendra

#126

Post by Ljubitelj Zabara »

م يعارض خطة الرئيس جورج بوش لإرسال المزيد من القوات إلى العراق، فاتحاً المجال أمام مرحلة جديدة من النقاش السبت قد تدفع مجلس الشيوخ إلى تبني تدبير مماثل. وجاء التصويت، لصالح القرار المقتضب للغاية والذي أبدى فيه الكونغرس دعمه للقوات الأمريكية ومعارضته لخطة بوش لإرسال المزيد منها إلى العراق، بـ246 صوتاً مقابل .182
Ljubitelj Zabara
Posts: 721
Joined: 24/10/2006 01:54
Location: selendra

#127

Post by Ljubitelj Zabara »

Arapski-nije se učio u školama jer je težak, teško je naći nastavni kadar a i ima previše dijalekata.
Apropo dijalekata u arapskom jeziku.
Kada se kaze cirilica, na koju cirilicu mislis?
Grcku, rusku, bugarsku, srpsku...
Vidis, postoje i razlicite cirilice. :D
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#128

Post by amrino »

Bilo bi super da su se glagoljica, bosancica i arebica na neki nacin njegovale...da se proucavaju na univerzitetima...da se tome posveti malo vise paznje....jos uvijek ima starih (al pravo starih) ljudi koji se koriste bosancicom ili arebicom...mada je to malo poznato, i to su samo rijetki slucajevi...ovako ce i to otici zajedno s njima u zaborav...
kon-tiki
Posts: 114
Joined: 20/11/2006 12:52

#129

Post by kon-tiki »

Prelistavsi na brzinu ovu podforumsku temu, ostadoh neprijatno iznenadjen cinjenicom da je kod Bosnjaka i Hrvata znanje i SVIJEST o cirilici toliko niska i u problematicnoj mjeri prisutna medju vecim dijelom forumasa.

Iako mi sve to nije profesija, ja cu pokusati da napravim mali osvrt na historiju cirilice, zeleci da dam svoj doprinos, kako bi se eventualno medju nama forumasima, koliko je god moguce, smanjio broj hvalisavaca koji su ponosni na svoje neznanje cirilice. Jer, nastave li ti ljudi tako razmisljati, strah me je da bi se moglo desiti, da bi i oni i njihovi potomci, uskoro mogli poceti da se hvale da ne znaju tablicu mnozenja, a mozda i da pocnu izlaziti na ulice i zahtjevati ukidanje, algebre, aritmetike i ko zna sta sve jos!

(Neka mi profesionalci oproste za sve nedostake i eventualne nepreciznosti u mom narednom tekstu. Pozivam ih i molim da nadju vremena i putem foruma strucno pomognu svojim zabludjelim sunarodnicima i komsijama).

Grk Cirilo, zeleci prosvijetiti paganske Slavene, preradio je grcki alfabet i stvorio novo pismo, GLAGOLJICU, kako bi im preko njega prenio monoteisticko hriscansko ucenje.

U nasim krajevima su postojala najpreije okrugla (bugarska) glagoljica , da bi iz nje u Hrvatskoj bila izvedena uglasta glagoljica. Ista se (okrugla u Bosni a uglasta u Hrvatskoj) dugo zadrzala u nasim krajevima.

Zato sto je glagoljica bila komplikovano pismo (nekakvi „akrepi“, slicno kao kod Kineza), Cirilov ucenik Kliment Ohridski, stvara jednostavnije pismo iz 24 grcka slova i nesto glagoljice, koje naziva Cirilica, po svom velikom ucitelju Cirilu.
Masovno prihvaceno , novostvoreno pismo – cirilica, od zemlje do zemlje, biva prilagodjavana. Tako je nastala bugarska, srpska, ruska (crkveno-slovenska) te bosanska cirilica – zvana Bosancica , kojom su pisali bosansko-humski vladari, a koja je jedno vrijeme, paralelno, bila cak u zvanicnoj upotrebi i u administraciji Bosanskog pasaluka!!!

U Bosni, Bosancicom pise bosansko begovsko plemstvo i bosanski Franjevci. Otuda se nerijetko bosanska cirilica nazivala i Begovicom. Bosancicom se u Bosni pisalo sve do u 19. stoljece.
Moja rahmetli majka mi je govorila da se nekad „patila“ sa ovom novom ( Vukovom reformiranom ) cirilicom, te da se radije za svoje potrebe sluzila (prilagodjenom) arebicom. Poslije drugog svjetskog rata, majka je u organizaciji AFZ-a (Antifasisticki front zena!), isla na kurs ucenja latinice koju ranije nije znala ni citati ni pisati!

Postepenim uvodjenjem turske uprave, u upotrebu ulazi i arapsko pismo koje je i kod njih bilo i jedino pismo u upotrebi ,sve do Ataturka. Arapsko pismo biva prilagodjeno bosanskom jeziku, da bi istim bila pisana nasa bosanska, tkzv. Alhamijado knjizevnost. Reformirana arebica ostaje u upotrebi u nasim vjerskim islamskim skolama sve do 1913 god., kada se zvanicno zamjenjuje cirilicom i latinicom.

Sta je onda nama Bosancima (Bosnjacima i Hrvatima) cirilica? Pravi odgovor: isto sto i Srbima!
Medjutim, dosli su „neki novi decki“, neki Murati, Saje, Mate i Jure, citave ergele heroja koji su nas oslobodili od tereta "kulturoloskog otpada“- cirilice (a Bogme i gusala!), i sve to istresli direktno u krilo „ veoma uvrijedjenim“ Srbima.




:(
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#130

Post by uozo »

Grk Cirilo, zeleci prosvijetiti paganske...
Nek si im samo reko da je drug Cirilo, precjednik komisije za prosvjetljavanje paganskih slavena bio grk. :D
Poli oreo!!! :shock: :D
Ljubitelj Zabara
Posts: 721
Joined: 24/10/2006 01:54
Location: selendra

#131

Post by Ljubitelj Zabara »

ها الإسرائيلية تسيبي ليفني في وقت متأخر السبت، ومن المقرر أن تلتق ي أيضاً بالمسؤولين الفلسطينيين.

وتأتي زيارة رايس لبغداد عقب محادثة بين الرئيس الأمريكي:D جورج بوش ورئيس الحكومة العراقية، عبر دائرة تلفزيونية مغلقة الجمعة، تناولت الوضع في العراق ولاسيما في العاصمة بغداد.

وجدد بوش، خلال المحادثة، دعمه لرئيس الوزراء العراقي، قائلاً: "إنه (المالكي) بصدد شغل دور قيادي في منعرج حساس في العراق"، مضيفاً أنه سيتمّ توفير الدعم لضمان نجاح خطط رئيس الحكومة.
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#132

Post by flora.sa »

i ja tebi :D :D
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#133

Post by amrino »

kon-tiki samo da se nadovezem (nisam bas dobra s vremenom- a iduci put obecavam da cu malo sire na ovu temu...)
sta je onda srbima arebica (arapsko pismo) skoro isto sto i nama...
Danko_Bananko
Posts: 862
Joined: 23/01/2007 20:34

#134

Post by Danko_Bananko »

Jel' me neko trazio ?

Diggi druze, da ti nije mene, dani bi ti pusti bili :D

Ahmmed reko sve, sta ja imam sad pametovati :D

Samo bih dodao da se jako veselim cinjenici da kemalisti polahko, ali sigurno gube konce i ubrzo cemo se veseliti njihovom konacnom odlasku sa scene, insaAllah. ( bar mi koji nismo attatukce, ko sto uozo sebe nazva )

Nego da ne okrenemo skroz temu o Turskoj i brzoj pobjedi insaAllah :D , da ponovim - da cirilici, naravno - nema tog sto ne bi trebalo uciti ako se ima mogucnost.
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#135

Post by uozo »

Samo bih dodao da se jako veselim cinjenici da kemalisti polahko, ali sigurno gube konce i ubrzo cemo se veseliti njihovom konacnom odlasku sa scene, insaAllah. ( bar mi koji nismo attatukce, ko sto uozo sebe nazva )

Nego da ne okrenemo skroz temu o Turskoj i brzoj pobjedi insaAllah Very Happy...
:roll: Samo ti nastavi da se informises Ahmedovim, Mehmedovim, Husejnovim i Ismailovim upisima. Godi pravo!
Veselom odlasku Atatürkcilara se neces lako obradovat', nema sanse. Ovim upisom samo pokazujes kolika je tvoja neinformisanost i plitkost. Upravo si pljuno na milione Bosnjaka u Turskoj koji sa ponosom postuju Kemala pasu i sve sto je ucinio za njih. Ja nemam vise nista da kezem po ovom pitanju!!!
Danko_Bananko
Posts: 862
Joined: 23/01/2007 20:34

#136

Post by Danko_Bananko »

uozo wrote:
Samo bih dodao da se jako veselim cinjenici da kemalisti polahko, ali sigurno gube konce i ubrzo cemo se veseliti njihovom konacnom odlasku sa scene, insaAllah. ( bar mi koji nismo attatukce, ko sto uozo sebe nazva )

Nego da ne okrenemo skroz temu o Turskoj i brzoj pobjedi insaAllah Very Happy...
:roll: Samo ti nastavi da se informises Ahmedovim, Mehmedovim, Husejnovim i Ismailovim upisima. Godi pravo!
Veselom odlasku Atatürkcilara se neces lako obradovat', nema sanse. Ovim upisom samo pokazujes kolika je tvoja neinformisanost i plitkost. Upravo si pljuno na milione Bosnjaka u Turskoj koji sa ponosom postuju Kemala pasu i sve sto je ucinio za njih. Ja nemam vise nista da kezem po ovom pitanju!!!

Pljuno je Kemal na Allaha neuzubillah i na Njegovog poslanika s.a.w.s, pa me plaho gabri sto sam ja pljuno na milione Bosnjaka sto se u njeg kunu ( ako se kunu )
A o neinformiranosti dovoljno govore rezultati izbora u Turskoj, kao i aktuelna vlada ;)

Posto nam se sistemi vrijednosti potpuno razlikuju, definitivno nemamo si sta reci vise po ovom pitanju.
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#137

Post by Ahmmed »

uozo wrote:
Samo bih dodao da se jako veselim cinjenici da kemalisti polahko, ali sigurno gube konce i ubrzo cemo se veseliti njihovom konacnom odlasku sa scene, insaAllah. ( bar mi koji nismo attatukce, ko sto uozo sebe nazva )

Nego da ne okrenemo skroz temu o Turskoj i brzoj pobjedi insaAllah Very Happy...
:roll: Samo ti nastavi da se informises Ahmedovim, Mehmedovim, Husejnovim i Ismailovim upisima. Godi pravo!
Veselom odlasku Atatürkcilara se neces lako obradovat', nema sanse. Ovim upisom samo pokazujes kolika je tvoja neinformisanost i plitkost. Upravo si pljuno na milione Bosnjaka u Turskoj koji sa ponosom postuju Kemala pasu i sve sto je ucinio za njih. Ja nemam vise nista da kezem po ovom pitanju!!!
Ma, zašto tolika isključivost kod tebe, kad je Kemal paša u pitanju? Koliko sam shvatio niko ne spori određene zasluge koje je taj čovjek, u prvom redu kao vojskovođa, imao....Niko ne spori ni dio njegovih zasluga za stvaranje moderne Turske....Ali, isto tako, moraš biti svjestan činjenice da u Turskoj nisu svi odreda ludi za Ataturkom, da ima, vjeruj mi na riječ i Bošnjaka,kojima Kemal paša nije idol,ima i onih koji su, kao i ti, zaljubljeni u njega, a i onih koji ga poštuju u pristojnoj mejri, bez idolatrije i pristajanja na kult ličnosti, koji je, kad je taj čovjek u pitanju, itekako prisutan u Turskoj .... Pa, zar je uredu da ljudi idu u zatvor ako se usude da upute javno i najmanju kritiku na njegov lik i djelo??? I to u zemlji, koja tako jako želi u Evropsku uniju....I jesu znakoviti rezultati izbora u Turskoj....Ponavljam, stvari ne treba promatrati crno-bijelo....
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#138

Post by digger »

Danko_Bananko wrote:Jel' me neko trazio ?
Ooo, Danko Nestasko...

Prije nego sto potrcis pred rudu, da te ispravim: nisam ja mislio na to ko je bio bolji vodja za Tursku, turke ili bosnjake... stvarno, o tome nista ne znam.

Ja sam se samo obrnuo na diskusiju koju ste vodili oko pismenosti gdje ti je @uozo pruzao dokaze—kakvim se u to vrijeme raspolagalo; bili oni tacni ili ne—a ti si to odbijao kroz salu tj. bez solidne podloge.

Inace, vi nastavite kako zelite sa prepucavanjima unutar Turske.

I drago mi je da si mi se dobro odmorio. :D
Danko_Bananko
Posts: 862
Joined: 23/01/2007 20:34

#139

Post by Danko_Bananko »

Haman dade Allah pos'o dobar, ne umaram se nikako.

Nevezano za temu, o njoj sam rekao sta sam mislio, nego razmisli malo jesi li stvarno 'vako mislio :
pruzao dokaze—kakvim se u to vrijeme raspolagalo; bili oni tacni ili ne
Dokazi mogu biti samo tacni, ako nisu tacni, onda nisu dokazi vec falcifikati ili lazi.

God Blesava America :D
neutral
Posts: 400
Joined: 22/01/2006 21:44

#140

Post by neutral »

neko je rekao da se u ratu cirilica nije ucila u Sarajevu... to nije tacno
u skoli Mehmedalija Mak Dizdar gdje sam ja pocela raditi kao uciteljica ucila se u drugom razredu citavo jedno polugodiste... u drugim razredima nije bilo obazvezno... mada sam ih ja nekad navela da napisu nesto...djeca ce biti bogatija...nekad ce nesto trebati procitati i na cirilici...
dr.iver
Posts: 981
Joined: 02/05/2006 12:33

#141

Post by dr.iver »

Ćirilica se učila u ratu, 93 i 94, to znam sigurno.
A poslije rata se izgleda prestalo :roll:
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#142

Post by digger »

Danko_Bananko wrote:...Dokazi mogu biti samo tacni, ako nisu tacni, onda nisu dokazi vec falcifikati ili lazi.
Daaa....!?!

Vodili ste polemiku o tome da li je bilo 4 ili 7 ili 9 miliona pismenih. Ali, ako se vrti oko necega sto je negdje davno na brljav nacin zabiljezeno u Turskoj, svim ovdasnjim diskutantima—osim naravno tebi—nije vazno da li se radilo o 4 ili 9 miliona. To nije falsifikat nego ko zna kakav splet propusta za koji ne mozes kriviti pojedince sa foruma.

A samo se ponavljas ne bi li slucajno ispalo da si ti ipak u pravu.

Točno, kaj ne? :D

(I kaze se 'falsifikati.' Pogledaj u cirilicni rjecnik.)
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#143

Post by flora.sa »

neutral wrote:neko je rekao da se u ratu cirilica nije ucila u Sarajevu... to nije tacno
u skoli Mehmedalija Mak Dizdar gdje sam ja pocela raditi kao uciteljica ucila se u drugom razredu citavo jedno polugodiste... u drugim razredima nije bilo obazvezno... mada sam ih ja nekad navela da napisu nesto...djeca ce biti bogatija...nekad ce nesto trebati procitati i na cirilici...
istina je da se ucila, ali cijelih nekih 15.tak dana, i poslije toga je niko nit spominjao, nit su je koristili...zato sad imamo odrasle ljude (koji su u to vrijeme bili upravo ta djeca) koji su apsolutno hendikepirani, jer ne znaju pratiti filmove koji su titlovani cirilicom, ili pak procitati knjigu koja je na cirilici...
mada u principu, oni koji su zeljeli da citaju i da nauce, naucili su je, dok ovi drugi koje knjiga nikad nije zanimala, ionako ne znaju dobro ni latinicu...

ja bih uvela sistem kao sto je bio prije `92. hefta latinica, hefta cirilica...
ionako je cirilica za mene savrsenije pismo, jer sa njom nema nekih varijacija u pisanju za razlikod latinice...sjetimo se samo kako pisemo pisano m, ili n latinicom(ova slova napominjem zato sto se najvise mijenjaju u pisanju odnosu na nase izvorno m i n), dok cirilica ta odmicanja ne dozvoljava previse...
kon-tiki
Posts: 114
Joined: 20/11/2006 12:52

#144

Post by kon-tiki »

Halo "uozo", najprije zelim da ti porucim da jos prije nego sam bio poceo pisati nesto na temu Cirilica, da mi te je zbog tvoje tematske razmetljivosti vec bio pun ... fisek! Zato sam s razlogom duboko posumnjao u tvoj karakter, sto sam htio i provjeriti. Pa sam ti kao somu, na udicu kao prvu rijec moga komentara stavio Grk (Cirilo), iako sam se na prvim stranicama cak i haktao na svemircova i ...cija ono jos bijase - zahebavanja oko Grk/Bugar. A onda kao i svaki strpljivi pecaros cekao. Ih, kad bih imao takve srece i u stvarnom ribolovu. Some, odmah si zagrizao. Odmah si pokazao tvoj karakter. Jer da si zdrav i dobronamjeran forumas, dobronamjerno bi ispravio nekoga ko je uostalom, u uvodnom dijelu tekstaposteno upotrijebio klauzulu avansnog izvinjenja za eventualne greske. A da nemas somovske manire, mogao si na osnovu mog pisanja o glagoljici zakljuciti da sam znao odakle dolazi Cirilo.

Duzan si nam jos, fanaticni Kemalisto i mrzitelju arapskog pisma, markirati imena Sultana koji su bili nepismeni, kako ti argumentiras kad istices svoje "stavove".Jer sa historijskom faktografijom nema sibicarenja. Bujrum!





Osnivaci osmanskog carstva

Sultan Osman Gazi
OSMAN I El Ghazi (Pobjednik)
1258.-1326.

Sultan Orhan Gazi
ORHAN
1281.-1360.

Sultan Murat I.
MURAT I
1326.-15. Juni 1389.

Sultan Bajazit I. (Yildirim = Munja)
BAYEZIT I Yildirim (Munja)
1360.- 8. Mart 1403.

Pocetak procvata carstva

Sultan Mehmed I. (Celebi = Ucenjak)
MEHMED I Celebi (Otmjeni)
1389.- 26. Maj 1421. (Pocetak procvata carstva)

Sultan Murat II.
MURAT II
1402.-3. Februar 1451.

Sultan Mehmed II. (Fatih = Osvajac)
MEHMED II El Fatih (Osvajac)
29. Mart 1432-03. Maj 1481.

Sultan Bajazit II. (Sufi = Mudri)
BAYEZIT II Sufi (Mudri)
3. Decembar 1447.-26. Maj 1512.

Sultan Selim I. (Yavuz = Nepopustljivi)
SELIM I Yavuz (Okrutni)
10. Oktobar 1470.- 21-22. Septembar 1520.

Sultan Sulejman I. (Kanuni = Zakonodavac, Velicanstveni)
SULEYMAN I El Kanuni (Zakonodavac)
27. April 1495.- 6-7. Septembar 1566.

Pocetak opadanja carevine:

Sultan Selim II. (Mest = Pijanica)
SELIM II Mest (Pijanica)
28. Maj 1524.-15. Decembar 1574.

Sultan Murat III.
MURAT III
4. Juli 1546.-Januar 15-16. 1595.

Sultan Mehmed III.
MEHEMED III
26. Maj 1566.- 20.-21. Decembar 1603.

Sultan Ahmed I.
AHMED I
18. April 1590.-21.-22. Novembar1617.


Sultan Mehmed III.
MEHEMED III
26. Maj 1566.- 20.-21. Decembar 1603.

Sultan Ahmed I.
AHMED I
18. April 1590.-21.-22. Novembar1617.

Sultan Mustafa I.
MUSTAFA I
1592.- 20. Januar 1639.

Sultan Osman II. (Genc = mladi Osman)
OSMAN II Genc (Mladi)
3. Novembar 1604.- 20. Maj 1622

Sultan Murat IV.
MURAT IV
27. Juli 1612.-8-9. Februar 1640.

Sultan Ibrahim I.
IBRAHIM I Deli (Junak)
05. Novembar 1615.-18. Agust 1648.

Sultan Mehmed IV.
MEHMED IV
02. Januar 1642.-06. Januar 1693.

Sultan Sulejman II.
SULEYMAN II
15. April 1642.- 22. Juni 1691.

Sultan Ahmed II.
AHMED II
25. Februar 1643.- 06. Februar 1695.

Sultan Mustafa II.
MUSTAFA II
06. Februar 1664.-29. Decembar 1703.


Propast Osmanskog carstva:

Sultan Ahmed III.
AHMED III
30. Decembar 1673.- 01. Juni 1736.


Itd. Itd ... jos njih 14 komada koji su vladali propadajucim carstvom, da bi mu na kraju dohakali.

Neces valjda reci da su neki iz 18.stoljeca bili nepismeni, pa zbog toga rascejrecili carstvo. Deder turkolog! Prosvijeti nas!
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#145

Post by Ahmmed »

kon-tiki wrote:Halo "uozo", najprije zelim da ti porucim da jos prije nego sam bio poceo pisati nesto na temu Cirilica, da mi te je zbog tvoje tematske razmetljivosti vec bio pun ... fisek! Zato sam s razlogom duboko posumnjao u tvoj karakter, sto sam htio i provjeriti. Pa sam ti kao somu, na udicu kao prvu rijec moga komentara stavio Grk (Cirilo), iako sam se na prvim stranicama cak i haktao na svemircova i ...cija ono jos bijase - zahebavanja oko Grk/Bugar. A onda kao i svaki strpljivi pecaros cekao. Ih, kad bih imao takve srece i u stvarnom ribolovu. Some, odmah si zagrizao. Odmah si pokazao tvoj karakter. Jer da si zdrav i dobronamjeran forumas, dobronamjerno bi ispravio nekoga ko je uostalom, u uvodnom dijelu tekstaposteno upotrijebio klauzulu avansnog izvinjenja za eventualne greske. A da nemas somovske manire, mogao si na osnovu mog pisanja o glagoljici zakljuciti da sam znao odakle dolazi Cirilo.

Duzan si nam jos, fanaticni Kemalisto i mrzitelju arapskog pisma, markirati imena Sultana koji su bili nepismeni, kako ti argumentiras kad istices svoje "stavove".Jer sa historijskom faktografijom nema sibicarenja. Bujrum!





Osnivaci osmanskog carstva

Sultan Osman Gazi
OSMAN I El Ghazi (Pobjednik)
1258.-1326.

Sultan Orhan Gazi
ORHAN
1281.-1360.

Sultan Murat I.
MURAT I
1326.-15. Juni 1389.

Sultan Bajazit I. (Yildirim = Munja)
BAYEZIT I Yildirim (Munja)
1360.- 8. Mart 1403.

Pocetak procvata carstva

Sultan Mehmed I. (Celebi = Ucenjak)
MEHMED I Celebi (Otmjeni)
1389.- 26. Maj 1421. (Pocetak procvata carstva)

Sultan Murat II.
MURAT II
1402.-3. Februar 1451.

Sultan Mehmed II. (Fatih = Osvajac)
MEHMED II El Fatih (Osvajac)
29. Mart 1432-03. Maj 1481.

Sultan Bajazit II. (Sufi = Mudri)
BAYEZIT II Sufi (Mudri)
3. Decembar 1447.-26. Maj 1512.

Sultan Selim I. (Yavuz = Nepopustljivi)
SELIM I Yavuz (Okrutni)
10. Oktobar 1470.- 21-22. Septembar 1520.

Sultan Sulejman I. (Kanuni = Zakonodavac, Velicanstveni)
SULEYMAN I El Kanuni (Zakonodavac)
27. April 1495.- 6-7. Septembar 1566.

Pocetak opadanja carevine:

Sultan Selim II. (Mest = Pijanica)
SELIM II Mest (Pijanica)
28. Maj 1524.-15. Decembar 1574.

Sultan Murat III.
MURAT III
4. Juli 1546.-Januar 15-16. 1595.

Sultan Mehmed III.
MEHEMED III
26. Maj 1566.- 20.-21. Decembar 1603.

Sultan Ahmed I.
AHMED I
18. April 1590.-21.-22. Novembar1617.


Sultan Mehmed III.
MEHEMED III
26. Maj 1566.- 20.-21. Decembar 1603.

Sultan Ahmed I.
AHMED I
18. April 1590.-21.-22. Novembar1617.

Sultan Mustafa I.
MUSTAFA I
1592.- 20. Januar 1639.

Sultan Osman II. (Genc = mladi Osman)
OSMAN II Genc (Mladi)
3. Novembar 1604.- 20. Maj 1622

Sultan Murat IV.
MURAT IV
27. Juli 1612.-8-9. Februar 1640.

Sultan Ibrahim I.
IBRAHIM I Deli (Junak)
05. Novembar 1615.-18. Agust 1648.

Sultan Mehmed IV.
MEHMED IV
02. Januar 1642.-06. Januar 1693.

Sultan Sulejman II.
SULEYMAN II
15. April 1642.- 22. Juni 1691.

Sultan Ahmed II.
AHMED II
25. Februar 1643.- 06. Februar 1695.

Sultan Mustafa II.
MUSTAFA II
06. Februar 1664.-29. Decembar 1703.


Propast Osmanskog carstva:

Sultan Ahmed III.
AHMED III
30. Decembar 1673.- 01. Juni 1736.


Itd. Itd ... jos njih 14 komada koji su vladali propadajucim carstvom, da bi mu na kraju dohakali.

Neces valjda reci da su neki iz 18.stoljeca bili nepismeni, pa zbog toga rascejrecili carstvo. Deder turkolog! Prosvijeti nas!
Aferim, canum :)
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#146

Post by uozo »

kon-tiki wrote:Halo "uozo", najprije zelim da ti porucim da jos prije nego sam bio poceo pisati nesto na temu Cirilica, da mi te je zbog tvoje tematske razmetljivosti vec bio pun ... fisek! Zato sam s razlogom duboko posumnjao u tvoj karakter, sto sam htio i provjeriti. Pa sam ti kao somu, na udicu kao prvu rijec moga komentara stavio Grk (Cirilo), iako sam se na prvim stranicama cak i haktao na svemircova i ...cija ono jos bijase - zahebavanja oko Grk/Bugar. A onda kao i svaki strpljivi pecaros cekao. Ih, kad bih imao takve srece i u stvarnom ribolovu. Some, odmah si zagrizao. Odmah si pokazao tvoj karakter. Jer da si zdrav i dobronamjeran forumas, dobronamjerno bi ispravio nekoga ko je uostalom, u uvodnom dijelu tekstaposteno upotrijebio klauzulu avansnog izvinjenja za eventualne greske. A da nemas somovske manire, mogao si na osnovu mog pisanja o glagoljici zakljuciti da sam znao odakle dolazi Cirilo.

Duzan si nam jos, fanaticni Kemalisto i mrzitelju arapskog pisma, markirati imena Sultana koji su bili nepismeni, kako ti argumentiras kad istices svoje "stavove".Jer sa historijskom faktografijom nema sibicarenja. Bujrum!





Osnivaci osmanskog carstva

Sultan Osman Gazi
OSMAN I El Ghazi (Pobjednik)
1258.-1326.

Sultan Orhan Gazi
ORHAN
1281.-1360.

Sultan Murat I.
MURAT I
1326.-15. Juni 1389.

Sultan Bajazit I. (Yildirim = Munja)
BAYEZIT I Yildirim (Munja)
1360.- 8. Mart 1403.

Pocetak procvata carstva

Sultan Mehmed I. (Celebi = Ucenjak)
MEHMED I Celebi (Otmjeni)
1389.- 26. Maj 1421. (Pocetak procvata carstva)

Sultan Murat II.
MURAT II
1402.-3. Februar 1451.

Sultan Mehmed II. (Fatih = Osvajac)
MEHMED II El Fatih (Osvajac)
29. Mart 1432-03. Maj 1481.

Sultan Bajazit II. (Sufi = Mudri)
BAYEZIT II Sufi (Mudri)
3. Decembar 1447.-26. Maj 1512.

Sultan Selim I. (Yavuz = Nepopustljivi)
SELIM I Yavuz (Okrutni)
10. Oktobar 1470.- 21-22. Septembar 1520.

Sultan Sulejman I. (Kanuni = Zakonodavac, Velicanstveni)
SULEYMAN I El Kanuni (Zakonodavac)
27. April 1495.- 6-7. Septembar 1566.

Pocetak opadanja carevine:

Sultan Selim II. (Mest = Pijanica)
SELIM II Mest (Pijanica)
28. Maj 1524.-15. Decembar 1574.

Sultan Murat III.
MURAT III
4. Juli 1546.-Januar 15-16. 1595.

Sultan Mehmed III.
MEHEMED III
26. Maj 1566.- 20.-21. Decembar 1603.

Sultan Ahmed I.
AHMED I
18. April 1590.-21.-22. Novembar1617.


Sultan Mehmed III.
MEHEMED III
26. Maj 1566.- 20.-21. Decembar 1603.

Sultan Ahmed I.
AHMED I
18. April 1590.-21.-22. Novembar1617.

Sultan Mustafa I.
MUSTAFA I
1592.- 20. Januar 1639.

Sultan Osman II. (Genc = mladi Osman)
OSMAN II Genc (Mladi)
3. Novembar 1604.- 20. Maj 1622

Sultan Murat IV.
MURAT IV
27. Juli 1612.-8-9. Februar 1640.

Sultan Ibrahim I.
IBRAHIM I Deli (Junak)
05. Novembar 1615.-18. Agust 1648.

Sultan Mehmed IV.
MEHMED IV
02. Januar 1642.-06. Januar 1693.

Sultan Sulejman II.
SULEYMAN II
15. April 1642.- 22. Juni 1691.

Sultan Ahmed II.
AHMED II
25. Februar 1643.- 06. Februar 1695.

Sultan Mustafa II.
MUSTAFA II
06. Februar 1664.-29. Decembar 1703.


Propast Osmanskog carstva:

Sultan Ahmed III.
AHMED III
30. Decembar 1673.- 01. Juni 1736.


Itd. Itd ... jos njih 14 komada koji su vladali propadajucim carstvom, da bi mu na kraju dohakali.

Neces valjda reci da su neki iz 18.stoljeca bili nepismeni, pa zbog toga rascejrecili carstvo. Deder turkolog! Prosvijeti nas!
Prvo se zahvaljujem na analizi moga somovskog karaktera. Zatim se izvinjavam na tematskoj razmetljivosti i obecavam da mi se nikada vise nece ponoviti takva greska koja ce nervirati citaoce rasprava.
Ja i dalje tvrdim da je Cirilo bio grk i ne shvatam cime sam svojim upisom izazvao ovaj tvoj toliki gnjev. I sam kazes da se radilo o za.ebanciji sa Svemirskim, pa ne razimijem cime si se ti u svemu tome nasao uvrijedjen.
Mrzitelj arapskog pisma nisam i molio bi da mi nadjes moj upis pomocu koga si ti zakljucio da jesam. Ako si dobio takav utisak, volio bi da ispravim ako sam negdje nesto pogrijesio pa ste dobili takav utisak, jer se i sam trudim da naucim arapsko pismo, kao sto sam to vec i prije napisao.
Ta prva trojica sa tog spiska bi trebali da su bili nepismeni, po nekim izvorima. Nigdje nisam spomenuo da su bili iz ovog ili onog vijeka i da je zbog njihove nepismenosti propalo otomansko carstvo. Opet bi molio da mi nadjes gdje ja to tvrdim. Ne znam zasto vas nekolicinu vrijedja sto sam rekao da sam Kemalista? Ako vam je to problem, evo onda nisam vise.
Nije mi uopste bila namjera da se sa nekim prepirem ili da ga prosvjetljavam.
I priznajem, ja sam sibicar, samo imam sad pauzu naletila murija!!!
Ostajte zdravo i lijepo se raspravljajte.
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#147

Post by Ahmmed »

Uozo, najmanji problem je što si ti kemalista, što više, to uopće nije problem. Problem je tvoja nespremnost na kritiku bilo kojeg poteza Kemala -paše Ataturka, koju ti nazivaš, ni manje ni više, nego pljuvanje po milionima Bošnjaka, koji, kako reče, poštuju lik i djelo Ataturka. On jednostavno, mora biti podložan kritici, kao i svi drugi. On nije bio idealan, njegovi potezi podložni su kritici, on, kao ni bilo ko drugi na ovoj planeti, ne zaslužuje kult ličnosti i samo se o tome radi. Meni , zaista, ne smeta ni tvoj niti bilo čiji kemalizam,sve dok ne počne da bude isključiv u branjenju svojih, počesto neobranjivih stavova. I kad smo kod turskih političara,kemalista: Treba biti pošten pa reći, da je njihov odnos prema BiH, pogotovo u periodu 1992 pa nadalje, hvale vrijedan,da su učinili mnogo za ovu zemlju, posebno za njenu obranu, kroz najkonkretnije djelovanje. I hvala im na tome!
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#148

Post by Ahmmed »

zoom66 wrote:ako vam se raspravlja o ataturkovom liku i djelu, otvorite novu temu.

vratite se temi!!!...:-)
Ne raspravlja! Prvi su počeli :D Kemalisti :D
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#149

Post by Maksim »

Kiril i Metod su bili Grci iz Salonikija :)
User avatar
Anka
Posts: 425
Joined: 02/07/2006 01:36
Location: Beograd

#150

Post by Anka »

Ljubitelj Zabara wrote:
Arapski-nije se učio u školama jer je težak, teško je naći nastavni kadar a i ima previše dijalekata.
Apropo dijalekata u arapskom jeziku.
Kada se kaze cirilica, na koju cirilicu mislis?
Grcku, rusku, bugarsku, srpsku...
Vidis, postoje i razlicite cirilice.
:D
Ajde razmisli malo o ovome što si napisao....pa se zapitaj onda koliko latinica postoji: engleska,italijanska,francuska,španska...
Ti ne znaš šta je jezik a šta pismo....a očigledno ne znaš ni šta je dijalekt....
:-)
Post Reply