Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2876 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by triconja »

zippoo87 wrote:ma necu ih presadjivati jos,ni blizu...ove su vec pikirane,tj. izdvojene,sta cu ih presadjivati i koje casice...mislis da cu kupovati 1500 casica hahah
plus nemam ih gdje ni presaditi...pa ima 1300 + komada...nije to 100 sadnica,da mozes sa njima kako hoces
ovo je sada sve improvizacija,jer nije isto baratati sa nekoliko desetaka i hiljadu plus

a sve i da imam gdje presaditi,ne bi ih jos presadjivao,rano je,korijen se tek poceo razvijati a sto se supstrata tice,ovo je poseban supststrat zemlje,nije ona klasicna...nego namjenska za rasade...puno je sitnija i gusca,nije rastresita kao ona obicna zemlja za cvijeca...tako da ima ona u sebi hrane dovoljno za jos neki period

kod mene jos zemlja na njivi nije ni uzorana a kamoli isfrezano,pa da imam gdje napraviti mali plastenik a opet i temperature su niske jos uvijek...necu da rizikujem...radije neka uspore rast malo,nego ih iznijeti vani i da ih mraz pokosi sve redom
jedino sto mene brine je to sto se mogu izduziti a to ne bi volio ali dzaba,opet nemam gdje sa njima vani
mislio sam da ih nisam prerano posadio a izgleda da ipak i jesam...sa ovim ne treba zuriti ali eto,kontam da se osiguram a jos cu posaditi par stotina kada otopli,neka ima rasada :D
Prvi put da cujem da neko hoce da uspori rast neke kulture :lol: :lol: :lol:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2877 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by triconja »

-Spiridon- wrote:
zippoo87 wrote:ma necu ih presadjivati jos,ni blizu...ove su vec pikirane,tj. izdvojene,sta cu ih presadjivati i koje casice...mislis da cu kupovati 1500 casica hahah
plus nemam ih gdje ni presaditi...pa ima 1300 + komada...nije to 100 sadnica,da mozes sa njima kako hoces
ovo je sada sve improvizacija,jer nije isto baratati sa nekoliko desetaka i hiljadu plus

a sve i da imam gdje presaditi,ne bi ih jos presadjivao,rano je,korijen se tek poceo razvijati a sto se supstrata tice,ovo je poseban supststrat zemlje,nije ona klasicna...nego namjenska za rasade...puno je sitnija i gusca,nije rastresita kao ona obicna zemlja za cvijeca...tako da ima ona u sebi hrane dovoljno za jos neki period

kod mene jos zemlja na njivi nije ni uzorana a kamoli isfrezano,pa da imam gdje napraviti mali plastenik a opet i temperature su niske jos uvijek...necu da rizikujem...radije neka uspore rast malo,nego ih iznijeti vani i da ih mraz pokosi sve redom
jedino sto mene brine je to sto se mogu izduziti a to ne bi volio ali dzaba,opet nemam gdje sa njima vani
mislio sam da ih nisam prerano posadio a izgleda da ipak i jesam...sa ovim ne treba zuriti ali eto,kontam da se osiguram a jos cu posaditi par stotina kada otopli,neka ima rasada :D
zippoo87 wrote:ma necu ih presadjivati jos,ni blizu...ove su vec pikirane,tj. izdvojene,sta cu ih presadjivati i koje casice...mislis da cu kupovati 1500 casica hahah
plus nemam ih gdje ni presaditi...pa ima 1300 + komada...nije to 100 sadnica,da mozes sa njima kako hoces
ovo je sada sve improvizacija,jer nije isto baratati sa nekoliko desetaka i hiljadu plus

a sve i da imam gdje presaditi,ne bi ih jos presadjivao,rano je,korijen se tek poceo razvijati a sto se supstrata tice,ovo je poseban supststrat zemlje,nije ona klasicna...nego namjenska za rasade...puno je sitnija i gusca,nije rastresita kao ona obicna zemlja za cvijeca...tako da ima ona u sebi hrane dovoljno za jos neki period

kod mene jos zemlja na njivi nije ni uzorana a kamoli isfrezano,pa da imam gdje napraviti mali plastenik a opet i temperature su niske jos uvijek...necu da rizikujem...radije neka uspore rast malo,nego ih iznijeti vani i da ih mraz pokosi sve redom
jedino sto mene brine je to sto se mogu izduziti a to ne bi volio ali dzaba,opet nemam gdje sa njima vani
mislio sam da ih nisam prerano posadio a izgleda da ipak i jesam...sa ovim ne treba zuriti ali eto,kontam da se osiguram a jos cu posaditi par stotina kada otopli,neka ima rasada :D
Namjenska zemlja za rasade... Ona je vrlo preporučiva (iako relativno skupa!), ali treba voditi brigu, da je u njoj malo prihrane, odnosno samo za oko 14 dana. Ja sam ove godine koristio namjensku zemlju firme Gardenia, koja se iskazala kao veoma škrta sa prihranom. Iznikle biljke mi nisu nikud rasle pa sam ih morao dodatno prihraniti, da sam ih dovoljno podstakao u rasti primljernoj za pikiranje. Zaostale su mi za najmanje tri nedelje... Prošle godine sam koristio namjensku zemlju firme Cvetal i ona je bila sasvim OK što se hranljivosti tiče.
Koji npk koristis za prihranu?
-Spiridon-
Posts: 305
Joined: 10/05/2014 21:06
Location: Slovenija

#2878 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by -Spiridon- »

U fazi rasti zeleni Kristalon, dok kasnije crveni Kristalon.
zippoo87
Posts: 15367
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2879 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

kristalon je skup
vreca od 25 kg kosta oko 80 KM...mada ne treba tolika kolicina za ovaj hobi uzgoj,moze i 2-3 kg pomoci ali za vece kolicine treba i bas je skupo
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2880 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by triconja »

zippoo87 wrote:kristalon je skup
vreca od 25 kg kosta oko 80 KM...mada ne treba tolika kolicina za ovaj hobi uzgoj,moze i 2-3 kg pomoci ali za vece kolicine treba i bas je skupo
Tehnicki ti moze proc da je nesta organsko ako ga dopiras kristalonima, samo nemoj spricat protiv baja :lol: :lol: :lol:
-Spiridon-
Posts: 305
Joined: 10/05/2014 21:06
Location: Slovenija

#2881 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by -Spiridon- »

zippoo87 wrote:kristalon je skup
vreca od 25 kg kosta oko 80 KM...mada ne treba tolika kolicina za ovaj hobi uzgoj,moze i 2-3 kg pomoci ali za vece kolicine treba i bas je skupo
Pa ne rastu one u Kristalonu, da bih ga kupovao u vrečama po 25 kila! :mrgreen:
Dozira se po pola čajne žličice na 2 litra vode. Gajim 100 biljki čilija i kutija sa 500g Kristalona mi traje dvije godine! :thumbup:
zippoo87
Posts: 15367
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2882 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

-Spiridon- wrote:
zippoo87 wrote:kristalon je skup
vreca od 25 kg kosta oko 80 KM...mada ne treba tolika kolicina za ovaj hobi uzgoj,moze i 2-3 kg pomoci ali za vece kolicine treba i bas je skupo
Pa ne rastu one u Kristalonu, da bih ga kupovao u vrečama po 25 kila! :mrgreen:
Dozira se po pola čajne žličice na 2 litra vode. Gajim 100 biljki čilija i kutija sa 500g Kristalona mi traje dvije godine! :thumbup:
drug,kod mene ce biti 1500 sadnica,sta mislis moze li meni biti 500 grama :D

prije dvije godine,uzgajao kornisone...imao tri vrece kristalona,svaku za odredjen stadij rasta :D
bilo je 3000 sadnica kornisona i ostalo mi je malo u vrecama :D
zato ga necu ni koristiti za chilije,neka bude koliko hoce...ne isplati se kupovati to :D
ili eventualno mozda kupim po 2 kg kristalona 1,2 i 3 pa poguram ih malo :D
zippoo87
Posts: 15367
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2883 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

jos jedan update
skinuo sam najlon...temperatura u sobi bude oko 20 stepeni,idealno a i rasporedio sam ih po sobama...one zadnje sto su bile udaljene od prozora su osjetno slabije
sada sve imaju prirodnu svjetlost a i temperature su porasle
da pitam jos ovo...je li neko od vas stavljao prehranu kroz vodu,dok su ovako male...kontam ako mi ostanu u ovim malim rupicama a ne budem ih mogao presaditi,da kupim prehranu krz vodu i da tako ubacim hrane paprikama,dok ih zaljevam ?
ovou vecim casicama je habanero i bas je fino krenuo kako sam ga presacio a ovo u malim bijelim je carolina reaper...dabogda da ona prezivi...lose su i sporo napreduju,mislim da od njih nece biti nista...a trebao bi i njih sada presaditi u vecu posudicu pa ako krenu krenu
slijedece godine sadim vise...doslo mi je sjeme sa ebaya,samo bog zna kakvo je to sjeme i da li je uopste carolina :D
Image

Image

Image

Image

Image
-Spiridon-
Posts: 305
Joined: 10/05/2014 21:06
Location: Slovenija

#2884 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by -Spiridon- »

zippoo87 wrote:prije dvije godine,uzgajao kornisone...imao tri vrece kristalona,svaku za odredjen stadij rasta :D
bilo je 3000 sadnica kornisona i ostalo mi je malo u vrecama :D
zato ga necu ni koristiti za chilije,neka bude koliko hoce...ne isplati se kupovati to :D
ili eventualno mozda kupim po 2 kg kristalona 1,2 i 3 pa poguram ih malo :D
Po želji, vi gajite svoje a ja uzgajem moje. Zbog mene ih možeti gnojiti i namočenom koprivom te gabezom ako mislite, da če to dati isti konačni rezultat uz po koju dodatno uštedjenu KM. :evil:
U prodaji su različiti Kristaloni... Bitan je N-P-K omjer. :run:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2885 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by triconja »

zippoo87 wrote:jos jedan update
skinuo sam najlon...temperatura u sobi bude oko 20 stepeni,idealno a i rasporedio sam ih po sobama...one zadnje sto su bile udaljene od prozora su osjetno slabije
sada sve imaju prirodnu svjetlost a i temperature su porasle
da pitam jos ovo...je li neko od vas stavljao prehranu kroz vodu,dok su ovako male...kontam ako mi ostanu u ovim malim rupicama a ne budem ih mogao presaditi,da kupim prehranu krz vodu i da tako ubacim hrane paprikama,dok ih zaljevam ?
ovou vecim casicama je habanero i bas je fino krenuo kako sam ga presacio a ovo u malim bijelim je carolina reaper...dabogda da ona prezivi...lose su i sporo napreduju,mislim da od njih nece biti nista...a trebao bi i njih sada presaditi u vecu posudicu pa ako krenu krenu
slijedece godine sadim vise...doslo mi je sjeme sa ebaya,samo bog zna kakvo je to sjeme i da li je uopste carolina :D
Vakat je za case, sto vise budes odugovlacio bit ce losiji krajnji kvalitet
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2886 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by triconja »

-Spiridon- wrote:
zippoo87 wrote:prije dvije godine,uzgajao kornisone...imao tri vrece kristalona,svaku za odredjen stadij rasta :D
bilo je 3000 sadnica kornisona i ostalo mi je malo u vrecama :D
zato ga necu ni koristiti za chilije,neka bude koliko hoce...ne isplati se kupovati to :D
ili eventualno mozda kupim po 2 kg kristalona 1,2 i 3 pa poguram ih malo :D
Po želji, vi gajite svoje a ja uzgajem moje. Zbog mene ih možeti gnojiti i namočenom koprivom te gabezom ako mislite, da če to dati isti konačni rezultat uz po koju dodatno uštedjenu KM. :evil:
U prodaji su različiti Kristaloni... Bitan je N-P-K omjer. :run:
Ja sam skonto da samo budala ili onaj sto nema para ne koristi te kristalone (ili npk gnojivo) jer svako ko je ikad u zivotu koristio zna kakav imaju efekat.
zippoo87
Posts: 15367
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2887 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

ma uzeti cu i ja cristalon,samo u manjim kolicinama...bez gnojiva nema nista,posebno gdje je losija zemlja,kao kod mene
-Spiridon-
Posts: 305
Joined: 10/05/2014 21:06
Location: Slovenija

#2888 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by -Spiridon- »

zippoo87 wrote:ma uzeti cu i ja cristalon,samo u manjim kolicinama...bez gnojiva nema nista,posebno gdje je losija zemlja,kao kod mene
Šta je to mišljeno pod lošija zemlja?
zippoo87
Posts: 15367
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2889 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

-Spiridon- wrote:
zippoo87 wrote:ma uzeti cu i ja cristalon,samo u manjim kolicinama...bez gnojiva nema nista,posebno gdje je losija zemlja,kao kod mene
Šta je to mišljeno pod lošija zemlja?
pjeskovita,kamenita...nije ona dobra sto zadrzava vlagu...kod mene se vlaga zadrzi dan od kise...kamenje brzo isusi
zippoo87
Posts: 15367
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2890 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

update
niko vise ovdje ne pise i ne postavlja slike...izgleda niko vise nista i ne uzgaja
Image

Image

Image
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2891 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by triconja »

zippoo87 wrote:update
niko vise ovdje ne pise i ne postavlja slike...izgleda niko vise nista i ne uzgaja
Jebiga jaro, skontali ljudi da se mora radit oko tih paprika pa nece vise :lol: :lol: :lol:
Puf
Posts: 914
Joined: 07/02/2008 00:34

#2892 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by Puf »

triconja wrote:
zippoo87 wrote:update
niko vise ovdje ne pise i ne postavlja slike...izgleda niko vise nista i ne uzgaja
Jebiga jaro, skontali ljudi da se mora radit oko tih paprika pa nece vise :lol: :lol: :lol:
Nije problem rad, problem je plasman :D
zippoo87
Posts: 15367
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2893 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

dogovorio sam ja plasman svega sto proizvedem ...pa sada cemo vidjeti koliko ce se isplatiti
ovo mislim za tabasco

a planirao sam i ove godine malo vise saditi paradajza i paprike za prodaje,ali moja rasada je stradala,morati cu kupovati rasadu paradajza ...kod mene nece biti par desetaka sadnica a ova rasada koju ja kupujem bas i nije jeftina,pa cu na kraju vidjeti koliko cu kupiti i posaditi
Puf
Posts: 914
Joined: 07/02/2008 00:34

#2894 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by Puf »

zippoo87 wrote:dogovorio sam ja plasman svega sto proizvedem ...pa sada cemo vidjeti koliko ce se isplatiti
ovo mislim za tabasco

a planirao sam i ove godine malo vise saditi paradajza i paprike za prodaje,ali moja rasada je stradala,morati cu kupovati rasadu paradajza ...kod mene nece biti par desetaka sadnica a ova rasada koju ja kupujem bas i nije jeftina,pa cu na kraju vidjeti koliko cu kupiti i posaditi
Moze li info na PP ili ovde (ako ti ne smeta) koliko ti je obecana otkupna cijena za tabasco? I da li nude garancije za svu kolicinu, npr ako ja uzgojim 2000kg tabasca?
zippoo87
Posts: 15367
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2895 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

Puf wrote:
zippoo87 wrote:dogovorio sam ja plasman svega sto proizvedem ...pa sada cemo vidjeti koliko ce se isplatiti
ovo mislim za tabasco

a planirao sam i ove godine malo vise saditi paradajza i paprike za prodaje,ali moja rasada je stradala,morati cu kupovati rasadu paradajza ...kod mene nece biti par desetaka sadnica a ova rasada koju ja kupujem bas i nije jeftina,pa cu na kraju vidjeti koliko cu kupiti i posaditi
Moze li info na PP ili ovde (ako ti ne smeta) koliko ti je obecana otkupna cijena za tabasco? I da li nude garancije za svu kolicinu, npr ako ja uzgojim 2000kg tabasca?
hah tu kolicinu bi mogao uzgojiti da posadis hektare tabasca :D
tabasco je sitan,kao cik od cigare...milion ih treba za kg...a dogovorio sam sa jedim sto ih dalje preradjuje i pravi sosove...nikakve garancije se ne nude,valjda me nece izraditi :D
Puf
Posts: 914
Joined: 07/02/2008 00:34

#2896 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by Puf »

zippoo87 wrote:
Puf wrote:
zippoo87 wrote:dogovorio sam ja plasman svega sto proizvedem ...pa sada cemo vidjeti koliko ce se isplatiti
ovo mislim za tabasco

a planirao sam i ove godine malo vise saditi paradajza i paprike za prodaje,ali moja rasada je stradala,morati cu kupovati rasadu paradajza ...kod mene nece biti par desetaka sadnica a ova rasada koju ja kupujem bas i nije jeftina,pa cu na kraju vidjeti koliko cu kupiti i posaditi
Moze li info na PP ili ovde (ako ti ne smeta) koliko ti je obecana otkupna cijena za tabasco? I da li nude garancije za svu kolicinu, npr ako ja uzgojim 2000kg tabasca?
hah tu kolicinu bi mogao uzgojiti da posadis hektare tabasca :D
tabasco je sitan,kao cik od cigare...milion ih treba za kg...a dogovorio sam sa jedim sto ih dalje preradjuje i pravi sosove...nikakve garancije se ne nude,valjda me nece izraditi :D
Pa o tome ja pricam, lagano bi ja uzgojio bilo koju chili papriku u bilo kojoj kolicini, ali sta da uradim sa njima kad rode? To i jest najveci problem. Licno sam do sada uspjesno uzgojio preko 20 vrsta cilija (ali to je bilo po 2-3 biljke, cisto za svoj cejf). Eh sada kada bi posadio 2-3 dunuma tabasca i jalapena sta bi ja mogao sa njima? Nista. Zato sam i rekao da uzgoj nije problem nego plasman :D
zippoo87
Posts: 15367
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2897 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by zippoo87 »

razumijem ja tebe...a meni je ovaj rekao otkupiti sve,sada ima tu milion nacina da me izradi,da smanji cijenu,itd,jer nismo potpisali nikakav ugovor ali eto,probati cu ove godine pa kako ispadne
jalapeno je takodjer otkupljivao od nekoga,ne znam hoce li i ove godine od istog mozda
meni jalapeno podbacio,nije nista niklo ,evo posijao drugu turu i ni ove ne nicu bas...prejaka im temperatura sada,brzo se isusuje zemlja
User avatar
Dasi
Posts: 2227
Joined: 27/05/2006 01:06

#2898 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by Dasi »

Koliko dana je potrebno da proklijaju? Evo sedam dana oblijecem oko njih ko oko djece i nista :(
-Spiridon-
Posts: 305
Joined: 10/05/2014 21:06
Location: Slovenija

#2899 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by -Spiridon- »

Dasi wrote:Koliko dana je potrebno da proklijaju? Evo sedam dana oblijecem oko njih ko oko djece i nista :(
Ako kliju na konstantnoj temperaturi izmedju 27 i 29 stepeni, večina njih proklija u 8 do 12 dana. Neki prokliju i malo kasnije ali je to redji slučaj. Ako ne prokliju za 16 dana, onda je to za mene alarm na ponovno sijanje. Ali pazite, za sve šta sam napisao je uslov, da je konstantna temperatura supstrata u klijalištu izmedju 27 i 29 stepeni Celzijusa. :)
didgeridoo
Posts: 1738
Joined: 26/06/2006 13:50
Location: ...za dobro ili lose

#2900 Re: Čili - feferoni - ljute paprike (SLIKE!)

Post by didgeridoo »

Pozdrav,
kako se rijesiti vasi na mladim izdancima feferona?
Prosle godine sam probao sa sapunicom i sircetom ali nije pomoglo. Nemam mogucnost za koprivu i takve sampone :D jer sam u zgradi pa da ne smrdi okolo :D
Vasi napadaju samo izdanke koje su u zardinjeri dok one u saksijama ostaju ciste. Nesto je u zemlji...
Post Reply