Ćirilica...

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Byanka
Posts: 82
Joined: 15/07/2005 01:22

#101

Post by Byanka »

Mi mjesto da sve sto nam je ostalo u istorijskom nasljedju njegujemo ( a cirilica to jeste ), mi i dalje njegujemo samo razdore opravdane ne opravdane raznorazne...treba iskljuciti i mnoge stvari iz ishrane recimo cevape, jer vidite cetnici se vole naklepat i cevapa, pa za jedno sto godina i oni ce nam biti nepotrebni :D doduse mozda njima padne na pamet da ih prvi iskljuce pa ce nama ostati vise :D
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#102

Post by senada »

Vecina nas je odrasla uz oba pisma. Desava se da citam cirilicu a da i ne primjetim razliku. Bit ce da sam pogresno shvacena ali evo snasla sam se... :) http://www.cirilica.com
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#103

Post by Bosanac sa dna kace »

biscanka84 wrote:cirilicu znam samo citati,ne i pisati :P

ne treba mi uopste,ne zivim u RS,Srbiji ili Rusiji..takodjer smatram da cirilicu treba izbaciti kao ravnopravno pismo latinici jer za jedno 10-20 godina ce samo starija generacija ne-srba znati cirilicu
:shock: a knjiga bi se jel rijesili tako sto bi ih dijelili dzabe da ih koristimo namjesto tariguza kako nam ne bi propale dzabe! :-?
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#104

Post by chuchumbamayumbe »

senada wrote:Vecina nas je odrasla uz oba pisma. Desava se da citam cirilicu a da i ne primjetim razliku. Bit ce da sam pogresno shvacena ali evo snasla sam se... :) http://www.cirilica.com
Odlicna stranica!
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#105

Post by encian »

元気 です.



:-D


raja ba nije arapski tezak, ni blizu. a nisu kinezima i japancima lagani kandziji takodjer. ja slucajno predajem na jednom koledzu ovdje engleski i ne mogu da vjerujem koliko su (japanci) slabo obrazovani. konkretno prosle hefte u lekciji se pojavljuje peru i lima. pola ih ne zna gdje je peru, i jos manje zna sta je lima. to vam je politika "ostavite prostora za kandzije", hebo geografiju. doduse svi znaju pisat "romaji" ko veliki. i da, u japanu se koriste 4 (cetiri) zvanicna pisma. pa sta onda mi imamo da --remo.

onda kad pismo ima 30tak znakova sta se ko zali. iz peta se nadam da je biscanka84 u manjinu u bosni. ja u svakom slucaju namjeravam svoju djecu nauciti sve i jednom koje znam, i ocekujem da mi jednom kazu hvala na tome.
Ljubitelj Zabara
Posts: 721
Joined: 24/10/2006 01:54
Location: selendra

#106

Post by Ljubitelj Zabara »

ja slucajno predajem na jednom koledzu ovdje engleski
Slucajno?
Dobar si.
Kako da prebacim tastaturu na arapski?
Pisemo se...
User avatar
Anka
Posts: 425
Joined: 02/07/2006 01:36
Location: Beograd

#107

Post by Anka »

Da se vratim na početak,na prvi post, to se desilo u Mostaru. Šta više reći...Hrvati nisu učili ćirilicu i oni nemaju veze sa ćirilicom, mislim na Hrvate u Hrvatskoj, situacija je u Bosni bila drugačija. Moja baka je rođena u Bosni 1917,deda 1911, pa zar mislite da su pisali latinicom? Što se tiče situacije u Srbiji, samo neko ko ovde nije bio može da priča gluposti o tome kako je sve napisano ćirilicom,totalna budalaština. Novine, tv titlovi, reklame na ulicama, reklamni listići, natpisi na firmama itd itd podjednako su pisani ćirilicom i latinicom.Jedino su zvanični dokumenti štampani ćirilicom, ali, ako je npr neki obrazac štampan ćirilicom, niko nije u obavezi da ga i popuni ćirilicom. A što se tiče turskog jezika,nije samo olakšano Turcima, stranci mogu lakše da nauče turski jezik baš zato što je latinicno pismo. Učila sam hebrejski,sličan je arapskom i tvrdim da bi ga brže naučila da je latinično pismo. Znači,ne radi se samo o opismenjavanju lokalnog stanovništva, već i da ostatak sveta može lakše da nauči taj jezik. Ataturk je nešto nabolje što je moglo da se desi Turskoj i turskom narodu. Moj otac je često radio sa Turcima i bio je oduševljen pojedincima, kada je pričao o njima uvek je koristio reči:pravi gospodin,obrazovan,kulturan,sa sjajnim manirima,divan sagovornik i sl. Nažalost, ovde ima onih koji se često pozivaju na Tursku i Turke a ne znaju neke osnovne stvari...Arapski-nije se učio u školama jer je težak, teško je naći nastavni kadar a i ima previše dijalekata. Moja drugarica je završila arapski,otišla je u Siriju, solidno se sporazumevala,a posle je otišla,ne sećam se tačno gde, ali u toj drugoj arapskoj zemlji nije ništa razumela! Odricanjem ćirilice, vi se odričite svoje istorije,baš kao i ljubljenje, sada su neki počeli da se ljube dvaput,ukinuli treći poljubac jer se Srbi tako ljube :-) Ako se u Bosni ljubilo tri puta, onda je to običaj Bosanaca generalno,a ne samo Srba. Prema tome,ljudi, pišite i čitajte ćirilicu,jer to je i vaše pismo, i ljubite se tri puta,jer ste se tako ljubili, to je deo i vaše tradicije. cmok cmok cmok :)
Oceania
Posts: 309
Joined: 20/10/2006 16:08

#108

Post by Oceania »

Anka wrote:Da se vratim na početak,na prvi post, to se desilo u Mostaru. Šta više reći...Hrvati nisu učili ćirilicu i oni nemaju veze sa ćirilicom, mislim na Hrvate u Hrvatskoj, situacija je u Bosni bila drugačija. Moja baka je rođena u Bosni 1917,deda 1911, pa zar mislite da su pisali latinicom? Što se tiče situacije u Srbiji, samo neko ko ovde nije bio može da priča gluposti o tome kako je sve napisano ćirilicom,totalna budalaština. Novine, tv titlovi, reklame na ulicama, reklamni listići, natpisi na firmama itd itd podjednako su pisani ćirilicom i latinicom.Jedino su zvanični dokumenti štampani ćirilicom, ali, ako je npr neki obrazac štampan ćirilicom, niko nije u obavezi da ga i popuni ćirilicom. A što se tiče turskog jezika,nije samo olakšano Turcima, stranci mogu lakše da nauče turski jezik baš zato što je latinicno pismo. Učila sam hebrejski,sličan je arapskom i tvrdim da bi ga brže naučila da je latinično pismo. Znači,ne radi se samo o opismenjavanju lokalnog stanovništva, već i da ostatak sveta može lakše da nauči taj jezik. Ataturk je nešto nabolje što je moglo da se desi Turskoj i turskom narodu. Moj otac je često radio sa Turcima i bio je oduševljen pojedincima, kada je pričao o njima uvek je koristio reči:pravi gospodin,obrazovan,kulturan,sa sjajnim manirima,divan sagovornik i sl. Nažalost, ovde ima onih koji se često pozivaju na Tursku i Turke a ne znaju neke osnovne stvari...Arapski-nije se učio u školama jer je težak, teško je naći nastavni kadar a i ima previše dijalekata. Moja drugarica je završila arapski,otišla je u Siriju, solidno se sporazumevala,a posle je otišla,ne sećam se tačno gde, ali u toj drugoj arapskoj zemlji nije ništa razumela! Odricanjem ćirilice, vi se odričite svoje istorije,baš kao i ljubljenje, sada su neki počeli da se ljube dvaput,ukinuli treći poljubac jer se Srbi tako ljube :-) Ako se u Bosni ljubilo tri puta, onda je to običaj Bosanaca generalno,a ne samo Srba. Prema tome,ljudi, pišite i čitajte ćirilicu,jer to je i vaše pismo, i ljubite se tri puta,jer ste se tako ljubili, to je deo i vaše tradicije. cmok cmok cmok :)
Meni bi malo bilo s tobom i 300 puta :) :-D ali malko lagis draga nasa Beogradjanko/ u Bosni se nikad nije ljubilo triput , nikad za nikad to sam prvi put vidio u zivotu kada sam vidio strastveni poljubac Arakana i Biljane Plavsic 1992 u Bijeljini :x.Cak se ni u Srbiji nije ljubilo triput.Ovih dana preko neta i satelita svako jutro gledam " Pozoriste u kuci " Neki dan gost im bio Dragan Nikolic .....izljubio cijelu familliju do pasa i Petrovice i Nikolajevice i nigdje ne vidjeh tri poljupca .Nigdje .To bode oci poslije onih silnih troprstica koji napravili dar mar po Bosni . Kiss : Kiss :
P.S. Sto se tice cirilice samo nacionalista i primitivac moze da izbaci ili diskriminise to pismo na bilo koji nacin .
rozaluksemburg
Posts: 8
Joined: 30/10/2006 19:36

#109

Post by rozaluksemburg »

počela čitati temu i odgovore na istu pa se iznervirala, dakle , unaprijed se izvinjavam onima koji imaju slična razmišljanja a ista ponavljam, jer nisam sve komentare pročitala. Onaj ko misli da ne treba učiti pismo, istoriju ili bilo šta slično zbog nacionalnih, vjerskih ili drugih ubjeđenja je totalni idiot jer postoji stara izreka koliko znaš toliko vrijediš koja očito u našim krajevima nije poznata ili se ignoriše, pa vi dragi moji koji mislite da ne treba učiti čirilicu ili bilo koje drugo pismo iz već gore pomenutih razloga i dalje ostanite pri svom ubjeđenju jer od vas nikakve koristi nećemo imati pošto vjerovatno ne baratate ni vlastitim jezikom kako treba osim možda turbo folka- to vjerovatno znate pjevati i na čirilici
Oceania
Posts: 309
Joined: 20/10/2006 16:08

#110

Post by Oceania »

rozaluksemburg wrote:počela čitati temu i odgovore na istu pa se iznervirala, dakle , unaprijed se izvinjavam onima koji imaju slična razmišljanja a ista ponavljam, jer nisam sve komentare pročitala. Onaj ko misli da ne treba učiti pismo, istoriju ili bilo šta slično zbog nacionalnih, vjerskih ili drugih ubjeđenja je totalni idiot jer postoji stara izreka koliko znaš toliko vrijediš koja očito u našim krajevima nije poznata ili se ignoriše, pa vi dragi moji koji mislite da ne treba učiti čirilicu ili bilo koje drugo pismo iz već gore pomenutih razloga i dalje ostanite pri svom ubjeđenju jer od vas nikakve koristi nećemo imati pošto vjerovatno ne baratate ni vlastitim jezikom kako treba osim možda turbo folka- to vjerovatno znate pjevati i na čirilici
Tako je ! Zivio govornik ! :) :) :) :) :)
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#111

Post by Maksim »

Smijesno, smijesno.... poznavanje cirilice je osnovno znanje, barem za moju generaciju koji smo jos pohadjali osnovnu skolu tijekom SFRJ. Ja sam uspio zavrsiti samo prvi razred i onda je izbio rat, a sjecam se i tijekom rata, pogotovo u drugom razredu, sam ucio azbuku. Ako j nekima vazno, osnovnu skolu u ratu sam pohadjao na teritoriju pod vladom RBiH :)

Ja sam cirilicu jos naucio prije nego sto sam posao u skolu preko televizije i drago mi je sto znam citati cirilicu, to moze biti samo korisno. Ali, moram navesti jedan primjer, posto je postavljeno pitanje da li se u RS-u citaju knjige na latinici..... ja ne znam, ali ako ne, to samo dokazuje neozbiljnost i nesposobnost ove tvorevine na svim poljima, a najgore, u skolstvu. Sa mnom je u srednjoj skoli u razredu bio jedan lik (Srbin) iz Hercegovine koji mi je pricao da on kada je dosao u Austriju (1993. godine) nije znao citati latinicu, jer je u vec tada stvorenoj RS u skoli ucio samo cirilicu. Da li u Federaciji treba biti isto toliko ignorantan i uraditi korak unazad? Sva djeca u BiH bi trebala uciti obadva pisma.
loli
Posts: 49
Joined: 03/02/2007 23:08

#112

Post by loli »

Toliko je neistina i dezinformacija ovdje napisano da je to strasno. Zasto ljudi vole da pricaju neistine, nikada mi nece biti jasno. Cuj engleski u B. Luci pisali cirilicom. Lupi i ostade ziv ili ziva. Pa ljudi razmislite malo svojom glavom, da li je to realno moguce. Profesor engleskog pise na cirilicnom engleskom pismo britanskoj kraljici. Nekazem da u RS nije bilo gluposti 92-93 tipa ekavica u sluzbenoj upotrebi, sto me je u najmanju ruku izludjivalo i vrijedjalo. Cirilica nije samo srpsko pismo vec pismo mnogih naroda. I nije tacno da se u RS i Srbiji sve pise na cirilici, cak bi rekao da je vise toga na latinici napisano. I, naravno, oba pisma se uce ravnopravno. Ako neko ne zeli da zna cirilicu, to je njegov problem, ali vezivati cirilicu za cetnike, agresiju, pa je zbog toga ne uciti, e hebi ga
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#113

Post by Maksim »

loli wrote:Cuj engleski u B. Luci pisali cirilicom
Ovo nisam vidio, tko je ovo napisao? :lol: joj, kafano muko....
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#114

Post by Ahmmed »

Anka wrote:Da se vratim na početak,na prvi post, to se desilo u Mostaru. Šta više reći...Hrvati nisu učili ćirilicu i oni nemaju veze sa ćirilicom, mislim na Hrvate u Hrvatskoj, situacija je u Bosni bila drugačija. Moja baka je rođena u Bosni 1917,deda 1911, pa zar mislite da su pisali latinicom? Što se tiče situacije u Srbiji, samo neko ko ovde nije bio može da priča gluposti o tome kako je sve napisano ćirilicom,totalna budalaština. Novine, tv titlovi, reklame na ulicama, reklamni listići, natpisi na firmama itd itd podjednako su pisani ćirilicom i latinicom.Jedino su zvanični dokumenti štampani ćirilicom, ali, ako je npr neki obrazac štampan ćirilicom, niko nije u obavezi da ga i popuni ćirilicom. A što se tiče turskog jezika,nije samo olakšano Turcima, stranci mogu lakše da nauče turski jezik baš zato što je latinicno pismo. Učila sam hebrejski,sličan je arapskom i tvrdim da bi ga brže naučila da je latinično pismo. Znači,ne radi se samo o opismenjavanju lokalnog stanovništva, već i da ostatak sveta može lakše da nauči taj jezik. Ataturk je nešto nabolje što je moglo da se desi Turskoj i turskom narodu. Moj otac je često radio sa Turcima i bio je oduševljen pojedincima, kada je pričao o njima uvek je koristio reči:pravi gospodin,obrazovan,kulturan,sa sjajnim manirima,divan sagovornik i sl. Nažalost, ovde ima onih koji se često pozivaju na Tursku i Turke a ne znaju neke osnovne stvari...Arapski-nije se učio u školama jer je težak, teško je naći nastavni kadar a i ima previše dijalekata. Moja drugarica je završila arapski,otišla je u Siriju, solidno se sporazumevala,a posle je otišla,ne sećam se tačno gde, ali u toj drugoj arapskoj zemlji nije ništa razumela! Odricanjem ćirilice, vi se odričite svoje istorije,baš kao i ljubljenje, sada su neki počeli da se ljube dvaput,ukinuli treći poljubac jer se Srbi tako ljube :-) Ako se u Bosni ljubilo tri puta, onda je to običaj Bosanaca generalno,a ne samo Srba. Prema tome,ljudi, pišite i čitajte ćirilicu,jer to je i vaše pismo, i ljubite se tri puta,jer ste se tako ljubili, to je deo i vaše tradicije. cmok cmok cmok :)
Kako ljudi vole da generaliziraju stvari.....

Dakle, ćirilica se jeste učila u i u BiH, ali i u Hrvatskoj, svakako je dobro znati je, a imam i dovoljno godina, iako sam još uvijek mlad :) , da bi me bilo stid reći da ne znam čitati i pisati ćirilicu...Naravno, mišljenja sam da i današnji osnovci u BiH, trebaju poznavati i jedno i drugo pismo...

Što se arapskog jezika i pisma tiče....Nije uopće komplicirano, pogotovo Arapima, kao što nije bilo komplicirano ni Turcima....Meni ga nije bilo teško naučiti, valjda nemam averziju prema njemu :D I ne znam u čemu je to uvođenje latinice u Turskoj, olakšalo Turcima pisanje....Glupost.....Svakako, dobro je što Turci znaju latinicu, a bilo bi sjajno, da uz latinicu znaju i arapsko pismo, na kojem su napisana sjajna djela Osmanske književnosti, od kojih ,mnoga, nažalost,nisu "prepisana" latinicom....
Što se Ataturka tiče....Neke od njegovih zasluga, svakako ne treba sporiti....No,ne treba ga ni precjenjivati.A to što je, Anka, Vaš otac , opisivao pojedine Turke biranim riječima,nije samo produkt Kemalističke Turske....Puno "biranoga", puno gospodstva i manira, obrazovanja i kulture, moglo se u Turskoj uvijek naći....I prije i nakon Kemala....Kao što se moglo naći i , nažalost, još uvijek se nalazi i onog sasvim suprotnog: neznanja, zaostalosti, nekulture...Uostalom,kao i drugdje! Negdje u manjoj, negdje u većoj mjeri.

Što se tiče ljubljenja, nisu se svi u Bosni i Hercegovini ljubili tri puta, neki su dva, neki četiri, a neki i više puta... :) Ili smo ,možda, po Vama, svi, svakako Srbi različitih "zakona", pa bi, slijedom "pradedovštine", trebali da se cmoknemo, ni manje, ni veše, nego tri puta? :)
Ja s tim nemam problem, jer je, koje li slučajnosti, u islamu,sunnet,običaj, razmijeniti tri poljupca, doduše, bez dodirivanja lica usnama, već samo prislanjanjem obraza uz obraz :D Vjerovatno, slijedom priče o amebama, te postojanjem slova R u imenu arapskom, ako bi se dublje zakopalo, našla bi se već veza svetosavlja sa arabijskim poluotokom :D

A što se tiče ravnomjerne upotrebe latiničnog i ćiriličnog pisma u Vašoj državi, milo mi je što je tako :D Ali, mi to ništa ne znači i ništa posebno ne govori, jer se u Srbiji i 1992 koristilo i jedno i drugo, mopžda i u većoj mjeri...Pa to nije spriječilo divljački pohod Vaše države na našu, genocid i etničko čišćenje....No, to nije tema večerašnje emisije :D

Lijep pozdrav Vama, bez poljubaca :-)
forUMASH
Posts: 2180
Joined: 24/01/2006 04:12
Location: Razjedinjene Drzave BIH

#115

Post by forUMASH »

.....jedan od nacina kako se mjeri bogatstvo pojedinca je po broju jezika i pisama kojima vlada........prema tome.....
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#116

Post by digger »

Danko_Bananko wrote:
uozo wrote:
Danko_Bananko wrote: Za ovo sam nepismen.
Iskreno,nemmam pojma ko su ovi Osman, Orhan i Murat.
Ali mi je u startu tesko povjerovati da su se u taj vakat radila neka ozbiljna istrazivanja o pismenosti stanovnistva, pa sam sklon ove postotke pripisati propagandi kemalista. A za sultane sam vec potpuno siguran da je o tome rijec.
Covjece, janicari su od malih nogu pohadjali medrese, a sta reci onda za sultana.

PS. nemas potrebe slati mi linkove na turskom jer sam nepismen za turski :D
Propaganda Kemalista???? .ebiga Danko, onda nemamo mi sta vise da diskutujemo. Ja sam Atatürkcu i prema tome nemamo razloga vise da raspravljamo o ovoj temi. .ebes Bogazici Univerizitesi, .ebes Istanbul Universitesi po tebi. Sve su to Kemalisti!!!
Nista onda!
Rekoh sumnjam...
O Kemu ne bih... dosta mi i tita :-)
Danko, smiri se... uzmi casu hladne... Ti mal te ne kao da savjetujes @uozo-u da ne lupeta. :roll:

Daj solidan kontra-argumenat ili poklopi usima i zahvali mu sto si nesto novo naucio.
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#117

Post by Ahmmed »

forUMASH wrote:.....jedan od nacina kako se mjeri bogatstvo pojedinca je po broju jezika i pisama kojima vlada........prema tome.....
Ma, naravno....


I smeta mi kada mi neko pokušava oduzeti pravo na ćirilicu....Ali, jednako mi smeta kada mi,pa makar i oprezno i suptilno, pokušavaju oduzeti pravo i na druga pisma.Pod opaskom, da su teška?!
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#118

Post by digger »

Ahmmed wrote:...I smeta mi kada mi neko pokušava oduzeti pravo na ćirilicu....Ali, jednako mi smeta kada mi,pa makar i oprezno i suptilno, pokušavaju oduzeti pravo i na druga pisma.Pod opaskom, da su teška?!
E tu, Ahmmede? :D

Fina diskusija. Nije mi izgledalo da neko 'provocira" pa mozda je najbolje ostaviti autorima na kredit i obraz.
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#119

Post by Ahmmed »

digger wrote:
Ahmmed wrote:...I smeta mi kada mi neko pokušava oduzeti pravo na ćirilicu....Ali, jednako mi smeta kada mi,pa makar i oprezno i suptilno, pokušavaju oduzeti pravo i na druga pisma.Pod opaskom, da su teška?!
E tu, Ahmmede? :D

Fina diskusija. Nije mi izgledalo da neko 'provocira" pa mozda je najbolje ostaviti autorima na kredit i obraz.
Ma, iako sam još zelen, iskustvo me ponešto naučilo :D I evo, neka bude autorima na kredit i obraz :)

p.s. I koliko god naš Danko - Bananko, u zanosu i želji da stvari istjera na čistac, zna i da pretjera, ni uozovo maslo nije za ramazana :D , kad je posrijedi pismenost u Osmanskom carstvu, jer nije sve crno-bijelom tehnikom obojeno....Nit su se sultani, čast izuzecima, a bilo ih je, pretrgnuli u opismenjavanju svoga naroda, nit je Kemal-paša, bio cvijet kakvim ga se želi prikazati :D Vjeruj mi na riječ, a vjeruj i rezultatima posljednjih parlamentarnih izbora u Turskoj, na kojima nisu presudili glasovi anadolskih težaka :-)
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#120

Post by uozo »

Ahmmed wrote:...I smeta mi kada mi neko pokušava oduzeti pravo na ćirilicu....Ali, jednako mi smeta kada mi,pa makar i oprezno i suptilno, pokušavaju oduzeti pravo i na druga pisma.Pod opaskom, da su teška?!
:shock:
Ne znam odakle ti taj utisak? Cinjenica je da su kinesko, arapsko ili hebrejsko pismo puno tezi i komplikovaniji za nauciti nego obicna latinica i jos pogotovo kad joj se odredi pravilo, da jedan glas uvijek ima isti simbol kao sto je to kod nas slucaj. Samom tom cinjenicom proizilazi da je i teze nauciti citati i pisati tim pismom jer treba daleko vise vremena i samim time je naravno proces opismenjivanja sirokih masa daleko komplikovaniji, tezi i duzi. Toliko! O oduzimanju prava na ucenje onoga sto se nekome svidja, ni govora u mojim upisima. Djes' tako misit' o meni, kad sam se ja bio prije par godina zapalio i Sanskrit da ucim. :roll: Ozbiljno! :D

Sto se tice sultana i Kemala pase, na tu temu su napisane vec stotine hiljada stranica. Nije bilo sve crno bijelo naravno, jer je u zadnjim godinama osmanlijskog carstva vecinom sve bilo crno a samo ponesto bijelo. Nije Mustafa bio savrsen ali je bio najbolje sto je moglo da im se dogodi u to vrijeme. Kolika bi sad Turska bila i da li bi je uopste bilo pitanje je. A cinjenica je da je Turska u zestokom usponu i prerasta u velesilu u regionu.
Last edited by uozo on 17/02/2007 11:32, edited 1 time in total.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#121

Post by Bosanac sa dna kace »

uozo wrote: A cinjenica je da je Turska u zestokom usponu i prerasta u velesilu u regionu.
:-) :-)
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#122

Post by amrino »

Molim vas - bez ljutnje- ĆIRILICA se pise sa Ć a ne sa Č... :D
Ljubitelj Zabara
Posts: 721
Joined: 24/10/2006 01:54
Location: selendra

#123

Post by Ljubitelj Zabara »

جولتها في الشرق الاوسط، وانفجار سيارتين مفخختين بمدينة كركوك شمال العراق يسفر عن مقتل 10 اشخاص واصابة 68 اخرين.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#124

Post by Bosanac sa dna kace »

zabaru deder to podeblja sitno ovo nesto!
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#125

Post by amrino »

ja arapski znam samo čitati...a i tu sam malo zahrdala...valja se podsjetit...
Post Reply