Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#2851 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by Oticon »

Han_Solo wrote:Pozdrav svima :)

Ne znam o kojoj tačno feferoni je riječ pa vas molim da mi pomognete u identifikaciji iste.
Little Elf ili Etna
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2852 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by triconja »

triconja wrote:
zippoo87 wrote:nisam nista ni trazio po trznim centrima a ako ne nadjem grijac ili bude skup,ima opcija sijalica
nesto cu izmuljati vec,improvizovati
narucio sam sa neta digitalni termometar,da mogu pratiti temperaturu i vlaznost
:thumbup:
Jesi li sta napravio?
zippoo87
Posts: 15608
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2853 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

triconja wrote:
triconja wrote:
zippoo87 wrote:nisam nista ni trazio po trznim centrima a ako ne nadjem grijac ili bude skup,ima opcija sijalica
nesto cu izmuljati vec,improvizovati
narucio sam sa neta digitalni termometar,da mogu pratiti temperaturu i vlaznost
:thumbup:
Jesi li sta napravio?
jesam...
htio napisati post i zaboravio...posadjeno 13.3.2018.
napravio sam neku improvizaciju,ali moram to jos doraditi...dodati jos jedan sloj najlona ili kupiti deblji
takodjer moram ubaciti jacu sijalicu....ali to je lahko...sada sa dvije sijalice (60 i 100 w),one sa niti,tesline...i sa ovim tankim najlonom imam temperaturu malo ispod 23 stepena
evo par slika ,malo je i smijesno haha ali funkcionise :D
btw.posadio sam 14-15 kutija sa 104 rupe...pa valjda bude a kasnije cu mozda jos posaditi,kada otopli
sve su tabasco...od drugih sorti sam odustao

Image

Image

Image
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2854 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by triconja »

zippoo87 wrote:
triconja wrote: Jesi li sta napravio?
jesam...
htio napisati post i zaboravio...posadjeno 13.3.2018.
napravio sam neku improvizaciju,ali moram to jos doraditi...dodati jos jedan sloj najlona ili kupiti deblji
takodjer moram ubaciti jacu sijalicu....ali to je lahko...sada sa dvije sijalice (60 i 100 w),one sa niti,tesline...i sa ovim tankim najlonom imam temperaturu malo ispod 23 stepena
evo par slika ,malo je i smijesno haha ali funkcionise :D
btw.posadio sam 14-15 kutija sa 104 rupe...pa valjda bude a kasnije cu mozda jos posaditi,kada otopli
sve su tabasco...od drugih sorti sam odustao

Image

Image

Image
Dobro je :D :thumbup:
zippoo87
Posts: 15608
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2855 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

hah ma bitno je da funkcionise :D
trazio ja neke grijace,kao za zivotinje one dekice ili tako nesto i nema sanse nista naci kod nas
gledao one grijane podmetace za auto...ono em skupo em izgleda ruzno i ne znam koliko je funkcionalno
ovdje cu mozda ubaciti jos jednu sijalicu,neka budu tri po 100 w i ima da nabije temeperaturu barem oko 26-27 stepeni...sto mislim da je dovoljno
jos ovih par dana ce biti nize temperature a kasnije ce i temperatura da ide gore ,pa ce i u ovom cudu biti vece temperature

ispod sam stavio vunenu jamboliju i nekoliko slojeva najlona :D
imam puno ovih stiropor kutija,inace bi ja napravio pravi grow box ali za ovu kolicinu bi me to kostalo ko svetog Petra kajgana :D

nego,svakih koliko je preporucljivo zalijevati ovu rasadu,ovako ispod najlona ?
ispod je velika vlaznost,pa sporije se isusuje ali opet ne znam kada je preporuceno zalijevanje
zippoo87
Posts: 15608
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2856 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

update

sa dvije sijalice od 100W,temeperatura se digla na skoro 25 stepeni...mislim da je to i dovoljna temperatura za klijanje...jer je konstantna
cijela soba se ugrijala,kao da ima radijator u sobi :D
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2857 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by triconja »

zippoo87 wrote:hah ma bitno je da funkcionise :D
trazio ja neke grijace,kao za zivotinje one dekice ili tako nesto i nema sanse nista naci kod nas
gledao one grijane podmetace za auto...ono em skupo em izgleda ruzno i ne znam koliko je funkcionalno
ovdje cu mozda ubaciti jos jednu sijalicu,neka budu tri po 100 w i ima da nabije temeperaturu barem oko 26-27 stepeni...sto mislim da je dovoljno
jos ovih par dana ce biti nize temperature a kasnije ce i temperatura da ide gore ,pa ce i u ovom cudu biti vece temperature

ispod sam stavio vunenu jamboliju i nekoliko slojeva najlona :D
imam puno ovih stiropor kutija,inace bi ja napravio pravi grow box ali za ovu kolicinu bi me to kostalo ko svetog Petra kajgana :D

nego,svakih koliko je preporucljivo zalijevati ovu rasadu,ovako ispod najlona ?
ispod je velika vlaznost,pa sporije se isusuje ali opet ne znam kada je preporuceno zalijevanje
To ti ne bih znao odgovorit jer nisam nikad toliko precizno ganjo zalijevanje. Ako budes dosta vode koristio moze korijen otic i neke gljivice da se pocnu razvijat a ako budes premalo onda moze usporit sam rast biljke. To ces morat sam skontat :thumbup:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2858 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by triconja »

zippoo87 wrote:update

sa dvije sijalice od 100W,temeperatura se digla na skoro 25 stepeni...mislim da je to i dovoljna temperatura za klijanje...jer je konstantna
cijela soba se ugrijala,kao da ima radijator u sobi :D
Evo nesto korisno sta mozes procitat
http://thepepperseed.com/growing-pepper ... er-plants/
https://spicesontheweb.co.uk/watering-chilli-plants
zippoo87
Posts: 15608
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2859 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

ubacio sam jos jednu sijalicu od 100W,tako da sada rade dvije po 100W i cijela soba je topla na nekih 23-24 stepena a ispod najlona je skoro 25 stepeni sada
mislim da je to dovoljna temperatura da proklija i niknu sadnice

sto se zalijevanja tice,velika je vlaznost ispod najlona,niz najlon cure kapi i ne vjerujem da ce trebati sada puno zalijevati...ali cu provjeravati svakako
znam da ne treba previse vode,jer moze sjeme i struhnuti od vlage...pa necu pretjerivati
zippoo87
Posts: 15608
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2860 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

update
sada sam otrkio svoj "sator" i tabasco je vec poceo nicati iz zemlje
nema ni 6 dana kako su posadjene ,utorak navecer posadio a kroz 2 dana stavio ispod najlona

morao sam i zaliti jedan dio...sijalice su mi bile previse blizu i isusile su zemlju...sada sam ih podigao vislje

ono sto me zanima,koje mi sijalice preporucujete za svjetlost,da biljke mogu rasti ,iako su pored velikog prozora,mora im se ubaciti i vjestacka svjetlost

da li u opticaj dolaze LED sijalice,mogu li biljke primati tu svjetlost ?
ili da uzmem one "stedne"...sta mi je bolje

nisam do sada nikada uzgajao u vjestackim uslovima...pa moram pitati :D

p.s. nije valjda ova tema spala na dva slova...na triconju i mene :D
User avatar
holowey
Posts: 8433
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#2861 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by holowey »

zippoo87 wrote:
probaj sa neonkama za akvarijsko bilje, one imaju specificnu toplotu svjetla koja podstice rast i bujanje bilja
zippoo87
Posts: 15608
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2862 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

holowey wrote:
zippoo87 wrote:
probaj sa neonkama za akvarijsko bilje, one imaju specificnu toplotu svjetla koja podstice rast i bujanje bilja
ma treba mi vise svjetiljki,necu da se plaHo trosim...vidim da ljudi stavljaju one "stedne",uvrnute
valjda mogu i one,mada nisu ni one jeftine...danas gledam cijene...7-10 KM
zippoo87
Posts: 15608
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2863 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

"izvirili smo iz zemlje...sada nastavljamo put prema suncu ":D
8 dana od sadnje

Image

Image

Image

Image
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2864 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by triconja »

zippoo87 wrote:update
sada sam otrkio svoj "sator" i tabasco je vec poceo nicati iz zemlje
nema ni 6 dana kako su posadjene ,utorak navecer posadio a kroz 2 dana stavio ispod najlona

morao sam i zaliti jedan dio...sijalice su mi bile previse blizu i isusile su zemlju...sada sam ih podigao vislje

ono sto me zanima,koje mi sijalice preporucujete za svjetlost,da biljke mogu rasti ,iako su pored velikog prozora,mora im se ubaciti i vjestacka svjetlost

da li u opticaj dolaze LED sijalice,mogu li biljke primati tu svjetlost ?
ili da uzmem one "stedne"...sta mi je bolje

nisam do sada nikada uzgajao u vjestackim uslovima...pa moram pitati :D

p.s. nije valjda ova tema spala na dva slova...na triconju i mene :D
Pusti ba, sve je ovo fina gradska raja koja u zivotu nije vidjela motike :lol:
https://rgjhydroponics.weebly.com/glow- ... ction.html
https://www.hydroponics-simplified.com/ ... ights.html
http://www.fullbloomhydroponics.net/hyd ... t-hid-led/

Jaro, valja se opet kupovat "specijalizirane" "sijalice" i bacat se u trosak :D
User avatar
holowey
Posts: 8433
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#2865 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by holowey »

triconja wrote: Pusti ba, sve je ovo fina gradska raja koja u zivotu nije vidjela motike :lol:
najsladji je rucak iz svoje basce...a basci i u gradu ima, uvijek bilo i bice...
zippoo87
Posts: 15608
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2866 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

update
biljke napreduju
moj tabasco je sav nikao...sto je htjelo niknuti...klijavost mi je odlicna...odokativno nekih 95%
biljke napreduju ali se okrecu prema prirdonoj svjetlosti...sada moram osigurati sto vise vjestackog svjetla...danas-sutra moram otici i vidjeti sta ima u ponudi...mozda da idem na LED one duge,ako ne bude skupo previse
ubacio sam sada i jednu cfl sijalicu...pa cu vidjeti do sutra kakva ce biti temperatura sa jednom cfl i jednom obicnom od 100W
do sada sam imao 23-24 stepena unutar najlona i odlicno se biljke razvijaju na toj temperaturi
evo par slika
i jos jedno pitanje...imam 7-8 sadnica habanera i caroline reaper ali su se izduzile ali i one napreduju...da li je sada ok vrijeme da presadim u vecu posudu i da ih stavim dublje u zemlju,da ojacaju i da se ne izduzuju toliko ?

Image

Image

Image
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2867 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by triconja »

zippoo87 wrote:update
biljke napreduju
moj tabasco je sav nikao...sto je htjelo niknuti...klijavost mi je odlicna...odokativno nekih 95%
biljke napreduju ali se okrecu prema prirdonoj svjetlosti...sada moram osigurati sto vise vjestackog svjetla...danas-sutra moram otici i vidjeti sta ima u ponudi...mozda da idem na LED one duge,ako ne bude skupo previse
ubacio sam sada i jednu cfl sijalicu...pa cu vidjeti do sutra kakva ce biti temperatura sa jednom cfl i jednom obicnom od 100W
do sada sam imao 23-24 stepena unutar najlona i odlicno se biljke razvijaju na toj temperaturi
evo par slika
i jos jedno pitanje...imam 7-8 sadnica habanera i caroline reaper ali su se izduzile ali i one napreduju...da li je sada ok vrijeme da presadim u vecu posudu i da ih stavim dublje u zemlju,da ojacaju i da se ne izduzuju toliko ?
Kolike su? Koliko je listova otvorenih? Mozes li slikat?
zippoo87
Posts: 15608
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2868 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

vec sam ih presadio...
tacnije habanero sam presadio u one vece saksijice,sada su mi bile u casicama od pola deca pa su morale ici u vece
carolinu reaper samo ostavio u tim malim casicama,jer osjetno sporije napreduje od habanera i nisam ih smio dirati
u biti imaju dva lista tek a korijen se tek poceo razvijati i pustati sitne dlacice

evo stavio sam i njih gore pod najlon i stavio u zemlju da vire neka 2 cm...nadam se da ce im biti dobro pod najlonom :D
imam 8 habanera i 4 caroline...valjda ne stradaju tokom sezone

jos moram posijati stotinjak jalapena i to je to :D
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2869 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by triconja »

zippoo87 wrote:vec sam ih presadio...
tacnije habanero sam presadio u one vece saksijice,sada su mi bile u casicama od pola deca pa su morale ici u vece
carolinu reaper samo ostavio u tim malim casicama,jer osjetno sporije napreduje od habanera i nisam ih smio dirati
u biti imaju dva lista tek a korijen se tek poceo razvijati i pustati sitne dlacice

evo stavio sam i njih gore pod najlon i stavio u zemlju da vire neka 2 cm...nadam se da ce im biti dobro pod najlonom :D
imam 8 habanera i 4 caroline...valjda ne stradaju tokom sezone

jos moram posijati stotinjak jalapena i to je to :D
Na to mislis, ja mislio ti ono sa slika presadjivao :lol:. Ja kad sam uzgajao tako to gledao sam da zadnji stadij bude casa i da su jedno oko 5 centi (sto vise to bolje) i onda presadjivao u plastenik.

E i jos nesto, kad presadjujes ono sto je preraslo nikad ne runi supstrat oko korijena, nego ono premjesti u vecu posudu i dodaj vise zemlje. Korijen je osjetljiv kad se puno presadjuje i moze dovesti do nepravilnog razvoja biljke.
zippoo87
Posts: 15608
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2870 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

triconja wrote:
zippoo87 wrote:vec sam ih presadio...
tacnije habanero sam presadio u one vece saksijice,sada su mi bile u casicama od pola deca pa su morale ici u vece
carolinu reaper samo ostavio u tim malim casicama,jer osjetno sporije napreduje od habanera i nisam ih smio dirati
u biti imaju dva lista tek a korijen se tek poceo razvijati i pustati sitne dlacice

evo stavio sam i njih gore pod najlon i stavio u zemlju da vire neka 2 cm...nadam se da ce im biti dobro pod najlonom :D
imam 8 habanera i 4 caroline...valjda ne stradaju tokom sezone

jos moram posijati stotinjak jalapena i to je to :D
Na to mislis, ja mislio ti ono sa slika presadjivao :lol:. Ja kad sam uzgajao tako to gledao sam da zadnji stadij bude casa i da su jedno oko 5 centi (sto vise to bolje) i onda presadjivao u plastenik.

E i jos nesto, kad presadjujes ono sto je preraslo nikad ne runi supstrat oko korijena, nego ono premjesti u vecu posudu i dodaj vise zemlje. Korijen je osjetljiv kad se puno presadjuje i moze dovesti do nepravilnog razvoja biljke.
cuj ono sa slike presadjivao...ti bas amater :D
sto se tice ovog zadnjeg pasusa...znam ja to sve...naravno da ne treba skidati zemlju...samo prebaciti u vecu posudu i dodati novi supstrat ili zemlju
zippoo87
Posts: 15608
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2871 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

update
danas nisam radio pa sam imao vremena pozabaviti se chilijima
napravio sam kablo i spojio jos dvije LED sijalice po 11 W...sada imam ukupno 4 sijalice ispod najlona
dvije po 100w da griju i dvije LED...nadam se da ce im sada biti dovoljno svjetla i da se nece izduzivati previse
eto imate slike izbliza...sta mislite je li to puno izduzeno ?
vec su poceli treci a negdje i cetvrti listici,znaci napreduju a i habanero se primio i ima po 4 listica vec

btw.posijao sam i 100 komada jalapena danas i stavio pod najlon...trebalo bi niknuti :D
evo nekoliko slikica

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2872 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by triconja »

zippoo87 wrote:update
danas nisam radio pa sam imao vremena pozabaviti se chilijima
napravio sam kablo i spojio jos dvije LED sijalice po 11 W...sada imam ukupno 4 sijalice ispod najlona
dvije po 100w da griju i dvije LED...nadam se da ce im sada biti dovoljno svjetla i da se nece izduzivati previse
eto imate slike izbliza...sta mislite je li to puno izduzeno ?
vec su poceli treci a negdje i cetvrti listici,znaci napreduju a i habanero se primio i ima po 4 listica vec

btw.posijao sam i 100 komada jalapena danas i stavio pod najlon...trebalo bi niknuti :D
evo nekoliko slikica
Jaro dobro izgleda pravo :lol: :thumbup:

Jos koji dan i vakat da se u casice prebacuje.

edit: te sto su napredne bi trebao presaditi sto prije jer se i treba negdje oko 2-3 lista presadjivati. Ne valja kad puno izraste u tom pocetnom supstratu, korijen se ne rasiri fino a to moze imat svakakvih nepredvidljivih posljedica, kao prvo kad budes zalivo kap po kap i stavljao kristalone nece dobro apsorbovat i tako to.

To bi trebao presaditi eventualno najkasnije do u subotu jer vidim da ima nekih koje su pravo dobro razvijene a i manje razvijenih, negdje kao citava gornja polovica je dobro razvijena a donja jos nije. Gornju presadi sto prije a donju mozes i sacekati malo (do subote) :thumbup:
zippoo87
Posts: 15608
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2873 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

ma necu ih presadjivati jos,ni blizu...ove su vec pikirane,tj. izdvojene,sta cu ih presadjivati i koje casice...mislis da cu kupovati 1500 casica hahah
plus nemam ih gdje ni presaditi...pa ima 1300 + komada...nije to 100 sadnica,da mozes sa njima kako hoces
ovo je sada sve improvizacija,jer nije isto baratati sa nekoliko desetaka i hiljadu plus

a sve i da imam gdje presaditi,ne bi ih jos presadjivao,rano je,korijen se tek poceo razvijati a sto se supstrata tice,ovo je poseban supststrat zemlje,nije ona klasicna...nego namjenska za rasade...puno je sitnija i gusca,nije rastresita kao ona obicna zemlja za cvijeca...tako da ima ona u sebi hrane dovoljno za jos neki period

kod mene jos zemlja na njivi nije ni uzorana a kamoli isfrezano,pa da imam gdje napraviti mali plastenik a opet i temperature su niske jos uvijek...necu da rizikujem...radije neka uspore rast malo,nego ih iznijeti vani i da ih mraz pokosi sve redom
jedino sto mene brine je to sto se mogu izduziti a to ne bi volio ali dzaba,opet nemam gdje sa njima vani
mislio sam da ih nisam prerano posadio a izgleda da ipak i jesam...sa ovim ne treba zuriti ali eto,kontam da se osiguram a jos cu posaditi par stotina kada otopli,neka ima rasada :D
User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#2874 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by Capsicum »

Ja sam ove godine malo kasnije zasadio paprike... Jednostavno sam imao neki feeling da jos nije zima gotova i fakat je tako i bilo. Ranijih godina sam sijao uvijek na 1. mart. Helem nakanio sam se tek kad je ovaj zadnji snijeg pao. Sad tek izlaze iz zemlje. Ne brinem zbog kasnjenja puno, sustignu to papricice brzo kad ima dosta svjetla i kad je temperatura odgovarajuca.
-Spiridon-
Posts: 305
Joined: 10/05/2014 21:06
Location: Slovenija

#2875 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by -Spiridon- »

zippoo87 wrote:ma necu ih presadjivati jos,ni blizu...ove su vec pikirane,tj. izdvojene,sta cu ih presadjivati i koje casice...mislis da cu kupovati 1500 casica hahah
plus nemam ih gdje ni presaditi...pa ima 1300 + komada...nije to 100 sadnica,da mozes sa njima kako hoces
ovo je sada sve improvizacija,jer nije isto baratati sa nekoliko desetaka i hiljadu plus

a sve i da imam gdje presaditi,ne bi ih jos presadjivao,rano je,korijen se tek poceo razvijati a sto se supstrata tice,ovo je poseban supststrat zemlje,nije ona klasicna...nego namjenska za rasade...puno je sitnija i gusca,nije rastresita kao ona obicna zemlja za cvijeca...tako da ima ona u sebi hrane dovoljno za jos neki period

kod mene jos zemlja na njivi nije ni uzorana a kamoli isfrezano,pa da imam gdje napraviti mali plastenik a opet i temperature su niske jos uvijek...necu da rizikujem...radije neka uspore rast malo,nego ih iznijeti vani i da ih mraz pokosi sve redom
jedino sto mene brine je to sto se mogu izduziti a to ne bi volio ali dzaba,opet nemam gdje sa njima vani
mislio sam da ih nisam prerano posadio a izgleda da ipak i jesam...sa ovim ne treba zuriti ali eto,kontam da se osiguram a jos cu posaditi par stotina kada otopli,neka ima rasada :D
zippoo87 wrote:ma necu ih presadjivati jos,ni blizu...ove su vec pikirane,tj. izdvojene,sta cu ih presadjivati i koje casice...mislis da cu kupovati 1500 casica hahah
plus nemam ih gdje ni presaditi...pa ima 1300 + komada...nije to 100 sadnica,da mozes sa njima kako hoces
ovo je sada sve improvizacija,jer nije isto baratati sa nekoliko desetaka i hiljadu plus

a sve i da imam gdje presaditi,ne bi ih jos presadjivao,rano je,korijen se tek poceo razvijati a sto se supstrata tice,ovo je poseban supststrat zemlje,nije ona klasicna...nego namjenska za rasade...puno je sitnija i gusca,nije rastresita kao ona obicna zemlja za cvijeca...tako da ima ona u sebi hrane dovoljno za jos neki period

kod mene jos zemlja na njivi nije ni uzorana a kamoli isfrezano,pa da imam gdje napraviti mali plastenik a opet i temperature su niske jos uvijek...necu da rizikujem...radije neka uspore rast malo,nego ih iznijeti vani i da ih mraz pokosi sve redom
jedino sto mene brine je to sto se mogu izduziti a to ne bi volio ali dzaba,opet nemam gdje sa njima vani
mislio sam da ih nisam prerano posadio a izgleda da ipak i jesam...sa ovim ne treba zuriti ali eto,kontam da se osiguram a jos cu posaditi par stotina kada otopli,neka ima rasada :D
Namjenska zemlja za rasade... Ona je vrlo preporučiva (iako relativno skupa!), ali treba voditi brigu, da je u njoj malo prihrane, odnosno samo za oko 14 dana. Ja sam ove godine koristio namjensku zemlju firme Gardenia, koja se iskazala kao veoma škrta sa prihranom. Iznikle biljke mi nisu nikud rasle pa sam ih morao dodatno prihraniti, da sam ih dovoljno podstakao u rasti primljernoj za pikiranje. Zaostale su mi za najmanje tri nedelje... Prošle godine sam koristio namjensku zemlju firme Cvetal i ona je bila sasvim OK što se hranljivosti tiče.
Post Reply