Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#2826 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by manijak1 »

Nadam se da ćemo uspjeti zajedno da pomognemo mojoj biljčici
Imam skoro pa iste :D samo moji su plodovi na jednom leglu veći a na drugom manji.
ovo je čili ....meksički ...pravi .tako mi rekao tip koji je meni dao.
Ti možeš obzirom na veličinu saksije staviti tri do pet u krug tako se i sami čuvaju od napasnika , dakle od ove jedne osušiš sjeme i ponovo ga zadaš u reprodukciju.
Listovi sada žute i otpadaju na stabljici će se pojaviti novi izdanci , iste bez ovih čahura samo u zemlju stavljaj.....praviš vlastiti humus .I odstrani paukove iili pauka , čim imaju čahuru .
S vodom je ispravno , i eto i ja sam poluamater.
Vidim da ih pažljivo bereš :D ja dio ostavim da se osuši, odvojim poneko sjeme (u košpama je najveća ljutina :D )ostalo izrežem svježe na sitno i sve zajedno poslije prebacim u kotany mlinčić , ama :D :D ide uz sva jela u umjerenoj količini i svakako u kečap , majonezu , puter s peršunom i čilijem :D prepravim.
Eto , uništi te napasnike od pauka :D i kad ti dođe pitar u posjetu krišom mu više čilija stavi :D :D
User avatar
Kaligrafija
Posts: 3883
Joined: 24/12/2010 11:37
Location: Lociranje u tijeku...

#2827 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by Kaligrafija »

Zna li neko koja je vrsta paprike ili feferona, koja izgleda kao cvijet, tj. ima oblik cvijeta...Manja je od obicne paprike, izgleda jako dekorativno i crvene je boje...Dobio sam na poklon par komada, pa susim da uzmem sjemenke, da posadim, ali ne mogu nikako da izgooglam o kojoj je vrsti rijec...!?!

Edit: evo i slika...

Image
wasabi
Posts: 175
Joined: 22/09/2015 22:59

#2828 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by wasabi »

@Kaligrafija izgleda mi poput Bishop's crown
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#2829 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by HardcoreMX »

:thumbup: ...zna ljuta ekipa :D
wasabi
Posts: 175
Joined: 22/09/2015 22:59

#2830 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by wasabi »

Nego kad se vec ovuda motam da usput pitam ima li neko da prodaje ili mjenja sjemnke, ali PROVJERENE iz vlastitog uzgoja da nisu ukrstene.
User avatar
holowey
Posts: 8433
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#2831 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by holowey »

wasabi wrote:@Kaligrafija izgleda mi poput Bishop's crown
lici ali nije...b.crown nema ovako ostre rubove, vise je zaobljena i ne zavrsava u cvjetast spic kao ova...
zippoo87
Posts: 15614
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2832 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

wasabi wrote:Nego kad se vec ovuda motam da usput pitam ima li neko da prodaje ili mjenja sjemnke, ali PROVJERENE iz vlastitog uzgoja da nisu ukrstene.
bilo je prije ljudi sto su mijenjali,ali ih nema vise na temi

ja trenutno imam sjemena od dvije vrste feferona...jalapeno (zeleni) i tabasco
tabasco je moje sjeme,moj uzgoj a jalapeno sam dobio par komada pa izvadio sjeme
ja planiram ove godine na veliko zasaditii feferona,imam jednog otkupljivaca sto ce sve otkupiti,sto proizvedem...tako da planiram posaditi feferona na nekih 500 kvadrata :D
ali otom potom,pisati cu na temi sigurno ako sve bude kako treba :D
User avatar
Kaligrafija
Posts: 3883
Joined: 24/12/2010 11:37
Location: Lociranje u tijeku...

#2833 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by Kaligrafija »

holowey wrote:
wasabi wrote:@Kaligrafija izgleda mi poput Bishop's crown
lici ali nije...b.crown nema ovako ostre rubove, vise je zaobljena i ne zavrsava u cvjetast spic kao ova...
Ja mislim da jeste B. Crown ili peri peri ili kako god je vec zovu, sto sam mogao izgooglat slike kad sam od vas dobio reference...Ova slika je vec kad se papricica osusila, pa je dobila te ostre ivice, bila je svjeza vise zaobljena...

Kazu da je mild varijanta, pogodna za punjenje, sto mi je drago...Da moze za svakodnevnu upotrebu, da nije preljuta...tako da ce biti posadjeno dosta ovih papricica... :mrgreen:

Hvala drustvo! :thumbup:
User avatar
Kaligrafija
Posts: 3883
Joined: 24/12/2010 11:37
Location: Lociranje u tijeku...

#2834 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by Kaligrafija »

I da, prepao sam se da nije neka varijanta Trinidad scorpio, dok mi vi niste rekli, sa tim djavolom nebi imao posla...letio bi u smece... :lol: Ne zbog mene, nego zbog drugih, ja bi znao rukovati pri branju sa njim, mada ga nebi jeo ni u ludilu, jer neko bi mogao naici, posto se sadi na otvorenom, pa da ubere i pojede, posto niko ne brani, da me proklinje do kraja zivota...ili neko dijete da takne, pa dirne okice, neka hvala...Sreca pa ste mi rekli sta je... :lol:
zippoo87
Posts: 15614
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2835 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

Kaligrafija wrote:I da, prepao sam se da nije neka varijanta Trinidad scorpio, dok mi vi niste rekli, sa tim djavolom nebi imao posla...letio bi u smece... :lol: Ne zbog mene, nego zbog drugih, ja bi znao rukovati pri branju sa njim, mada ga nebi jeo ni u ludilu, jer neko bi mogao naici, posto se sadi na otvorenom, pa da ubere i pojede, posto niko ne brani, da me proklinje do kraja zivota...ili neko dijete da takne, pa dirne okice, neka hvala...Sreca pa ste mi rekli sta je... :lol:
haha nasmija ti mene ovim komentarom
pa nisu paprike ljute sa vanjske strane,pipkaj je do sutra,mozes i lizati :D
paprika je ljuta tek kada se otvori a najgore je sjeme...tako da i da su najljuce,nece nikome nista biti,no sikiriki :D
zippoo87
Posts: 15614
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2836 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

jedno pitanje za znalce,ako je takvih jos uvijek ostalo na ovoj temi
zanima me po kojoj cijeni se prodaju habanero papricice po kg,mislim na svjeze
neka okvirna cijena,cisto orjentaciono ?
svaka info je dobrodosla
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2837 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by triconja »

zippoo87 wrote:jedno pitanje za znalce,ako je takvih jos uvijek ostalo na ovoj temi
zanima me po kojoj cijeni se prodaju habanero papricice po kg,mislim na svjeze
neka okvirna cijena,cisto orjentaciono ?
svaka info je dobrodosla
jedno 10-15 maraka je neka cijena koju bi mogao ocekivati kad prodajes nakupcu a on bi mogao utusiti od 20 do u vrh glave 25 maraka, ali opet zavisi od vrste. Ne znam kako bi raja to kupovala, mislim da bi vecina pocela ono seljacki jebem ti mater 20 maraka kila a feferoni u tegli kila 5 maraka.

Jebiga, kad mogu oni po pijaci tusit maline po 5 maraka a cijena po kojoj hladnjace kupuju 1.8 mogo bi i ti tusnit za 20 maraka.
User avatar
tm-maglaj
Posts: 150
Joined: 09/06/2011 11:46
Location: Nag's Head, Peckham

#2838 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by tm-maglaj »

Zdravo svima

Da li je rano da se počne sa sadnjom papričica?
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2839 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by triconja »

tm-maglaj wrote:Zdravo svima

Da li je rano da se počne sa sadnjom papričica?
Ako hoces sadit u posudu i drzat u kuci nikad nije kasno, a za poljsko, tj u basci vidi sta kazu upustva
User avatar
tm-maglaj
Posts: 150
Joined: 09/06/2011 11:46
Location: Nag's Head, Peckham

#2840 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by tm-maglaj »

triconja wrote:
tm-maglaj wrote:Zdravo svima

Da li je rano da se počne sa sadnjom papričica?
Ako hoces sadit u posudu i drzat u kuci nikad nije kasno, a za poljsko, tj u basci vidi sta kazu upustva
da, mislim u kuci par saksija.. ok super onda, hvala
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#2841 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by hladan.preminger »

tm-maglaj wrote:Zdravo svima

Da li je rano da se počne sa sadnjom papričica?

Sad ih posadi u saksije i drži u kuci do maja. Trebace im mjesec da izadju iz zemlje. :D
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2842 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by triconja »

hladan.preminger wrote:
tm-maglaj wrote:Zdravo svima

Da li je rano da se počne sa sadnjom papričica?

Sad ih posadi u saksije i drži u kuci do maja. Trebace im mjesec da izadju iz zemlje. :D
To se stavi poraj alfe i nahajcas i ima da naraste ko hrast kitnjak :lol:
zippoo87
Posts: 15614
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2843 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

triconja wrote:
zippoo87 wrote:jedno pitanje za znalce,ako je takvih jos uvijek ostalo na ovoj temi
zanima me po kojoj cijeni se prodaju habanero papricice po kg,mislim na svjeze
neka okvirna cijena,cisto orjentaciono ?
svaka info je dobrodosla
jedno 10-15 maraka je neka cijena koju bi mogao ocekivati kad prodajes nakupcu a on bi mogao utusiti od 20 do u vrh glave 25 maraka, ali opet zavisi od vrste. Ne znam kako bi raja to kupovala, mislim da bi vecina pocela ono seljacki jebem ti mater 20 maraka kila a feferoni u tegli kila 5 maraka.

Jebiga, kad mogu oni po pijaci tusit maline po 5 maraka a cijena po kojoj hladnjace kupuju 1.8 mogo bi i ti tusnit za 20 maraka.
radi se o prodaji a nakupac ih preradjuje u finalni proizvod, chili sosovi
tu cijenu sam cuo i ranije,ali eto htio sam da provjerim ...hvala na odgovoru
sto se tice sadnje chilija...jos je rano,osim ako u kuci nije konstantna temperatura grijanja...jer ako je temeperatura ispod 20 stepeni,paprika nece raditi (rasti i razvijati se ) i opet ces nacekati kao i ostali,kada prirodno ugrije

nego,ja planiram ove godine uzgajati chilije na veliko,preko 1000 sadnica a ja cu pokusati iz sjemena dobiti sadnice,ali nemam bas uslove u ovo rano proljece,ne gdije se kuca konstantno...pa me zanima,kako je najbolje napraviti kao neki mali plastenik ,cime grijati dok se temperature ne podignu....pada mi na pamet ubaciti sijalicu,kao kokama sto se radi ,da imaju temperaturu za rast
habanero cu morati saditi ranije,jer mu treba duze vremena da sazrije...otprilike cu saditi polovinom marta,mislim na habanero a drugu sortu cu kasnije
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2844 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by triconja »

zippoo87 wrote:
triconja wrote:
zippoo87 wrote:jedno pitanje za znalce,ako je takvih jos uvijek ostalo na ovoj temi
zanima me po kojoj cijeni se prodaju habanero papricice po kg,mislim na svjeze
neka okvirna cijena,cisto orjentaciono ?
svaka info je dobrodosla
jedno 10-15 maraka je neka cijena koju bi mogao ocekivati kad prodajes nakupcu a on bi mogao utusiti od 20 do u vrh glave 25 maraka, ali opet zavisi od vrste. Ne znam kako bi raja to kupovala, mislim da bi vecina pocela ono seljacki jebem ti mater 20 maraka kila a feferoni u tegli kila 5 maraka.

Jebiga, kad mogu oni po pijaci tusit maline po 5 maraka a cijena po kojoj hladnjace kupuju 1.8 mogo bi i ti tusnit za 20 maraka.
radi se o prodaji a nakupac ih preradjuje u finalni proizvod, chili sosovi
tu cijenu sam cuo i ranije,ali eto htio sam da provjerim ...hvala na odgovoru
sto se tice sadnje chilija...jos je rano,osim ako u kuci nije konstantna temperatura grijanja...jer ako je temeperatura ispod 20 stepeni,paprika nece raditi (rasti i razvijati se ) i opet ces nacekati kao i ostali,kada prirodno ugrije

nego,ja planiram ove godine uzgajati chilije na veliko,preko 1000 sadnica a ja cu pokusati iz sjemena dobiti sadnice,ali nemam bas uslove u ovo rano proljece,ne gdije se kuca konstantno...pa me zanima,kako je najbolje napraviti kao neki mali plastenik ,cime grijati dok se temperature ne podignu....pada mi na pamet ubaciti sijalicu,kao kokama sto se radi ,da imaju temperaturu za rast
habanero cu morati saditi ranije,jer mu treba duze vremena da sazrije...otprilike cu saditi polovinom marta,mislim na habanero a drugu sortu cu kasnije
Taj pocetni dio je po mom misljenju najbolje ako vec nemas sistem gdje mozes regulisati temperaturu uzet podni grijac (ima ih po desetke vati) i ograditi (termicki izolovati) necim i tako to cuvati. Ovo me najvise podsjeca na sistem koji sam vidio u proizvodnji gljiva, znaci uzme se stiropor i sto vise se termicki izoluje prostorija a zagrijava se sistemom gdje postoji regulacija da nije ni toplo ni hladno.

edit: uzgajao sam malo paprike i radio sam na slican nacin kao u videu

Posto se cili paprika ne bi trebala razlikovati mnogo od obicnih paprika (isti su rod) mozda bi mogao i ti ovako pokusati. Sto se tice plastenika jos je mala temperatura u plasteniku, mora biti jaceg sunca da bi plastenik funkcionisao.

Uzeo sam ovih desetak (ne znam kako se zovu)
Image i to punio supstratom i sadio sjeme direkt u to. Cuvao sam u podrumu, nisam suguran kolika je temperatura (mozda oko 20 stepeni). Nekad sam malo zalivao i primi se dosta. Po pravilu za plastenicku proizvodnju to bi trebalo tako da se i radi, jer se na taj nacin da biljkama da se razviju dovoljno prije samog presadjivanja u plastenik.
zippoo87
Posts: 15614
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2845 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

ja to kontam na spratu u potkrovlju...sve je izolirano ali nema grijanja,tako da jetemperatura prilicno niska a ima svjetlosti,jer su velika vrata/prozori
tu sam mislio napraviti ovako neki plastenik od otprilike kvadrat ili malo vise,gdje mogu poredati ove stiropore,kao kod tebe na slici
najbolji nacin je odmah u to posaditi,u svaku po jedno sjeme i onda nece biti problem izvaditi to i presaditi
ovako sam radio prosle godine i svako sjeme mi je niklo...jedino je razlika sto sam ih posadio kada su temperature bile vislje...posadio sjeme tabasca 2.5. ikroz mjesec dana presadio u zemlju i nabrao bruku sitnog tabasca

znas li gdje mogu kupiti te grijace i koja je cijena otprilike...jer ce mi trebati...ako ne nadjem to,mozda rijesim sa sijalicom,jer nije veliki volumen koji treba grijati
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2846 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by triconja »

zippoo87 wrote:ja to kontam na spratu u potkrovlju...sve je izolirano ali nema grijanja,tako da jetemperatura prilicno niska a ima svjetlosti,jer su velika vrata/prozori
tu sam mislio napraviti ovako neki plastenik od otprilike kvadrat ili malo vise,gdje mogu poredati ove stiropore,kao kod tebe na slici
najbolji nacin je odmah u to posaditi,u svaku po jedno sjeme i onda nece biti problem izvaditi to i presaditi
ovako sam radio prosle godine i svako sjeme mi je niklo...jedino je razlika sto sam ih posadio kada su temperature bile vislje...posadio sjeme tabasca 2.5. ikroz mjesec dana presadio u zemlju i nabrao bruku sitnog tabasca

znas li gdje mogu kupiti te grijace i koja je cijena otprilike...jer ce mi trebati...ako ne nadjem to,mozda rijesim sa sijalicom,jer nije veliki volumen koji treba grijati
Ne znam gdje ima tih grijaca kod nas, trebalo bi da ima u vecim marketima, to sam vidio da nesta eksperimentisu u uzgoju bilja i zivotinja sa tim. Vjerujem da bi mogao uzeti ono nesta kao deku grijnu ili podni grijac (to je ono folija i unutra zica). Eto mozes uzeti to staviti na dno i redati jednu na drugu platforme sa zemljom i dobro izolovati folijom za plastenike i bit ce to ko zmaj :thumbup:

Image
zippoo87
Posts: 15614
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2847 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

triconja wrote:
zippoo87 wrote:ja to kontam na spratu u potkrovlju...sve je izolirano ali nema grijanja,tako da jetemperatura prilicno niska a ima svjetlosti,jer su velika vrata/prozori
tu sam mislio napraviti ovako neki plastenik od otprilike kvadrat ili malo vise,gdje mogu poredati ove stiropore,kao kod tebe na slici
najbolji nacin je odmah u to posaditi,u svaku po jedno sjeme i onda nece biti problem izvaditi to i presaditi
ovako sam radio prosle godine i svako sjeme mi je niklo...jedino je razlika sto sam ih posadio kada su temperature bile vislje...posadio sjeme tabasca 2.5. ikroz mjesec dana presadio u zemlju i nabrao bruku sitnog tabasca

znas li gdje mogu kupiti te grijace i koja je cijena otprilike...jer ce mi trebati...ako ne nadjem to,mozda rijesim sa sijalicom,jer nije veliki volumen koji treba grijati
Ne znam gdje ima tih grijaca kod nas, trebalo bi da ima u vecim marketima, to sam vidio da nesta eksperimentisu u uzgoju bilja i zivotinja sa tim. Vjerujem da bi mogao uzeti ono nesta kao deku grijnu ili podni grijac (to je ono folija i unutra zica). Eto mozes uzeti to staviti na dno i redati jednu na drugu platforme sa zemljom i dobro izolovati folijom za plastenike i bit ce to ko zmaj :thumbup:

Image
tako nesto mi treba...potraziti cu po trznim centrima u skorije vrijeme
uglavnom da bi mi rasad uspio,moram imati optimalnu temperaturu i tu ne smijem kalkulisati ...jer bez dobre temperature nema ni rasada
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2848 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by triconja »

zippoo87 wrote:
triconja wrote:
zippoo87 wrote:ja to kontam na spratu u potkrovlju...sve je izolirano ali nema grijanja,tako da jetemperatura prilicno niska a ima svjetlosti,jer su velika vrata/prozori
tu sam mislio napraviti ovako neki plastenik od otprilike kvadrat ili malo vise,gdje mogu poredati ove stiropore,kao kod tebe na slici
najbolji nacin je odmah u to posaditi,u svaku po jedno sjeme i onda nece biti problem izvaditi to i presaditi
ovako sam radio prosle godine i svako sjeme mi je niklo...jedino je razlika sto sam ih posadio kada su temperature bile vislje...posadio sjeme tabasca 2.5. ikroz mjesec dana presadio u zemlju i nabrao bruku sitnog tabasca

znas li gdje mogu kupiti te grijace i koja je cijena otprilike...jer ce mi trebati...ako ne nadjem to,mozda rijesim sa sijalicom,jer nije veliki volumen koji treba grijati
Ne znam gdje ima tih grijaca kod nas, trebalo bi da ima u vecim marketima, to sam vidio da nesta eksperimentisu u uzgoju bilja i zivotinja sa tim. Vjerujem da bi mogao uzeti ono nesta kao deku grijnu ili podni grijac (to je ono folija i unutra zica). Eto mozes uzeti to staviti na dno i redati jednu na drugu platforme sa zemljom i dobro izolovati folijom za plastenike i bit ce to ko zmaj :thumbup:

Image
tako nesto mi treba...potraziti cu po trznim centrima u skorije vrijeme
uglavnom da bi mi rasad uspio,moram imati optimalnu temperaturu i tu ne smijem kalkulisati ...jer bez dobre temperature nema ni rasada
Jesi sta sredio?
zippoo87
Posts: 15614
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2849 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

nisam nista ni trazio po trznim centrima a ako ne nadjem grijac ili bude skup,ima opcija sijalica
nesto cu izmuljati vec,improvizovati
narucio sam sa neta digitalni termometar,da mogu pratiti temperaturu i vlaznost
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2850 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by triconja »

zippoo87 wrote:nisam nista ni trazio po trznim centrima a ako ne nadjem grijac ili bude skup,ima opcija sijalica
nesto cu izmuljati vec,improvizovati
narucio sam sa neta digitalni termometar,da mogu pratiti temperaturu i vlaznost
:thumbup:
Post Reply