Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#2776 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by hladan.preminger »

Pitarrr82 wrote:
hladan.preminger wrote:
Pitarrr82 wrote:Lijepo izgledaju, sta je na zadnjoj slici u sredini?
Cayenne mislim. :-D

Trebalo bi biti ali eto rekoh da pitam, inace sa Cayenne nisam imao srece sjeme koje sam dobio kad je izraslo u papriku nikad nije ljuto bilo :mrgreen:

KOd mene Cayenne najbolje rađa, pa japeno pa habanero. Ove ostale vrlo slabo. :-D
zippoo87
Posts: 15615
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2777 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

Pitarrr82 wrote:Lijepo izgledaju, sta je na zadnjoj slici u sredini?
nemam pojma koja je ovo sorta,jer sam dobio sjeme i posijao i ovo cudo je naraslo :D
ne znam ni ove male sitne zute koja su tacno sorta...neko kaze tabasko,ja na netu nasao da su nesto hawaian red chilli a i neki drugi su ovdje pisali neke druge nazive :D

ovih malih zutih sam najvise posijao i posadio,jer su ekstra ljute i tu nema podbacaja a kako kolega rece,ove duge su lutrija,nekada znaju biti ljute a nekada ne...onda mora se sacekati da sazriju pa tek onda dobiju ljutinu

ove male zute su ljute cim izadju iz cvata haha

kako je bilo kriticno u maju i pocetkom juna,mislio sam da mi nista nece uspjeti,jer se dobar dio posusio u saksijama a onda su me spasile ove sto sam ih posadio pojedinacno u ovaj stiropol

evo slika ovih iz basce a one u zemlji cu postaviti drugi puta,nemam sada frisku sliku ali su uglavnom i one pocele cvjetati i stici ce bez problema,tj. sazriti ce
Image
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#2778 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by Pitarrr82 »

Rodi Cayenne meni dobro ali je izgubio ljutinu, mozda se ukrstio s nekom i s vremenom sjeme izgubilo na ljutini, sta li... :mrgreen:
zippoo87
Posts: 15615
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2779 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

ove sa slike rode samo tako,bude ih milion na jednoj stabljici ali su sitne kao filter od cigare
uslikati cu za koji dan,kada radim ne nosam telefon po dzepu pa mi nije ni na kraj pameti da uslikam :D
zippoo87
Posts: 15615
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2780 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

Image

Image

Image

Image
-Spiridon-
Posts: 305
Joined: 10/05/2014 21:06
Location: Slovenija

#2781 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by -Spiridon- »

Te male žute su Tabasco čili. Kada sazriju bit če crvene.
User avatar
LuvDemBugs
Posts: 146
Joined: 17/06/2016 00:20

#2782 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by LuvDemBugs »

Ja sam svoje malo kasno presadio u vece posudice pa su mi tek nedavno pocele cvjetati i davati plodove. Zeznuo sam se kad sam presadjivao i nisam obiljezio kante pa jos uvijek ne mogu prepoznati koja je koja, mada prema cvjetovima znam koja je Bishop's Crown
Prvi put sadim uopste bilo sta, pa sam zelen jos uvijek ali kako kazu prvi macici se u vodu bacaju.
Evo ako neko moze prepoznati plodove u ovom stadiju nek pomogne :D

Image

Image

Moguce vrste: Jalapeño, Anaheim, Yellow Mushroom, Tabasco i Red Ball.

P.S. Sad su malo vece ovo je slikano prije par dana.
evilbaby
Posts: 52
Joined: 07/03/2011 16:58

#2783 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by evilbaby »

hladan.preminger wrote:Evo ih polako se odmeću. :D


Image

Image

Image
koji ti je to dunđer kucu pravio?
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#2784 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by hladan.preminger »

Polupijani majstori prije 35 godina. Ja je naslijedio. Strukturalno je sve ok. :D
zippoo87
Posts: 15615
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2785 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

-Spiridon- wrote:Te male žute su Tabasco čili. Kada sazriju bit če crvene.
hvala
na internetu sam bio nasao da su kao neke hawaian red chilli,ali kontam otkud u BiH sjeme sa hawaja haha :D
moje su pocele crveniti a ljute su samo tako i dok su zute :D

a nedavno sam unistio (sprzio) 4-5 sadnica ,koje su bile tako dobre i fine ali eto...bacio malo KAN gnojiva izmedju redova i kada sam zalijevao,to se sve pomijesalo i doslo do korijena i sasusilo biljke za 2-3 dana
KAN je inace jako gnojivo i ne smije biti blizu korijena ili stabljike ali eto,zeznuo sam se malo i unistio par sadnica
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#2786 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by hladan.preminger »

Najbolje ti je fitofert 20-20-20 folijarno davati. 30g na 10 litara vode ide. Ja posto nemam puno sadnica malom prskalicom nakvasim biljke rano ujutro ili kasno navecer.
zippoo87
Posts: 15615
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2787 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

hladan.preminger wrote:Najbolje ti je fitofert 20-20-20 folijarno davati. 30g na 10 litara vode ide. Ja posto nemam puno sadnica malom prskalicom nakvasim biljke rano ujutro ili kasno navecer.
ma znam da je najbolje folijarno ali eto,a znam i da je npk jak i opasan i opet me djavo navede da ubacim saku i kada sam zalijevao,to se istopilo i otislo direktno u korijen i gotovo,sprzi iz za 2 dana totalno
sreca nije puno sadnica stradalo,4-5 samo
zippoo87
Posts: 15615
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2788 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

Image

Image
User avatar
LuvDemBugs
Posts: 146
Joined: 17/06/2016 00:20

#2789 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by LuvDemBugs »

:P Raja moze li neko odgonetnuti vrste koje ja imam, uslikao bih sutra ponovno, jer su porasle od proslog posta (koji je prosao nezapazeno :mrgreen: )...

I btw moze li Tabasco rasti prema dole???
zippoo87
Posts: 15615
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2790 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

zamrla je i ova tema,samo jos na politici i u spamu ne zamiru teme :D
kod mene cayene pocele zutiti
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#2791 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by hladan.preminger »

Nije zamrlo, eno ih polako sazrijevanu mada im ove paklene vrucine ne odgovaraju. :D

Bice koja slika.
-Spiridon-
Posts: 305
Joined: 10/05/2014 21:06
Location: Slovenija

#2792 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by -Spiridon- »

LuvDemBugs wrote::P Raja moze li neko odgonetnuti vrste koje ja imam, uslikao bih sutra ponovno, jer su porasle od proslog posta (koji je prosao nezapazeno :mrgreen: )...

I btw moze li Tabasco rasti prema dole???
Malo vjerovatno jer Tabasco raste na gore. :)
User avatar
LuvDemBugs
Posts: 146
Joined: 17/06/2016 00:20

#2793 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by LuvDemBugs »

-Spiridon- wrote:
LuvDemBugs wrote::P Raja moze li neko odgonetnuti vrste koje ja imam, uslikao bih sutra ponovno, jer su porasle od proslog posta (koji je prosao nezapazeno :mrgreen: )...

I btw moze li Tabasco rasti prema dole???
Malo vjerovatno jer Tabasco raste na gore. :)
Onda su kod mene neki mutanti vecinom, jer su sve neke cudne paprike, ali sacekat cu da malo porastu da vidim sta i kako.

EDIT: evo slika od prije par dana.

Image
-Spiridon-
Posts: 305
Joined: 10/05/2014 21:06
Location: Slovenija

#2794 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by -Spiridon- »

Pravilno. Treba ih pustiti da sazriju pa onda vidit šta bi to moglo biti. LP
User avatar
LuvDemBugs
Posts: 146
Joined: 17/06/2016 00:20

#2795 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by LuvDemBugs »

-Spiridon- wrote:Pravilno. Treba ih pustiti da sazriju pa onda vidit šta bi to moglo biti. LP
Nema druge, zeznuo sam se sto nisam obiljezio koja je paprika u kojoj kanti ali bio u zurbi i zaboravim jbg.
agent_001
Posts: 1117
Joined: 09/08/2010 00:32

#2796 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by agent_001 »

Ako može par konstruktivnih savjeta ili neki link gdje da se malo više obrazujem o sadnji paprika i sl u saksijama.
Tipa kad je najbolje za posaditi, koje god doba, gdje nabavljate sjemena npr za jalapeno, bosiljak i sl.
zippoo87
Posts: 15615
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2797 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

agent_001 wrote:Ako može par konstruktivnih savjeta ili neki link gdje da se malo više obrazujem o sadnji paprika i sl u saksijama.
Tipa kad je najbolje za posaditi, koje god doba, gdje nabavljate sjemena npr za jalapeno, bosiljak i sl.
sjeme se sadi pocetkom marta ili u martu generalno,tj. rasada a kasnije se presadjuje kada vremeniski uslovi budu povoljni,jer paprika ne raste na niskim temeperaturama
sjemena imas i po netu i po pijacama i tako to ali najbolje ti je sjeme uzimati od nekog provjerenog,tipa da ti neko sa foruma posalje i tako to...ovo iz kesica ti je lutrija,kupis jedno sjeme,dobijes nesto deseto :D

a da bi stekao neko iskustvo,pocni saditi...nesto ti se nece primiti,nesto hoce,nesto ce kasnije stradati...uglavnom eksperimentisi i stici iskustvo na vlastitom primjeru

uglavnom,za neke sorte nije kasno sjeme posaditi ni u maju,ja sam tabasco posadio 3. maja ove godine i eno ih super su a one sto sma sadio u martu,vecina nije prezivjela :D
User avatar
vejza00
Posts: 1438
Joined: 08/08/2011 11:14

#2799 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by vejza00 »

agent_001 wrote:Ako može par konstruktivnih savjeta ili neki link gdje da se malo više obrazujem o sadnji paprika i sl u saksijama.
Tipa kad je najbolje za posaditi, koje god doba, gdje nabavljate sjemena npr za jalapeno, bosiljak i sl.
http://www.forum.hr/showthread.php?t=697612
kreni citat ovaj forum od pocetka, sve je objasnjeno do najsitnijih detlja, pa cak i zavisno od vrsta chilli paprika kad se pocinju saditi pa do kad, jer zavisno od vrste zavisi kolko im treba vremena da sazriju....extra forum za nauciti dosta o chilli paprikama
-Spiridon-
Posts: 305
Joined: 10/05/2014 21:06
Location: Slovenija

#2800 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by -Spiridon- »

vejza00 wrote:
agent_001 wrote:Ako može par konstruktivnih savjeta ili neki link gdje da se malo više obrazujem o sadnji paprika i sl u saksijama.
Tipa kad je najbolje za posaditi, koje god doba, gdje nabavljate sjemena npr za jalapeno, bosiljak i sl.
http://www.forum.hr/showthread.php?t=697612
kreni citat ovaj forum od pocetka, sve je objasnjeno do najsitnijih detlja, pa cak i zavisno od vrsta chilli paprika kad se pocinju saditi pa do kad, jer zavisno od vrste zavisi kolko im treba vremena da sazriju....extra forum za nauciti dosta o chilli paprikama
Da, to je i po meni jedan najboljih čili forumova na Balkanu! :thumbup:
Post Reply