Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
cinci
Posts: 78
Joined: 13/01/2015 18:01
Location: Macedonia

#1476 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by cinci »

Image

Ko je za Veceru :) Izvolite , prijatno su me iznenadile na posao :)
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#1477 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by Mu'min »

skafiskafsnjak wrote:U Hercegovini sam :D
Nema veze, cvat je vrlo osjeljiv na promjene vremena. Do 1. maja nikako vani možda 1.juni je bolji izbor. :)
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#1479 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by JanuaryJones »

Ima li u Sarajevu kupiti jalopeno papričica?
Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#1480 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by Oticon »

cinci wrote:Image

Ko je za Veceru :) Izvolite , prijatno su me iznenadile na posao :)
Prošle i pretprošle godine sam od sjemenki ovih uspjela odgojiti Bhut jolokiu sa puno plodova :)
cinci
Posts: 78
Joined: 13/01/2015 18:01
Location: Macedonia

#1481 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by cinci »

@Oticon - ja sam ovu godinu dobio 8 biljaka od ovih male crvene paprike (veoma ljute) uzeo i sjemenke od red habanero sada su na susenje pa da vidimo dal cu uspeti :)
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31534
Joined: 16/04/2011 18:46

#1482 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by skafiskafsnjak »

Gdje si kupio ovu kutiju ? :D
cinci
Posts: 78
Joined: 13/01/2015 18:01
Location: Macedonia

#1483 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by cinci »

Jedna iz Bugariju to je iz Lidl market , a ovu na sliku je iz Njemacke - obe dve su mi poklon :)) vakve kutije prodaju samo veci marketi kod mene nazalost nema :) pa moramo to sami odgajati .
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31534
Joined: 16/04/2011 18:46

#1484 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by skafiskafsnjak »

Sestra mi je u njemackoj trenutno, a Lidl joj je preko puta :))) U subotu dolazi , bas cu reci da vidi ima li :P
cinci
Posts: 78
Joined: 13/01/2015 18:01
Location: Macedonia

#1485 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by cinci »

:mrgreen:
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#1486 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by JanuaryJones »

skafiskafsnjak wrote:Sestra mi je u njemackoj trenutno, a Lidl joj je preko puta :))) U subotu dolazi , bas cu reci da vidi ima li :P
Naruči i meni jednu ;)
User avatar
art vandeley
Posts: 2352
Joined: 12/06/2010 11:14
Location: Monk˙s Restaurant

#1487 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by art vandeley »

Imam pitanje, potrebno mi je misljenje, savjet... Koliko je bitno "na vrijeme" presaditi biljku iz manje u vecu saksiju tj. kakve su posljedice ako se to ne ucini vec se drže u manjim zdjelicama do konacnog presađivanja na otvoreno?

Radi se o tome da planiram malo veci broj posijati, razlicitih vrsta pa se nakupi, te da uglavnom sve ide u bastu na otvoreno. Nemam uslova tako veliki broj biljki drzati u zatvorenom do momenta iznosenja vani, pogotovo ne da svaku od njih prebacujem u vecu saksiju kad za to dodje vrijeme. Naravno tu mislim na prostor koji pogoduje biljkama, da je osuncano I toplo u njemu.

Pogotovo mi je to problem zbog toga sto sam zagovornik malo kasnijeg presadjivanja na otvoreno, kao sto @Mu'min rece oko pocetka jula...ili barem negdje od sredine maja ali do tada ce se biljke vec razviti tj. trebale bi s obzirom na vremenski period koji je protekao od sijanja ali zbog skucenog prostora I sprijecenosti da razvija korijen to nece biti slucaj. Hoce li biti kakvih posljedica kad se presade na otvoreno u takvom slucaju?
Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#1488 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by Oticon »

skafiskafsnjak wrote:Gdje si kupio ovu kutiju ? :D
Bilo ih je nekada u Mercatoru, sada kada je Konzum, nisam sigurna :roll:
User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#1489 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by Capsicum »

art vandeley wrote:Imam pitanje, potrebno mi je misljenje, savjet... Koliko je bitno "na vrijeme" presaditi biljku iz manje u vecu saksiju tj. kakve su posljedice ako se to ne ucini vec se drže u manjim zdjelicama do konacnog presađivanja na otvoreno?

Radi se o tome da planiram malo veci broj posijati, razlicitih vrsta pa se nakupi, te da uglavnom sve ide u bastu na otvoreno. Nemam uslova tako veliki broj biljki drzati u zatvorenom do momenta iznosenja vani, pogotovo ne da svaku od njih prebacujem u vecu saksiju kad za to dodje vrijeme. Naravno tu mislim na prostor koji pogoduje biljkama, da je osuncano I toplo u njemu.

Pogotovo mi je to problem zbog toga sto sam zagovornik malo kasnijeg presadjivanja na otvoreno, kao sto @Mu'min rece oko pocetka jula...ili barem negdje od sredine maja ali do tada ce se biljke vec razviti tj. trebale bi s obzirom na vremenski period koji je protekao od sijanja ali zbog skucenog prostora I sprijecenosti da razvija korijen to nece biti slucaj. Hoce li biti kakvih posljedica kad se presade na otvoreno u takvom slucaju?
Nemoj zurit sa sijanjem i nemas problema. Inace paprike vole malo vise zemlje, ali ce se snaci i u situaciji "daj sta das". Kolegici jednoj sam dao sjeme Etna-e koje je zasijala i drzala u maloj saksijici od 5-6 cm promjera i stablo je naraslo do mozda 20tak cm, a izraslo je oko 15tak plodova. Kome sluzi vise za dekoraciju, vjerovatno ce mu i to biti zadovoljavajuce, a ko ih uzgaja radi konzumacije, onda ce im dati vise zemlje... jer Etna moze dati i trocifren broj plodova u sezoni.

Moj ti je savjet da ih zasijes jedno mjesec i po do 2 prije nego ih mislis izbacit napolje i neces imat problema 100%
User avatar
art vandeley
Posts: 2352
Joined: 12/06/2010 11:14
Location: Monk˙s Restaurant

#1490 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by art vandeley »

Hvala na odgovoru. To sam i mislio da uradim tj. logicno je rjesenje...samo me zbunjivala cinjenica da su one spore u rastu i zahtijevaju rano sijanje. U sustini treba da tempiram sijanje tako da nakon prve potrebe da se iz casice prebaci u komotniji prostor, to bude direktno na otvoreno.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31534
Joined: 16/04/2011 18:46

#1491 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by skafiskafsnjak »

Znaci, da ih sijemo u aprilu...a ja kontao sjemenke ubaciti Ovih dana ...
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31534
Joined: 16/04/2011 18:46

#1492 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by skafiskafsnjak »

Kakve su sanse da daju plodove ako su stalno na prozoru u zatvorenom ?

Kao sto sam iznad slike stavio,narasla je jedna 20ak cm ...
User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#1493 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by Capsicum »

skafiskafsnjak wrote:Kakve su sanse da daju plodove ako su stalno na prozoru u zatvorenom ?

Kao sto sam iznad slike stavio,narasla je jedna 20ak cm ...
Odlicne :)
Paprike vole da im je troplo (ne prevruce), da imaju dosta svjetla i ne previse vlaznu zemlju. U takvim uslovima (uz dovoljno veliku saksiju naravno) potpuno im je svejedno gdje se nalaze.
Samo sto mozes eventualno da im malo pomognes da se oprase cvjetovi. Kist u ruke kad bude polena i malo protrljaj po cvijetu. Na otvorenom to urade insekti, a u kuci bi dobro bilo da malo pomognes i ti. Ako nemas bas vremena za to, mozes i uzeti cijelu saksiju u ruke i malo protresti.
cinci
Posts: 78
Joined: 13/01/2015 18:01
Location: Macedonia

#1494 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by cinci »

Zdravo .

Zanima me koliko dugo mogu cuvati seme od paprike ? i kako je najbolja varijanta za cuvanje semena ?

procitao da je jedna varijanta cuvanje u frizidera ...

pozdrav
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#1495 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by Mu'min »

Svake godine ista priča: kad sijati.
Nikako da skontamo pravilo: čemu vakat tome i vrijeme.
Kad bi se moglo kako mi želimo ja bi sijao u novembru da berem u februaru. :)

Jedno je ćejf al pričati o plodovi je smiješno. Ako dodamo i cijenu ovih sredstava kao što je growbox, sijelice, struja...
Ma nema te nigdje.
Naravno ćejf nema cijene al ja sam davnih dana prestao ćejfiti sa hranom.

Za sve početnike savjet: oko 1. marta sijte sjemena u lončiće.


Inače za svu čili raju na ovoj temi velik selam i pozdrav.

Mu'min
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31534
Joined: 16/04/2011 18:46

#1496 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by skafiskafsnjak »

Mumine, a pricali smo isto tako da, da je mozda bolje malo prije u slucaju da ne proklije dovoljan broj sjemenki ... da ima vremena za drugu turu :D
Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#1497 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by Oticon »

skafiskafsnjak wrote:Mumine, a pricali smo isto tako da, da je mozda bolje malo prije u slucaju da ne proklije dovoljan broj sjemenki ... da ima vremena za drugu turu :D
Pa iskoristi vrtlarevu metodu kupanja sjemenki u čaju prije sijanja, onda si sigura da one koje ostanu će proklijati.
-Spiridon-
Posts: 305
Joined: 10/05/2014 21:06
Location: Slovenija

#1498 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by -Spiridon- »

Oticon wrote:Pa iskoristi vrtlarevu metodu kupanja sjemenki u čaju prije sijanja, onda si sigura da one koje ostanu će proklijati.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:


LP
cinci
Posts: 78
Joined: 13/01/2015 18:01
Location: Macedonia

#1499 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by cinci »

Image

Ova paprika pocela je cvetati .. na vrvu ima dva cveta ..

Dali da to porezem il da ostavim ? mislim da ce oslabiti rast ako ostavim cvet il se lazem ?


pozdrav
-Spiridon-
Posts: 305
Joined: 10/05/2014 21:06
Location: Slovenija

#1500 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by -Spiridon- »

Ja bih štipao cvjetiče. Biljka je premala za njih, nije se još ni razgranala.


LP
Post Reply