Ćirilica...

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#1 Ćirilica...

Post by amrino »

Upravo sam završila razgovor sa gospođom iz Narodne knjižnice u Mostaru...nešto u vezi ..... knjiga- uglavnom...citiram:
"Većina tih knjiga je na ćirilici a ćirilica se znate, kod nas ne koristi"- a ja ostala PAF!
Mislim stvarno...radije će sebi i svim korisnicima biblioteke uskratiti knjige, informacije, nego da ljudi čitaju na ćirilici... Mislim svima je jasno da je ovo "viša politika" i da doticna gospoja vjerovatno ne drži konce u svojim rukama ali...ma nista- morala sam da to podijelim s nekim...i eto bezze se nanervira po ko zna koji put zbog iste stvari...nikako da oguglam!!! :(
Wednesday
Posts: 362
Joined: 24/12/2006 22:00
Location: Sarajevo

#2

Post by Wednesday »

:sad: :(
porazno. porazno. inace, u cijeloj federaciji slabo ko zna citati cirilicu, a pisati jos manje. doslo je dotle da na casu bosanskog prof. pita jestel procitali lektiru, ucenici kazu da nisu. i sad pita ona, sto niste, kazu nema knjige na latinici, samo na cirilici. i umjesto da se zgrozi na cinjenicu da ima nepismene srednjoskolce pred sobom, ona kaze: "aha, pa uredu onda" :shock: :angry:
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18247
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#3

Post by GandalfSivi »

digital wrote:@Wednesday:

Jel', izvini, a'l kakvo ti pravo imas nazivati ljude nepismenim ako ne znaju cirilicu?
Ja ih bi nazvao nepismenim, to je iz sfere osnovnog znanja...
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#4

Post by digger »

Wednesday wrote:...kazu nema knjige na latinici, samo na cirilici. i umjesto da se zgrozi na cinjenicu da ima nepismene srednjoskolce pred sobom, ona kaze: "aha, pa uredu onda" :shock: :angry:
Interesuje me da li u RS imaju knjige pisane latinicom i istovremeno upotrebljavaju latinicu? Nadam se da nije 'tante za tante.'

Vidim da u Srbiji pokusavaju da proguraju samo cirliicu. Napredna neka crkva. :roll:
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18247
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#5

Post by GandalfSivi »

Prvo mi se furamo na multinacionalnost, oni ne. Ja ne zelim nikada reci da smo svi mi isti, a ti to impliciras sa svojim pitanjem. Drugo, koriste latinicu, jer moraju, ako nista drugo, a ono zbog stranih jezika...
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#6

Post by amrino »

Kako nisu nepismeni?!
U doba kada se znanje eng. jezika podrazumijeva kada covjek vrijedi onoliko koliko jezika poznaje, kada se svi bore da znaju sto vise- kod nas djeca ne znaju da citaju svoj jezik...ko sto Dino Merlin kaze- Nadrealisti eto to je to!
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#7

Post by amrino »

digital wrote:Koliko mi je poznato, cirilica nije obavezno pismo u osnovnim skolama u BiH.
Nekad bilo, ne ponovilo se. Ovdje ipak treba ukljuciti razum. Onda su nepismeni i svi oni koji ne znaju Arapski? (ja ga ne znam, iako sam ga silom morao uciti)
Silom? :?
Wednesday
Posts: 362
Joined: 24/12/2006 22:00
Location: Sarajevo

#8

Post by Wednesday »

digger wrote:
Wednesday wrote:...kazu nema knjige na latinici, samo na cirilici. i umjesto da se zgrozi na cinjenicu da ima nepismene srednjoskolce pred sobom, ona kaze: "aha, pa uredu onda" :shock: :angry:
Interesuje me da li u RS imaju knjige pisane latinicom i istovremeno upotrebljavaju latinicu? Nadam se da nije 'tante za tante.'

Vidim da u Srbiji pokusavaju da proguraju samo cirliicu. Napredna neka crkva. :roll:
ne znam. sumnjam da bash potenciraju latinicu.
u vrijeme rata u banja luci u jednoj srednjoj skoli isli su tako daleko da su cak engleski jezik pisali cirilicom, uz prilagodbe zbog w, y, x, i q. :x (ustvari ovo nisam sigurna da li je bilo za vrijeme, ili malo poslije rata. znam samo da sam vidjela skolsku svesku sa recenicama napisanim na cirilici, a jezik je bio engleski).

iako, moj prijatelj koji je osnovnu skolu zavrsio u RSu, u srednju je dosao u sarajevo i znao je pisati i citati latinicu bez ikakvih problema.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18247
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#9

Post by GandalfSivi »

digital wrote:
GandalfSivi wrote:koriste latinicu, jer moraju, ako nista drugo, a ono zbog stranih jezika...
Steta. Ja nepismene planete, pa dajte da pisemo peticiju da Amerikanci uce cirilicu ;)
Ne uce cirilicu, ali svi uce spanski, jer im je Meksiko prvi komsija...
lalemali
Posts: 169
Joined: 03/07/2006 13:31

#10

Post by lalemali »

Jel', izvini, a'l kakvo ti pravo imas nazivati ljude nepismenim ako ne znaju cirilicu?

tako je. kome jos treba cirilica. ja sam je namjerno zaboravio.
cirilica 0 bodova.
Wednesday
Posts: 362
Joined: 24/12/2006 22:00
Location: Sarajevo

#11

Post by Wednesday »

digital wrote:@Wednesday:

Jel', izvini, a'l kakvo ti pravo imas nazivati ljude nepismenim ako ne znaju cirilicu?
pismenost je za mene znati citati i pisati. ako u nasoj zemlji postoje 2 ravnopravna pisma, svaki covjek koji se zeli smatrati pismenim, a ne nepismenim, ili eventualno polupismenim, trebao bi znati pisati i citati oba.

+, jako puno knjiga je na cirilici. znate, to je ono sto je postojalo nekad u davna vremena, iza sedam gora. ponekad je imalo i slike. :?
User avatar
zena21
Posts: 7092
Joined: 07/04/2006 11:02

#12

Post by zena21 »

Joj, Engleski na cirilici :lol: :lol: :lol:

Na sta li to lici :roll:
User avatar
nebojeplavo
Posts: 5958
Joined: 29/09/2005 12:40
Location: na sedmom nebu :D

#13

Post by nebojeplavo »

Latinica i cirilica su sluzbena pisma u BiH, tako da se uci i u skolama.
Ponekad samu sebe uhvatim da se ne mogu sjetiti kako se pisu pojedina pisana slova na cirilici, jer je ne koristim, al nemam problema sa citanjem, cak i ne primijetim da je pisano cirilicom :roll:
I ne vidim nikakav problem da se uce oba pisma (i da se znaju), kao i da se koriste.
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#14

Post by amrino »

Gluposti o neprihvatanju ćirilice može lupati samo onaj ko o istoriji svoje zemlje ne zna apsolutno nista! Prosurfajte malo mo internetu kad već knjige niste čitali pa pročitajte koju o bosančici, ćirilici o srednjovjekovnoj Bosni- jer ako ne znaš svoje korjene ne možeš znati ni sebe.
Last edited by amrino on 13/02/2007 15:41, edited 1 time in total.
User avatar
tech10
Posts: 15316
Joined: 14/09/2005 14:04

#15

Post by tech10 »

Ako se u jednom dijelu BiH (RS) preferira cirilica, a u drugom latinica, onda bi bilo logicno, ako zivimo i hocemo da zivimo u istoj drzavi, da se uce oba pisma na cijeloj teritoriji.
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#16

Post by uozo »

amrino wrote:Gluposti o neprihvatanju ćirilice može lupati samo onaj ko o istoriji svoje zemlje ne zna apsolutno nista! Prosurfajte malo mo internetu kad već knjige niste čitali pa pročitajte koju o bosančici, ćirilici o srednjovjekovnoj Bosni- jer ako ne znaš svoje korjene ne možeš znati ni sebe.
Zar ocekivati od onih koji su polupismeni da znaju nesto i o bosancici? :D
U osnovnim skolama na tuzlanskom kantonu se uci cirlica kao i latinica. Znaci da onaj ko zavrsi tu osnovno skolu treba da podjednako zna oba pisma. Ako ne zna smatra se polupismenim, odnosno pustili su ga da prodje bez da je sta naucio.
Cirlica je jedno izuzetno lijepo pismo, samo je problem sto je mi povezujemo sa onim bradatim smrdljivim gedzama, koji su je zloupotrebljavali kao i jos mnogo drugih stvari koje su nam ogadili.
User avatar
pike
Posts: 921
Joined: 02/12/2004 05:21
Location: Canada

#17

Post by pike »

uozo wrote:
amrino wrote:Gluposti o neprihvatanju ćirilice može lupati samo onaj ko o istoriji svoje zemlje ne zna apsolutno nista! Prosurfajte malo mo internetu kad već knjige niste čitali pa pročitajte koju o bosančici, ćirilici o srednjovjekovnoj Bosni- jer ako ne znaš svoje korjene ne možeš znati ni sebe.
Zar ocekivati od onih koji su polupismeni da znaju nesto i o bosancici? :D
U osnovnim skolama na tuzlanskom kantonu se uci cirlica kao i latinica. Znaci da onaj ko zavrsi tu osnovno skolu treba da podjednako zna oba pisma. Ako ne zna smatra se polupismenim, odnosno pustili su ga da prodje bez da je sta naucio.
Cirlica je jedno izuzetno lijepo pismo, samo je problem sto je mi povezujemo sa onim bradatim smrdljivim gedzama, koji su je zloupotrebljavali kao i jos mnogo drugih stvari koje su nam ogadili.
Tako je...usput cirilica je Bugarsko pismo kolko sam ja shvatio jer cirilo i metodije su bili Bugari.
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#18

Post by Svemirski_Jebach »

cirilicu citam bez problema, pisati isto znam uz male poteskoce koje su opet beznacajne, mislim da je korisno znati cirilicu...ako nista kao ukras. :D

mada, ne vidim potrebe da se ista koristi u danasnje vrijeme.
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#19

Post by uozo »

pike wrote:
uozo wrote:
amrino wrote:Gluposti o neprihvatanju ćirilice može lupati samo onaj ko o istoriji svoje zemlje ne zna apsolutno nista! Prosurfajte malo mo internetu kad već knjige niste čitali pa pročitajte koju o bosančici, ćirilici o srednjovjekovnoj Bosni- jer ako ne znaš svoje korjene ne možeš znati ni sebe.
Zar ocekivati od onih koji su polupismeni da znaju nesto i o bosancici? :D
U osnovnim skolama na tuzlanskom kantonu se uci cirlica kao i latinica. Znaci da onaj ko zavrsi tu osnovno skolu treba da podjednako zna oba pisma. Ako ne zna smatra se polupismenim, odnosno pustili su ga da prodje bez da je sta naucio.
Cirlica je jedno izuzetno lijepo pismo, samo je problem sto je mi povezujemo sa onim bradatim smrdljivim gedzama, koji su je zloupotrebljavali kao i jos mnogo drugih stvari koje su nam ogadili.
Tako je...usput cirilica je Bugarsko pismo kolko sam ja shvatio jer cirilo i metodije su bili Bugari.
Cirilo i metodije su bili grci. I oni nisu izmislili cirlilicu nego glagoljicu. Cirilicu su izmislili, ustvari samo malo prepravili grcki alfabet neki bugarski svestenici.
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#20

Post by Svemirski_Jebach »

uozo wrote:
pike wrote:
uozo wrote: Zar ocekivati od onih koji su polupismeni da znaju nesto i o bosancici? :D
U osnovnim skolama na tuzlanskom kantonu se uci cirlica kao i latinica. Znaci da onaj ko zavrsi tu osnovno skolu treba da podjednako zna oba pisma. Ako ne zna smatra se polupismenim, odnosno pustili su ga da prodje bez da je sta naucio.
Cirlica je jedno izuzetno lijepo pismo, samo je problem sto je mi povezujemo sa onim bradatim smrdljivim gedzama, koji su je zloupotrebljavali kao i jos mnogo drugih stvari koje su nam ogadili.
Tako je...usput cirilica je Bugarsko pismo kolko sam ja shvatio jer cirilo i metodije su bili Bugari.
Cirilo i metodije su bili grci. I oni nisu izmislili cirlilicu nego glagoljicu. Cirilicu su izmislili, ustvari samo malo prepravili grcki alfabet neki bugarski svestenici.
e ako su cirilo i metodije bili graci onda sam ja eskim...dje si ti pokupio te informacije???

Jarane, reci to nekom bugaru zbosce te nozem odma...cirilo i metodije su bili bugari da veci ne mogu bit.
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#21

Post by uozo »

Svemirski_Jebach wrote:
uozo wrote:
pike wrote: Tako je...usput cirilica je Bugarsko pismo kolko sam ja shvatio jer cirilo i metodije su bili Bugari.
Cirilo i metodije su bili grci. I oni nisu izmislili cirlilicu nego glagoljicu. Cirilicu su izmislili, ustvari samo malo prepravili grcki alfabet neki bugarski svestenici.
e ako su cirilo i metodije bili graci onda sam ja eskim...dje si ti pokupio te informacije???

Jarane, reci to nekom bugaru zbosce te nozem odma...cirilo i metodije su bili bugari da veci ne mogu bit.
Grci vasionko eskimko, grci. A mati im bila Slavenka. :D
.bes bugare veze oni nemaju. :D
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#22

Post by Svemirski_Jebach »

bugari :D
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#23

Post by uozo »

Svemirski_Jebach wrote:bugari :D
Aj okladimo se u flasu Laphroaig-a da su bili grkovi, tj. grci. :D
lavicas
Posts: 156
Joined: 19/08/2005 22:21
Location: BL

#24

Post by lavicas »

Wednesday wrote:
u vrijeme rata u banja luci u jednoj srednjoj skoli isli su tako daleko da su cak engleski jezik pisali cirilicom, uz prilagodbe zbog w, y, x, i q. :x (ustvari ovo nisam sigurna da li je bilo za vrijeme, ili malo poslije rata. znam samo da sam vidjela skolsku svesku sa recenicama napisanim na cirilici, a jezik je bio engleski).
:shock: :shock: :shock: Odavno ne pročitah veću glupost... :lol:
Ta osoba u čijoj si svesci vidjela tako nešto napisano sigurno nije bila pri zdravom razumu...
U Banjoj Luci ( i uopšte u RS) oba pisma su ravnopravna ( mada uvijek se nađe neki fanatik)...
Odabi
Posts: 372
Joined: 01/07/2005 12:58
Location: Sarajevo

#25

Post by Odabi »

Ne znam samo zasto ljudi imaju toliku averziju prema cirilici... pismo kao i svako drugo. Na kraju krajeva... na nasim prostorima jeste nepismenost ne znati oba pisma (posebno starijim generacijama)!
Post Reply