ČIN STVARANJA

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#351

Post by vatrogasac »

NIN wrote:
vatrogasac wrote:...to ovisi o grupi ljudi šta je planeta....možda sutra dođe druga grupa pa kaže da ova predhodna nije imala pravo....
U tom slucaju cemo imati vise od jedanaest!

Pozdrav...
...zavisi....ne mora značiti....zavisi kakvi se standardi usvoje....vidiš ovo od neki dan je pomalo konfuzno i sumnjam da će ostati ovako.....
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#352

Post by danas »

vatrogasac wrote: ...zavisi....ne mora značiti....zavisi kakvi se standardi usvoje....vidiš ovo od neki dan je pomalo konfuzno i sumnjam da će ostati ovako.....
avaj.... :D
pa ako se situacija promijeni :D nece li to osporiti haqanove tvrdnje da kuran predvidja tacan broj planeta u suncevom sistemu :D
a samim tim... bojim se i rec :shock: i tacnost 'dokaza' iz savrsene nam knjige... :-)
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#353

Post by vatrogasac »

danas wrote:
vatrogasac wrote: ...zavisi....ne mora značiti....zavisi kakvi se standardi usvoje....vidiš ovo od neki dan je pomalo konfuzno i sumnjam da će ostati ovako.....
avaj.... :D
pa ako se situacija promijeni :D nece li to osporiti haqanove tvrdnje da kuran predvidja tacan broj planeta u suncanom sistemu :D
a samim tim... bojim se i rec :shock: i tacnost 'dokaza' iz savrsene nam knjige... :-)
...nemoj mi se plaho sikirat'...nije se desilo do sada za ovih 1400 godina pa neće ni ubuduće......
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#354

Post by danas »

vatrogasac wrote: ...nemoj mi se plaho sikirat'...nije se desilo do sada za ovih 1400 godina pa neće ni ubuduće......
al' reci mi, da znam 'vako neobdarena razumom... koliko to planeta kaze da ima po kuranu... i koja im je orbita...
da znam :D i da brojim... :-)
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#355

Post by vatrogasac »

danas wrote:
vatrogasac wrote: ...nemoj mi se plaho sikirat'...nije se desilo do sada za ovih 1400 godina pa neće ni ubuduće......
al' reci mi, da znam 'vako neobdarena razumom... koliko to planeta kaze da ima po kuranu... i koja im je orbita...
da znam :D i da brojim... :-)
....nemam u rukavu....a što tebe zanima.....da nisi počela sa proučavanjem.....hajd' bil hajr....
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#356

Post by vatrogasac »

danas wrote: ... koliko to planeta kaze da ima po kuranu...
...evo tog ajeta....četvrti...

http://islam.dzemat.org/modules.php?nam ... &artid=102
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#357

Post by NIN »

vatrogasac wrote:
NIN wrote:
vatrogasac wrote:...to ovisi o grupi ljudi šta je planeta....možda sutra dođe druga grupa pa kaže da ova predhodna nije imala pravo....
U tom slucaju cemo imati vise od jedanaest!

Pozdrav...
...zavisi....ne mora značiti....zavisi kakvi se standardi usvoje....vidiš ovo od neki dan je pomalo konfuzno i sumnjam da će ostati ovako.....
Pluton je otkriven tridesetih godina i odmah je postao senzacija, bez obzira na to sto su mu masa i precnik znatno manji i od najmanje do tada poznate planete Merkura. Kada su astronomi poceli otkrivati jos nebeskih tijela slicnih Plutonu u putanjam iza njegove koji su takodjer u sastavu heliocentricnog sistema pojavio se problem: sta sad s njima? Nakon plutona otkriveno je jos cetiri planetoida. Problem je i u tome sto njihova (ukljucujuci i Pluton) putanja nije paaralelna sa putanjom ostalih osam planeta.
Naime, i do sada su astronomi upotrebljavali termin planetoid u slucaju Plutona tako da je nas "oficijelni" planetarni sistem u biti sastavljen od osam planeta i pet (do sada otkrivenih) planetoida.

Planeta u nasem suncevom sistemu vise nema, a planetoida ima i biti ce ih jos otkriveno!

[http://www.iau2006.org/mirror/www.iau.o ... u0603a.jpg
http://solarsystem.nasa.gov/planets/index.cfm

Pozdrav...[/img]
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#358

Post by danas »

vatrogasac wrote:
danas wrote: ... koliko to planeta kaze da ima po kuranu...
...evo tog ajeta....četvrti...

http://islam.dzemat.org/modules.php?nam ... &artid=102
usaglasi se sa kolegom haqom :-)

vrlo dobro poznajem suru jusuf, i tvrdila sam da je receno 'zvijezda' a ne 'planeta' (kao i u tvom prijevodu za koji si dao link) a da ni broj ni znacenje (planeta vs. zvijezda) to zapravo i nije bitno jer je jasno za sta su zvijezde ovdje simbol.

i sta bi sa kontekstom -- kad ja uzmem recenicu iz kurana i napenalim se na nju, namah dobijem po glavi kako 'izvlacim iz konteksta' a kad ti izvuces sanjane zvijezde (koje jasno i jedino simbolizuju bracu) i pretvoris ih u solarni sistem, to je onda OK, jel' tako :wink:... ali valjda ako neko zna da prepozna supernovu u gvozdju, prepoznace i pluton u jusufovom snu... a taj neko bice nisam ja...

nego ni ti no sikirli, ne sumnjaj u svoje kvalitete ubjednjivanja -- vidis, nije do tebe sto mi ne vjerujemo tvojim dokazima, nego je tako allah htio jer on nam je zatvorio oci

:-) :-) :-)
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#359

Post by vatrogasac »

danas wrote:. ali valjda ako neko zna da prepozna supernovu u gvozdju, prepoznace i pluton u jusufovom snu...
....eh sad....to sa željezom je naučna spoznaja.....i provjerljivo je.....ustvari i da su sva ova tumačenja nas ljudi pogrešna, ostaje ono stimulirajuće u Kur'anu koje nas tjera da istražujemo sva područja ljudske spoznaje što je više korisno nego štetno.....htjela priznati ili ne.... :P
Gost123
Posts: 457
Joined: 05/06/2006 12:03

#360

Post by Gost123 »

vatrogasac wrote:
Gost123 wrote:
http://www.bemuf.org/kuran/index.php?view_sura=57
evo cijela sura. nikakve veze tekst sa formiranjem zemlje, supernovama, teskim, lakim elementima itd.
....za to tumačenje prevoda Kur'ana dobio si ovaj link....
http://islam.dzemat.org/modules.php?nam ... e&sid=1037
...pa si bio nezadovoljan.....nudim ti pojašnjenje Mlivinim tumačenjem njegovog prevoda....
http://2muslims.com/directory/Quran/tra ... an/57.html
....i opet si nezadovoljan, mada je suština u oba tumačenja ista....bilo spušteno ili stvoreno....
ma nema veze prijevod: "spustili" ili "stvorili"... radi se o tome da se na osnovu one 3 rijeci definitivno ne moze nista zakljuciti u vezi supernova, svemira, i svega onoga sto se navodi na famoznim stranicama.
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#361

Post by Haqqani »

danas wrote:
vatrogasac wrote:
danas wrote: ... koliko to planeta kaze da ima po kuranu...
...evo tog ajeta....četvrti...

http://islam.dzemat.org/modules.php?nam ... &artid=102
usaglasi se sa kolegom haqom :-)

vrlo dobro poznajem suru jusuf, i tvrdila sam da je receno 'zvijezda' a ne 'planeta' (kao i u tvom prijevodu za koji si dao link) a da ni broj ni znacenje (planeta vs. zvijezda) to zapravo i nije bitno jer je jasno za sta su zvijezde ovdje simbol.

i sta bi sa kontekstom -- kad ja uzmem recenicu iz kurana i napenalim se na nju, namah dobijem po glavi kako 'izvlacim iz konteksta' a kad ti izvuces sanjane zvijezde (koje jasno i jedino simbolizuju bracu) i pretvoris ih u solarni sistem, to je onda OK, jel' tako :wink:... ali valjda ako neko zna da prepozna supernovu u gvozdju, prepoznace i pluton u jusufovom snu... a taj neko bice nisam ja...

nego ni ti no sikirli, ne sumnjaj u svoje kvalitete ubjednjivanja -- vidis, nije do tebe sto mi ne vjerujemo tvojim dokazima, nego je tako allah htio jer on nam je zatvorio oci

:-) :-) :-)
Covjek ti je ukazao na broj ajeta-cetiri , a ne na broj planeta ...

Danas je strucnjak za izvrtanje tudjih rijeci :)

Na hajr , vidicemo ko je bio u pravu , veoma brzo ...
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#362

Post by danas »

kakvo izvrtanje?
radi se o 11 zvijezda (ne planeta :wink: ), bas kako i pise na linku koji je avicena postavio. i nebitno je je li jusuf sanjao planete ili zvijezde, jer kuran jedino govori o jusufovom snu -- koji simbolizira 11 brace i nista drugo, a ponajmanje nam daje lekciju iz astronomije.
niko ne raspravlja o broju 4.

avicenin link, prevod sure jusuf, ajet 4:
4. Kada Jusuf reče ocu svome: "O oče moj, sanjao sam jedanaest zvijezda, i Sunce i Mjesec, i u snu sam ih vidio kako mi se pokloniše",
i ne znam zasto mi je prijasnji post u kome sam ovo isto rekla bio obrisan?
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#363

Post by Haqqani »

danas wrote:kakvo izvrtanje?
radi se o 11 zvijezda (ne planeta :wink: ), bas kako i pise na linku koji je avicena postavio. i nebitno je je li jusuf sanjao planete ili zvijezde, jer kuran jedino govori o jusufovom snu -- koji simbolizira 11 brace i nista drugo, a ponajmanje nam daje lekciju iz astronomije.
niko ne raspravlja o broju 4.

avicenin link, prevod sure jusuf, ajet 4:
4. Kada Jusuf reče ocu svome: "O oče moj, sanjao sam jedanaest zvijezda, i Sunce i Mjesec, i u snu sam ih vidio kako mi se pokloniše",
i ne znam zasto mi je prijasnji post u kome sam ovo isto rekla bio obrisan?

Svaki harf u Kur`anu ima visestruko znacenje. Ti ne mozes tumaciti Kur`an.
blenta
Posts: 258
Joined: 24/12/2003 00:00

#364

Post by blenta »

Haqqani wrote:
Svaki harf u Kur`anu ima visestruko znacenje. Ti ne mozes tumaciti Kur`an.
mene je fascinirala dubina mudrosti i istinitost kojoj je i ova tema jasna potvrda, jednog naoko prejednostavnog ajeta, preko kog je insan sklon preletjeti ne zastajuchi:
"Na nebesima i na Zemlji, zaista, postoje dokazi za one koji vjeruju"

spominje "dokaze za one koji vjeruju". i time u par rijechi objashnjava sve kolapse u razlichitom tumachenju i medjusobnog razumijevanju izmedju onih koji vjeruju i onih koji ne vjeruju. kao neka je pjesma u kojoj neko vidi i osjeti ljepotu koja iz nje zrachi, ochigledna mu je i impresivna, a neko drugi je za nju potpuno slijep i ona do njeg ne dopire.
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#365

Post by Haqqani »

blenta wrote:
Haqqani wrote:
Svaki harf u Kur`anu ima visestruko znacenje. Ti ne mozes tumaciti Kur`an.
mene je fascinirala dubina mudrosti i istinitost kojoj je i ova tema jasna potvrda, jednog naoko prejednostavnog ajeta, preko kog je insan sklon preletjeti ne zastajuchi:
"Na nebesima i na Zemlji, zaista, postoje dokazi za one koji vjeruju"

spominje "dokaze za one koji vjeruju". i time u par rijechi objashnjava sve kolapse u razlichitom tumachenju i medjusobnog razumijevanju izmedju onih koji vjeruju i onih koji ne vjeruju. kao neka je pjesma u kojoj neko vidi i osjeti ljepotu koja iz nje zrachi, ochigledna mu je i impresivna, a neko drugi je za nju potpuno slijep i ona do njeg ne dopire.

013:016. Reci: "Ko je Gospodar nebesa i Zemlje?" - i odgovori: "Allah!" Reci: "Pa zašto ste onda umjesto Njega kao zaštitnike prihvatili one koji sami sebi ne mogu neku korist pribaviti niti od sebe kakavu štetu otkloniti?" Reci: "Zar su jednaki slijepac i onaj koji vidi, ili, zar su isto tmine i svjetlo, ili, zar oni koje su učinili Allahu ravnim stvaraju kao što On stvara, pa im se stvaranje čini slično?" Reci: "Allah je Stvoritelj svega i On je Jedni i Svemoćni."
dripac
Posts: 374
Joined: 05/10/2005 09:22

#366

Post by dripac »

vatrogasac wrote:
danas wrote:. ali valjda ako neko zna da prepozna supernovu u gvozdju, prepoznace i pluton u jusufovom snu...
....eh sad....to sa željezom je naučna spoznaja.....i provjerljivo je.....ustvari i da su sva ova tumačenja nas ljudi pogrešna, ostaje ono stimulirajuće u Kur'anu koje nas tjera da istražujemo sva područja ljudske spoznaje što je više korisno nego štetno.....htjela priznati ili ne.... :P
Samo znaš šta je problem, što se nešto se nadje u Kuranu tek kad drugi ljudi naučnim putem dođu do dokaza. Ubiše se od istraživanja i tumačenja, no tek kada neki dugi dođu do otkriča, zaključa i sl., e onda oni kažu, ah pa to je pisalo u Kuranu.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#367

Post by vatrogasac »

dripac wrote:
vatrogasac wrote:
danas wrote:. ali valjda ako neko zna da prepozna supernovu u gvozdju, prepoznace i pluton u jusufovom snu...
....eh sad....to sa željezom je naučna spoznaja.....i provjerljivo je.....ustvari i da su sva ova tumačenja nas ljudi pogrešna, ostaje ono stimulirajuće u Kur'anu koje nas tjera da istražujemo sva područja ljudske spoznaje što je više korisno nego štetno.....htjela priznati ili ne.... :P
Samo znaš šta je problem, što se nešto se nadje u Kuranu tek kad drugi ljudi naučnim putem dođu do dokaza. Ubiše se od istraživanja i tumačenja, no tek kada neki dugi dođu do otkriča, zaključa i sl., e onda oni kažu, ah pa to je pisalo u Kuranu.
...pogrešno si shvatio namjenu i svrhu Kur'ana....nije Kur'an udžbenik Biologije, Hemije, Fizike..... nego između ostalog naređuje istraživanje i Uputstvo je kako što korisnije, moralnije, pametnije iskoristiti znanje koje otkriva čovjek pomoću razuma kao dara Božijeg ..... spominjanje ovih nekih zanimljivosti vezanih za Kur'an su samo iz jednog razloga, a to je da Kur'an ne može biti čovjekovo djelo.....čovjeka prije 1400 godina koji nije znao čitati ni pisati.....
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#368

Post by danas »

Haqqani wrote:Ti ne mozes tumaciti Kur`an.
jok ne mogu, no cu tebe cekati da mi ti kazes sta nam to sura jusuf zapravo govori o plutonu...
:-) :-) :-)
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#369

Post by digger »

Haqqani wrote:
danas wrote:kakvo izvrtanje?
radi se o 11 zvijezda (ne planeta :wink: ), bas kako i pise na linku koji je avicena postavio. i nebitno je je li jusuf sanjao planete ili zvijezde, jer kuran jedino govori o jusufovom snu -- koji simbolizira 11 brace i nista drugo, a ponajmanje nam daje lekciju iz astronomije.
niko ne raspravlja o broju 4.

avicenin link, prevod sure jusuf, ajet 4:
4. Kada Jusuf reče ocu svome: "O oče moj, sanjao sam jedanaest zvijezda, i Sunce i Mjesec, i u snu sam ih vidio kako mi se pokloniše",
Svaki harf u Kur`anu ima visestruko znacenje. Ti ne mozes tumaciti Kur`an.
Eh eto: bas to co'jek lijepo i naucno objasni. Pa kol'ko sam te puta upozorio'o da se ne petljas gdje ti nije mjesto. :D
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#370

Post by NIN »

Image

Evo kako nastaju gradivni blokovi esencijalni za genezu samog zivota:

Eksplozija supernove rijetka je pojava, u posljednjem tisućljeću u našoj galaktici su se dogodile tri. I uvijek se otkrivaju naknadno, opažanjem iznimno jakog bljeska.

Eksploziju supernove, zvijezde goleme mase koja se gasi, prvi put su u našoj galaktici izravno promatrali američki i britanski znanstvenici, koji su u britanskom časopisu Nature iznijeli potankosti o tom iznimnom događaju.

Događaj koji opisuju astronomi počeo je 18. veljače 2006. u galaktici udaljenoj 440 milijuna svjetlosnih godina, kod zviježđa Ovna. Astronomi su opazili neobično gama zračenje, koje je trajalo gotovo 40 minuta, dok inače nije dulje od nekoliko tisućinka ili desetinka sekunda. Takva vrsta emisije upućuje na supernovu.

Razdoblje isijavanja zraka bilo je tako dugo da je satelit Nasa Swift uspio fokusirati sve instrumente na tu pojavu, a astronomi na Zemlji mogli su čak promatrati eksploziju zvijezde pomoću teleskopa.
Profesor Andrew Levan sa sveučilišta u Hertfordshireu (Velika Britanija) ističe da se zahvaljujući izravnom promatranju eksplozije može proučiti "evolucija supernove u njezinu početku" i vidjeti kako se "tvari izbačene tijekom eksplozije mijenjaju u narednim danima i tjednima".
Ta je supernova bila zvijezda s masom dvadeset puta većom od našeg Sunca, tvrde astronomi. Eksplozija tih nebeskih tijela događa se kada se iscrpi njihovo nuklearno gorivo. Njihova jezgra naglo implodira kada se u njima zaustave termonuklearne reakcije.

Net.hr
31.08.2006.

Pozdrav...
hogshead
Posts: 67
Joined: 14/01/2003 00:00

#371 ..

Post by hogshead »

Pokušao sam danas upratiti cijeli tok diskusije, ali, naravno, to je nemoguće s obzirom na količinu postova i teksta od kojeg bi se mogla napraviti jedna solidna knjiga.
Tema mi je jako interesantna i... ma, čestitam NIN, saznao sam iz tvojih postova dosta stvari koje su mi bile nekako u magli i koje sam slutio, ali koje su mi u svijesti bile nedefinisane. Bavim se društvenim naukama i pitanja nastanka svemira su mi u domenu "astronomije za početnike".
Ne vjerujem u svemoguće, puno dobrote i samilosti, biće koje je jednog dana, kad mu je bilo dosadno, stvorilo svemir i nas jadne u njemu. Da je imalo namjeru da nas stvori savršene, ne bi bilo svemoguće, jer to nismo. Da je htjelo da nas stvori ovakve manjkave, ne bi bilo puno dobrote i samilosti. Da mu je cilj da nas stavlja u iskušenja i kasnije nagradi ili kazni, zavisno od učinjenih dijela, onda... šta je poenta stvaranja ovog svijeta? Sistem eliminacije? Zar nije računao da su kreacije koje je stvorio pune mana, a u isto vrijeme pune inteligencije koju koriste za ostvarivanje svojih ciljeva? Ne mogu povjerovati da je svoje Objave izvršio na takav način da su u roku od mizernih par hiljada godina postale tako podložne različitim interpretacijama. Svaka monoteistička religija ima u svojim okvirima desetine različitih tumačenja Objava. I sve to u oko 4000 godina, što je u kosmičkim razmjerima treptaj oka.
Ne vjerujem u crno-bijele stvari. Mislim da je sve sačinjeno od bezbroj nijansi sivih. Svaki od nas oko 7 milijardi je toliko različit da je svako svrstavanje proizvod kulturološko-civilizacijsko-porodično-psiho- socijalnog uticaja. Zašto su, zaboga, onda vjernici tako jasno geografski podijeljeni? Zašto je vjerovanje toliko uvjetovano oštrinom zamahivanja mača predaka? Zar Stvoritelj nije mogao Objavu ravnomjernije rasporediti ovako malom Zemljom?
Bez uvrede vijernicima. Iznosim, dakle, lično mišljenje i ako se nekad nađem pred Božijim sudom zbog njega, neka gorim u paklu, ako je to propisana kazna.
Nemam pojma kako je nastao "život, svemir i sve ostalo".
Možda Deniken sa svojim teorijma o vanzemaljcima.
Možda "zvanična nauka" sa aminokiselinama.
Možda Objave sa Bogom i njegovom voljom.
Možda Daglas Adams sa miševima i superkompjuterom.
Ne bih da budem pretenciozan, ali nekako slutim da Ljudi to nikada neće ni saznati.
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#372 Re: ..

Post by Haqqani »

hogshead wrote:Pokušao sam danas upratiti cijeli tok diskusije, ali, naravno, to je nemoguće s obzirom na količinu postova i teksta od kojeg bi se mogla napraviti jedna solidna knjiga.
Tema mi je jako interesantna i... ma, čestitam NIN, saznao sam iz tvojih postova dosta stvari koje su mi bile nekako u magli i koje sam slutio, ali koje su mi u svijesti bile nedefinisane. Bavim se društvenim naukama i pitanja nastanka svemira su mi u domenu "astronomije za početnike".
Ne vjerujem u svemoguće, puno dobrote i samilosti, biće koje je jednog dana, kad mu je bilo dosadno, stvorilo svemir i nas jadne u njemu. Da je imalo namjeru da nas stvori savršene, ne bi bilo svemoguće, jer to nismo. Da je htjelo da nas stvori ovakve manjkave, ne bi bilo puno dobrote i samilosti. Da mu je cilj da nas stavlja u iskušenja i kasnije nagradi ili kazni, zavisno od učinjenih dijela, onda... šta je poenta stvaranja ovog svijeta? Sistem eliminacije? Zar nije računao da su kreacije koje je stvorio pune mana, a u isto vrijeme pune inteligencije koju koriste za ostvarivanje svojih ciljeva? Ne mogu povjerovati da je svoje Objave izvršio na takav način da su u roku od mizernih par hiljada godina postale tako podložne različitim interpretacijama. Svaka monoteistička religija ima u svojim okvirima desetine različitih tumačenja Objava. I sve to u oko 4000 godina, što je u kosmičkim razmjerima treptaj oka.
Ne vjerujem u crno-bijele stvari. Mislim da je sve sačinjeno od bezbroj nijansi sivih. Svaki od nas oko 7 milijardi je toliko različit da je svako svrstavanje proizvod kulturološko-civilizacijsko-porodično-psiho- socijalnog uticaja. Zašto su, zaboga, onda vjernici tako jasno geografski podijeljeni? Zašto je vjerovanje toliko uvjetovano oštrinom zamahivanja mača predaka? Zar Stvoritelj nije mogao Objavu ravnomjernije rasporediti ovako malom Zemljom?
Bez uvrede vijernicima. Iznosim, dakle, lično mišljenje i ako se nekad nađem pred Božijim sudom zbog njega, neka gorim u paklu, ako je to propisana kazna.
Nemam pojma kako je nastao "život, svemir i sve ostalo".
Možda Deniken sa svojim teorijma o vanzemaljcima.
Možda "zvanična nauka" sa aminokiselinama.
Možda Objave sa Bogom i njegovom voljom.
Možda Daglas Adams sa miševima i superkompjuterom.
Ne bih da budem pretenciozan, ali nekako slutim da Ljudi to nikada neće ni saznati.

Sve mi je jasno sto si htio kazati , ali ovo boldirano mi moras objasniti ???
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#373

Post by Shoshana »

Zaista zanimljiv clanak, toplo preporucujem :)

http://www.mukto-mona.com/science/physi ... tegmark%22
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#374

Post by NIN »

Odlican clanak, a onome kome je mrsko citati evo jedan odlican dokumentarac na tu temu:

http://www.jonhs.net/freemovies/elegant ... ension.htm

Pozdrav...
ja71
Posts: 5444
Joined: 31/03/2006 14:45

#375 Re: ..

Post by ja71 »

Haqqani wrote:
hogshead wrote: Zašto su, zaboga, onda vjernici tako jasno geografski podijeljeni?
Sve mi je jasno sto si htio kazati , ali ovo boldirano mi moras objasniti ???
Ovo bi moglo na politiku skrenuti :-)
Post Reply