ČIN STVARANJA

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

muhi
Posts: 41
Joined: 27/11/2004 21:22
Location: Visoko City
Contact:

#326

Post by muhi »

Ali, uvijek sam se pitao kako misaoni sustav jednog vjernika da sebi objasniti i pojasniti ocigledno egzistiranje dinosaura u jednoj epohi zivota na planeti i naglo ''ukidanje'' istog!?!?
Pozdrav, da se i ja malo ukljucim ...
NIN, ne mogu da shvatim ovo tvoje pitanje samom sebi, mozda nisam citao sve ranije postove ili sam samo umoran..., uglavnom pojasni mi, jedva cekam da odgovorim...

NIN, ne znam zasto mi se na neki nacin izrugujes onom da su saznanja o evoluciji, i opcenito saznanja prilicno oskudna, za onim reaknim saznanjima, koje jos ne poznajemo. Cinjenica je da su strucnjaci prije stotinjak godina smatrali da nista ne moze letjeti, nista sto je, cini mi se, lakse od zraka, a danas smo svi svjedoci aviona...
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#327

Post by NIN »

muhi wrote:
Ali, uvijek sam se pitao kako misaoni sustav jednog vjernika da sebi objasniti i pojasniti ocigledno egzistiranje dinosaura u jednoj epohi zivota na planeti i naglo ''ukidanje'' istog!?!?
Pozdrav, da se i ja malo ukljucim ...
NIN, ne mogu da shvatim ovo tvoje pitanje samom sebi, mozda nisam citao sve ranije postove ili sam samo umoran..., uglavnom pojasni mi, jedva cekam da odgovorim...

NIN, ne znam zasto mi se na neki nacin izrugujes onom da su saznanja o evoluciji, i opcenito saznanja prilicno oskudna, za onim reaknim saznanjima, koje jos ne poznajemo. Cinjenica je da su strucnjaci prije stotinjak godina smatrali da nista ne moze letjeti, nista sto je, cini mi se, lakse od zraka, a danas smo svi svjedoci aviona...
Ne znam sta da ti pojasnim jer pitanje je kristlno jasno postavljeno.

Pozdrav...
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#328

Post by njonjica »

NIN wrote:Ali, uvijek sam se pitao kako misaoni sustav jednog vjernika da sebi objasniti i pojasniti ocigledno egzistiranje dinosaura u jednoj epohi zivota na planeti i naglo ''ukidanje'' istog!?!?
Hmm...mislim da je ovo pitanje vec ranije postavljano....ne sjecam se imena forumasa....
Samo se sjecam da niko nije znao odgovor. :roll:
Gost123
Posts: 457
Joined: 05/06/2006 12:03

#329

Post by Gost123 »

njonjica wrote:
NIN wrote:Ali, uvijek sam se pitao kako misaoni sustav jednog vjernika da sebi objasniti i pojasniti ocigledno egzistiranje dinosaura u jednoj epohi zivota na planeti i naglo ''ukidanje'' istog!?!?
Hmm...mislim da je ovo pitanje vec ranije postavljano....ne sjecam se imena forumasa....
Samo se sjecam da niko nije znao odgovor. :roll:
cudni su putevi gospodnji. mi ne mozemo znati logiku i planove onoga koji je stvorio logiku i sve ostalo na ovome svijetu. nas mozak je tako ogranicen u odnosu na njega da nema smisla postavljati takvo pitanje. nase znanje je tako ograniceno... itd. manje koristi razum a vise vjeru.

vidis koliko odgovora, samo moras vjerovati.
medjutim, ako u tebi postoji zelja za znanjem... ovakva ce ti objasnjenja biti plitka i jeftina...
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#330

Post by njonjica »

bUT....cinjenica JESTE da su recimo, ljudska cula prilicno nesavrsena, i imamo ih jako malo :D
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#331

Post by NIN »

njonjica wrote:bUT....cinjenica JESTE da su recimo, ljudska cula prilicno nesavrsena, i imamo ih jako malo :D
Bas zato sto su sublimirana intelektom! :)

Pozdrav...
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#332

Post by NIN »

Life's Building Blocks are Common in Space

NASA researchers have found that many of the basic building blocks for life here on Earth are common throughout the Universe. Using the Spitzer Space Telescope, the researchers observed that complex organic molecules called polycyclic aromatic hydrocarbons (PAHs) are everywhere they looked: in the Milky Way and in the most distant observable galaxies. Most of these molecules contain nitrogen, which is the key requirement for life.

http://www.universetoday.com/am/publish ... ommon.html

Life's ingredients found in early universe

The molecular building blocks of life had already formed by the time the universe was only a quarter of its present age, new observations by NASA's Spitzer Space Telescope reveal. The research bolsters the case for extraterrestrial life and may shed light on the nature of galaxies in the early universe.

http://www.newscientistspace.com/article.ns?id=dn7754

Pozdrav...
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#333

Post by NIN »

Evo jedna friska:

Spitzer Spots Building Blocks of Life in Supernova Remnant

July 14, 2006

In 1987 a massive star exploded in a neighboring galaxy, an event called a supernova. It was the closest supernova to Earth since the invention of the telescope centuries ago. Now, a team using the Spitzer Space Telescope and the 8-meter Gemini South infrared telescope in Chile have probed the supernova remnant and found the building blocks of rocky planets and all living creatures.

Image

http://www.spitzer.caltech.edu/Media/ha ... /20060714/

...i jos nesto...

http://www.space.com/scienceastronomy/0 ... locks.html

Pozdrav...
Gost123
Posts: 457
Joined: 05/06/2006 12:03

#335

Post by Gost123 »

joj vatrogasac... joj...
pise :".... a stvorili smo gvožđe, u kome je velika snaga i koje ljudima koristi..."

i dolje kilometar teksta koji nema nikakve veze s ovim citatom... astronomsko natezanje...
nevjerojatno... sto vise citam ovakvih stvari, ma ne mogu vjerovati da svi muslimani ovako gledaju na kuran i "vide" u njemu sve ovo sto se navodi na raznim stranicama...

ima li ijedan musliman koji ce reci da je ovo stvarno previse i da je kontraproduktivno?
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#336

Post by vatrogasac »

Gost123 wrote:
joj vatrogasac... joj...
pise :".... a stvorili smo gvožđe, u kome je velika snaga i koje ljudima koristi..."

i dolje kilometar teksta koji nema nikakve veze s ovim citatom... astronomsko natezanje...
...de pokušaj izvući poentu na ovoj stranici....odskrolaj na kraj.....

http://www.quranm.multicom.ba/mlivomustafa.htm
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#337

Post by NIN »

vatrogasac wrote:
Gost123 wrote:
joj vatrogasac... joj...
pise :".... a stvorili smo gvožđe, u kome je velika snaga i koje ljudima koristi..."

i dolje kilometar teksta koji nema nikakve veze s ovim citatom... astronomsko natezanje...
...de pokušaj izvući poentu na ovoj stranici....odskrolaj na kraj.....

http://www.quranm.multicom.ba/mlivomustafa.htm
Svaki komentar je suvisan. Traziti dokaze u ferumu! - :-) ...

Da li se u knjizi spominju i ostali elementi osim feruma, kako Stvoritelj sam kaze, kao veoma snazan "metal" i koji je od velike koristi covjecanstvu?! (...ne znam da li bi sami shvatili citirano?!...)

...recimo helij ili, vodik kao najelementarniji element u Univerzumu??...

Moja intencija na koju je replicirano je bila da pokazem da zivot nije neobican i rijedak fenomen u Svemiru, tj. da opovrgnem homocentricnost koju doticne religije toliko tvrdoglavo propagiraju.

(..nemoj samo onaj ajet gdje se kaze nesto kao "stvorili smo svjetove...", jer objektivno gledajuci on dokazuje NISTA jer ljudsko poimanje svijeta je vrlo diskutabilno i interpretativno.)

Istina je da ovakvi "pokusaji" u dokazivanju autenticnosti Bozije rijeci kroz prizmu astro-fizikalnih otkrica i dostignuca samo kontraproduktivno doprinose i vjernicima jer ih zbunjuju i empiristima jer ih nasmijavaju. Vas fundament je SRCE a ne fizika.
Mada i za to postoji psihologija, al' necemo sada o tome.

Pozdrav...
dripac
Posts: 374
Joined: 05/10/2005 09:22

#338

Post by dripac »

Gost123 wrote:
njonjica wrote:
NIN wrote:Ali, uvijek sam se pitao kako misaoni sustav jednog vjernika da sebi objasniti i pojasniti ocigledno egzistiranje dinosaura u jednoj epohi zivota na planeti i naglo ''ukidanje'' istog!?!?
Hmm...mislim da je ovo pitanje vec ranije postavljano....ne sjecam se imena forumasa....
Samo se sjecam da niko nije znao odgovor. :roll:
cudni su putevi gospodnji. mi ne mozemo znati logiku i planove onoga koji je stvorio logiku i sve ostalo na ovome svijetu. nas mozak je tako ogranicen u odnosu na njega da nema smisla postavljati takvo pitanje. nase znanje je tako ograniceno... itd. manje koristi razum a vise vjeru.

vidis koliko odgovora, samo moras vjerovati.
medjutim, ako u tebi postoji zelja za znanjem... ovakva ce ti objasnjenja biti plitka i jeftina...
Od ovakvih se odgovora redovno naježim. Tvoj odgovor je plitak i jeftin.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#339

Post by vatrogasac »

NIN wrote: Istina je da ovakvi "pokusaji" u dokazivanju autenticnosti Bozije rijeci kroz prizmu astro-fizikalnih otkrica i dostignuca samo kontraproduktivno doprinose i vjernicima jer ih zbunjuju i empiristima jer ih nasmijavaju. Vas fundament je SRCE a ne fizika.
Mada i za to postoji psihologija, al' necemo sada o tome.

Pozdrav...
.....često se komentari pišu da bi obezvrijedilo po svaku cijenu.....ne uklapa se u princip identifikacije sa autorom zbog drugačijeg pogleda na svijet....za psihologiju....
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#340

Post by NIN »

vatrogasac wrote:
NIN wrote: Istina je da ovakvi "pokusaji" u dokazivanju autenticnosti Bozije rijeci kroz prizmu astro-fizikalnih otkrica i dostignuca samo kontraproduktivno doprinose i vjernicima jer ih zbunjuju i empiristima jer ih nasmijavaju. Vas fundament je SRCE a ne fizika.
Mada i za to postoji psihologija, al' necemo sada o tome.

Pozdrav...
.....često se komentari pišu da bi obezvrijedilo po svaku cijenu.....ne uklapa se u princip identifikacije sa autorom zbog drugačijeg pogleda na svijet....za psihologiju....
Ostavi psihologiju postrance, necemo sada o njoj.

Pozdrav...
Gost123
Posts: 457
Joined: 05/06/2006 12:03

#341

Post by Gost123 »

vatrogasac wrote: ...de pokušaj izvući poentu na ovoj stranici....odskrolaj na kraj.....

http://www.quranm.multicom.ba/mlivomustafa.htm
“I spustili smo gvožđe - u njemu je sila zestoka i koristi za ljude - ....”
(Kur’an, 57:25)

i na osnovu boldiranog teksta, 3 rijeci, autor razvija pricu o formiranju planeta zemlje, o supernovi, maglicama, protonima, elektronima itd.

vatrogasac... ma daj...
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#342

Post by vatrogasac »

Gost123 wrote: “I spustili smo gvožđe - u njemu je sila zestoka i koristi za ljude - ....”
(Kur’an, 57:25)

i na osnovu boldiranog teksta, 3 rijeci, autor razvija pricu o formiranju planeta zemlje, o supernovi, maglicama, protonima, elektronima itd.

vatrogasac... ma daj...
...to...spustili smo....je zbunjivalo one koji su čitali Kur'an dok nisu našli objašnjenje koje nudi nauka, a gdje se ne može zaobići supernova.....šta tebe zbunjuje....
Gost123
Posts: 457
Joined: 05/06/2006 12:03

#343

Post by Gost123 »

vatrogasac wrote:
Gost123 wrote: “I spustili smo gvožđe - u njemu je sila zestoka i koristi za ljude - ....”
(Kur’an, 57:25)

i na osnovu boldiranog teksta, 3 rijeci, autor razvija pricu o formiranju planeta zemlje, o supernovi, maglicama, protonima, elektronima itd.

vatrogasac... ma daj...
...to...spustili smo....je zbunjivalo one koji su čitali Kur'an dok nisu našli objašnjenje koje nudi nauka, a gdje se ne može zaobići supernova.....šta tebe zbunjuje....
http://www.bemuf.org/kuran/index.php?view_sura=57
evo cijela sura. nikakve veze tekst sa formiranjem zemlje, supernovama, teskim, lakim elementima itd. a tamo u komentaru inzenjenjera mustafe milijun i jedna stvar o svemu i svacemu: formiranje planeta, zeljezo u svemiru, sunce, maglice, tezi-laksi elementi, elektroni,neutroni, supernova i silicij, crne rupe....

apsolutno nikakve veze s onim: "spustili smo gvozdje".

e to ti je astronomsko natezanje pomnozeno 28 puta sa brzinom svjetlosti. tragikomicno...
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#344

Post by vatrogasac »

Gost123 wrote:
http://www.bemuf.org/kuran/index.php?view_sura=57
evo cijela sura. nikakve veze tekst sa formiranjem zemlje, supernovama, teskim, lakim elementima itd.
....za to tumačenje prevoda Kur'ana dobio si ovaj link....

http://islam.dzemat.org/modules.php?nam ... e&sid=1037

...pa si bio nezadovoljan.....nudim ti pojašnjenje Mlivinim tumačenjem njegovog prevoda....

http://2muslims.com/directory/Quran/tra ... an/57.html

....i opet si nezadovoljan, mada je suština u oba tumačenja ista....bilo spušteno ili stvoreno....
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#345

Post by danas »

Gost123 wrote: “I spustili smo gvožđe - u njemu je sila zestoka i koristi za ljude - ....”
(Kur’an, 57:25)

i na osnovu boldiranog teksta, 3 rijeci, autor razvija pricu o formiranju planeta zemlje, o supernovi, maglicama, protonima, elektronima itd.
suti, dobro si proso... :D
neki dan nam je jedan dokazivao kako kuran jasno i glasno kaze da pluton nije planeta... jer je jusuf sanjao 11 planeta... :-)

tobi jarabi... :-) :D dokle je doslo da ja moram kuran branit... :D
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#346

Post by NIN »

danas wrote:
Gost123 wrote: “I spustili smo gvožđe - u njemu je sila zestoka i koristi za ljude - ....”
(Kur’an, 57:25)

i na osnovu boldiranog teksta, 3 rijeci, autor razvija pricu o formiranju planeta zemlje, o supernovi, maglicama, protonima, elektronima itd.
suti, dobro si proso... :D
neki dan nam je jedan dokazivao kako kuran jasno i glasno kaze da pluton nije planeta... jer je jusuf sanjao 11 planeta... :-)

tobi jarabi... :-) :D dokle je doslo da ja moram kuran branit... :D
Znaci, Jusuf sanjao jedanaest planeta!?

Hajde dobro, ali mi nije jasno kako knjiga negira pluton kao planet implicirajuci Jusufov san sa jedanaest planeta kada znamo da je Pluton bio tek deveta do neki dan?

Pozdrav...
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#347

Post by vatrogasac »

Već prvog dana zasedanje podnesen je predlog koji je s pono interesovanja dočekan, a koji je, kako se i moglo očekivati, izazvao burne reakcije. Po tom predlogu planeta je telo prečnika 800 ili više kilometara, koje ima dovoljno veliku masu da se pod dejstvom sopstvene gravitacije formira u (približno) sferni oblik. Po tom predlogu porodica planeta Sunčevog sistem bi narasla od devet na dvanaest (taj broj bi se vremenom povećavao sa daljim otkrivanjem tela koja zadovoljavaju navedene kriterijume), a nove planete bi bile Ceres (oko 950 km, koji je do sada klasifikovan kao asteroid), Haron (od sada satelit Plutona, a status planete bi zaslužio time što se zajednička tačka okretanja njega i Plutona nalazi izvan Plutona / Mesec i Zemlja se okreću oko zajedničke tačke, baricentra, koja se nalazi unutar Zemljine kugle/) i 2003 UB 313, telo koje još nije dobilo zvanično ime.

Stoga je na sednici Divizije III (telo MAU zaduženo za pripremu rezolucije o definisanju planeta) donesen novi predlog po kome bi Sunčev sistem imao samo osam planeta – sve dosadašnje, ali bez Plutona koji bi zajedno sa drugim sličnim velikim telima formirao posebnu kategoriju nebeskih tela za koja su su nuđeni razni nazivi: patuljaste planete, plutonska tela, plutonidi itd.

http://www.astronomija.co.yu/suncsist/p ... netaSs.htm
...to ovisi o grupi ljudi šta je planeta....možda sutra dođe druga grupa pa kaže da ova predhodna nije imala pravo....
Last edited by vatrogasac on 26/08/2006 18:05, edited 1 time in total.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#348

Post by danas »

sta mene pitas, nisam ja kuran tumacila... :D :D :D
tajpi haqqana, on je expert :-) kako za kuran tako i za astronomiju izgleda :D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#349

Post by danas »

vatrogasac wrote: ...to ovisi o grupi ljudi šta je planeta....možda sutra dođe druga grupa pa kaže da ova predhodna nije imala pravo....
da, tacno tako...
ALI :D za razliku od nesavrsenih ljudi, u kuranu je UVIJEK pisalo da pluton nije planeta, jel' tako avicena ahbabu moj :D :D :D

samo mi slijepci to ne vidimo... :-) :-) :-)
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#350

Post by NIN »

vatrogasac wrote:...to ovisi o grupi ljudi šta je planeta....možda sutra dođe druga grupa pa kaže da ova predhodna nije imala pravo....
U tom slucaju cemo imati vise od jedanaest!

Pozdrav...
Post Reply