Čipiranje/remapiranje auta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
phil manzanera
Posts: 720
Joined: 14/07/2005 12:26
Location: Sarajevo

#1 Čipiranje/remapiranje auta

Post by phil manzanera »

Pozdrav, trazio sam na podforumu "Auto" temu čipiranje/remapiranje auta, sigurno ima tema, ali je ja nisam nasao. Uglavnom, interesiraju me vaša iskustva, razmišljam o čipiranju/remapiranju svoga vozila Passat B8 DSG 150 ks TDI. Nemam neki poseban razlog zašto bih to radio, nisam neki brzac ili trkač, nego nako, neka imam dodatnih 45 ks pod gu*icom i malo bolji obrtni momenat.

No, ne znam dovoljno o ovoj temi, pa bih želio da čujem vaša iskustva, treba li to raditi ili ipak nije preporučljivo? Da li se čipiranjem/remapiranjem može nešto shebati? Jasno mi je da se treba obratiti pažnja na mogućnosti mjenjača i to dobro provjeriti.

Ono što me najviše brine je to što sam čuo, ali nisam provjerio, da ako čipiram/remapiram vozilo, da nakon toga svaka servisna aktivnost koja se uradi na autu (npr. čišćenje filtera), mora se ići kod onoga ko ti je čipirao/remapirao vozilo na ponovno podešavanje, praktično si "vjenčan" sa servisom koji ti je čipirao/remapirao vozilo. Da li je ova tvrdnja tačna?

Uglavnom, molio bih vaše komentare za i protiv čipiranja/remapiranja vozila. Također, trebao bih preporuku ko to najbolje radi u Sarajevu. Thanks.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#2 Re: Čipiranje/remapiranje auta

Post by bitanga_sa_otesa »

ja sam svog pezejca Ćipovo na stejĐ Ćetri ,velike dizne i bregasta ,otkida poluosovine kad palim gume po kulovica i titovoj :D

e sad ozbiljno:
u sarajevu i u bih ti to niko ne radi najbolje niti znaju uopste ,prije hr i slo nema cipovanja /mapiranja.
ovi rade napamet s mapama kupljenim od nekoga preko neta ,lafo ga zavrti na valjcima i uzme ti pare .
moj savjet je izbjegavati domestic levate i ublehare.
User avatar
Qler
Posts: 23599
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#3 Re: Čipiranje/remapiranje auta

Post by Qler »

Plus, nije ti DSG bas dobar za povecanje Nm... mozes napravit sebi veci problem. Vjeruj mi, ne cackaj :)
User avatar
phil manzanera
Posts: 720
Joined: 14/07/2005 12:26
Location: Sarajevo

#4 Re: Čipiranje/remapiranje auta

Post by phil manzanera »

bitanga_sa_otesa i Qler: hvala puno za komentare, sličnog sam razmišljanja, nadamo se da ćemo dobiti još komentara sa različitim stavovima i argumentima...
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13263
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#5 Re: Čipiranje/remapiranje auta

Post by Evolution_IV »

:thumbup:

sedox HR nije los..ovi hrvati sto vozaju mazde sa njihovim mapama nemaju problema sa dpf,diznama,turbom i crnim dimom :)
User avatar
dr_Evil
Posts: 12406
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#6 Re: Čipiranje/remapiranje auta

Post by dr_Evil »

Men se cini da ti puno razmisljas o tom autu :D evo vec druga tema da sam upratio :D
User avatar
phil manzanera
Posts: 720
Joined: 14/07/2005 12:26
Location: Sarajevo

#7 Re: Čipiranje/remapiranje auta

Post by phil manzanera »

http://www.shschiptuning.com/ ?

Auto Simanic-AS chip tuning ?
User avatar
phil manzanera
Posts: 720
Joined: 14/07/2005 12:26
Location: Sarajevo

#8 Re: Čipiranje/remapiranje auta

Post by phil manzanera »

dr_Evil wrote: 14/09/2020 10:06 Men se cini da ti puno razmisljas o tom autu :D evo vec druga tema da sam upratio :D

Tako je, dvije teme...
User avatar
dr_Evil
Posts: 12406
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#9 Re: Čipiranje/remapiranje auta

Post by dr_Evil »

phil manzanera wrote: 14/09/2020 10:08
dr_Evil wrote: 14/09/2020 10:06 Men se cini da ti puno razmisljas o tom autu :D evo vec druga tema da sam upratio :D

Tako je, dvije teme...
Ako ti ista znaci za onu prvu, skoro svi automatici sta sam vozio su kasnili sekundicu kad bih stisnuo gas do dna. Manualni nisam imao taj problem :D.

Vozio A6 2003 1.9TDI Cipiran, odlicno bilo, nikada problema, ali cipiran u svabe bio cipiran kad sam kupio
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13263
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#10 Re: Čipiranje/remapiranje auta

Post by Evolution_IV »

phil manzanera wrote: 14/09/2020 10:07 http://www.shschiptuning.com/ ?

Auto Simanic-AS chip tuning ?
ubleha
User avatar
phil manzanera
Posts: 720
Joined: 14/07/2005 12:26
Location: Sarajevo

#11 Re: Čipiranje/remapiranje auta

Post by phil manzanera »

dr_EVIL: Uh, baš bez veze, ali mora biti neki način da se to riješi, jedan što čipira aute me je ubjeđivao da to može riješiti remapiranjem DSG mjenjača, ali ja imam rezervu prema tome mišljenju, pa baš zato i pitam za druga iskustva...ovaj tvoj komentar mi je dragocjen, ali volio bih da vidim šta i drugi misle...thanks
User avatar
phil manzanera
Posts: 720
Joined: 14/07/2005 12:26
Location: Sarajevo

#12 Re: Čipiranje/remapiranje auta

Post by phil manzanera »

Evolution_IV wrote: 14/09/2020 10:15
phil manzanera wrote: 14/09/2020 10:07 http://www.shschiptuning.com/ ?

Auto Simanic-AS chip tuning ?
ubleha
Uh...evo vidim po ovih nekoliko komentara da je dosta raje protiv čipiranja/remapiranja...možda se neko javi ko je veliki zagovornik remapiranja, sa dobrim iskustvima...
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13263
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#13 Re: Čipiranje/remapiranje auta

Post by Evolution_IV »

phil manzanera wrote: 14/09/2020 10:21
Evolution_IV wrote: 14/09/2020 10:15
phil manzanera wrote: 14/09/2020 10:07 http://www.shschiptuning.com/ ?

Auto Simanic-AS chip tuning ?
ubleha
Uh...evo vidim po ovih nekoliko komentara da je dosta raje protiv čipiranja/remapiranja...možda se neko javi ko je veliki zagovornik remapiranja, sa dobrim iskustvima...
svako ce ti reci da pravo mapiranje traje 2 do 3 dana..ja sam zagovornik mapiranja kad se auto mehanicki pripremi za to,zajebi to na fabrickim dijelovima sto se mene tice :thumbup:
User avatar
phil manzanera
Posts: 720
Joined: 14/07/2005 12:26
Location: Sarajevo

#14 Re: Čipiranje/remapiranje auta

Post by phil manzanera »

:thumbup:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13263
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#15 Re: Čipiranje/remapiranje auta

Post by Evolution_IV »

vidis koliko je ovaj chipovao..precipovao ga,sad ne moze da ga obuzda pa je stavio spojler specijalni...

Image
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#16 Re: Čipiranje/remapiranje auta

Post by emko1234 »

Čip od 45 konja na tom autu je zahvat koji neće biti jeftin. To je povećanje snage od preko 30%.
Računaj da se mora raditi mjenjač. 45konja je nekiih 80-90nm okretnog momenta. Mislim da taj passat sa 150konja ima već oko 340-350nm. Veliko je to opterećenje za fabrički mjenjač. Onda će biti veliko opterećenje i za prijenos snage, pa će biti opterećenje i za kočnice. A sve vuče jedno drugo. Da ti imaš auto koje fabrički daje 300ks pa ga dizes na 350, to auto je haman spremno i to mozes dobiti iz minimalne modifikacije i to je 15% dodatne snage.

Ovo je previše. Ili jednostavno smanji apetite. 20-25 ks će biti dovoljno za pristojnu razliku u snazi i voznim osobinama.
User avatar
phil manzanera
Posts: 720
Joined: 14/07/2005 12:26
Location: Sarajevo

#17 Re: Čipiranje/remapiranje auta

Post by phil manzanera »

To je ponuda i prijedlog jedne firme, cini mi se da je covjek strucan i da zna sta radi i o cemu govori. On je rekao da se ide gore za 45 ks, za mijenjac nije siguran, mora ga prvo pregledati, pa onda donijeti odluku jer u 10% slucajeva potrebno je i remapiranje mjenjaca. Cijena 450 km auto, 450 km mjenjac ako bude trebalo. Meni je covjek zvucao sasvim strucan jer je precizno odgovarao na moja pitanja...samo cipiranje/remapiranje auta nije preskupo, ali ako se ide u kompletu sa mjenjacem, to je onda žara i ja ne bih bio za tu opciju...
User avatar
Qler
Posts: 23599
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#18 Re: Čipiranje/remapiranje auta

Post by Qler »

Ma ne diraj... i ja sam kontao da to odradim na svom i kad sve saberes i oduzmes, previse rizika ima...
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#19 Re: Čipiranje/remapiranje auta

Post by emko1234 »

Žara je kad hoćeš da radiš nešto na vrat na nos i onda odlučiš da uštedis 450 maraka pa ti krhne mjenjač čija reparacija košta par hiljada maraka.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#20 Re: Čipiranje/remapiranje auta

Post by un1ted »

Zasto ne prodas auto i kupis neki s 40-50 konja vise?
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#21 Re: Čipiranje/remapiranje auta

Post by RagibUzoriti »

phil manzanera wrote: 14/09/2020 09:55 bitanga_sa_otesa i Qler: hvala puno za komentare, sličnog sam razmišljanja, nadamo se da ćemo dobiti još komentara sa različitim stavovima i argumentima...
Najezim se kad likovi poput tebe postave temu,oni bi da se prcaju ali da im ne udje nikako.

Lave,ako ti treba vise snage,uradi remap.Ako ne,sta koji khurac imas prtljati po autu?

Ako si nesiguran u krajnji rezultat,nas 20 ovdje,napisat ce ti 20 razlicitih savjeta.

Moje svako vozilo od 2005te godine,dok je remapiranje bilo relativno nov pojam u BiH ,sam remapirao.
2 puta sam imao problem,jednom da mi SM umalo nije zayebao sve,drugi put jedan drugi "tjuner" uradio mapu ali lose. Ostala vozila su bila sasvim korektno uradjena i nikad nikakav problem.

Danas pored elektricnog vozila imam drugo koje fabricki dolazi sa preko 300 KS. I njega sam remapirao kod Sedoxa i sada je na 400 KS.I to sve u zemlji gdje je na 98% puteva ogranicenje na 90 km/h.

Tako da sve se svodi na to trebas li ti to zaista i sta je poenta remapa.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#22 Re: Čipiranje/remapiranje auta

Post by RagibUzoriti »

Evolution_IV wrote: 14/09/2020 10:15
phil manzanera wrote: 14/09/2020 10:07 http://www.shschiptuning.com/ ?

Auto Simanic-AS chip tuning ?
ubleha
Na osnovu cega ti zakljucujes da je Neno ubleha?

Sta konkretno molit cu lijepo?

Ne slazes se sa remapiranjem-niko te ne tjera da radis.
Drugi koji urade zbog nekog XY razloga,kazes kupili ublehu ili teglu magle?

Ne lupaj gluposti kao po obicaju ziv bio...
User avatar
phil manzanera
Posts: 720
Joined: 14/07/2005 12:26
Location: Sarajevo

#23 Re: Čipiranje/remapiranje auta

Post by phil manzanera »

Ragibe, a pise da si uzoriti, nema nikakve potrebe da tako razgovaras/pises sa nama, koristeci citavu kutiju pogrdnih rijeci. Cime smo te mi uvrijedili? Raspitujem se oko teme o kojoj ne znam mnogo, da bih naučio, zar je to nesto lose? Ti si čipirao desetine vozila, ja nisam ni jedno. Zato i pisem i pitam. Ragibe, ako zelis da ostanes uzoriti, molim te pisi ljubazno i korektno sukladno temi, slobodno napisi svoje misljenje, pa zato je tema i postavljena....
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#24 Re: Čipiranje/remapiranje auta

Post by RagibUzoriti »

phil manzanera wrote: 14/09/2020 12:34 Ragibe, a pise da si uzoriti, nema nikakve potrebe da tako razgovaras/pises sa nama, koristeci citavu kutiju pogrdnih rijeci. Cime smo te mi uvrijedili? Raspitujem se oko teme o kojoj ne znam mnogo, da bih naučio, zar je to nesto lose? Ti si čipirao desetine vozila, ja nisam ni jedno. Zato i pisem i pitam. Ragibe, ako zelis da ostanes uzoriti, molim te pisi ljubazno i korektno sukladno temi, slobodno napisi svoje misljenje, pa zato je tema i postavljena....
Eto napisao sam ti

Ti zelis da uradis remap al te strah.

Nemoj raditi,nije to za tebe.

Ha ja.
User avatar
phil manzanera
Posts: 720
Joined: 14/07/2005 12:26
Location: Sarajevo

#25 Re: Čipiranje/remapiranje auta

Post by phil manzanera »

Nije me strah care, nisam miš mekinjaš, nego zelim da saznam pozitivne i negativne strane cipiranja/remapa, sta je to cipiranje/remapiranje, da bih nesto novo naucio, nije me sramota da pitam, neovisno od toga da li cu ja to odraditi....a da li je to za mene ili nije, care, ja cu to odluciti. Ha ja.
Post Reply